Het Saarland viert feest Gemengd Nieuws. Aspirin BINNENLAND. Weerbericht WOENSDAG 16 JANUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Heel Duitschland juicht mee De vlucht van de leiders der status-qiio-beweging Het Saarvolk, dat zijn gevoelens zoo lang op hoog hevel in bedwang heeft moeten hou den, heeft na het bekend worden van den stemmings-uitslag zijn vreugde de vrije teu gel gelaten. Toen zij zich moesten inhouden, teneinde de Duitsche zaak niet te schaden, hebben de mensehen dat nauwgezet gedaan. Maar des te uitbundiger waren zij toen ze begro- pen, dat er geen reserve meer van hen ver langd werd. Dat bewustzijn scheen in den namiddag eerst goed door te dringen. In Saarbrücken werd het toen gaandeweg zóó druk in de straten, dat men slechts schuifelend vooruit kon komen. De gereedgehouden versieringen wi alom in grooten overvloed aangebracht en in een ommezien was de nuchtere aanblik, die de stad de laatste dagen op bevel van de Regeeringsconimissie had geboden, ver dwenen. Overal hingen) de vlaggen met ha kenkruisen dicht opeen en waren de straten met vlaggen, overspannen. Overal zag men versierde en onkranste portretten en busten van Adolf Hitler. Tegen den avond werd het zoo mogelijk nog drukker. De Saarbrüctkenaars gingen naar de illuminaties kijken, die van stads wege waren ontstoken en naar den grooten "fakkel-optocht, in elkaar gezet door de ver eenigingen en formaties, zooals die ook in het Duitsche rijk zelf bestaan. Tienduizenden laaiende fakkels werden meegedragen en ook op vele balcons in de straten waar de optocht passeerde, flakker den vuren. De voorbijtrekkende mannen en vrouwen, jongens en meisjes, zongen met hartstocht hun Duitsche liederen van vreug de over de bevrijding. En daartussehen door hoorde men telkens weer ..Hi, ha. ho, wo ist der Status Quo" en „Ri, ra, rutsch, der Status Quo ist futseh". Twee uren achtereen trokken de men- schen zoo vol geestdrift door Saarbrückens straten, achter schetterende fanfares en met wapperende vanen. Het autoverkeer stond al dien tijd prac- tisch stil. Op een plein werden de duizenden toege sproken. Op het Jbalcon van het stadhuis spraken o.a. de burgemeester en ook de vroegere regeeringscommissaris voor het Saargebied, de vroegere vice-kanselier Von Papen. En intusschen werden door het geheele Saarland, tot aan de Moezel toe, vreugde vuren ontstoken. Natuurlijk waren er ook minder smake lijke uitingen, zooals het dragen van dood kisten waarop de naam „Status Quo", het rondzenden van overlijdensberichten van den Status Quo, enz. Maar tot uitspattingen van de goedhartige S aar landers is het nergens gekomen. Hoe de gemoedsstemming van de socialis ten en communisten onder dit bruischend nationaal feestbetoon was, laat zich denken. De leiders, die enkele dagen geleden nog vol moed en dappere voornemens schenen, zijn zich hun verpletterende nederlaag be wust en toonen zich terneergeslagen en be ducht voor hun eigen persoon. Al lieelwat emigranten en personen, die zich tegenover het komend regiem openlijk verzet hebben, zijn in den middag en avond alvast over de Fransche grens verdwenen. Max Braun en Fritz Pfordt, de leiders van socialisten en communisten, zijn met den middagtrein naar Genève vertrokken, om bij den Volkenbond garanties te bepleiten, die Duitschland zou moeten geven voor de tegenstanders van liet Duitsche regiem. Donker en verlaten staat het gebouw waarin het Eenheidsfront zijn hoofdzetel ■had. En terwijl de SA met dreunenden tred, roffelende trommels en schetterende trom petten voorbij marcheert, herinnert alleen nog een groot plakkaat boven de poort van het gebouw met de woorden „Leve de vrij heid" aan den hopeloozen strijd, dien de voor standei's van den status quo tegen den on- bedwingbaren Duitschen geest der Saar- landers heeft gestreden. Het feest in Duitschland Het van hoogerhand in Berlijn gegeven •consigne om te vlaggen en te feesten van wege de Duitsche