THERMOGENE iodëOJj Proefnemingen met raketten in de Katwijksche duinen Dobbelmcmn IdütciJBMïti! AKKER.CACHETS 233SZB Twee jaar in Rusland VRIJDAG 25 JANUARI 1935 DERDE BLAD PAG. 9 Definitie: Een raket is een ding dat door baldadige jongens wordt aangestoken De toevalligheden zijn de wereld nog niet uit Een onaanzienlijke uitnoodiging ter bij woning van een proef met -een zgn. post- raket lokte ons gistermorgen naar het Kat wijksche strand. De invitator was een zekere mijnheer de Bruyn uit IJsselmonde, maar in zijn uitnoodiging had hij wel de tijd van de proefneming genoemd, maar niet de plaats waar zij zou plaats vinden. „Het strand" is een zeer rekbaar begrip. Een politieagent lichtte ons echter- in. Het was de kant uit van het Zeehospitium en wel gemoed vertrokken wij we waren vroeg genoeg in de richting Scheveningen. Toen we zoo een halfuurtje langs de zee gekuierd hadden en het zeehospitum reeds een tijdje 1 waren gepasseerd, zonder andere menschen te ontmoeten als enkele schelpenvisschers en zonder dingen te ontdekken die er op wezen dat deze vredige omgeving spoedig zou wor den verstoord door knallen en kruitdamp zijn we in arrenmoede maar weer terug ge- keerd naar het politiebureau om aldaar te .vernemen, dat met het oog op de groote drukte op het strand, op het laatste oogen- hlik was bepaald dat de proeven zouden worden gehouden in de duinen nabij het •kampeerterrein. Een snelle auto bleek in staat ons daar niet lang na het afgesproken uur te brengen. De proeven waren in vollen gang. Toen we arriveerden vloog juist een raket met groot geweld, met een sissende en knallende ontploffing de lucht in. We wa ren waar we wezen moesten en begonnen naarstig te informeeren naar hetgeen er geschied was. Daartoe wenschten we aan te kloppen bij onzen invitator, mijnheer De Bruyn, maar de aanstichters van de ex plosie verklaarden die mijnheer niet te kennen en ze hadden ons heelemaal niet uitgenoodigd. Is mijnheer De Bruyn dan niet betrokken ibij uw organisatie? Dat lieten de heeren in 't midden. Het was een vreemde geschiede nis. Enfin, we waren tenslotte niet ge trouwd aan mijnheer De Bruyn. In elk geval hadden er proeven plaats gehad met postra- kette-n. De eerste twee hadden we niet ge zien, maar de laatste, die we wel zagen, was mislukt. Het postraket P. 12 zooals het bleek te heeten, was enkele meters van het „startgestel" (een paar schuinstaande planken) op de grond gekomen. En de eerste twee, mijnheer? Die zijn gelukt. De P 10 en de P 11 zijn driehonderd meter weggeschoten en de post die zij bevatten was onbeschadigd. De poli tieagent die we er naar vroegen schatte de afstand op honderd meter, maar men moet op zoo'n afstand op een paar honderd meter niet kijken. Weet u wat een postraket is? .vroeg een der aanstichters van het experi- Een postraket is geen vuurpijl, zooals wel eens gedacht wordt. Neen, die gaan hooger, meende een collega en een andere collega sprak peinzend deze definitie uit: Een post raket is een ding dat door baldadige jon gens wordt aangestoken en dan sissend mis lukt Een postraket is, zoo verdedigde de verte genwoordiger van de Xed. Vereeniging voor rakoftenbouw want dit was de organisatie die de demonstratie organiseerde een in strument dat in de toekomst de communi catie met afgelegen plaatsen zal onderhou den. In