m rodSOjJ 1 l/i Twee jaar in Rusland MAANDAG 21 JANUARI 1935 Gemengd Nieuws. Aanvaring op de Wester-Schelde Tusschen EnneLsch en Poolsch schip Voor de haven te Terneuzen heeft 's nachts een hotsing plaats gehad tus schen een Engelsch en een Poolsch stoomschip. Daar ter plaatse is het En- g'elsche stoomschip „Nugget", dat op wag was naar Antwerpen, in aanvaring gekomen met 't uit Antwerpen komen^ de Poolsche s.s. „Kattowice", waardoor beide schepen ernstig beschadigd wer den, terwijl de „Kattowice" tevens wa ter maakte. Het Poolsdhe stoomschip, dat midscheeps en aan den voorsteven schade had bekomen, is naar Vlissingen opgestoomd en volgens een later be licht aldaar op de reede ten anker ge- kooien, waar een onderzoek na,ar de schatte zal worden ingesteld. „De Nug get", waarvan de boeg is ingedrukt, is naar Antwerpen doorgevaren. Wilde jacht op eeu dronken chauffeur Zaterdagmiddag werd de politie te Wassenaar gewaarschuwd, dat er zich op den Leidschen straatweg een dron ken autobestuurder bevond. Onmiddel lijk is de motorpolitie erop uitgetrok ken en weldra zag zij inderdaad een tractor met een elf meter lange aan hangwagen zig-zag over den weg rijden. Een achtervolging vond plaats, waarbij ée benevelde chauffeur door bleef rijden én in snelle vaart ging het voort langs Voorschoten, Oegstgeest, Rijnsburg en Katwijk, Met een snelheid van 80 K.M. reed de wagen door de moeilijke bochten in deze plaats en op een gegeven moment kantelde de aanhangwagen, terwijl de tractor, welke losschoot, doorreed. Bij de brug in Katwijk echter moest de bestuurder stoppen. De be stuurder wilde zich echter niet overgeven. Met den revolver in de hand sommeerde de SVaseenaarsche politie den man uit de bine te komen, aan welk verzoek hij niet voldeed. De agenten hebben daarop de deur Van de cabine geforceerd en onder hevig {verzet den dronken chauffeur overgebracht haar het politiebureau te Katwijk, waar bleek, dat men te doen had met een zeke ren B. uit Noord wijk. Proces-verbaal is op gemaakt en de man is ter ontnuchtering opgesloten. JEUGDIGE BOEVEN Te Budel (N.Br.) werden tal van kleine Inbraken gepleegd, zonder dat men den da der kon vinden, tot de politie zich verdekt ging opstellen in een kamer van een kloos ter, waar meermalen al was ingebroken. Toen alles rustig was, hoorden de politie mannen gestommel in de gang en zagen af en toe het flitsende Kcht van een zaklan taarn. De ongenoode gast ging naar de deur der kamer, waar hij zijn slag hoopte te slaan. Toen de deur openging, konden de politie mannen tot arrestatie overgaan, waarbij bleek dat men een 15-jarigen jongen te pakken had. Hij bekende door het raampje .van de W.C. te zijn binnengeklommen. Na «en voorloopig verhoor bekende hij tevens idebet te zijn aan vroegere kleine diefstallen in het klooster, alsmede aan inbraken in boterfabriek en boerenbondsgebouw. Hij Vertelde steeds alleen te zijn geweest en geen helpers te hebben. De jongen is de eenige zoon van oppas sende ouders. Hij was verwoed bioscoopbe zoeker. Uit Leimuiden verdween spoorloos een minderjarige jongen, met medeneming van 60 en een revolver uit het ouderlijk huis. De jongen is per fiets naar Antwerpen ver trokken, had het geld en de opbrengst van de revolver, welke hij daar verkooht had, opgemaakt en ging weer op weg naar zijn ouderlijk huis. Om zeker te zijn dat hij te Leimuiden zou aankomen, kreeg