BINNENLAND. Schaakrubriek. MAANDAG 21 JANUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND STALIN SLAAT TOE Over alïes wat met den moord op Kirol te Leningrad samenhangt, ligt een vrijwel ondoorzichtige nevel. Dat zijn we zoo ge woon van Sovjet-Rusland, waar men de kunst wèl verstaat om de ware toestanden voor het oog der buitenwereld te yerhei- melijken. Nu de berechting van allen, die in ver band met dien moord wegens hoogverraad ter verantwoording zijn geroepen, achter den rug schijnt te zijn, is het van nut om eens saam te vatten en met elkander in v erband te brengen wat erover uitgelekt is. Kirof, de 4S-jarige partijleider te Le ningrad, die het gebracht had tot de plaats van één der zes of zeven hoofdpersonen in Rusland en dié zelfs beschouwd werd als de vermoedelijke opvolger van Stalin, werd vermoord op den middag van den eersten December, toen bekend was, dat hij op den avond van dien dag in een partij vergade ring te Leningrad zou spreken over de af schaffing van de broodkaarten. Zooals men weet, was het de 30-jarigo Nicolajef, die hem neerschoot Of deze Ni- colajef uit puur politieke motieven of ook uit persoonlijke wraakzucht heeft gehan deld, is niet met zekerheid bekend. We kunnen echter aannemen, dat Nicolajef, die reeds een poos uit de partij was gezet geweest, wegens overtreding van de disci pline en later wel weer als partijlid opge nomen was doch niet bij de werkenden in gedeeld en daardoor allerlei voorrechten, die hij vroeger genoot, moest missen, zoo wel persoonlijke wraakzucht als politieke bedoelingen had toen hij Kirof, den man van het officieele bolsjewistische gezag, den dood inzond. Men heeft echter al dadelijk Nicolajefs daad uitsluitend als politiek verschijnsel behandeld. Nicolajef was, volgens den Rus- eischen berichtendienst, „de exponent van een samenzwering". Uit de schaarsche mededeelingen, welke over het onderzoek en de gerechtelijke be handeling zijn losgelaten, is het niet mo gelijk met zekerheid te besluiten, dat „de oppositie", die men na den moord op echt bolsjevvistisch-bloedige wijze heeft aange grepen, iets met Nicolajefs daad te maken heeft gehad. Alles wat men ervan te weten is gekomen wijst er echter op, dat Stalin en de zijnen den moord een welkome aan gelegenheid hebben gevonden om eens een degelijke opruiming te houden onder hun tegenstanders, die dan voor het gemak maar „vijanden yan de arbeidersklasse" worden genoemd, Acht leidende personen der G.P.Oe ie Leningrad zijn onmiddeillijk van hun posten verwijderd. In den loop van de maana December werden in totaal 117 menschen doodgeschoten, waarvan er vele n'.ots met tien moord op Kirof te maken hadden. En nog enkele dagen geleden werden de beide oude revolutionairen Zinovjef en Kamenei tot langdurige gevangenisstraffen veroor deeld, tesamen met zeventien yan bun aan hangers. Een Duitsch journalist, Klaus Mehnert, die te Moskou woont, beeft deze forsche actie van Stalin en de zijnen tegen de voor het Sovjetgezag gevaarlijk geachte „onte vredenen", nagegaan en licht ons in over de vraag welk karakter deze ontevreden heid heeft. Hij komt tot de conclusie, dat zelfs de bolsjewistische regeering haar Ja- cobijnen heeft, want het schot op Kirof kwam, zegt hij, van links. Hier schoot de eene partijgenoot den an deren neer omdat de leiding naar zijn mee ning en die van zijn yrienden, te yer naar rechts stuurde. De „oppositie" verweet Stalin, dat hij verraad aan het socialisme pleegde dooi het invoeren van staatskapitalistische maat regelen, zooalB de accoordloonen en het weer invoeren van standsverschillen, welke verschillen na het afschaffen van de brood kaarten nog vergroot worden. Verder wordt Stalin verweten het nauwe samenwerken met het reactionnaire Frankrijk, het zeer kapitalistische Amerika en den Volkenbon u en het prijsgeven van de klassieke bolsje wistische idee der wereldrevolutie. Op het laatste partijcongres had Stalin getracht de politieke gedragslijnen onvoor waardelijk vast te leggen in een reglement, dat erop berekend is de eensgezindheid in de