theorie moet het mogelijk zijn van Europa naar Amerika te schieten. Dus daar hadden we de beginselen van gezien. Och, dit was slechts pionierswerk. Men schoot thans nog maar 100 AL ver op een aardappellandje in de duinen, maar de mogelijkheden die in het raket verscholen zitten zijn niet te overzien. De raketten die thans afgeschoten waren, waren gevuld met pulver, maai- de naaste toekomst zal vloei- stofrakettcn brengen die wel beter aan hun doel zullen beantwoorden. Daarvoor beschikt de Ned. Vereeniging voor rakettenbouw nog niet over genoegzaam kapitaal. Hoe komt de Vereeniging eigenlijk aan haar kapitaal? hebben we gevraagd, maar daar omtrent hulde men zich in het duister. Daarom vroegen we nog maar eens naar den heer De Bruyn omdat diens geheimzinnige persoonlijkheid onze nieuwsgierigheid toch grootelijks had opgewekt. En thans werd de heer De Bruyn ons plotseling aangewezen. En tot onze verbijstering bleek thans dat er een tweede groep rakettenbouwers aan wezig was, wiens proefnemingen nog plaats rnoesteir hebben. Deze groep bestond uit drie personen, par ticulieren, de ééne heer De Bruyn en twee heeren Timmermans. De heer De Bruyn vond het verschrikkelijk toevallig dat precies op hetzelfde tijdstip twee groepen, geheel los van elkaar dezelfde proeven namen en dat vonden wij ook. Naar zijn raketten-verleden gevraagd, verklaarde hij, dat. dit reeds zijn 284ste proef was. De andere 283 waren alle min of meer succesvol geweest. Over den aard van de lading van zijn raket kon hij zich niet uitlaten. In elk geval zag die ra ket, in een aluminium huls er solieder uit dan de kartonnen instrumenten van zijn concurrenten, terwijl ook het startgestel of de leidbaan van ijzer was en daardoor een betere indruk maakte. De raket werd vol-automatisch ontstoken. Enplofte toen uit elkaar. De aluminium- flarden vlogen de toeschouwers om de ooren. De eerste groep triumfeerde en kwam direct met een aantal technische bijzonder heden aandragen, waarvan we echter maar geen nota meer hebben genomen. De heer De Bruyn c.s. haalde een tweede projectiel voor den dag, maar de chef van de poli tie durfde een tweede proef, o.i. zeer terecht, niet voor zijn rekening te nemen en lastte de voorstelling af. De posten die de omge ving hadden afgezet werden teruggeroepen en de proefnemingen waren teneinde. Wij hadden den heer De Bruyn gaarne meer succes gegund want zijn optreden was sym pathieker dan dat van zijn concurrenten, maar het feit lag er nu eenmaal toe dat zijn proeven waren mislukt. Hij zal 't niet opgeven. Over eenige weken zal hij weer proeven nemen en proefne mingen hebben altijd het risico dat ze mis lukken, anders zouden het geen proefnemin gen rneer zijn, maar hoe dit zij, wij gingen heen in de overtuiging, dat de rakettenbouw nog embryonaal is (om te zeggen dat zij nog in de kinderschoenen staat zou te veel eer zijn), dat de morgen enkele vreemde toevalligheden en raadsels had gebracht en dat thans, na de koude neus, die we gehaald hadden, een kopje koffie een van de meest begeerenswaardige zaken ter wereld was. 