$lkuw £>iïtsrtjr (ïrnmint Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden 3n Omstreken 15e Jaargang BINNENLAND. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending450 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 et. mei Zondagsblad 7'/> et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5384 VRIJDAG 25 JANUARI 1935 Slbbertentiqtrijjen: Van I tot 5 regels1.17'/* Elke regel meer0.22'/» 'igezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 DE BRUGTOLLEN Groote ontstemming bij belanghebbenden Het wetsontwerp inzake het heffen van tol gedurende twintig of vijf en twintig ja»ar van hen, die een brug over de groote rivieren passeeren, zal ongetwijfeld voor de regeering een heet hangijzer worden. Wij wezen reeds op de tweeërlei taktiek, waar op tegen het voorstel geageerd wordt; doch al zullen waarschijnlijk en gelukkig slechts enkelen tot revolutionaire agitatie verval len;men mag niet licht denken over de bezwaren, welke op ernstige, bezadigde wijze worden aangevoerd. I-Iopelijk zullen ze ook op de regeering meer indruk maken, dan wilde, ongeoorloofde acties van tol bestormers. Natuurlijk openbaart zich het verzet het sterkst in de Oostelijke en Zuidelijke pro vincies, omdat men daar het zwaarst ge troffen wordt; doch er is deining in het ge- heele land ontstaan, want de autotractie rekent tegenwoordig niet meer met provin cie-grenzen: Noord en Zuid, Oost en West zijn door geregelde autodiensten verbonden. He bedoeling van het wetsontwerp juicht iedereen toe: de regeering wil een fonds van 50 millioen stichten tot spoedigo afbouw van de groote rivieroverbruggingon. Het zou logisch zijn, dat dit bedrag ten laste van het Verkeersfonds, (hei vroegere Wegenfonds) kwam. Want men kan niet in ernst volhouden, dat een brug in een groote verkeersweg geen essentieel onderdeel van die weg is. Wie een afdoende wegverbinding van Rotterdam naar Breda wil aanleggen eu o. a. geen Moerdijkbrug bouwt, doet half werk. Nu echter het Verkeersfonds een bijdrage heeft te leveren voor de tekorten op de Spoorwegen (want daarop komt het, alle redeneeringen ten spijt, toch neer), kan het naar de meening der regeering de bruggen bouw niet financieren, en deze wordt dus buiten dat fonds gehouden en op de weg gebruikers van bepaalde routes verhaald. Dit is wel de eerste en voornaamste grief der toekomstige contribuabelen: naast de wegenbelasting nog eens een extra bijdrage voor het noodlijdende spoorwegbedrijf en zijn beschermde obligatiehouders. Ja, hoe staat het daar eigenlijk mee? En ware het nog maar een gering offer Doch, dat is niet zoo. Welke lasten wil het wetsontwerp hel auto-verkeer opleggen? Wij zullen slechts enkele voorbeelden geven. Ècn autorit, heen en terug, ArnhemNijmegen f 1.50. Een vrachtauto heen en terug f 2.25. Een trac tor met oplegger heen en terug f 3.—. Een autobus eveneens f 3.En wil men verder Brabant in, dan komt er bij voor de brug bij Grave per auto retour f 0.25, per vracht auto f O.-iO. Een autorit Breda—Rotterdam kost heen en terug eveneens een daalder. Dat is waarlijk niet mis. Want men pas seert niet één keer per jaar die bruggen, men komt er geregeld over. En zoo roos kleurig staat het met de bedrijven, ook met de speciale transportbedrijven niet (vracht auto's en personen-autobussen), dat deze belasting er nog wel af kan. Wat ook prikkelt is dit, dat de regeering ïelkens en telkens verzekert: het bedrijfs leven kan geen zwaarder lasten meer dra gen, we zijn aan de grens der belasting capaciteit gekomen; terwijl even vaak rechtstreeksche of indirecte maatregelen worden genomen (b.v. via de druk op de