partij aan de opvattingen yan haar lei ders te koppelen. I-Ioe merkwaardig stemt deze methode in het bolsjewistische Rusland overeen met de cadavergehoorzaamheid, die in de fas cistisch of nationaal-socialistisch geregeer de landen van Europa tot leidend beginsel yerheveA is. In zuïke systemen, waar persoonlijke meening met misdaad gelijk gesteld wordt, kan men niet anders dan nu en dan een uitbarsting van terreur en de erbij passen de bloedige onderdrukking daaryan yer wachten, In het onderhavig geval trekt het de aan dacht, dat zulk een onbarmhartig en on- menschelijk neerslaan van „ontevreden heid" geschiedt in een staat welker ver heerlijkers in andere landen do gewoonte hebben om agitatie te voeren voor wat zij „menschenrechten" noemen. Zouden onze communisten liever niet eens letten op de eerbiediging van de menschenrechten in hun eigen roode paradijs, waar de scherp rechter overspannen raakt door de mass* executies toegepast op arbeiders, omdat zij ontevreden durven zijn met een bepaalde politieke richting waarin de regeerder sturen? Of ligt het buiten hun vermogen om lee ring uit dit door Stalin geboden voorbeeld tc trekken! DE VOLKENBONDSRAAD Italië en Abessynië In een geheime zitting heeft Zaterdagmid dag de Volkenbondsraad er kennis van ge nomen, dat Italië en Abessynië bij schrij ven aan den secretaris-generaal van den Volkenbond den plicht hebben aanvaard, op de basis van het Verdrag van 1908 onmid dellijk onderhandelingen aan te knoopen over de regeling van het conflict en niets te doen, de situatie zou kunnen doen toespitsen. DE SAAR-VLUCHTELINGEN. De Raad zou daarna beginnen met de be handeling van de kwestie der vluchtelinge.® uit het Saargeibied, maar die kwestie is niet meer aan de orde kunnen komen, aange zien alle beschikbare tijd in beslag werd genomen door de bespreking van de Fin- sche schadevergoedings-eischen, welke be spreking uren heeft geduurd. Daardoor is de kwestie der vluchtelingen automatisch op de agenda van de Raadszitting van Maan dag gekomen. Laval heeft inmiddels zijn aangekondigd memorandum over deze kwestie aan den sceretaris-generaal van don Volkenbond overhandigd. Daar naar de meening van de Fransche regeering de vluchtelingen-affaire den Volkenbond vóór alles aangaat, moet h. i. de Bond in de eerste plaats preventief werken, om daardoor moeilijke problemen bij den tegenwoordigen stand der arbeids markt te vermijden. Doch er zijn reeds da delijk na de stemming vele Saarlanders over de Fransche grens gekomen en tegen over hen heeft de Volkenbond een onmid dellijke verplichting. Dc kosten voor het onderhoud der vluchtelingen moeten wor den opgenomen in het budget van den Vol kenbond. Maar ook het onderbrengen van de vluchtelingen is een zeer moeilijk pro bleem. Voor Frankrijk is het reeds een pro bleem om de Fransche burgers uit het Saar- gebied weder op te nemen. Maar hoewel het uit overwegingen van menschelijkheid do grens niet heeft willen sluiten voor Duii- schers, meent zij voor deze emigranten de daadwerkelijke medewerking van den Bond te moeten vragen. Max Braun verklaart, iii een bezwaar schrift aan den Volkenbond, dat de ver plichtingen welke Duitschland in Juni op zich heeft genomen voor de bescherming van de minderheden niet toereikend zijn en verzoekt daarom den Volkenbond vast ie stellen waarheen de vertegenwoordigers der minderheid in het Saargebied zich moeten begeven om veilig te zijn. Gevraagd wordt, dat de Volkenbond een hulp-comité zal vor men, dat de beschikking zal krijgen over geldmiddelen. Dit comité zou den vluchte lingen levensonderhoud en arbeid moeten verschaf fen< Hongarije en Joego-Slavië Uif Boedapest: Voor zijn vertrek uit Ge nève heeft de minister van buitenlandsche zaken Kanya zich zeer voldaan geuit over den indruk, dien hij in Genève had gekre gen ten aanzien van liet conflict met Joego slavië. Hij zeide tot den vertegenwoordiger van het Hongaarsche Agentschap, dat het slechts is toe te schijven aan het vrij moei lijke technische systeem der afwikkeling, dat het nog niet gelukt is, het