Tü&uaje^hyzj2^t> VERKADE S BISCUITS Ön^0iaridi2)ijoóz AIJQMJICÓ! iRIEP WICKS Geestelijke verzorging van geesteskranken DINSDAG 22 JANUARI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 VOOR EXPORT NAAR DUITSCHLAND Betrekkelijk gering risico voor de schatkist Bij. de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend inzake garantie-voorschotten aan exporteurs naar Duitschland. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Gelijk bekend is, heeft de ontwikkeling der betalingsbci rek kingen tusschen Duitschland en Nederland er in den loop van het vorig jaar toe geleid, dat tal van Nederlandsc.be exporteurs vor deringen op in Duitschland gevestigde af nemers hebben, die door transfermoeilijk heden geblokkeerd zijn geraakt. Deze toe stand geeft tot zeer onaangename gevolgen voor verschillende van de hierbij betrok kenen aanleiding. Sommigen hunner zien zelfs door het. uitblijven der betrokken be dragen hun bedrijf met den ondergang be dreigd, daar zij met grootc liquiditeilsnioei- lijkheden te kampen krijgen. Met de Duitsche regeering gevoerde on derhandelingen hebben tot een bevredigend resultaat geleid. Voorzoover voorschotten van ten murstc 10 pCt aan door bovengenoemde calamiteit getroffen exporteurs zullen worden gegeven, worden hunne in marken bevroren vorde ringen omgezet in guldensvorderingen, waar door een eventueel valuta-risico wordt gec- carteerd. Een matig voorschot op dergelijke guldens vorderingen, die hier te lande uit 18 pCt van de opbrengst van de clearing met Duitschland volgens een vaste volgorde wor den geliquideerd, brengt voor de schatkist een risico met zich, dat, in verhouding tot de belangen waarom het hier gaat, betrek kelijk gering kan worden genoemd. Mits dien meent de regeering dat tot een beperk te mate van steunverleening mag worden overgegaan. Hoe het gaan zal Als vorm waarin deze steun ware te verleenen, is gekozen een garantie, te strekken door het rijk aan de Nederland- schc Bank N.V. door verliezen, welke deze kan lijden op voorschotten aan Nederland sche exporteurs naar Duitschland, die spe ciaal door genoemde oorzaak in bijzondere moeilijkheden zijn geraakt. Echter zullen do voorschotten slechts eten gedeelte var bedrag der uilstaande vorderingen mogen bodragen. Aan het verkrijgen van een voorschot, waarvoor slechts in aanmerking zouden ko men in Nederland gevestigde personen venn.schappcn, die vorderingen in Duitsclv land hebben uitstaan op bet. Sonderkonto van de Nederlandsche Bank bij de Reichs bank, of een andere erkende rekening (Zwi schenk on ti bij z.g. „Deviezenbanken" of het „Treuhanderkonto Niederlande" en de „Deut sche Verrochnungskasse") zullen voorwaar den verbonden worden. De betrokkene moet aantoonen, dat hij is een exporteur te goeder trouw, die heeft gehandeld in de traditio- neele lijn van zijn zaak en normale lev ranties heeft gedaan en dat zijn bedrijf in groote moeilijkheden is geraakt of zou kun- Een commissie van beoordeeling Een commissie, zetelende bij de Neder landsche Bank. zal de aanvragen ter ver krijging van een voorschot beoordeelen. Een an deze commissie, wier overige leden door de directie der Nederlandsche Bank zijn benoemd in overleg met dc regcering, is speciaal door den minister aangewezen Dit üd kan zijn veto uitspreken over hel verleenen \an een voorschot, in welk geval echter de meerderheid der commissie de be slissing kan inroepen van den minister van financiën. Voorts heeft de commissie bet recht, de opgaven die een aanvrager van een voorschot verstrekt ter beoordeeling van het feit of voornoemde vereischten auiy wezig zijn, door een door haar aan te