hij politie- geleide mede. W - V» toe'I V) ,teV\oP°* Door den trein vermorzeld Te Hengelo heeft op den overweg dicht bij de Marechausseekazerne, een ernstig on geluk plaats gehad. De gepensionneerde spoorwegarbeider G. Stegema, is op genoem den overweg door den trein, welke otn tien uur uit Hengelo naar Enschede vertrekt, gegrepen. De man werd eenige meters mee» gesleurd en was op slag gedood. Het geheel verminkte lijk is naar het Algemeen Zie kenhuis te Enschede overgebracht. Het slachtoffer was gehuwd en vader van eeni ge kinderen. Omtrent de juiste toedracht van dit ongeluk is tot dusverre niets nar ders bekend. Vrouw onder een autobus Op slag gedood Men meldt ons uit Rotterdam; Op den Nieuwen Binnenweg is gister avond omstreeks halfnegen een ernstig on geluk gebeurd. Dicht bij de Claes de Vriese laan is de 59-jarige mej. J. M. Lodder, ge woond hebbend in de Wattierstraat, den rijweg overgestoken en daarbij onder een autobus van den dienst op Schiedam der fa v. d. Ende geraakt. Met een schedel breuk en een ingedrukte borstkas werd 't slachtoffer opgenomen. Zij moet op slag ge dood zijn geweest. Per auto van den Ge neeskundigen Dienst is het lijk naar het ziekenhuis aan den Goolsingel vervoerd. De politie heeft eea onderzoek naar de schuldvraag ingesteld. Hoogstwaarschijnlijk is weifelend oversteken de oorzaak van heft ongeluk. Wie is deze man? Te Wassenaar bevindt zich op het politic bureau een ongeveer 25-jarige man, omtrent wiens identiteit niets bekend is, omdat de man op vragen niet reageert en ook niet op andere wijze. De burgemeester van Wasse naar verzoekt hen, die eventueel inlichtin gen omtrent dezen persoon zouden kunnen geven, tot opheldering van dit vreemde ge val, zich te wenden tot den inspecteur van politie. Het signalement luidt als volgt: 1.70 ma ter lang, tenger postuur, gezicht: scheef staande flauw grijze oogen, wijd© neusgaten, dikke lippen, gleufje in kin, afstaande ooren zonder lel, kortgeknipt donkerblond haar, donkere wenkbrauwen, uitstekend strotten hoofd. gekleed met zwarte hooge schoenen, donker gestreepte pantalon, grijze pot, grij ze vischgraat overjas, grijs werkjasje, don ker gijs colbert jasje, lichtgroene pull-over met zwarte kraag en manchetten, half lan ge grijze sokken, overhemd wit met dato front en paarse kettingstreep, nogmaals overhemd wit met zwart gestreept, witte onderbroek, alles ongemerkt. Een gevaarlijk karweitje Te Amsterdam werd aan den overkant van het IJ over den Biezenweg een zware heimachine, wegende ongeveer 40 ton, over rails vervoerd- Toen het gevaarte op een punt kwam, waar de-rais geen voldoenden steun meer vonden, knapte de rechter rail af. De machine werd topzwaar en kantelde. De machinist wist tijdig van de machine af te springen en ook de vijf andere werk lieden, die er omheen stonden, konden tijdig uit den weg komen. Met een daverenden slag viel het gevaarte om, een gedeelte van het hek, dat het terrein van de Bataafsche Petr. Mij. van den weg scheidt, met zich mee- sleepend. Gelukkig dat het gevaarte naar dezen kant viel, anders zou het bovenge deelte terecht zijn gekomen op de woon schepen, die in de Jachthaven aan den kant van den weg gemeerd liggen. De brandweer, die onmiddellijk gealar meerd werd was spoedig ter plaatse, doch kon weinig uitrichten aangezien de machi nist alle maatregelen had genomen, opdat de stoomketel geen