Onze onderwijzersopleiding op een tweesprong VRIJDAG 25 JANUARI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Gisteren zijn te Leiden de drie- daag sche lustrumfeesten van de Vereeniging voor Vrouwelijke Studenten ter gelegenheid van haar 85-jarig bestaan aange vangen. Van tal van 'particu liere woningen is de driekleur uitgestoken. In de stad, vooral in de omgeving van het club gebouw der V. V. S. L. aan het Rapenburg, heerschte reeds vroeg een gezellige drukte. Foto links: amazones vormen een eerewacht voor het station. Rechts: Prinses Juliana te mid den van de studenten Gisterenavond is de brood- en koekbakkerij van den heer van Splunteren aan den Westzanerdijk te Zaandam door brand totaal verwoest. De plaats, waar eens de bakkerij stond. Zelfs de Senne is niet vergeten op de wereld-tentoonstelling te Brussel. De bed ding, gegraven op het terrein van „Oud Brussel" ligt nog droog. De tonnenrijder Taylor zet zijn tonnetjes klaar voor de demonstratie voor de school jeugd op de kunstijsbaan te Amsterdam. He uitvaart van Hertogin Tlieresia van Braganza, moeder van den Portugeéschen troonpretendent en tante van ex-keizerin Zita en koningin Astrid. De plechtigheid in de Karmélitengruft te Weenen. testamentair te zijn als enkele leden van de familie onterfd moeten worden. En men mede zou moeten aanwijzen: wie. Toch zullen zij, als de nood harder gaat dringen en dat gebeurt zich niet kun nen onttrekken. Zeker, het offer is groot. Toch niet ondoenlijk, meen ik. Indien er, ten minste, in de 21 scholen iets te- vinden is van zelfopoffering bij hen, voor wie het offer het minst zwaar is. Dan moeten be sturen (en personeelen) overleggen: le. welke scholen door haar geografische ligging het eerst in aanmerking zouden kunnen komen; 2e. hoe met de belangen van de leerlin gen dier scholen en van de beroofde stre ken kan worden gerekend, hoe de blijvende scholen de verdwijnende met beleid kunnen annexeeren, hoe daarbij de communicatie middelen kunnen worden benut en met financieel zwakkere leerlingen worden ge rekend, hoe ook bij volgende admissie- examens de belangen van de beroofde een tra kunnen blijven. (Het beste zal daarbij zijn, dat de besturen der oude vereenigin- gen blijven bestaan en een vertegenwoor diging krijgen in de besturen der niet-ver^ dwijnende kweekscholen); 3e. hoe de belangen der uitvallende per soneelen kunnen worden gediend. Dat zou, kunnen, indien de oudere leden van de per soneelen der grootere kweekscholen (b.v. boven de 60 jaar) zich met medewerking der Regeering aanboden voor het aanvaar den van ontslag (met pensioen of wacht geld) en de jongere daardoor konden op schuiven en gehandhaafd blijven. Natuur lijk dient daarbij de onderscheiding niet van negers en blanken; dat is minder erg maar van Gereformeerden, Ned. Her vormden en inter-confessioneelen in het oog te worden gehouden. En zal genoemde Bond, gesecondeerd door leden van School raad, Schoolverband en Chr. Volksonderwijs de leiding moeten willen nemen. Vooraf zal onze Kamer-club m. i wèl doen met te informeeren bij den Minister, die voor cijfers en becijferingen blijkbaar niet bevreesd is, of onze telsom (die van 17) met de zijne klopt Dan zou de eisch, dat de Minister ook namen van scholen zou noemen en in de wet schrijven, gemakke lijk kunnen vervallen. Die vraag kan door ons onderling, na eerlijk overleg, worden beantwoord en het advies den Minister worden voorgelegd. Ik mag daarbij op yier groote yoordeelen ROFFELRIJMEN. wijzen, die ons door zulk een toegeven zou den ten goede komen: Ten eerste: een groote overwinning voor de.ideëele gedachte van vrijheid van on derwijs. De duizendjarige strijd van de Overheid om de heerschappij, de bevoog ding over het onderwijs drukt sedert de grondwetsherziening van 1848 nog op twee punten: a. het rijkstoezicht, waarvan wij, vooral na de financieele zorg der Overheid hier niets willen zeggen; b. het examen- recht, dat onder de Republiek de Kerk had, na 