conflict de finitief uit den weg te ruimen. Laval weer te Parijs De Franscïïe Minister van Buitenlandsche Zaken Laval is Zondagmiddag uit Genève te Parijs teruggekeerd. Hel roode eenheidsfront in Frankrijk Vakverbond wijst communistisch voorstel af Protest tegen terechtstellingen in Rusland Het bestuur van de C.G.T., het socialis tische Vakverbond, heeft een aanbod van de C.G.T.U., het communistische vakverbond, om op 1 Februari a.s. gemeenschappelijk te demonstreeren ter herinnering aan de Februari-gebeurtenissen van verleden jaar, afgewezen. Bovendien protesteerde het bestuur der C.G.T. eenstemmig tegen de „onmenschelij- ke en gruwelijke terechtstellingen" die in den laatsten tijd in de Sovjet Unie hadden plaats gevonden. Zij verklaarden zich ech ter bereid de onderhandelingen met het communistische vakverbond over de orga nisatorische eenheid voort te zetten, hitler naar het saargebied Uit Saarbrücken: De nat. soc. instanties in bet Saargebied hebben een aanvang gemaakt met de uitwerking van plannen voor een groot sche demonstratie ter verwelkoming van Hit- Ier, wanneer deze zijn intocht zal houden in het Saargebied, die, ofschoon nog niet offi cieel vastgesteld, verwacht wordt tegen 10 Maart. Voorts worden plannen gemaakt voor de eerste verkiezingen na den oorlog voor den Rijksdag. de nieuwe staatsvijand nummer 1 ATLANTIO-CITY, 21 Jan. De politie van New-Yersey heeft gisterochtend vroeg geeft; getracht den misdadiger Al vin Karpis, den tegenwoordigen staatsvijand nr. 1, te resteeren. Verscheidene politieagenten begaven zich naar een klein hotel, waarin Karpis met een helper, Harry Campbell en twee vrouwen zijn intrek had genomen. Toen de politie echter binnendrong, baanden de beide misdadigers zich een weg met chinepistolen en wisten in een auto te ont snappen. De vrouwen konden gearresteerd wor den. De Fransche Minister van Arbeid, Jacquier heeft met goedkeuring van het Kabinet \n wetsontwerp ingediend, waarbij voor in dustrieels ondernemingen het recht tot hot laten verrichten van overwerk wordt opge heven. De Minister ziet hierin een maatre gel tot vermindering van de werkloosheid. De Prins van Wales overweegt, naar wordt medegedeeld, zijn ranch in den Cana- deeschen staat Alberta te verkoopen. Afge zien van de kosten voor het onderhoud van een boerderij, die hij slechts zelden bezoekt, zoekt de Prins een kooper, vooral omdat de steeds toenemende verplichtingen, die zijn koninklijke positie hem stelt, hem zullen dwingen meer in Eugeland te blijven en in dc toekomst, veel minder in het buitenland is, isi.seib Japansche operaties aan de Chineesche grens Ongerustheid in China. Uit Peking: Sedei't eenige dagen doen ge ruchten de ronde over aanstaande militai re operaties door het Japansche Kwantoeng- leger aan de Chineesch-Mandsjoerijsche grens. Volgens berichten uit Hsinking heeft het Japansche oppercommando een actie in de lucht en te land aangekondigd tegen de in het Westen der provincie Jehol staande troepen van generaal Soeng-Tsje-Soean. Het zou de bedoeling zijn, deze troepen tot ach ter den Grooten Muur terug te drijven. De Japansche militaire autoriteiten zouden hierbij van de meening uitgaan, dat gene raal Soeng ondanks herhaalde waarschu wingen het Westelijk deel van Jehol weder rechtelijk heeft bezet. Zijn troepen zouden van onregelmatig karakter zijn en een orde lijke regeering der provincie onmogelijk ma- Deze berichten hebben in Chineesche kringen groote opwinding veroorzaakt, daar men aanneemt, dat een dergelijke Japan sche stap het voorspel tot een verder op treden tegen de provincie Tsjachar zou kunnen zijn. De Chineesche autoriteiten leggen er den nadruk op, dat in het grens gebied van Tsjachar en Jehol volkomen vrede heerscht. De Chineesche pers heeft reeds uit Dolo- nor het arriveeren van Japansche troepen- versterkingen cn vliegtuigen op vrachtauto's gemeld. Sterke troepenafdeehngen en veol oorlogsmateriaal zouden naar Dolonor on derweg zijn. De toespitsing van den toestand Uit Peking: Met betrekking tot de nieu we actie" der Japanners