wij zen deskundige te doen con trol ee ren. Als onderpand voor het voorschot cedeert de voorschot nemer aan dc Nederlamtsche Rank zijn in guldens omgezette vorderingen wegens of voortkomende uit °P Sonder konto of een andere erkende rekening ge stort-e bedragen. Over de voorschotten zul rente berekend worden, tegen een zeer ma tig tarief. Dc administratieve kosten zullen slechts geringe beteekenis hebben. Uiteraard geldt deze regeling alleen voor de daarvoor in aanmerking komende der achterstallige d.w.z op 24 September 19:54 reeds vervallen handelsvorderingen. Zij kan derhalve geen invloed uitoefenen op de mate van voorzichtigheid, die exporteurs na dien datum hebben tc betrachten. Boven dien geeft het clearingverdrag mot Duitsch land van 5 December j.l. de mogelijkheid, om het ontstaan van nieuwe achterstallig heden tegen te gaan. Gemengd Nieuws» De doodelijke damp Vijf meisjes in een ziekenhuis opgenomen Te Bergen op Zoom heeft zich Za terdag een vrij ernstig geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan in de fabriek an de firma E., gelegen aan den Noord- ingel. In deze- fabriek, een regen jasplak kcrij, zijn ongeveer 30 meisjes werkzaam uit Bergen op Zoom en omgeving. In een der lokalen brandde een kachel, die de oor zaak is van de kolendampontwikkeling. Het meerendéel der meisjes vertoonde lich te vergiftigingsverschijnselen, doch zij on dervonden daar verder geen nadeelige gev olgen van. Wat ernstiger waren cr vijf meisjes aan toe, die per autobus op weg waren naar endaal. Oud Gastel en Stampersgat, waar zij woonachtig zijn. Zij werden in de autobus zoo onwel, dat de chauffeur een dokter te Mouw waarschuwde, op wiens es de meisjes naar het ziekenhuis te Roosendaal werden gebracht. Zij hebben laar den nacht doorgebracht en zijn Zon dagmiddag vrijwel hersteld naar haar wo ningen teruggekeerd. De politie stelt in samenwerking met de arbeidsinspectie een onderzoek in. Het probleem der werkloosheid IN DEC. 1934 LAGEF. DAN IN DEC. 1933 Dezer dagen heeft het Internationaal Ar beidsbureau te Geneve weder zijn driera delijksche mededeelingen gepubliceerd den stand der wereld-werk loosheid. Uit deze gegevens treedt aan den dag, dat over he algemeen in Dec. 1934 dc werkloosheid iet: lager is geweest dan in Dcc. van het voor afgaande jaar. Echter was dc vooruitgang, die in den zomer van 1934 in vergelijking tot den zomer van het vorige jaar w as tc stellen, over het algemeen 'n Dcc. min der groot vergeleker met de cijfers van Dcc. 1933. Alleen in Canada. Chili, Estland, Fin land, Japan, Letland, Noorwegen en het Saargcbied was de aan het einde van den zomer 19:11 vastgestelde verbetering aan hel einde van het jaar nog toegenomen. In enkele staten was ook aan liet einde van 1934 nog een vermeerdering van de- werkloosheid, vergeleken met don stand in Dec. 1.933, vast. te stellen. Deze landen,' die een uitzondering op den algemeenen regel vormen, zijn België, Bulgarije, Frankrijk, Ierland, Nederland, Polen, Spanje en Zuid-Slavië. In deze staten, Zuid-Slavië uit gezonderd, was ook reeds aan het einde van het derde kwartaal 1934 van een uitbreiding van de werkloosheid gebleken. Dat in vele landen dc werkloosheid in Dec. 1934 grooter was dan in Sept 1934 wijst natuurlijk nog niet op een verergering van de crisis: dc werkloosheid pleegt vrijwel overal in den winter grooter te zijn dan in de zomermaanden en in den herfst. nen raken als gevolg van Ihet feit, dat zijn vorderingen op het genoemde Sonderkonto of een andere erkende rekening geblok, keerd zijn. Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam zijn op den hoek van den Amsteldijk en Amstelkade twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Zij hadden door den zwaren regenval elkaar niet ge zien. Een van de auto's viel om en kwam op een wielrijder terecht, deze kon echter op liet laatste moment nog van zijn rijwiel springen, waardoor hij geen letsel bekwam Dc beide auto's werden zwaar beschadigd, evenals de fiets. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. In de Fannius Scholtenstraat is een Il ia rig kind door een auto aangereden. Met ernstige hoofdwonden is het door den G. G. en G. D. naar het Binnen Gasthuis oei'd. Te Deurningen (Ov.) is de 23-jarige ongehuwde landbouwer J. Hofstee uit Weer selo in een bocht van den weg door een auto aangereden en van zijn fiets geslin gerd. Hij werd in bewusteloozen toestand ïar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand zeer ernstig. De chauffeur van de auto, die met ge doofde lichten was doorgereden, is opge spoord. Te I-Iommerts (Fr.) is het 11-jarig zoontje van den arbeider S. bij het uitgaan de school door een luxe-auto overreden Het ventje wilde uitwijken voor een wiel i j der, maar werd toen door de auto over- eden. In hoogst ernstigen toestand is dc jongen naar het St. Antonius Ziekenhuis tc Sneek vervoerd. Te Mill (N.-Br.) is een zekere J. B., toen hij voor een hond wilde uitwijken met zijn motorfiets geslipt, waardoor hij van het rijwiel is geslingerd. Met inwendige kneu zingen en ernstige verwondingen aan een der beenen werd B. opgenomen. Te Amsterdam zijn op de Nassaukade bij de Tweede Nassaustraat twee auto's met elkaar in botsing gekomen, doordat de be stuurder van een der beide wagens, een drie-wieler, voor een naderende tram moest uitwijken en daarbij te ver uithaalde. Beide auto's werden zwaar beschadigd; au de inzittenden is niemand gewond. Te Haaften (Gld.) is een groote geslo ten Buick, waarmede zeven studenten uit Utrecht zich naar een schaakwedstrijd in Rotterdam begaven, door te ver uitwijken buiten het dorp, van den hoogen dijk ge reden. De auto werd vernield. Een der inzit tenden bekwam een dijwond en wonden aan dc handen. Hij is naar de Bilt vervoerd. I'wee andere inzittenden bekwamen verwon dingen aan het hoofd, terwijl een vierde cenige ontvellingen kreeg. Dc motorboot .JSben Haëzeruit Zaltbommel, waarop gistermiddag (n de Coolhaven te Botterdam een' ontploffinq plaats had. Vier personen werden bij dit onqeval gewond. Op onze foto is nen bezie de gewonden te verbinden. De Gerei. Kerken in H. V. in het Gooi en de provin cie Utrecht hiel den dezer dagen jeugdconferen tie op de Ernst Sillemhoeve. De ferentie stond onder leiding van Ds G. W. v. Deth Bussum 2e rij in 't midden); Ds J. v. dWoude Hilversum (2e rij, tweede van rechts) hield een referaat. Een foto van de aan wezigen. Bij E 11 e n (N.Br.) heeft een vrij "ernstig ongeluk plaats gehad. Een luxe auto, waarin behalve de chauffeur, gezeten waren de directeur van het hijkantoor van de Am- sterdamsche Bank te Bergen op Zoom, een boekhouder van de stichting Vredelust en ir. Juten te Bergen op Zoom, kwam bij het uitwijken voor een kar in botsing met een autobus. De luxe-auto slingerde tegen een boom, draaide om en kwam tegen een twee den boom terecht. De auto werd zeer zwaar beschadigd: de inzittenden kwamen er ver wonderlijk goed af. De chauffeur liep geen letsel op, de andere inzittenden werden licht aan het hoofd gewond. Zij zijn in het ziekenhuis te Breda opgenomen. GASCONCURRENTEN ROFFELRIJMEN. Petroleum en het zachte weer HULDE AAN DE VROUW! Doodelijk auto-ongeluk Terwijl Zondagavoud omstreeks half "ze ven op den Tilburgschenweg twee mare chaussees \erkeerscontrole