hïi M >1 VRIJDAG 25 JANUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND JAPANSCHE WOORDEN EN DADEN l De verkoop van den Chineeschen Oosfer- spoorweg door Rusland aan Mandsjoekwo is nu gesloten. Het contract is te Tokio ge teekend en hiermeo is in het Verre Oosten ten minste één punt van jarenlange wrij ving cn onaangenaamheid uit de wereld geholpen. Wij zeggen: één punt'. Wanf er zijn er nog voldoende overgebleven om onze onge rustheid over de ontwikkeling der poli- "tieke toestanden in het Verre Oosten leven dig te houden. Aan alle kanten steken hier vlijmscherpe doornen uit De brave Japansche minister van buiten landsche zaken Hirota heeft vóór enkele dagen in het parlement een rede gehouden, tüe overvloeide van vredelievendheid tegen over China, de Vereenigde Staten en Rus land en in het Hoogerhuis heeft de minis ter-president Dkada op dezelfde wijze ge sproken. Doch gelijktijdig vindt er aan de grens Van Jehol en de Chineesche provincie Tsjahar weer een van die typische conflic ten plaats, waarin zoogenaamde bandieten de aanleiding vormen voor een Japanschen aanval op alweer een ander deel van het Chineesche rijk, dat nog altijd verkeert in de onbehaaglijke positie van den reus op leemen voeten. Waar dit nieuwe conflict op zal uitloopen moet worden afgewacht. Volgens de laatste berichten is er weer rust ingetreden. Vermoedelijk hebben we hier weer te 'doen met eep voorbeeld van de tweeslach tigheid, die aan de Japansche politiek eigen is. Terwijl de staatslieden te Tokio woorden Van vrede spreken en de Chineesche staats lieden aansporen tot samenwerking, zetten do generaals hier of daar hun allesbehalve Vredelievende bedoelingen door. En als zij een voldongen feit in het leven geroepen hebben, weten zij ook wel door te zetten, dat dit door de regeering te Tokio alszoo- 'danig wordt aanvaard. Wij hebben van die tweeslachtigheid in den loop der laatste jaren reeds meer dan één voorbeeld gezien. Het valt niet met zekerheid te zeggen of hier opzet achter zit, of niet, maar het doet in alle opzichten als een systeem aan, waarvan het oogmerk is Japan in Oost-Azië tot de onaantastbaar heerschende mogendheid te maken. De staatkundige onsamenhangendheid van China speelt die politiek van Japan bijzonder in de kaart. Met Westersche toe standen is in elk geval niet te vergelijken wat daar bijvoorbeeld nu weer gebeurt. Terwijl het Japansche leger de troepen van den gouverneur van Tsjahar, generaal Soeng Tsjai Joean aanvalt, teneinde in zijn plaats de bandieten" te bestrijden, blijft de Japansche gezant rustig te Peking en legt daar de verklaring af, dat er zal wor den doorgevochten totdat 't doel bereikt is. Onder zulke omstandigheid is ten slotte ..ook nog te begrijpen, dat ondanks Japans optreden tegen de Chineesche souvereiniteit gedurende de laatste jaren, er toch in het Chineesche hoofdkwartier met welwillend heid geluisterd wordt naar de Japansche Voorstellen om te komen tot samenwerking. Zoo wordt immers herhaaldelijk verzekerd. Wat die samenwerking beteekenen zal, iaat zich gemakkelijk denken, want er is immers één groote kwestie waarin Japan en China het volkomen eens zijn en wel deze, dat de invloed van het blanke ras in het Verre Oosten gebroken moet worden en dat de gelegenheid daartoe op het oogen- blik, nu het Westen zichzelf met ongeloo- lelijke domheid en roekeloosheid verteert, allerkostelijkst is. Of het in de bedoeling van de Oost- 'Aziaten ligt het bij een defensieve houding jegens het blanke ras te laten en of zij later niet tot het offensief zullen overgaan, willen wij graag aan de toekomst overlaten, maar het feit van den haat der gelen tegen de blanke indringers is in elk geval on loochenbaar en daaruit kan zelfs veel voort komen, dat de oorspronkelijke oogmerken overschrijdt. Met deze dingen voor oogen moet ook de