Baby's Kou Aan den Kaiserdamm BINNENLAND. DE 'N DE PIJP. Gemengd Nieuws» DINSDAG 29 JANUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITEHLAND RUSLAND WIL VREDE Molotow keert zich tegen Japansche laster Sterk bewapend maar met voor den aanval Uit Moskou: De voorzitter van den Raad «der Volkscommissarissen der Sovjet-Unie, Molotow, heeft gisteren op het 7e Raden congres der Sovjet-Unie een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide, dat ze kere machten een oorlogspolitiek voeren en volstrekt nieuwe conflicten willen scheppen. Japan b.v. heeft Mandsjoerije bezet. Japan heeft de vlootovereenkomst van Washing ton opgezegd, teneinde de vrije hand te hou den in zijn bewapeningen. Japansche poli tieke kringen spreken zeer openlijk over een komenden oorlog met Sovjet-Rusland. Ook In Europa bestaat een politieke groep, die onvoorwaardelijk Sovjet-Russisch gebied zou willen annexeeren. De regeering der Sovjet-Unie daarentegen Voert een vredespolitiek. Rusland wil de ontwapeningsgedachte verder bevorderen. Rusland heeft met Frankrijk een overeen komst gesloten ter ondersteuning van den vrede. Op het oogenblik worden onderhan delingen gevoerd over het afsluiton van het Oostpa-ct. In den laatsten tijd hebben Span- ie, de Vereen. Staten van Noord-Amerilta, loemonië, Bulgarije, Alibanië en andere lan den hun diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie hervat. Het herstel der diplomatieke betrekkin gon tusschen de Vereen. Staten en Rusland is van groote politieke beteekenis. Maai'ook het herstel der diplomatieke betrekkingen met China is van groot belang. Rusland heeft er geen belang bij zich Chineesch staatsgebied toe te eigenen en de geruchten, die de Japansche agenten in het Verre Oosten verspreiden, over de annexa tie-politiek van Rusland, zijn niet in over eenstemming met de feiten. De verhouding tusschen Rusland en Llt- tauen, Lethland, Estland en Finland is goed. De verhouding tusschen Moskou en Rome is vriendschappelijk, cndanks de groote ver schillen in de politieke staatssystemen der beide landen. Zeer goed zijn ook de betrek kingen tusschen Rusland en Turkije. De De- trekkingen tot Engeland kunnen normaai worden genoemd. De relaties tusschen Rus land en Frankrijk zijn voorts op weg naar ©en vriendschappelijke ontwikkeling. Met Duitschland wil Rusland goede be trekkingen onderhouden. De Japansche regeering heeft Rusland voorstellen gedaan inzake een niet aanvals- pact. Het is niet de schuld van Rusland, dat tot dusverre van dit pact niets tot stand ls gekomen. Rusland vergeet ook niet, dat de Japansche troepen tenslotte in 1932 .Wladiwostok hebben verlaten. Rusland heeft alle maatregelen genomen ter bescherming van zijn gebied en in den - laatsten tijd krachtige versterkingen van mi- v litairen aard uitgevoerd in de Oostelijke ge bieden en andere deelen van de Sovjet- Unie. De bewapening van Rusland is krach- tig ontwikkeld, maar niet voor den aanval. De vloot, vooral de onderzeesche vloot, ls uitgebreid. Ik zou het Radencongres er op- merkzaam op willen maken, aldus verklaar de Molotow, dat de technische bewapening van het Roode Leger in de laatste vier ja- ren tot het viervoudige gestegen is. Waa nneer het eerste vijfjarenplan niet volkomen uitgevoerd is, moet dat slechts geweten wor? dèn aan het feit, dat zekere krachten uit het vijfjarenplan zijn losgemaakt, teneind9 ile verdediging te versterken. Onder krachtigen bijval riep Molotow uit: «Het Roode Leger is thans sterk genoeg om lederen aanval af te weren". DE GEHEIMZINNIGE GOUD VERDWIJNING. Een bericht van de „Evening Standard", Öat de bareD goud, die; zooals reeds gemeld, tijdens den Zaterdag boven het Kanaal heer- schenden storm uit een van Frankrijk naar .Engeland koersend vliegtuig zouden geval len zijn, zouden zijn teruggevonden, wordt tegengesproken. Het onderzoek wordt thans krachtig voort gezet. Men meldt evenwel, dat een koffer van een der passagiers van het vliegtuig gister morgen in de omgeving van Abbeville .