'Groote bedrijvigheid bij het „Hartgestel" van de Ned. Vereen, voor rakettenbouw. Gemengd Nieuws. Auto-ongeluk te Overschie Een zwaar- en een lichtgewonde Donderdagmiddag omstreeks half vijf had op den Nieuwen Rijksweg onder Overschie een ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij een persoon ernstig en een tweede licht gewond werd. Aan de rechtci zijde van den weg stond een vrachtauto yan de firma Zanen en Verstoep. Geheel onverwacht wilde de bestuurder van den wagen, zonder dat hij daartoe een teeken had gegeven, gaan draaien. Achter de vrachtauto kwam een personenauto aan rijden, bestuurd door den heer C J. Lan- genberg, met een snelheid van ongeveer zestig kilometer. Toen de bestuurder de vrachtauto plotseling voor zich zag, remde hij krachtig en wilde hij omhalen, hetgeen echter niet mogelijk was door het verkeer van den tegenovergestelden kant. De wa gens botsten toen tegen elkaar en werden van voren geheel ingedrukt. De heer L. kreeg verwondingen aan gelaat en handen, hij kon ter plaatse worden verbonden. De naast hem zittende kantoorbediende v. d Linde ging met het hoofd door de voorruit. Zeer ernstig gewond is bij per Roode Kruis auto naar een der ziekenhuizen te Rotter dam vervoerd. De vrachtauto is door de politie in beslag genomen. De chauffeur van dezen wagen kwam met den schrik vrij. Ernstig auto-ongeluk bij Nieuw Millingen Een doode en een zwaargewonde Omstreeks half elf Woensdagavond is op den Amersfoortschen straatweg bij Nieuw Millingen een personenauto uit Zutfen na aanrijding met een vrachtauto tegen een boom geredeu. De beide inzittenden van do personenauto werden ernstig gewond. De bestuurder, de 23-jarige K. uit Zutfen, brak beide beenen, terwijl de andere, H., ernstige hoofdwonden opliep. Zij zijn per zieken auto naar het ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht, waar K. gistermorgen is over leden. De toestand van II. baart veel zorg. De personenauto, die de beide slachtoffers hadden gehuurd van de garage Enterman te Zutfen, is grootendeels vernield. Doodelijke auto-ongelukken Te Heerlen is het ongeveer zevenjarig zoontje van de familie Stuurmans uit Schinveld door de vrachtauto van de firma D. aangereden en op slag gedood. De poli tie stelt een onderzoek naar de ooi-zaak van het ongeval in. De achtjarjge A. M. Vestering was op den Rijksstraatweg te H a a r 1 e m-N oord ach ter op een wagen geklommen. Plotseling sprong de jongen eraf en liep tegen een juist passeerende auto op. Hij kreeg een zware hersenschudding en werd per zieken auto naar het ziekenhuis St. Johannes de Deo overgebracht, waar hij kort na aan komst overleed. Den autobestuurder een reiziger uit Amsterdam die met kal- men gang reed, treft geen schuld. DOOR EEN FAARD GEDOOD Te Stellendam kreeg de werkman M. zulk een slag van een paard dat de on gelukkige den volgenden dag is overleden. Wanneer temperatuurswisselingen^ iri'.NimdmiHJii.'m veroorzaken, gebruikt dan De watten, die warmte opwekt VERDRONKEN De 53-jarige voerman C. Verschure, wo nende op de Hazenest te Tilburg, is bij het waterscheppen voor zijn paard voorover in het Wilhelminakanaal bij de Konings hoeven gevallen. Toen men te hulp snelde en de drenkeling uit het water haalde, ble ken de levensgeesten reeds geweken. Het lijk van het slachtoffer is naar het St. Eli- sabethsziekenhuis overgebracht. DOODELIJKE VAL Te Noordwijkerhout is de 79-jarige landbouwer J. van Schie, die bezig was met het snoeien van hoornen en die daartoe op e«n ladder stond, gevallen. Hij werd, na ter plaatse verbonden te zijn, naar zijn woning