gevaar meer kon oplev ren, terwijl persoonlijke ongevallen in het geheel niet zijn voorgekomen. Korten tijd geleden is een soortgelijke ma chine bij dg werkzaamheden aan den Moer- dijkbrug eveneens omgeslagen, waarbij een arbeider lichte verwondingen had opgeloo- pen. DOOD AAN DE MUSSCHEN! In 1934 werden bij het z.g.n. musschen- gilde te Heinkenszand (Z.) 6410 musschen ingeleverd. Het hoogste aantal, door één persoon ingeleverd, bedroeg 1716. MINDERJARIGE TERECHT Het sedert Vrijdag 11 dezer te Utrecht vermiste minderjarige meisje H. G. L., wier opsporing was verzocht, en J. R., tn wiens gezelschap zij vermoedelijk zou zijn, zijn Vrijdag in een klein pension te Putten aangehouden. Een reddingsboot van de „Peten" brengt op varenden van de voor Florida, op een rif geloopen Havana. De doodelijke damp Jonge man gestikt Zaterdagavond omstreeks zes uur heeft men in de pjarage naast zijn woning gevon den het lijk van den heer Van P. te Dirks- land. Een dokter, die gewaarschuwd werd, •sprak het vermoeden uit, dat Van P. het slachtoffer is geworden van vergiftiging door dampen, die zich in de garage hadden ontwikkeld. De deuren van de garage waren dicht en er hing een benzine-gaslucht. Men had den heer Van P. reeds te twee uur ge mist. Het slachtoffer was ongehuwd en 30 jaar oud. Het lijk is naar h,et ziekenhuis te Dirksland overgebracht. ERNSTIG BEKNELD *s Avonds tegen twaalf uur was het post- personeel te Zwolle aan het inladen van de post in den nachttrein. Plotseling trok de trein een eindje op; een postkar, die gedeèl- telijk in den trein was geschoven, werd daardoor opzij geslingerd, waardoor de post beambte J. L. Bello bekneld raakte tusschen de postkar en het postrijtuig van den trein. Ernstig gewond (vermoedelijk heeft hij een bekkenbreuk opgeloopen) is. B. naar het zie kenhuis gebracht. RIJWIELDIE VEN IN DE VAL Te Woerden is de Amsterdammer E. S. betrapt bi] het wegnemen van een rijwiel staande voc winkelpand. Bij onderzoek bleek dat hij den zelf den avond nog een rijwiel bad gestolen, zoodat ver moed wordt dat hij reeds verscheidene rijwieien oy die manier heeft entvreemd. Hij is in verzekeren bewaring gesteld om ter beschikking van den offir der van justitie te worden gesteld. Door de politie te Nijmegen is gearresteerd et naar Groningen overgebracht zeker M., zulks op verzoek van den commissaris van politie te Gro ningen. Zoowel in Groningen als in Nijmegen heeft hij verschillende rijwielen gestolen. JEUGDIGE BLOEMENDIEVEN De gemeentepolitie te Hillegom heeft twee jonge Hillegommers aangehouden, verdacht van verscheidene diefstallen. Zij stalen o.a. 30.000 anemonen, 23 manden tul pen, diverse rijwielen en lampen. De helers zijn ook opgespoord. De twee verdachten hebben bekend en zijn ter beschikking van de justitie gesteld. DE NIEUWE SPOORBRUG BIJ ZWOLLE De eerste trein er Hedenmorgen om 7.23 uur is de eerste de nieuwe spoorbrug over de IJsel bij Zwolle gereden. Het feit ging in alle stilte voorbij. Een feestelijk of of fideel karakter droeg dit oiet. Door een ploeg van twintig man werd evenwel hedenmorgen hard: gewerkt om alles gereed te krijgen. Een stuk spoor is omgelegd. Gedurende de eerstvolgende tien dagen zal slechts met een snelheid van 30 K.M. worden ge reden. Daarna wordt de snelheid verhoogd tot 75 K.M. Wanneer met October de nieuwe winterdienst- regeling in werking treedt, zal ook de