Hietiurp $rihsd)e QTourant R.O.L abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post f 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken No. 5383 Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 24 JANUARI 1935 15e Jaargana atfotrttntieprijjtn: Van I tot 5 regels 1.17 Elke regel meer <X22'/. ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer045 Handelsadverlentiën per regel 0.17'/» Bij contrad belangrijke korting Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend0.10 TWEEËRLEI TAKTIEK Ter plaatse waar zulks behoort, n.I. in de roode pers, welke niet bang is voor een geslaagde revolutie, heeft de roegere tolbestormer, de heer Kloris Vos, genoeg lijke herinneringen gepubliceerd over zijn revolutionaire actie. Hij vertelt hoe hij, eenvoudig door met zijn auto de weg te versperren, burgemeester, politie en gaarder van Muiden eenvoudig gedwongen heeft de voertuigen zonder betaling te la ten passeeren. En hij durft daaraan nog toe te voegen: „Die Muider-geschiedenis is ais het ware een natuurlijke reactie ge weest van de weggebruikers op een toe stand. die spot met ieder begrip van snel verkeer." Dit is op zich zelf reeds erg; maar het blijft er niet bij. Als straks de regeering tot nieuwe tolheffing mocht overgaan, dan wekt -de oude tolbestormer nu reeds op om dezelfde methode weer toe te passen. „Wanneer de nieuwe tolplannen door gaan. kan het dezelfde kant wel eens opgaan. Want de enigen, die vóór tolhef fing voelen, zijn de tolbazen. En zelfs die konden wel eens gewaar worden, dat het heffen van tol bijwijlen een zeer nerveus baantje kan zijn Dat laatste is een duidelijke aansporing om geweld "te gebruiken; met revolutionair verzet moet tolheffing voorkomen worden. Over de onbillijkheid van deze nieuwe heffing zal men 't in 't algemeen wel eens zijn; over de noodzakelijkheid wellicht niet; doch dit punt laten we nu rusten. De oude tolbestormer is niet de eenige, die de voornemens der regeering afkeurt. Ook ge deputeerde staten van Gelderland en de gemeentebesturen van Arnhem en Nijme gen zijn voornemens actie te voeren tegen de tolheffing. Zij kwamen zelfs bijeen on der voorzitterschap van den Commissaris der Koningin. Maar deze colleges denken er niet aan om een „natuurlijke reactie" op te wekken; als ze verzet voeren, dan geschiedt dat met wettige middelen; dan is elk revolutionaii sentiment hen vreemd. Dat is het groote verschil in optreden tusschen menschen met verantwoordelijk heidsgevoel en politieke avonturiers. FASCISTISCHE TENDENZEN Tot de heftigste bestrijders van het fas eisme en nationaal-socialisme behooren on getwijfeld de liberalen. Vooral het politieke weekblad van deze partij valt telkens de N-S.B. met grof geschut aan. De verklaring hiervan ligt misschien ook voor een deel in het onloochenbare feit, dai er bij de liberalen vaak een verborgen hang is naar het fascisme; En ook dat is historisch te verklaren. Liberalen zijn licht geneigd om met eenige minachting te spre ken over de „politiek" van anderen, want liberale politiek is iets geheel aparts; dal is geen politiek in de slechte zin des woords, maar de eenig mogelijke staatkun dige opvatting. Al het andere is surrogaat en dus politiek van verdacht allooi. Het gevolg daarvan is weer, dat liberalen de economische beteekenis van liberale groot-werkgevers zoo gemakkelijk verwar ren met hün partij-politiek. Over eenige dagen wordt in den Haag een (uitgestelde) liberale week gehouden en deze heeft het Handelsblad inge leid met een pleidooi over de tekst: i,De democratie is reeds in het laatste decennium van de vorige eeuw en daarna voortdurend meer, den staat en in het al- gepieen de overheid, gaan opvatten als een primair in plaats van als een secundair element van werkzaamheid en het individu meer en meer als iets secundairs. En toch zijn het niet de staatslieden en politici, niet de wetgevers en wetsuitvoerders, die Ne derlands' beschaving en Nederlands wel vaart in de laatste eeuwhelft hebben opge bouwd." In deze stelling zit ongetwijfeld een ele ment van waarheid. Wanneer het blad in bonte mengeling (liberale) leiders van grootbedrijven opsomt en op hun beteekenis voor het nationale leven wijst, dan dingen we daar niets af. Wat Stork, Van Marken en Scholten (om ons tot de overledenen te bepalen), gedaan hebben, niet alleen voor het bedrijfsleven en de industrie, maar ook aan sociale voorzieningen voor de arbei ders, valt niet licht te overschatten. Er was na onderling overleg vaak een edele wed ijver. Men kan er slechts waardeering voor hebben. Alleen maar, wij verwerpen de tegenstel ling tusschen deze liberale grootheden en mannen als Kuvper, Lohman, Schaepman en Talma, die op gansch ander terrein hun groote gaven ontplooiden en zegenrijk werk deden. En wanneer in later jaren het chris telijk volksdeel, door de pioniersarbeid van deze voormannen uit zijn onmondigheid verlost, meer dan vroeger beteekenis kreeg voor het bedrijfsleven, dan beleden en be leefden de leiders daarbij de politieke en sociale beginselen, welke zij in de schooi van Kuyper en Schaepman geleerd hadden Helaas, heeft het liberalisme dat nimmer kunnen erkennen en daardoor ven alt hei in zoodanige eenzijdigheid, dat het met het fascisme alle niet-liberale politieke actie inoet veroordeelen, maar dan ook van fas- BINNENLANU HET TEELTPLAN-1935 Verlaging steun voor tarwe en peulvruchten Richtprijs van tarwe op 10 gulden bepaald Andere regeling voor aardappelen Het groot belang voor de landbouwers om, in verband met de vaststelling van hun teeltplan, tijdig op de hoogte te zijn van de teeltregelingen en richtprijzen voor de Akkerbouwgewassen, welke zuilen gel den voor den oogst 1935, heeft de Minister van Economische Zaken doen besluiten thans mededeeling te doen van de maat regelen, welke de Regeering voor den oogst 19:15 voornemens is te treffen. Het spreekt vanzelf, dat, wanneer zich wijzigingen in den toestand voordoen, 'lil voor de Regeering aanleiding kan zijn de richtprijzen te herzien. Wat betreft de tanveteelt, evenals het vorig jaar zal wederom 1/3 ge deelte van het bouwland met tarwe mogen worden beteeld. Een uitzondering hierop wordt ge maakt ten aanzien van bedrijven met ten hoogste 1 y2 H.A. bouwland. Het is toegestaan op deze bedrijven telken jare ten hoogste y2 H.A. tarwe te telen, dus op een bedrijf met 1 H.A. bouwland zal y2 H.A tarwe mogen worden gezaaid. De richtprijs voor de tarwe van den oogst 1935 is bepaald op f 10.— per 100 K.G., berekend volgens dezelfde grondslagen als tot dusver. De teelt van de andere granen en de peulvruchten is niet aan beperkingen on derworpen. Het bestaande systeem van toeslagen voor rogge, gerst en veldboonen, met dien verstande dat de teler hiervoor zal ontvan gen een prijs liggende tusschen f 7.— en 8.— per 100 K.G. resp. voor rogge en gerst oor veldboonen, een prijs liggende tus schen 8.— cn 9.— per 100 K.G. blijft gehandhaafd. De richtprijs van groene erwten, blauwpeulerwten en Wijker vale erw ten is bepaald op f 9.