overgebracht, waar hij overleden is. ONTROUWE PENNINGMEESTER Bij de Rijkspolitie te Monster is aan gifte gedaan van verduistering van gelden, gepleegd door den vroegeren penningmees ter der afdeeling Monster van den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond. Tegen den on trouwen bestuurder is proces-verbaal opge maakt Kunst cn Letteren. UTRECHTSOH STEDELIJK ORCHEST. Orkestpartituur aangeboden. Uit het in het vorige jaar Fockema Andreae-fonds is de eerste orkest partituur voor het U.SO. aangekocht. Het orkest wilde gaarne zelf de partijen van Bruckner's Negende Symphonie hebben. Dr. Fockema Andreae zal de schenking zelf op het eerstvolgend volksconcert aan het U.S.O., Maandagavond a.s., aanbieden. PROTESTANTSCHE KERKMUZIEK Te Den Haag is opgericht de Vereeniging voor Protestantsche Kerkmuziek, ter behar tiging van de belangen van alles, wat op dit gebied betrekking heeft. In het bestuur hebben zitting genomen namens de Ned. Herv. Kerk ds. Poot; Da- mens de Vrijzinnige Kerkgenootschappen dr. J. C. A. Fetter, Remonstrantsch predikant; de musici B. v. d. Sigtenhorst Meyer, mr. H. Smedes, A. Engels, organist, jkvr. J. Repelaer van Driel en Johanna de Geus. De Vereeniging wil een band vormen tus- schen alle protestanten, die voor hun kerk muziek voelen en roept daartoe allen op, die door hun moreelen steun hieraan willen bij dragen. Zij stelt zich voor in verschillende centra van ons land een koor schoolde stommen op te richten, teneinde de moeilijkste psalmen van Sweelinck motetten van Bach in studie te nemen, en zij zoekt samenwerking met kerkbesturen, om deze werken op hooge feestdagen te doen uitvoeren. Zij beschikt over een bibliotheek, waarvan ook bestaande kerkkoren kunnen profiteeren, mits zij zich als lid aanmelden. Aan het lidmaatschap zijn geen financieele verplichtingen verbonden. Het correspondentie-adres is: Johanna de Geus, Dr. Kuvperstraat 13, Den Haag. KOORLEIDERS B.C.Z.O. Het bestuur van de Alg. Vereen, van „Koorleiders in den Bond van Chr. Zang- en Oratoriumver. in Ned." (Alveko) hield op 22 Jan. j.l. zijn eerste vergadering in Utrecht. De statuten en het huishoudelijk regelment werden vastgesteld. De bestuursfuncties ZATERDAG 26 JANUARI HUIZEN 301 M. KRO-programma. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur 12.15 Orkestconcert en gram.pl. 2.00 Voor dc jeugd. Gram.pl. 3.004.00 Kinderuur 4.15 Or kestconcert en gram pl. 5.30 Lering. 5 45 Schla- germuriek. 6.20 Causerie. Schlagennuziek. 7.15 Lering. 7.35 Gram.pl. 8X30 Var Dias. Gram.pl. 8.35 Voordracht. 9.05 Orkestcocccrt miuv. so list en gram.pl. 11.0012.00 Gramjnuzick. HILVERSUM 1875 M. VARA-ui trending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. i. d continubedr.: De Noten krakers olv. D Wins. E. Walis en rijn orkest. Vara-tooneel olv. W. v. Cap pellen, H. Wigge- laar (viool) en J. Jong (piano). 12.00 Schalmei olv. P. Renes 12.15 Gram.pl. 12.30 Strijkorkest olv E. Walis .1.00 Pianorecital D. Wins. 1.15 1.45 XX-ensemble olv. C. Steyn. 2.00 K. de Boer: De pioniers vao Rochdale 2.i 5 Orgelspel C. Steyn. 2.40 Economische lering. 3.00 Vara- kinderkoor „De Krekeltjes" olv. L. Hulscher. 3.30 Orvitropia ojv, J. v. d. Horst. 4 00 Dr W. Banning: „De toekomst van de Europeesche gedachte". 4.20 Zenderwisscling 4.30 De Zon nekloppers olv. C. Steyn 5.00 De Flierefluiters olv. E. Walis. 