(Noord-Frankrijk) is gevonden. VERGIFTIGE ALCOHOL NEW-YORK, 29 Jan. Gewetenlooze smok kelaars zijn weer bezig aan de Canadeesche grens hun bedrijf uit te oefenen. Aan de gevolgen van het gebruik van gesmokkel- de methyl-alcohol zijn te Utica in de staat New York sedert Donderdag zestien perso nen overleden. De toestand van drie an dere personen, die eveneens van deze ge smokkelde alcohol hadden gedronken, is hopeloos. De politie heeft tot nu toe zeven .verdachte personen gearresteerd. HET PROCES TEGEN HAUPTMANN. Kruisverhoor hervat. Uit Flemington: Maandag is het kruis verhoor van Hauptmann voortgezet Nadat de attomey-generaal had gewezen op zekere schrijffouten, zoowel in het door Haupt- znann bijgehouden kasboek, als op de bank- biljetten, welke als losgeld waren betaald, gaf Hauptmann toe, dat hij Isidor Fischer Sas heeft leeren kennen na de ontvoering. p de vraag Van den attorney-generaal in zake het schrijven van den Iosgeldbrief ant woordde Hauptmann ontwijkend. Toen Hauptmann bestreed het telefoonnummer ep het adres van -Ir. Condon op een plank te hebben geschreven, verklaarde de attor ney-generaal, dat Hauptmann Indertijd had gelogen. Hierop interrumpeerde Hauptmann: Houdt op, u hebt ook mij in deze rechtzaak belogen. NEW-YORK, 29 Jan. Zooals reeds gemeld werd, is in de haven van New-York een wilde staking uitgebroken, aangezien 20.000 chauffeurs en voerlieden wenschten te pro testeeren tegen het aanstellen van niet-ge organiseerde arbeiders. Volgens de leidrrs der vakbeweging moet het uitbreken van deze staking geheel worden beschouwd als het gevolg van communistische agitatie. WANNEER VERTREKKEN DE SAAR TROEPEN? Op een desbetreffende vraag van het La gerhuis deelde de Britsche minister van buitenlandsche zaken mede, dat de juiste datum, waarop de internationale troepen uit het Saargebied zullen vertrekken, nog niet is vastgesteld. Sir John Simon zeide, dat men verwachtte, dat de verschillende contingenten terzelfder tijd zouden vertrek ken als de regeeringscoramissie, wanneer deze het gezag over het Saargebied aan de Duitsche autoriteiten zou overhandigen. De regeling zou, naar verluidt, besproken wor den tusschen den opperbevelhebber, de re- geerlnsgcommissie en de commissie voor het Saargebied yan den Volkenbond. best behandeld zonder "in nen—alleen inwrijven met VlfiHjg Engeland informeert te Tokio Over Japans bedoelingen in China. De Engelsche ambassadeur te Tokio heeft gisteren een bezoek gebracht aan den waar nemende» minister van buitenlandsche za ken Shigemitsoe en hem verzocht om op heldering omtrent de Japansche bedoelin gen in China, alsmede over de gebeurtenis sen aan de Mandsjoerijsch-Chineesche grens. Shigemitsoe verklaarde, dat Japan ter verzekering van don vrede een nauwe sa menwerking met China wemschte. Voor waarde was echter de staking van de antl- Japansche beweging in China, die tot nog toe elke toenadering onmogelijk had ge maakt. Indien overeenstemming tot stand zou komen, zou Japan in de toekomst China met alle krachten steunen. De Incidenten aan de Mondsjoerijsche grens in verband met Binnen-Mongolië waren bijgelegd. Een juiste grensbepaling was in deze gebieden echter noodzakelijk. Mandsjoekwo verwacht, dat de Sovjet- Unie en China bereid zijn tot onderhande lingen over een definitieve vastlegging van de grenzen. Mandsjoekwo heeft, niet de be doeling zich uit te breiden, doch zal binnen haai- huidige grenzen blijven. Een conferentie te Nanking China, met Soèzoeki, den militairen attaché, naar Nanking vertrokken. om aldaar mot Tsjiang en minister Wang te confereeren, De Japansche bladen hechten groot gewicht aan deze besproking wegens de recente in cidenten aan de Chineesch-Mandsjoekwo- sche grens en de algemeen© betrekkingen tusschen beide lauden. De actie in Tsjahar Uit Peking wordt gemeld, dat aldaar, m regelrechte tegenspraak met de Japansche officieele verklaringen, volgens welke de incidenten in het oostelijke gedeelte van de provincie Tsjahar zouden zijn geëindigd, wordt medegedeeld, dat de Japansche en Mandsjoerijsche troepen in een breed fron: verder Tsjahar binnendringen en reeds de stad Koejoe&n bezet hebben. Volgens berichten uit Kalgan hebben Chi neesche versterkingen zich in de richting van Toesjikan op weg begeven. Ernstige ge vechten zouden hierdoor vermeden zijn, dat de zwakke Chineesche troepen zich bijna overal zouden hebben teruggetrokken. SJANGHAI, 29 Jan. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat de Japansche troe pen Toengêjatze hebben bézëL Te Tsjang Liang, Tatan en Mingsjata heb ben zij gedwongen een plaatselijke militie onder .Tapansch opperbevel gevormd. Bij Tatan, het hoofdkwartier van het Ja pansche frontcommando, zijn de Japanners met werkzaamheden begonnen voor den aanleg-van een militair vliegveld. In het door hen bezette gebied zijn zij te vens begonnen met dpn aaïileg van verbin dingswegen onder bescherming van pantser- Auto's. Bijna de géheele bevolking van Koeyoean, Toesjikau, Hoengnitan en Peisjatz is naar Kalgan gevlucht. Göring in Polen Naar te Berijn verluidt, zal minister-pre sident Göring bij zijn besprekingen te War schau ook een samenkomst tusschen Pil- soedski en Hitier voorbereiden. Deze samen komst zal, indien de plannen verwezenlijkt worden, begin Mei in een klein Duitsch dorp aan de grens plaats hebben. AUTOGIRO-VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een La Cierva-autogi ro-vliegtuig, dat Zon dag een demonstratie zou geven boven het centrum van Barcelona, is boven een der hoofdpleinen der stad, de Plaza Catalunn, neergestort. Een politieagent werd ernstig gewond en drie andere personen liepen lich te verwondingen op. DE OVERSTROOMING VAN DE MISSISSIPPL 47 dooden Uit Marks 'Missouri): Het aantal dooden bij de overstroomingsramp in het Missis- sippi-geibied bedraagt thans 47. Driekwart van den veestapel van deze streek is omge komen. Kort Nieuws Met een aantal bekende Amerikaan9che vliegers koestert Elioth Rooservelt het plan om een groote lucht-race rond Noord- eii Zuid-Amerika te organiseeren. In 1934 kwamen in de Ver. Staten 36000 auto-ongelukken voor. Elk kwartier wera een persoon gedood en om de 31 seconden iemand gewond. De doodelijke ongevallen stegen met 16 pet boven 1933. Uit Oost-lndie N. S. B. RICHT „JEUGDSTORM" OP BANDOENG 29 Jan. (Aneta). In een bij eenkomst van de N. S B. werd de grondslag gelegd van een nationale jeugdstorm in na volging van Nederland. DE BURGEMEESTER VAN PASOEROEAN BUITFNZORG Z8 Jan. (Aneta). Met do functie van burgemeester van Pasoeroean is heiast, naast dc gelijktijdige uitoefening vau zijn eigen betrekking, de he.er J. J. weys, assistent-resident aldaar. DE MOORDZAAK-BORN SEMARANG, 26 Jan. (Aneta). De Officier van Justitie, Mr. Jonkers, eischte heden in de moordzaak-Born de doodstraf tegen de vier moordenaars van wijlen Bom en tegen Noie, de vrouw van wijlen Born, die als uitlokster door den Officier maatschap pelijker en moreel meer schuldig werd go- acht dan de werkelijke moordenaars. LONGPEST BIJ MA GELANG MAGEIANG. 26 Jan. (Aneta). In de desa's Seneng en Mertojoedan nabij Magelang ls een explosie van primaire longpest voorge komen. Bij 6 sterfgevallen werd positief longpest vastgesteld, -14 contact-personen zijn In het hospitaal te Magelang opge nomen, Gslüfc met de „Griine Woche" begon aan den Kaiserdamm het Zesde Internationale Rijtournooi (Van onzen Duitsohen correspondent) Rondom den Vonk toren in Halerisee heerscht weer een drukte van belang. Tot op het laatste nippertje heeft men er gehamerd en geverfd, om alles gereed te hebben voor de officieele opening. Meesterlijk verstaat men do kunst, de groote massa door uiter lijk knaleffect voor een bezoek te winnen en men schrikt er hierbij zelie niet voor terug, deze jaarlijksche landbouwtentoonstel ling waarmee dertien jaar goeden door de toenmalige regeering een begin is ge maakt als „de grootste landbouwtentoon stelling van Europa" aan te dienen. Met wat minder opdringerigheid zou men ongetwij feld meer bereiken! Onder Invloed van rijksminister Darré wordt ditmaal meer dan tevoren de klem toon gelegd op het boerenbedrijf, op alles dus, wat met landbouw en veetee't samen hangt. Dat blijkt duidelijk, wanneer men de voor verschil lende doeleinden beschikbare