tweede spoorbrug gereed zijn. Van dat tijdstip af zal dan over beide bruggen met een snelheid van 100 KM, of meer worden Auto- en motor-ongelukken Bij Halfweg (N.H.) reed ter hoogte van de IJsbaan de heer Van Asten uit Aarden- hout, die met zijn auto uit de richting Am sterdam kwam, een groenten ven ter aan, die met paard en kar daar ter plaatse stond. De jongeman, F. Meegdes genaamd en wo nende in de Platanenlaan te Zwanenburg, werd ongeveer 50 meter meegesleurd, waar hij kermende bleef liggen. Onmiddellijk werd medische hulp gehaald, waarna hij naar Amsterdam werd vervoerd. Bij infor matie aldaar bleek, dat hij, ofschoon zijn toestand inderdaad zeer ernstig is, nog ter verpleging kon worden opgenomen. De auto an den heer v. A. werd in beslag genomen. ij onderzoek bleken de remmen goed te functioneeren, zoodat men voor een raadsel staat, hoe het ongeluk heeft kunnen plaats vinden. In den ohaos van auto's, die na de aan rijding op den toch reeds zoo buitengewoon drukken Haarlemmerweg ontstond, deden zich nog twee aanrijdingen voor, waarbij vier luxe auto's beschadigd werden, waarvan twee zeer ernstig. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij echter niet plaats. De 17-jarige winkelbediende S. F., die Dinsdagmorgen op den weg naar Nijverdal door een auto werd aangereden en daarbij zeer ernstig werd verwond, is Zaterdag morgen ten huize van den heer L., waar hij .werd binnengedragen, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, aan de gevolgen overleden* De in het Gooi bekende zwerfster „Tante Anna", een - 67-jarige vrouw, liep met haar kinderwagen, die zij altijd op haar bedeltochten bij zich heeft, zig-zag op den Rijksweg Amsterdam— Baarn. Ver schillende auto's moesten voor haar stop pen, of langs haar heen rijden. Ter hoogte van den Oud-Blaricummerweg naderde een luxe auto, bestuurd door S. F. uit Bilt hoven,die voor een tegemoetkomende auto zijn licht moest dempen. Hierdoor zag hij de 67-jarige vrouw niet Hij voelde plotse ling een schok en stopte onmiddellijk. Het bleek, dat hij de zwerfster had aangereden, die bewusteloos op den weg lag en aan de gevolgen is overleden. Een honderdjarige te Kampen Op 19 Februari a.s. Men schrijft ons uit Kampen: Onze stad zal, naar algemeen wordt ge hoopt, binnenkort weer een honderdjarige onder haar inwoners hebben. Het is iu het algemeen ©en verheugend verschijnsel, dat te Kampen een groot aantal menschen vau hoogen ouderdom woont, maar een hon derdjarige hebben we in Kampen in onge veer 30 jaren niet als ingezetene gehad. De heer Gerrit Jan van Dijk Gzn., geboren te Kampen op 19 Februari 1835 zal De zaak van het Paleis voor Volksvlijt Een der verdachten in vrijheid gesteld Zaterdagavond zijn de drie verdachten in e zaak van het Paleis voor Volksvlijt, do directeur M., de commissaris van de N.V., PI. en de pleegzoon van M. door den rech- ter-commissafis mr. van Lier in het in tructiegebouw uitvoerig verhoord. Dit ver hoor werd bijgewoond door de beide ver dedigers mr. Muller Massis, die optreedt voor M. en mr. dr. Benno J. Stokvis, den raadsman van PI. Het verhoor heeft ge duurd van 's middags twee tot 's avonds half negen. De pleegzoon van M,. die slechts een bij rol heeft gespeeld in den loop der gebeur tenissen, is door den rechter-commissaris op vrije voeten gesteld, doch de directeur en de commissaris van het Paleis zijn in het Huis van