trouw der bewoners van het Saargebied is overal in het land met graagte opgevolgd. Vooral in Beieren en in de Paltz is har telijk gefeest. Te Berlijn had des avonds een groot? Saardemonstratie plaats, waarbij Goebbels {van de Bijksdagtrap het volk toesprak. De Stresemann-strasse is door den Ber- ïijnschen politie-president omgedoopt in Saarlandstrasse. Hitier te Berchtesgaden Hitier bespreekt met Von Neurafch en 'Goering in Berchtesgaden, in de stilte der Beiersche Alpen, den nieuwen toestand. Goebbels heeft in zijn rede op de Rijks- Üagtrappen o.a. gezegd: Thans, na de oplossing van de laatste territoriale kwestie tusschen Frankrijk en Duitschland is het mogelijk, de stemmen des vredes daadwerkelijk in Europa te la ten weerklinken. De vrede is niet te vinden hij de zwakken en weerloozen, maar bij hen, die vastbesloten zijn hun land te ver dedigen. Zoo ligt dan heden, zoo besloot Goebbels zijn rede, weer de oude grens om ons rijk. De stembussen naar Genève Nog gisteravond laat is de internationale stemmingscommissie in Zwitseerland aan gekomen, met zich in een goederenwagen voerende de stembiljetten van de Saarland- sche volksstemming. De voorzitters vertrokken Ook de Nederlandsche voorzitters der htembureaux zijn nog gistermiddag uit het Saargebied vertrokken, op het station te Saarbrücken uit-geleid door do Nederland sche kolonie en den commandant der Ne derlandsche marinetroepen, kapitein De Bruyne, met zijn adjudant en de andere officieren. De Nederlandsche Spoorwegen hadden ge zorgd voor een trein, bestaande uit tien D-rijtuigen eerste en tweede klasse entwee restauratiewagens. De helft van den trein ping rechtstreeks naar Amsterdam, de an dere helft naar Zwolle. Alle deelnemers waren, ondanks het feit, Idat ze bijna geen nachtrust genoten haddon en zeer vermoeiend werk achter den rug had den, in de beste stemming. Zij verklaarden eich ten zeerste voldaan over de ontvangst, die zij. in het Saargebied hadden gevonden en de indrukken, die zij hadden opgedaan, Men had alles gedaan, nm het lion zoo aan genaam mogelijk te maken. De verbeterde stemmencijfers Uit Saarbrücken: Het door den voorzitter van de plebisciet-commissie, Rohde, medegedeelde eind-resultaat van de Saarstemming luidt: Van 539.541 stemgerechtigden hebben 528.005 hun stem uitgebracht en wel: 477.119 vóór Duitschland, 46.513 voor den status quo en 2.124 voor Frankrijk. 2.249 stemmen waren ongeldig. Saarstemming onmiddellijk bevel gegeven, de grenscontrole te verscherpen. De passen van alle buitenlanders worden zeer nauwkeurig nagezien, om in ieder ge val een toevloed van ongewenschte elemen ten te verhinderen. DEMONSTRATIES IN OOSTENRIJK. Het Duitsche Nieuwbureau meldt üit Weenen: Hoewel de veiligheidsautoriteiteii reeds eenige dagen geleden den bekendsten nationalen leiders huisarrest voorgeschre ven hadden, om demonstraties te vermijden, verzamelden zich niettemin gisteren in de morgenuren in tal van provinciesteden groo ten menschenmassa's, o.a. in Innshrück, Graz. Linz en Klagenfurth. Overal weerklonken de uitroepen: „Hoch Deutschland!" en „Heil die Deutsche Saar!" Verklaringen van Flandin De Fransche minister-president Flandin heeft zijn vreugde uitgesproken over den uitslag van de stemming in het Saf bied. Geen Fransohman denkt er over zen uitslag te bestrijden. Van de thans over blijvende moeilijkheden is die van de mo gelijke emigratie uit het Saargebied het grootst Hoewel Frankrijk zijn grens niet zal sluiten voor degenen die zich bedreigd voelen, is dat een zaak die den Volkenbond allereerst aangaat. Flandin verklaarde tenslotte: „Ik heb reeds gezegd dat de regeling van de Saar- kwestie van groote beteekenis is voor de verlietenng van de Fransch-Duitsche be trekkingen. Ik ben er zeker van dat de over- groote meerderheid van het Fransche volk wcnscht, dat deze betrekkingen geleidelijk beter worden om eens tot samenwerking in het belang van den Europeesohen vrede te komen. De