K Neem 'n "AKKERTJE" DONDERDAG 24 JANUARI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 -■*& '"Z*~ es* §r: *£5, v - -'-, afjfcT De Aeer J. Reijers, wet houder van Zwijndrecht, is benoemd tot burge meester ivan Kamerik en Het bedrijf van WiltonFijenoord, dat overgeplaatst wordt naar SchiedamDe verhuizing is in volle gang. Opzienbarende verschijningen bij de laatste manoeuvres in Venezuela.: lichtgebouwde, maar zivaar-ge/wapende tanks. Prinses Juliana tijdens een wandeling in gezelschap van haar hofdame op het strandl te Sckeveningen, aan den jachtrit van de Utreehtsche Jacht- vereeniging nabij het station Büthoven. De in vollen gang zijnde werkzaamheden op het toekomstig vliegveld voor DeventerApeldoorn en Zutfen, dat te Teuge wordt j Terwijl wij van geen sneeuw of ijs weienis 't voor eïe wintersport in Zwitserland hoogtij De oude IJsselspoorbrug bij Zwolle heeft afgedaan nu de nieuwe in gebruik is. 't Sloopen van rails en dwarsliggers. Officieele Berichten i den Mil Zaken zfln benoemd t( Ifligers der Nederl. regee g op het van 15 tot houden zesde lnter- etenschappelüko be- [uof. Th Limperg Ned. Instituut voor Efficiency OSTERIJEN, TELEGRAFIE, TELEFONIE Bü beschikking van den directeur-generaal !er PTT is met Ingang van 1 April aangewe- i kl. bt) de Kon. trlne dr SE Schuringa; is met ingang van 30 Maart aan den sen. ijoor, inspecteur van het wapen der genie n het Kon. Ned.-Indisch leger Li C A van de «teele op zün verzoek eervol ontslag ver» van den Min. v. Defensie is kl. der Kon. Marine-res. F. leöman den lsten Febr. geplaatst aan boord i H.Ms wachtschip te Vlissingen. De IJsselbrug bij Westervoort Zal verbreed worden. In den loop van dit jaar zal de vaste brug over den IJssel bij Westervoort, wel bekend bij hen, die daar ter plaatse de Nederlandsch-Duitsche grens passee- ren, belangrijk verbreed worden. De rij weg is thans slechts 4% M. breed. Er zullen rijwielpaden buiten de brugbogen worden aangelegd en de rijweg zelf zal aanzienlijk worden verbreed. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de 'Arnhemsche schipbrug na het openstel len van de vaste brug over den Rijn bij Arnhem, tijdens de werkzaamheden aan de IJsselbrug naar Westervoort zal worden verlegd om daar tijdelijk dienst te doen. HONDONG TERUG NAAR HOLLAND 1 De K. L. M. heeft het pruari de piloten Dil rh oe v en baar West-indië te zenden. Eveneens zullen Ore binnenkort een of meer vliegtuigen naar ftfest-Indiê worden verscheept. Piloot Hon- dong daarentegen zal in Februari terug- Romea naar Nederland, CHRISTELIJKE KRANK- ZINNIGENZORG Bezuiniging, welke niet geboden is In December van het vorig jaar schreven we een kort artikel naar aanleiding van het feit ,dat de subsidies voor krankzinnigen verpleging wel verlaagd zullen worden. „De Chr. Ambtenaar" nam dit artikel grootendeels over en schreef o.a. dat wij de salaris-kwestie in breeder licht plaatsten, dan gewoonlijk het geval is. Thans gaat dit orgaan dieper op de zaak in en 1 spreekt het feit, dat de vereeniging voortdurend winst maakt en flinke reserves kweekt, maar dat wenschen van het perso neel onvervuld blijven. Het verhaal is vervelend, zegt het blad; want telken jare heeft het geschreven: „Inzake de financicele toestand der ver eeniging kan worden geconstateerd, dat deze Wij willen hierover niet telkenmale uit weiden, maar wij meenen nog steeds, dat het onjuist is, dat winst wordt gemaakt met de verpleging van geesteszieken. Als er groo- te overschotten zijn, ook na ruime afschrij ving, ook na het betalen van een goede huur- som, dan moet hetgeen overblijft worden besteed aan verbetering der verpleging en verbetering der positie van het werkzaam zijnde personeel". Toch werd in het jaarverslag