De begrooting in den Leidschen Raad WILT GIJ UW VOETEN OMRUILEN? 1, SIMONIS, Haarlemmerstraat 138 Telefoon 699 emAflYLL tandpcx/fa DONDERDAG 24 JANUARI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 De llnancieele toestand van Leiden is kerngezond, zegt de heer De Reede Zes en twintig sprekers in eerste instantie. B. en W. zijn aan het woord gekomen. De voor- zliter over het werkverrnimingsplan Enkele maanden werk, maar dan is en het werk en het geld op. Bij de voortzetting der Alg. Beschouwin gen op den derden dag der Begrootingsde- batten was gistermiddag het eerst het woord aan den heer Cnster (r.k.) die het voor zichtig beleid van B. en W- prijst, daar Lei den nog credietwaardig is gebleven- Hij be pleit verder een normale promotie van amb tenaren, speciaal van de Lichtfabrieken, en dringt aan op de instelling van een vent vergunning. Spr. gevoelt niets voor een subsidie aan drankbesirijdersvereenigingen. De broeinesten van drankmisbruik zijn de clandestiene venkoopers, maar niet de bo nafido verkoopers. Wanneer de heer v. Eek zoo'n medelijden heeft met den midden stand, moet de s.d.a.p- niet stemmen tegen vcTruiming van de Winkelsluitingswet. Volkshuisvesting De heer Kooistra (SD.A.P.) brengt d) volkshuisvesting ter sprake. Hij is het met B. en W- oneens over de wijze van bouw rijp maken van grond. De gemeente dient op de eerste plaats zich toe te leggen op het tijdig aankoopen van grond in de rich ting van het Uitbreidingsplan, teneindo goedkoope gronden tea- beschikking te heb ben voor huizenbouw. Verder moeten tijdig straten worden aangelegd om den bouw van woningen te vergemakkelijken. Was de ge meente daartoe reeds overgegaan, dan zou het vertraagde saneeringsplan van de Bou- welouwe-steeg reeds zijn uitgevoerd Wij zul len andere en snellere maatregelen moeten nemen wil men de stad op woninggebied vlug en doeltreffend saneeren. Over de door de regeering toegestane renteverlaging voor bouwvereenigingen zegt. spr., dat ook hier de wijze van uitvoering niet zijn bewonde ring heeft. Huurverlaging had vroeger ten uitvoer gelegd kunnen zijn, wanneer B- en W. maar wat meer spoed hadden betracht en zij hadden meer spoed kunnen betrach ten wanneer er hier een woningbeurs was geweest, waardoor men over betere statisti sche gegevens zou hebben beschikt. Spr. verklaart zich accoord met het voorstel-v. Weizen inzake 25 pCt huurverlaging. van ge" meentewoningen, doch dient een amende ment daarop in, waarin gezegd wordt, dat deze verlaging van 25 pCt niet zal worden toegepast op gemeentewoningen die meer dan f(5 per week doen. De heer de Reede (c.h.) zal in herhali^ gen moeten treden, omdat sommige waarhe den er in gehamerd moeten worden. De vooruitzichten zijn nog slecht, wij houden den economischen .status quo". Wij mogen niets nalaten om den werkelijke:: toestand onder de oogen te zien en daarom staat spr. sympathiek tegenover de beide voorstellen v- Stralen inzake juiste gegevens omtrent den stand der werkloosheid want des te beter kunnen wij de werkloosheid bestrijden Wat betreft de opmerking van mevr. Brag- gaar omtrent, haar positie in Maatsch- Hulp betoon, kan spr. niet inzien, dat haar posi tie daar zoo moeilijk is. Haar positie is pre cies dezelfde als die van de andere leden en haar werken daar is precies gelijk aan dat van do burgerlijke leden. Waarom is zij met haar wenschen niet eerst in de commissie van M.H. gekomen'? Wat de gummistokken betreft, meent spr. dat deze maatregel niet sympathiek is, maar dat men er nu niet meer op terug moet komen. Tegenover den heer v- Eek inzake den weg tot opheffing der werkloosheid stelt spr. den weg van herstel van het bedrijfs leven Overheidssteun bij het uitvoeren van openbare werken kan niets anders zijn dan een betrekkelijk gering hulpmiddel. Verbe tering d^r internationale verhoudingen ligt ook op dien weg, maai' daaraan kunnen wij niets doen. Wering van vreemde arbeidskrachten is in dit opzicht heek-maal dwaasheid. Wan neer men werken wil uitvoeren, wijst spr. op de plannen van stichting van een sport fondsenbad. een particuliere onderneming, die evenwel de steun van de gemeente noo dig heeft. Wat is het college van plan mot de zweminrichting aan den Hooge Rijndijk? Hetzelfde systeem van het sportfondsenbad beveelt spr. ook aan voor den aanleg van short- en speelvelden, die men