Fransche publieke opinie, die dikwijls teleurgesteld is, hecht momenteel meer waarde aan daden dan aan woorden. Wanneer wij zoo handelen, dat de liquidatie van het bijzondere Saarregime in den kortst mogelijken tijd voltrokken wordt dan heb ben wij het recht van de Duitsche regee ring een overeenkomstige goede wil en een nauwkeurige eerbiediging der volkenrech ten te eisehen, die de grondslag van een vertrouwingwekiken.de samenwerking van de volken vormt." Te Weenen was liet uitgeven van extra ochtend-edities verboden. De krantenventers, die dit niet gelooven wilden, bleven voor de bureaux wachten en moesten tenslotte door in allerijl ontboden politiemannen uit eengedreven worden. Zeer groot is de politiemacht bij de Ween- sche universiteit en de andere hoogescholen. De studenten van de Weensche universiteit kregen, toen zij zich gistermorgen naar de colleges begaven, een manifest van den rec tor te lezen, waarin gezegd werd, dat den universiteitsautoriteiten ter oore was geko men, dat de studenten van plan waren, groote demonstraties op touw te zetten. De rector verzocht den studenten van hun voor nemen af te zien en de orde te bewaren. Niettemin vonden gisteravond in tal van Duitsche en Duitschgezinde vereenigingen in besloten kring feestelijkheden plaats. Heden beslissing te Genève ;sie-Aloisi is gisteren te Genève bijeen geweest en heeft be sloten aan den Volkenbondsraad voor te stellen, tot den terugkeer van het geheele Saargebied naar Duitschland te besluiten. Waarschijnlijk zou de Volkenbondsraad reeds hedenmiddag een beslissing in dezen zin nemen. Vermoedelijk zal de Volkenbonds raad verder reeds a.s. Vrijdag den dag bepalen, waarop het geheele bestuur van het Saargebied aan Duitschland zal worden overgedragen. Een herinnering aan de dagen van Versailles Tn het Amerikaansche tijdschrift Liberty is een artikel verschenen, dat betrekking heeft op de gebeurtenissen, die zich tijdens de onderhandelingen te Versailles hadden afgespeeld. De schrijver, kolonel House, deelt daarin mede, dat president Wilson met direct ver trek had gedreigd, voor het geval Foch en Clemenceau er op zouden blijven staan, dat het Saarbekken bij Frankrijk werd ge voegd. House had daarop het compromis voorgesteld, waarbij het. Saargebied onder het bestuur van den Volkenbond werd ge steld. De schrijver verklaart dan woordelijk: „De zucht tot wraak en de hebzucht der Geal lieerden was destijds sterker dan hun eigen vredeswil, en zelfs dit compromis, dat thans tot de volksstemming heeft geleid, heeft 'ijftien jaar lang als een molensteen aan den hals van Europa gehangen". MEN VERWACHT DE EMIGRANTEN Te Toulouse zijn maatregelen getroffen om ongeveer 6000 emigranten uit het Saargebied op te nemen. Op het station te Toulouse zijn reeds cantines ingericht, terwijl er voor ge zorgd is, dat de emigranten zoo spoedig mo gelijk over de verschillende steden van het deu-ulement kunnen worden verdeeld. De overgangstoestand In Engeland is men zeer tevreden over den gang van zaken in het Saargebied. Wel '5 men van meening, dat nog eenige onrus- ige dagen zullen volgen, maar men heeft een groeiend vertrouwen, dat dezen in be trek kei ijken vrede en rust zullen verloopen. Er schijnt slechts weinig twijfel te bestaan, dat de beslissing van den Volkenbondsraad aardoor de Saar weer aan Duitschland zal orden gehecht, thans niet veel meer is dan een formaliteit. Het voornaamste punt, dat geregeld zal moeten worden zal zijn de duur van het interregnum, dat noodig is voor overdracht der regeeringszaken. Er zijn verschillende zaken te regelen, die tijd cischen. Zoo zal de douane aan de Westgrenzen van het Saargebied een wijziging moeten ondergaan, terwijl ook in plaatselijke besturen veran deringen moeten worden aangebracht. Het valutaprobleem is gedeeltelijk behandeld door de commissie van drie en gedeeltelijk door de Bank voor Internationale Betalin gen. De geographische positie van het