Bewaring ingesloten. Beide verdedigers zullen van deze beschikking van den rechter-commissaris in hooger be roep gaan bij de rechtbank, die hierover in het begin van deze week zal beslissen. De verhooren zullén hoogstwaarschijnlijk heden worden voortgezet. op 19 Februari as. zijn honderdsten ver jaardag herdenken. De oude heer verblijft in het Ned. Hervormd Bestedelingenhuis alhier. Hij beschikt nog over een goede ge zondheid en zijn zintuigen functionneeren uitstekend, behalve een geringe doofheid. Op een rustige, bescheiden wijze weet hij veel te vertellen van zijn geboorteplaats, vooral wat betreft de waterwegen in ger dagen, waarmede hij uit de aard van zijn beroep, dat vanvisscher, veel in aan raking kwam. Zoo weet hij o. a. nog heel goed, dat het water der gracht ter plaatse van het Bolwerk, de stadsmuur bespoelde en dat hij met een zandschuit naar den Burgel voer door de vaart, ter plaatse waar nude Cel 1 es weg I igt De vorige honderd-jarige is geweest mej. Sophia Abrahams, geboren Wijnberg, ge boren te Zwolle den 15cn Maart 1800 en over leden te Kampen den llen Juli 1905, die dus den respectabelen leeftijd van 105 jaar maanden heeft bereikt. Haar voorganger te Kampen was de heer Anthony ten Dam, ge boren te Maastricht, den 14en Februari 1758 overleden te Kampen den lOen October 1859. Een leeftijd dus van 101 jaar en 8 maanden. Wij vernemen, dat reeds plannen worden imaakt om den honderdsten verjaardag van den heer Van Dijk op gepaste wijze te herdenken. ERNSTIG TRAM-ONGELUK Te Veldhoven XN.-Br.) is de 35-jarige sla gersknecht P. B. door een goederentram uit de richting Eindhoven gegrepen. Ern stig gewond en in zorgwekkenden toestand is hij opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. De man, die bijziende is, had de •rails willen oversteken, doch den afstand, die hem van de naderende trein scheidde, niet juist geschat. 'CHRONISCHE/ /BRONCHITIS/ j Siroop Famel geef» dadelijk verlich- ting, maakt het SWoop fame* OOK IN KIBNE. FLACONS a/l.US ZALM AAN DE HOOIVORK Bij Grave (N.-Br schijnen vele zalmen i Maas een zijriviertje opge zwommen te zijn. Daar worden de dieren, die niet lang in dit water kunnen leven, door de boeren met hooivorken gevangen. Er is zelfs een exemplaar van achttien pond ge- DINSDAG 22 JANUARI HUIZEN 301 M. - KRO-programma. - 8.00- 9 15 en 10.00 Gram.pl. 11.30-12.00 Godsd halfuur. 12.15 Gram.pl. 12-30 Orkestconcert et gram.pl. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Kniples. 4.1! Gram.pl. 4 30 Zangvoordracht en gram.pl. 5.15 Orkestconcert en gram.pl. 6.407.00 Cursut 7.15 Lezing. Gram.pl. 8.00 Vaz Dias Populaü concert en gram.pl 9.15 Orkestconcert mmv solisten. 9.50 Raciotooneel. 11.00 Vaz Dia» Hierna tot 12.00 gram.pl. HILVERSUM 1875 M. - AVRO-uitzdiding. 8.01 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl 10.30 Ensemble Francis Keth. 11.00 Kook- a bak praatje mevr. R. LotgeringHillebrand 11.30 Vervolg concert. 12 30 Omroeporkei olv. N. Treep, mmv. de „Two Hodlars" (ac cordeon). 2 30 Chopin-recital door M. Corcne (plano). 3.004.00 Kniples. 4.15 Gram.pl 4J( Radio-kinderkoor zang olv. J. Hamel. 5.00 Voo kleine kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRQ olv. D. B. J. Aris. 6.00 Kovacs Lajos en zij orkest 7.00 Kamermuziek door het Guarnen kwartet. 7.30 Eogelsche les Fred Fry. 8.00 Va Dias. 8.05 Jan ter Haar: Het Amsterdamse Gedenkteeken H. M. de Koningin-Moeder. 