gemeenten) welke tot belangrijke belasting yerhooging leiden. Wij kunnen op het woord der regeering niet meer vertrouwen, schrijven in dit en ander verband sommige ernstige bladen en personen. Zoo kwamen te Arnhem reeds onder Voorzitterschap van den Commissaris der Koningin bijeen Gedep. Staten van Gelder land en de gemeentebesturen van Arnhem en Nijmegen om te zamen maatregelen te beramen.. Op die conferentie verklaarden alle aanwezigen zich pijnlijk getroffen door het feit, dat in een aangelegenheid, welke in onderlinge samenwerking is voorbereid door eenzijdig ingrijpen van een der be trokkenen, in casu de regeering, een zoo belangrijke koerswijziging heeft plaats ge vonden, zonder dat de andere betrokken partijen zelfs maar in de gelegenheid zijn gesteld hun bezwaren kenbaar te maken, niettegenstaande de daartoe uitgesproken wensch en de gedane toezegging. Daar mogen wij niet gering over denker. Nijmegen b.v., doch deze stad niet alleen, gaf groote inkomsten uit de veren prijs, omdat er een tollooze brug zou komen, Zwolle stelde anderhalve, Arnhem zeven ton beschikbaar; en wat zal nu het resul taat zijn? Dat de inkomsten èn het kapi taal weg zijn en de bruggebruikers opnieuw zullen moeten betalen. En dat niet alleen voor do bruggen, wel ke nog in aanbouw of ontwerp zijn, neen, bok voor die, welke al zijn „gekocht en be taald". Waar is hier de rechtsgrond? Echter, er is meer. Arnhem en Nijmegen b.v. waren zoo blij met hun brug, omdat zij meer bezoek uit het Zuiden verwachtten. Doch wie gaat dagelijks met een wagen «naar de stad" als het hem telkens een gulden of meer kost? En wat komt er van de aansluiting van de Zuidelijke provincies met het gedeelte des lands boven de Moer dijk terecht, als men onderweg eenige gul dens aan tol kwijt raakt? Het gevaar is waarlijk niet denkbeeldig, dat de bewoners der zuidelijke provincies, wrevelig over zoo veel achteruitzetting, zich veel meer op België dan op Noord-Nederland zullen oriënteeren, met alle gevolgen daaraan verbonden. Ziedaar, voor de voet weg, enkele bezwa ren opgeschept, welke met groote nadruk door belanghebbenden naar voren worden gebracht De juistheid en beteekenis er van kan men moeilijk ontkennen. Men zou er alleen tegenover kunnen stellen, dat het geld absoluut noodig is om met de bouw voort te gaan. Daarop antwoordt men echter, dat finan ciering van de nog te bouwen bruggen mo gelijk is zonder deze tolheffing. Burgemees ter Bloemers van Arnhem heeft gezegd „Het is best mogelijk uit de gewone mid delen van het Wegenfonds de benoodigdc 50 millioen te putten. Daartoe behoeft men niet te grijpen naar het totaal middeleeuw- sche middel van tolheffing". Is dit juist? Wij zijn uitermate benieuwd naar het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer en het Antwoord der R^geering. Verbintenis zeemiliciens als matroos Aanmelding vóór 15 Februari Voor een beperkt aantal ongehuwde zee miliciens-matroos, die voor eerste oefening in werkelijken dienst zijn geweest in 1932, 1933 of 1934 en nog niet 24 jaar oud zijn, wordt 'i geler, beid open" om: a. als ze-milicien-matroos in werkelijken dienst terug te komen voor den tijd van één jaar; b. een verbintenis aan te gaan als vrij williger voor den '':d van drie jaren, waar van ten minste twee jaren in Ncderlandsch Toelating tot de verbintenis, onder b. bedoeld kan eerst plaats hebben na het met gunstig gevolg afleggen van de voorgeschreven proef voor matroos der 2e klasse (vrijwilliger). Ter bekwaming li iervoor zal belanghebbende voor- lemilicien in werkelijke: ü-keliikei icht als is00 zee blllvei .ef niei ïillcien- op dei: Vrijwilligers, als bedoeld onder b. genieten dezelfde soldij als voor andere vrijwilligers van gelijke klasse vastgesteld, dus ook de hoogere soldij voor verblijf binnen de keerkringen (waar onder begrepen het verblijf in Nederl.