ruimten even nagaat: vijf groote zalen om vatten met het omliggend terre'n een opper vlakte van 60.000 M2 .en hiervan werd dit maal sleohts 5000 M2. ter beschikking van Industrieels propaganda gesteld. Men wil hiermee te kennen geven, dat in het Derde Rijk de positie van den boer minstens voor zoo be'a.ngrijik gehouden wordt als die van den groot-industrieel! Sedert wij November 1934 het boerencon- gres te Goslar persoonlijk bijwoonden en naar verschiLende voordrachten over de beteekenis van nauwkeurig vastgelegde land bouw en veeteelt konden luisteren, weten wij. welk een voo."aanstaande plaats den eenvoudigen landbouwer naast den eenvoud! gen werkman in het tegenwoordige Duitsch land is toegedacht. Men laat zich hierbij hoogstwaarschijnlijk leiden door een gedach- tengang, welke uit den tijd van Frederik den Groote afkomstig is, want reeds deze Pruieenkoning zeide eens omtrent een logi sche indeeling der ondersche den werkkrach ten: „Geeft men aan ieder de juiste plaats, dan wordt uit alles een dubbel profijt""ge trokken. Men ve-gist zich niet, verleent aan het staatslichaam een verhoogd prestatie vermogen en kracht, ''les staat ten dienste en verricht practisch werk". Zoo lezen wij in 's konings politiek testament van 1752. Voor den socialen en economischen wederopbouw van het rijk schijnt men dus in menig op zicht dezen voortreffeïijken Hohenzoller tot exempel gekozen te hebben. Maar waarom zulk" dan ook niet ridderlijk erkend? Onder deskundige le ding lieten we ons oen uurtje rondleiden door de verschillende zalen, weLke den grootstedeling een zoo nauwkeurig mogelijk beeld moeten geven van de beteekenis, welke het landbouwbe drijf voor hem hee t Hoogst merkwaardig is alles, wat met de geschiedenis van de mark Brandenburg samenhangt. Als een reliek van historische waarde heeft men in de hal, waar de offic'eele opening plaats vond, een ploegschaar neergezet, waarvan men ons vertelt, dat zij uit 't jaar 2000 vóór Christus dateert In Nëder-Saksen heèft dit primitieve werktu g 4000 jaar dienst gedaan om de bevolking van het noodige voedsel te voorzien. Men wil hiermee zeggen, dat van den aanvang af de boeren een vooraaftf staande plaats in de samenleving der men- schen hebben Ingenomen en in dezen zijn we het met onze ooste'ijke buren eens. In tijden van nood en onderdrukking was het de ak ker en zijn kostelijke voortbrengselen, waar op het volk was aangewezen en in onze ker ken wordt nog heden het inhalen van den oogst plechtig herdacht Wij doen dat ech ter zonder de bijbedoeling hiermee de betee kenis van handel en industrie in de alge- meene waardeering te degradeeren. Als in een bosch Bij het binnentreden van Hal III krijgt men even den indruk, een bosch binnen te wandelen en deze rondwandeling doet mij onwillekeurig terugdenken aan wij'en Prins Hendrik, die haast ieder jaar om dezen tijd naar Be dijn kwam, om van zijn persoonlijke belartgsteliing voor de jachtafdeeling der ,Grüne Woche" en voor het rijtournooi zijn belangstelling te toonen. Voor den liefhebber van jacht en natuur valt hier heel wat te zien en te genieten. Deze jachtafdee'ing onderscheidt zich in be paald opziv'.t van alle vorige, daar hier niet uitsluitend de beste stukken getoond worden, welken in het seizoen van 1934 veroverd zijn; aan de hand van minder waardevolle stuk ken maakt men ons duidelijk, dat ook hier veel wild uitgeroeid moet worden, wil men het jachtbedrijf op den duur verbeteren. Het streven naar cultureele verbetering schijnt dus ook tot hier doorgedrongen te zijnl Het Internationale Rijtournooi was voor mij steeds het glanspunt tijdens de „Groene Week". Reeds veertien jaar ge'eden mocht ik erop wijzen, dat hier wellicht weer voor 't eerst de kans geboden zou worden tot een persoonlijk contact, wellicht zelfs tot een verzoening met den voormaligen vijand. En ziedaar: Nederland en andere neutrale sta ten gaven het voorbeeld, dat sedert di"n door Italië en thans voor de eerste maal ook door Frankrijk wordt gevolgd. Voor wie van sport houdt in den hooge- ren zin des woords, ls dit tournooi van jaar tot