Saarge bied is van dien aard, dat het een deel zal worden van de gedemilitariseerde zóne. Een der laatste dingen, die geschieden zullen voor de overdracht zal zijn het terugtrekken der internationale troepen. De Volkenbonds raad zal voor al deze zaken data moeten vaststellen op grond van aanbevelingen, rlie door de Saarcommissie van Aloisi zullen worden gedaan. GEEN REPRESSAILLES Uit. Berlijn: Medegedeeld wordt, dat men van Duitsche zijde niet verwacht, dat groote groepen Saarbewoners naar Frankrijk zullen vluchten, aangezien hiertoe niet de minste aanleiding bestaat. Gouwleider Bu rakel heeft nadrukkelijk verklaard, dat geen en kelen aanhanger van den status quo ook maar een haar zal worden gekrenkt. Bezoek van Flandin en Laval aan Londen Op 31 Januari Uit Londen: Gister zijn regelingen getrof fen voor het bezoek van Flandin en Laval, dat bepaald is op 31 Januari a.s. Vrijdag en Zaterdag daaraanvolgend zullen de bespre kingen worden gevoerd, waarbij het niet zoozeer het doel is beslissingen te nemen dan wel een breede basis te vinden, waar op het meereirdeel der Europeesche proble men zal kunnen worden behandeld. Het is mogelijk, dat deze bespreking slechts de perste zal blijken van een reeks, waarin ürt Europeesche staatslieden zullen trachten oplossingen van groot belang tot stand te brengen. HET PROCES TE FLEMINGTON In het proces tegen Hauptmann verklaar de Dinsdag de handechriftdeskundige John Tyrrcl, dat ook hij van meening was, dat de losgeldhrieven van de hand van Hauptmanr afkomstig zijn. Zijn pogingen bij het schrij ven dezer brieven zijn handschrift te ver draaien of wel dit te doen bij het schrijven van de hem door de politie gedicteecrde stukken, zijn mislukt Getuigen uit Europa NEW-YORK, 1 Jan. Met de lie de France arriveerde gister de New-Yorksche detec tive Arthur Johson met vier getuigen voor het Lindbergh-proces, die onmiddellijk per auto naar Flemington zijn gebracht Het zijn de zuster en de broers van Isi dore Fisch, eu een verpleegster. De procu reur-generaal te Flemington heeft medege deeld, dat hij voornemens is den geheel eu levensloop van Isidor Fisch te onderzoeken en met behulp van getuigen te bewijzen, dat deze met de ontvoering van baby Lind bergh in geen enkel verband staat. ERUPTIE VAN DE SOLFATARA Uit Napels: De vulkaan Solfatara, die se dert de twaalfde eeuw .slaapt" is in wer king getreden en heeft een. hoeveelheid ko kend heete steentjes uitgeworpen. GANDHI ALS ARBEIDSBEMIDDELAAR Uit Bombay: Gandhi is er in geslaagd door zijn bemiddeling een einde te maken aan het arbeidsconflict te Almcdabad. Uit Leningrad: Dinsdag is een aanvang gemaakt met het proces tegen Zinojief c.s., die beschuldigd worden van hoogverraad. Negentien personen zitten op de beklaagden bank. Tusschen de Mandsjoerijsche en Japan- sche militaire autoriteiten zijn thans onder handelingen gaande inzake de militarisee ring van de geheele Mandsjoerijsche politie. De afzonderlijke Mandsjoerijsche politie- afdeelingen zouden in één politiecorps wor den samengevat en geplaatst worden onder een vertegenwoordiger van het Japansche oppercommando. Tot chef is overste Nakar aangewezen. PARAGUANEN IN EEN HINDERLAAG LA PAZ, 16 Jan. Van Boloviaansche zijde rordt gemeld, dat een groote Paraguaanschc troepenafdeeling aan de grens van den Gran Chaco in een Boliviaaneche hinderlaag is gevallen, ten gevolge waarvan het Para- guaansohe regiment zoo goed als werd ver nietigd. Volgens nog niet bevestigde berichten, zouden de Panaguanen, bij vergeefsche po gingen om fort Capirenda in te nemen, 500 man hebben verloren. AMERIKA'S TOETREDEN TOT HET PERMANENTE HOF WASHINGTON, 16 Jan. Heden zal presi dent Roosevelt in den Senaat zijn voonstei bepleiten tot toetreding van de Ver. Staten tot liet Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Ilaag. Op het Witte Huis wist to verklaren, dat Roosevelt niets vui'i ger wenschte dan liet oogenihliik waarop hij het verzet, dat