Vicks Hoestbonbons MAANDAG 28 JANUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND GOERING IN POLEN Belangrijke bespreking venvacht De Duitsdhe minister Goring is Zaterdag te Warsohau aangekomen, niet per vlieg tuig, zooals men verwacht had, maar per trein. Hij begaf zich dadelijk naar het ge heel door politie en detectives afgezette gebouw der Duitsdhe ambassade. Hij ge bruikte dé lunch bij minister Beek, waarbij ook de Poolsche opperbevelhebber der lucht strijdkrachten aanwezig was en drie gene raals. Vervolgens vertrok Gdring per specialen trein naar de wouden van Bialowicz, waar hij vertoeven .zal in het voormalig Tsaren- pafleis en in dit grootste natuurreservaat van Europa zal jagen en besprekingen voe ren met de Poolsche militairen en politici. Hot geheels jadhlgebied wordt door po litie- en legorafdeelingen bewaakt, op de zelfde wijze als dit indertijd gebeurde als de Tsaar er vertoefde. Ook verschillende buitenlaindische diplo maten, w.o. de Engelsclie ambassadeur, ne men aan de jacht deel. Later zullen bes.ekingen met maar schalk Pilsoedski plaats vinden. De bijeenkomsten worden te Warschau van ver st rekkende politieke beteeken is geacht- Zoowel Duitschland als Polen zijn prin cipieel tegen hét door Frankrijk en de Sovjet-Unie voorgestane Oostelijk Pact. Duitschland zou de neiging hebben ten slotte in te stemmen met een compromis, terwijl Polen in vele opzichten wantrouwend blijft. Duitschiland hoopt, dat het bezoek van Göring zal bijdragen tot overeenstemming, mede La.v. hun houding nopens de te Rome gesloten pacten met betrekking tot het Oostonrijksohe probleem. BECK SPREEKT VAN EEN KEERPUNT IN DE NABUURBETREKKINGEN MET DUTSOHLAND Uit.Warschau: Ter gelegenheid van den jaardag der onderteekening. van de niet- aanvals-verklaring tusschen Polen en Duitschland, heeft een vertegenwoordiger van den. Völkisohen Beobaohter een inter- view gehad met den Poolschen minister van buitenlandsohe zaken, Beek. In dit interview verklaarde Beok, dat de 26ste Januari een keerpunt zal blijven aan geven in de nabuursohopsbetrékkingen tus- schen Polen en Duitschland. In den ver volge zullen de betrekkingen tusschen beide landen gegrondvest zijn op wederzijdsch begrip en respect, hetgeen reeds in staat gesteld heeft tot afsluiting van economi sche overeenkomsten en zijn invloed heeft uitgeoefend op de vorming van de open bare meening. Alleen positieve daden, al dus minister Beok, die er toe strekken, het wantrouwen tusschen de volkeren te ver drijven, zullen in staat stellen een uitweg te vinden uit de impasse, waarin zioh op het oogenblik de weireld bevindt. Dé verkla ring, die een jaar geleden onderteekend werd, is kort en duidelijk. Heldere beslis singen/ ^duidelijk géf-jrmuleerd, leiden <.é- kerdsr tot het doel dan methodes, die door bun gecompliceerden vorm dikwijls hun wer kelijken inhoud verliezen. Polen en Duitsch land zijn den weg opgegaan, die door rege ling van onderlinge geschillen leidtt tot stabilisatie van den wereldvrede. DE REIS VAN FLANDIN EN LAVAL NAAR LONDEN Wat Frankrijk van Duitschland wil De Fransche minister Flandin en Laval vertrekken Donderdagmiddag naar Landen. De eigenlijke besprekingen te Londen du ren tot Zaterdagmorgen. Het tijdstip van hun vertrek uit Londen is neg niet vast gesteld. Waoir&chijnlijk zal Laval in den loop van Zondag uit Londen vertrekken. Flandin daarentegen Is voornemens nog twee of drie. dagen in Londen te blijven. In de Fransche regeering na staande kringen wordt er de nadruk op gelegd, dat te Londen geen onderhandelingen in de eigenlijke betekenis van het woord zullen worden gevoerd. Echo de Paris eisdht, dat Laval te Londen in de eerste plaats het program der er- sterk ing van het Fransche leger en het sluiten van een steun-peet ter sprake zal brengen. De opzet van dit pact zou zijn de Klein Entente, dc Balkan-Entente, Sovjet- Rusland en mogelijk ook Italië met Frank rijk samen te brengen ter verdediging avn de verdragen. LAval zou den Duitsöhen ambassadeur hebben