van 1933 gezegd: „Aangezien de zorgvolle economische toe standen nopen tot sterke bezuiniging, ten einde tevens te komen tot verdere verlaging der verpleegkosten, is in de jaarvergadering van 29 September 1933 een commissie be noemd voor salarisherziening en als voor- loopige maatregel op 1 Januari 1934 inge voerd een korting van 5 pet op de salaris sen van ambtenaren, verplegend, technisch en administratief personeel". Waaraan „de Chr. Ambtenaar" dan toe voegt: De exploitatie-uitkomsten gaven hiertoe geen aanleiding. Er werd winst gemaakt en er werden reserves gekweekt Bezuinigd werd op het personeel. Om deze gelegenheid aan te grijpen, nu eindelijk te zorgen, dat de verplegenden in de stichtin- eren der vereeniging in de verpleging een levensberoep kunnen vinden, daaraan werd niet gedacht. Herv. (Gerei.) Staatsparty De algemeene vergadering De Hervormd (Gereformeerde) Staats partij heeft te Utrecht haar algemeene ver gadering gehouden. Door den partijvoorzit ter, Ds. H. E. Gravemeyer, van Amster dam, werd een openingsrede gehouden, waarin hij het standpunt der H.G.S. ten op richte van verschillende vraagstukken uit eenzette. Ds. A. C. G. den Hertog, Ds. C A. Lingbeek en de heer B. G. Peere boom werden als bestuursleden der pai tij herkozen. Blijkens het goedgekeurde verslag van den secretaris is het aantal afdeelingen der partij in den lande groeiende. Voorts heeft Ds. C A. Lingbeek, lid van de Tweede Kamer, gesproken over zijn Kameraryaringea. WEINIG KIESCH Een strooibiljet van de A.B.T.O. Onder het opschrift „Wij eischen V e r- keers- en geen Spoorwe g-poiitiek verspreidt de A.B.T.O. (Alg. bond Touring car-ondernemers) een strooibiljet, dat op komt voor de belangen van deze groep. De achterzijde vertoont een plaat om de „pleit, rede" toe te lichten: met de rijksdaalders en guldens welke de auto in het Verkeers- fonds stort, wordt de locomotief van de trein gestookt. Die idee is niet slecht en we zouden te gen deze actie dan ook geen enkel bezwaar hebben, indien niet wijlen minister Kaiff als machinist op de trein fungeerde. We nemen gaarne aan, dat plaat en strooibiljet reeds gereed waren, voor de minister plotseling is overleden, maar men had deze circulaire nü vast moeten houden. De verspreiding thans is onkiesch. De Haarlemsche bezuinigings- inspecteer Voor het ambtenaren-scheidsgerecht is gisteravond het ontslag behandeld van den heer Schuddeboom, den bezuinigings inspecteur der gemeente Haarlem. Zooals men zich zal herinneren werd genoemde heer bij de behandeling van de gemeente- begrooting op staanden voet ontslagen, om dat hij rapporten in dienstverband ten be hoeve van het college uitgebracht, aan der den, raadsleden, ter inzage zou hebben aan geboden en in een brief aan de voorzitters van de raadsfracties uiteengezet had, dat B. en W. zijn rapporten van den laatsten tijd ongelezen terzijde hadden gelegd. De heer Schuddeboom werd destijds aan gesteld voor vier dagen der week, tegen een belooning van f 500.— per maand. Voor het scheidsgerecht is thans uitvoe rig besproken, of de heer S. ambtenaar is In den zin van het arbeidscontract, ia dan neen. Een beslissing is in deze wak nog niet gevallen- De heer en mevrouw Abrahams Hebben voor den Vrijz. Dem. bond bedankt Naar de Vrijz. Democraat meedeelt, heb ben de heer en mevr. Abrahams voor het lidmaatschap van den Vrijz. Dem. Bond be dankt. PACHTCOMMISSIE WIERINGERMEER De minister van financiën heeft een pachtcommissie voor den Wieringermeer- polder ingesteld. Tot voorzitter is benoeuid jhr. mr. F. H. v. Kinschot, burgemeester van Alkmaar; tot leden: D. de Boer te Stompetoren; mr. J. W. Goedbloed te Goes; mr. H. v. Hgastert te 's-Gravenhage; J. Ha verkamp te