8.1 Gram.pl. 8.20 Gevar. programma mmv. Kovac Lajos en zijn orkest, de AVRO-Girls, Han Beu ker en Wouter Denijs (pianoduetten), en Piet re Palla (orgel). 9.20 ,,De Leeraar", blijspi vad Duvénnois. 11.00 Omroeporkest olv. 'J Treep, mmv. F. Koene (viool). 11.00 Va Dias. 11.1012.00 Uit Pschorr, Rotterdam: D Ramblers, olv. Theo Uden Masman. DROITWICH 1500 M. - 10.35-10.50 Morget wijding. 11.20 Orgelspel S. Torch 11.50 Voo de scholeo 12.10 Gram.pl. 12-35 A. OrgeHi en zijn orkest. 1.20 J. Muscant en rijn orkes 2.25 Voor de scholen 4.20 Causerie. 4.40 Sc listenconcert (alt. fluit. harp). 5.35 BBC-daa orkest olv. Hall. 6.20 Berichten 6.50 Handel concert 7.10 Fransche les. 7.40 Gram.pl. 7i Lezing. 8.20 Orgelspel C. H. Trevor. 9.0 ..Good-bye Mr. Ghips". hoorspel. 9.50 Berick ten. 10.20 Lezing. 10.40 „The Chariot Hour gevar. programma. 11.40—12.20 Lew Storfe rijn Band. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 GrJ mofoonpl 1.30—2.20 Salonorkest olv Doulid 5.20—6.5Ö en 7.35 Gram.pl. 8.20 Salonorkej ovl Douliez. 9.20 dito. 10-30—1120 GramJ - 484 M.: 12.20 Gram.pl. 1.30-2.20 dito. 5-2} Salonorkest olv. Douliez. 6.35 Gram.pl. 8.2l Symphonieconcert. 10.30—11.15 Gram.pL RADIO PARIS 1648 M - 7.20 en 8 20 Gram j 12.20 Populair concert olv. And ré. 8.20 „Pd léas et Mélisande", van Debussy. Mmv. orkeé olv. Wolff. KALUNDBORG 1261 M. - 11.20—1 20 StrijS orkest olv. Andersen. 2-35—435 Omroeporka olv Mahler. 7.20 Operettemuziek olv. Reesci 8.20 Gram.pl. 8 25 Hoorspel. 8.55 Pïanoreci» V. Fischer. 9.45 Kamermuziek door Strijkkwal tet. 10.25—11.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5.20 Gramofoonpl. 6J Silez, Gau-Symphonie-orkest olv. Schmidt- Belden. 12.35 Omroepkletnorkest olv. Eysolt 3.20 Uit Hamburg: Omroeporkest olv. Secke 7-30 Omroeporkest olv. Bschköetter. 8- Voordracht. DE IITSCHLANDSENDER 1571 M. 7. Operaconcert uit Frankfort olv. Rosbaud. 9. en 10.05 Berichten. 10.2011.20 Dansmuzit olv. Ilgner. HET VERHAAL VAN M1ENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT, door G. Th. ROTMAN. 17. Maar Saar schoot mij te hulp. Ze pro beerde den man achteruit te trekken aan het staartje, dat hij van achteren had zitten en waarmee c!e mannen hun broek nauwer of of wijder kunnen maken. „Laat m'n zus los!" riep ze dreigend, „of..." „Krak! Krak!" ging het oneens, en de man holde met een hoofd als Vuur in huis, ons allebei in den steedt latend. 18. Nog trillend op onze beenen van d< doorgestanen angst, wanhopend, of we oo den bloempot terug zouden vinden, ja, ni eens den weg wetend in de 6tad, sloegen op goed geluk een zijstraatje in. Opeens rif Saar, die toïvallig door het raampje van e< pakhuis naar binnen keek: „Kijk, kijk! Daf staat de wagen! (Wordt Woensdag vervolgt Ervaringen van een Hollander in dienst der Sovjets Dank rij onze gids werden we in staat gesteld ook binnen m het Raadhuis een kijkje te nemen. In vergelijking tot de andere gebouwen en huizen heerschte in het geheele gebouw een tame lijke weelde. De gangen waren met mooie tegels belegd en in de yersohillende lokalen lagen goede tapijten op den grond.. Een merkwaardigheid was de Lenin-verheerlijking. Gelijk men in een R.K. vereenigingsgebouw in elk lokaal een kruisbeeld vindt zag men hier in elk vertrek een zeer groot beeld van Lenin, de vader der revolutie. Dezelfde vorm van vereering vond ik later overal