-Indiö). Bovendien bestaat er ook voor hen uitzicht op bevoi dering tot matroos der le kl. bij voldoe ning aan de daarvoor vastgestelde eischcn. Voor een beperkt aantal van hen, die als zee- milicien voor den tijd'van één jaar in werke lijken dienst komen, bestaat de mogelijkheid, dat iiun, indien de eischen van den dienst dit noodig maken, dè eelecrenheid wordt srec-ven vrtjwtlligi H| gen. Gelijke mogelëkheid bestaat ook. ondc. hetzelfde voorbehoud, tot latero verlenging van de verbintenis voor een beperkt aantal vn.11 hen. die zich voor den tijd van drie jaren ver bonden hebben. Ht), die den werkelilken dienst, hetzij van één jaar, hetzij van drie jaren, volbrengt, is vrij van opkomst voor herhalingsoefeningen. II. Voor ongehuwde personen, die niet jon ger dan 19 en nog geen 22 jaar zijn, bestaat gèlegenh'eid om een verbintenis bU de' Kon. gaan op den voet 1 ichtige in de kwal Ito Idt alleen voor hen. an de drie volgende gevallen verkeeren a. vrijgesteld van den dienstplicht; b. vrijgeloot: c. nog niet bestemd voor Inlijving tot ge woon dienstpllchtlg-e. Wie van deze gelegenheid gebruik maakt, komt in werkelijken dienst voor eerste oefe ning op 28 Februari 1935 of op 2 Sept. 1935. voor den tijd van acht maanden en is ook ver plicht tot latere opkomst voor herhalings oefeningen. III. Aanmelding geschiedt door Indiening, zooveel mogelijk vóór 15 Februari 1935, van een ongezegeld verzoekschrift, waarin duido- jzeld gaan 1 burgemeester en in geva] van minderjarigheid dengene, die de ouderlijke macht of de voogdij over den minderjarige uitoefent. Betreft het verzoekschrift een verbintenis als bedoeld on der II. dan wordt het verzoekschrift gericht j^an den minister van Defensie en worden daar bu overgelegd: a. bewijs van goed gedrag: b. bewijs van Nederlanderschap; c. bewijs van vol doening aan de verplichtingen ten aanzien van den dienstplicht of bewijs van ongehoudonheid tot zoodan.ge verplichtingen (afgegeven door den burgemeester)d. In geval van minder jarigheid. bewijs van toestemming van dengene die de ouderlijke macht of do voogdij over den minderjarige uitoefent. Het collectief contract in de bouwvakken De voorstellen van patroons en arbeiders Het collectief contract in de bouwvakken vakken loopt 28 Febr. a.s. af. Gister hebben patroons- en arbeidersorganisaties' een con ferentie gehouden over de voorwaarden, waarover het nieuwe collectief contract zal worden aangegaan. De patroons boden het volgende uurloon aan: (de tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn het bestaande contractloon) hoofdklasse 66 cent (70), le klasse 62 65), 2e klasse 57 (60); 3e klasse a 53 (55); 3e klasse b 52 (53); 3e klasse c 50 (51). In de 4e klasse zullen de loonen onveranderd blijven op 49, 47 en 43 cent. De arbeidersorganisaties hebben aangebo den voor de hoofdklasse 67 cent (dus 1 cent meer dan de patroons), voor de le klasse 62 cent (dus gelijk aan de aanbieding van de patroons), voor de 2e klasse 58 cent (1 cent meer dan de patroons) en voor de 3e klasse a 55 cent (2 cent meer dan de patroons) en do rest onveranderd te laten. Het slot van de bespreking was, dat de vertegenwoordigers der arbeidersorganisaties den wensch te kennen hebben gegeven zich nader over de kwestie te beraden. PROV. STATEN VAN FRIESLAND Verkiezingen op 17 April a.s. Gedep. Staten van Friesland hebben don daturn, waarop de stemming voor de a.s. verkiezing