— per 100 K.G.; van Schokker erwten, lage en ronde bruine boonen, platte capucijners, Hoomsche zoowel als Mansholtcapu- cijners, rozijn- of wel grauwe erwten op f 10.50 per 100 K.G.; en van witte boonen op f 15.— per 100 K.G. Het maximaal voor consumptieaardappe len toe te laten areaal is bepaald op 100 000 H.A. Voor 't telen is een uitpootvergunning vereischt, waarvoor een teeltheifing van 30.per H.A. is verschuldigd. Deze teeltheffing is niet verschuldigd wanneer men niet meer dan 5 Are ver bouwt, terwijl bij de berekening van de teeltheffing voor elk toegestaan oppervlak een oppervlak van 5 Are wordt afgetrokken Voor niet op de consumptiemarkt te plaatsen aardappelen is wederom denatu- ratie mogelijk, de grootte van de denatu- ratie-vergoedingen kan nog niet worden vastgesteld. De uitpoot van fabrieksaardappelen wordt niet meer geregeld aan de hand van de teelt in voorgaande jaren, doch naar het bedrijfstype. De totale hoeveelheid garan tiebieten is wederom vast gesteld op 1540 m i 11 i o e n K.G. De toewijzing zal echter anders ge schieden dan voor den oogst 1934. Den telers zal worden toegewezen drie vierde gedeelte van de garantie waarvoor ze volgens hun bieten verleden in aanmerking zouden komen, terwijl een vierde gedeelte over de districten onder de aanvra gers zal worden verdeeld, waarbij rekening zal worden gehouden met het bedrijfstype. Voor bedrijven met een maximum bouw land-oppervlakte van 2 H.A. zal garantie kunnen worden gegeven voor een hoeveel heid overeenkomende met de opbrengst van H.A. bouwland. De garantieprijs voor de bleten is, geleverd op de gebruikelijke con dities aan grootscheepsvaarwatsr en van gemiddeld suikergehalte, vastgesteld op 10.per 1000 K.G. ~2 bestaande- steunregeling voor de cichorei zal gehand haafd worden In afwijking van de regeling voor de vlasteelt in 1934, waarbij het ge steunde areaal beperkt was tot 6000 H.A., zal in 1935 vermoedelijk een uit breiding van het oppervlak tot 10000 H.A. kunnen worden toegestaan. De toestand op de vlasmarkt, die in den laatsten tijd een gunstige wending nam, laat niet toe, dat reeds thans definitieve steunmaatregelen voor dit product worden vastgesteld. Afgewacht dient te worden hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen. Het ligt evenwel in de bedoeling van de Regeering om in ieder geval vóór 1 Juni 1935 zich ten opzichte van steunmaatregelen voor het vlas uit te spreken. cistische tendenzen niet vrij blijft Gelijk uit het bovenstaande citaat duide lijk blijkt Het liberalisme vergeet, dat werkgevers en wetgevers beiden een roeping te ver vullen hebben. De officieele woordenlijst De commissie tot samenstelling ervan geïnstalleerd Gister heeft de minister van onder wijs de commissie geïnstalleerd, die de opdracht heeft een officieele woorden lijst samen te stellen ter vervanging van die van De Vries en te Winkel. Lid en voorzitter van deze commissie isDrGB. van Haeringente 's-Gravenhage. Verder zijn leden Dr H. J. E. E n d e p o 1 s, te Maastricht, Dr J. van Mierlo, te Antwerpen en Prof. Dr R. V e r d e y e n te Luik. Als secre taris fungeert Dr H. E. Buiskool te Amsterdam. Bij de installeering waren tegen woordig de Belgische gezant, de heer M a s k e n s, en de heer B a e r t, secre taris bij de Belgische legatie. Minister Marchant hield de installatie rede. waarin hij er zijn vreugd over uitsprak, dat de Belgische regeering de beide taalkun digen- van naam bereid heeft gevonden orn deze commissi-> te maken tot het symbool van de samenwerking, die wel eens ten on rechte ontkend is. Er is wel gezegd, zoo zei