hielden, nader de uit de richting Moergestel een vracht auto, waarin musici uit Eindhoven hadden plaats genomen, die de dansmuziek in den Stadsschouwburg te Tilburg gingen verzor gen. Up de plaats, wraar de marechaussees 'controle uitoefenden, stonden aan weers zijden van den weg op eenigen afstand vari elkaar twee auto's, waarlangs de vracht auto uit, Eindhoven zijn weg trachtte te vervolgen. Hij kwam echter in aanraking met beide auto's en reed vervolgens een der marechaussees, v 26-jarige M., aan. Door een passeerende auto werd het slachtoffer naar het gasthuis te Tilburg gebracht, waar hij kort na aankomst overleed. De vrachtauto reed in een sloot en kan telde om. De bestuurder werd door glas scherven in het gelaat gewond en werd eveneens in het gasthuis te Tilburg ver bonden. De vrachtauto is in beslag genomen, ter wijl een streng onderzoek wordt ingesteld. De beide auto's, die door de vrachtauto werden aangereden, vóór het ongeluk met den marechaussee plaats had, werden vrij ernstig beschadigd. EEN HONDERDJARIGE Op 25 Januari hoopt de heer H. Verburgh te Zeist zijn lOOsten verjaardag te vieren. EEN STRUIKROOVER GESNAPT Te Soer;t is een 20-jarig jongmensch, af komstig uit Amersfoort gearresteerd, die lan gen tijd de omstreken van Soest, Zeist en Amersfoort onveilig maakte, door de in de bosschen fietsende of wandelende dames las tig te vallen en van handtasschen of andere voorwerpen te berooven. Aan den inspecteur van politie heeft hij bekend zich het laatste jaar aan niet minder dan 17 beroovingen te hebben schuldig gemaakt. Hij is voor de of ficier van juistitie te Utrecht geleid. Om enkele prijzen te noemen: MARIA. 20 d per Vj pond SAN FRANCISCO 2271el.per7,pond PETIT BEURRE 20 cL per pond CAFE NOIR 25 ct. per pond Het dblad Gasbelangeni an Lonkhuvzen, Zeist) (Uitgeversbureau geeft in zijn laatste nummer minder copies over de achteruitgang van het gasverbruik,! dan wij wel hadden verwacht. Waaruit wel blijkt, welk een moeilijk probleem het is. Gelijke ervaring doet men trouwens op als men kennis neemt van adviezen der „Gas-, stichting" over de vraag wat er gedaan kanj worden om het gasdebièt op te voeren. Duidelijk is echier, dat waar het gas voor- al gebezigd wordt voor verwarmingsdoel- einden en bereiding der spijzen, de zachte winter én de petroleum, zee' zware concur-' renten zijn geworden Wat het eerste betreft, schat de redactie! van Gasbelangen, dat een lager totaalver- bruik van 1 tot 2 pCt voor elke graad Celsi j us temperaiuunerhoogïng niet abnormaal! laag mag worden geacht. Het gasverbruik in de keuken daalt door! de aanschaffing van de nieuwe petroleum-j toestellen, welke zelf weer gevolg is van del abnormaal lage petroleumprijzeu. „Deze petroleumlcvering met verlies zal! naar de meen ing van tor zake kundigen,! niet van blijvende aard kunnen zijn", zegt de redactie. Wij lnopert dat voor de gasfa brieken, welke nu reeds of spoedig met ver lies werken; maar we betwijfelen of het gas er wel spoedig voordeel van zal hebben: het prijsverschil is daarvoor te groot. Bij dc dalende levensstandaard zet men het pc- troleuuitoestcl, dat bij velen met gejuich is binnengehaald, omdat bet aanmerkelijk be zuiniging gaf. niet zoo gauw weer aan dc Veel licht zien wij voor het gas niet! i verkoudhe -handelen! 