ontwikkeling van de betrekkingen tusschen Japan en Rusland eenerzijds en die van Japan en de Ver. Staten anderzijds beschouwen. De Russen hebben tot dusver tegenover het Japansche opdringen een groote soi heid getoond, omdat ze nauwelijks anders konden. Men moet thans meer en steeds ernstiger rekening gaan houden met de vraag hoe de Russen zich in het verder verloop der gebeurtenissen zullen gedragen tegenover de Japansche plannen, die im mers ook op Mongolië en Oost-Siberië be trekking hebben. Zal het daar tot een bot sing komen, of moet men verwachten, dat zich tusschen het heidensche Verre Oosten en het anti-christelijke Sovjet-Rusland een politieke en economischo belangengemeen schap zal gaan ontwikkelen, binnen welker omraming zoowel het ideaal van de bolsje wistische wereldrevolutie als dat van de .verdringing der Westerlingen kan gedijen? De houding welke Japan tegenover de Westersche mogendheden aanneemt, is hiermee niet in tegenspraak. Integendeel. Zijn uittreden uit den Volkenbond waa in den grond van de zaak een uiterst krach tige afwijzing van de inmenging van het Westen in Oostersche aangelegenheden. Zijn eisch van gelijkheid op vlootgebied is eveneens een uiting van die gee gesteldheid: Japan wil in geen enkel op zicht als de mindere beschouwd worden tegenover Engeland en de Ver. Staten. Intusschen denkt Tokio er niet aan z.g. mandaatreilanden in den Stillen Oce aan, die het op Duitschland veroverde, weer ter beschikking van den Volkenbond te stellen hoewel dit een zaak van zui vere verdrags-eerlijkheid zou wezen maar het versterkt die eilanden als voor posten in een eventueelen oorlog met Amerika. Hirota heeft in zijn jongste redevoering weliswaar gezegd, dat er geen enkele reden denkbaar is waarom het tot een oorlog tus schen Japan en do Ver. Staten zou kunnen komen. Maar Japan bouwt zich inmiddels met energieke haast uit tot de groote zeo mogendheid van het Verre Oosten. t D.e Amerikanen blijken tot dusver genoeg WEER RUST AAN HET TSJAHAR-FRONT Onderhandeling over het bezette gebied Mongoolsche aanval tegen Mandsjoekwo? Nadat de Japansche troepen Koe Joean hadden bezet, een gebied waarvan zij tot nu toe erkend hebben, dat het buiten de grens van Mandsjoekwo ligt, zijn de gevechten in de Chineesche provincie Tsjahar gestaakt. Er zijn onderhandelingen aangeknoopt over het bezette gebied tusschen vertegenwoordi gers van den Chineeschen gouverneur Soeng Tsje Joean en den Japanschen commandant Soeji Hara. De Chineesche troepen zijn, volgens een Japansch bericht, op de vlucht geslagen. Het schijnt vast te staan immers wordt et zoowel van Chineesche als van Japan sche officieele zijde gemeld dat geen Ja pansche troepen over den Grooten Muur zijn gedrongen en dat alleen een gebied tus schen Jehol en den Muur bezet is. Mongoolsche aanval? Te Tokio zijn berichten ontvangen, dat ten Noorden van het Puiraormeer, aan de grens van Mandsjoekwo en Mongolië, pa- trouiljes van Mandsjoekwo door Mongool sche troepen aangevallen zijn. De troepen van Mandsjoekwo waren aanvankelijk in de minderheid, doch brachten later den aanvallers zware verliezen toe. Voor de eerste keer zijn de Mongoolsche troepen zelfstandig handelend opgetreden. Het tooneel van deze gevechten aan Mand- sjoekwo's Westgrens ligt zeer ver verwij derd van het terrein van den strijd in Tsjahar. Nieuwe Japansche actis SJANGHAI, 25 Jan. Volgens Chineesche berichten hebben Japanners opnieuw Koeyang Toesiihau en Toengsjatze uit de lucht gebombardeerd. Bovendien zijn voor Koeyang wederom duizend man Japansche troepen aangekomen In het gebied Dolonor zouden Japansche troepen zich voorbereiden om tot een militaire actie over te gaan Bulgarije's nieuwe regeering Krachtiger optreden tegen de Macedonlërs. Hot nieuwe Bulgaarsche kabinet heeft een wijziging gebracht in de politiek, welke de afgetreden