DONDERDAG 24 JANUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HET CHINEESCH-JAPANSCHE GRENSCONFLICT Ernstige wending Japansche troepen gaan tot den aanval over. Uit Peking: De Chineescjie avond bladen melden uit Kalgan, dat vier japansche vliegtuigen gistermorgen zeven bommen hebben geworpen bo ven den ouden palissademuur in het gebied van Tsjahar. Om 11 uur zette een artilleriebombardement in en oin 12 uur begon de aanval van de Japan- sche infanterie op Toesjikoe en de groote Chineesche Muur. Nader wordt uit Peking gemeld, dat de Japansche ruval is ingezet over een front- hreédfe van 25 mijl, met het doel een be langrijke bergpas te nomen, welke toegang geeft tot China. De strijd duurt voort. Bom bardementsvliegtuigen opereeren boven de Chineesche linies, terwijl de artillerie een kracht-bombardement heeft ingezet. De Japansche troepen bevinden zich thans op 100 mijlen van Peking. De aankomst van pantserauo's en versterking heeft groote be zorgdheid gewekt met betrekking tot de Japansche bedoelingen. LONDEN", 24 Jan. De Londensehe ochtend bladen maken uitvoerig melding van de gevechten tusschen Japansche en Ghineo- sché troepen in Oost Tsjahar. Volgens de berichten der Engelsche cor respondenten te Peking heeft Dinsdagavond een met veel auto's, 20 stuks veldgeschut, 20 pantserwagens en vier bombardements vliegtuigen uitgeruste strijdmacht uit 2000 man, bestaande uit Japansche en Mand- joerijschc soldaten, een aanval, die zich voornamelijk richtte op de steden Toeng- sjatze en Toesjikan, op de Mongoolsclie pro vincie Tsjahar, geopend. Deze stad ligt aan een belangrijke ver keersweg bij den grooten muur. De vleugels der aanvallende troepen wa ren ongeveer 40 K.M. van elkaar verwijderd. Woensdag bij het aanbreken van den dag wierpen vliegtuigen bommen op de Chinee- srhe stellingen en tegen den middag voleo$ een- hevige beschieting, bij welker verloop 70 granaten binnen den grooten muur te recht. kwamen, waarna de infanterie tot den aanval overging. Bij het vallen van dc duis ternis .werd de aanval gestaakt. De Japansche militaire attaché te Peking, overste Takakashi, verklaarde desgevraagd, dat de veldtocht zal worden voortgezet „zoo lang bet noödig is". De Chineesche strijdkrachten, waarvan de verliezen onbekend zijn, staan onder bevel van den gouverneur der provincie Tsjahad Soertg Tsjen Yoeang. Te Peking vond een ijlings bijeengeroepen conferentie plaats tusschen generaal Soeng Tsjen Yoeang en den minister van oorlog, generaal Ho Ying, waarvan het resultaat nog niet bekend is. MOERDEN, 24 Januari. De opmarsch der Japansche troepen in de richting van den grooten muur bij Koeyan en Toesjikan wordt voortgezet. De Chineesche troepen zouden zonder een schot te hebben gelost, hun stellingen ont ruimd hebben. De vertegenwoordiger der Japansche-mi litaire missie te Moekden zou geweigerd li ebben een verklaring over het doel- van de Japansche opmarsch te geven zoolang de opmarsch niet beëindigd is. In Japansche politieke kringen wordt ech ter ontkend, dat de Japansche en Mandsjoe- rijse.he troepen Kalgan zouden willen be zetten. Italië en de moordpartij in Fransch Somaliland Uit. Rome: De berichten over 't Fransch- Abessinische incident trekken groote be langstelling in de Italiaanschc openbare mecning. Men ziet daarin een bevestiging van de juistheid van het optreden van Italië en van zijn protesten in Addis Abeba. De omstandigheid, dat op de beide Abessini sche overvallen op Italianen in korten tijd eèn gelijke overval op Fransche detache menten is gevolgd, .spreekt er duidelijk voor, dat er iets niet in orde is in het Abessini- sche keizerrijk. De „Coiricre della Sera" werpt in dit ver band de vraag op, of een land, dat tegen over zijn onderdanen en bij zijn eigen troe pen zelfs geen discipline kan handhaven op een gelijk niveau gesteld kan worden met de waarlijk beschaafde landen. Het is be vreemdend, zoo niet ontoelaatbaar, dat een staat, die als Abessinië in het binnenland zoo weinig veiligheid biedt, Jid kan zijn van den Volkenbond. Men kan er alleen op wij zen, dat Frankrijk indertijd het opnemen van Abessinië heeft doorgezet en daarmede een onverstandige geste heeft begaan, waar van het thans het voorbarige karakter moet inzien. Uit Parijs wordt gemeld, dat de moord partij daar