in Oost Tsjachar, welke heeft geleid tot een verscherping van den toestand in het Verre Oosten, kan thans melding worden gemaakt van een officieuse verklaring van het hoofdkwar tier van het leger van Mandsjoekwo, waar in verklaard wordt, dat het Japansche Kwantoeng-leger op IS Januari de militaire operaties heeft ingezet in de provincie Jehol. De Chineesche troepen hebben, vol gens het communiqué, een aantal be langrijke strategische punten bezet en zijn de sommaties van het Japansche froofdkwartier de bezette gebieden te ontruimen, niet nagekomen. Hun voor posten hebben zelfs versterkte instel lingen betrokken. In Chineesche kringen daarentegen wei gert men nog steeds mededeelingen te doen met betrekking tot de gebeurtenissen m Oost Tsjachar. Men constateert slechts dat Japan voor Mandsjoekwo aanspraak maakt op Oost Tsjachar als deel der provincie Jehol. Van Chineesche zijde wordt ont kend, dat China geregelde troepen in dit gebied op de been heeft Men weigert bovendien te gelooven, dat de bezetting van het kleine en dunbevolkte gebied het doel zou kun nen zijn van de groote Japansche troepenconcentratie en vreest, dat Japan veel verder strekkende bedoe lingen heeft, Socialisten worden nazi's in het Saargebied Uit Saarbrücken: Na een tweedaag- sche onderhandeling met 'n vertegen woordiger van het Duitsche Front, architect Keiler, heeft de afdeeling Neunkirchen der S.D.P. vrijwillig be sloten tot ontbinding over te gaan. De stukken en andere officieele beschei den, die nog aanwezig waren, benevens het overgeschoten vermogen zijn ter beschik king gesteld van de Winterhilfe. De sociaal democratische gemeenteraadsleden hebben hun mandaten ter beschikking gesteld, en ook het Volkshuis G.mJj.H. heeft tot liqui datie besloten; het huis wordt ter beschik king gesteld van het Duitsche Arbeidsfront als „Huis van den Duitschen Arbeid". De soc.-dem. vrije bond van turners te Neunkirchen heeft ook tot ontbinding beslo ten; de leden zijn naar den Duitschen Tur nersbon d overgegaan. Het blad .Deutsche Front" schrijft naar aanleiding van deze gebeurtenis, dat het toe te juichen valt, dat zij, die tot het einde voor hun zaak hebben gestreden, nu weer vrijwillig naast hun Duitsche volksgenooten gaan staan, nu hun leiders lafhartig zijn ge deserteerd en zich reeds in het buitenland bevinden. Wij willen hun, die vrijwillig tot ons zijn teruggekeerd, de broederhand rei ken en alles .vergeten wat in het verleden is gebeurd, Uit New-York: Volgens radioberichten van het basiskamp van admiraal Byrd's Zuid- pool-expeditie te Little America, begint do expeditie voorbereidingen te treffen om naar huis terug te keeren. Het opbreken van het hoofdkamp geschiedt onder leiding van lui tenant George Novill. Twee transportsche- Een zijn thans op weg naar de Walvisch- aai. Het eene, de „Bear of Oakland" werd gister te Little America verwacht. Het pro bleem hoe de schepen geladen kunnen wor den heeft heel wat hoofdbrekens gekost, aangezien er dit jaar in het ijs weinig be weging zit. Tenzij tengevolge van een hevi- gen storm het ijs binnenkort in beweging raakt, zullen alle voorraden over een af stand van zes mijl vervoerd moeten wor den, waarvan vooral de laatste mijl over slecht en gevaarlijk ijs. Voor dit laatste ge deelte zijn de tractors te zwaar, zoodat voor dit stuk houden gebruikt zullen moeten worden, Kort Nieuws In Griekenland zijn groote hoeveelhe den sneeuw gevallen. Twee huizen zijn in gestort, tal van voertuigen ingesneeuwd. - In Midden-Italië heerscht hevige koude. Te Rome vroor het gisteren heel den dag. Voor het eerst hebben gisteren de Turksche vrouwen aan de verkiezing voor de nationale vergadering deelgenomen. De officieele toerisme-bond in België heeft de regeering voorgesteld met het oog op de Brusselsche wereldtentoonstelling toe risten-belga's in te voeren. De Engelschman Mac Pherson heeft in een kotter van 18 ton een tocht over den Atlantischen Oceaan gemaakt. Op 6 Sept. 1934 vertrok hij uit Portsmouth en is thans behouden de Barbados aangekomen, Fransche boeren te Berlijn