regeering jegens de Macedo- niërs heeft toegepast en is daarbij begonnen met een scherpe actie tegen de Protogero- wisten. De leiders Chandanof en Poptodorof en vele volgelingen zijn gearresteerd, terwijl verscheidene Macedoniërs bij de pqjitie zijn ontslagen. De regeering heeft het voornemen te ken nen gegeven krachtige maatregelen te ne men tegen alle leden van de I.M.R.O., on verschillig of deze aanhangers van Protoge- rof of van Mihailof zijn. Goering naar Warschau Volgens een officieele mededeeling in de Poolsche pers wordt de Pruisische minister president, generaal Goering, binnenkort in de Poolsche hoofdstad verwacht. In de me dedeeling aan de pers werd geen datum van het bezoek genoemd, vermoedelijk uit het oogpunt van veiligheid. Goering zal met de heeren van zijn gevolg deelnomen aan de groote winterjacht, welke jaarlijks in Polen wordt georganiseerd. Ook Greiser naar Polen Uit Dantzig: De senaatspresident van Dantzig, Greiser, is gistermiddag naar Bia- lowitsj vertrokken, om deel te nemen, op uitnoodiging van den Poolschen staatspre sident aan de groote jacht van Vrijdag en Zaterdag. Amerika en het Haagsche Hof De senaat te Washington heeft een voorstel van den democratischen sena tor Van den Berg aangenomen met betrekking tot de toetreding van de Vereenigde Staten tot het Permanente Hof voor Internationale Justitie te 's-Gravenhage, waarin bij voorbaat iedere inmenging van vreemde mo gendheden in zuiver Amerikaansche aangelegenheden ook na deze toetre ding van de hand wordt gewezen. De universiteitsstrijd in Finland De obstrnctiedebatteo. Uit Helsingfors: Bijna W uur, vanaf Dins dag negen upr des morgens, duurt thans reeds de reeks obstructiedebatten in den Finschen Rijksdag met betrekking tot de kwestie der verfinsching van de universi teiten. En nog is de sprekerslijst lang ge noeg om de debatten tot Zaterdag te doen voortduren. De redevoeringen worden voor een leeg huis en leege banken uitgesproken. Alles is oververmoeid. De regeering beraad slaagt op het oogenblik over den toestand. Haar voornemen een afhandeling van de universiteitswetten to verkrijgen juist door bijeenroepen van den buitengewonen rijks dag, is door de voortdurende sprekende sprekers van de oppositie, die hoofdzakelijk bestaan uit afgevaardigden van de vader- landsche volksbeweging en de agrarische partij, reeds thans zoo goed als zeker ver ijdeld. Er bestaan n.l. geen parlementaire middelen de sprekers in hun tijd te be werkelijkheidszin te hebben om met Japans daden meer dan met Japans woorden reke ning te houden. Zij gaan althans hun vloot vergrooten, maken plannen tot het verster ken van het strategisch belangrijke eilandje Guan, zijn van plan Lindbergh uit te zen den voor de bestudeering van de luchtrou- tes naar het Verre Oosten en staan in het algemeen met wantrouwen tegenover de bij afwisseling vriendelijke en imperialistische taal, die uit Tokio vernomen wordt. En de Engelschen, die tegelijk in Euro pa de politieke rust krachtig bevorderen en Singapore uitbouwen tot een Oostelijk Gibraltar, denken er blijkbaar precies eender over. Een andere houding zou trouwens moei lijk te verantwoorden zijn tegenover een land, welks woorden cn daden zóózeer in voortdurende tegenspraak zijn. NIEUWE WETTEN IN DUITSCHLAND Belangrijke zitting van het Rijkskabinet Het Duitsche Rijkskabinet is gisteren bij een geweest. Hitier herdaclxt de overwinning van het Saai-plebisciet, waarna de nieuwe rijksmi nister zonder portefeuille, Dr. Franck, werd geïnstalleerd. Vervolgens werd een wet aangenomen in zake de rechtspleging in Duitschland, waar na eenige wetten behandeld wei-den, die een verdere stap vormen in de richting d^r rijkshervorming. Zoo zal de rijksstadhouder in den vervolge staan aan het hoofd van de landsregeering; voorts kwam een wet ter tafel,"die een ver-gaande