1 W VapoRub 't Mausoleum der Oranjes, Kostelijk gerestaureerd, Is ten deele nog met noodglas, Bruine ruiten, gestoffeerd. Meer dan elf jaren geleden, Bij het zilvren kroningsfeest, Is 't herstelde Delftsche kerkkoor 't Jnbilégeschenk geweest Dat de Nederlandsche natie Aanbood aan de Koningin Dit ontbrak slechts: in de rondte Stonden er geen ramen in. Langzaam werd er in die leemte Door goedgevigen voorzien, Maar het einde der misère TFds in jaren niet te zien Ook al riepen alle menschen Die het zagen ach en wee. Toen ontstond, Mei '33, 't Delftsche Vrouwencomité Dat één raam wou samenbrengen; '1; Liep heel anders dan men dacht Niet •voor één, voor, zeven ramen Werd het geld bijeengebracht! Mei diep mannelijke schaamte Hoorde ik het blij bericht; Wij, ivij machtig knappe mannen Hadden slechts half werk verricht. Laten wij van heeler harte Hulde brengen aan de Vrouw Voor haar ijver, haar volharding, Voor haar moed, beleid en trouw: Wat wij mannen niet vermochten Deed de Vrouw in korte tijd: Zeven ramen collecteeren. Alle crisisklacht ten spijt! (Nadruk verboden.) LEO LENS. De omgevallen bouwstelling voor in aanbouw zijnde woning aan de Gordelweg te Rotterdam (Bergpolder); vier arbeiders werden bij dit ongeval gewond. Uit een praktijk van 30 jaren Ds. H. D. Drenth vertelt Krank van geest dat is wel een der somberste vormen van menschelijk leed, somber vooral voor hen, die het van nabij meemaken, want velen van de lij ders zelve er> dat, is veel troos. voor veel mede lijdenden zijn zich van hun lat nauwelijks of slechts bij tijden bewust. Dc geeste lijkc verzorging van zulken is eer weinig bekende arbeid wat niet betreurd behoeft tc worden, omdat het Ds 11. D. Drenth barmhartigheid ïaar binnen leeft en daar z'n voldoening vindt. Noch de j met groot geduld, veel tact en sterke liefde toegeruste verplegers en verpleegsters, noch de geestelijke verzorgers die den eenigen troost ook voor deze smart hebben te brc gen, timmeren aan den weg. Toch laat liet zich deuken, dat werkelijke 3>elangstelling in '-v verzorging van geestes kranken op don grondslag der aan Christus' bntferming ontstoken barmhartigheid haar bevrediging zoekt, ware het slechts om de vraag: wat vermag cn hoe werkt het Evan gelie der verlossing van alle kwaad op dit tefrein? En toen het geviel, dat onlangs een der geestelijke verzorgers der Ver. tot Chr. verzorging van krankzinnigen, Ds. H. D. Drent h, die 30 jaren lang deze taak vervuld heeft, met emeritaat ging, hebben we graag dc gelegenheid aangegrepen om hem te vragen: wilt u ons uit uw lang jarige praktijk een en ander vertellen? Ter informatie ga vooraf, dat Ds. Drenth's 30-jarige arbeid in de gestichten Dennon- oord (10 jaren) en Wolfhezen (20 jaren) ligt tusschen twee kortere tijdperken van ge wone ambtsbediening: plm. 4 jaar te Nieu- wolda en plm. 6 jaar te De Hey-Tuindorp (Rotterdam). Gansch onverwacht werd de taak in Nieuwolda verwisseld tegen die op Dennenoord te Zuidlaren, waar Ds. Drenth op 31-jarigen leeftijd zijn arbeid begon. „Geheel onvoorbereid?" „Geheel. Ik had een keer op Dennenoord gepreekt. Dat was al. En een opleiding voor dit werk bestaat niet Ofschoon men de laatsle jaren de nicuwbenoemdcn wel eeni gen tijd wegwijs maakt door kliniekbezoek of samenwerking met ervaren collega's." „Trok dit werk u aan boven dat van gewone predikantschap?" „Het trok mij aan. Dat is al wat ik ervan zeggen kan. Bovendien, u moet die geeste lijke verzorging van een gestichtsbevolking niet zoo heel ver afzetten van het dienen eeneir gemeente. Ook hier is het preeken, huisbezoek,ziekenbezoek, begrafenissen en wat het personeel betreft, ook cursussen of bijbellezing, bidstonden, enz." „Maar u etonu dan toch-totaal vreemd tegenover de krankzinnigheid als ziekte?" „Zeker, maar door de practijk, dagelijk- •schen omgang en samenspreking met de doktoren en bestudeering van lectuur zoekt en vindt men meer en meer den weg." „Mag ik u vragen, dominee: vergt het preeken voor