Een aantal vertegenwoordigers der Fran sche boeren heeft Zaterdag een bezoek ge bracht aan den plaatsvervanger van den Rijksboerenleider in het ministerie van voedselvoorziening. De Franschcn wezen er op, dat juist de Duitsche agrarische wetge ving in haar principieele houding invloed heeft uitgeoefend op de Fransche boeren. Er hadden verdere besprekingen plaats over de methode tot verdieping der betrekkingen tusschen de Duitsche en Fransche boeren. DE STRIJD IN DEN CHACO. Uit Asuncion: Zaterdag zijn de Paragu- aansche troepen op drie punten opgerukt, waarbij zij er in geslaagd zijn de Bollviaan- sche stellingen van Santa Fé en Palo Marcado te bezetten en de verdedigingslinie nabij Carangdayty te doorbreken. Dank zij dit oprukken bevindt de linkervleugel zich thans nog slechts op 15 mijl van Villa Montes, het voornaamste doel van het Paraguaansche offensief, terwijl de rechtervleugel zich aan de ingang bevindt van het Boliviaansclie departement Santa Cruz. -eze overwinningen vormen een groote vol doening voor de nationale trots, die zich ge wond voelt door de dreiging van den Volken bond het wapenembargo ten gunste van Boli via op te heffen. De troepen te Santa Fe, aan de Parapiti- rivier zijn thans doorgedrongen tot wat vol gens de Paraguaansche opvatting de natuur lijke en historische Westgrens vormt van het omstreden gebied. Denk om de emnnYii Puzzlt Het AmsterdamRijnkanaal Naar de „Msb." verneemt, is de gunning voor het bestek van de nieuw te bouwen sluis bij Wijk bij Duurstede, behoorende bij den zijtak Jutphaas— Wijk bij Duurstede van het Amsterdam—Rijnka naal, vervallen. Dit werk was reeds langen tijd aanbesteed, doch tot nu toe was het niet gegund en het zal voorloo- pig ook niet gegund worden. Daarmede is een ernstige stagnatie gekomen in den aanleg van het Amsterdam—Rijnkanaal. De betrokken instanties hebben medegedeeld, dat de uitvoering van het werk voorloopig zal worden uitgesteld. Alle consequenties, die daaraan vast zitten, als bijv. het definitief komen te vervallen van dezen zijtak, hield men voor „onzeker". Ook omtrent de reden van deze vertraging kon men niets naders mededeelen. Suriname's economische toestand Behoefte aan vaste richtlijnen Blijkens het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer over het wetsontwerp tot vast stelling van de Surinaamsch* begrooting voor 1935, was men van oordeel, met de re- geering dat, wat de versobering van het bestuur betreft, Suriname thans aan de grens van het mogelijke is gekomen. Naar eenige leden meenden, opent op dit gebied alleen het denkbeeld Suriname en Curasao administratief samen te voegen en onder het bewind van een gouverneur te brengen, nog eenig perspectief. Wellicht zou dit perspectief zich ook over de econo mische ontwikkeling en de algemeene finan- cieele positie van de volgens dat denkbeeld te vereenigen gebiedsdeelen kunnen uit strekken. Vraag naar welvaartspolitiek Verscheiden leden, die de erkenning voor op stelden, dat ook zij voor het oogenblik geen middelen kunnen aanwijzen, die bin nen afzienbaren tijd een gunstige ommekeer in Suriname's economische toestand zouden kunnen teweeg brengen, blijven het niette min ernstig betreuren, dat de regeering niet bij machte is gebeken met betrekking tot dit gewest een meer positieve welvaarts politiek te voeren. Het is de landbouw alleen die Suriname helpen kan. Had do Regeering op dit gebied tijdig vaste lijnen getrokken en een vooruitziende politiek gevoerd, dan zou wellicht de inzinking nimmer die af metingen hebben aangenomen, welke zij thans heeft. Wat betreft de mogelijkheid van de ont ginning van ongebruikten grond in Westelijk Suriname, vroegen eenige leden, of de re- geering niet bereid is aan een commissie een onderzoek op te dragen naar de in het afgeloopen jaar bij een door Ir. v a n D ij k genomen proef behaalde resultaten. Gevraagd werd, of thans het tijdstip niet gekomen moet worden geacht om van re- geeringswege steun te verleenen aan pogin gen, van particuliere zijde ondernomen, tot oprichting van een conserven-fahriek