medewerking der partij in het gemeentebestuur mogelijk maakt, terwijl ten slotte wetten werden aangenomen betreffende het voorloopige be stuur van het Saarland cn de vertegenwoor diging van het Saarland in den Rijksdag. Al deze wetten zullen 30 Januari worden gepubliceerd. Ten slotte nam het kabinet een wetsvoor stel van Dr. Schacht aan betreffende rente verlaging bij credietinstellingen. De rechtspleging Nog wordt gemeld: De wet inzake de over dracht van de rechtspleging op het Rijk heeft ten doel de geheele Duitsche justitie bij het Rijk te vereenigen, alle justitié'-auto- riteiten en -employé's in dienst van het rijk tc stellen en dit in justitieele aangelegen heden en in de begrootings- en vermogens zaken te maken tot justitieel opvolger van de landen. NIEUWE MINISTERS IN ITALIË Alle niet door den Duce beheerde portefeuilles in andere handen Bottay, gouverneur van Rome Mussolini heeft, in overeenstemming met zijn stelregel, dat de partijhoofden bestuurs- ervaring moeten krijgen, aan alle ministe ries. die nog niet door hem zelf bezet zijn, persoonswisseling doeu plaats hebben. Zoo doende zijn er zes ministers afgetreden en zes nieuwe benoemd. De nieuwe ministers zijn: Admiraal Thaon do Revel, senator, (financiën). De Vecchi, ambassadeur bij den H. Stoel (onderwijs), Rossini, onderstaats secretaris van de presidentieele kanselarij (landbouw). Razza, Kamerlid (openb. wer ken), Benni, Kamerlid en industrieel (ver keer) en Solmi (justitie). Van al deze ministeries worden ook de onderstaatssecretarissen door nieuwe i nen vervangen. L De duce zelf blijft minister van binnen- landsche zaken, buitenlandsche zaken, oor log, marine, luchtvaart, koloniën en van de corporaties. De gouverneur van Rome, prins Boncam- pagnié is afgetreden en tot staatsminister benoemd. Als gouverneur van Rome is hij vervangen door Bottay, voormalig minister voor de corporaties. CAROL DC „SNELHEIDSKONING". Koning Carol van Roemenië kan met recht een „snelheidskoning" genoemd worden. Op den weg en langs de boulevards van Boe karest rijdt hij zóó hard, dat zijn specialQ politie om een snellere auto heeft gevraagd, om hem bij te kunnen houden. Zijn zoon, prins Michael, houdt echter het record voor den afstand tusschen Boekarest en het op ongeveer 160 kilometer afstand gelegen ko ninklijk verblijf te Sinaia. Aan enkele gasten had koning Carol ver teld, dat hij op dezen afstand een record had gevestigd. Prins Michael hoorde dit en eenige dagen later vertrouwde hij een anderen gast toe. dat hij zijns vaders record had geslagen. Wanneer vader en zoon tezamen rijden, zit prins Michael altijd achter het stuur. DE MISSISSIPPI-OVERSTROOMING. Te Clarksdal zijn minstens 10 personen verdronken in het wassende water van de Mississippi Motorbooten trachten de bewoners van 't ovei-stroomde gebied, die op de daken zijn gevlucht, te hulp te komen. Velen hebben ook een toevlucht in de boomen gezocht. Tal van plaatsen zijn nog slechts per boot te bereiken. DE JAPANSCHE VLOOTDELEGATIE. Yamamoto neemt afscheid De leider der Japanscho vlootdelegatie in Engeland, admiraal Yamamoto, heeft gister een afscheidsbezoek gebracht aan den mi nister van buitenlandsche zaken Sir John Simon. Maandag zal Yamamoto met andere leden der Japansche delegatie via Bei'lijn en Siberië naar Japan terugkeeren. GENERAAL-MAJOOR KETTLER OVERLEDEN. Uit Hildesheim: Generaal majoor Kettler, die alhier met pensioen woonde, heeft Dins dag j.l. een wandeling gemaakt hij niet terugkeerde. Woensdag is hij door een veldwachter in oen sloot dood gevonden. Onderzoek wees uit dat bij aan een hart verlamming was overleden. De was 75 jaar. Veroordeeld tot 2Vs jaar straf Uit Leipzig: Het rijksgerechtshof heeft gister het door den vroegei-en rijkscommis- saris voor werkverschaffing Di\ Gunther Gerecke tegen het vonnis van het