5.30 N. de Klljn (viool) en R. Schoute (piano) 5.40 Literaire voordracht A. M de Jong. 6.00 Uit de roode jeugdbeweging. 6 30 Gram.pl. 6.45 Zeeuwsche uitzending. 7.45 „De jongens op de schuiten", spel olv. W. v. Cappellen. Hierna: lering door J. Ratté. 8.00 SOS-berichten. 8.03 Gram.pl 8.30 „De geboor te van de wals", spel met muziek mmv. hei Vara-tooneel olv. W. v. Cappellen en Vara- orkest olv. H. de Groot. 10.00 Var Dias Vara-varia. 10.15 P. Collin en Tine Labree hun repertoire. 10.40 Orgelspel J Jong. 11.00- 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH 1500 M. 1035-1030 Moroen- wijding. 11.20 Gram.pl. 12.05 BBC-Northenj Orkest olv. Morrison, mmv. C. Murkin (piano). I.20 Commodore Grand-orkest olv. H. David son. 2.20 Belfaster Omroeporkest olv E. G. Brown, mmv. K. Daunt meizo-sopraan) 3-20 Orgelspel D. Thome. 3 50 Vario-trio. 435 Ma» rius Winter en rijn band. mmv. B. Lawrence (zang). 435 Gevar programma. 535 BBC- dansorkest olv. H Hall. 6.20 Berichten. 630 Sportpraatje 7.05 Welsch intermezzo. 730 Ia- terview. 730 Radio-Militair Orkest olv. B. W. O'Doanell. mmv. H. IdJc (viool). 8.50 Variété programma 9.5") Berichten. 10.20 ..Gordon at Khartoum", hoorspel. 11 50—12.20 Ambrose en zijn Band. RADIO PARIS 1648 M 7.20 en 8.20 Gram.pX 12.20 Populair concert olv. André. 5.20 Duei» ten. Gevar. concert. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Concert uit rest. „Wive::". 2.50—4.50 Omroeporkest mmv solisten olv. E. Reesen. 73011.50 Gevar. programma voor de jeugd. KEULEN 456 M. 5.20 GramofoonpL 635 Orkestconcert. 1235 Omroepkwintet, orgel en vinool. 1.35 Gram.pl 3.20 Vroolijk programma, mmv. Om roe po. I.est, Omroepkleinorkest en so listen. 5.40 Grara.pl. 6 20 Omroeporkest olv. Kühn, en solisten. 7.30 Carnaval programma, 9.55—12.20 Dansmuziek. BRUSSEL 322 cn 484 M. 322 M.: 1230 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest olv. Gason. 1 50 —2.20 Gram.pl. 6.35 Symphomeconcert. 7.35 Gram.pl. 8.20 Cabaretprogramma. 9.20 Omroep orkest olv Gason. 1030 Duitschc roicpek. II.00-12.20 Dansmuziek. - 484 M-: 12.20 Gram.pl. 12 30 Salonorkcst olv. Walpot. 130— 2.20 Gram.pl. 5.20 Sympbondeconcert. 6.20 Zang 6.50 Pianorecital. 8.20 Koorconcert. 9.05 Hoorspel. 9 40 Salonorkest olv. Walpot. 10.30 12.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 730 „Der Opernball", operette van Heuberger. 930 Berichten. 9.50 Wintersportreportagc. 10.05 Weerbericht. 10-2011.50 Dansmuziek. werden als volgt verdeeld: voorzitter: L. Keemink, Amersfoort.; vice-voorzitter: J. Brouwer, Hattem; secretaris: J. G. Nahuisen, Borgharen (Gld.); penningmeester: P. D. Vissers, Klundert en alg. adjunct: Adr. Kousemaker, Hansweerd. eerste algemeene ledenvergadering zal D.V. gehouden worden op den Tweeden Paaschdag te Nijmegen. HET ZEISTER SLOT In dc gehouden Zeister Raadsvergadering heeft gisterenmorgen de burgemeester een raadscommissie benoemd, welke zal onder zoeken de mogelijkheid een bestemming to geven aan het eeuwenoude historische ge bouw het Zeister Slot. In deze commissie hebben zitting de hee ren Jansen, v, d. Brink, van Teth, Geyten- beek en Buijs. Als voorzitter zal optreden de wethouder van openbare werken Mr. F. A. Beunke. Wij herinneren er aan, dat er indertijd sprake van is geweest, dat ia het Slot bet Zendingsmuseum zou