medegedeeld, dat, iindien de Rijks- regeering de verplichting tot wederzijdsch hulpverieoning tegen den aanvaller niet zou aanvaarden. Frankrijk zonder Duitsch land een verdrag zal sluiten. De staten, welke mot Frankrijk samenwerken weten, dat Frankrijk te London niet zal afzien zijn vrijheid ven handelen. De Fransche mededeelingen in zake de a.s. reis van Flandin eh Laval naar Lon den geven Sauerwein aanleiding in Paris Soir te.melden, dat do Fransche regeering na rijp. beraad en na een gedachten wisse ling met. andere belanghebbende Europee- sche regeei'ingen bereid is de in de nota van 17 April jl. uitgesproken principes te her zien en een minder intransigente houding aan te nemen. De Fransche r eg es ring wil direot of indirect mot het Rijk in onderhande ling treden om een regeling voor de toekomst vast te leggen op bet gebied ven bewapening, doch ten aanzien ven de voorwoorden, welke deze onderhandelingen moeten beheer- sohen, blijft zij onverzettelijk. Zij houdt vaat aan haar opvatting, volgens welke de te Locarno bereikte waarborgen voor het Rijngebied moeten worden uitge breid tot andere gebieden. SPOORWEGBEAMBTEN VEROORDEELD. Ujt Leningrad: Een bijzonder college van het Opperste Grechtshof heeft onder voor zitterschap van Nesjin de zaak behandeld tegen zeven spoorwegambtenaren, die or van beschuldigd worden door nalatigheid een spoorwegongeluk te hebben veroorzaakt op liet traject Moskou—Leningrad, waarbij 33 personen .m het leven zijn gekomen en een zesliglal werd gewond. Do beklaagden werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie tot tien jaren. CHINA EN JAPAN Conferentie vangt aan op 10 Febr.. Uit Tokio: Van Japansche officieele zijde wordt medegedeeld, dat de Chineesch-Ja pansche conferentie op 10 Februari a.s. te Kalgan zal bijeenkomen. De actie in Tsjahar beëindigd De opperbevelhebber van hot Japansche leger in Kwantoeng heeft de Japansche re geering medegedeeld, dat. de actie in Tsja har beëindigd is. De Japansche strijdkrach ten hebben alle door de Chineesche troepen bezet geweest zijnde gebieden in hun bezit genomen. Volgens de Japansche bladen heeft do president van de Chineesche executieve Wang Tsjing Wei in een interview aangaan de bet gebeurde in Tsjahar gezegd ,dat dit incident spoedig zou kunnen worden gere geld en dat alle mogelijke middelen in het werk zullen worden gesteld om een militair conflict te voorkomen. Te Peking wordt de toestand in Oost- Tsjahar nóg, steeds rustig beoordeeld. Het Chineesche telograafagentschap „Centra. News" publiceert echter berichten over ver dere concentraties van Japansche troepen in het omstreden gebied. De Japansche on derhandelaar kapitein Matsoel is Zaterdag uit Kalgan in Peking aangekomen, waar hij een bespreking had met den Japanschen militairen attaché overste Takahasji. Na de ze bespreking vertrok liij naar Tientsin voor besprekingen met het opperbevel van de Ja-, pansche troepen in Noord-Chüia. Tegenover een vertegenwoordiger van „Central News" verklaarde hij, dat de onderhandelingen over de vreedzame biilegging van 't conflict in Tsjahar gevoerd zouden worden in het hoofdkwartier van het Japansche front commando. De Japanners zijn niet voorne- 3 verder op te rukken. Een Japansch-Russisch nonagressiepact? Naar te Tokio verluidt zijn tusschen Ja- ,_in en de Sovjet-Unie onderhandelingen aangevangen met het doel alle beveiligings maatregelen aan de Mandsjoerijsche grens te verwerkelijken en later vast te leggen in een niet-aanvalspact. Wat dit pact betreft wordt bekend, dat Sovjet-Rusland zekere beveiligingen van militairen aard eischt voor de Amoer-spoor- lijn, hetgeen echter moeilijkheden oplevert voor het plan inzake een van verdedigings werken ontdane, of gedemilitariseerde zone Van SoVjet-Russische zijde is men voorts van méening, dat ook de toestand van -het onbeschermde en dunbevolkte Oost-Siberië tegenover het militate sterke Japan en te genover Mandsjoekwo in het oog moet wor den gevat. In politieke kringen te Tokio verwacht men echter, dat de sterke