van Prov. Staten zal plaats heb ben, bepaald op Woensdag 17 April 1935. DE WERELDREIS DER K XVIII 3ewyzen van meeleven met onze Jantjes Een wijziging in het vaarplan Het Comité „Onze Marine", dat reeds naar onderscheiden aanloophavens der K XVIII versnaperingen voor de bemanning zond, heeft thans een vierde zending gereed, be staande uit een tiental kisten, die met de „Aldami" van Van Nievelt Goudriaan te Rotterdam naar Buenos Aires zullen worden verscheept, waar de K 18 op 23 Febr. hoopt aan te komen. Aan de samenstelling van de pakketten is zeer veel zorg besteed; met de wenschèn en de behoeften van elk der opvarenden'wordt terdege rekening gehouden. Van de, opva renden zijn reeds verschillende brieven ont vangen, waaruit blijkt, hoe zeer de belang stelling van het Nederlandsc'he volk op prijs gesteld wordt, terwijl zij ook buitengewoon dankbaar zijn voor het feit, dat hun familie in staat wordt gesteld, aan elke zending van haar kant aandeel hebben,, zoodat via het comité ook het contact tusschen de opvarenden en hun naaste familieleden on derhouden wordt Plannen voor een eenvoudige huldi ging bij aankomst van de K 18 te Soe- rabaja in Juli de onderzeeboot is be stemd voor de versterking van de vloot in de Indische wateren, met als gevolg, dat de bemanning eerst over drie jaar naar het moederland terugkeert zijn reeds in een beginstadium van voorbe reiding. Het ligt in de bedoeling, de op varenden een herinneringsalbum of boek aan te bieden, waarin de namen worden vermeld -van wie een bijdrage gezonden hebben. Vóór de tocht tot het verléden behoort zal de bemanning echter nog. een groot- sche verrassing worden bereid, waarom trent te zijner tijd nadere mededeelin gen zullen worden gedaan. Waar deze reis niet minder dan een achttal maanden in beslag neemt, heeft het Comité zich van de uiterst moeilijke taak te kwijten, dat gedurende dit tijds verloop het wederzijdsch contact niet verslapt. „Onze Marine" doet mede daar om gaarne een beroep op het Nederland- sche volk, dat zeker niet tevergeefs zal zijn. Het gironummer is 42883, Den Helder. Reisroute gewijzigd. He volgende wijzigingen zijn gebracht in het reisprogramma van de K XVIII: Vertrek Pernambuco 24 Januari; aan komst Rio de Janeiro 31 Januari; vertrek Rio de Janeiro 12 Februari; aankomst Mon tevideo 18 Februari; vertrek Montevideo 22 Februari; aankomst Buenos Aires 23 Febru ari; vertrek Buenos Aires 2 Maart; aan komst Mar dal Plata 3 Maart; vertrek Mar dal Plata 7 Maart, De evenredige vrachtverdeeling Het Rijngebied valt er buiten! De Minister van Justitie heeft aan de procureurs-gen. bij de gerechtshoven een circulaire gezonden, warm wordt herinnerd aan vorige aanschrijvingen, waarbij werd bekend gemaakt, clat de voorschriften van de wet van 5 Mei 1933, houdende tijdelijke maatregelen ter bevordering van een zoo veel mogelijk evenredige' vrachtverdeeling van de binnenscheepvaart ingevolge de her ziene Rijnvaartacte, niet zouden zijn toe te passen op het bevaren van den Rijn (waar- ouder mede te verstaan de Waal, de Boven- en Beneden Merwede, de Lek, de Nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg), doch wel op het laden of In lading nemen of op aan die rivier. De Hooge Raad heeft thans bij arrest van 19 Dec. 1934 beslist, dat de belem meringen, welke de wet van 5 Mei 1933 bij toepassing op den Rijn zou opwer pen, met betrekking tot het inladen of in lading nemen in een vaartuig voor vervoer naar binnen het Rijk gelegen plaatspn, in strijd zijn met de rechten, welke de herziene acte omtrent de Rijn vaart toekent en dat de wet van 5 Mei 1933 deze rechten noch heeft