ÏÜDJ Twee jaar in Rusland DONDERDAG 24 JANUARI 1935 DERDE BLAD PAG. 9 Kerknieuws. NED. HERV. KERK 1 Drietal: Te Haarlem-Noord (Schoten), S HULPPREDIKERS Mén meldt ons, dat de Geref. Kerk van Ben schop zich genoodzaakt ziet wegens fioancieele omstandigheden met ingang van 1 April a s. eervol ontslag te verleenen aan den heer J. W. Smltt, theol. candidaat eo hulpprediker aldaar. De Ker- kcraad stelt hem ecirer vaa heden af eiken Zondag in de gelegenheid de kerken te dienen en beveelt hem gaarne daartoe aan. TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST De heer F. J. B. Schlebaan. cand. te Utrecht, is gister peremptoir geëxamineerd door de classis Barendrqcht der Geref. Kerken en met algemeene stmmen toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. Op 3 Maart a.s zal hij als predikant van de kerk van Heinenoord worden bevestigd door Ds. M. W. J. Chr. de Kluis, pred. re Diemen. Dienzelf den Zondag hoopt hi] zijn intrede te doen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds H. L. Lieve hoopt 24 Maart afscheid te nemen van de Ned. Herv. Evangelisatie te Veen. d a m en 31 Maart intrede te doen in de Ned. Herv. Gemeente te Hulz loge. Als bevestiger zal op treden Ds. J. Th. Meyer, Ned. Herv_ predikant te Vel sen. Ds. J. Spelt te Molenaarsgraaf hoopt Zon dag 17 Maart afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gera. te Molenaarsgraaf en Zondag 24 Maart zijn intrede te doen te R ij ss eo, na beves tigd te zijn dóór zijn vriend Ds. K. v. d. Pol van Boven-Hardi nxveld Zondag 10 Februari hoopt cand. E. G. B u i- tenbos te Amersfoort zijn intrede te doen te N ij e g a-0 p e i n d o, na bevestigd te zijn door Ds G. Staal van Drachten. Ds. G. HOFSTEDE Ds. G. Hofstede, predikant bij de Doopsgez. Gem. te Blokzijl, zal met Juni a.s. met emeritaat gado en zich dan metterwoon vestigen te Leersum. Ds. Hofstede is eerst kortgeleden afgetreden als lid van de Prov Staten van Overijssel en buiten gewoon lid van Ged. Staten. Ds. Hofstede, die 35 jaar voor de Aeiti-Rev. partij geijverd heeft en lid was van het Centraal Comité dier partij alsme de bij herhaling Kamercandidaat, Is thans overge gaan tot de Nat. Socialistische Beweging (N.S.B.). Van zijn hand is een brochure op de pers gegaan waarin hij onder den titel: „De Chr. religie in haar beteekenis voor staat en maatschappij" van zijn overgang publiekelijk rekenschap geeft. Ds. Hofstede heeft als predikant 43 dienstjaren en stond achtereenvolgens te Baard, Aardenburg en sedert 8 Maart 1903 te Blokzijl. Hij is de eenige orthodoxe onder de Doopsgez. predikanten. Ds. J. H. TELKAMP Naar wij vernemen, is aan Ds. J. H. Telkamp, Geref. predikant te Utrecht, op zijn verzoek en ad vies van zijn dokter, door den kerkeraad een ziek teverlof tot September verleend. Ds. Teikamp's toestand is in geen enkel opzicht verontrustend, doch wèl zoo, dat algeheele rust noodig is, ten einde de kans te verhoogen, weer ten volle in het ambtelijke werk terug te keeren. VLOOTPREDIKANT NAAR INDIE. Dinsdag j.l. is Ds. Vaandrager, de nieuw benoemde vlootpredlkant, naar Indië ver trokken. Hem en zijn gezin werd uitgeleide gedaan door den vlootvoogd en Ds. Tolle naar, Geref. predikant, en enkele andere autoriteiten. Aan mevr. Vaandrager werden bloemen aangeboden. Het is voor het eerst dat een vlootpredlkant hij toerbeurt naar Indië gaat. Hij wordt vervangen door Ds Bartihdema uit Soerabaja. ZONDAGSHEILIGING Ook in Z. Afrika is men in zorg over de Verzwakking van het besef, dat Gods ge bod boven alles menscheijlce overwegin gen staat. In 't bijzonder wijst „Die Kerk bode" op de wijze, waarop men er den Zondag doorbrengt: „Ons Afrikaners het nou al daardie ge woonte van Sondags te gaan kuier so aan- geleer, dat dit onmoontlik is om 'n stille Sabbat by die huis deur te bring. Die motor is so gerieflijk, en hy bring 'n mens so gou oor die pad. Daarom gaan duisende elke Sondag na die strande, en vir die godsdiens, vir die Bybelstudie en Vir die gebed is daar nie geleentheid niet As 'n mens eenmaal sy liefde vir die diens Van die Heer verloor het, dan