vredeswil van de Sovjet-Unie een overeenstemming verge makkelijken zal. José Sanchez Guerra De Spaansche oud-premier José Sanchez Guerra is Zaterdagavond overleden. Hij was 77 jaar oud, behoorde tot de liberaal-conser vatieven in de oude Cortes en was sinds 1921 leader van zijn partij, In 1922 was, hij premier. In 1929 bereidde hij een opstanl tegen de dictatuur van Primo de Rivera, docüi werd gearresteerd vóór hij zijn plan kon volvoeren. Hij werd vrijgesproken, om dat hij slechts den oanstitutioneelen toe stand had willen herstPllen. In de linksch* republiek was voor Sanchez Guerra geen leidende plaats meer, zoodat hij sinds 1931 geen rol m De Mohawk-ramp 34 dooden, 14 nog vermisten Uit New-York: De scheepsramp var „Mohawk" heeft thane, voor zoover kan worden nagegaan, aan 34 personen het le ven gekost. Behalve deze 34 personen, wier lijken reeds konden worden geborgen, wor den nog 14 personen vermist. De lijken zijn dcor schepen van de kustwacht naar New- York overgebracht. Van de dooden zijn 24 mannen geïdentificeerd, en wel 17 teden der bemanning en 7 passagiers, terwijl de overige, onder wie 4 vrouwen, neg niet herkend konden worden. De schuld van het ongeluk staat nog niet vast. De kapitein van de „Talisman" zegt de „Mohawk" te laat te hebben gezien de aanvaring nog te kunnen vermijden. De Ward-Line geeft nog geen duidelijke verklaring, al ontkent zij, dat de schuld bij de „Mohawk" ligt. DOODVONNIS VOLTROKKEN. Uit München: Zaterdagmorgen om 8 uur is in de gevangenis te Ansbach de onge huwde 2S-jarige Georg Hirsch geëxecuteerd. Hij was wegens moord op een zwangere vrouw veroordeeld. STAVISKTS STROOMAN Uit Parijs: Generaal BarcM de Fourtou, gewezen president van den raad van com missarissen der Stavisky-maatschappljon, is gearresteerd. Hij moet een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van zes maanden on dergaan. INCIDENTEN BIJ HET „ITALIAANSCHÈ HUIS" TE ATHENE Uit Athene: De Italiaansche gezant heeft zich opnieuw tot den Griekschen minister-president gewend om te protes teeren tegen de aanslagen op het „Itali aansche Huis". Hij verzekerde hem by deze gelegenheid, dat In de Dodekaneses volledige rast heerscht. Minister-president Tsaldaris nam kennis van de verklaring van den gezant, doch merkte op, dat particuliere en half-officieele berichten uit de Dodekaneses het tegendeel melden, STORM OP ZEE. Uit Londen: De hertog en hertogin van Kent. die zich op hun huwelijksreis bevin den, aan boord van het schip Duchess of Richmond, onderweg naar West-Indië, heb ben een der felste stormen, die sinds jaren in het Kanaal gewoed hebben, meegemaakt. Het Noorsche schip Ganga, dat te midder nacht de haven van Blyth wilde binnenloo- pen, is door den storm de hooge zee opge dreven en sindsdien niet weergezien. Men maakt zich ook bezorgd over het uitblijven van het Zuid-Slavische s.s. Duha, metende 4115 ton. dat in dan storm voor de Lyne voor anker is gegaan en dat sindsdien ver dwenen is Het Noordsche s.s. Rondo, meten de 2243 ton, is op dc Westkust van Schot land aan don grond geloopen. Verscheidene kleine scheen zijn op do kust gedreven. Goudstaven uit een vliegtuig verloren Uit Londen: Uit een vliegtuig, dat tijdens storm van Frankrijk naar Engeland vloog, zijn gouden staven ter waarde van 6000 pond sterling verloren. De vraag is nu: liggen zij op dien bodem der zee, of in het tuintje van een woning ergens in Zuid-En- gelatnd, welks eigenaar nog niet het minste .besef heeft van den schat, dien zijn grond .plotseling is komen te herbergen? Deze vraag houdit thans veler gemoederen bezig. De bladen sommen een heele reeks plaats jes op, welke'door het vliegtuig op zijn weg van LeBourgeit naar Abridge in Sussex zyn gepasseerd. Duizenden optimisten snuf telen reeds in hun tuinen op zoek naar de beide houten kistjes- met haar kostbaren inhoud. Anderen hechten meer geloof aan ■hef door een der bladen geuite vermoeden, dat een internationale bende het goud reeds' gestolen zal hebben nog voor het vliegtuig van Franschen bodem