ook zichzelf zou kunnen laten l?edruipen. Inzake de ver traging van de Levendaal demping zegt spr. dat nu de Kroon de baatbelasting heelt goedgekeurd de zaak alleen nog maar stokt door de vraag van het ministerie van onder wijs of er niet een stukje stadsschoon ver dwijnt- De voorzitter: Het is een stukje stads Vuil dat opgeruimd wordt. De heer de Reede (c-h.) Men had die vraag kunnen voorkomen door het ministe rie eerder in te lichten. Spr. maakt daarna eenige opmerkingen omtrent de technische zijde der begrooting. Hij wijst er op, dat de belastin-gopbrengst sands 1930 gestegen is met f 250.000, cn dat ondanks de verminde ring van het volksinkomen. De gemeente is vrij volledig met haar belastingheffing, er kan niet veel meer bij. Daarom is spr. blij, dat de zakelijke belasting op het bedrijf niet opnieuw is voorgesteld- Het collego heeft inzake bezuiniging het zijne gedaan on spr. keurt het goed. dat op dien weg wordt voort gegaan. He rijk heeft ons hier en dtyar be kort, maar men moet dat ook weer niet overdrijven; want het rijk komt ons ook weer hier en daar tegemoet In ieder geval wettigen de kortingen niet, dat wij bij het rijk gaan aankloppen. Vroeger heeft spr. den financieelen toe stand van Leiden herhaaldelijk besproken. Ook tlians kan spr. nog zeggen dat de fi- nanciéelc positie van Lelden kerngezond is. Do allereerste eisch van dezen tijd is om liet bedrijfsleven weer op gang te brengen. Daarom moet men de lasten van het bedrijf zooveel mogelijk verlichten cn de belastin gen en de tarieven der bedrijven verlagen zoodra dat maar ©enigszins mogelijk is. Zoover als do voorstellen van de heerci: v- Eek en v. Wel zen gaan, wil spr. niet gaan: het is onuitvoerbaar om de daarin aangegeven grens te trekken- Een weg zou zijn, te bezuinigen op de materiele uitga ven van de verschillende diensten en op de telefoon-annsluitingon van ambtenaren. Maar ook ir de bedrijven zelf kan nog veel bezuinigd worden. De kwestie van de tarie ven zou bezien kunnen worden door een raadscommissie, die ook de financiering der bedrijven zou kunnen reorganiseeren. De hoeren Wilmer, Wilbrink on Venvey heb ben verschillende financieringsmethoden vonryr*tr-ld. Wat dc keer Wilmer wil, nl. mile cn aflossing jbetalcn uit tig reserves, gebeurt feitelijk reeds lang. Terugvallen op het rijk, zooals de heer Vorwey wil, moet worden afgewezen, wegens de daarmee ge paard gaande rijksvoogdij. Met het sluiten van leeningen moeten wij zeer voorzichtig zijn; iedere leening vermeerdert onze rente last. In 1931 hebben wij geen enkele leening gesloten, maar straks zullen wij belangrijk moeten gaan leenen voor de Stadhuisbouw. Wij kunnen in dit opzicht best de leiding in handen van het college van B- on W. laten. De tarieven omlaag De heer Tobé (r.k.) vraagt of het beleid an B. en W. ten aanzien van de bedrijven, niet te veel gericht is op het maken van winst? Steunen B. en W. niet te veel op de winstvooruitzichten? Z.i. is het niet zoo zeker, dat de hooge winsten der bedrijven zullen blijven. Spr. denkt daarbij aan do huidige concurrentie vóór gas en electrici- teit. Men zal ook op andere wijze moeten bezuinigen en de tarieven moeten verlagen ook van het abattoir. Weihouder Goslinga (a.r.): Dat beetje winst, is dat ook al te veel? De heer Tobé: Het gevaar dreigt, dat men vlak over de grens een slachthuis gaat oprichten. Wethouder Goslinga: Laat ze dat maar doen, dan heffen wc compenseerende in voerrechten. De lieer Tobé dringt verder aan op in, voering van het afbetalingssysteem. Hij geeft eenige richtingen aan, waarin bezui nigd kan worden, o.a. concentratie van de diensten van M.H., Armenraad en Genees kundigen Dienst Zou er geen offer gebracht kunnen worden van bijv. 20 pet door dege nen, die meer dan f 3000 salaris genieten? Bezuinigd kan worden op gemeente-rij wie len en telefoon aansluitingen. Kan de ge meentegeen brandassurantie oprichten? Dat brengt ook gold in 't laatje. Spr. bepaalt daarna zijn houding ten opzichte van enkele voorstellen Een levensmiddelenraad is over bodig. Wel is beperking van het aantal win kels gewenscht. Wat betreft het verwijt van te veel praten, meent spr., dat de S.D.A.P niet alleen hst monopolie van veelpraterij heeft, maar dat hij van de S.D.A.P. toch niets anders gezien heeft dan leunen op de overheid, in tegenstelling met de katholie