gedurende twaalf jaar hier tegen had bestaan, zou hebben gebroken. Kort Nieuws Rond de Zee van Marmora hebben de aardschokken zich herhaald. Enkele huizen zijn ingestort. De bevolking verlaat de streek. Een koudegolf heeft veel 6ohede toege bracht aan den katoen-oogst in Engelsch Indië 100.000 pond Egyptische katoen zal worden uitgewisseld tegen Duitsche kunst- meest Thans maakt men zich in Finland on gerust over een geheim zinnig vliegtuig, dat men eenige malen heeft waargenomen. D» militaire autoriteiten denken, dat het spion- nage drijft. De staalfabrieken te Sheffield hebben i 1931 100.000 ton staal (1/10 van de heeie productie) voor wapenfabricoge gebruikt. De politie te Warschau heeft 106 leden in den bond van houtarbeiders gearres teerd, omdat zij door dreigementen steeds .oogcr looneiechcn wisten door te zotten. HET EFFECT VAN 'T SAAR PLEBISCIET TE BERLIJN De stem van het bloed (Van c i Duitsclien correspondent) Onze Duitsche correspondent schreef ons het volgende over de wijze, waarop de Ber- lijnsche pers, lang voordat liet eindresultaat der Saar stemming bekend was. reeds de overwinning vierde, een triomfstemming, welke thans door de feiten is achterhaald en gerechtvaardigd! Onder het thans veelzeggende opschrift: „Dc stem des Bloods heeft de overwinning behaald" beweert de „B.Z. am Mittag", dat de gansehe wereld diep onder den indruk is van de Duitsche Saar-overwinning: „Over de gansehe wereld is er op 't. oogenblik maar één onderwerp, dat de politieke discussie beheerscht, het Saar-plehiscict en zijn resul taat. Geen land, dat aan Duitschland grenst, heeft zich aan den diepen indruk kunnen onttrekken, dien het kalme en waardige ver loop der volksstemming, liet stilzwijgend op treden der Duitschers aan de Saar, op ieder een maakt." Volgens dit Ullstein-orgnan is er over de gansehe wereld geen blad, ook al is het anders vol haat tegen Duitschland, dat aan de eindoverwinning nog twijfelt. Het oogen blik schijnt thans aangebroken, waarop Duitschland zijn vroegere plaats onder cl grootmogendheden weer kan innemen Het „Berliner Tageblatt" prijst de sterk, zenuwen der Saarland-bevolking, spoort ei toe aan, dat Dinsdag overal de vlag wordt uitgehangen en geeft precies den tijd aan waarop velschillende extra-treinen aan de verschillende stations van Groot-Berlij binnenloopen met de mannen en vrouwen die gisteren hun stemplicht in het Saar gebied hebben vervuld. Overal zullen luidsprekers ervoor zorgen, dat men het eindresultaat op straat kan liooren, zoodat dp 15c Januari 1935 een na tionale feestdag belooft te worden. Var oogenblik af mogen de Saarlanders mei meer als bewoners van Beioren of Sak behandeld worden, want ze zijn nu met één slag „Rijksduitschers" geworden. De Engelsche pers, speciaal „Daily Tele graph" en „Daily Harold staan verbaasd over de voorbeeldige orde, welke tijdens het plebisciet is gehandMiafd en de Berlijn sche pers exploiteert deze berichten na tuurlijk als een speciaal compliment voor de mannen van het „Duitsche Front". Alle anderen worden als emigranten, provoca teurs eu separatisten verachtelijk gemaakt. Met hen zal straks afgerekend worden! Met een gevoel van leedvermaak wordt erop gewezen, dat zelfs de Engelsche peis Braun en zijn volgelingen niet langer au sérieux neemt. liet spreekt vanzelf, dat de agressieve „Angriff" het verst goat in zijn geestdrift over het voorloopig bereikte resultaat. Nu Nederland eri Engeland hun grenzen eventuecle vluchtelingen hebben gesloten, wijst het vroegere lijforgaan van Rijks minister dr. Goebbels erop, dat alleen reeds de stad Parijs met een bezoek v minstens 24000 emigranten rekening k houden. Geen wonder, dat de Fransche re geering sedert Zondag niemand meer zon der een geldig pasvisum over de grens laat. De Volkenbondsraad Het geschil tusschen Perzië en Irak GENèVE, 16 Jan. Onder voorzitterschap van den Turkschen minister van buitenl. zaken Tewfik Rusjdr Arak heeft do Vol