startte. Nauwelijks was het gebeurde ruchtbaar geworden, of de mannen van Scotland Yard begaven zioh naar de adresen te Londen, die bij dergelijke gebeurtenissen in het oog moeten worden gehouden. De Parijsohe politiemannen werken in nauw contact met hun Londensohe collega's. Ds douane beambten aan de Zuidkust van Engeland hebben reeds instructie ontvangen, ten scherpste alle vaartuigjes gade ts slaan, dlie bij de kustdorpen aankomen. Ten slotte zijn nog de goudhandellaars, pandhuiehou ders en andere eventueels gegadigden waarschuwd, zich niet aan het verloren goud te „branden". De nood in het Mississippi-gebied Groot aantal slachtoffers Uit Marks (Missouri). Door de regeering is een ambtenaar naar de overstroomde streken langs den Mississippi gezonden, ten ednde den toestand in oogenschouw te ne men. Deze ooggetuige geeft een beschrijving van het verschrikkelijk» lijden d9r duizen den bewoners der ondergéloópen gebieden. Hij gelooft niet, dat ooit het aantal slachtoffers dezer catastrophe bekend zal worden. Het aantal is echter zeer groo. Duizenden suks vee ziju omgekomen. De verplegers en verpleegsers werken zonder zich eenige rust te gunnen Voort, om de el lende te lenigen en te voorkomen, dat be smettelijke ziekten zullen uitbreken. Uitzonderingstoestand in Baton Rouge Opstand tegen dictator Long. Uit New-York: De gouverneur van Loui siana, Allen, neeft den -uitzonderingstoe stand afgekondigd over de hoofdstad van Louisiana, E>aton Roug, aangezien ernstige botsingen gevreesd worden1 tussehén ds aan hangers van senator Huey Long, den poli-' tieken „dictator" van -Louisiana en diens tegenstander. Ongeveer 200'gewapende te genstanders van Long hebben gedurende eenigen tijd het. gerechtsgebouw in East- Baton Rouge -bezet gehouden, -Long steunt, op de militie van den staat, waarvan,hij een deel, Baton Rouge heeft .dp.?n binnen: rukken.i Het conflictgaat t over een- door Long verdedigde wet, welke.de particulier*» ondernemingen dwingt 'een pensioen uit ie betalen aan ontslagen bedienden, wanneer zij minstens een kwart.) van den voor her pensioen noodigen diensttijd in,het betref fende bedrijf werkzaam zijn geweest. De voornaamste tegenstander van; deze wet is de Standard Oil Company van Louisiana In een radiorede voor de inwoners van Louisiana verklaarde Long: „Ik zal bewij zen dat bij het moordplan tegen mij, oe- halve employé's van de Standard Oil ook vier sheriffs, een officier van justitie en zelfs rechters betrokken zijn. Ik heb bewij zen. dat. het moordplan tegen mij in alle bijzonderheden in een middernachtelijke vergadering, waaraan ook staatsambtenaren hebben deelgenomen, is uitgewerkt. Ik be weer, dat de samenzweerders zich reeds voorzien hebben van een aantal traangas- bommen. die naar mijn auto geworpen zou den worden. Na mij op deze wijze verdoofd te hebben, wilden zij mij en alle personen, die zich in de auto bevonden, vermoorden". Senator Long zeide verder,, dat hij een Be trouwbaren getuige had, die zijn mededee lingen onder eede kon staven. Deze getuige zou een gewezen lid zijn van den geheimen dienst der Vereen. Staten, genaamd Sidney Songy, die de geheime nachtelijke zitting onder een vermomeming zqü hebben bijge woond. Volgens nadere mededeelingen Is hot „burgerlegertje", dat het óp Long gemunt had, door de nationale troepen verdreven en ontbonden, zonder dat er feitelijk geweld is gebruikt Het incident in Fransch Somaliland Roekeloosheid van den ambtenaar Bernard? Dappere Somali's. De ontdekkingsreiziger en auteur Henry de Mopfreid publiceert in de „Intransi- geant" een beschouwing over den dood van den kolonialen ambtenaar Bernard en zijn troep. Hierin zet hij o.m) uiteen, dat Ber nard, ondanks het beval van den gouver neur nooit in te grijpen in twisten tusschen inboorlingen, begeleid door 17 man Oost waarts opgerukt is om den Abessinischen rooverstammen den weg af te snijden, Na een nachtelijken marsch door een woestijn- achtig gebied, kwamen zij in contact met den tegenstander, die veel sterker was