ken, die zelf ook iets doen voor do werk- loozen. Een middenstander aan 't woord De heer Bergers (r.k.) prijs het beleid van B en W., waardoor de belastingen niet behoeven te worden opgevoerd. Spr. ziet iets onbillijks in het heffen van meterhuur voor gas en electrjcitoit. De heer Van Ec-k heeft het roerend voor de middenstand op genomen, maar zijn partij moest de midden stand meer bevoordeelen door niet in de warenhuizen te koojien Een levensmiddelen raad geeft niets, zoolang er geen rationeels ordening van bovenaf heeft plaats gehad. Weth. Goslinga heeft geïnterrumpeerd over maar 1/3 vleesch slecMs dit vleesch be hoeft ingevoerd te worden en het invoer recht bedraagt dan veel minder dan het slachten op hot Leidsch abattoir. Tegenove,- de heer v Es meent spr. dat men aan een lustrumviering, ook op Zondag, niet te veel in don weg moet liggen. Het brengt nog wat leven in de brouwerij. Dreigende ondervoeding De heer Koolc (s.d. 5 verdedigt zijn voor stel om de subsidie aan de vereenigingen voor uitzending van kinderen niet te verla gen. De Centrale Verceniging moet schillende kinderen afwijzen wegens gebrek aan geld. Spr. kan zelf constateeren, dat ei- menig geval van ondervoeding bij kinderen voorkomt. Moet daar geen onderzoek ingesteld worden? Werbloosheidsopmerkiligen De heer Eikerbout (a.r) merkt op,dat het juist is, dat loonsverlaging geen werk geeft, maar dat het ook een feit is, dat werk wel loonsverlaging geeft Er is een onderzoek gaande inzake de kwestie van de zgn. contra-prestatie. Daar kleven veel be zwaren aan, maar het gaat om arbeid in welken vorm ook. Inzake de formulieren verstrekking door liet Crisis»Comité, meent ook spr., dut het een zware taak is om die te verdeelen. Men had ze beter kunnen geven aan werkloozen met groote gezinnen of aan hen, die reeds lang werkloos zijn. Spr. vraagt hoe het staat met het Werk fonds. Krijgen wij daar nog wat van mee? Zijn er al plannen gereed? Andere steden hebben reeds hun plannen ingediend Heeft het gemeentebestuui al iets gedaan, dan is de motie van de rechtsche fractieleiders overbodig. Het voorstel-v. Eelt inzake ta riefsverlaging acht ook spr. onuitvoerbaar. Spr. is geen bewonderaar van de gummi stokken der armJ>ezoek©rs, doch er kunnen zich gevallen voordoen, waarin tiet noodig is jets bij zich te hebben. De heer Kuipers (s.d.) bespreekt het uitblijven van de promoties bij de Lichtfa brieken en het overgaan van los personeel in vasten dienst, waarop hij krachtig aaiv dringt. Spr. dringt aan op meer pclitietoe zicht in de buitenwijken en verdedigt het reeds meerdere malen ingediende voorstel tot invoering van een arbeidsreserve. Dc heer Groenevsld (s.d.) brengt de kwestie van het gebruiken van gemeente auto's buiten dienst ter sprake. Dat is on juist. Het euvel is te voorkomen door allo gemeentelijke auto's zeer duidelijk te mer ken. Spr. klaagt over het late verschijnen der gemeenteverslagen en wenscht een eind te zien gemaakt aan het uitoefenen van neven-functies door gemeenteambtenaren. Verder vestigt hij er de aandacht op, dat dc gemeente wat eerder moet zorgen voor transformntorhulsjes, urinoirs c.a. In J nieuwe wijken. Daarna wordt de zitting geschorst tot des avonds adh't uur. AVONDZITTING Het werkverruimingsvoor8tel Na heronenlng der zitting is het woord aan den heer Schflller, die nog eens terug komt op het gebruiken der gemeente-auto's vooral hij de Lichtfabrieken, wat hij oen pu bliek geheim noemt. Er worden geregeld vacantie-reisjes mcc gemaakt cn de benzine wordt geschreven op rekening van de vrachtauto's. De auto's van dc Lichtfabrie ken worden niet gerepareerd door do aun- wezige monteurs, die voor geringere werk zaamheden worden gebruikt, doch door ec.i andere firma. Sor. vraagt in dit opzicht een serieus onderzoek. Het gemeente-personeel moet zijn plicht doen, maar dan moet ook de gemeentelijke overheid haar plicht doen tegenover het personeel en niet trachten zoo weinig mogelijk salaris uit te keeren. Spr. keert zich vervolgens tegen het verwilt, dat de s.d.a.p. een praatcollege is en tracht dat op verschillende wijzen te weerleggen. Hij becritiseert de brochure-Bosman en verde digt. het s. d. werkverruimingsvoorstel tegen hel yenvijtj dat het onuitvoerbaar zou zjjn, DADELIJK, HEDEN NOG Gij ruilt vermoeienis tegen voortdurend welbehagen in een heerlijk passenden