en van een export-centrale voor fruit. Het nut van de instandhouding van den Lawa-spoorweg werd door vele leden sterk betwijfeld. Mislukte samenwerking? Tusschen anti-rev. en chr. hist, groepen In de ledenvergadering van de Chr. Hist, Kiesvereeniging te Eindhoven, deed het be stuur verslag van de onderhandelingen met de Anti-Revolutionaire Kiesvereeniging ter zelfder plaatse over de mogelijkheid om bij de komende gemeenteraadsverkiezingen met een gecombineerde lijst uit te komen. Uit de bestuursmededeelingen bleek, dat bij do beide partijen de ernstige wil had voorgezeten om tot samenwerking te komen en dat de besprekingen reeds eenige tijd gaande waren voor de Chr. Besturenbond op een van zijn vergaderingen deze samen werking ernstig bepleitte. Helaas werd door de A.R. delegatie zeer gedecideerd de wensoh geuit, dat op een gecombineerde lijst geen vrouwelijke can- didaten zouden mogen voorkomen. Hoewel men op talrijke punten tot volko men overeenstemming was gekomen, bleven de onderhandelingen op dit punt steken, omdat het Bestuur van de Chr. Hist. Kies vereeniging zich onmogelijk met dit stand punt kon vereenigen. Een dergelijke houding ware tegenover het grootste gedeelte der Protestantsche Christelijke vrouwen te dezer plaatse niet verantwoord. Beide partijen betreurden zeer, dat op dit punt de zaak moet stranden en hebben bij Kamerleden en Partijbureaux nadere advie zen ingewonnen, welke echter geen nieuwe mogelijkheden openden. Op deze mededeelingen volgde een zeer geanimeerde discussie, waarbij het over- grootc gedeelte vergadering nlg zijn ANTIREV. KIESVEREEN. IN ZUID-HOLLAND Vergadering van het Prov. Comité De candidatenlijsten voor de Staten Zaterdagmiddag vergaderde te Rotterdam het Comité van Anti-Rev. Kiesverenigin gen in Zuid-Holland. Na opening der vergadering op gebruike lijke wijze door den voorzitter, den heer Th. H e u k e 1 s. kwam aan de orde de de finitieve vaststelling der candidatenlijsten, die te voren voorloopig in de Statenkies- kringen waren opgemaakt. De eindbeslis sing daarover is n.l. voorbehouden aan de vergadering van het Provinciaal Comité. Zonder of na korte bespreking konden de lijsten voor Rotterdam, Den Haag. Leidon Gouda Delft en Ridderkerk worden vast gesteld. Over enkele noodzakelijk geachte kleine wijzigingen werd onmiddellijk over eenstemming verkregen. Langdurig werd beraadslaagd over de lijst voor den Statenkieskring Dordrecht, welke ten slotte met op twee na algemeene stem men kon worden vastgesteld. De candidatenlijsten in Zuid-Holland lui den thans als volgt: Rotterdam: 1. J. Schouten; 2. Th. Heukels; 3. Mr. A. de Jong; i. K. Verhoeven J-Lzn.; 5. Mr. P. B. Bouman; 6. A. Hane- maaycr; 7. B. Nederlof; 8. A. Reyers; 9. Dr J. Hekman; 10. A. Hogeweg. Den Haag. 1. Jhr. Mr. J. M. M.v. Asch v. Wyck; 2 I. v. d. Loo; 3. Dr. J. W. Note- boom; 4. J. A. Knetsch; 5. A. Mastenbroek; 6. J. Ruissaard; 7. A. A. Klapwijk; 8. Mr. L. Lindeboom; 9. M. A, Potter. Leiden. 1. W. Warnaar, Sassenheim; 2. Dr. C. Beekenkamp, Leiden; 3. J. G. v. Es, Leiden; 4. A. Warnaar J. zn., Hazerswoude; 5. Chr. Eggink, Voorschoten; 6. H. v. Zonne veld, Sassenheim; 7. T. S. Goslinga, Leiden; 8. F. Eikerbout, Leiden; C. A. Veltkamp, Katwijk aan Zee; 10. P. Boot Jr., Leiden. Gouda. 1. C. J. Hoogendijk, Ouderkerk a.d. IJssel; 2, P. v. d. Bas, Moordrecht; 3. G. M. Herngreen, Alphen a.d. Rijn; 4. Jac. Bio- mond, Bleiswijk; 5. Mr. Y. Langhout, Voor burg; 6. J. Aalbers, Krimpen a.d. IJssel; 7. P. D. Muylwijk, Gouda; 8. C. v. Baren, Ze venhoven; 9. Mr. E. P. Verkerk, Boskoop; 10. B. Offringa, Hazerswoude. Delft: 1. Mr G. van Baren, Delft; 2. V. Ph. Valstar, Naaldwijk; 3. H. Crezeo, De Lier; 4. Mr P. A. Schwartz, Maassluis; 5. A. van Rijn Pzn, Vlaardingen; 6. A. Hook, Schiedam; 7. B. G. Hoogcndoim, Schiedam; 8 .J. van Rijn Mzn 's-Gravenzande; 9. P. Mak, Schiedam; 10. Jac. Biemond, Bleiswijk. Dordrecht: 1. G. R. Sterk, Leerdam; 2. J. A. J. Jansen Manenschijn, Zwijn- dreoht; 3. Mr E. J. E. G. Vonkenberg, Gor- cum; 4. K. Aantjee, Bleskenegmaf; 5. A. van