willen aan tasten, noch ook heeft aangetast, der halve, aldus de circulaire, dient thans de Rijn met bijbehoorende wateren, van de toepassing der wet op de Evenredige Vrachtverdeeling in de binnenscheep- voort geheel te worden uitgezonderd. HET LEKKENDE JULIANAKANAAL Het uitstroomende water van het Juliana- kanaal vermindert de laatste weken zicht baar. Wat verwacht werd. dat bij verminde ring van de lekkage het uitstroom en in een paar dagen zeer aanzienlijk zou verminde ren, is niet gebeurd Er stroomt nog een zeer aanzienlijke hoeveelheid water uit het kanaal naar de lager gelegen terreinen aan den Westkant, waar de meeste akkers en weilanden blank staan. Intusschen zit de actie tot schadeloosstel ling niet stil Voor de gedupeerden treedt vooral op mr Beckers te Sittard, terwijl een centrale commissie het contact met de ge dupeerden vergemakkelijkt. DE NEDERLANDSCH ROEMEENSCHE ONDERHANDELINGFN De Nederlandsche delegatie voor de on derhandelingen met Roemenië is thans sa mengesteld. Voorzitter is Mr. A. v a 11 K 1 e f f e n s, administrateur bij het Depar tement van Economische Zaken. Mogelijk zullen de onderhandelingen reeds volgende week worden begonnen. DE LUSTRUMFEESTEN VAN DE V.V.S.L. Een glorierijke aanvangsdag Het publiek juicht Prinses Juliana hartelijk toe Leiden, 25 Januari. De aanvangsdag van de lustrumfeesten der Vereen, voor Vrouwelijke studenten heeft epn glorierijk verloop gehad. 1-Iet pu bliek heeft niet een enthousiasme als tot dusverre nog nooit voor de feesten der meisjesstudenten aan den dag is gelegd, medegeleefd met dit feest Reeds dadelijk na aankomst vor de treinen, waarbij tel kens het Io Vivat gespeeld werd heerschte er op het Stationsplein een uitgelaten vroo- lijke stemming. Een blij weerzien en goede zin voor de komende feestviering deed het .lustrum aldus in zijn aanvang reeds volop slagen. De fleurige stoet van vrouwen en meisjes die door de straten trok, had zoo zeer de belangstelling van het publiek en het feit dat de Prinses zich temidden der reünisten bevond, zal hier wel voor een groot deel toe hebben bijgedragen dat bij herhaling luide toejuichingen opklonken. Vooral de te paard gezeten eerewacht maak te eer. eer goed figuur en trok veel belang stelling. In de Stadsgehooraal heerschte bij de of- fieieele opening van het lustrum een uit nemende stemming. De zaal was geheel ge vuld met reünisten en studenten. Onder het spelen van het Io Vivat kwamen binnen de zusterverecnigingen van de V. V. S. C en voorafgegaan door den pedel en curatoren van de Universiteit, de heeren Mr. A. v. d. Sande Rakhuijzen, Mr P. E. Briet, Mr. von Fisenne en de secretaris der curatoren. Mr. Tdenburg, de rector magnificus, Prof. Dr W. v. d. Woude, de secretaris van den Se naat, Prof. Mr. A. S. de Blecourt. Vervol gens kwam onder het spelen van het Club lied het bestuur van de V V. S. L. en de besturen van sub-vereenigingen binnen. Tij dens de rede van Mej. de Roos. klonk her haaldelijk applaus cp Toen zij memoreerde het overlijden van H. M. de Koningin-Moe der en Z. K. I-I. Prins Hendrik was er een moment van doodsdie stilte en stond men van zijn zetels op Luid applaus barstte los toen de promotic van H. K. H. Prinses Juliana tot eere-doctor door de preases werd genoemd. De plechtigheid werd opgeluisterd door het strijkje van de V. V. S. L. Na de openinghad een druk bezochte receptie plaats in het clubgebouw. Vele bloemstukken vervroolijkte de receptiezaal. De Prinses was een der eersten die het be stuur kwam fel i cite eren. Ook de autoritei ten, die de openingsplechtigheid meemaak ten kwamen gelukwenschen. Voorts was aanwezig. Overste Haitsma Muiier, garni zoenscommandant van Leiden, besturen van verschillende studentenvereenigingen, de 3-Octo!