diepen indruk heeft gemaakt. De bladen wijzen er algemeen op. dat de Abessinische aanval op Fransch gebied be ter c!an welke documentatie ook van den ahnormalcn toestand blijk geeft, waarin Ethiopië, het Afrikaanscho rijk, waaraan Europa noch zijn vertrouwen noch zijn hulp beeft geweigerd, verkeert. De ongeregeldheden op de Dodecanesos-eilanden Ernstige Incidenten te Atheno. Uit Athene: De wanordelijkheden op de Dodecanesos-eilanden schijnen veroorzaakt te zijn door een kerkelijke aangelegenheid. Nadat aanvallen op de politie hadden plaats gevonden, werden machinegeweren in stel ling gebracht, terwijl thans bovendien Ita- liaansche oorlogsschepen, met vliegtuigen en troepen zijn geconcentreerd. In de Casa Italia te Athene is het tijdens een Italiaansche voordracht tot ernstige incidenten gekomen. Een lid van de Dode- canesiers interrumpeerde den voordracht- houder en richtte neftige aanvallen tegen den aanwezigen burgemeester van Athene en tegen de toehoorders, dat zij op het oogenblik, waarop Italianen op Kalumnos en de andere eilanden van den Dodecanesos de Grieken zwaar onderdrukken, hier aan wezig waren bij een voordracht van een Italiaan. Na deze woorden van den Dodecanesier kwam het tot ernstige tooneelcn. Verschei dene Dodecanesiers slingerden rookbommen bommen de zaal in, terwijl de Italianen trachtten de Dodecanesiers aan te vallen. De politie greep energiek in en herstelde de orde in de zaal. Later word door onbekende personeh een dyriamictbom naar de verga- HET HANDWERK IN DUITSCHLAND De „handwerkskaart" geeft recht op den „meestertitel" Te Berlijn is Maandag een belooging ge houden door de leiders van den Rijksstand van het Duitscho Handwerk, naar aanlei ding yan de invoering van de z.g. hand werkskaart, d.w.z. een soort oorkonde, waar in vastgelegd is dat de houder een proeve heeft afgelegd van zijn handwerk, dat hij den meestertitel mag voeren en het recht heeft verworven een zelfstandig handwer- kersbedrijf te openen of te loiden. Op deze hetooging is het woord gevoerd door den rijksbankpresident, Dr. Schacht, die belast is met de leiding van het rijks- ministerie van economische zaken. In deze redevoering zette spr. uiteen, dat thans ein delijk de uitoefening van het beroep van een handwerker vastgekoppeld is aan de aflegging van een meesterproeve. Dit be sluit is niet lichtzinnig genomen. Het is ge baseerd op dc nat.-soc. opvatting van het handwerk. Voor de ontwikkeling der tech niek had de middeleeuwsche gildeopvatting nog recht van bestaan. Door de machine heeft het handwerk een beperking gekregen. Het was echter een der economische over drijvingen van de negentiende eeuw deze noodzakelijke beperking te doen samengaan met het vervallen van de beroepsorganisa tie, zoodat met invoering van onbeperkte vrijheid tot uitoefening van handwerk het handwerkkundige kunnen verminderde. Het gaat er echter om dit kunnen te behouden en te ontwikkelen. Thans worden weer des betreffende maatregelen door de nat.-soc. genomen. De verordening inzake de hand- werkskaart moet een aansporing vormen tot het bereiken van de hoogste limiet. De weg wordt voor niemand versperd. Er wordt geen numerus clausus ingevoerd. Alle hand werkers, die vóór 1 Januari 1932 op dc handwerksrol stonden ingeschreven, blijven buiten deze verordening. Wie later werd in geschreven zal zijn meesterproeve vóór 1939 moeten inhalen, doch tegen gemakkelijker voorwaarden. Ook de handwerker, die zijn opleiding in de industrie heeft gekregen kan de meesterproeve afleggen en zich daar mede zelfstandig maken. Noordpoolkoude in de Vereen. Staten Niagara-waterval één ijsmassa. Nog heviger koude aangekondigd. De koudegolf, welke, gepaard gaande met hevige sneeuwstormen, het Amerikaanscho continent teistert, heeft thans New-York be reikt, Tengevolge van de gladheid hebben ontelbare auto-ongevallen plaats gehad, waardoor een groot qantal personen werd gewond. De temperatux-en in New-York liggen rond 32 graden Celsius onder nul. Do sneeuw ligt een voet hoog. Vijfduizend werk- loozen zijn reeds met het sneeuwruimen belast. De beroemde Niagara-waterval W thans grootendeels tot één geweldige witte ijs massa verstard en een brug van dertig voet dikke ij ssfhollen overspant hem van den Canadeeschen naar den Amerikaanschen oever. Rond de