Kampen; H. v. d. Herberg te- anjnm en h. Klaver te Alkmaar. De bruggen over de groote rivieren Actie tegen tolheffing Onder voorzitterschap van den commis saris der Koningin in Gelderland, mr. S. baron van Heemstra, is gistermiddag ten provincie-huize een bijeenkomst gehouden van het college van Ged. Staten met de col leges van B. en W. van Arnhem en van Nijmegen, ten einde te beraadslagen over het gezamenlijk in te nemen standpunt ton opzichte van het wetsontwerp betreffend? de tolheffing op de bruggen over de groote rivieren. In de conferentie besloot men, in volko men overeenstemming, voor de beide ge meentebesturen met het provinciaal bestuur een bespreking aan te vragen met den mi nister van waterstaat ad interim. Het provinciaal bestuur heeft bovendien besloten ook ten aanzien van de bruggen bij Katerveer en Westervoort, welke even eens onder de heffing zullen vallen, stappen bij den minister te doen. De Ziektewet-premie OP 2 PCT. GEBRACHT Thans is een regeling getroffen voor de voorgenomen en reeds aangekondigde ver laging van de ziektewetpremie voor de Raden van Arbeid. De ministerieele goed keuring van deze regeling kan, volgens „Het Volk" binnenkort worden tegemoetgezien. De verlaging zal worden berekend met in gang van 1 Januari j.l. Voor alle Raden van Arbeid zal de premie op twee procent gebracht worden. Uitge zonderd worden echter een dertigtal vakken die een meer dan normaal risico opleveren. Voor deze vakken is de premie op drie procent gesteld. Een nieuwe afdeeling Te 's-Hertogenbosch is met aanvankelijk 8 leden een aldeeling opgericht van de Nat. Chr. Onder-officierenvereeniging. Wetenschap. De taal der statistieken Belangrijk medisch proefschrift Aan de Stedelijke Universiteit te Amster dam promoveerde heden tot Doctor in de Geneeskunde de heer A. C. D r o g e n d ij k, arts te Dordrecht, op een proefschrift geti teld: De verloskundige voorziening in Dor drecht van plusm. 1500 tot heden. Het doel van dit proefschrift, een bijdrage te leveren voor de geschiedenis der verlos kundige verzorging in Nederland, vindt zijn oorsprong in het plan van Prof, van Roon om voor geheel Nederlanu een onderzoek in te stellen n-"er de toestanden op verloskun dig gebied. Dordrecht een der oudste 6teden van Holland, met een rake historie, leverde. uit zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Gevalle kou, Griep, Inf.uenza. natuurlijk een belangrijk terrein van onder zoek. Het lag voor de hond dit onderzoek tot ver in het verleden uit te strekken, waarom weed teruggegaan tot plm. 1500. De taak die Dr. Drogendijk daarmee op zich nam, was niet gering. Veel studiezin en speurzin was noodig om het gewensohtc materiaal te verzame.en uit archieven, oude reglementeif en bepalingen, uit burgerlijke- stand-gegevens enz. Dit alles is na een in leiding, die in het aigeemeen een overzicht geeft van de verloskundige wetenschap en practijk van voor het begin onzer jaartelling tot heden, bijeengebracht in het eerste deel van de omvangrijke studie. Uiteraard is de meeste aandacht besteed aan de vorige eeuw en aan de hedondaagsche toestand. Het tweeede gedeelte van het werk is het belangrijkste. Daarin worden de gegevens van de laatste 50 jaren statistisch bewerkt. Hot derde deel resumeert de conclusies die uit het historisch onderzoek en uit de statisti sche overzichten en grafieken getrokken kunnen worden. In de slotconclusie constateert dr Drogen dijk, dat in Dordrecht op het terrein van de moederzorg de laatste jaren veel is ve derd en verbeterd, zoodat de Merwestad in dit opzicht kan wedijveren met de groote steden. Ook de statistische gegevens, met name de voortdurend dalende gezamenlijke sterfte van moeders en kinderen en de gun stige