de minster o.m., .dat het een tekort voor bet onderwijs was, dat eerst de nieuwe schrijfwijze is ingevoerd, en men nu pas aan de samenstelling van de woordenlijst begint. De ervaring heeft ge'eerd, dat dit voor het onderwijs niet een hinderlijk ekort was. De toepassing van de regels, binnen drie maanden, op tenminste 7900 van de 8500 scholen, openbare en bij zondere, gaf geenerlei moeilijkheid. Het on derwijs heeft de vereenvoudiging, grooten- deels met vreugde en overigens zonder mor ren aanvaard. In Indië en Zuid-Afrika met onvermengde vreugde. Buiten het onderwijs neemt zij hand over hand toe. De Belgische gezant, dt heer Mask ens, zeide o.m., dat de medewerking van België geen verbintenis insluit vanwege de Bëlgi- sche regeering inzake het aanvaarden en het invop.ren van de hervormde spelling. De voorzitter der commissie, Dr C. B van Haeringen zeide o.a. in antwoord op de rede van de minister, dat het gunstige onthaal da4 de nieuwe regeling bij het on derwijs ten deel is gevallen, op zichzelf d-* belofte inhoudt van de volkomen overwin ning bij het komende geslacht Spr. zeide verder te kunnen verze keren, dat de commissie geen revolu tionaire besluiten zal nemen. Hierbij dacht spr. in het bijzonder aan de bastaardwoorden. De ervaring met sommige radicale pogingen tot verne- derlandsching van vreemde woorden, heeft geleerd, dat ons publiek op dit punt behoudend is. En waar de com missie vernederlandsching wenschelijk acht daar zal zij haar meening niet aan het publiek behoeven op te drin gen, maar kunnen volstaan met een zachte aanwijzing te geven door beide spellingen toe te laten met voorkeur voor een van die beide. De voortgaan de vernederlandsching van de bastaard woorden zal geleidelijk in de officieele woordenlijst moeten worden aanvaard en vastgelegd. Buitenlandsch papier voor Nederlandsche stembiljetten Strijd tegen abnormale concurrentie Zooals bekend, heeft het centraal inkoop- bureau van de Vereeniging van Nederland sche Gemeenten gemeend, geen gevolg te kunnen geven aan het aanvankelijk voor nemen om papier van Nederlandsch fabri kaat beschikbaar te stellen voor te bezigen stembiljetten, aangezien het prijsverschil tusschen Nederlandsch en buitenlandsch fabrikaat te groot was. De Vereeniging van Nederlandsche Papierfabrikanten heeft daarop aan de Ver. van Ned. Gemeenten om inlichtingen verzocht, doch laatstgenoemde Vereeniging weigerde mededeeling te doen. Summa summarum, zoo schrijft de Ver eeniging van Ned. Papierfabrikanten, blijft van het geheele geval slechts het volgende over: Voor een betrekkelijk gering kwantum is aan één Nederlandsche papierfabriek offer te gevraagd van papier te bezigen voor stembiljetten. Aangezien een buitenland- sche aanbieding lager was, men mompelt, dat het prijsverschil slechts zeer gering is (de gegevens worden ons door de Vereen, van Nederlandsche Gemeenten echter ont houden) is de order in het buitenland ge plaatst. Desondanks wordt de pen geroerd en het geval opgeblazen op een wijze, wel ke den insider den indruk moet geven, dat, om welke reden dan ook, tegen de Nederlandsche papierindustrie actie wordt gevoerd. De Nederlandsche papiernijverheid mag er trotsch op zijn, dat zij zelfs de abnor male buitenlandsche concurrentie nog zoo lang vol kan houden. Zonderlinge werkgevers Geven vrij al voor N.S.B.