dan zij. Zijn begeleiders, aldus vertelt de Mon- freid verder, telden hun patronen en deel den mede niet uitgerust le zijn voor een aanval. Bernard weigerde echter terug te trekken. De Assimare ondernamen daarop een omsingelingsbeweging en sloten de kleine troep in. Daarop geeft de schrijver een beschrijving van den strijd van man tegen man. Nadat de laatste patronen ver schoten waren en Bernard reeds zwaar ge wond was en hij zag, dat bijna als zijn be geleiders gedood waren, riep hij: „Sauve qui peut". De nog overlevende Somali's weigerden echter hem in den steek te laten en zijn met hem tezamen onder de messte-; ken van de tegenstanders gevallen. De tale verliezen met inbegrip van de bij den inval der Assimaras om het leven gekomen inboorlingen, berekent De Monfreid op 150 man. EEN VORSTELIJK FAMILIEBERICHT Prins en Prinses Bernhard von Sachsen— Meiningen, maken in een advertentie van de „Völkischer Beobachter", de geboorte van oen gezonde stamhouder bekend. Merkwaardig dat .de:eerste woonden van deze advertentie luiden: „Heil Hitler 1" alles, wat u verwacht van een hoestbonbon - medicinaal toebereid met bestanddeelen van a slechts 55cp.c/oojje\l vaporub Een wilde staking te New York NEW YORK^S. Januari. Ongeveer 35000 voerlieden» vrachtrijders en vrachtauto- chauffeurs hebben besloten heden een pro teststaking van één dag in de haven van New York af te kondigen als protest tegen detewerkstelling van niet-georganiseerde havenarbeiders. - In sommige kringen vreest men, dat de staking een fel karakter zal aannemen en langer dan één dag zal duren, waardoor 30.000 in de haven werkende arbeiders het werk zouden moeten neerleggen Het is de vraag hoe groot de omvang vain het -conflict zal worden. Het besluit is buiten de vakvereenigingen om genomen en de vakvereengingsl eiders hebben zich er tegen verklaard, aangezien zij van meening zijn, dat door een haven staking op den duur ook een groot van het overige bedrijfsleven gedupeerd kunnen worden. Motorrijder tegen een boom gereden Twee personen gedood Zaterdagavond heeft op den Am- sterdamschestraatweg te Maarssen een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij twee personen 't leven lieten. Tusschen half negen en negen unr is op genoemden weg een motorrijder na eerst in botsing te zijn gekomen met een jongeman, die met een fiets In de hand langs den weg liep, tegen een boom gereden. De motorrijder, de 24-jarige Van Laar uit Utrecht, werd bij de botsing vrijwel op slag gedood; de op de duo gezeten 26-jarige De Bruin, eveneens uit Utrecht, overleed enkele oogenblikken na het ongeluk. Dg stoffelijke overschotten van de beide slachtoffers zijn naar het lijkenhuisje van de Algemeene Begraafplaats te Maarssen overgebracht. De motorrijder kwam uit de richting Am sterdam en \vas op weg naar Utrecht. De jongeman, die met de motor in aanraking was gekomen, bleef ongedeerd. Omtrent de juiste toedracht van dit onge luk is nog niets met zekerheid te zeggen. Weerbericht DE URN MET DE ASCH VAN KOEBITSJEF BIJGEZET. Uit Moskou: Gister heeft met groote plech tigheid de bijzetting plaats gehad van de urn met de asch van Koebitsjef m den muur van het Kremlin. Kort Nieuws Een sneeuwstorm heeft Zaterctegnacht in Polen 20 boortorens omvergeworpen en vernield. Ook werden huizen van hun da ken beroofd en fabriekssohooteteenen ver woest. Te Porto Alegre ir Brazilië is een cir custent tijdens een voorstelling door een hoos gegrepen en volkomen vernield. Een paniek kon worden voorkomen. De Prins van Wales heeft een langzame marsch voor1 doedelzakken gecomponeerd. Het Scholsche garderegiment heeft het ma nuscript en studeert den marsch in om hem bij het a.s. regeeringsjubileum uit te voe ren) 1500 Chineesche kunstvoorwerpen wor den door de Chineesche regeering voor een tentoonstelling naar Londen gestuurd, even wel tot Singapore begeleid door een Engelsch oorlogsschip, uit voorzorg tegen, piraten. De tweede verjaardag van de nat.-soc.