jaar een stijgend genot: feestelijk ge stemde en goed gekleede mcnschen geven o'kaar Ln de enorme hall rencontre, de uni form is in een zeldzame veelheid van kleu ren toonaangevend, stramme militaire mar- schen verhoogen het effect en onwillekeurig gaat aller blik naar de eereloge, waar dit maal hooge Fransche officieren het meest opvallen. Het hoogtepunt was de laatste ja ren steeds de laatste Vrijdagmiddag, want dan verscheen omstreeks vier uur generaal- veldmaarsoha/k von Hindenburg, toegejubeld door duizenden en men bewonderde de cor- daatheid, waarmee hij alle buitenlandsche officieren persoonlijk aan zich liet voorstel len. Later, bij het heengaan, lette hij speciaal op het kleine grut, dat op ponny's ook een nummertje mocht geven en allen kregen van den .Alten Herrn" een hand en een vriende lijk woord! Voor de Fransche gasten Ditmaal heeft men links en reohts van de roode vlag met 't hakenkruis de tricolore aangebracht en terecht. Frankrijk is van alle buitenlandsche deelnemers het sterkst vertegenwoordigd. Hiernaast hangen de vlag gen van Polen, Zweden en Noorwegen en wij OP TRANSPORT NAAR BOVEN-DIGOEL BANDOENG. 29 Jan. (Aneta). Hedenoch tend zijn naai Soehang vervoord de com munisten Mashoen Soeha Parhanoedin en Moenvota, die verder per „Melchlor Treub" van de K. P. M. naar Makassar en vandaar naar Boven Digoel zullen gaan, betreuren het, dat Nederland, Zwitserland en Italië weer ontbreken. Duitschlands beste ruiters en paarden tre den hier met hun buitenlanders in 't geding. Nog ©en jaar en dan komt de groote Olyui piade! Natuurlijk is het de hoop der Duit- schers, dat zij in navolging van hun succes te Amsterdam de overwinning zullen beha len maar ze zijn niet de eenigen, die dezen wensch koesteren! Voor het eerst zie ik du maal ook geunlformde S.S. en S.A. meelijden en vooral de Jonge S.S. slaat naast de rijks weer en de Sohupo een vrij goed figuur. Achter den hoogen muur, die de arena van de stallen scheidt, staan do paarden recus ongeduldig te trappelen en hier heerscht de drukke stemming, die nu eenmaal tot hot begin van oen tournooi behoort De paardo- dekens worden door de stalknechten afgeno men, do zadelriom wat nauwer getrokken, nog een laatste sprong en de deuren gaan open: alle paarden maken even kennis met de parcours, met de hlndern ssen, met 't pu bliek maar gesprongen mag er nog niet worden. Slechts óén ruiter het ls een offi cler van do rijschool uit Hannover mag achterblijven en na het zwaaien met de roo de vlag den edelen wedstrijd openen. De jury bevindt zich gedeeltelijk op de tribune, gedeeltelijk ln 't midden der arena en ua lederen rit wordt het resultaat nauw keurig aangegeven. Bij de elegante amazo- ne's wordt dèzolide strengheid toegepast als bij de heeren der schepping. Hot valt alge meen op, dat van de buitenJandsohe deel nemers speciaal de Fransche officieren met groote hartelijkheid worden begroet Men kan zich de vreugde der Fransche stalknech ten voorstellen, toen zij vernamen, dat hun luitenant de Busnel op Avion een 6prong had behaald op den bekenden Duit- schen eerste luitenant Brandt op diens Spot vogel! Maar ook in deze geestdrift ligt geen spoor van vijandige concurrentie. Na het vreedzaam verloop van deaen eer sten wedstrijd kregen wij een bijzonder aantrekkelijk schouwspel te genieten: de rijksweer in uniformen van omstreeks 1810. saamgesteld door de regimenten Schwedt, Fürstenwalde, Torgau en Rathenow, het ge heel onder commando van majoor Koch. Hier krijgt men plotseling een beeld „Lützows wilde, verwogene Jagd"! Naast hun zwarte uniform trippelen de Schwedtcr dragonders en lichtblauwe uniform, waarop de Rathenowers in knrasslensuniform komen binnenrijden, waarop dan do ruitors Fürstenwalde ln de geto'eede uniform der Schillsche huzaren het decoratieve slot vor men. De geestdrift van het publiek is enorm een majoor, die naast me zijn handen zit stuk te slaan van bewondering .fluistert me in 't oor toe: „Das sollen die anderen uns erst mal nachmachenr Of hij met dio anderen Frankrijk bedoelde? Minister Slotemaker voor de Radio Hedenavond