-vergaderingen In de „Alkmaarsche Courant" vond de roode pers een merkwaardig bericht over een te Koedijk gehouden vergadering van de N.S.B., waar de heer Mussert zelf aanwezig was. Dat de „leider" verklaarde „voldoen de op de hoogte der toestanden op het plat teland te zijn" behoeft niet te verwonderen; op grond van zijn opvattingen moet hij nu eenmaal van alles op de hoogte zijn. Doch het bericht leert tevens let volgende: „De arbeiders hadden van hun werkgevers een paar uur verlof bekomen om de samen spreking hij te wonen". We hebben een sterk vermoeden, dat deze werkgevers de liberale richting plus iascis- tische tendenzen aanhangen. POLITIEKE OMMEZWAAI Ds. G. Hofstede naar de N.S.B. Een brochure op komst Een redacteur van c'e Prov. ..Overijs- selsche en Zwolse he Crt. had een onderhoud met Ds G. Hofstede te Blokzijl, tot voor kort en sedert 35 jaar lid van de anti-rev. partij, vele jaren lid van het Cen traal Comité en van de Prov. Staten van Overijssel. Bij die gelegenheid deelde Ds Hofstede mee, dat er binnenkort een brochure ver schijnt, waarin hij zijn overgang naar de N.S.B. zal verdedigen. Reeds nu echter deel de hij aan den verslaggever mee, welke motieven hem tot die daad leidden. Tegen de N.S.B. had hij aanvankelijk groote bezwaren, al noemde hij ze nin revolutionair. „Men vergete niet: het is een beweging geen partij, en een longe beweging, die, zich van haar doel bewust, in den beginne nog zoekende is. Nadien is hem gebleken, dat ook de leiding in de door hem gevoelde richting wil gaan: een christelijk-sociale volksgeme nschap, Groen, zoowel als Kuyper, hebben hun stem verheven, en de strijd aangelonden tegen het liberalisme, met z'n leer der vrije concurrentie, dat in wezen revolutionair was, en waaruit uiteindelijk het socialisme en communisme zijn geboren; Colijn steunt het wegstervend liberalisme en sluit er, staatkundig, een bondgenootschap mede." „Een samenleving kan ïn ons land niet worden opgebouwd volgens één bepaalde, kerkelijke belijdenis: noch naar die der Roomsche. noch naar die der Calvinistische Na tachtig jaren Calvinistische staatkunde heeft de A.R. staatkunde de gelijkstelling van het onderwijs verworven, zej spr. en de baantjes. C'est tout. Nu is bet zoover, dat ze een coalitie aangaat met de vijanden van vroeger". Die Christelijke staat wil ook de N.S.B.. waarhij de Kprk vrij blijft, als zij zich niet met politiek bemoeit en waarin het socia lisme overeenkomstig het Evangelie, het volk samenbindt. „Die klassenstrijd, ook de A.R. voorman nen willen die niet; maar is de Christelijke vakbeweging niet nok trehaseerd op de on juiste basis der scheiding tusschen werk eever? en werknemers en on ie verdeeline der werknemers naar politieke en confes sionele kleur?" Dit allee i« nipf nïemv voor mii. vervole- de Ds Hofstede. Als kind in Enschede ge* Wiren met ziin groote nood, zacr ik eerst in Domein Nieuwen huis mijn ideaal: maar met miin sterk relitrieus gevoel moest ik mii afkeeren van het evangelie van de haat. dal het volk vervreemdt van God en Zijn „Toen kwam Kuvoer en hief de vaan on der Chrfstelifk-sociale artie Dat was het. 'Wat ik zorh en ik sloot mii bii hem aan en heb. naar ik meen. trouw zijn leiding eevoted. Maar thans gaat de lijn in andere richting en wordt de liberale economie ge ls net dan zóó verwonderliik. dat ik meen hPt idp«al miiner jeugd te hebben tenicere- vonden? Neen, er is geen sprake van om mpzwaar: in heel mijn leven is het één lijn die ik gevolgd heb en nog volg, door God mi» gewezen Ten slotte waagde de interviewer de vraag; was uw breken met de A. R. partij geen gevolg van het feit, dat men u hij de laatste vacature niet verkozen heeft tot Ge deputeerde? Tk zal u één ding zeggen, zei