TIMTUR - ORTHO - COMPENSOR SCHOEN VOLMAAKT VAN TABRIKAAT I VOLMAAKT VAN PASVORM VOLMAAKT VAN MODEL VOLMAAKT IN HET DRAGEN ZIJ SPELEN NIET MET DE GEZONDHEID VAN UW VOETEN ZIE ONZE ETALAGE waarop hij nader ingaat. B. en W. hadden z.i. het voorstel in prae- advies moeten nemen. Doch men vergenoegt zich met het gemakkelijke afmaak*} steem. Men verwijt ons, dat wij geen kostenbereke ning bij ons voorstel hebben gevoegd, doch dat kan geen enkele raadsfractie zonder hulp van gemeentewerken. Do heer Wilmer (r.k.)Hadt u er maar een globale berekening bij gevoegd omtrent het aantal werkloozen, dat te werk zou kunnon worden gesteld. U hebt zelf gezegd dat er bij de millioenen-werken van B. en W. slechts 79 zijn to werk gesteld. Zoudt U denken dat er bij Uw vooretellen zooveel meer werk zouden krijgen? De heer S c h 11 e r (s.d.) meent, dat deze erken in ieder geval meer arbeid in het leven zullen roepen, waarvan misschien 2000 werkloozen kunnen profiteeren. De heer Lombert; Ach kom, nog jen 300. De heer Schfiller: Wij vragen in ons voorstel ook niet anders dan een kostenbe rekening en andere cijfers. Zou het niet gaan dan zijn wij niet onredelijk. De heer Wilmer (r.k.)Dan zijn die be rekeningen nutteloos gemaakt. De heer S c h 11 e r: Dan zijn ze nog niet weggegooid, want te eeniger tijd zullen die werken toch uitgevoerd moeten worden. De heer v. d. Reydea (c.h.) wil een ander geleid laten hooren dan critiek op B. en W. Men zaait met critiek onrust en schaadt de gemeentebelangen. B. en W. doen alles wat zij kunnen om de werkloosheid te lenigen. De christelijke liefdadigheid is te verkiezen boven het praten der s.d.a.p. De 26ste spreker De heer Schoneveld (a.r.) zegt van hot betoog van den heer Van Eek, dat hij doze wel eens principieeler heeft hooren spreken. Den heer Van Weizen antwoordt spr. dat het in Rusland misschien is ge lukt om vele monschen aan het. werk te zetten, maar dat de hoogere waardes in Rusland niet veilig zijn. De Christelijke ar beiders hebben daarvoor een eigen organi satie. Zij werken niet met petities en de monstraties, maar meer binnenkamers en dat heeft veel meer effect. Vervolgens ver dedigt spr. zijn voorstel om do 25.000 sa larisverlaging voorloopig op te schorten en dit bedrag te putten uit de reserve, toneinde eerst het G. O. te hooren. B. en W. zijn thans begonnen met huur verlaging der gemeentewoningen, maar met den heer Kooistra is spr. het eens, dat dit wat lang geduurd heeft, omdat er te weinig statistische gegevens zijn. Een woningbeurs is daarvoor niet nóodig, maar de woning- dienst kan daarvoor zorgen. Spr. stelt B. en W. vervolgens eenige vragen op het ge bied der Volkshuisvesting. De voorzitter aan het woord De Voorzitter zegt, dat do algemeene beschouwingen dikwijls zoo weinig effect sorteeren. Sommigen zijn zelfs van meening, dat ze geheel konden worden afgeschaft. Spr. is het daarmee niet eens. Ze kunnen van groot nut zijn, als ze maar zakelijk zijn. Er hebben thans 26 sprekers gesproken met ongeveer 15 uur en er zijn groote woorden gesproken over allerlei economische theo rieën. Het debat zou zeer aan beteekenis hebben gewonnen, als alleen de fractielei ders hun zienswijze over het algemeen be leid ten beste hadden gegeven. De heer Van Eek heeft ons verteld, dat de crisis een structuur-crisis is, maar clan is het onmo gelijk om diens geneesmiddelen toe te pas sen, want die passen alleen in een anders geconstrueerde maatschappij. De maatschap pij is uitgeleefd, meent de heer Van Eek. maar dan moet hij geen excessen van acti viteit als geneesmiddel voorschrijven. Van particuliere liefdadigheid verwacht de s.d.a.p. niets doch alles van de regeering, doch de regeering kan niet alles en hoeft niet de macht van bijv. een Roosevelt. In zake de werkverruiming zegt spr. dat het s.d. voorstel niets nieuws bevat, de genoem de werken hebben alle de aandacht van het college voortdurend. Spr. twijfelt niet aan den ernst van het voorstel, maar de s.d.a.p. mag ook niet twijfelen aan den ernst van het college om de werkloosheid te beteuge len. De activiteit van Gemeentewerken is in de laatste jar en belangrijk uitgebreid, maar desondanks blijft er in Leiden nog zeer veel te doen over. Wij kunnen echter niet alles tegelijk doen, er is geen geld genoeg voor. Aan den ande ren kant moet men de werkverruiming door de