om 8.05 u. hoopt Minister Slote- maker de Bralne over de belde Nederland sche zenders een korte radio-toespraak te houden ter aanbeveling van het nationale werk inzake het Konmgjn Möeaer-Herdenkingsfcods. Het sterftecijfer daalt Manneustcifto overtreft vrouwenstorltc Het Centraal Bureau voor de Statistiek gaf den jaargang 1933 tier publicatie van de sterfte naar den leeftijd en de ooi-zaken van den dood in het licht. In de inleiding, waarin de voo» haamste verschijnselen der sterfte ln beschouwing zijn g°nomen, wordt ge zegd, dat de steilte zich in dalende richting beweegt Van 26.56 per 1000 inwoners in de jaren 18-10/49 daalde het sterftecijfer tot 8.75 in 1933; laatst genoemd cijfer is bet laagste dat ooit werd bereikt Tegenover hot zeer gunstige cijfer van 1932 (8.99 per 1000 inwoners) blijkt het sterftecijfer van 1933 met 0.24 per 1000 inwoners te zijn gedaald Aan deze daling namen niet alle pro vinciën deel. Dc provinciën Noordhol land. Overijssel. Groningen en Dren the wijzen, zij het niet in hooge mate op stijging. De mannenstorfte overtreft constant de vrouwensterfte. echter blijkt de mannen- sterfte sterker te zijn gedaald dan de vrou wensterfte. De voornaamste factor van de daling der sterfte is de daling der sterfte van de kinderen beneden het jaar. Beschouwt men de sterfte naar de onder soheldene doodsoorzaken, dan ziet men dat de sterfte aan kanker en ziekten van het hart ieder voor zich 1/7 van het totaal tal sterfgevallen in 1933 veroorzaken. Er werden in 1933 668 zelfmoorden ge- plepgd. 477 door mannen, 191 door vrouwen. De oudste leeftijd, waarop in 1933 zelf moord werd gepleegd. was 90 laar. de jong ste leeftijd 13 jaar. Het grootst aantal ma len had zelfmoord plaats door verworging of ophanging. Hier werkloosheid En orders naar het buitenland Het schijnt nog niet voldoende te zijn, dat de Douglas-vliegtuigen ln 't buitenland gemaakt worden; zij moeten ook nog met buitenlandsche schepen worden aangevoerd Wij begrijpen er niets van. Maar de Chr. Technicus schrijft terecht: „Er is geen enkele instelling, die beoor deelt of de Nederlandsohe invoer inderdaad [«noodzakelijk" is. Iemand, die elders koo- pon wil, gaat .gewoon zijn gang, en als de Rijkscommissie voor Werkverruiming eens ingrijpt,.is het in vele gevallen reeds te Iaat." En toch: „Elke order naar het buitenland méér, boteekent ook een aantal werkloozen méér. F,n omdat die werkloozen tenslotte uit de rijksschatkist moeten worden onderhouden, gaat het heclemaai niet op, dat een of an dere Nederlunder. die zich aan die feiten niet stoort, ten bate van zijn eigen porte- monnale, in het buitenland bestelt, zoodat dus de schatkist en het Nederlandsche volk 's mans egoïsme maar betalen moeten. Wij weten wel, dat wij alle redenen niet kennen, waarom nog zooveel in het buiten land wordt besteld (die 14 Douglas-machi nes voor do R.L.M. b.v.) Wij willen dat ook niet beoordeelen. maar constateercn alleen, dat, behoudens MJ ge mehtmakende projecten, de Nederlandsche regeering niet Ingrijp* en de Rijkscommis sie voor Werkverruiming niet optreedt en dat er geen instelling is. die de Nederland sche inkoopers, groote of kleine, verplicht door haar te laten onderzoeken, of de In voer noodzakelijk is of niet." Sp/Jtfet? Iti D£ (?AND /AAAR..„ Douwt Egberts Echte Eriesche Heeren-Baai en Varinas Nederlands geurigs te pijptabak. NOOTDORPS NIEUWE RAADHUIS Het nieuwe Raadhuis der Gemeente Nootdorp zal op 7 Februari a.s. worden geopend door den waarne m end en commissaris der Koningin in de proviode Zuid-Holland, Jhr. Mr. L. voo F1- NA HET SAARPLEBISCIET Dankbetuiging aan de Ned. Regeering De Minister van Bultenl. Zaken heeft een schrijven cotvangen van den voorzitter vai Volksstemmtngscommissie la het Saargebied, den beer Rohde. waarin deze aan de Nederlandsche Regeering dank betuigt voor de medewerking, leend bij de aanwijzing van de Nederlandsche voorzitters der stembureau*. De commissie heef! tevens van haar waardeering getuigd voo nauwgezetheid, waarmee genoemde voorzitters hun taak hebben vervuld. Doodelijk auto-ongeluk Op den Nieuwen