verhouding dezer mortaliteit ten op zichte van Zuid-Holland en Nederland wijzen in deze richting. Ongunstig is evenwel haar positie ten opzichte van de huwelijksvrucht baarheid, aangezien de geboortecijfers dei- laatste jaren zich bewegen ver beneden het peil van die groep van gemeenten, waartoe zij uit hoofde van haar inwonertal behoort Dit laatste doet dr Drogendijk waarschuwen: Kerk let op uw saeck. Want de statistiek doet zien hoe ook in Dordrecht de achter uitgang dei geboortecijfers in alle godsdien stige groept a viel te constateeien. Deze ach teruitgang is het grootst bij de Katholieken, op den voet gevolgd door de Gereformeerden, en het kleinst bij de Chr. Gereformeerden. Dit is een van de talrijke waardevolle con clusies waartoe dr Drogendijk is gekomen Mee daardoor is deze studie van bijzondere waarde ook voor den niet-medicus. Ze heeft algemeene beteekenis, temeer waar ze helder is gesteld en overzichtelijk opgezet. Daarbij laat ze een niet onduidelijk pr cipieel geluid hooren. We wijzen bijv. op deze stelling: „de periodieke onthouding in het huwelijk (methode Ogino-Knaus-Smulders) is van Calvinistisch standpunt bezien onge oorloofd." Hoewel de periodieke onthouding niet tot de Neo Malthusiaansche middelen mag wor den gerekend, is toch het verschil niet van essentieelen aard, zoo wordt uitgesproken. Van de stellingen noemen we nog de vol gende, die op meer algemeene belangstelling mogen rekenen. Het door den neus opgesnoven water biedt naar alle waarschijnlijkheid bij het zwem men voor den mensch grootere infectiekan sen ten opzichte van de ziekte van Weil dan het vla den mond Ingeslikte water. De tegenwoordige keuring voor het rijbe wijs heeft slechts eeD geringe practische be teekenis als middel van preventieve bescher ming van het verkeer. ROFFELRIJMEW ROOD DOOD WATER Albarda beklaagt zich bitter Dat men in het parlement Zijn partij heeft durven dringen In het eng isolement. Albarda zit in de engte; Droef beweert de goede man Dat ons land de roode heeren En hun ,^teun" niet missen kan. Bouwend was hun oppositie Redelijk was hun critiek, Open, eerlijk hun bestrijding, Waar en klaar hun politiek Plotsklaps schijnt de man vergeten Hoe zijn pers het volk vergaf En vergeeft dag in dag uit nog Op het ongehoorde af. Lijdt hij aan geheugenstoornis Welik help hem uit de brand Met een douche, met een lawine Knipsels uit de roode krant.' Neen, dat zou kolommen eischen; Enkle namen tip ik aan: Teun de Klepperman, 't Barbiertje Dat ter ziele is gegaan, Oudegeest, de rekenmeester Wakker, Tropenduit en Üuys, Cramer in de Tweede Kamer, Zwertbroek, Sijtje, Beversluis, Punch, Pleysier, de Notenkraker, Roode stokers, die om strijd 't Volk tot wilde woede hitsten Door hun leugenachtigheid. Albarda heeft niets te klagen Over ons, de Rechterzij Het bedrog heeft zich gewroken 't Isoleerde zijn partij. Dankbaar zij te dezer plaatse De erkenning genoteerd Dat de roode oppositie Eindlijk is geïsoleerd, Dat de brakke roode vloedgolf Zóó solied is ingedijkt Dat de titel „Rood Dood Water" Ons het meest geëigend lijkt. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Bij de huidige crisisregeling voor de zie ken fondse-., dienen allo belanghebbenden (werkloozen. deelnemers, fondsen en gemeen ten) in de kosten bij te dragen. ARCHEOLOGISCHE VONDSTEN IN BRETAGNE Fransche archeologen hebben bij opgra- vingswerk onder een complex laag hakhout tusschen Kerebo en Kerberuesse in Ureiagne de overblijfselen gevonden van een prae his torische Keltische begraafplaats en een Gal lisch kamp F.r worden o.a. vyf hunebedden, een steenen offeraltaar en verschillende siervoorwerpen van gepolijste steenen g& vonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5