genoemde werken niet overschatten. Slechts betrekkelijk weinig werkloozen zou men te werk kunnen stellen. En al zouden het er 2000 zijn, dan zou het nog maar voor een paar maanden zijn en dan is èn het werk èn het geld op. De heer Wilmer wil rentebetaling uit de reserve, maar daarmee kan men geen groote werken financieren. De heer Wilmer heeft do ordening der maatschappij aan de orde gesteld, doch hij heeft zich niet duidelijk uitgedrukt en daar door hebben B. en W. zich daarop niet kun nen voorbereiden. De grensgedachte is spr. zeer sympathiek, meer samenwerking met allerlei deskundige instanties is zeker nut tig en spr. noodigt den heer Wilmer uit om zijn denkbeelden eens nader uiteen te zet ten. Concentratie van diensten is ook zeer nuttig en spr. houdt zich aanbevolen voor suggesties in die richting. Wering van vreemde arbeidskrachten zooals de heer Van Stralen wil is niet wel uitvoerbaar. Omtrent de verlaging der subsidies merkt spr. op, dat alle verleende subsidies vol maakt verantwoord waren en dat het zeer jammer is, dat deze verminderd moeten worden. Geen enkele subsidie kan zonder schade afgeschaft worden en daarom ten wij noodgedwongen een algemeer gel treffen cn ze alle procentsgewijze lagen Spr. is het niet eens met het gezegde van den heer Vos, dat raadsleden het col lege niet behooren te verdedigen vóór B. en W. gesproken hebben. Dan gaat men het college beschouwen als een soort vijandige macht Naar aanleiding van de motie van de rechtsche fractieleiders inzake den slak kengang van de Levend» el demping zet spr. die ganr van zaken nr— eens uiteon. De baatbelasting is thans goedgekeurd. Van onmatige vertraging is z.i. geen sprake, daar men rekening moet houden met. het feit, dat speciaal de provinciale griffie met werk is overladen. Men bereikt dus niets melt liet aannemen van de motie en epr. geeft In overweging haar in te trekken. Nu geeft de I vraag aan den minister v. Onderwijs weer onverwachte vertraging, maar spr. gelooft, Jat het wel los zal loopen. De heer Wilmer: Wij hebben mol onze motie niet alleen op het oog de Levendaal- demping. De Voorzitter: Ik kom daar straks op terug. De kwestie van de gummistokken hoort niet in den raad thuis. De lustrum viering van het L.S.C. zal niet op Zondag plaats vinden. Er is aangedrongen op meer politietoezicht. Waarom doen dc heeren geen voorstel om meer agenten aan te stel len? Ik kan ze best gobruiken. Omtrent de jaarverslagen zegt spr. dat maatregelen zijn genomen tot bespoediging en tevens tot in korting. Inzake het werkfonds wordt opge merkt, dat het langen tijd geduurd heeft voordat het in werking trad. Wij hebben niet stil gezeten en besprekingen zijn ge voerd. Het zal niet lang duren of aangege ven zal kunnen worden, welke werken uit het werkfonds gefinancierd zullen worden. Zes ton zal het even wil niet zijn. Spr. ver klaart dat het college geen voorstander is van een ventverbod. Meer toezicht op het bezoeken van bioscopen door kinderen acht spr. niet noodig. De commissie van toezicht en do politie houden zich daarmee bezig en het toezicht van de politic is zeer scherp, De wethouder van onderwijs Wethouder Tepe (r.k.) zal zich bezuini gen in zijn spreektijd. De heer van Eek wil de gemeente opschepen mot medezeggen schap, doch he*, vraagstuk zal later van zelf ter sprake komen bij de regeling van georganiseerd overleg en dan in ruimer ver band worden bezien. Spr. acht medezeggen schap in de arbeidsvoorwaarden en cle com- mercioele luiding der bedrijven e. d. een ge vaarlijk experiment, waarbij hij Amsterdam tot voorbeeld stelt, dat een proef daarmee niet heeft aangedurfd. In de Arbeiders pers is trouwens het medezeggenschappro bleem allerminst opgelost. Het college ont raadt derhalve het desbetreffende voorstel. Mevrouw Braggaar heeft aanstoot genomen aan de houding van B. en W. t. o. v. de vrouw. B. en W. hebben ge bezwaar tegen het aanstellen van een ongehuwde vrouw, als de vrouw meer geschikt is dan de man of wanneer het speciaal voor de vrouw geschik te betrekkingen betreft. Den heer Vos beant woordend, zegt spr., dat ook hij liever niet zou willen bezuinigen op onderwijs. Het is zou willen bezuigingen op onderwijs. Het is echter noodzaak, maar er is niet zoo be zuinigd, dat het onderwijs er ernstig door geschaad wordt Spr. ontkent dat langer dan noodig is, personeel op