1800 de Overheid. Maar na 1923 is de Overheid daarin teruggeweken, heeft ze ecu deel van dat examenrecht afgestaan aa~n do -vrije kweekscholen. Tot aan de hulpakte. In dit ontwerp nu krijgt de vrije kweek school datzelfde deel voor het laatste exa men,-voor de hoofdakte. Niet het program ma, niet de eindbeslissing geeft de schoo', wel heeft zij het examineeren zelf. Dat is een ontzaglijke winst. Daardoor is de weg gebaand, dat de vrije opleiding, gevoed door de hoogere wetenschap der eigen prin- cipieele paedagogie, zich ontwikkelt in eigen richting, 't Is waar, ons denken is in de laatste jaren meer gedreven in de richting van de z.g. rechtsgelijkheid, van een wer ken voor eerlijke erfenisdecling. Toch is ons gezicht op den ouden geestelijken strijd niet zoo verduisterd, of wij moeten het ge wicht voelen van deze groote overwinning van de oude gedachte van vrij onderwijs. Ten tweede: de oude wensch eener vijf jarige opleiding wordt vervuld. Onze theo logen en juristen hebben een opleiding van 6 5 11 jaar, onze medici van 5 8 13 jaar; al onze onderwijs-organisaties heb ben gewenscht een geregelde onderwijzers opleiding van (3 5) 8 jaar. Dat mag; dat moet En nu kan het Ten derde: de oude eischen van een goe de normalisatie der onderwijzersopleiding komen nu tot hun recht. Wij zien, vooral in den kring der onderwijzers, de booze ge volgen van verwaarloozing dier wenschen: werkeloosheid, onbillijke drukking op de lagere salarissen en veel meer. De onge regelde toevloed behoort straks tot 't verle den, men heeft dien in handen. Wel is waar blijft de wilde opleiding bestaan, maar te gen de verbeterde opleiding, vooral door haar examen in schoolpraktijk, zal zij het vanzelf moeten afleggen. Ten vierde: de scholenbonden komen nu eindelijk in de wet Ook daarvoor is reeds jaren aan jaren geijverd; in onze afdceling DE WIJZE MENSCH Een professor in de hoofdstad Heeft in arren moed voorspeld Dat de dagen van de groote Huisgezinnen zijn geteld. Volgens dezen hooggeleerde Breken dra de dagen aan Dat des menschen kinderaantal Tot ten hoogste drie mag gaan. Onze aarde, lees ik wijders, Draagt niet ongelimiteerd Dat de mensch zich on-geregeld, Zonder ordening, vermeert Onzin! zegt u verontwaardigd; Erger: het is buiten maat Dat zoo'n wijsgeer wordt bekostigd Door de stad of door de staat. Overigens, die geleerdheid Past volkomen in de tijd Die ons recht naar de verwording Van de goede zeden leidt: Frits van Raalte publiceerde Wat hij van het liuwlijk dacht; „Geestig" heeft hij zijn gedachten in een boek ter markt gebracht. Heel veel ontrouw heeft de schrijver Over 't huwlijk meegemaakt Schoon hij zelf niet, dank zijn door- Tot een trouwdag is geraakt [zicht, Maar hij zag veel huwlijksbootjes Wrak geslagen of gestrand, Daarom doet hij ons een middel Tot behoudnis aan de hand: Proef-scheiding!, dat is: probeeren Gaat het loei of gaat het niet. Wel oorspronkelijk, wel geestig, Humoristisch,meer ook niet. Dat is dan de levenswijsheid Die de wijze Mensch doceert; Wijsheid die de Scheppingsorde Omkeert en de Schrift negeert. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Wat beteekent dat' voor onze 21 kweek scholen. In het geheel zijn er 102 kweekscholen; daarvan zouden er dan blijven: 68. Blijkens art.. 16, 2e lid van het door de Regeering naar aanleiding van door de Ka mer gemaakte opmerkingen aangevuld om werp wenscht de Regeering, dat het aantal kweekscholen „in verband staat met hel getal lagere scholen,, die .bij die kweek school zijn aangesloten". Welnu, het aantal leerlingen onzer Scho len met den Bijbel berekent de Regeering zelf op ruim 25 pet van het totaal getal; rekent men liever met het aantal onder wijzersplaatsen, dan komt med daar iets boven. Ons zouden dus, globaal en niet te nauw berekend, ook 25 van de kweek scholen, d. i. 17 kunnen worden toegewezen. Er vallen er dus 4 af. Erger is de razzia voor de Roomsth-Katholieken: daar zouden er 16 verdwijnen. Dat lijkt erger dan het is. Rome met zijn hechte organisatie en goed- kooper exploitatie zal van de besparing van de =fc f 360.000 toch maar in totaal een iy2 ton missen. Met zulk een verlies be hoeft het, .als het dat niet wenscht, geen enkele school te sluiten. Bij ons staat het anders. Vier van onze zusterscholen zullen het leven moeten laten. Is dat offer te zwaai'? Kunnen wij het hooge spel wagen en zeggen: in geen geval gaan we een stap met de Regeering mee, onze drieklassige kweekscholen, hoe ge brekkig ook in samenstelling, zo moeten alle blijven staan? 