Ds. Hof stede hierop- ik heh om die betrekking niet gevraagd, gelijk andeTen wèl deden. Wel is mij in de fractie-vergadering de eisc.b gesteld, dat ik zou ik in aanmer king komen miin bedanken voor den B.V.L. zou moeten terugnemen. Ik heb daar op geantwoord: dat nooit! Het is niet gera- dn iets tegen het geweten te doen en dat bedanken hield geen verband met beginsel of partij, maar was uitsluitend gebaseerd op bet m.i. onrechtvaardige van het amb tenarenverbod. epn mpening welke ik dee lprr mocht mpt niemand minder dan het Chr. Hist. Ferste Kamerlid Prof. de Savor nin Lohman. Ik raad depenen, die mij nu gram ziin. evenwpl aan de zaak niet persoonlijk te maken, want dan heh ik nog een rekening van 30 iaren te presenteeren. Nu weet men hoe ik óver de dingen denk." Protest van de C.D.-Unie De afdeeling Den Haag en omstreken van de Chr. Dem. Unie heeft in een schrijven aait de kerkeraden van de Ned. Herv. Ge meente en der Geref. Kerken van Den Haag tegen het optreden van predikanten op vergaderingen van Pro Rege en de Chr. Ond. Off. Ver. Onlangs is in de Haagsche Dierentuin een vergadering van deze vereemgingen gehouden, waarin dr. J. Hoek en ds. J. R a ve ns lo o t het woord hebben gevoerd. In dit schrijven wordt gewaarschuwd tegen het drijven in een richting, die on vermijdelijk op een nog grootere catastro phe moet uitloopen dan de wereldoorlog in 191 i reeds 'cëloofde. Met aandrang is aan bedoelde kerkeraden verzocht, zulk op treden in het vervolg te voorkomen, ten einde daardoor geen aanstoot tc geven aan hen, die op grond van hun belijdenis een tegenovergestelde levenshouding, meer overeenkomstig den geest van het Evange lie achten. Radiorede van Minister Slotemaker de Bruine De Minister van Sociale Zakèn, Prof. Dr J. R. Slotemaker de Bruine, zal Dinsdag 29 dezer van 20.05 uur tot 20.20 uur een radio rede houden over: Het stichten van een na tionaal Koningin Moeder herdenkingsfonds, uit welk fonds on- en minvermogenden zul len kunnen worden gesteund als de tb.c. hen bemeigt De uitzending zal over beide zenders ge schieden. Verweer van Unilever Een schrijven aan den Minister van Economische Zaken over allerlei geponeerde stellingen. De N. V. Unilever heeft gemeend een we derwoord te moeten schrijven tegen aller lei geponeerde stellingen met betrekking tot de Margarine-industrie. Daartoe heeft ze een brief gezondeü aan den Minister van Economische Zaken en deze brief is thans door de directie in druk uitgegeven en ook ons toe gezonden. In dP7e brief komt de Unilever allereerst op tegen de opvatting als zou margarine een „spijsvet van huitenlandschen oor sprong" zijn. In tegenstelling met veel graan en veekoek (en kunstmest) dat uit het buitenland komt, wordt margarine thans hoofdzakelijk uit Nederlandsche en Ned.-lndische grondstoffen bereid. Opgekomen wordt tegen de wensch dat margarine een „aanvullende positie" ten opzichte van boter zal innemen. Adressan ten zeggen, dat sedert boter een handelsar tikel is geworden, de binnenlandsche afzet ervan een „aanvullende postie" innam, ter wijl juist de margarine een product is ge worden, dat bijzonder op de binnenlandsche markt is ingesteld en juist bij het volk zijn kracht heeft gezocht F.venals van boter is de afzet van mar garine ook sterk ingekrompen, terwijl ten behoeve van de hoterafzet een heffing op de margarine is gelegd. Ook hef margarinebedrijf Is niet on gemoeid gelaten, al beweert men het. De Margarine-omzet is vergeleken bij 1929 t/m 1931 met 25.3 pCt van de verkoop verminderd en