>ervereen. en van diverse andere Leid sche Vereengjngcn Ook vele hoogleeraren kwamen feliciteeren. Van de vele geschen ken die werden aangeboden noemen we dat van het Collegium van het L. C. S., dat een lamp schonk, van de reünisten die een aanvulling op het meubilair van het Club huis aanibodan. van den Bond van Vrouwe lijke studenten in Nederland, die vischcou- verts schonken, van de dames der professo ren 'die stoelen ten geschenke gaven en van de eerste tot vierde jaars die een radio-in stallatie aanboden. Gisteravond is het groote lustrum-diner gehouden in de Stadsgehoorzaal, waarbij de nieuwe Almanak werd uitgereikt. BINNENLANDSCH BELEID IN DE EERSTE KAMER Wethouders niet-raadsleden? Samenvoeging van gemeenten Blijkens het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer betreffende de begrooting van Binnenlandsche Zaken bepleitten enkele leden een herziening van art 86 der Ge meentewet, in dien zin. dat wethouders ook zouden kunnen worden benoemd uit niet- leden van den Raad. Zoodanige wijziging achtten zij uitermate wenschelijk. gelet op het sterk gedaalde peil van de plaatselijke vertegenwoordigende colleges, die in de meeste gevallen ten hoogste slechts in staat zijn tot het vervullen van een controlceren- de taak. Wettelijke maatregelen, teneinde een beperking in dien zin aan te brengen, achtten zij dan ook dringend noodzakelijk. Bepleit werd, in grootere mate samenvoe ging van kleine gemeenten te bevorderen dan tot dusverre pleegt te geschieden, waar bij men vooral waarschuwde voor over schatting van het „historisch gewordenc" als tegen-argument Onder verwijzing naar hetgeen in de al gemeene beschouwingen van deze Kamer wordt vermeld over de cumulatie van in komsten, betreurde men, dat, in afwachting van do op dit stuk in voorbereiding zijnde wettelijke regeling, bij een onlangs gedane burgemeestersbenoeming, niettemin zooda nige cumulatie was bevorderd. Met leedwezen hadden enkele leden ver nomen, dat de minister voornemens is, een zoodanige wijziging van de Pensioenwet te bevorderen, dat de gepensionneerden ten bate van het Pensioenfonds een bijdrage voor gezinspensioén zullen moeten storten. Zulks zouden zij in hooge mate onbillijk achten, gelet op het feit, dat de ambtenaar reeds gedurende zijn ambtsvervulling een deel van zijn salaris heeft moeten derven met het oog op zijn pensioen en op de vrij geringe draagkracht van de bevolkings groep. welke die maatregel bedoelt te treffen Zeer vele leden prezen 's ministers beleid. Met name het hij uitstek nationale beginsel van de gemeentelijke zelfstandigheid acht ten zij hij hem in veilige handen, ook in dezen tijd. wplke het nemen van maatrege len vordert, die, bij oppervlakkige beschou wing. wellicht op dat beginsel inbreuk schij nen te maken, in werkelijkheid echter een waarborg voor de handhaving er van in houden. Enkele andere leden, hoewel erkennende dat het beleid van den minister zich ken merkte door kloekheid en zaakkennis waren niettemin van oordeel, dat hij onvoldoende waakt voor het behoud van de plaatselijke autonomie. DE HAAGSCHE GEMEENTE- BEGROOTING DE EERSTE RONDE Financiën en beleid Gisteren is de Gemeenteraad van Den Haag begonnen met de behandeling van de Gemeen tebegrooting 1935. Dat liet er mei de Haagsche financiën niet zoo schitterend bijstaat, werd algemeen erkend. De heer Duymaer van Twist, die de eerste spreker was, zei 't heel scherp, maar ook anderen zagen den toestand ernstig in Zelfs de heer Drees sprak zich in gelijken geest