Berliju- sche gerecht ingediende beroep ongegrond verklaard. Daarmede wordt het vonnis rechtskrachtig cn is Gerecke veroordeeld tot 2Vt jaar gevangenisstraf. Kort Nieuws Een bericht volgens hetwelk Frankrijk een vreemdelingenlegioen voor uitgeweken Saarlanders wil oprichten, wordt tegenge sproken. De Engelsche vischtrawler „Jeria" is in een zwaren storm aan de Westkust van IJsland ondergegaan. Men vreest dat de ge heele bemanning van 14 koppen den dood in de golven heeft gevonden. Visschers heb ben aan de IJslandscho kust wrakstukken van de „Jeria", waarbij reddingsbootcn mot den naam van het schip, gevonden. Uit Tokio: Bij den bouw van een tun nel in Kuma zijn tengevolge van een ont ploffing dertien arbeiders in den tunnel be dolven. Voor zoover tot dusverre bekend is, zijn vier arbeiders gered. GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn Schoenfabriek Dongen Amerikaansch stoomschip aangevaren Nog 54 personen vermist. NEW-YORK, 25 Jan. Het 5S96 ton meten- 5 Ameriikaansche s.s. Mohawk" heeft S.O.S.-signalen uitgezonden, en medegedeeld, dat het met de veerboot van den Long Is- land-spoorweg „Talisman" op 4 mijl aistand van Seagirt in Ndw-Yersey in aanvaring was gekomen. De „Mohawk" was gister middag van New-York naar Havanna en Mexico vertrokken met 107 passagiers aan boord. Twee reddingbooten van de kust wacht hébben zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeval begeven. Volgens nadere berichten, schijnt de aan varing niet zoo ernstige gevolgen te hebben gehad, als men vreesde. De „Talisman" is, zoo vernemen wij na der van Noorsche nationaliteit en meet 4705 ton. De „Mohawk", die een bemanning van 104 koppen en 5S passagiers aan boord had, dreigde te zinken. De gezagvoerder besloot derhalve het schip bij Seagirt op het strand te zetten. Passagiers en bemanning werden door de „Talisman" en andero te hulp gekomen schepen opgenomen. De „Mohawk" was gecharterd door de Ward lijn, deelfde Mij., die de „Morro Castle" had gecharterd. 54 personen van de „Mohawk" worden nog vermist. Een der reddingbooten van de „Mohawk" is lieg niet gevonden en ook de kapitein wordt nog vermist. Volgens een bericht van de kustwacht is hot schip niet gestrand, maar maakt ern stige slagzijde. Het proces tegen Hauptmann Getuigen van de verdediging over beklaagdcs alibi. FLEMINGTON, 25 Jan. In de zitting van gistermiddag van het Lindbergh-proces. heeft de beklaagde Hauptmann verschillende vragen over z\jn alibi moeten beantwoorden. Vervolgens werd de door den verdediger ge daagde bakker uit Bronx, Fredericson, die ten tijde van de ontvoering van het kind van lindbcrgh patroon van Mevr. Hauptmann was, gehoord. Hij verklaarde, aangezien Hauptmann zijn vrouw altijd Dinsdag- en Donderdagavond tegen 9 uur, uit de bakkerszaak kwam afha len, hij er waarschijnlijk ook de avond van de ontvoering, 1 Maart 1932, kan zijn geweest. Bezweren kon hij dat echter niet. Na deze verklaring ontstond een opzien barend incident. De verdediger van Hauptmann verklaarde nl., dat hij een man zou voorgeleiden die in den laatsten tijd met de werkelijke ontvoei> deie van het kind contact had gehad, en die zou getuigen, dat Hauptmann niet de ont voerder was. Deze getuige had zelfs gedurende het ge heele proces ai de rechtszaal gezeten. Hauptmann deed vervolgens mededeeling over zijn inkomen en over het salaris van zijn vrouw, waan-an zy regelmatig gespaard en dit spaargeld grootendeels in huis hadden be waard. In Maart 1932 had hij 3000 4000 dollar in baar geld in huis gehad. Aan het slot van het verhoor verklaarde Hauptmann met zekerheid, dat hij cp 2 April, den dag waarop het losgeld 's nachts werd uitbetaald, na zijn werk met een bekende, Koppenberg genaamd, tot laat in den avond thuis mandoline had gespeeld, cn vervolgens tien geheelen nacht thuis had doorgebracht. Hongarije ziet