- rcvolutie in Duitschland mag niet met groot vertoon gevierd worden. Aan milde hulp aan behoeftlgen op dien dag wordt de voorkeur gegeven. In Duitschland heerscht veel griep. In Saksen is b.v. 50 pet. der scholieren ziek. In de Berlijnsche ziekenhuizen worden bijzon dere maatregelen genomen. Wegens „kwaadwillige berichtgeving" is een Spaansch journalist, van „El Debate" uit Duitschland verbannen. Te Dteppe "hééft" èen 'caniaval-commis- siè besloten een schoonheidswedstrijd voor mannen te organisperen met.een uit vrou- viien bestaande jury- Het wordt hoe langer hoe dwazerl In Duitschland steeg verleden jaar het alcoholgebruik van 51.3 tot 51.98 L. per ziel. Niettegenstaande de zware belasting steeg ook het tabaksgebruik sterk. In Berlijn liep in 1934 de bevolking met ongeveer 32.000 zielen terug tot 4.180.000, voornamelijk door den trek van velen naar het land. Uit Oost-lndie DE WERKLOOSHEID IN INDIE. BATAVIA, 26 Januari (Aneta) Over No vember 1934 werd door de Steuncomité's op Java aan 6497 personen f94.660.21 uitgekeerd. In October aan 6536 pérsonen f95.610.07. Het N'.I.V.A.S.-fonds keerde over December f 37.811 uit aan 685 Europeanen en f 11.622 aan 581 Inheemschen, welke personen alle ontslagenen zijn uit de suikerindustrie. In November is f 38.390 uitgekeerd aan 682 Euro peanen en f 12.28S aan 7466 Inheemschen. Gemengd Nieuws. DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN Hedenmorgen is de 16-jarige jongen Van Drie] uit Klaaswaal tijdens werkzaam heden in de Zuivelfabriek van de Gobr. Kievit te Numansdorp door een drijfriem gegrepen. Het slachtoffer bekwam ernstige wonden aan het hoofd en is in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis te Rot terdam vervoerd DOOR EEN AUTO OVERREDEN Een ernstig ongeval is Zondagmiddag te kwart over drie geschied op den Hoofd weg bij de Jan van Galenstraat te Amster dam. De negenjarige II. Brand wasdaar aan het sneeuwballen gooien, waarvoor hij een paar meisjes tot slachtoffer had geko zen. Een der meisjes dreigde hem, dat zij hem een draai om zijn ooren zou geven en liep even later, om de daad bij het woora te voegen, op hem toe. De jongen zette het op een loopeh, zonder te letten op een snel naderende auto;- waardoor hij gegrepen en tegen den grond gesmakt werd. Hevig bloedend uit enkele wonden aan het hoofd en met een zware hersenschudding is de knaap naar het Wilhelmina Gasthuis ver voerd. INBREKER OVERGEBRACHT Door de pólitie te Nijmegen is op verzoek van dö politie te Breda naar Breda overge bracht zekere W., die een inbraak gepleegd heeft in een kiosk op het Stationsplein te Nijmegen. Hij wordt ervan beschuldigd in Breda een aantal inbraken te hebben gr pleegd EEN BENDE RIJWIELDIEVEN. Te Nijmegen is een bonde rijwieldie- ven ontmaskerd. Successievelijk worden de leden ingepikt en is het komen vast te staan dat hef aantaTgestolen fietsen ontelbaar is. De recherche zet het onderzoek voort. Nog meer arrestaties worden verwacht. DE AANVARING VAN DE „ORANIA" Naar een Lloyds-telegram uit Oporto medt, draagt volgens het rapport van den havenmeester van Leixoes, de ^Loanda" alleen de schuld van de aanvaring met de „Omnia". De kapitein van de „Loanda" is beboet tot betaling van ruim 65.000. Voor een gewone rechtbank zal de eisch van schade vergoeding door den Kon. Holl. Lloyd be handeld worden. Engelsch stoomschip zonder stuur Het Emgelsche s.s. „Asiatic" drijft met een gebroken schroef dicht bij de Eierland- sche gronden bij Terschelling. Het schip is 3741 ten groot en op weg van Odessa naar Hamburg. De sleepboot „Holland" van dé reederij Doeksen en de „Drente" van Wijs- mueüler rijn ter assistentie uitgevaren. In verband met het slechte weer en de hooge zee zal het schip te Den Helder wor den binnengebracht Vandaar zal het bij goed weer naar Hamburg worden gesleept. De gezonken „Paul Kruger I" Berglngsvaartulgeo van Van der Graaf en Koelman; Bergingsbedrijf te Rotterdam rijn van de Oranjesluizen naar Abbert (bij El- burg) vertrokken om de „Paul Kruger 1 het schip, dat Donderdag jJ. op een zand bank is geloopen, gestrand en vervolgens ge zonken is, té bergen. De „Paul Kruger J" zal naar-Bolnes wor- den gebracht, alwaar men zal pogen het te repareeren. 