arbeidscontract wordt aangehouden. Het voorstel-Schoneve' d ont raadt spr. Het was onmogelijk dc voorge stelde bezuiniging op de salarissen eerst in het G. O. te brongen, doch daarna wil liet College niet vooruitloopen"op de beslissing van het G. O., dat volgende week bijeenkomt. Wil de raad een andersluidend besluit goed keuren, dan zal een ander object van bezui niging moeten worden gevonden. Den Heer Venveij antwoordt Spr. dat het College niet is blijven staan op zijn oorepronkelijk stand punt inzake de gemeentelijke marge van het buitengewoon lager onderwijs, doch inge gaan is op de suggestie van den heer Wil- ~ier en de vermindering thans geleidelijk dl invoeren. A.R. Kiesvereeniging Praatavond met den heer C. Smeenk De A.R. Kiesvereeniging alhier houdt Don derdag 31 Januari a.s. in de Bovenzaal van het gebouw „Patrimonium", Hoogl. Kerk- gracht, een ledenvergadering, waarin de heer C. Smeenk, lid der Tweede Kamer, van Arnhem als spreker hoopt op te treden. De heer Smeenk zal dien avond niet zooals gebruikelijk een bepaald onderwerp be handelen, maar zal aan de hand van hem toegezonden vragen verschillende actueele politieke en staatkundige aangelegenheden in populairen vorm. met de leden der Kies vereeniging bespreken. Er zal ruim gelegenheid voor gedachten- wisseling zijn. De leden der Kiesvereeniging zijn per con vocatie tot bijwoning van deze vergadering opgeroepen en kunnen, tot uiterlijk Zater dag 26 Januari, de vragen die zij den spre ker wenschen te stellen bij den secretaris der Kiesvereeniging, Hugo de Grootstraat 2. schriftelijk indienen. Dammen Tweede klasse competitie N.D.B. Gisteravond werden alhier de afgebroken partijen uitgespeeld van de ontmoetingen R.D.G. II—O.D.B. I en D.I.O. TT—R.D.G. II. De resultaten waren: R.D.C. II O.D.B. I Voorloopige uitslag 57 A. EeninkR. de Geus 20 J. Grundmann—J. Buller 11 P. v. d. Berg—P. Bijl 1—1 A. RenooyG. de Jong 20 Totaal 11—9 D.I.O. II R.D.G. II Voorloopige uitslag 135 P. C. Hageman— M. G. Huegen 0—2 Totaal 13-7 Verder had een ontmoeting plaats tusschen D.O.S. II en 't Zuiden 1, waarvan de uitslag als volgt luidt: D.O.S. II 't Zuiden I A. de Haan„Zuiderling" 11 W. DullaartA. de Vos afgebr. J. RhijnsburgerN. C. v. Rooy afgebr. D. v. Steenbeek—J. v. d. Oord 02 C. WilmerJ. Eijkelenboom afj. H. AndelaB. Harting afgebr. L. DijkshoornJ. G. Hilgersom li0 H. OostrumA. v. Pijlen afgebr. J. J. DijkshoornA. Langeveld 2—0 D. Gerlofsma—L. Meershoek 0—2 Voorloopige uitslag 5—5 KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN Voor de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap eerste-, tweede- en derde klasse van Leiden (district Den Haag, af- Radio Nieuws. DONDERDAG 24 JANUARI Programma 3: 81120 Een der Duitsche zen ders; 11.20—12.20 Kalundborg; 12.20—14.20 Du- xemburg; 14.2015.20 Kalundborg; 15.20—16.30 Keulen; 16.50—17.20 Londen Keg; 17.20—18.60 Brussel VI; 18.50—19.30 Brussel Fr; 19.30—21,86 Leipzig of Luxemburg; 21.3522.20 Boedapest; 22.20afl.; Leipzig of Weenen Dgramma 4: 8.05—8.60 ParUs Radio; 10.85— 11.05 Droitwlch; 11.05—12.40 Londen Reg; 13.40 —14.20 Droitwlch; 14 20—15.20 Londen Reg: 15.20—18.20 Droitwlch; 18.2018.50 Leipzig of Keulen; 18.50—19 30 Londen Reg; 19.30—20 Sportpraatje door den heer J. G. A. Janssen (Journalist): 30—22.20 Londen Reg; 22.20— .35 Droitwlch; 22.35—afl.; Londen Reg VRIJDAG 25 JANUARI Programma 3: 811,20 Een der Duitsche zen der»; 11.2012.20 Kalundborg; 13.20—pl.m 13.45 Luxemburg; 13.4514.20 Brussel VI; 14.20 "20 Kalundborg; 15.2016.60 Keulen; 16.50 20 Deutschl-sender17.20—18.45 Brussel VI; 18-4519.25 Beromunster; 19.2S*-19.35 Luxem- 19.35—20.20 Keulen: 20.2021.30 Bero munster; 21.3021.50 Londen Reg; 21.5023.20 Leipzig of Luxemburg; 23.20afl.; Weenen Programma 4; 8.058.50 Parqs Radio; 10.35 .05 Droitwlch; 11.05—11.20 Londen Reg; 11.30 —12.50 Droitwlch; 12.5015.50 London Reg: 16.5018.50 Droitwlch; 18.5020 Londen Reg; 2023 Lo<m-le uitzending (20 uur) Graraofoon- muzlek; (20.30 ur) Mevrouw W. Duval—Praetz zang; aan devleugel mej. Loura Duval. 1. Als de ziele luistert. 2. Zacht Is Uw hand, o winde ke; 3. Wlegedeuntje; 4. Komt o Zonne (alen ul de Kleengedlchtjes van Guldo Gezelle), mu ziek van Cath van Rennes; 5 Bitten, v L v Beethoven; 6. Entsagung. v Mendelssohn;! 