gerekend met menging enz is het productieverlies 37 pCt ver geleken met "29 t/m. '31. De boterberei- ding daarentegen daalde in deze periode slechte van 86.2 mill. K.G. tot 85.5 mill. K. G. De laatste maand gaf zelfs een boterproductievermeerdering van 14 pet wat volgens adress. een eigenaardig licht op dn bedrijfsinrichting der melk veehouderij werpt Van bedrijfsvrijheid is dan ook geen sprake. Door menggebod en productievoor- schrijving, is het afzetgehied tot distributie stelsel verstard en dat alleen om steunver- leening aan de melkveehouderij mogelijk te maken De beide deelen van het z.g. „Vetrapport" acht adress. met elkaar in lijnreohten Strijd. De stelling, dat de kostprijs van mar garine 20 ct. per K.G. zou bedragen is een teeken van volmaakte ondeskundig heid,^ wordt beweerd. Deze kostprijs is de regeering bekend, omdat de crisis accountantsdienst een onderzoek heeft ingesteld.. De regeeringsorganen weten, dat de kostprijs op aanzienlijk hooger niveau ligt Ook de gemiddelde kostprijs in Engeland is aanzienlijk hooger dan 20 cent p. K.G. Algeheel opheffen van het menggebod zou de Unilever ook graag willen, maar op gezonder basis dan het vetrapport De bewering van het Vetrapport dat „door een onjuiste toepassing van een prijsver houding, welke gold voor boter en onge mengde margarine op boter en gemengde margarine dp prijs geruimen tijd sterk in het voordeel van het mengproduct is ordt door de Unilever belicht Zij acht, dat de prijsverhouding be rust op een fictie, die sterk in het na deel van de margarine-industrie en nog sterker in het nadeel van de margarine- consument werkt De standaard merk en vinden slechts afzet bij een beperkt publiek, de eigenlijke mar garine-afzet ligt daar waar geen verfijnde margarine qualiteiten bekostigd kunnen worden. En zelfs als men alleen met de standaardmerken rekent is de prijsverhou ding 3:2 tusschen boter- en margarine al lerminst in overeenstemming met de reëele gegevens.. .Berekend wordt, dat als de boter f 1.70 kost de volksmargarine om streeks 54 cent moest kosten .terwijl de prijs juist het dubbele nl. f 1.08 is. De margarine consument Is als go volg van de heffing in een ongunstiger positie gekomen dan de verbruiker van andere voedingsmiddelen. De agitatie tegen de margarine meent de Unilever geheel misplaatst, vooral in deze crisistijd. Amsterdam en het Werkfonds 1934 Blijkens het tweede driemaandelijksch verslag van het Werk fonds-1934 is van de twaalf projecten, die oorspronkelijk door het Werkfonds naar voren zijn gebracht ten behoeve van de gemeente Amsterdum, er één vervallen, (n.I. de rioolwaterzuive ringsinrichting uitbreiding Z.) omdat do gemeente dit werk reeds had aanbesteed. Vier projecten stieten op principieele be zwaren van een der organisaties van bouw vakarbeiders, n.I. de uitbreiding abattoir, brug Kinkerstraat, grachten en walmuren industrie-terreinen Landlust en terreia- werkzaamheden Wilhelminagasthuis. Ten slotte werd voor zes werken de vol ledige overeenstemming bereikt met de drie groote organisaties van bouwvakar beiders, ook omtrent de loon voorwaarden Slechts met een kleine groep is deze over eenstemming niet bereikt. Hierdoor is de uitvoering dize. werken geruimen tijd ver traagd. Voorstellen aangaande de te volgen gedragslijn bereikten reeds de Ministerieele commissie. Deze werken zijn: brug westelijk markt kanaal, oevervoorziening Rijpknnaal, oever voorziening Amstelkanaal, rioleering bin nenstad, verkeersverhetering Rokin, uit breiding vliegveld Schiphol. Voor deze war ken bedraagt de raming totaal 1.610.000. Slechts bij het laatstgenoemde werk is de bovenvermelde groep niet betrokken. TIJDELIJK 20 pCt. KORTING OP ALLE PRUZEN VAN CHEMISCH REINIGEN EN VERVEN P A L T H E „Niets riskeeren, Palthe begeeren!" Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Het teei'plan-1935 wordt thans gepubliceerd. De minister van Onderwijs beeft gister de co® missie geïnstalleerd, die dc opdracht heeft eet nieuwe offideelc woordenlijst samen te stellen. Japanschc troepen rijn gisteren de Chineesdie provincie Tsjahar binnengevallen. Bin 3 Prof. Dr. G. W. J. Bruins over bet Clearing» vraagstuk. Tekort aan vetten. Finandecl Weekoverzicht. Blz. 5 De gemeentebesturen van Arnhem en Nijmegen zullen nut het provinciaal bestuur van Gelderland stappen bij de regeering doen in verband met de tolheffing op de bruggen over de groote rivieren. BU. 9 Overleden is Prof. Dr. J. A. van der Klots, oud» hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. De vacature-Prof. van Rhijn aan de Utrechtsche Universiteit zal tijdelijk door Prof. Cramer worden waargenomen. Op de straatweg AlmeloBorne zijn bij een ernstig auto-ongeluk één persoon gedood en twe« Op het Noordzeekanaal heeft een aanvaring plaats gehad tusschen een Nederlandsch ca een Deensch schip. Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Di&rgaardelaan 39-— Rotterdam J 3-Jaarlijkse winstverdelin# AGENTES GEVRAAGD Drie werkobjecten voor Den Haag Uit het Werkfonds 1934 bijna 2% mlllloen De Regeering heeft de plannen voor een drietal belangrijke Haagsche werken goed gekeurd, waarvoor door B. en W. bij het bestuur van het Werkfonds 1934 steun was ge\ raagd. In de eerste plaats is machtiging V9i> leend tot het graven van het eerste gedeel» te der Binckhorsthavens. Hiermee is ruim een millioen gulden gemoeid. In de tweede plaats mag de Houtweg to Loosduinen worden verbreed. De kosten daarvan zijn geraamd op f 55.750. Ook mag langs den Bezuidenhoutscheweg een tweede rijweg worden aangelegd. Dit werk zal bijna f 90.000 kosten. Omtrent de inrichting van het vliegveld bij Delft is nog geen definitieve beslissing gevallen, al is deze binnen zeer afzionbaren tijd te verwachten. Wordt ook dit werk toegestaan, dan zal den Haag voor bijna f 2Vè millioen kunnen doen verwerken. Binnen korten tijd zijn voorstellen ia wachten omtrent de arbeidsvoorwaarden. verdrijft al!« verkoudheden door inwrijving |Doos30,Pot50d en inademing „U)at TTUjnAardt maakt ióyoed" De toenemende naturalisaties Is het om werk begonnen? In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake eenige wetsontwer- )nn. waarbij naturalisaties worden vonrge- steld. /egt de Minister van Justitie, dat hij de bezorgdheid deelt over de toeneming van het aantal vreemdelingen dat natura lisatie vraagt. Onzekere verhoudingen op velerlei gebied verwekken angst bij vreemdelingen voor maatregelen op het stuk van werkgelegen heid als anderszins; vandaar bij hen een drijfveer om zich in veiligheid te stellen door bekleeding van 's iands nationaliteit In aansluiting aan het beginsel van de Vreemdelingenwet hecht de Minister or waarde aan, dat de verzoeker voldoende middelen van bestaan heeft of door werk zaamheid kan verkrijgen. De Minister zal op dit punt voortaan bij naturalisatieverzoeken overleg ple gen met den Minister van Sociale Zaken, ten einde na te gaan of Ne derlandsche arbeidskrachten geschaad zijn door de vestiging in Nederland van de te naturaliseeren vreemdelin gen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1