groote meren lieerscht een ware Noordpoolkoude. In Idaho, Oregon en Colo rado ligt de sneeuw, vaak meer dan vier M. hoog, zoodat heele dorpen er onder begra ven liggen. De koudegolf, welke de vreesclijkste sinds 23 jaren is, schijnt voorloopig nog niet te zullen afnemen. De meteorologen melden een nieuwe, nog heviger koudegolf, welke van het Noordwesten van Canada op weg ia naar de staten van de Amerikaanscho unie. Op verschillende plaatsen hebben de voor- uitloopers van deze ijskoude luchtlagen zich reeds voelbaar gemaakt en daalde de ther mometer van 12 tot 44 graden onder nuL In New Orleans is het aantal personen, dat ziek is tengevolge van de koude in eenige uren met duizenden gestegen. In Florida zijn de citroenaanplantingcn gedeel telijk bevroren. De negers der Zuidelijke staten lijden het meest onder de koude. Uit de gebieden rond de groote meren worden reusachtige overstroomingen ge meld. De materieele schade, welke hierdoor is aangericht, is zeer groot. Uit het gebied van Mississippi meldt een ooggetuige, majoor Prysock, dat meer dan duizend menschen door de buiten haar oevers getreden rivier van de buitenwereld zijn afgesneden. Reeds zeven personen zijn hier om het leven gekomen. De reis van Laval en Flandin naar Londen Slechts voorbereiding van beslissende onderhandelingen. In Fransche politieke kringen volgt men de voorbereiding der Londensche bespre kingen van Flandin en Laval met begrijpe lijke belangstelling. Men wijst op de officieele uitlatingen, dat Londen niet het afsluiten, maar het voorbe reiden van nieuwe, beslissender onderhan delingen zal brencen. Steeds krachtiger wordt ook in de pers de aandrang van Laval om niet op concessies aan Hitler in te gaan. „La Croix" schrijft, dat men niet goed kan inzien, hoe Frank rijk Duitschland nieuwe concessies zou kun nen doen, aangezien daardoor een politieke crisis in Frankrijk zou kunnen worden op gewekt, welke de internationale problemen dan wederom zou kunnen vertragen. BOTSING TUSSCHEN NAZI'S EN RIJKSWEER. Tijdens een militair concert in het Sport paleis te Berlijn, dat door vierhonderd leden van de „Reicnswehr" werd gegeven, is het tot incidenten gekomen met nationaal-socia- listische arbeifiers van de organisatie „Kraft durch Freude". De politie jnoest ingrijpen om aan de on geregeldheden een einde te maken. HET RESULTAAT VAN HET SPAANSCHE OPROER. Het resultaat van het oproer dat in 1934 in Spanje woedde Is thans hekend. Het geeft het volgende droeve lijstje: de totale ver woesting van de universiteit van Oviedo en van haar waardevolle bibliotheek, idem van het lyceum aldaar, de zware beschadiging van de cathedraal van Oviedo, 20 kerken verbrand, 800 gezinnen dakloos, 184 politie agenten gedood, 50 geestelijken vermoord. Eén doode. zes gewonden Uit Berlijn: Woensdagavond tegen half ne gen is een personenauto door nog niet op gehelderde oorzaak ingereden op een mar- checrcndo colonne dor Hitlcrjeugd. Vier jongens zijn zwaar, twee licht gewond, ter wijl een vijfde zwaargewonde inmiddels is overleden, Rood kapitalisme in Mexico De Amerikaanséhé N.C.W.S. Service pu bliceert merkwaardige berichten over don politikken strijd in Mexico. De radicale afgevaardigde uit Vera Cruz Senor Manlio Fabio Altiuniramo, heeft bij de Kamér een voorstel ingediend, om door een rechtbank, samengesteld uit vertegenwoor digers van boeren- en arbeidersorganisaties te doen onderzoeken in welke verhouding de tegenwoordige vermogens van revoluti- onnaire leiders en ambtenaren staan tot hun ermogen bij het begin der revolutie en de tot nog toe door hen bewezen diensten. De aldus berekende „overbodige rijkdom" zou dan terstond ten gunste van den Staat moe ten worden geconfisceerd, Altamirano hegft zijn voorste! toegelidht. Met ongehoorde heftigheid, zoo luidt het be richt, viel hij degenen aan, „die het agrar lische socialisme prediken en thans de grootste grondeigenaars der républiek zijn; die zich beroemen op eerbaarheid en de re publiek trachten te veranderen in een reus achtig speelho1; die het nationale eigendom tegen belachelijke urijzen opkoopen; die door hun vuile zaken met de boeren milli- oencn verdiend hebben; die monopolies voor zichzelf oprichten en als groote dieven do revolutie bedrogen en verkocht hebben". Dit sloeg o.a. ook op den