7, Noordzee, v Emlel v Hulebroeclc; daarna gra- mofoonmuziek; 23—afl: Londen Reg Rede van wethouder Splinter Wethouder Splinter (c.h.) zal ook kort zijn. Het sec. dem. voorstel inzake werkver ruiming moet beschouwd worden als steun aan het College, zei de heeer van Eek. Dat verheugt Spr. Dat er aan gemeentewerker, wel iets gebeurt, bewijst spr. met te wijzen op een som van 1.421.125, die gestoken is in op het oogemblik in uitvoering zijnde wer ken. Het is juist, dat daarbij slechts enkelen arbeid hebben gevonden, maar daaruit blijkt tevens dat ook bij aanneming van het soc.- dem. voorstel nauwelijks meer dan 135 werk loozen werk zouden vinden. De heer van Stralen: Dan hoeft het 60 mlllioen-plan ook weinig nut Wethouder Splinter: Dat heeft, ook weinig invloed op de werkloosheid. Wij heb ben voor zes weken een bijdrage aange vraagd uit het werkfonds en de onderhan delingen zijn in vollen gang. Dat geld krij gen wij niet a fonds perdu, maar moet wor den terug gegeven. Spr. geeft globale cijfers van de kósten van de door de S.D.A.P. voor gestelde werken err komt tot een totale som van 1.684.000. DeA is een som, welke Leiden niet op kan brengen. Het zóu trouwens zeer makkelijk zijn om nog een paar millioen aan wenschelijke werken aan te wijzen, maar zelfs een soc.-dem. wethouder zou geen kans zien. dat geld bij elkaar te krijgen. Spr. be handelt vervolgens het voorstel punt voor punt en constateert, dat er verscheidene werken bij zijn, die bij B. cn W. reeds in voorbereiding zijn, terwijl andere voorloo pig niet uitgevoerd kunnen worden wegens moeilijkheden, welke de S.D.A.P. bekend kunnon zijn. Al deze voorstellen zijn ontijdig en de heer Schüller kan dat weten als lid van de commissie van Fabricage. De heer Schüller: Ik ben do fractie niet.. Wethouder Splinter: U bent in dit op zicht de adviseur van uw fractie en als u zoo weinig invloed op uw fractie hebt., moet uw fractie een Wier aaanwijzen in de Com missie van Fabricage, die meer vertrouwen geniet. Dc heer Kooistra heeft aangedrongen op vlugger saneering, maar hij vergeet, dat ook dit geld kost. Er staan op 't oogenblik 608 woningen leeg en de bouw van 2(50 wo ningen is nog toegestaan; daaruit blijkt, dat er geen woni: iggebrek meer is. Onder de 608 woningen zij i meer dan 200 woningen be neden de 6. Onder cMe 'Omstandigheden moeten de h' iren zakken. De heer van S t r a 1 e Wanneer gaat dat gebeuren voorgestelde premie-regel'ng staat spr. op hetzelfde standpunt als eerleden jaar. Dat is een verkapte bouwt' eslag aan particu liere bouwers, waar sj-r. mets voor voelt. Het voorsfel-van Wel# ra om de gemeente- woningen 2595 in huur te verlagen (geamen deerd door den heer Kooistra) kan spr. niet aanvaarden.. De huren zijn niet te hoog en wie het niet betalen kan beeft nog een hu-ur- toeslag. Waar het noodig is, zal het college zorgen voor behoorlijke plaatsing van trans- formatórhulsle* e.rt. tn nieuwe wijken. De vergadering wordt dnarna geschorst, tot Donderdagmiddag 2 uur. deeling B) kan men tot uiterlijk 31 Jan. a.s. via de clubsecretarissen, inschrijven bij den secretaris van Den Haagschen Districts Dam bond, den heer A. de Vos, Anna van Bueren- straat 226, Den Haag. De Breestraatcommissie voor de straat- versiering tijdens de lustrumfeesten, is reeds in actie. De uitnoodigingen voor een vergadering op a.s. Maandagavond in de Turk zijn reeds verzonden aan alle Breestraatbewoners, en mocht er al iemand vergeten zijn, men kan er van verzekerd zijn, dat iedere Breestraat- bewoner, van harte welkom zal zijn. Wanneer nu een ieder zijn of hare mede werking wil verleenen, zal er zeker van de Breestraatversiering, heel wat te maken zijn Ned. Bond van Chr. Fabr. en Transportarbeiders afd. Leiden Feestelijke Jaarvergadering Gisteravond hield bovengenoemde afdee- ling haar 18e jaarfeest in gebouw „Prediker" De voorzitter, de heer Jac. van Es, opende deze vergadering en liet zingen Psalm 103 vers 1 en 7, waarna hij voorging in gebed. Na een hartelijk welkom aan de hoofdbe stuurders Oostorbos en C. van der Wiel, alsmede, aan de medewerkenden voor dezen avond het muziekgezelschap „Symphonia" en den heer Arie Post, declamator, sprak hij een openingswoord. Na een beeld te hebben gegeven van het geen in het afgeloopen jaar tot stand is ge bracht en hetgeen dit jaar mogelijk kan ver richt worden, eindigde hij zijn openings woord met te verzekeren, dat in dezen tijd zal uitkomen, welke