gaan dit baie swaar om dit terug te kry. Ons ver geet dat die Heer ons die vermoö gee om bésitter te word van 'n motor, en dit is 'n bewys van ondankbaarheid om daar die rijtuig te gebruik in die diens van die wereld, terwyl ons die Gewer vergeet.. Die liewe Heer het ons ses dae gegee vir werk en vir plesier, maar die Bybel is baie duidelik op die punt van die heiliging van die Sabbat. Hierin gaan ons yolk baie egteruit. Kan ons verwag dat daar die huis vaders en -moeders op die Sondag in dh> regte gemoedstemming sal wees vir 'n ge ruste en geseënde Sabbatdag? Wat saJ in die toekoms van ons volk word op gods dienstige gebied? Sal ons jongmense hullo oorgee aan verkeerde gewoontes?1' KERKHERSTEL Het adres van Dr R. B. E v e n h u i s, secretarie van Kerkherstel, die Zondag a.s. zijn intrede te Soheveningen hoopt te doen, is voortaan Frankenslag 87, Den Haag. WAARSCHUWING Ds D. P. Kalkman, Geref. predikant te Moordrecht, verzoekt ens mede te dealen, dat in verschillende plaatsen, o.a. te Bergen op Zoom en te Zevenbergen, een persoon gebruik.maakte van een brief te zijnen name om bij diaconie of predikant gelden los te krijgen. Ds Kalkman vvaaitechuwt tegen deze piYj/Ctijkon en verklaart nimmer zulk een brief te hebben afgegeven. EEN ZEER KORT BEGRIP VAN DE BIJBEL Zoo zou men kunnen noemen het door „Jachin" samengestelde Bijbelgidsjé, dat „in a nutshell" opsomt: de Bijbelboeken en hun verdecling, den kanon van O. en N. Testa ment, de wording des- Bijbels (oorsprong, tekst, handschriften, vertalingen), enz. In een tijd, die weinig tijd heeft voor de on zienlijke dingen, zal dit boekje welkom zijn aan een ieder, die met de opgroeiende jeugd in gezin, school, catechisatie, knapen- meisjes-, jongelings of jongedochtersvereen te maken heeft. Het heele boekje telt 16 bladzijden en is vcor luttel centen te ver krijgen bij de Uitgeverij „J a c h i n" te Zwolle. EEN HALVE EEUW KERKERAADSLID Morgen wordt de been- J. H. Steenhuis te Ten Boer, in Groningen, 90 jaar oud. Geiboren uit een oud Groningsch geslacht, vooral bekend in de kringen der Afscheiding, is, naar wij in ds Stand, lezen, de thans nog krasse grijsaard als jongen ven 15 jaar van Zandeweer (gem. Kantens) naar Ten Boer vertrokken. Daar heeft hij drie-kwart eeuw doorgebracht., waarvan 50 jaar als lid van den kerkeraad. Ook was hij ruim een helve eeuw geleden mede-oprichter van de C'hir. School. Op elk terrein heeft hij de Christe ltjike actie gediend. Op 65-jarigen leeftijd leerde hij nog fietsen, om beter met den pre. dikant in de uitgestrekte gemeente op huis bezoek te kunnen gaan. De oude voortrek- kor geniet nog een goede gezondheid, hij leeft nog met alles mee en gaaf schier eiken Zondag nog tweemael naar het huis des Heeren. IS VACANTIE GEOORLOOFD? Tijdperken van bijzondere geaardheid, zooals wij thans er een beleven, plegen nog wel eens bijzondere hersenkronkelingen te veroorzaken. In dit licht bezien we dan ook 't liefst de vraag, geworpen in de vragen- bus van irDe Vaandrager", het orgaan van den Bond van Ned. Herv. J.V. op G.G., cn luidende: „Aan de predikanten is tegenwoordig een zomervacantie gegeven. Ten eerste zou ik willen vragen, of dit vroeger ook reeds zoo was? Ten tweede, of deze vacantia niet in strijd komt met het woord: werk zoolang als het dag is". De vrager ontvangt een uitvoerig en seri eus antwoord, hetgeen ons opnieuw met eer bied vervult voor het.vriendelijk geduld der vragenbushouders. DE CULTUREELE WEEGSCHAAL In de vrijzinnige denkwereld leeft nog al eens de neiging, om de reohtzinnigen gees telijke hoogmoed te verwijten. Wij zullen de laatste zijn om te meenen, dat dit groote kwaad onder hen ganschelijk niet voorikomt Maar wie verwijt, moet zelf niet zwart zien. Zooals bijv. de schrijver X in Kerk on We reld, het orgaan der Ver. van Vrijz. Herv., die, over de samenstelling der Alg. Synode schrijvende, de Waalschë zesduizend in de Ned. Herv. Kerk aldus weegt: „Men kan over hun huidige beteekenis denken, zooals men wil (de cultureèle be teekenis vam hun zesduizendtal is in elk ge val nog wel zoo