uit en verweet B. en W. tevens eenige onvoorzichtigheid en tegenstrijdigheid in de keuze van hun dekkingsmiddelen. Beter ware het geweest met de reserves voorzich tiger te handelen en de uitbreiding der siraatbelasting gaat tegen de eischen van dezen tijd, waarin verzwaring van vaste lasten uit den booze is, in. Van dit gevoelen waren ook de heeren Duymaer van Twist, Folmer en Van Beresteyn. Laatstgenoemde stapte al heel gemakkelijk over zijn prin- cipieele bezwaren heen, en tevens over de- onrechtvaardigheden van verleden jaar, die worden bestendigd. Dat er weinig systeem in de bezuiniging» maatregelen van B. en W. zit, was 'n klacht door den heer Duymaer van Twist inge bracht en door anderen gedeeld. Ook de vaagheid hunner plannen, ten deele nog slechts voornemens stond niemand eigen lijk aan, zoodat meer dan één spreker zich op dit punt volle vrijheid voorbehield. Voor den heer Duymaer van Twist zag het geheel er nog ongunstiger uit, omdat hij een ongedekt tekort op de begrooiing van 4 a 5 ton meende te kunnen berekenen. We hebben hem daarin niet geheel kunnen vol gen. Wij meenden, dat op papier alles klop te, al zijn we overtuigd, dat er in werke lijkheid straks nog al wat aan zal mankee- ren, vermoedelijk wel meer dan een half millioen. Het punt is overigens -» gegeven de situatie niet zeer belangrijk. Niemand hield er zich ook verder mee bezig. Tegen de soodem. bracht de heer Duy maer van Twist zwaar geschut in het vuui. Menig hard schot werd gelost: de kogels droegen het merk: Arbeiderspers, Genève en Zürich. Voor een deel was de munitie ook ontleend 'aan het eigen arsenaal der s.d.a.p. De heer Drees is er 's middags met kracht tegen in gegaan. We hebben hem echter wel eens gelukkiger géhoord. De feiten en de les er uit zijn moeilijk te ontkennen. Met name was hij zeer onvolledig over Zürich, waar zijn partijgenooten heer wat meer af gebroken hebben dan 5 pet. van de loonen der ambtenaren. Daar zijn ook de sociale voorzieningen aangetast: ziektewet en wérk- loosheidsuitkeeringen en allerlei meer. De heer Drees weet trouwens wei, dat zijn partijgenooten als regeerders in 'n neen gaande conjunctuur het niet al te best kun nen maken. Er is iets waars in de uitspraak; de soc.-democratie is een luxe-verschijnsel. Als er veel geld i§, kan er van hun wen- schen soms een en ander in vervulling gaan; zijn er economische en financieele moeilijk heden, dan zitten ze al gauw in de narig heid met hun verkeerd opgevoede volgelin gen. We weten daar alles van. Die opvoe ding is zoo vergiftigend geweest, dat hun beste mannen er soms 't slachtoffer van gewor den zijn. Een belangrijk deel van het debat ging over de salariskorting, die door B. en W. ten slotte is voorgesteld, maar waaraan een weinig sympathieke ontvangst ten deel is gevallen. Met deze zaak hangt de kwestie van den kinderbijslag nauw samen. B. en W. vragen thans 6 pet. korting, maar zonder kinderbijslag. Neen, betoogde de heer Guit, wij willen wat de heer De Jong, de fraitievoorzitter, reeds heeft be toogd eerst 5 opcenten op de Fondsbelas- tihg leggen, dat worden er dan 70 en dan, als we wat meer armslag gekregen heb ben, zijn wij bereid 5 pet. salariskorting te aanvaarden met inbegrip van den kinder bijslag Geen extra korting dus van onge- huwdeh ten behoeve van een kinderfonds. Soc.-dem. en liberalen willen echter van den kinderbijslag heelemaal niet weten. Voor een salariskorting zijn de liberalen intus- schen wel te vinden en de soc.