Provincialen weg Haar lemHoofddorp nabij het stoomgemaal „De Cruquius" de ongeveer 50-jarige groente handelaar J. Tholen door een auto aangere den en op slag gedood. T. kwam per fiets uit een zijweg en stak den weg over om op 't rijwielpad te komen. De automobilist, die uit Itouerdam aikomsüg is, is vermoedelijk door de zon verblind geweest De auto, die aan de voorzijde zwaar beschadigd is, werd door de politie in beslag genomen. Het slacht offer was vader van tien kinderen. De veldwachter van Ouderkerk aan den IJssel Zondagavond 27 Aug. 1933 zou een jeug dige wielrijder, Arie van Limborgh, te Ouderkerk a. d. IJssel, op vermoeden van dronkenschap door den veldwachter J. Al. naar het arrestantenlokml zijn overge bracht Den volgenden ochtend vroeg was Van L. vrijgelaten, doch deze diende bij den burgemeester daarop een klacht in,dat hij door den veldwachter zou zijn mis handeld. De Rotterdamsche rechtbank, die gerui- men tijd later deze zaak in behandeling kreeg, had den veldwachter vrijgesproken van de beweerde mishandeling, doch de officier van justitie teekende van deze ui<- 6praak hooger beroep aan, zoodat deze zaak diende voor het Haagsche Gerechtshof. Niet minder dan vijftien getuigen waren door het O.M. gedagvaard. Ook de verdedi ger mr C Jonker, uit Gouda, had eenige ge tuigen opgeroepen. Verdachte zeide, dat Van L. op de fiets slingerende bewegingen maakte en dat deze bij zijn aanhouding naar alcohol rieate. ln het belang van Van L's eigen veiligheid heeft hij hem daarop overgebracht IHj or- kent dit, doch betwist, dat hij den jonge man zou hebben mishandold. Van Limborgh, als getuige gehoord, zeldo te Krimpen a. d. IJssel een voetbalwedstrijd te hebben bijgewoond en daarna omstreeks half zes een fleschje bier te hebben gedron ken. Onderweg werd hij door den veldwach (er aangehouden en naar het arrestanten lokaal overgebracht Hij zou bij zijn aanhou ding zoodanig zijn mishandeld, dat hij ei geheel versuft van zou zijn geweest. Getuige had een poging tot ontvluchting gedaan, na dat hij in het arrestantenlokaal was aange komen, doch had den volgenden ochtena aan den veldwachter, die hem tijdig weei had gegrepen, verzocht, daarvan geen pro ces-verbaal op te maken. Op een vraag van den president, waarom hij toen niet dadelijk had gezegd, dat hij mishandeld was, wist getuige geen antwoora te geven. De burgemeester van Ouderkerk, die sinds April 1933 dit ambt vervult, verklaarde, dut omtrent M's verklaringen weieens twijfel is gerezen. Verd. meent, dat animositeit togen hem gekweekt wordt en dat het te Ouderkerk een vieze boel is. Verd. overlegde een enve loppe van een briefje over, dat aan hem was geadresseerd en door een onbevoegde was geopend. De Inhoud was eruit verdwe nen. Verd. verklaarde, dat de burgemeester en de postdirecteur daarvan wol meer we ten. De advocaat-generaal achtte door de g-r tuigenverklaringen wettig en overtuigend r>e wezen, dat M. den jongeman heeft geslagen. De vraag van de betrouwbaarheid van an dere personen en de verhoudingen te Ouder kerk staan bulten deze zaak en vallen bui ten de beoordeeling van 't Hof. De adv.-ge». concludeerde tot vernietiging van het von nis van de rechtbank en veroordeel ing van den verdachte tot f 100 boete subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger vroeg vrijspraak. Na re- en dupliek werd do uitspraak be paald op Maandagmorgen 11 Febr. te 10 uur SOLLICITANTEN-OVERVLOED Voor de vacante betrekking van pedel van dc R.-K. universiteit te Nijmegen hebben zich niet minder dan 750 sollicitanten aangemeld. Weerbericht Het dunne ptütJe geeft den vongen «tand aan Hoogste stand te Bladksod en Valontia 744, Laagste stand te Ingö 747.2. Stand vanmorgen halftwaalf 768.8. WEERVERWACHTING Zwakke N.O. tot U. wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen sneeuw, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. BUTTENLANDSCH WEERBERICHT De depressie over Scandinavië trekt O.