deze zoo bijzondere gemeente niet buitengewone inspanning en ordening?" „Laat men dat toch niet denken. Wij pree ken heel gewoon. En dc predikant, die het buitengewoon wil doen, doet het verkeerd. Wat meer is: de patiënten voelen dat heel goed. Er hebben mij wel gezegd, na vacan- ties bijv.Die en die denkt, dat hij voor een Zondagsschool staat, maar daar houden we niet van.. En na menige preek is mij gebleken, hoe goed er geluisterd en be grepen was." „Kunt u ongestoord preeken?" „Stilte en aandacht in de stichtingskerk zijn voorbeeldig menigmaal zelfs beter dan in de gewone kerk. Bij hooge uitzonde ring onderbreekt een toeval o. d. even de aandacht, maar u begrijpt, daar wordt ter stond in voorzien. Ik had op Wolfhezen ge middeld 250 patiënten in de kerk, maar heel zelden gebeurde er wat." „De kern van uw arbeid zit vermoedelijk in het persoonlijk gesprek?" „Voorzoover dat mogelijk is, ja. Want zoo'n gesprek kan onmogelijk zijn, doordat de patiënt een onrustige of verwarde periode heeft, kan ook onderbroken worden, als zoo 'n periode plotseling invalt. Er zijn er ook, die nimmer te bereiken zijn; ik her inner mij een vrouw die vijftig jaren lang patiënte was cn met wie nimmer te praten viel. Een andere, die ik geheel al leen in een isoleerkamer aantrof en met wie geen woord te wisselen was, herinnerde zich echter later, in een betere periode, terdege goed, dat ik haar de troostwoorden: „Bij U schuil ik" had toegevoegd en haar dit woord had toegelicht en opgewekt had, in haar nood dit ook te doen." „Is U tijdens Uw ambtsbediening vaak in gevaar van. persoonlijk letsel geweest?," „Ik zou het aantal keeren op de vingers van één hand kunnen tellen. Och, men moet zich dat niet zoo verschrikkelijk voorstellen. Met tientallen patiënten is heel gewoon van gedachten te wisselen. En dan blijkt telkens weer, dat er in deze lijders heel wat meer scherpzinnigheid schuilt dan men denkt, zooals ook telkens blijkt in treffende opmerkingen die gemaakt worden over preeken en allerlei andere dingen." Verschillende voorbeelden van dezen aard werden mij gegeven, doch zij leenen zich niet voor de tribune. Slechts dit eene nog: „In de nabijheid van een patiënt vroeg mij een bezoeker, hoe het toch mogelijk zou zijn dat een volkomen geesteskranke het eeuwige leven kan verwerven, daar zulk een immers elk begrip van zonde en vergeving mist? De patiënt hoorde dit, staarde even den bezoe ker aan en zei: „Zou God dan maaien waar Hij niet gezaaid had?" Tot een ander onderwerp overgaande, vroeg ik mijn gastheer, of hij ook wel te maken gehad heeft met ontvluchte en weer teruggebrachte patiënten. „Zeer zeker, want ontvluchtingen zijn altijd voor alle meelevenden op de stichting momenten van groote spanning, omdat men nooit weet, wat er gebeuren kan. Eens heb ben we allen een heelen dag gezocht. Er was een vrouw ontvlucht, van w ie wij zeer vrees den, dat zij zelfmoord zou plegen. Lang durig zoeken (waarbij wij zelfs de greppel passeerden waarin zij zich onder een hoop blaren verborgen had) mocht niet baten. Tot de tijding kwam, dat zij te Groningen ge vat was. Toen zij terug was, vertelde ik haar dat wij bang waren geweest, dat zij de hand aan zichzelf zou slaan. „Neen dominee", was het antwoord, „dht niet. Hoe zou ik dan voor Gods rechterstoel durven verscllijnen „Hebt li den indruk, dat de geestelijke ver zorging een factor van beteekenis is bij de pogingen tot genezing van bepaalde pa tiënten?" „Stellig. Er zijn tal van bewijzen aan te voeren, dat de combinatie dokter-predikant ten nutte kwam aan patiënten. Inzonder heid daar, waar melancholie of ook moei lijkheden van