worden gevestigd. Deze plannen zijn toen niet doorgegaan. Wordi U gekweld door ver* schietende pijnen, soms in hoofd of aanaeiicht, dan weer in Uw leaematen? La- Ned.rW,ch len "AKKERTJES" U daar - "rt van B^elpen, want die wer- ken verrassend bij zenuw pijnen, rheumatische pijnen, spierpijnen, vrouwenpijnen, i hoofdpijnen, kies- en tand- pijn en._— Ge proeft niets I Gebruikt dus voortaan uitfluitend Volgent recept von Apotheker Dumont HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT. door G. Th. ROTMAN. 21. „Nu. die hem daar neergezet heef', wil hem zeker kwijt, en m ij komt hij good te pas!" vervolgde de vrachtrijder. „Mijn zuster is 12^,0 jaar getrouwd, en ik wist net niet, wat ik haar geven moest!" Hij nam den pot in zijn arm, gaf den knecht op dracht, den boel wat op te ruimen, en ver trok. Wij dorsten geen kik te geven, want anders zouden we zeker voor inbrekers aangezien en naar het politiebureau ge bracht worden! 22. Ziezoo, daar waren we' onzen bloem pot weer kwijt en konden we weer opnieuw beginnen. Als nu die knecht ook maar gauw wegging, dan konden we tenminste voor den dag komen. Maar jawel, hij begon de kisten te verschikken en zette opeens bom! een paar groote kisten boven op de onze, zoodat we heelemaal opgesloten zaten, O, kinders, wat zaten we in angst! (Wordt Maandag vervolgd.) Ervaringen van een Hollander in dienst der Sovjets PERSOONLIJKE ERVARINGEN Na in enkele hoofdstukken meer in het algemeen de heer- öcheude toestanden in Rusland te hebben beschreven, keer ik thans weer eens terug tot mijn ervaringen als persoon. Naar Russischen maatstaf gerekend had ik het best, maar ik Iben nu eenmaal Hollander en kon er als Hollander niet erg over roemen. Daar had men eerst de kwestie van de voedselvoorziening: ik had wel een prachtig boek gekregen, waar in stond, wat er allemaal voor me zou zijn te krijgen, zooals 20 K.G. meel, 5 K.G. Vleesch, 1 y2 K.G. boter alles per maand en 1 costuum en een 'paar schoenen per 3 maanden, maar in de practijk kwam het heel anders uit. Ik arriveerde in October 1932 en kreeg in Juli 1933 voor het feerst een pondje boter en in December van dat jaar voor het eerst 5 K.G. vleesch. In heel de 22 maanden van mijn verblijf kreeg ik een maal olie, in October 1933 voor het eerst aard appelen en eind 1933 voor het eerst melk. In de bijna twee jaar kreeg ik tweemaal een costuum en in Üen loop van 1934 voor 't eerst een paar schoenen. Zelfs voor een buitenlandsch specialist met een „groot" in komen kon men geen bokkensprongen maken door veel op de \rije markt te koopen, want daar was men gauw z'n geld kwijt. Men moest voor K.G. aardappelen b.v. 5.75 Roebel betalen! Ik sprak daar over de melk, die niet te krijgen was. Dat stond mij natuurlijk niet erg aan, vooral toen ik merkte, dat deze wel werd uitgereikt aan den onderdirecteur. Toen ik in September 1933 weer eens bij de stalobe om melk kwam vragen, kroeg ik een uijdig antwoord: .Brews (de onderdirec teur) krijgi melk en niemand anders!" Bij onderzoek bleek me toen, dat zelfs de vrouwen met kleine kinderen geen druppel melk kregen, maar dat het kleine kwantum, dat er nog was werd uitgeschonken aan directeuren, ingenieurs en anderen. Nu zweren we in Rusland bij de openbare vergaderingen en op de Coöperatie-vergadering van 2 October sneed ik het onder werp