vroegeren pre sident Call es, den bekenden kerkvcrvolgei in den tijd toen Fimmcn in Mexico is ge weest en aan het Volk verklaarde, dat daar het ^kapitalisme" van de Kerk werd bestreden, op Calles, vóór dc revolutie een arme drommel, thans oen millionnair! De indiening van Altamirano's voorstel had een stormachtige zitting tot gevolg. Een stemming kon niet plaats hebben, omi dat de zitting moes1 w orden 'geschorst, we gens onvoltalligheid. De debatten leidden tot een verbitterde pereoonlijke discussie, in hot voiloop waarvan men nog meer stichtende bijzonderheden uit het leven van kopstuk ken der revolutie vernam. De socialistische pers heeft hij herhaling beweerd, dat de Mexicaansche revolutie vooral gericht was tegen het groote grond bezit en het kapitaal van de Kerk. Thans blijkt, dat de revoiutionnaire leiders zich- zelven op ongehoorde wijze hebben verrijkt. De Kerk zoo schrijft de rk. Volkskrant waaraan we dit ontleenen wier bezittin gen voor de armen zijn besteand, is van har ro goederen beroofd en hare vervolgers zijn milïionnairs geworden! En de Kerk kan niet eens meer protestecren en het opnemen voor de armen, omdal de dieven haar te gelijk alle rechten en vrijheden hebben ont nomen! Twaalf ambtenaren der GepeOe veroordeeld Uit Moskou: Het militaire college van het Opperste Gerechtshof heeft twaalf ambtena ren van de Gepeoe te Leningrad, o. w. de vroegere chef Medwed, veroordeeld wegens laakbare handelingen en vergrijpen tegeD de wet tot bescherming van den staat. Zij werden in het geheel voor den duur van 37 jaar verbannen en bovendien allen tot gevangenisstraffen veroordeeld. Medwed wordt verweten, dat hij niet vol doende maatregelen heeft genomen ter be scherming van het leven van Kirof; in het bijzonder heeft hij niet verhinderd, dat do moordenaar van Nicolajef het paleis, waar in Kirof werd vermoord, kon binnendringen. Tegen het vonnis kan geen beroep -wor den aangeteekend. Alle veroordeelden zijn oude leden der communistische partij. Het vonnis heeft in politieke kringen te Moskou sterk de aandacht getrokken. GEMENGD NIEUWS Gevaren voor alleen-reizende meisjes Do oude dame met de koffer Dezer dagen kwam ons een geschiedenis ter oore, die we niet onvermeld wallen laten. Ze kan leerzaam zijn, schrijft de „Gelder lander". Een jongedame uit Amsterdam had deel genomen aan een feestje, dat ten huize van haar verloofde te Haarlem was gegeven. Het feestje was tegen twaalf uur afgeloopen, zoodat voor de reis naar huis terug de laat ste trein van ongeveer half één moest wor den genomen. Naar het station gaande maakte zij in overleg met haar verloofde het plan om te Amsterdam een taxi te nemen, daar zc op deze wijze veilig thuis lioopte te komen. Ze kocht een kaartje tweede klas, weder om voor de veiligheid. Toen de trein ver trokken was, vertoonde zich in het wandel ingetje naast de coupé's een „heer", die het meisje eenigen tijd fixeerde. Zij pakte hierop een krant, waarna het heerschap bleek to zijn verdwenen. Iets later kwam een bejaar de dame met een koffer de coupé binnen, die hijgend vertelde, dat ze per ongeluk in een derde klas coupé was terecht gekomen, ofschoon ze een tweede klas kaartje had. Er werd druk gebabbeld, waarbij de oude dame o.a. allerhande dingen vertelde over haar kleinkinderen. Op de plaats van bestemming vroeg de dame, het meisje haar te helpen met haar koffer. Ze kon zoo slecht loopen. En het was niet zeker, dat de chauffeur van haar zoon aan het station was. Of de jonge dame haar misschien met de koffer even op dc tram wilde helpen. Dat werd natuur lijk goed gevonden. Doch toen de dame het station druk pratend uitliep* zag ze daar op eens de bewuste auto. Die was dan toch gekomen. De „chauffeur" deed echter wat zonderling. Hij stopte niet bij de verlichte stations-uitgang, maar een vijftig meter ver der, waar het donker was. De „dame" mop perde wat over de onhandigheid van „het personeel" en liet zich door het meisje de koffer naar de auto dragen. Hier ging ze moeizaam de wagen in, waarop het meisje haar de koffer in het duister aanreikte. Wat cr nu volgde duurde slechts een oogenblik. Plotseling kreeg het meisje een geweldige duw in den rug. Zij viel languit in de auto, terwijl het portier met kracht werd dichtgesmeten. De „chauffeur" had oven te voren aan de „dame" gevraagd of ze haar zakdoek had. (Die zou voor de be dwelming moeten worden gebruikt). Geluk kig droeg het meisje schoenen met hoogc hakken, waartegen het portier sloeg. Het veerde daardoor weer met kracht open. Het meisje wist zich niet meer te herinneren, of ze gegild had, maar toen ze weer op straat stond, reed de auto zonder lichten weg en kwamen van alle kanten menschen aanloo- pen. Bij aangifte aan de politie zeide deze, dat tegen lieden als hier opereerden, meestal geen maatregelen konden worden genomen, daar bij herkenning en zelfs bij het opgeven van het auto-nummer bijna altijd elk be wijs ontbreekt Soms zijn de ontvoerden al uren lang ingescheept, voor men de ver missing thuis bemerkt Briefwisseling met Albury Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Een aantal kinderen van een Chr. School alhïer hebben op initiatief van den heer Haasnoot, onderwijzer aan die school een aantal briefjes gezonden naar kinderen van een school te Albury, de plaats in Australië die om de gebeurtenissen in den Uivernacht wel niet spoedig uit ons geheugen zal gaan Men had reeds een brief terug ontvangen van den burgemeester van Albury, welke brief wij eenigen tijd geleden reeds publi ceerden. Thans heeft men van schoolkinde ren een zestigtal briefjes ontvangen waar van er veertig aan een persoonlijk adres wa rén gericht De briefjes bevatten allerlei foto's van Albury en van de Uiver, waar mee de Katwijksche kinderen natuurlijk zeer in hun schik zijn. Er was ook een brief bij van een schoolhoofd uit Albury die een school met 1190 kinderen regeert terwijl voorts een zekere mej. J. F. Allon een brief heeft geschreven met een nauwkeurig re laas van den Uivernacht. De heer Haasnoot zal zijn schoolkinderen nog behulpzaam zijn met een antwoord aan hun Australische kameraadjes en het lang niet onmogelijk dat er op deze manier nog een blijvende briefwisseling ontstaat tusschen Albury en Katwijk, al zal deze na tuurlijk niot zoo omvangrijk blijven als thans in liet begin het geval is. De bestuurde economie in Italië De werkzaamheden der corporaties. Uit Rome: De bladen wijzen op den ge leidelijken en voortdurenden vooruitgang van de z.g. „bestuurde economie". In de zit tintren der laatste dagen van de corporaties voor zootechniek, visscherij en textiel heb ben de gedelegeerden der ondernemers en werkgévers en die van de bedienden en werknemers in een geest van samenwerking beraadslaag en besluiten genomen, waarin rekening gehouden werd met de verschil lende vertegenwoordigde belangen. De cor poraties zijn voor elke categorie geheel zelf standig. Maar aangezien de beraadslagingen en beslissingen van de corporaties in nauw verband staan met het lot van den land bouw, de industrie en den handel dan wel met de economie van het geheele land, be studeert het centraal corporatief comité de besluiten van een algemeen standpunt, waarna zij kracht van wet krijgen. De corporaties en het centraal corporatief comité hebben dezer dagen dus een aan vang gemaakt met de verwerkelijking van de nieuwe opvattingen der corporatieve economie, hetgeen niet alleen een belang rijke datum vormt aldus schrijven de bladen voor het fascistische economische systeem, maar ook voor de economie van de geheel wereld. Stuwdammen bij Woolwich en London Bridge. Het havenbestuur van Londen zal binnen kort een beslissing nemen over de uitvoe ring van twee ontwerpen, die zij heeft ont vangen voor het leggen van dammen in de Theems bij Woolwich en Londen Bridge. De kosten voor den eersten dam bedragen 3 millioen pond sterling, voor den tweede 800.000 pond sterling. Hierdoor ontstaat tusschen Londen, Bridge en Teddington een strook water van 19 mijl lengte, die niet langer aan het getij onderhevig is, waar door tevens de breedte van het voor de scheepvaart beschikbare water zou toenemen en een gedeelte ervan voor vlieghaven ge bruikt zou kunnen worden. Bovengenoemde voordeelen zouden het ge volg zijn van een dam bij London Bridge. Een dam bij Woolwich zou 'het zeeschepen van grooten diepgang mogelijk maken ver der de rivier op te varen dan tot nog toe. Kort Nieuws Op de lijn Milaan-Napels zullen bin nenkort elëctrische treinen in gebruik wor den genomen, welke met een gemiddeldo snelheid van 120 K M. per uur zullen rij den. Het traject Milaan-Napels zal op deze wijze in 9 uren worden afgelegd. In Italië is de temperatuur weer geste gen. Te Rome was ze Dinsdag alweer 10 graden boven het vriespunt. In Finland woelt en kookt het op het oogenblik in verband met de vraag of de universiteit te Helsingfors geheel of gedeel telijk Finsch zal zijn. De studenten-organisa tie staakt, besmeurt Zweedsche winkelhor den met teer. enz. en tracht landelijk .verzet INBRAKEN Te Ben neb roek (N.