zondebesef en twijfel aan verzoening in 't geding zijn, kan de troost van Gods Woord en het aanbod der genade ten deze meehelpen aan het proces der ver betering of genezing." „U hebt uiteraard ook veel te maken ge had met patiënten, uit niet-geloovigen „Ja zeker, en vooral op Dennenoord, waar heen tal van patiënten uit het Groningerland gebracht worden. En dan is het opmerkelijk, dat juist die patiënten gaarne willen luis teren naar, soms ook spreken over de eeuwi ge dingen. Met groote dankbaarheid denk ik ook terug aan de gevallen van volkomen bekeering. In dit verband waren ook de begrafenissen van beteekenis, waar ik steeds gelegenheid had, om liet Evangelie te pre diken". „Uw taak van geestelijke verzorging voer de U vermoedelijk als vanzelf ook naar an dersoortige belangstelling?" „Ja, het omgaan met de patiënten bracht mij uiteraard ook tot kennis van hun fami lie en omstandigheden, zoodat ik ook in direct anderen lot hulp kon zijn. Maar overigens was mijn gemeentegrens toen de stichtingsgrens. Dat wil niet zeggen, dal we die grens nooit overschreden. Denkt u maar even aan de uitstapjes met de patiënten! Dat waren mijn mooiste dagen! Hoe ze dan genoten! In groepen van 25 gingen we uit rijden of of als 't niet lijden kon uit wandelen en zoo 'n dagtocht was hun hoogtij." „Maar dan moest U zeker heel wat be waking mee nemen?" „Weineen. Enkele verplegers en verpleeg sters zijn voldoende. Laat ik u maar dit zeggen, dat het gedrag van uitgaande patiën ten voorbeeldig is. Wij mochten bijv. her haaldelijk komen op liet buitengoed „Tei Braak" van den bekenden Groningschen industrieel Seliolten; „geen bezoek zóó or delijk als dat van uw patiënten", was zijn oordeel. Geen bloempje zou er geplukt wor den en geen schil of snipper bleef achter." „Mag ik u nog vragen: Vergt een ambt als het uwe den vollen tijd?" „Evenzoo als in het gewone ambtelijke leven, want naast de honderden patiënten heeft men ook den arbeid onder heel het personeel. Bovendien heb ik tijdens mijn verblijf op Dennenoord en Wolrhezen heel wat keeren buiten de stichting gepreekt neen neen, niet door vrijaf te nemen, maar erbij: ik heb plm. 25 jaren lang 3 maal por Zondag gepreekt. Kijk, Zuidlaren, waar Den nenoord vlakbij ligt, was een kleine, zwakke gemeente, kon niet zelf een predikant heb ben Toen heb ik jaren lang die gemeen ie geholpen evenals later verschillende andere kerken. Ook bepleitte ik in den winter op verschillende plaatsen den arbeid der Ver- eeniging, gelijk ik ook nu nog gaarne doe." Als men den nu 68-jarigen pastor, die zich in zijn otium nog maar amper schik ken kan, voor zich ziel, laten deze laalsle mededeelingen zich w^el hooren. Lichamelijk èn geestelijk nog frisch en krachtig, zou hij nog wel een flink stukje werk kunnen ver zotten wel, „als het noodig was, zou ik nog best willen remp)aceeren. Maar hoe dan ook. de werktaak is officieel ten einde en Ds. Drenth mag terug zien op een groot stuk zeer bij zonderen geestelijken arbeid, waarvan de vruchten, naar Gods orde, niet of nauwelijks in dit leven open baar komen. Licht, licht der genade en der vertroosting te mogen brengen in deze duisternis, moot wel een buitengewoon voor recht maar ook een heel moeilijke arbeid zijn. En dit 30 jaren lang in ongebroken kracht en duurzame opgewektheid te heb ben kunnen doen, geefi alle reden tot dank. Het worde Ds Drenth gegeven in zijn levensavond te ervaren, dat de arbeid in dos Hoeren wijngaard gekroond wordt met dos Moeren nabijheid, ook dan, als do behoefte aan licht in eigen leven stygt, totdat do eeuwige rust komt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5