motieven sommigen heb ben geleid tot het lidmaatschap van onze organisatie. Het jaarverslag van den secretaris, her innerde o m. aan de op 1 Juli van het vorige jaar Ingevoerde steunverlaging, waardoor ln vele gezinnen van de leden gebrek aan de meest noodzakelijkste levensbehoeften is ontstaan. Voorts aan de motie, welke in dit verband werd gericht aan het hoofdbestuur. Niettegenstaande dit, was er sprake van een herleefde activiteit waardoor wat betreft cle propaganda, het ledental steeg met 15 cn de actie tot verkrijging van een vaandel schitterend slaagde. Dankbaar werd gememoreerd het werk van den oud-voorzitter, den heer H. Koenen, dat zooveel heeft bijgedragen tot den bloei van de afdeeling. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat dit jaar een bedrag van ruim 30.000 noodig was voor de kas ea steunuitkeeringen tezamen.. Hierna kwam het groote moment van de aanbieding en onthulling van het vaandel De voorzitter van de vaandelcommissie, de heer J. van der Vos, bood met een enkel woord, waarin hij de totstandkoming schet ste het nieuwe vaandel aan en sprak de wensch uit, dat we rondom deze banier ge schaard, zullen blijven strijden in het leger van het C N. V. Hierna was, het vaandel voor aller oog zichtbaar. Zeer voldaan was men over dit resultaat, dat de voorzitter met een woord van dank, namens het bestuur met blijd schap aanvaardde. De vaandelcommissie kreeg als blijk van waardeering een prachtige foto in lijst van het bestuur. Vervolgens werd het woord gevoerd, door den heer L. Oosterbos, hoofdbestuurder, "preker begon met op te merken, dat men eelal vraagt om een opwekkend woord te ipreken. In dezen tijd echter, óntbreekt jveleens de moed hiertoe. De toestand van Vele leden is te vergelijken met die van het sraëlitische volk dat de harpen aan de wil gen hing. I Een bitter schrijnende armoede is er bij onze werklooze vrienden. Hoe ze ook uit zien, de horizon van het maatschappelijk lifven blijft in nevelen gehuld. Vele jon geren wordt het ideaal afgebroken en dan nog een opwekkend woord? Men kan op zoo'n avond wel doen alsof men alles verge- tea is, maar innerlijk is er bij velen geen vrede. Wat heb je nu aan de organisatie in dezen tijd hoort men veelal. En toch in dezen donkere tijdon hebben we in ons vaderland nog een chr. vakbewe ging. Hoe raadselachtig het moge schijnen, toch is er nog genoeg om dankbaar te zijn. Het gaat er nu echter om waarom men zich heeft georganiseerd. Dm het louter stof felijke, om geld en brood, of ook en bovenal om te strijden voor het recht Gods op so ciaal terrein. Door het egoïsme is er afgunst en haat gekomen. Wij wenschen echter toenadering, waarvan Da Costa reeds zong. Thans kan men in verschillende bladen lezen, dat men wil komen tot meer ordening. Waar langs wil men die ordeningen? Wil men bedrijfsordening, dan ligt er voor ons allen een groote taak, omdat onze be langen er mee gemoeid zijn. In 't begin van ons optreden als vakbe weging hebben ze ons uitgelachen, dat wij zoo klein waren en Van den Tempel heeft 25 jaar geleden gezegd dat al het werk op sociaal terrein buiten het socialisme ten doode opgeschreven zou zijn. Onze chr- vak beweging echter mag er tot op heden zijn. Doch niet ons, maar Hem alleen zij de eer. Met een krachtige opwekking tot trouw aan het vaandel, besloot spr. zijn onder stille aandacht gevolgde rede. De afgevaardigde van den L.C.B., de heer W. Veerman, bracht ook namens dit bestuur de gel uk wenschen over. De avond werd voorts opgeluisterd door het optreden van Arie Post en muziek van „Symphonia" onder leiding van den heer Pen, terwijl nu en dan ververschingen wer den aangeboden. Het was reeds 12 uur, toen de voorz. ein digde met een woord van dank aan alle medewerkenden. Na het zingen van gezang 180 1 en dank gebed, ging men zeer voldaan huiswaarts. Ter gelegenheid fan hel 18e jaarfeest bood de afd. Leiden van de Ned. Chr. Bond van Fabrieks- cn Transportarbeiders het bestuur een vaandel aan. Zittend het bestuur van links naar rechts: M. Seller, altj. adj.; I. van der Reijden, secretaris; Jac. van Es, voorz.; A. Balenburg, penningm.; M. Brands, 2c penningm. Staande: de vaandelcommissie v. J.. n. r.: J. Karstens; A. Botermans; J. van der Vos (voorz. vaandclcomm.); H. Rotmensen en F. Breedijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6