Houweling, Peursum; 6. A. Pierliagen, Streef keirk; 7. A. D. BiKker, Noorddcos; 8. C. Vink, Ottoland; 9. H. Wetselaar, Dordrecht; 10. G. J. O. Vermeer, Noordeloos. R i d d e r k er k: 1. J. C. Diepenhorst, Strijen; 2. J. A. van Niouwenhuyzen, Dirks- lands; 3. G. van Andel, Zuidland; 4. A. van Vliet, Ridderkerk; 5. J. P. Kogel-er, Zwijn- drecht; 6. W. J. Donkersloot, Ooltgensplaai, 7. H. v. d. Berg, 's-Gravendee 1; 8. L. de Jong, Zuid-Beijerland; 9. R. Sterk, Nieuwe Tonga 10a. C. A. Potter, Dirksiamd, Besloten werd om niet meer dan 10 namen op een lijst te plaatsen. Bij uitvallen zal worden opgeschoven. Als algemeen advies werd het parool: Stemt no 1 uitgegeven. Aan het bestuur werd opgedragen te ge legener tijd te beslissen over de verbinding der lijsten. Als gemachtigde voor de ver binding werd de secretarie ,de heer C. Wil denberg, te Den Haag, aangewezen. Plaats vervanger de heer H. Smit-kamp, Den Haag. Uitvoerig werd gesproken over de te voe ren propaganda. Belangrijke ondel-deelen daarvan gaven aanleiding tot gedachten- wisseling. Het bestuur deelt mede, dat bijzondere omstandigheden voorbehouden op 9 Maart a.s. te Rotterdam een groote propaganda- vergadering zal worden gehouden. Zij zal 's middags te 3 uur beginnen. De vergadering kenmerkte zich door een kloeken geest van vastberadenheid, welke in overeenstemming was met den zwaren strijd, die wacht, maar ook met de groote ernst van de beslissingen waaronder zeer moeilijke die moesten wore en geno men. De belangen der anti-rev. partij in de provincie Zuid-Holland en de eisohen voor een deugdelijke vertegenwoordiging van de deelen, maar ook van het geheel, stonden bij allen scherp op den voorgrond. Daardoor was het mogelijk om met verblijdende eensgezindheid den juisten, door beginsel en zede geboden weg te vinden. Met bijzondere waardeeriug werd kennis genomen van de zeer loyale houding van een der aftredende Statenleden en van en kele cancLidaten, die toonden, waar zulks noodig werd geacht, een offer te willen brengen. De Voorzitter sprak aan het eind der vergadering een kort. slotwoord, dat vele: zal hebben ontroerd. De spankracht des ge loofs, die voor den strijd om de beginselen onmisbaar is, zal allen hebben te bezielen, die het antirev. vaandel volgen. Er is thans maar één taak meer voor een ieder, die in de organisatie leiding heeft te geven of ander arbeid heeft te verrichten. Bidden en werken. De geestelijke partij eenheid over heersche alle geschillen van localen of meer algemeënen aard, die er zouden kunnen zijn. Eén gesloten front hebben we te toonen tegen allen die ons op het felst zullen be strijden. Aller beginsel trouw vorme om de anti-rev. veste, waardoor we de christelijke grondslagen van ons volksleven willen be schermen een hooge, sterke muur. En God sterke ons door Zijn kracht tot het werk door Hem ons op de handen gelegd. De welgeslaagde, bemoedigende vergade ring werd na dankgebed van den heer A. M. Brouwer, van Gorcum, door den voor zitter gesloten meening uitsprak, dat men onder de tegen woordige verhoudingen zeer zeker met alle ernst naar samenwerking moet streven en dat het daarom buitengewoon te betreuren was, dat het standpunt „elke partij draagt de verantwoordelijkheid voor de eigen can- didaten", door de Anti-Revolutionaire dele gatie niet, kon worden aanvaard. Besloten werd, dat men in dezen geest nog een schrijven zou richten aan de Anti- Revolutionaire Kiesvereeniging en dat, zoo het antwoord daarop geen nieuwe gezichts punten opende, men helaas gedwongen zou zijn de verkiezingscampagne afzonderlijk te ypergn. Weerbericht Het dunne pUltj© geeft den vorigen stand aaa Hoogste stand te Valentia 783.0. Laagste stand te Vardö 749.4. Stand vanmorgen half twaalf 775.3. WEERVERWACHTING Meest matige N. tot W. wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in tempe ratuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het hoogo drukgebied blijft zijn kern bo ven de Britsche eilanden handhaven, terwijl een tweede kern zich boven Centraal-Europa bevindt. Over Scandinavië trekken