kenbondsraad heden behandeld het tus schen Perzië en Irak ontstane grenscon flict. De Britsche vertegenwoordiger Eden stelde voor, dat de juridische kant van het conflict, dat voornamelijk van juridischen aard was, zou worden voorgelegd aan Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag. De Italiaansche vertegenwoordiger, ba ron Aloisi, die in deze kwestie tot rappor teur is benoemd, deelde mede dat hij ten spoedigste rapport aan den Raad zal uit brengen. Geruchten over scheiding van Koning Alfonso Er gaan geruchten over oneenigheid tus schen ex-koning Alfonso van Spanje en zijn gemalin, waarbij zelfs gesproken wordt over een aanstaande scheiding. Een groote rol zouden daarbij spelen de huwelijken bene den liun stand die hun kinderen gesloten hebben of willen sluiten. Koningin Victo ria, die reeds drie maanden alleen in een Londenseh hotel woont, zou zich daar niet over heen kunnen zetten. DE KRATER DER ZELFMOORDENAARS Uit Tokio: In tegenwoordigheid van onge veer 400 personen, die een uitstapje maak ten, sprongen Maandag drie personen in don rook en gloed uilstootenden krater van den vulkaan Mihara. Naar aanleiding hiervan wordt eerst thans bekend, dat ook op Nieuw jaarsdag drie personen op deze wijze zelf moord hebben gepleegd. Uit Oost-lndie SLACHTOFFERS DER PEST. BATAVIA, 16 Jan. (Aneta). In het pest- rapport, loopende van 10 Nov. tot 10 Deo. 1934, wordt vermeld, dat in die periode zich 16S5 ziekte- en sterfgevallen voordeden. Van deze kwamen 1561 voor in de residentie Priangan. DESSA DOOR STORM GETEISTERD. TJERIBON, 16 Jan. (Aneta). De dessa Silcngkrang in liet district Tjeledoek is door geweldige stormwinden geteisterd. 120 woningen zijn omgewaaid. De aanplantin- gen werden totaal vernield. Boomen wer den ontworteld. Vier personen zijn gewond. Een kindje is overleden: zeer veel gezinnen zijn dakloos. Door het Binncnl. Bestuur zijn maatrege len getroffen tot huisvesting en voeding van de slachtoffeps. De schade is nog niet bepaald, doch is belangrijk. EEN 101-JARÏGE OVERLEDEN Te Oud-Beijerland is de oudste inwi er gemeente, dc lieer K. Schipper, in ouderdom van 101 jaar overleden. van zijn grondstoffen, de voortdurende en zorgvul dige analyse tijdens het fabricatie-proces door eersteklas deskundigen, garanderen een product van naam. Het product van vertrouwen. ran 2 tabl. a 10 d Auto- en motor-ongelukken Te Heil en doorn (Ov.) heeft op den straatweg llellencioornNijverdal nabij de smederij van den heer Osswaart een em- tige aanrijding plaats gehad. De 17-jarige winkelbediende Fokkert, die loopend naast zijn rijwiel huiswaarts keerde, waarbij hij réchts hield, is door de auto van bakker H. uit Nijverdal gegrepen en tegen de straat gesmakt. De bestuurder van dc auto had sterk naar rechts uitgehaald, omdat aa linkerzijde van dén weg een auto stond. F. bokwam een schedelbasis-fractuur. Hij daar vervoer niet meer mogelijk bleek, op genomen in een naastbijgelegen woning. De toestand van F. is zeer ernstig. Voor zijn leven wordt gevreesd. De auto, waarmee de aanrijding is scliied was door bakker II. gehuurd. Bij onderzoek is gebleken dat dc remmen van den wagen niet voldoende werkten. De auto is in beslag genomen. Te Hattem er broek (Old.) bad een aanrijding plaats tusschen een auto be stuurd door N. .uit Wezcp. en een houtwa gen. De bestuurder van laatstgenoemden wanen. H. Veenekamp, word daarbij wond. Hij is naar het R. K. Ziekenhuis te Zwolle gebracht DE BRAND IN DE CUNERAKERK. Voor de Arohemsche rechtbank werd op nieuw behandeld de zaak tegen W. F. H., 4§ jaar, loodgieter te Rhenen, wien ten laste was gelegd, dat hij op 3 Sept. 1934 te Rhenen hoogst roekeloos en onvoorzichtig bij het verrichten van loodgieterswerkzaarn- heden aan een der goten van de Cunerakerk is te werk gegaan, waardoor brand ont stond cn het dak der kerk is verbrand. Verdachte gebruikte een soldeerbout met open vlam, hetgeen voor dergelijke werk zaamheden wettelijk