hoog aan te slaan als die van het talrijke kleinburgerdom, dat in de groote centra de overhand heeft!), maar dat daar gelaten" enz. Wij zullen zoo vrij zijn, dat ni et daar te laten en zeggen: van hoogmoed gespro ken Kerk en Staat in Duitschland Het geestelijk ministerie Uit Berlijn deelt men mede. dat het geestelijk ministerie der Duitsche evangelische kerk thans bestaat uit rijksbisschop Ludwig Müller, dr. F. Engelke, plaatsvervanger van den rijksbisschop, voor de Luthersche confessie, dr. Forsthoff voor de Geünieerden en dr. Weraer. jurydisch lid. De plaats voor de Gereformeerde richting is tot dus ver onbezet. Geval van zelfmoord Een Beiersch Duitsch-Chrlstclijk predikant, di? onder de beschuldiging, dat hij zijn collega's bij den rijksbisschop zou aangeklaagd hebben, gedrukt ging, heeft dezer dagen zelfmoord gepleegd.. De rijksbisschop, prof. dr. Wolf Meyer van Jena en anderen spraken aan het graf. De landskerk van Brunswijk Uit Brunswijk wordt gemeld, dat de landskerk van Brunswijk zich gevoegd heeft bij de Belijdenis- kerken, die onder leiding van Dr. Mahrarens staan. De Un. Press, bron van dit bericht, laat ook. we ten. dat het orgaan der Duitsche Christenen „Evan- geldum in dritten Reich" van 100.00 op 40.000 abonné's gedaald is. Voorts wordt bericht, dat te Finkenburg bij Berlijn de door het consistorie van de provincie Brandenburg pas benoemde en tot dusver dr. Mül ler toegedane predikant Voigt lid geworden is van de belijdeniskerk. Hij is comiddellijk door deq su perintendant Thom uit Potsdam weer met verlof gezonden. ZENDING EN PHILANTHROPE DE DUITSCHE ZENDING Over den nood der Duitsche Zending ten gevolge van de verhoudingen in en de finan cieele krachten van het moederland hebben wij al eens geschreven. Thans wordt in een Duitsch Zendingsblad medegedeeld, dat in 3 jaren de inkomsten der Zending met bijna twee millloen marken, dat is bijna een vierde, zijn verminderd In Duitschland zelf weiden Zendingsleiders ontslagen, zendings bladon ingekort, en de seminaries gesloten voor nieuwe leerlingen- Maar op het Zendingsveld ziet het er nog slechter uit. Vele scholen van allerlei aard werden gesloten. Bazel sloot een seminarie in Borneo en een hospitaal in Indië. De Ber- lijnsche Zending sloot een seminarie in Na- tal en liet een voornaam zondingsstation in Oost Afrika onbezet. De Leipzig Zending sloot een seminarie in Indië. Een andore Zending sloot twee scholen in Nieuw Gui nea. Do Berliinsche Missie liet 50 plaatsen, waar onderwijs gegeven werd in Afrika, ren; en sloot twee zendingsdrukkerijen. Gelukkig staat hiertegenover ook veel be moedigends, daar de liefdadigheid van in boorling en gemeenten op dc proef gesteld en door den nood werd aangewakkerd. „Waar tijdelijke hulp te kort schiet heeft men toevlucht leeren nemen tot het gebed en geloof en het levende Woord Gods-" Schoolnieuws. DE VACATURE-PROF. VAN RHIJN Tijdelijk Prof. Cramer Naai* wij vernemen, zal Dr BerkeLbao.i van d3 Sprenkel tegen de Paaschvacantio zijn ambt als kerkelijk hoogleeraar aan de Utirechtsche Universiteit aanvaarden. De Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk heeft in dit verband besloten Prof. Dr J. A. Cromer uit te noodigen, tot de Paaschvacantie de colleges in de practieche theologie te willen geven. Dit verzoek is ingewilligd. PROF. KARL BARTH TE UTRECHT Naar ons gemeld wordt, zijn de pogin gen van het Co- mité-Karl Barth in iooverre geslaagd dat de Bonnsch? hoogleeraar, die schijnlijk een Katheder te Bazel zal krij- e n, te Utrecht eenige colleges zal geven. Het eerste college op 8 Febr 5 uur. Deze staan liet in universi tair verband. Men verwacht, dat de toeloop uit andere Acade miesteden van dien aard zal zijn, dat een zaal buiten de Universiteit gezocht moet worden. AFSCHEID Dr G. H. COOPS Zaterdag 2 Maart a.snam. half 8. zal in de aula van het Eerste Stedelijk Gym na sium, Laan van Meerdervcort 57, te Den Haag, Dr G. H. Coops een aandenken wor den aangeboden. Daarna bestaat er voor alle belangstellenden gelegenheid om persoonlijk van den heer Coops afscheid te nemen, ter