'k Zou niet gaarne advies geven in dezen zin. Zeker, het sluiten van 4 kweekscholen door gebrek aan overheidssteun is een zwaar offer, allereerst voor de betrokken scholen, tegelijk voor ons allen. Toch raden wij: geeft toe. Het is waar, van een Jan-van-Schaffe laarsgeest hebben we tot op dit oogenblik bij onze 21 kweekscholen nog niets ge speurd; niet een heeft gezegd: ik wil mijn leven geven voor de rest De Bond van kweekschoolbesturen en de Schoolraad houden zich ook liefst verre,1 het is geen aangename zaak executair- Ook op dit oogenblik heeft de Regeering Be al of niet-uitkeering der vergoedingen aan bijzondere kweekscholen geheel in banden. Dat was ook al in de wet van 1920: art. 356 luidt: „Wij kunnen... bijzondere kweek scholen aanwijzen". En dan regelt art. 161 de subsidie der „aangewezen" kweekscho len!" Ook in de daarvoor in plaats gekomen Kon. Besl. blijft die aanwijzing in handen der Regeering. Erger is, wat a.s. 31 Dec. kan gebeuren. Alsdan, zégt de Minister, (p. 31, al. 4) ver- iValt krachtens art. 215 der wet automatisch het recht van de bestaande kweekscholen op Rijksbijdragen. M. a. w. dan zouden »,automatisch" alle kweekschoolhuisjes in zakken, ten minste, voorzoover ze steunen op rijksstutsels. Maar daarop laat wel nie mand het aankomen: er wordt nog gere geerd in ons landje. De Regeering wensent dat allerminst Maar„een voorstel tot wijziging in dier voege, dat eenvoudig het gétal gesubsidieerde onderwijsinrichtingen werd verminderd, zonder dat daarmede eenige verbetering van de opleiding ge paard zou gaan, kan de ondergeteekende ,(de Minister) „niet doen", (p. 31 al. 3). Maar, vraagt de Kamer, hoeveel kweek scholen zullen dan moeten verdwijnen? (p. 22). En anderen stellen voor (p. 32 al. 3): Met name genoemde kweekscholen zouden bij de wet moeten worden op (Dordt) praatten wij er al over in 1893, Bavinck wilde ze, Wirtz schreef er een heele brochure over (uitg. E. J. Bosch, Baarn). Toch gebeurde er wettelijk niets. Maar nu, zie, daar komen zo gezond en wel uit de lucht vallen. Als toegift Over enkele bezwaren cn wenschen een laatste, ons slot-artikel. Daarop nu antwoordt de Minister uit Voerig. Hij spreekt van een inkrimping met de helft der kweekscholen, maar vooraf gaat !(p. 26, al. 2 en 3) de gedachte van een in krimping met een derde. In beide gevallen wordt bezuiniging be reikt Van een opheffing van de helft der kweekscholen kan, meenen wij, zoolang de Regeering overleg met de Kamer wenscht, Veilig worden gezwegen. Blijft: een inkrimping met een derde. II. J. VAN WIJJLEN. DE VOLKSRAADSVERKIEZINGEN BATAVIA, 24 Jan. (Aneta). Het Stemkan- toor van den Volksraad koos de volgende heeren in den groep onderdanen-Nederlan ders: F. II. de Hoog, H. J. van Holst Pelle- kaan, mr. P. A. Blaauw, N. Beels, ir. H. A. Vreeburg, Th. van Ardenne, ir. E. J. Wer- muth, L. II. W. van Sandick, J. Verboom, dr. ir. J. Th. White, H. Kruyne, dr. W. C. A Doeve, mr. C C van Helsdingen, V. P. Leu- nissen en P. Kerstens. Gekozen zijn dus acht vertegenwoordigers van het Indo-Europeesch Verbond, vier ver tegenwoordigers van de Vaderlandschc Club, een van de C.S.P., een van de Indische Ka tholieke Partij en een als vertegenwoordiger van de Vereeniging van Ambtenaren bij liet Binnenlandsch Bestuur; als zoodanig zal n.l. de heer Van Sandick optreden. f»), I stond in ons nummer yan 21 Jan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5