niet van herzie- ningsstreven al Goemboes eischt rechtsgelijkheid. De Hongaarsche minister-president Goem- boes heeft te Szolnok in een redevoering zijn regeeringsprogram uiteengezet. Hij ver klaarde een groot vriend to zijn van Italië en van de Kleine Entente. Wij willen, zeide hij, vrede, maar op grond van de gerechtig heid en do rechtsgelijkheid. Niemand kan van ons verwachten, dat wij ons onder den last van een onrechtvaardigen vrede met onbelast gemoed aan de onderhandelings tafel plaatsen als een natie, die minder- waardig is verklaard. Het is een vergissing, dat wij ons herzie- ningsstreven zouden hebben opgegeven. Wij houden de kwestie der territoriale herzie ning op de agenda en hopen, dat een rus tige ontwikkeling het resultaat met vreed- zarnc middelen tot stand zal brengen. Wij eischen, dat de successiestatën de Hongaarsche minderheden zoowel op cultu- reel als ook op economisch gebied en in politiek opzicht als gelijkgerechtigd erken nen. Wij verlangen rechtsgelijkheid, ook in de kwestie der ontwapening en bewapening. Het is onmogelijk, dat wij over een factor der nationale soevereiniteit niet vrij beschik ken en dat een half millioen soldaten der Kleine F.ntente de volkomen open Hongaar sche grens omringen, terwijl Hongarije slechts het kleine Triancnleger is toege staan. Wij hebben het recht op rechtsge lijkheid in 't belang van onze zelfverdedi ging. Zondre deze rechtsgelijkheid kunnen wij niet aan de onderhandelingstafel gaan zitten. 7oekt men den vrede, dan moet iede re eenzijdige behandeling, die wij 15 jaar lang geduld hébhen. afgschaft worden. Aan de demonstratie in het verloop waar van deze rede werd uitgesproken, namen talrijke leden van het hoogerhuis en van het huis van afgevaardigden deel. Fransch oud-minister beschermer van Stavisky Uit Parijs: De parlementaire Stavisky- commissie heeft een politie-inspocteur ge- hoord, die in 1926 opdi-acht had gekregen Stavisky en zijn vriend Hayotte te arrestee ren. De arrestatiebevelen werden op instruc tie van den toenmaligen rechter van in structie Grébault niet uitgevoerd. De in specteur van politie beweert, dat Grébault het intrekken der arrestatiebevelen er mede had gemotiveerd, dat achter Stavisky en zijn vrienden invloedrijke personen stonden en 't nogal netelig was hun beschermelingen aan te grijpen. De vroegere mi.nister René Re- noult zou een der voornaamste beschermers van Stavisky zijn geweest Naspel van het treinongeluk bij Lagny Iedereen gaat vrijuit Uit Parijs: Na langdurige verhandelingen heeft het gerechtshof van Meaux den ma chinist Daubigny vrij gesproken. Hij had zich te verantwoorden in verband met de treinramp van Lagny, die op 23 Dec, 1933 honderden personen het leven heeft gekost Ook op de vraag of de Fransche spoor wegmaatschappij voor het. ongeluk verant- woordelijk moest worden gesteld, antwoord de het gerechtshof ontkennend De moordpartij in Fransch- Somaliland De Fransche regeering zal na het inci dent aan de grens van Abessinië en Soma liland stappen doen te Addis Abeba, opdat de grensstreek zal gepacificieerd worden en niet-onderworpen Abessinische stammen geen verdere invallen zullen kunnen plegen. Zij zal strenge maatregelen tegen de aan vallende stammen eischen. Het Midden-Europeesche pact De laatste dagen hebben, naar semi-offj- cieeijl te Parijs wordt medegedeeld, de di plomatieke vertegenwoordigers van Frank rijk en Italië de in aanmerking komende regeeringen het Midden-Europeesche ont- werp-pact, dat op 7 Januari tusschen Laval en Mussolini ontworpen is, ter kennis ge bracht. Prins Starhemberg onverzoenlijk Wegens den moord op Dollfuss WEENEN, 25 Jan. In een rede voor Vaderlandsche front door Prins Starhem berg, riep deze in verband met de moge lijkheid van een verzoening van Oosten rijk met Duitschland uit: „Een ernstig»-, fout is naar een