-H.) zijn in één nacht vier inhraken.gepleegd, n.l. bij de fa milie P. aan den Rijksstraatweg, waar men sieraden tot een waarde van ruim 400, be nevens tafelzilver, gouden voorwerpen, enz. ontvreemdde; in de villa's van N., aan de Beukenlaan, L. aan de Duinlaan en V, v. Z. aan den Rijksstraatweg. In alle villa's werd alles overhoop gehaald; er is nog niet met zekerheid vastgesteld wat daar ontvreemd werd. De inbraken zijn geschied tijdens af wezigheid der bewoners. Te Heerlen (L.) ontdekte de mijn ingenieur S. bij zijn thuiskomst, dat het ge heele huis overhoop was gehaald en dat de daders zich toegang tot de woning hadden verschaft door een ruit van het keukenraam in te drukken. Door het heele huis bleken de inbrekers te hebben gezocht. Kasten en andere meubels waren opengebroken, laden waren uitgetrokken en de inhoud was over den grond verspreid. Verschillende voorwer pen, hoofdzakelijk sieraden van de echt- genoote van ir. S., werden buit gemaakt Naar alle waarschijnlijkheid zijn de mannen Intusschen in hun bedrijf gestoord, daar zij een vrij groote som gelds, die voor het grij pen lag in een opengebroken kast, onaan- croerd hebben gelaten en ook in een lade, welke zij zelf op een bed hadden geplaatst, een som gelds hebben laten zitten. RIJWIELDIEFSTALLEN Te Blocmendaal heeft de politie een reeks van rijwieldiefstallen ontdekt. De hoofdverdachte bevindt zich reeds in arrest, SMOKKELARIJ Aan de Groningsch—Duitsche grens zijn tijdelijke hulpkommiezen aangesteld, die hun actieve collega's helpen bij de contróle aan de grens, daar de dranksmokkelarij in erge mate toeneemt. Kommiezen te Budel (N.-Br.) hebben vijf smokkelaars aangehouden; 180 K.G. fraudu leus uit België ingevoerde margarine en drie rijwielen zijn in beslag genomen. Tegen de smokkelaars is proces-verbaal opgemaakt. IETS MET EEN GEURTJE Te Amsterdam heeft de politie een in val gedaan in een klein fabriekje aan de Nes. Een aantal bescheiden en andere voor werpen zijn in beslag genomen. De eigenaar, die voor een dergelijk vergrijp reeds eerder terecht heeft gestaan, wordt verdacht een bepaald soort parfum, zonder daartoe ge rechtigd te zijn, te hebben nagemaakt. MEISJE LEVEND VERBRAND ïn het ziekenhuis te Utrecht is overleden de 16-jarige Marie Hardeman uit Veenen- daal, die de vorige week bij het smelten van wrijfwas in brand is geraakt en in zorg- wekkenden toestand ter verpleging is op genomen. tn organiseeren. In den Rijksdag pleegt de oppositie obstructie tegen het regeerings- voorsteJ De drie burgerlijke partijen in den Zweedschen Rijksdag, de rechtsche partij, de boerenbond en de volkspartij, hebben een gemeenschappelijk voorstel ingediend ler verhooging van de defensieve paraatheid van het eiland Gotland en in verhand daar mede ter gedeeltelijke verhooging van ite begrooting van defensie. In do grotten van Triest zijn behalve overblijfselen van „voor-historische" dieren thans look mensc-henbeenderen gevonden, alsmede .eenige uit beenderen gesneden ge- bruiksyoprwerpen, De zaak van het Paleis voor Volksvlijt De verdediger van J. P., commissaris van het Palcis voor Volksvlijt en leeraar in de lichamelijke opvoeding, heeft een request tot de rechtbank gericht, tot invrijheidsstelling en opheffing van het bevel van den rechter commissaris tol inbewaringstelling van ver dachte. P. heeft voor de politie een bekentenis afgelegd, waardoor de zaak voor een bedrag van 0400 is opgehelderd. P. zeide indertijd naar Canada te zijn gegaan met een pakket obligatiën bij zich. Hij wist daar een familie lid over te halen, de obligatiën bij een bank aan te bieden en te verzoekt*, na verzilve ring het geld te willen uitkeeren aan een kennis in Amsterdam. Aldus geschiedde. De Canadeesche bank stuurde de obligaties door naar een relatie te Amsterdam, deze wissel de ze in bij het kantoor van de N.V. Paleis voor Volksvlijt en gaf den kennis van P. bericht, dat het geld kon worden afgehaald. De kennis heeft het bedrag van 6100 toen bij de bank geïnd cn het daarna aan P. af geleverd. De politie neemt deze bekentenis als uit gangspunt voor haar onderzoek naar do heukomst van do overige obligaties. Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam is op de Da Costakade hoek de Clercqstraat, een 3S-jarige vrouw, die den rijweg wilde oversteken en daarbij niet op het verkeer lette, door een auto aan gereden. Zij brak een arm en liep inwen dige kneuzingen op. De Geneeskundige Dienst heeft haar naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. JEUGDIGE DIEVEN Door de politie te Nijmegen is een jeug dige dievenbende, die speciaal werk maakte van rijwieldiefstallen, ontmaskerd. In ver band met een te Nijmegen gepleegde straat- rooi werden door de politie gearresteerd A. D. en G. T. die na verhoor bekenden in Nij megen tal van diefstallen van rijwielen te hebben gepleegd. Bijna iederen dag werden door hen en hun handlangers in Nijmegen twee of meer rijwielen gestolen. De politie zet het onderzoek voort Tevens werd gearresteerd A. T., verdacht van verschillende inbraken, gepleegd in Nij megen en omgeving gedurende 1932, 1933 en 193 L BRANDSTICHTING Tc Geffeu (N.Br.) ontdekte de mandant van de marechaussee dat in het winkelhuis van A v. D. brand was uitge broken. Onmiddellijk verzamelde hij enkele manschappen, die met emmers water het vuur hebben gebluscht. De politie nam ech ter in het perceel een verdachte petroleum- geur waar en inderdaad werden er sporen van petroleum gevonden, zoodat een ernstig vermoeden ontstond dat hier van brand stichting sprake was. De bewoner werd aan een streng verhoor onderworpen, doch hield zijn onschuld vol. Het onderzoek duurt voort. COMMUNISTISCHE RELLETJES Te Amsterdam werd vanuit het Kringhuis- West van de N. S. B. aan den Overtoom gisteravond omstreeks tien uur assistentie gevraagd aan de politie aangezien 20 a 30 communisten voor het huis samenschoolden en de N.S.B.-ers bang waren voor molestatie indien zij het gebouw zouden verlaten. De politie verspreidde de communisten, waarna de N.S.B.-ers ongemoeid huiswaarts konden keeren. In een school in de Elisabeth Wolfstraat te Amsterdam werden kooklessen gegeven voor de vrouwen van werkloozen, met het doel hun te demonstreeren, hoe met weinig geld een goed maal kan worden bereid. Commu nisten hebben deze poging echter in de war gestuurd door het aanheffen van spreek koren zoowel in de school, waar de lessen gegeven worden als buiten. De politie moest er aan te pas komen en heeft met sabel cn gummistok de demonstranten ver spreid. EEN KERKDIEF GESNAPT Toen de kerkeraad te Ruinerwold-Koe- kango bijeenkwam bleek, dat in het kerkge bouw ongewenschte bezoekers waren weest. Hoewel in de kerk vrij wat geld aan wezig was en alles overhoop gehaald was, hebben de dieven niets ontvreemd. De offer bussen, die do collectes van een geheel jaar bevatten, zijn onaangeroerd gebleven. De brandkast is iets beschadigd, maar ook hier is het niet verder gekomen. In verband met den diefstal in de Ned. Herv. Kerk, die den vorigen dag was ge pleegd, heeft de majoor van de Rijksveld- wacht te Meppel aangehouden den 22-jari- gen Chr. G. J. D. te Steenwijk, vroeger klompenmaker te Meppel. De aangehoudene was reeds meermalen verdacht van het ple gen van kerkdiefstallen in andere plaatsen, o.a. te Amersfoort en te Epe. Hij heeft toe gegeven, op het terrein van de kerk geweest te zijn. Weerbericht Het dunne ptlltj© geeft den vorigen atand aan Hoogste stand te Scilly 776.3. Laagste stand te Vardö 731.5. Stand vanmcfcgcn half twaalf 768.2. WEERVERWACHTING Matige tot krachtige Z.W. tot W. wind, botrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De kern van het hoogo drukgebied heeft zich weer verder Z.-waarts teruggetrokken. Een nieuwe depressie met sterke barometer- dalingen vertoont zich bij IJsland. Zij doet haar invloed reeds bij Schotland gelden, aangezien de barometer ook daar flink da lende is. De depressie over Scandinavië trekt O.-waarts af. Zij wordt gevolgd door ferme lucht drukst ij gingen, welke echter wel weer spoedig in dalingen zullen overgaan. Over vrijwel geheel Scandinavië, Oost- Duitschland, Polen en langs de verdere Oost zeekust waait het flink uit N.W. tot W. Over het Z. gedeelte van hot waarnemings gebied is het rustig weer met in het Zvan ons land en België eenige novel. De vorst nam over Z.