terug- De groote vergaderzaal van het Raadhuis was prachtig inge richt met meubelen van Slavonisch eiken en schitterende licht kronen, die we van de straat af al hadden opgemerkt. Nu we toch in de buurt waren vroeg ik aan den tolk, of het tok niet mogelijk zou zijn een kijkje te nemen in het clubge bouw van de communistische partij, dat 'n 25 meter verder lag. Jk geloof niet, dat we daar inkomen" zeide hij, „daar moet men bepaald een boodschap hebben, anders kom je er niet in." Hij bleek gelijk te hebben, want dien dag werden we niet toegelaten. Later kreeg ik er echter toch gelegenheid toe en nu ik tooh «en beschrijving geef van het het Raadhuis zal ik :er die van bet partijgebouw maar meteen op laten volgen. In weelderige inrichting bleek het clubgebouw wel ongeveer bvereen te komen met het Raadhuis. Er waren echter ook ver- schillen. Wat me direct opviel was een wacht van twee soldaten bij de deur, aan wie ik een legitim 'ebewijs moest toonen en qja reden van mijn bezoek moest opgeven, Daarna werd ik in een wachtkamer gebracht, waar ik juist een uur had zitten wachten voor ik tot het heiligdom van den partijsecretaris werd toegeaten. Later is me uit eigen ervaring en uit die van anderen geble ken, dat men er wel op kon rekenen, dat er altijd een uur wacht tijd verloren gaat, indien men precies de vormen in acht neemt. Ook daar leer je echter overheen stappen en zoo liep ik later maar onaangediend door. wanneer ik wist, dat er verder geen bezoek was. Het kantoor van den partijsecretaris van Astrakan is een Juweel van een vertrek: zware Perzen op den grond, schilderijen aan den wand en een meubilair dat gezien mocht worden. Helaas moet ik zeggen, dat ais er eens wat minder luxe was op de kantoren van partijsecretarissen en andere hooge functio narissen, die rondom de Kaspische Zee zetelen, het er misschien voor den arbeider wat beter zou uitzien. Bij de partij en bij de GepeOe ik kom daar later nog op terug, want met de GepeOe had ik nog „aardige" ervaringen is alles o.k. en ik kan me voorstellen, dat als men foto's van hun gebouwen laat zien en er onder zet: dit is nu het clubge bouw van de partij, dat de communisten in andere landen zich groote voorstellingen maken van hetgeen in Rusland voor de verheffing van den arbeidenden stand wordt gedaan; maar ook foto's kunnen liegen Weelde en armoede grensden in Astrakan dicht aan elkander, maar de weelde was er niet bij den arbeider. Bij mijn impressies van Astrakan wees ik reeds op de kerk- rulne in de Raadhuisstraat. Nog een tweede kerkruïne bevond zich in dezelfde straat cn ook hier was weer een kerkhof „opgeruimd". Ars cuiTusueit scheen men nog een enkele graftombe te hebben laten staan. Ik moet opmerken, dat van de 120 kerken, die Astrakan ge teld heeft, nog maar een enkele bestaat. Verreweg de mecsfen zijn gesloopt, want, terwijl ,men op het platteland weinig van bestrijding van den godsdienst bemerkt, valt die in de stèdm sterk op en mgn neemt geen halve maatregelen, maar breekt af, wat er af te breken valt. Het trof mij echter telkens, dat oudere menschen voor een voormalige kerk of de plaats waar een kerk heeft gestaan, in stil gebed verzonken staan. Daartegen wordt niet opgetreden en men ziet het zelfs op plaatsen, waar de kerk b.v. kazerne is gemaakt. Astrakan hongert! schreef ik boven dit hoofdstuk, maar men zou dat niet zeggen in de twee