niet geoorloofd is. De officier van justitie concludeerde uit de getuigenverklaringen, dat gebleken dat de brand ontstaan is op de plek w verdachte kort te voren op wettelijk onge oorloofde wijze werkzaamheden had ver richt. De officier persisteerde bij zijn eisch: n.l. 2 maanden gevangenisstraf. De verdediger pleitte vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. EEN GEZONDE NACHTRUST IS ALLES Volgens de N.R.C. is de burgerij van het stadje Workum (Fr.), opgeschrikt door het besluit van den burgemeester, inhoudende om voortaan geen nachtpermissie, te geven na middernacht. Vereenigingen en allen, die zich nog wel eens na middernacht op straat vertooncn, heeten door dit besluit onaangenaam verrast tc zijn. Zooals in ons land gebruikelijk is, is een „comité van actie" in het leven geroepen. Volgens dit „comité" liad dc burgemeester ge meend, dat hij, met het oog op liet tegen woordige salaris van dc politie-agenten, dezen niet meer mocht belasten met het toezicht na middernacht Mochten dc loo- nen van deze ambtenaren te eeniger tijd weer verhoogd worden, dan zou er wellicht voor den burgemeester aanleiding zijn, op dit besluit terug te komen. Vertegenwoordigers van vereenigingen meenden, dat liet bestaan hunner organi satie thans wordt bedreigd. Men wil pogen het besluit ingetrokken tc krijgen. KIND ERNSTIG GEBRAND Een 3-jarig kind op dc T. v. Lennekade te Amsterdam is in een tobbe met kokend water gevallen. Met ernstige brandwonden aan het onderlijf is de kleine vervoerd naar het Wilhelmina Gasthuis. POLITIEKE GEVOLGEN Na het overlijden van Minister Kalff In hetzelfde artikel, waarin het plotse ling verscheiden van minister Kalff be sproken en betreurd wordt, tracht de Limb. Koerier reeds invloed op nister Colijn uit te oefenen om bij dc keuze van een opvolger niet in de liberale rich ting te zoeken. Bij dit graf, aldus heet het, „zal Dr Colijn misschien aanleiding vinden, zich te bezin nen over de vragen: of hij bij de formatie van zijn kabinet in 1933 niet ietwat over haast is te werk gegaan; of het wel een ge lukkige greep is geweest ook oen volbloed liberaal daarin te halen; of juist deze libe raal, krachtens ziju beginsel, niet een on overkomelijke hinderpaal was geworden voor de koersverandering in de regcerings- politiek, die van verschillende zijdeu me steeds grootere nadruk in dc jongste maan den is gevraagd?" En het blad besluit: „Zóó gezien gaat de keuze van een nieu wen minister van Waterstaat \èr uit boven de vraag tot welke partij dc heeren behoo- ren, die in dit extra-parlementaire kabinet hebben zitting genomen. Met belangstelling zullen velen de ko mende benoeming tegemoet zien. Deze keus toch kan een beslissende aanwijzing zijn an de 1'irhting, waarin het kabinet-Colijn, na achttien maanden practische ervaring. il koersen: een aanwijzing ook \oor de Tweede Kamerfracties, die straks, na rijp beraad, haar houding ten opzichte van bet top toch al te aarzelend beleid van de regeering definitief zullen moeten be Dalen." Het beheer van Waterstaat a.i. Do Minister van Waterstaat ad interim, Dr. II. Colijn, is voornemens in de och- tenduren zijn werkzaamheden op het dc- Hoogste stand tc La Havre 777.9. Laagste stand te Janmayen 743.3. I Stand vanmorgen half twaalf 776.5. i WEERVERWACHTING j Zwakke tot matige wind uit W. richtingen;] nevelig tot half bewolkt, weinig of gee ijl neerslag, iets kouder in het Noorden en] Oosten. I BUITENLANDSCH WEERBERICHT J Het gebied van hoogen luchtdruk neemt! nog steeds in omvang en beteekenis toe en dë depressies blijven op grooten afstand. De minima bewegen zich rn N.O. richting langs de Oostkust van Groenland. J f Aan weerszijden van de DenemarkenstraatJ - •heerschen zeer .groote temperatuurverschil- j len en zelfs Janmayen meldt temperatuur boven het vriespunt. De sneeuwbedekking reikt juist tot onzq grenzen. De warmte drong door tot over, onze Oostgrens. De vorstlijn week terug tot aan Midden-Duitschland. j Over het Schwarzwald cn de Alpen waait] een koude storm uit het N. met tempera-j turen van 17 gr. C. op het Jungfraujoch] en de Zugspitze en 13 gr. op de SiintisJ De Feldberg in liet Schwarzwald meldt 19 c.M. sneeuwhoogte. Strenge vorst komt alleen in Lapland voor. Dc vorst nam eclw ter toe tot matig in Zwitserland en Beieren] en ook in Z.