voortdu rend zware daalgebieden. welke daar (vodral gisteren) ruw weer veroorzaken. Over IJs land daalt do barometer eveneen6, weer. Rustig is het weer in de kern van de hoogo drukking. Hier en daar komt wat nevel voor. In O. Duitschland valt bij zwakke wind eenige sneeuw. Over het algemeen zijn de temperaturen weer gestegen. Vooral in Scandinavië is zij boven normaal. Vorst van beteekenis komt alleen in Centraal Europa voor. (München had 17 gr. C.). Er is in den algemeenen weerstoestand ten onzent nog sleohts weinig verandering gekomen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 6.8 C. 22 JANUARI. Zonsopgang 7.58 uur, zonsondergang 4.25 uui» Maan op nam. 7.50 uur, onder v.m. 8.29 uuE VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 22 JANUARI. Van 's avonds 4.55 uur tot 's morgens 7.27 uttf WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rhelnfelden t.70 1.76 Canb Rreisach 0.71 0.78 F.ms K<ihl Ï.71 1.76 Coblens Maxan 3.28 3.28 Trier Diedesheim 0.75 075 Keulen Mannheim 1.94 2.05 Dnsseldorf Lohr 1.35 1.38 Rhhrort Mainz 005 0.05 Wesel Bineen 1.20 1,28 Emmerik Heden Vorïg 127 1.34 1.30 1.99 1.61 1.67 0.93 1.04 1.30 1.86 0.76 0.76 o*io n.oa 033 0.23 1.10 1.10 Kampen -0.02 -005 Eysden 47.08 47.37 Maastricht 41.81 42.15 Grevenblcht 28.95 99 27 Venlo H.i-6 11.84 Grave (sluis) 6.77 7.20 St Andries 1.70 1-75 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 22 Januari Delfzijl 0.41 13.10 HellevoetsL 4.45 16.54 Terschelling 10.21 22.28 Willemstad 5.39 17 62 Haningen 11.00 23.15 Brouwerah. 3.57 16,06 Den Helder 8.55 21.45 Zierlkzee 4.2? 16.47 IJ maiden 4.50 16.58 Wemeldinge 4.63 17.07 Hoek v. HolL 4.05 16.09 Vlissiugen 2.53 15,15 Scheveningen Terneazen 3.29 15.47 Uotteidam 4.52 18.21 Hans weert 4.19 16,34 Lobith 9.93 10,04 Nijmegen 7.67 7.75 St Andries 2,45 2,43 Arnhem 7.63 7.71 Vreeswijk lw 0.38 0,34 De grootmeesters spelen simultaan Capablanca, Lilienthal en Tartakower te Rotterdam Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Rotterdam sch Schaaknieuws werd een massa-simultaanseance gegeven. Daartoe waren uitgenoodigd de drie groot- mees'fcers van het schaakspel: Capablanca, Lilienthal en Dr. Tartakower, welke allen de uitnoodiging hadden aanvaard. Zoo gaf de groote zaal van Tivoli Zaterdagavond een feestelijke aanblik. Drie groepen van 30 borden waren opge steld en daarbij had zich de keur van Rot- terdamsche schakers geplaatst. De belang stelling was groot. O.a. werden opgemerkt de burgemeester van Rotterdam, Mr. Droogleever Fortuyn en de consul-generaal van Cuba. De Cubaansche schaakmeester Capablanca had verreweg de sterkste spelers tegen zich gekregen. Toen te ruim 8 uur, nadat de voorzitter, de heer Miechielser Sr., de aanwezigen welkom had geheeten, de wedstrijd begon, trok het bekende en el le spel van Lilienthal dadelijk de aandacht. Hij speelde verbazend snel, de te genspelers hadden weinig bedenktijd en reeds had hij een dozijn spelen beëindigd, toen de andere meesters nog maar drie (Tartakower) en een (Capablanca) hadden voltooid. Zijn 24ste party (18 gewonnen, i verloren) was beëindigd, toen de anderen pas drie borden vrij haddden. In een kwartier waren op alle dertig borden van Lilienthal reeds 8 zetten gedaan. Binnen de 2 Yz uur was zyn laatste tegenstander over wonnen en de uitslag van deze stmul laanrace wap, dat hij 23 partijen had gewonnen, 5 re mise had gemaakt. (J. Prudon, J. Klappe, T. de Koning, A. Gerritse en J. Stakenburg), Van twee had hij het verloren, nl. van a. Wielenga en W. J. Mühring Kalmer speelden de andere meesters. Capa blanca had in 4 uur, om 12.15 uur zijn taak volbracht Van de 30 waren 26 gewonnen door hem, geen verloren en met vier (A. Zuidweg, J. van Wering, T. T. van der Tol en J. J. Boer) speelde hy remise. Met Tartakower duurde het nog langer. Toen de laatste koning neergelegd werd was het 12.50 en had hy 26 party an gewonnen, 2 verloren (van A. L. de Gelder en N. A. van den Heuvel) en twee remise (met J. H. Cas-i teleyn en. L. Croonsberg), i

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2