's 'J 1 - SMOKKELARIJ DOOR KINDEREN. Te Boxtel (N.Br.) werd een 10-jarige jongen aangehouden, die tien kilo Belgische margarine op de fiets vervoerde. Fiets en boter werden in beslag genomen. Het on derzoek wordt voortgezet. Te Someren (N.Br.) werd een smokkel auto aangehouden. De bestuurder was met zijn wagen in den lossen zandweg vastge raakt, zoodat het weinig moeite kostte, hem aan te houden. Bij controle bleek, dat on geveer 2000 kg suiker en 200 kg. margarine werden vervoerd. De bestuurder, zekere P. pit Boxtel, werd gearresteerd. Zoowel de voor- en achterzijde als de zijkanton bij de zitplaatsen waren van pantserplaten voor zien. Te Roermond werd door de ambtena ren de Zuid-Limburgsche smokkelaar F. H. die daar met zijn auto passeerde, aangehou den. Het bleek, dat hij in een reservoir on der de carosserie 40 liter spiritus vervoer de, onder de motorkap waren 60 liter ver stopt. Auto en smokkelwaar werden in be slag genomen en tegen H. werd proces baal opgemaakt. EEN REISJE OP DE BUFFERS. Bij do aankomst van den sneltrein uit Eindhoven omstreeks 7 uur 's avonds be merkte het stationspersoneel te Roermond op de buffers tusschen twee wagons een man, die zonder treinplaatsbewijs bleek te zijn. Bij het onderzoek dat de politie instelde, bleek, dat.de man in Eindhoven ongemerkt op de buffers van den trein was geklommen en zoo de reis naar Roermond had meege maakt. De man had naar Amsterdam willen komen op deze goedkoope manier. Hij had echter den verkeerden trein genomen. De man bleek een 21-jarige Pool to zijn. Hij had 12 francs op zak. DE ZWARTE LIJST. Te Beilen (Dr.) hangen de winkeliers een z.g. zwarte lijst op, waarop leder zien kan. wie onwillig of onmachtig is te betalen. Do politié heeft thans alle zwarte lijsten in beslag genomen, daar iemand een klacht heeft ingediend wegens beleediging. Hij stond ook op de lijst als slechte betaler, tor- wijl het alleen ging om een betwiste vorde ring. Branden Te Kerkdrlel ontstond Donderdag avond brand in de woning van P. M. aan de Maaskant. De kleine woning stond spoedig in- lichter laaie. Met behulp van de buren werden de kinderen in veiligheid gebracht. Door het spoedig ter plaatso zijn van do brandweer uit Kerkdriel kon het vuur tot de woning van M. beperkt blijven. Men kon echter niet voorkomen, dat deze geheel uit brandde. Te Amsterdam is in een beddenma kerij, gevestigd Nassaukade 134, een hoeveel heid kapok, welke te dicht bij de brandende kachel lag,, in brand geraakt. Het vuur ver spreidde zich door de werkplaat j, waarbij De 58-jarige behanger van der Laan brand wonden aan de handen opliep. De brand weer, die spoedig gealarmeerd was, heelt het vuur met een straal op de motorspuit kunnen blusschen. Te W Ij ch e.n (Gld.) brak door onbekende oorzaak brand uit in de boerderij van J. Burgers op de Startven. Het vuur, dat In de schuur was ontslaan, werd aangewak kerd door den feilen wind en vond gretig voedsel ia den grootea voorraad hooi ea tet dunne pöltje goeft den vortgen stand aan Hoogste stamd te Valentie 772.3. Laagste stand te Janmayen 749.6. Stand vanmorgen halftwaalf 767.8. WEERVERWACHTING Meest zwakke wind, aanvankelijk uit O.- richtingen, later mogelijk veranderlijk, neve lig tot half af zwaar bewolkt, aanvanke'ijk weinig of geen neerslag, lichte tot matige vorst 's nachts, overdag lichte voïist tot om ■het vriespunt. STORMWAARSCHUWTNGSDIENST 27 Januari S uur njn.: Attentiesein neer* BUITENLANDSCH WEERBERICHT De diepe depressie, welke Zaterdag het eer in het geheele O. van het waarneoningst gebied beheersohte, trolk O.