wijl 's avonds een afscheidsdiner zal plaa+s vinden. Belangstellenden, die nog geen cir culaire ontvingen, kunnen deze aanvragen aan het secretariaat der huldigingscoryimis- &ie. Voorzitter dezer commissie is Dr W van Schothorst, dir. 3e G©m- H.B.S. te Den Haag; secretaris de heer C. de Bruijn, dir. t2e H.B.S., Bezuidenhout 40, Den Haag. Prof. Barth Prof. Dr. J. A. VAN DER KLOES f Te Delft is in den leeftijd van 90 jaar overleden Prof. Dr. J. A. vanderKloes, oud-hoogleeraar aan de Technische Hoo- geschool te Delft. Aan den naam Van der Kloes verbinden zich bij duizenden terstond de woorden bouwstoffen en bouwmaterialen Immers h'J was niee de grondleg, ger der kennis aangaande deze zaken in ons land. Fin zijn standaardwerk „Onze bouwmaterialen" ls daarvan het levende bewijs. Prof, v. d. Kloes is uit de praktijk teekenaar op een' bouwbureau, opzichter, bureauchef, stads bouwmeester (Bolsward), directeur van Gemeente werken (Dordrecht), naar de theorie gekomen, want na al deze functies werd hij in 1882 leeraar aan de (toen nog) Polytechnische school, om hoogleeraar te worden .toen zij Téchn. Hoogs- school werd. In 1915 is Prof. van der Kloes afge treden; hij heeft dus nog een 20-tal jaren van de rust kunnen genieten. Bulten zijn hoogl e e ra a rsamb t heeft Prof. van der Kloes op onderscheidene wijzen zijn bekwaamheden ten nutte der practljk gesteld. Zoo was hij lid van verschillende staats- en andere commissies, o.a. van de Loodwltcommissie, de Paleiscommisie, de Kalk- ?aodsteencommissie e.d. Zijn nieuwe denkbeelden op het gebied van de morteltechniek zijn van zeer groot belang voor het bouwbedrijf gebleken. Van de door het Internationaal Verbond voor Mate riaalbeproeving ingestelde commissie voor de raor- teltechniek was Prof. van der Kloes voorzitter. HOOGER ONDERWIJS IN N.-AMERIKA Anti-Christelijke tendenzen In de United Presbyterian klaagt de hoofdred. W. J. Beid D.D. over het anti- Christelijk onderwijs aan de Universiteiten. Daar zijn zoo schrijft hij professors, die geregeld voor hunne klassen het be staan van God ontkennen, de godheid van Christus bespotten en de Schrift verachten. Ze poseeren als de intellectueelen bij uit nemendheid en maken de Christelijke leer belachelijk. En voor hun eigen valsche lee ringen beroepen ze zich op de boeken in de bibliotheken hunner inrichtingen. De stu denten moeten die wonder geleerde werken maar ijverig lezen; dan kunnen ze 't zelf zjen, dat hunne bekwame(?) leermeesters immers gelijk hebben. Wel natuurlijk! „Een bibliotheek van één onzer universi teiten werd onlangs eens nauwkeurig on derzocht met het volgende resultaat: „Boeken de materialistische evolutie voorstaande 29; die voor de theïstische evolutie 3; boeken tegen de inspiratie der Heilige Schrift 42; steunende de leer der inspiratie 0; boeken ontkennende de god heid van Christus 12; die godheid erken nende 0; boeken het Christendom veroor dealende 17; het Christendom aanbeve lende 1." ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot hoofd van de Chr. Nat. School te De Meek (Ov.) de heer H. O 1 d e n- b e u v i n g, thans in gelijke betrekking te Gorrèdijk (Fr.). Tot hoofd der Chr. U-L.O.-school to Kampen is benoemd de heer B. v. d. V e e r thans hoof-d der Chir. U.L.O.-sohool te Mid- delharais. Benoemd tot, hoofd vam de Chr. School voor C.V.O. te Nieuw-Beets, de heer W. B. Kleywegt, onderwijzer aan de leerschool Klokkenbeng te Nijmegen. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. U.L.O.-sohool aan de Tol te Sleeuwijk te be noemd de heer.A. Hoogervorst te Cu- Benoemd tot kweekeling met akte aan de Chr. Nat. School te Castricum de hes: H. Teutscher te Zaandam. -Aan de Geref. School te Hijhen-—Hoog halen i6 tot hoofd der sohooi benoemd de heer P. Bos, onderwijzer aan de Chr. School te. Steonwijk. Examens PROMOTIE! GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. G&promoveërd tot doctor lm de Geneeskunde, de heer A. C. Drogendijk. airts te Dor- direoht, op proefschrift: „De verloskundige voorziening In Dordrecht van 1500 tot heden". Onder „Wetenschap" vindt men over deze dissertatie meer ACADEMISCHE EXAMENS GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Goal.: Geneeskunde: arts.ex., de heeren W. A. Griep. Rilland Bath; A. A. Kerss&makers, Ges- tol; H. L, Groenoveld, Den Haag; airts.e g-ed„ de hoer F, J. H. C. Schrijvers, Elndh mej. A. Yntema, Veullly. Wis- en Nat mur kun de: oand.ex., de lieer C. G. 