aan en besprak de noodzakelijkheid om aan vrouwen met zuigelingen melk te verstrekken, desnoods door een fonds er voor te stichten. De directeur van de Coöperatie zegde „overweging" toe, wat een internationale uitvlucht is om de zaak op de lange baan te schuiven. Toch hebben we er iets mee bereikt, want mijn col lega Jensen en ik werden ingedeeld bij de staf, die melk kreeg en we namen zoo veel mogelijk af om ze weer tegen „inkoops prijs" te verkoopen aan de menschen, die er dringend behoefte aan hadden. Kinderen kwamen óók veel bij ons vragen en kregen dan wel eens wat lekkers. Zoo konden we ook wat doen voor den ouden Gladilem. Ik had Gladilem, een al wat oudere man een zestiger, schat ik al eerder door het dorp zien heen en weer loopen en liet mijn tolk vragen wie het was. Het bleek te zijn de vroe gere directeur van het promsel, die bij de revolutie zijn positie was kwijt geraakt De man zag or hongerig en verwaarloosd uit en ik liet hem vragen eens bij mij thee te komen drinken, wat hij heel graag zou doen, omdat een uitnoodiging om bij buitenlanders thee te komen drinken tevens inhoudt: genoeg te eten krijgen. Al heel vroeg op den 12den December (elk 6-voud van den kalender is een z.g. vrije dag) kwam Gladilem op bezoek. Wat de man gesmuld heeft aan de gans, die ik te zijner eer had gekocht en in eigen vet gebakken. Terwijl dc Samovar op gezette tijden de noodige thee leverde, kwam de oude man op zijn praatstoel. Er kwam wat meer glans in zijn oogen, toen hij ging vertellen van den ouden tijd. „Ah..." zeide hij, „vóór de revolutie toen was het wat anders. Trout Front was een van de welvarendste dorpen aan de Wolga. We vischten toen nog uitsluitend met zeilschepen, maar kregen de 22.000 ton visch, die we konden zouten, ruimschoots binnen. De visscherlieden hadden een goed bestaan: ieder schipper had z"n eigen huis, de matrozen woonden op Schulpau. Er was nie mand, die niet zijn eigen stukje grond had, waar hij levens middelen op verbouwde; ook hadden velen een koe of schapen, die dan door de. yrouw of door de giootere kinderen weiden verzorgd. Van April—Juli en van Juli—November waren de mannen meestal op zee en ik kan wel zeggen, dat niemand ontevreden was over zijn bestaan. Toen kwam de revolutie. Ik had de menschen gezegd geen weerstand te bieden toen de Sovjets kwamen en hier heeft dan ook niemand het leven gelaten. Maar wel werd alles onteigend en de have weggevoerd. Ik zelf werd uit mijn huis gezet en kon, omdat ik geen partij man was ook niet meer aan het bedrijf deelnemen. Spoedig kwamen er lieden uit de stad, die alles wel eens goed zouden reorganiseeren. Er werden motoren besteld en ze kwamen ook, maar het plan werd nooit vervuld en wat is Trout Front nu?" Ik wist al ruimschoots wat het was: een verzameling ver waarloosde huizen en een bevolking, die nooit geheel genoeg te eten kreeg. Gladilem vertelde ook nog van zijn persoonlijken toestand- hij was te oud geworden om op zee te werken cn van het kan toor was hij bij do revolutie verdreven. Oude vrienden gaven hem nu nog wel eens wat en vooral de boeren stopten hem vaak wat toe. Ik nam mij voor hem ook te helpen en tot zijn dood in Juli 1933 is Gladilem daar heel dankbaar voor geweest. Maar men kon zoo bitter weinig doen. Moest men zelf vaak niet met de vuist op *afel slaan om „aan