compromis te streven met onz edoodsvijanden. Nooit zal ik den 25en Juli 1934 vergeten (den dag waarop Doll fuss werd'vermoord) en geen enkel Oosten rijker, die werkelijk een kerel is, zal dit ooit vergeten. Onze wil om voor Oosten rijk te strijden is onwrikbaar'' Gemengd Nieuws Weerbericht Groote brand in papierwaren- fabriek Hedenmorgen tusschen tién uur en half elf is een geweldige brand uitge broken in het gebouw van de N. V. Papierwaren Industrie van Staten en Co. aan de Wal dorpstraat te Den Haag. Toén wij ons naar het terrein van den brand begaven, stond het op de spoorbaan die langs deze straat loopt zwart van de menschen. Hoog in de lucht dwarrelde het brandende papier rond. Felle, door de wes tenwind aangewakkerde vlammen laaiden hoog op en wezen er op, dat er wel niet veel meer te redden zou zijn. Op het terrein van den brand waren een vijftal motorspuiten met volle kracht in werking. De brandweer stond echter vol slagen machteloos tegenover de geweldige vuurzee. Een ooggetuige doelde ons mede, dat hij vanmorgen omstreeks 10 uur reeds het smeulen had geroken. Hij was werkzaam bij de verpakkingsmaat schap pij, die h parterre van het gebouw gevestigd is. Toen de brandluoht 6terkeir werd, kroeg hij ai-gwaan, en ontdekte door de ruiten van het aangrenzend lokaal, dat zich daar een vuurhaard gevormd had. Onmiddellijk is toen de brandweer ge waarschuwd. De vermoedelijke oorzaak wordt gezocht in kortsluiting van de lift in de papier- warenfabriek. Naar men ons meedeelde be vindt zich ongeveer een millioen Kg. pa pier in het gebouw. Aan de zijde van den wind af van het gebouw bevindt zich een depot van petroleum en olie der A.P.C., dat echter weinig gevaar loopt. Aan den ovi kant is gelegen de meubelfabriek van da finna Boes. Deze wordt voortdurend door do vonkenregen bedreigd. Auto te water Bstnurder overleden Men meldt ons uit Hoogezand: Hedenmorgen om 10 uur reed oen verte genwoordiger van N.V. gist- en spiritusfa briek te Sappemeer, de heer Bronda, uit Groningen, met zijn -.-persoons Chevrolet- auto op deu weg Groningen—Winschoten. Onder Hoogezand kwam het rechtervoor wiel van de auto in aanraking met een hooging langs het trottoir.. De wagen werd hierdoor tegen een boom geslingerd cn ge raakte daarna in het langs den weg loopen- de Winschoterdiep. In een ommezien van tijd verdween de wagen in de diepte. Direct schoot van alle kanten hulp toe. Toen het gelukte om den heer Bronda uit de wagen te trekken bleek hij reeds te zijn overleden. Een eveneens in de wagen gezeten dame werd weer bij kennis gebracht. Dokter Blonk uit Hoogezand, voor wiens huis het ongeluk gebeurde, verleende de eerste hulp De auto is later opgehaald. Brutale inbraak Sieraden en geld gestolen Donderdagavond hebben inbrekers in een perceel aan de Stadioukade te Amsterdam op brutale wijze hun slag geslagen. Bedoeld perceel, een boyenflat niet vrijen Het dunne pflltj# geeft den vorfgen stand aan Hoogste 6tand tc Biarritz 770.1. Laagste stand te Ona 720.8. Stand vanmorgen half twaalf 742.5. WEERVERWACHTING Krachtige later afnemende Z.W. tot N-W. wind, meest zwaar bewolkt, later waar schijnlijk opklarend, regen- of hagelbuien, aanvankelijk iets kouder, later koudei". BUITENLANDSCH WEERBERICHT De gisteren genoemde depressie bij IJsland heeft zich sterk uitgebreid en is O.Z.O.waarts getrokken. De laagste luchtdruk komt aan de Noorsche kust voor, waar Sula een baro meterstand meldt van 715.7 mM. De voch tige depressie is naar Rusland getrokken. Intusschen is de hooge druk verder Z.W.