- waarts af. Een laatste secundaire trekt nog tot het Skagerak. Bij IJsland verscheen een nieuwe depressie, die echter de indruk maakt N. te trekken, terwijl over Scandinavië de luchtdruk weer iets steeg. De kern der hooge drukking heeft zich verder naar het Z.W, teruggetrokken. Als gevolg van de opklaring, het verzwakken van den wind en de plaatse lijke sneeuw, is de vorst op het vasteland in Midden-Frankrijk en een klein deel van Duitschland tot matig toegenomen, terwijl de vorst in Scandinavië sterk afnam en in N. Scandinavië, in Lapland en in Finland noz streng bleef,. Over de Noorsche kust waaien nog krach tige W. tot N.W. winden. Op IJsland een Noordenstorm en in de liddellandche Zee een krachtige N.W. wind. Overigens ls de wind meestal zwak. De bewolking is over het algemeen nog zwaar met plaatselijk sneeuw in Frankrijk, Duitseh'and en Scandinavië. Aanvankelijk is aanhouden van lichte vorst te wachten. De verdere vooruitzichten zijn nog onzéker TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 0.2 C 30 JANUARI. Zonsopgang 7.47 uur, zonsondergang 4.40 uur (Maan op v.m. 4.26 uur, onder v.m. 11.21 uur VOERTUIGEN Mor-rttN HUN LICHTEN OP HEBBEN 30 JANUARI. Van 's avonds 5.10 uur tot 's morgens 7.16 nor WATERSTANDEN RIVIEREN Heden _Vor1e Rhefnfelden HreUach K-hl f.fll O.fil l.fifi 1.72 S.na 3.11 0.37 101 9.0' 2.14 1.99 1>7 .0 2" 0.15 1.40 1,46 Oifdeshetm Mannheim Ix>hr Hl neren Lobith 1".P0 10 30 Nijmegen 8.11 7.91 fit Andlies 2,54 2.34 Arnhem 8/3 7.82 Vreet)w^k hv 03» 0,25 Weet er voort 8.63 8,46 Deventer 2.61 2.61 Trier"0" nnsseldorf Okhrort Weoel 0.50 0.33 0-36 0.15 1.55 1.35 Maastricht 42.43 42.57 Grevenblcht 29.60 2» 17 Venlo 12.59 12/8 Grave 'elntsi 8.' 7 K31 St Andriea 2.40 2-28 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS S0 Januari DeifzBI 5.54 18.45 Hellevoetsl 10.15 234)7 Terschelling 3.12 15. 9 Wil" metad ll.u» Hamngen 4.00 16.45 Bronw. reh. 9^7 22,19 Den i,elder UW «4.25 Zterikzee 9.44 2 .44 iunuiilen HUJo ï3.20 Wemeldlnge lOn 9 2S.08 Boek v Holt y.42 2H.»i Vliaaiiigen 8.38 21,34 bclieviningea 9.53 22.41 Terneuzen Ö.09 22/>6 KotteidHia li.2o Hans weert. 2-37 s2.i8 EEN GOEDE VANGST De politie van Apeldoorn heeft een goede vangst gedaan. Z\j heeft drie mannen, A» v.> u. AL, A. F. en J. R-, allen wonende te Den Haag, gearresteerd. Zij worden verdacht van een diefstal, gepleegd te Wassenaar. Zjj zijn naar Wassenaar overgebracht. Uit de nasporingen is gebleken, dat de mannen zich waarschijnlijk ook aan verscheidene diefstal-. Ion in verschillende andere plaatsen hebbenl schuldig gemaakt. INSLUIPING OP KLAARLICHTEN DAG Buit i f4000 Tijdens afwezigheid van de bewoners heb ben een of meer tot nu toe onbekend ge bleven personen in de eerste uren vau middag zich door insluiping toegang ver schaft tot de tweede etage van een woning aan de J. p. Heyestraat te Amsterdam. De dieven hebben daar kaften en laden onder zocht, hetgeen hun de rijke buit van f4000 aan bankbiljetten heeft opgeleverd. Van deza brutalen diefstal is aangifte gedaan bij de politie van het bureau Overtoom. EEn knoeiende coöperatie De coop, handelsvereeniging van den SToord-Drabantschen Chr. Boerenbond te Veghel is geschorst als georganiseerde der Ned. A kkerbouwcontrale. De aanleiding ia overtreding van de voorschriften van de re geling inzake den roggesteun. Na verla ging van de uitkeering heeft genoemde in stelling rogge, die na het van kracht worden van de verlaging der uitkeeringen was gediend, opgegeven als reeds in haar bezit te zjjn geweest vóór de verlagingen ingin gen. Uit het Sociale Leven ALG. NED. CHR. AMBTENAARSBOND Naar we vernemen, zal de JaarllJksoho a1«e'« tr.eene verg-a.dieir'nK van don Als. Ned. Ghr. Amhten-aansbond 37 on 38 Mod a.a. te Am*Oor- dam onder leiding van don heer A. vaa Driöl. van Haarlem, worden gehouden. Vanwege den Oroeperand V.-rplegonden vax don Alg. Ned. Chr Ambtenaars bond zal Do.V •ierdag 14 Maart a.a In het gebouw voor Chr Soe. Belangen te Utrecht een congrca e-ordeo gehouden. Ala referent zal optreden de h-er |Den Haag secretaris van mr: „De bedredg- piesenden". Hot L» Venneuk... den Bond. die zal sprek, de positie van het corp. cco£Tö8 voost aan om 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2