-Frankrijk komt wederom zceij j lichte vorst voor. 1 In Midden en Z.-Duitschland is, blijkens i de bovenluchtwaarnemingen, de geheele at-j 1 mosfeer beneden het vriespunt. Hoewel dit 1 voor het oogenblik nog niet waarschijnlijk is, zal echter een invallen van koudere lucht massa's in de eerstvolgende dagen niet kun nen uitblijven. 17 JANUARI Zonsopgang 8.04 uur, zonsondergang 4.16 uul Maan op nam. 1.58 uur, onder v.m. 6.53 uul VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERREN 17 JANUARI Van 's avonds 4.46 uur tot 's morgens 7.33 uui WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vnrlsr Rhrinfelden 1.79 1.78 Rreisach 0.8' O.Sfi Ki Piedeshetm Mannheim Lohr Bineren Eorghi 0.85 0 89 2.15 2.17 1.45 1.50 014 0-24 1.31 1,°6 Cnnb Fms Cohlens Trier Dusseldorf JHhrort Emmerik 0.88 0.82 1.47 1. 8 0.93 3.971 0.17 0.54 0-0t 0.13 Stuw Sambeclc gesloti Lobith 10.34 10.31 Nijmegen 8.06 8.23 St Andries 2,7 2 87 Arnhem 7.s8 8.34 Vreeswijk Iw 0.57 '0,78 We: Deventer 8,74 2.68 2.7lJ Kampen -0.02 -0 07" Ej sden 47.40 47.20; Maastricht 42.05 41.9 Grevenblcht 29.14 29 0 Venlo 11.70 11.541 Grave 'sluisj 6.59 7.27| St Andriea 1.76 2.00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS j: 17 Januari Z Delfzijl 9.42 22.15 Hellevoetsl. 1.54 13.47 Terschelling «.56 19.30 Willemstad 2.20 14 42 n Hariingen 7.50 20.24) Brouwcrsh. 0.36 12,59 ii Den helder 5.35 18.'5 Zierikzee 1.0» 13.30 t< iJmui.len 1.34 13.51 Wemeldinge 1.29 13,52 Hoek v Holt. 0.47 I3.u7 Missingen 12.P9 j. Scbevtningen .- Temeuzen 0.19 12.40 liotteidam 2.44 154)3 Hans weert 0.5. 13.17! parlement van Waterstaat te verrichten. In den middag zal hij op Koloniën zijn. Gistermiddag heelt dc heer C o 1 ij n met den secretaris-generaal van Waterstaat en kele aangelegenheden, liet departement be treffende, besproken. Hedenochtend is dc gewone Ministerraad gehouden en morgenochtend stelt Minister Colijn zich voor, .jn werkzaamheden op Waterstaat aan te vangen. Geldinzamelingen van algemeen belang Medewerking der P.T.T. Het Staatsblad bevat een K.B. inzake het verleenen van medewerking door de P.T.T, bij geldinzamelingen van algemeen belang. Onder" goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken kan ten behoeve van nationale instellingen met P.T.T. een regeling worden getroffen, krachtens welke voor dat doel gelden worden ingezameld met behulp van postzegels. Het geldswaardig bedrag dezer zegels wordt dan, na aftrek van het voor de post stukken verschuldigde recht en van de on kosten door den directeur-generaal der P.T.T. aan deze instellingen uitgekeerd. Schaken EIN JAHRZEHNT MEISTERTURNIERE Geschreven on bewerkt door A. Becker. Uitgave Wiener Schacli- zeitung, Schaffergassc 13a, Wee nen IV. Prijs R.M. 0,75. Bavengenoemd werkje, waarvan het eer ste deel thans is verschenen, geeft, gelijk uit den titel blijkt, een overzicht van het internationale schaakleven sedert 102J, voorzoover zich dat op tournooien van be teekenis heeft afgespeeld. Van elk tournooi worden de prijswinnaars gememoreerd. Een aantal van de allerbeste partijen illustreert net geheel. Boeker voorzag het geheel van smakelijke, verbindende tekst. In het eer ste deeltje wordt de periode 1923—1926 be handeld. Het boekje brengt uiteraard geen nieuws, doch is als historische documen taire een waardevol bezit. Zoo ontmoetten wij in dit deeltje met genoegen de partij Grtmfcld—Rubinstein uit het tournooi te Meran (1924), waarin Rubinstein voor het eerst de speelwijze toepaste, welke thans algemeen de Menner-variant genoemd wordt,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2