- waarts teruggeweken. Toch blijft zij nog in aarts teruggeweken. Toch blijft zij nog een 770-kern over dc Golf van Biscaye handha ven. De luchtdrukgradiënt is stei-k gegroeid, tengevolge waarvan de wind in een uitge breid gebied aanzienlijk toenam. Zoowel over de Britsche eilanden, ons land, België, N. Frankrijk, Z. Scandinavië en N. Duitsch land stormt het uit W. richtingen. Over IJsland, waar de barometer tl rans buiten gewoon snel stijgt, 1 oint krachtige N. wind voor, welke afkoeling brengt. Deze afkoeling is ook reeds merkbaar over de Shetlands, Faroër en Schotland en liet is waarschijnlijk, dat dit koude front ook nog tot onze om geving door zal dringen, daarbij regen- en hagelbuien veroorzakende. Ook in Zeden en Noorwegen waar het weer flink wat kouder is vooral in Lapland, ■waar thans weer strenge vorst voorkomt 25 gr. Celsius. Over het vasteland steeg verder de temperatuur. De vorst over Zwitserland nam verder af. Dc neerslag was vrij uitgebreid, doch liep meer naar middelmatig. De g-rootste hoeveel beden, 12 M.M. werden in Z. Scandinavië en op de Faroër afgetapt. STORMWAARSCHUWINGSDIEN8T Geseind van De Bilt 25 Jan. 7.50 uur vm. aan alle posten: Wordt venvacht storm uit het Z.W. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaaïf 7.6 C. 26 JANUARI. Zonsopgang 7.53 uur, zonsondergang 4.32 uur Maan op nam. uur, onder voorm. 9-34 -uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OPHEBBEN 26 JANUARI Van 's avonds 5.02 uur tot.'s morgens 7.22 uufi WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rhetnfelden 1.68 1.65 Rreisach 0.59 0.66 K«hl 1.64 1.72 Maxau 3.02 3.05 Diedeshelra 0.63 065 Mannheim 1.83 1.94 Lobr 1.28 1.29 z -013 0-15 Bineen 1.08 1,10 Lobith 9.70 9.79 Nijmegen 7.43 7.66 St Andries 2,20 9.30 Arnhem 7.52 7.55 Vreeswijk hv 0.00 0,62 Westervoort S.u8 8,15 Deventer 2.23 2.27 Caub Fms CobteDS Trier Kenlen Dusseldorf Jïiihrort We tel Emmerik Heden Vorfg 1 14 1.17 1.24 1.23 1.42 1-44 0.79 0-74 1.07 MS 0.47 C-53 0"31 0.26 0-48 0-43 0.80 0.89 Kampen -0.26 -0.01 Eysden 47.17 00.00 Maastricht 41.93 49.02 Grevenbicht 29.00 2» H Venlo 11.48 11.72 Grave (sluisj 6.94 6.*l St Andries 1.72 1.60 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 26 Januari Dei fzijl 2.45 15.14 Hellevoetsl 6.47 19.03 Terschelling 0.01 12.25 Willemstad 7A2 2u04 Uarilngen 0.40 12.55 Bronw.rsh. 6.59 18,14 Den beider lo.lc 22.40 Zierikzee 6.18 18.45 IJmuiden 6..-U 19.14 Wemeldinge 6.49 19,09 Hoek v. Holt. 6.08 18.17 VliBsingen 6.00 17,26 Schevuningen Tr~ Kotteidam lJ opgang, wordt bewoond door een dame met haar dienstbode. De dame had tegen zeven uur het huis verlaten, tciwijl de dienst bode al eerder vertrokken was. Teg>n hai elf keerde de dame naar huis terug. De buitendeur van dc flatwoning stond open cn het slot bleek geforceerd te zijn. Onmid dellijk werd dc politie gewaarschuwd, difl een onderzoek instelde. Aangezien de bewoonster dezer dagen het huis zou verlaten, was een gedeelte van de woning reeds ontruimd en ware» nog slechts enkele kamers intact. In deze kamers hadden de indringers alles, waai' van zij vermoedden, dat zich voorwerp-1! van waarde er iu konden bevinden, oven hoop gehaald. Eenige secretaires waren opengebroken en van een schrijfbureau de toilettafel waren alle laden geopend cn doorzocht Uit het schrijfbureau ont vreemdden de dieven een bedrag van ruim 500,dat juist gister in huis was geko men om eenige rekeningen te betalen. In een ander vertrek hadden de dieven een juweelenkistje ontdekt, waaruit alle kost* baarheden, die voor de eigenares boven dien als souvenirs bijzondere waarde be zaten. geroofd. De recherche stelt een uitgebreid onders zoek in. Uit het Sociale Leven Onder leiding van Prof. Aalberse, rijkste- middelaar in het vierde distriet. is een conf tlo gehouden met partijen, betrokken bij ante bedrijven, zoodat het door vergelij king mogelijk znl worden over de al of aio' gerechtvaardigdheid van oen loonsverlaging to Vóór 1 Maart zullen partijen met elkander sn nadore besproking houden, naar aanJel» ding van het door de-zo commissie uitgebrachte

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2