't Hooft: ld. (hoofdvak Botanie): doet. ex. J- heer G. L. Bertram: ld. (hoofdvak Pha.rma< doet. ex., do heer J. Meyer (cum laude). RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. G-esl.: Reelaten: docti ex., de lieer L. M. M. Smulders on mej. F. JU.ger. R.K. HANDËLSHOOGESCHOOL TE TIL BURG. Gesl.: Handelswetenschappen; doet de heer J. Boots. Beewiste.r; oand.ex., de- te M. C. v. d. Waerden. Tilburg. rën J. Monnier, j. A- L. M. Tei Jeremias-so, allen Vli Brodoroodo, Den H«ag. Gemengd Nieuws. Ernstig auto-ongeluk Een doode; twee gewonden Woensdagavond te circa half zeven had op den straatweg van Almelo naar Borne, nabij Bavinkel een ern stig auto-ongeluk plaats, dat aan den heer B. Knoeff, leerhandelaar te Enschedé, het leven heeft gekost Op dat tijdstip reed op genoemden weg de vrachtrijder Wooldrik uit Oldenzaal met eenige wagens, beladen met boomen. Hij hoorde plotseling een geweldige slag achter zich en bemerkte, dat een auto tegen den achtersten wagen was gereden. De gevolgen waren ontzettend. De auto was van voren el in elkaar gedrukt en de bestuurder zat bekneld achter het geheel verbogen stuur. Met eenige moeite slaagde men erin, den ongelukkige te bevrijden, die daarop werd binnengebracht in een nabijzijnd boe renhuis. Dr. Nanninga, van Hengelo, die juist passeerde, kon slechts den dood van het slachtoffer constateeren. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het zieken huis te Almelo. Uit het onmiddellijk ingestelde politie onderzoek is gebleken, dat de vrachtwagens geheel ter rechterzijde van den weg reden en dat zij van reflectoren waren voorzien. De verdere inzittenden van de auto, mevr. Knippers uit Borne, die verwondingen aan het gelaat en been had bekomen, en haar zoontje, dat aan het gezicht gekwetst was, konden gemakkelijk uit den wagen worden gehaald. Na te zijn verbonden zijn zij naar ïuis vervoerd. Jacht op een smokkelauto Twee smokkelaars gewond Op den weg Roermond—Venlo heeft 's nachts een achtervolging plaats gehad tusschen een smokkelauto en een auto, waarin douane-beambten gezeten waren. Onder Reuven is toen de smokkelauto door de douanebeambten beschoten, met het volg dat de auto stuurloos werd en met groote vaarj tegen een langs den weg staan- den boom need. De beide inzittenden werden gewond. P. uit Roermond, de eigenlijke smokkelaar, bekwam ernstige verwondingen aan het gezicht, doch kon na verbonden te zijn naar zijn woning worden vervoerd. De tweede inzittende B., eveneens uit Roermond, bekwam ernstige verwondingen aan hoofd, handen en beenen, en moest naar het ziekenhuis te Roermond worden oven gebracht. De smokkelauto, waarin zich siga rettenpapier bevond, werd ernstig bescha digd. Aanvaring op het Noordzeekanaal Geringe schade Woensdagmiddag omstreeks half vier heeft op het Noord zeekanaal, ter hoogte van Buitenhuizen een aanvaring plaats gehad tusschen het van Buenos Aires terugkeeren- de s.s. „Waterland" van de Kon. Holl. Lloyd en het uitgaande Deensche s.s. „Flynder- borg" van de reederij C. K. Hansen te Kopenhagen, op weg van Amsterdam naar Casablanca. De „Waterland" kon naar sterdam doorvaren. De „Flynderborg" heeft averij bekomen aan bakboordzijde boven de waterlijn. Aan den achterkant is een deelte van de verschansing ingedrukt en een der davits afgebroken. Ook de averij de „Waterland", die, evenals het andere schip diep was g/eladen, is van geringen aard. Het Deensche schip ligt thans gemeerd bij de Amsterd. Droogdok Mij. te Amsterdam SMAKELIJK ETEN De waren-keuringsdienst te Maastricht heeft de inwonens voor een minder smake lijk hapje behoed. Een der ambtenaren vond n.l. bij een onderzoek in een magazijn een partij van ongeveer 18.000 haringen, die niet bepaald „nieuw" meer waren. Alle 19 ton werden in beslag genomen. Er bleek intus- schen al twee ton van het goed te zijn af geleverd, doch ook deze konden worden achterhaald en vernietigd. Te Berghem bij Oss was een koe een landbouwer aan verbloeding gestorven. Het vleesch werd ongeschikt voor het ver bruik verklaard en zou verbrand worden. DONDERDAG 24 JANUARI HUIZEN: Vanavctid zal burgemeester H. de Bordes van Bussum van 1930—20.00 uur voor de N.C.R.V. zijn indruk geven over: „De Volksstemming in het Saargebied". VRIJDAG 25 JANUARI HUIZEN 301 M. Alg. programma, verzorgd door de KRO. 8.00-9.15 en 10.00 Gram pi. 11.03—12 00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. 1.00 Orkestconcert. 1.50 Gram.pl. 2.00 Orgel concert en gram.pl. 3.15 Zang eo gram.pl. 4.15 Orkestconcert. 5.00 Lezing Orkestconcert. 6.15 Causerie. Orkestconcert. 7.15 Lezing. Gram.pl. 7.40 Vaz Dias 7.45 Revue-uitzending. 10.30 Vaz Dias. 1035-12.00 Gram.pl. HILVERSUM 1875 M. - 8.00 VARA 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00 VARA 8.00 Gram.pl 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie J. Lemaire. 10.30 Orgelspet J. Jong. 11.00 Vervolg dedamatie. 11.20 Gra- mofoonpl. 12.00 Gram.pl. 12 30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gram.pl. 2.30 Zang door Q, H. Rutter. A. d. vleugel: Egb. Veen, 2.40 Voor dracht R Geraerds. 3.00 Vervolg zang. 3.19 Grara.pl. 4.00 Pauze. 4.05 Kniples 4.50 Gra- mofooopl. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Orvt- tropia, olv. J. v. d. Horst 6.00 De Zonneklop pers, olv C. Steyn. 6.30 De Flierefluiters, olv. E. Walls. 6.55 F. v. d. Heide (klarinet) en R. Schoute (piano). 7.05 Orgelspel C. Steyn. 739 Dr. F. M. Wibaut: Geordende productie III. 7.50 Grara.pl 7.57 Herh. SOS-ber. 8.00 Ds- J. v Nieuwenhuyzen: Typen van godsdienstige geziospractijk. S.30 Concert. 9.00 Dr. J. C. A. Fetter: De vereering der Moeder Gods. 9.30 Concert. 10 00 Vrijz. Godsd. Persbureau Vaz Dias. 10.15 O. v. Tussenbroek: Moderne wo ning nrioh ting. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.30 12.00 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 10 35-10.50 Morgen wijding. 11.20 Orgelspel R. New. 11.50 Voor de scholen. 12.10 A. v Dam en zijn orkest. 12.50 BBC-dansorkest olv. Hall. 135 Concert olv. J. Hoek. 2.20 Voor de scholen. 3.35 Schotsch Studio Orkest. 4.35 Emilio Colombo en zijn orkest 5.35 Het Londensch Zigeunerorkest olv. E. Leggett, mmv. B. Gordon (sopraan). 6-20 Berichten. 650 eo 7.10 Lezing. 7.30 HaoJ*- concert. 7.50 BBC-Orkest olv. Sir Granville Bantock 8 50 Variété-programma. 9.50 Berich ten. 10.20 Lezing. 10.40 BBC-Theater-Orkest olv. S. Robinson, mmv. R. Gourley (conféren cier). 11.35-12 20 Harry Roy eo zijn Band. RADIO PARIS 1648 M 7.20 en 8 20 Gram.pL 12.50 Goldy-orkest. 8.20 Zang olv. Clérouc. io.5o r KALUNDBORG 1261 M. 11.201.20 Concert uit rest. „Ritz". 2.00 Zang en piano. 2.204 00 Concert uit rest. „Wivex". 730 Koorconcert mmv. orgel. 8.10 Hoorspel. 10.10—11.50 Dans muziek. KEULEN 456 M. - 5.20, 6.35 en 12.35 Gram.pL 3.20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt. 5.05 Zang en plano. 6,20 Dansmuziek. 7.35 Fragm. „War- pune", opera van Bullerian. Mmv. het Omroep orkest olv. Buschkötter. en solisten. 8.20 „Rhei- nisches Schilda", programma van Schaferdiek, muziek van Kneip Regie: J. Kandner. 10.20— 11.20 Schrammelensemble, vocaal trio en so- BRUSSEL 322 en 484 M. - 322 M.: 12.20 —2.20 Salcnorkest onder leiding van Walpot, en gram.pl. 5 20 Gram.pl. 6.50 Omroeporkest olv. Gason. 7 35 Gram.pl. 8.20 Symphoniecon- cert. 10.30 Vlaamsche volksliederen. 10.45— 11.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest olv. Gason. 1.50—2.20 en 5.20 Gram.pl. 5.35 1ste acte van Wagners „Wal- küre". 6,35 Gram.pl. 6 50 Pianorecital. S.20 Voor oud-strijders. 9.55 Salonorkest olv. Wal pot. 10.30 Gram.pl. 10.45-'11.20 Dansmuziek. DEIITSCHLANDSENDER 1571 M. - 735 Concert uit Keulen olv. Buschköteter. 8.20 „Hier irren die Komponisten". Gram.pl. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20 Politiek overzicht, 10.50 11.20 Dansmuziek. Toen de veldwachter het slachthuis wilde openen, bemerkte hij, dat ongewenschte bezoekers de- bouten vleesch hadden afge sneden en meegenomon. Men had kop en staart achtergelaten. De politie stelde on middellijk een onderzoek in. Van de dieven is echter geen spoor ontdekt Te Oss (N.-Br.) ontstond op de veemarKt oneenigheid tusschen twee Nijmeegsche vgr- kenskooplieden. De twist liep zoo hoog, dat de mannen elkaar spoedig te lijf gingen. Ren der vechtersbazen haalde een bierglas uit een café en wierp dat zijn tegenstander naar het hoofd. De getroffene had een vrij ern stige verwonding opgeloopen en moest on der geneeskundige behandeling worden ge steld. De vechtersbaas werd aangehouden. Ervaringen van een Hollander in dienst der Sovjets Torgsln In het hoofdstuk „Vrijheid, arbeid, brood" heb ik beloofd op het onderdeel vrijheid nog nader terug te zullen komen. Laat me eerst iets vertellen van iemand, die via „Torgsin" met de Russische vrijheid in aanraking kwam. „Torgsin", zoo zegt men, is de staatsinstelling, waar buiten landers met hun valuta terecht kunnen om inkoopen te doen. In werkelijkheid is „Torgsin" echter ook bestemd om de Rus sische burgers die nog goud of zilver mochten bezitten dat af te nemen. Wie in uiterste nood een nog lang bewaard kostbaar bezit, een Stukje goud of een edelsteen, naar „Torgsin" brengt krijgt daar voor in de plaats bonnen voor allerlei levensmiddelen die hij anders niet kan krijgen, bv. rijst., reuzel ofHollandscho haring. Dat lijkt dus erg gemakkelijk en eerlijk. Maar na een paar dagen komt er bezoek van de GepeOe. Men maakt een praatje en komt ongemerkt op „Torgsin". „U heeft zeker nog wel meer goud of zilver in huis? Niet? Och kom, zoekt U maar eens goed, want anders zouden we over een rpaand huiszoeking bij U moeten doen en dat is toch ook niet aange- aaaral" De weduwe van een groot houthandelaar, die vroeger in 'Astrakan zijn bedrijf had gehad kreeg ook zulK eèn aanzegging, dat ze binnen een maand 15.006 goudroebel bij „Torgsin" moest afleveren. Toen de tijd om was en ze niets had ingeleverd ging te met haar dochter van 22 jaar voor 4 maanden de gevangenis in. Toen ze terug kwam was haar huis half afgebroken. De GepeOe .had huiszoeking gedaan Gevangenen als arbeidskrachten In het algemeen stelt men echter meer prijs op flinke, jonge kerels als gevangenen, want dit zijn verbazend goedkoope ar beidskrachten. Zoo waren er dit jaar meer dan 3000 gevangenen te werk gesteld bij de verschillende visscherijen op de Kaspische Zee. De groote gevangenis te Astrakan er zijn 10.000 gevange nen te Astrakan heeft een uitgebreide houtzagerij en kisten fabriek, vele gevangenen werken in fabrieken en magazijnen of moeten helpen op het land. Allen zijn kenbaar aan hun kleeding en men ls niet erg bang voor ontsnappen, want hoe zou nu ooit een gevangene Rusland uit kunnen komen? De straffen, die worden opgelegd voor kleinere misdrijven, bv. dronkenschap, het niet vervullen van het plan e.d. zijn lichter: pien moet bv. werken voor 20 van het vastgestelde loon. I Een straf voor het nlet-vervullen van het plan heeft men gauw, want de bedrijfsleiders moeten elke vijf dagen van eiken arbeider de productie opgeven, die moet beantwoorden aan een bepaald schema. Het is mij echter opgevallen, dat de hoogere ambtenaren er nogal genadig af kwamen. Zoo herinner ik mij een geval van den secretaris van het proff. verband, bij wien een kastekort van 1800 R. was gecon stateerd. Op kosten van het verband zou iemand naar een her stellingsoord worden gezonden on het 8'<dd daarvoor was ook geboekt, maar ten eigen bate aangewend Do secretaris zou het was in Februari ontslagen worden en aan het gerecht worden overgeleverd, maar begin Augustus ontmoette ik hem in de stad of er niets aan de hand was. Men leest .herhaaldelijk van. groote tekorten die zijn gecon stateerd bij het accountantsonderzoek. Torgsin te Astrakan kwam in Augustus 170.000 R. tekort, in Kiev werd zelfs een tekort van 13 millioen Roebel geconstateerd. Een enkele maal, als het de spuigaten uitloopt, worden