-dem. ook, maar alleen niet voor die, w elke door B. en W. is voorgesteld. Die is hun te oneven redig. De heer Folmer zou een korting van 5 desnoods goedkeuren, maar dan met een kinderbijslag, die evenwel beperkt zou kun nen worden tot de salarissen beneden f E-J0. De heer Ilartmann stelde 's middags de de grens nog lager en sprak van f 2400. Het laatste woord is over dit onderwerp nog niet gezegd, maar heel gunstig staat het er voor de verschillende voorstellen niet voor. Er zijn allerlei minderheden, waarvan de resultat enwel eens negatief zouden kunnen zijn, maar met als positief gevolg het op leggen van een regeling van hooger hand. De heer Guit heeft zijn salariswenschen reeds in een motie neergelegd. De heer Drees vroeg nog allerlei inlichtingen zonder welke hij de voorstellen van B. en W. niet kan bcoordecien. We kregen den indruk, dat de lieer Drees in dit deel van zijn rede een likje demagogisch was. We erkennen ten volle zijn recht om bezwaren te hebben ze kunnen ten deele zelfs zeer gegrond zijn maar de wijze, waarop hij korting- perceptages tegenover elkaar stelde, vonden we niet heelemaal zuiver. Een salaris van een bewaarschoolonderwijzeres leent zich moeilijk ter vergelijking met dat van een ander gemeente-ambtenaar. Eerstbedoelde salarissen toch werden algemeen als abso luut te hoog erkend. Dat is bij andere sala rissen niet het geval. Met een enkel woord fiple de heer Drees ook aan de ordening in het bouwbedrijf. De heer v. d. Zee schijnt met de centen in den zak te loopen om tiet crisisprogram der soc.- dem. te betalen. We zijn zeer benieuwd, maar houden ons tevens voorbereid op eeni ge teleurstelling. BELASTINGDIENST ROTTEROAM - DEN HAAG GEDURENDE JANUARI 1935 107. KORTING OP MAATKLEE0INB Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Er is een wijziging gebracht in het vaarplan vatt Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerst. Kamer over de begrooting van Binnenland sche Zaken. De voorstellen van patroons en arbeiders bij dc onderhandelingen over het collectief contract in de bouwvakken. Blz. 2 Alle ministeries in Italië, die niet door Musso- De militaire actie van Japan in Tsjahar is ge staakt. Elders aan Mandsjoekwo's grens hebben Mongoolsche troepen een aanval gedaan. Blz. 3 Tc Renknm heeft de teraardebestelling plaats gehad van Ds. L. J. Blanson Henkemans, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk te Zaandam. in Duitschland. Verlaging van het Mr H. C. Hazewinkel, die door den gemeen teraad van Rotterdam gisteren tot gemeente-archivaris is benoemd. FOKKERS ONDERHANDELINGEN IN ENGELAND Fokker schijnt 't voornemen te hebben de licenties voor al zijn vliegtuigtypes aan dc Engelsche Airspeed Ltd af ie staan. Dit voorstel is door de commissarissen van de Airspeed Ltd met veel belangstel ling ontvangen en door hen nauwkeurig overwogen. De overeenkomst, waarbij de licenties voor liet bouwen van vliegtuigen verkregen worden, heeft betrekking op zes tien verschillende types van ♦liegtuigon (waaronder de Douglas-machine). Het is waarschijnlijk, dat de Airspeed Lt/l een of twee gewijzigde types van de ma chine. waarvoor zij licenties heeft verkro pen, zal bouwen en met behulp van Fokker nieuwe modellen zal trachten te ontwerpen. Ter uitvoering van deze samenwerking niet Fokker zou men het kapitaal verhoogen. SUBSIDIE VOOR T.B.C.-BESTRIJDING De Minister van Sociale Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, clat verzoeken voor de tuberculosebestrijding voor" 19:'5 vóór 1 Maart a.s. moeten worden ingediend. Vermelding van een gironummer mag slechts geschieden indien de vereenig ing een gironummer te haren name heeft, dus niet indien de rekening staat ten name van een bestuurslid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1