den kost te komen"? Ik moet eerlijk bekennen reeds na een paar maanden mijn buik vol te hebben van het Russische leven. Afgezien van de voedselmoeilijkheden had ik van meet af aan te tobben gehad met de huisvesting. Ik vertelde reeds hoe ik aanvankelijk in 't geheel geen plaats kon krijgen en toen genoegen moest nemen met een slaapkamertje in het huis van een ander. Daarom maakte ik na drie maanden gebruik van mijn recht om het contract op te zeggen, waarbij ik me bereid verklaarde te blijven tot de schepen in zee zouden zijn. Ik schreef dit aan de directie en moest den volgenden dag direct op het kantoor komen, waar ook de partij secretaris (een betaalde functionaris van buiten, die men in elke plaats heeft en die steeds vervangen wordt door een nieuwen vreemdeling) tegenwoordig was. Men beloofde mij van alles, zou zorgen, dat al mijn klachten bevredigend werden opgelost en vroeg mij den brief als niet geschreven te beschouwen. Ook in de stad, waar ik op de vergadering van buitenlandsche specialisten mijn bezwaren tegen de contractbreuk naar voren bracht, .verzekerde men mij, dat alles in orde zou worden ge maakt. Aangezien ook anderen klachten hadden, scheen men het noodig te oordeclcn dc ontevredenheid te bezweren en daartoe werd een klem banket aangericht. Alle toezeggingen bleken echter comedie te zyn geweest. Op zee moest ik mij tevreden stellen met een hok, aan boord van een der visschersschepen, dat men kajuit noemde, terwijl mij was toegezegd, dat ik op de directieboot zou kunnen slapen en eiken dag zou worden afgehaald; aan den wal was het nog slechter. Hier kreeg ik echter op 23 Februari mijn kans: de directeur Fusenco had, waarschijnlijk door bemiddeling van „Krashny partisan" Brews zijn ontslag gekregen en vertrok van Trout Front Een kwartier nadat hij zijn huis verlaten had, zat ik er in. Daar had men het lieve leven gaande: de w.n. directeur kwam een uur later al vertellen, dat er niets van kon komen, dat dit huis niet voor mij, maar voor een ander bestemd was en dat ik het moest verlaten. „Ik ben er en ik blijf er!" waa mijn antwoord. „En U zorgt nog dat het gemeubileerd wordt ook, want dat is alles volgens het contract". Ik meende het ook: liet het huis schoonmaken en installeeren met spullen van de Coöperatie, die ik de rekening aan het kantoor liet bezorgen. Hoewel mijn collega Jensen het ergste vreesde, bleek deze wijze van optreden het eenige middel te zijn om aan recht te komen. Ik liet me ook nog artikelen uit de stad sturen en kreeg een brief van het hoofdkantoor mee, dat me geen cent van mijn tractement mocht worden afgehouden. Brews was woedend, maar het resolute optreden scheen in druk te hebben gemaakt Ik kreeg nu zelfs ook een eigen inspectieboot Wie kruipt is slaaf en ik had nu eenmaal niet zoo heel veel te verliezen. Dit on mijn later optreden tegen Brews, waardoor hij zelfs door een commissie van ondorzoek werd veroordeeld tot uit- banning uit de partij (waar natuurlijk nooit iets van gekomen is! Krashny Partisan!) heeft mij natuurlijk wel moeilijke oogenblikken bezorgd. Ik kreeg nogal eens aanloop van de GepeOe, die het me slecht afnam, dat ik ook onder het volk zoo vrij mijn hart luchtte in plaats van mee te heulen met de directiewolven, die het goed hadden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9