goede restaurants in de Brats- kajastraat, waar de Russische élite placht samen te komen. Ik bezocht er een van, en hier was alles even voornaam en proper; een goed strijkje zorgde voor Duitsche muziek en. de consumptie was er prima, hoewel peperduur. Mijn oog viel op een groot schilderstuk aan den wand. Ik had er al een paar keer naar zitten kijken, meenende, dat cr iets bijzonders was aan dat schilderij en eindelijk, daar zag ik het: het was een Russisch landschap met een bewolkte lucht en uit die wolken kwam te voorschijn het hoofd van Lenin. dat neerzag op de vlakte. Het restaurant is in 1933 gesloten en het schilderstuk hangt nu in het visch- en conserv. nmagazijn van Cebkaspriba Ik was pas in Astrakan, toen ik die ervaring had en begon toen reeds te gevoelen hoe groot de tegenstellingen in Rusland zijn. Na mijn bezoek aan het restaurant, het was 10 uur 's avonds, zag ik verderop voor een gebouw een lange rij menschen. De queu was zeker 50 meter lang en. men stond in rijen van vier. Ik vroeg wat of daar te doen was en men zeide mij: „Brood halen! Kom vannacht om een uur of twee nog meer eens terug als je de laatste wilt zien binnen gaan!" Ik ben er toen niet op ingegaan; wilde zelf myn Russisch kennen voor ik over de toestanden oordeelde. Wat heeft dit volk geledenl zeg ik nu uit ervaring en ik voeg er bij: wat lijdt het nog. „Hongerend Astrakan" is maar niet een mooi opschrift voor een hoofdstuk, het is bittere werkelijkheid. Nooit zal ik vergeten den 14den April 1933, toen ik van Tra Front te Astrakan kwam. Daar heerschte toen de hongersnot in zijn scherpsten vorm. In het midden van de stad zag ik de straat waar mijn kantoor was gevestigd een oploopje. Et groepje menschen. stond er te kijken naar een ouden man, d aan den kant van den weg lag. Hij was stervende en naar hi scheen onbewogen keken de mannen er omheen naar de zie togèride, uitgeteerde man op straat, die na weinige oogenblikke den laatsten adem uitblies. Korten tijd later kwam er een wagen voorbij met een pat soldaten er op. Het lijk van den gestorven man werd opgeraa] en op den wagen gegooid. Als het kreng van een hond Neen, nooit zal ik den 14den April 1933 vergeten, omdat ik dit dag niet minder dan 14 lijken van de straat zag opnemen. Daa om vergeet ik dat getal 14 niet meer. Zijn dan de menschelijke gevoelens zoo uitgesleten, dat het onbewogen kan aanzien, dat een medemensch op straat kr peert? Och neen. maar wat kunnen deze menschen, die ze nauwelijks brood hebben om in het leven te blijven en die urt in rij moeten staan voor ze hun rantsoen krijgen, doen? Kan hen hetzelfde lot niet treffen In Juni 1934 werd het broodrantsoen tot 50 teruggebrad en later, toen het weer op het oude peil stond werd de prijs mi 110 verhoogd. Men spreekt thans van afschaffen van de broo kaart, maar wat heeft het te beteekenen als men het brood ni kan koopen? Ik heb Astrakan niet anders dan hongerend gezien. Nog Juni van dit jaar vond ik een doode tegen het hek van de aai legplaats der Wolga booten beneden aan de Rosa Luxemburi straat liggen (hoewel men nu nauwkeuriger toezicht hield) tot op den dag van mijn vertrek werd ik omringd door uitg teerde bedelaars, wien men het aan kon zien, dat zij niet meer te leven hadden, waarvan het „kopeken pesalste" noodkreet om het leven was. k(Wordt v urvolgdJH

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8