eens een paar hoogeren streng gestraft, maar vóór het overige .geldt dat men elkaar dekt. militarisme. Geweldig is de propaganda voor het militarisme. Zes, zeven gedichten over „die rote Armee" troffen mij al dadelijk in mijn Duitsch-Russische leerboek. Een ervait luidt: Rote Armeol Rotbackig, gesund Nun seid ihr, ihr roten Soldaten Ueber een Seehstel des Erdenrunds Schallt euer Lied, Kameraden! Rote Armee! Blutrote FahnenJ Euer Blut ist. unser Blut Gewehre, was sagt ihr, was sagt ihr, Kanonun. „Wir sind bereit, Wir schieszen gut!" Nu, wat betreft dje „rotbackige" soldaten heeft men gelijk, want voor de soldaten wordt goed gezorgd. Daarom nemen zoo veel jongelui van 18 jaar ook vrijwillig dienst: ze hebben te eten, ze worden goed gekleed. Overigons is het leven van den soldaat niet zoo gemakkelijk: men ziet zo 's morgens om 6 uur al op stap gaan en 's avonds om 11 uur komen ze soms pas terug. Een soldaat is in Rusland manusje van alles: hij doet politie diensten, bewaakt graanloodsen, houdt wacht bij de spoorwegen, houdt toezicht bij de graaninzamelingen op het land en zit zelf op den boerenwagen om de oogst binnen te halen, maar blijft steeds in dienstverhand, staat steeds onder toozicht en neemt ook deel aan alle militaire oefeningen. Do actieve dienst vangt aan op 22-jarigen leeftijd. Men dient bij het landleger 4 jaar, bij dc zeemacht 5 jaar. Zeer veel jonge lieden treden echter reeds op IS-jarigen leeftijd in dienst om ziqh zelf gedurende 8 jaar van broodsgebrok te vrijwaren. Vrouwen van soldaten worden niet ondersteund. Zij kunnen gaan Werken en op deze wijze zejf aan den kost komen, meent men en de kinderen worden ondergebracht in de crèche, de kinderbewaarplaats. In deze staatskindérbewanrplaatsen is de opvoeding naar communistisch inzicht, model. Reeds op 3-jarigen leeftijd loopen de kleuters in een pakje rond en moeten ze leeren marcheeron en op jeugdigen leeftijd nóg worden ze ook onderricht in hot schieten. Opvallend is de propaganda, die altijd en overal voor het roode leger wordt gemaakt: op de scholen zijn de loesbocken en de platen in hoofdzaak ingesteld op de verheerllijking van het vijfjarenplan en het militarisme. Zoowel in de scholen als in de volksgaarkeukens en in de stad in etalages hangen platen van geweren, gasmaskers, oorlogsschepen, soms met dwars doorsneden erbij om de inrichting duidelijk te maken. Soms ziet men in de stad heele etalages waar modellen van tanks, loopgraven en gasmaskers zijn tentoongesteld. In het „militaristische" Duitschland heeft men lang niet dat publiek vertoon van soldaten en wapenen als in Rusland, waar men eiken dag in de krant kan lezen dat men geen oorlog wil en daarom goed moet leeren schieten cn marcheeren. Men had mij in Holland verhalen verteld over de ontzettende prostitutie, die in Rusland zou heerschen. Dit bleek mij vol strekt onjuist te zijn. In dc drukste straten van Astrachan werd men door geen enkele vrouw aangesproken en in het algemeen werd mij ook bevestigd, dat er in tegendeel weinig prostitutie gevonden wordt. Wei loopen er in Rusland tienduizenden kinderen rond, die hun vader niet kennen. Dat is een gevolg van de Russische huwelijkswetgeving. Trouwen en scheiden is de eenvoudigste zaak ter wereld. Wie trouwen wil gaat even naar Gortsovjel, betaalt 2 Roebel cn krijgt daarvoor zonder eenige verdere formaliteit een bewijs, dat men getrouwd is. Bij een scheiding gaat het nog gemakke- lijkor: een van tweeën, man of vrouw, wipt even het Raadhuis binnen, betaalt weer 2 Roebel en krijgt binnen een minuut een scheidsbrief. De „medo-contractant(e)'' moet met deze schrifte lijke mededeeling maur genoegen nemen en is voor de wet ook weer geheel vrij. Er zijn menschen, die op deze wijze vijf of zes maal getrouwd zijn geweest en dan is er natuurlijk niet zooveel verschil mot de prostitutie, zoonis we die ten onzent kennen. Het ergste zijn deze toestanden nog voor de kinderen, wnn- neer die er zijn, maar aan het gezinsleven laat men zich niet veel gelegen liggen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9