-waarts af en werd gevolgd door krachtige drukstijgingen, zoodat tijdelijk het geheele W. onder invloed in de hooge drukking kwam. Koude luchtmas&as uit het Poolgebied overstroomde bijna geheel Europa en brach ten allerwege afkoeling. De vorst deed over vrijwel het geheele vasteland weer haar in trede. Over Duitschland, Denemarken, ons - land, Fronkrijk en Z. Schotland is zij nog slechts licht, doch over Zweden en Noor* wegen buitengewoon streng. Uit Lapland meldde men hedenmorgen 38 gr. C.; uit s Z. Zweden 36 gr. C. Over Duitschland sneeuwt het nog, terwijl er zich plaatselijk reeds een flinke secun daire heeft gev "md: Zaterdagavond is de barometer over Island weer gaan dalen. Een vrij uitgebreid lage druk gebied ligj thans voor de Noorsche kust, waar het vrij krachtig uit het Z.W. waait. Een uitlooper daarvan reikt tot over Schotland, Op het oogenblik stijgt de barometer tn IJsland weer. - Voor hedennacht is ten onzent lichte tot matige vorst waarschijnlijk. Morgen overdag kan men temperatuur om het vriespunt verwachten met kans op mist. Of de vorstperiode van langen duur zal zijn, is nog niet te zeggen aangezien de bo vengenoemde secundaire bij Schotland een bedreiging van de vorstkansen inhoudt TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 0.8 C. 29 JANUARI. Zonsopgang 7.49 uur, ^zonsondergang-^ 4.38 uus; Maap op v.m. 3.10 uur, onder v.m. 10.40 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 29 JANUARI. Van 's avonds 5.08 uur tot 's morgens 7.17 uuf WATERSTANDEN RIVIEREN FtertpO Vorlc: Rbelnfelden >.«4 1.fi9 Rreisach 0.64 0.71 K-hl 1.79 1.6I Maxau Diedesheim Mnnnheim Lohr Bineen 1.01 0 64 2.14 1-86 1.87. L36 -0 IS 0.09 1.46 1.12 Caub Fms Cohlena Trier Keulen Hnsséldörf Khhrort Wesel Emmerik 0.02 P.40 oas P.21 0.IS 0.45 1.35 0.84 i Lobith Nijmegen St Andrles Arnhem Vreeswijk Iw W estervoort lieven ter 10.30 9,72 7.91 7.45 •2,34 2.34 7.8-2 7.49 Kampen -0.02 -0 00 E\ 3<len 47.75 47.6O Maastricht 42.57 42.20 Grevenblcht 29.17 29 la Venlo 11.5s tl.60 Grave sluis/ 8.31 6.80 St Amines 2.2,0 2.06 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Defzfil 4.43 17.26 tleiievoetsl. 9.01 21.40 Terschelling 2.01 11.42 Wil, mstad 9.53 22 45 Han ingen 2.40 Id.20 Brourah. «.li 20/3 Ueu tielder o.ló i3,lo Mierik zee --«.za-21".13 tJmuuieu 9.22 z2.UU Weineldinge «.66 .rt.4G' doek v. Holl. 6.20 rt.01 Vliuatngen 7.34- 20,00' oehevvningen .- 'lexueuzen, 7.62 2U,88- KoUeidaui 10.09 z3.05 Hansweerc "töte 21.13 stroo. Het duurde dan ook niet lang, of ook het woonhuis vatte vlam. Er ontstond een geweldige vuurzee, die ver in deu omtrek zichtbaar was. De boerderij brandde tot den grond toe af. Van den inboedel en'de'a land- bouwinventaris kon niets worden gered. On geveer 170 kippen kwamen in de vlammen 0111. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Bij N ij m e g e n is in de buurtschap „De Ploeg" in de boerderij van Klaassen brand ontstaan. Door den lievigen storm breidde liet vuur zich snel uit De eerste verdie ping én de zolder stonden weldra in ljchtei* luaie, en de brandweer uit Groesbeek kon weinig tegen de vuurzee uitrichten..Do ge heele zolder brandde ujt. Van den inboedel, ging veel verloren. Het vee kon gered wor den De oorzaak van den brand is niet be kend. De schade wordt door verzekering gedekt Te Hillegom is in de timmerfabriek van de firma Van der Jagt in den laten avond brand uitgebroken. Het pand bevat te veel licht brandbare waren en de wind was sterk, waarom de brandweer direct krachtig ingreep om erger te voorkomen. Na een uur was het vuur gebluscht. Alleen de werkplaats en de verdieping daar diieet boven zijn uitgebrand. Het overige gedeelte van het gebouw kreeg alleen waterschade. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. DAK INGESTORT Te Nijmegen is in de oude stad in de Bottelslraait van een tijdelijk onbewoond perecel het dak plotseling ingestort. Er1 kwamen geen ongelukken voor. Het boven- I deel van het huis is geheel vernield. DE GLADHEID Te Amsterdam is Zondagmorgen te acht uur op I de hoek vaa den Amslelveecischeweg en dc Oranje Nassaulaan een brigadier van het bureau Over-, toom, die op controle was, door de gladheid ge vallen, waarbij hij een pols brak. I Na in het Wilhelmina-gasthuis te zijn verban- I den, kon hij rich naar huis begeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2