-Duitschland, Zwit serland en het aangrenzende deel van Frank rijk weer wat af. Over Scandinavië werd het iets kouder, doch slechts over Lapland was de vorst matig. Neerslag van bcteckenis viel over Schot land, Zweden en Noorwegen. Er mag voor onze omgeving toenemende, wind met kans op eenige regen en stijging van temperatuur verwacht worden. i TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 6.6 'C. 25 JANUARI. Zonsopgang 7.54 uur, zonsondergang 4.31 uui? Maan op nam. 11.20 uur, onder v.m. 9.22 uuv VOERTUIGEN MOF.TEM HUN LICHTEN OP HEBBEN 25 JANUARI. Van 's avonds 5.01 uur tot 's morgens 7.23 uuï WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorfcr Heden VorJg Rheinfelden 1.65 1.77 Canb 117 1.18 Rrelsach 0.66 0.63 Fms 1.27 1-22 Kuhl 1.79 1.68 Coblens 1.41 1.52 Mnxau 8.05 3.07 Trier 0.74 0.77 Diedeslieim 0.65 063 Keulen 1.12 1.19 Mannheim 14)4 1.91 Dnsseldorf 0.53 0.62 Lohr 1.29 1.29 Rhhrort 0*26 0.12 Mainz -015 0-15 Wesel 0.42 0.34 Blneen 3.10 lil2 Emmerik 0.89 0.97 Lobith 9.79 9,89 Kampen -0.01 -0.02 Nijmegen 7.56 7.63 Eysden 00.00 47.26 St Andrtes 2.30 2.31 Maastricht 42.03 42.00 Arnhem 7.55 7.66 Grevenbtcht 29.14 29 06 Vreeswijk Iw 0.62 0,43 Venlo 11.73 11.57 Westervoort 8.15 8,22 Grave (sluis) 6.81 6.67 Deventer 2.27 2.29 8t Andries 1.60 1*45 Stuw Borgharen gesloten Stuw Sambeek gesloten HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 25 Januari Deirzijl 2.13 14.43 Hellevoetsl. 6.15 18.27 Terschelling 11.14 Willemstad 7.08 19 29 H ar i ineen 0.15 12.25 Brouw erah. 5.27 17,39 lleD Helder 10.20 22.10 Zierikzee 5.49 18.13 IJmuiilen 6.2.' 18.26 Wemeldinge 6.18 lf?.36 Hoek v. HoIL 5.33 17.41 Vliasingen 4.25 16,51 scheven ingen Terneuzen 4.(9 17,21 Rotterdam 7.17 19.52 Hansweert 5.35 18.06 Uit Oost-lndie Branden Te Almelo ontstond door onbekende oorzaak brand in de woning van B. G. J. Jalink in de Prinsenstraat. Het huis brand de geheel uit. Do bewoners waren afwezig Te Middelbu g ontstond door onbe kende oorzaak brand in den winkel van do „Ij, jiVolde-s in de Lange Delft. De brand weer wist het vuur te beperken tot den. winkel, het kantoor en de daarachter gele gen werkplaats. Deze zijn met de daar aan wezige lampen en materiaal vernield. Op de eerste verdieping bleef de toonkamei' ge spaard, doch een van dc vertrekken van de familie Bek, die zich met moeite kon red den, liep veel waterschade op. De motor spuit die was uitgerukt, behoefde geen dienst te doen. Verzekering dekt de schade. Te Sprang-Capelle ontstond vermoe delijk door een defect aan den schoorsteen op den zolder bij B. in de Trom laan brand. Daar het vuur snel om zich heen greep, kon van den inboedel nagenoeg niets gered worden. Het geheele huis brandde tot den grond af. Assurantie dekt de schade. EEN SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN Op een grensweg in de nabijheid van dö Noord-Limburgsche grens onder Heijen, heb ben de Duitsche grensambtenaren 's nachts een gepantserde smokkelauto aangehouden Toen deze op bevel van de beambten niet 6topte, werd door de ambtenaren op de ban den van de auto geschoten, tengevolge waar van de wagen aan het slingeren raakte en omkantelde. De wagen bleek te bevatten: 1000 kg. koffie en tabak. Bij de auto vond men een afgerukten vinger en bloedsporen. Dc inzittenden waren echter verdwenen. ZWARE BANDJIR TE SAMPANG. PAiMEKASAN, 24 Jan. (Aneta). Binnen gekomen berichten melden een zware bandjir le Sampang. Het water in de Kota staat 2 M. hoog, terwijl in de toko's 50 c.M. water staat. Er zjjn geen persoonlijke ongelukken ge beurd. De Resident is derwaarts vertrokken. GROOTE BRAND OP SUMATB*. BUITENZORG, 24 Jan. (Aneta). De dienst doende Gouverneur van Sumatra's Oostkust seinde aan de Regeering, dat brand uitge broken is in de kampong Mesdrid, gelegen in de onderafdeeling Latoehanbatoe. Er zijn geen persoonlijke ongelukken ge beurd. 68 Pintoe's zijn afgebrand. Nagenoeg niets werd gered. Hiervan was niets verzekerd De schade wordt voorloopig op f 40.000 3, f 50.000 geschat. Men vermoedt, dat onvoorzichtigheid dei oorzaak is,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2