(Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. De stemming in het Saargebied Neem 'n "AKKERTJE" abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waai een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 'h ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 537b WOENSDAG 16 JANUARI 1935 15e Jaargang &bbertrntieprijjen: Van I tot 5 regels 1.17'/i Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/ Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau -wordt berekend 0.10 DE VEEL OMSTREDEN TIJDAANWIJZING Het wordt weer een merkwaardig geval. De Tweede Kamer heeft bijkans in hoera- p^stemming het radicaal gewijzigde wets- ji'ngfootwerp inzake de officieele tijdaanwijzing Df^aanvaard en nu maakt de Eerste Kamer y°jzich tot tolk van de aan alle kanten op- bezwaren. Overwegende, dat deze kwestie nu eens geregeld moest worden, schikte De Wilde zich naar het inzicht de grootc meerderheid der Tweede en stelde hij in Jaatste instantie j*|£yoor om hier de M.E.T. in te voeren. PrijiDe Kamer, blij met een definitieve oplos- RAjsing en van oordeel, dat er nu eindelijk oneens chronologische rust moest komen, het nieuwe voorstel zonder Efla'der onderzoek en .vele persorganen Wij hebben ons niet bij dat koor aange want wij stelden onmiddellijk de (yraag. of het geen ernstig bezwaar zal topleveren als het om deze tijd van het jaar morgens veertig minuten langer LSQdonkcr is. Wij zijn nu de kortste dag al 'weer gepasseerd en zien nu hoe slecht men Pfcjin de morgenuren zien kan. Een vervrne- olv]ging met veertig minuten is vrij bedenke- leys Aanvankelijk echter hadden wij geen om twijfel te opperen ten gevjaanzien van de plechtige verzekering van als de heer Van den Heuvel, m.plidat de boerenstand de M.E.T. verkiest aoorjioven de herhaalde w i s s el i n g van Winter- in zomer- en zomer- in winter-tijd. rkcs$Als we ons niet vergissen gaven de bestu- zijrffen van de groote landbouworganisaties u,fcenzelfde advies. Sindsdien gaat het er echter veel op Rijkdijken, dat men zich daarin vergist heeft. >ogqHetgeen wij uit deze kringen vernamen Gr.fSvijst er op, dat de overgang twee keer per Z1JÖ|jaar een ernstig bezwaar is tegen de heden- jtlaagschc regeling; maar niet is gebleken, Trajdat het verzetten van de klok m e er onge rief' geeft dan veertig minuten langer cluis- Grajei-nis in de morgenuren gedurende de win- Door lotmaanden. 9.20 Het kan niet ontkend, dat het verzet de M.E.T. dagelijks toeneemt; -en a£- ^jxezien yan.de vraag of het op do weg der Kamer ligt om zich te bemoeien 9 3(knet do werkwijze der Tweede Kamer (o.l. noenjnoct het antwoord negatief luiden) kan nnen toch de waarheid niet ontkennen, 7Jlïvan de opmerking in het yoorloopig ver- jooóilag: „Het was, volgens verscheiden leden ook Jgewenscht geweest, dat dit geheel gowi]- 'zigde voorstel opnieuw door de afdeelingc» Tweede Kamer ware onderzocht." In elk geval blijkt een ernstige toetsing ider bezwaren gewenscht Wij zouden dan <ook de Eerste Kamer niet hard vallen als zij van oordeel was, dat verwerping |het voorstel daartoe kon strekken. teJ» De sociaal-democratie houdt er een dub- .iele pers op na: dagblad en manifest zijn voor de propaganda; de periodic- aanfcen dienen om de beginselen te belichten. per« Tusschen deze twee levensuitingen be hoort natuurlijk een innig verband te be- ?®j^taan. Zal het goed zijn, dan moet de ^od^,.volkspers" met pasmunt in omloop bren gersgen, wat de „studiepers" in goudwaarde dela-levert. Daarop lijkt het echter niet veel. 'oen" Men moet Veeleer concludeeren, dat d. jpropaganda-organen wegmoffelen, wat do j intellectueelen betoogen. Dit geschiedt dan jmeestal in de vorm van beschouwingen, (waarin de meening van niet-partijgenooten n als kinderpraat èn erger! wordt be- ^iaaijstempeld, terwijl men niet moede wordt op eigen voortreffelijkheid te pochen, ndat In de laatste weken raakt men over dit liijnjhhema niet uitgepraat: bijkans elke dag ieindigt een artikel met de zelfgenoegzame Verklaring: alweer blijkt, dat wij deze ge .Volgen met stelligheid voorspeld hebben; andere partijen nemen slag op slag onze zienswijze over. eens Alleen doet het vreemd aan, dat tegelij zou kertijd de heer Albarda in een Zweedscli jbiad klaagt over het isolement, waarin d. - de S.D.A.P. gedrongen wordt door de andere partijen in ons land; want als telkens weer de S.D.A.P. in 't gelijk gesteld wordt, zou van ze welhaast de leiding moeten nemen. jiet Intusschen, de zelfvoldaanheid var *"oode dagbladpers vindt men niet terug in de studie-periodieken. Daar neemt men pre- de cies het omgekeerde verschijnsel waar. Het van zou werkelijk een kunststuk zijn om een ver- der oude beginselen van de S.D.A.P. te noe men, dat nog onbecritiseerd aanvaard k wordt Op schier elk terrein zot de kente- ring door en nog wel op de belangrijkste (xn punten. Ten aanzien van ontwapening moge ider er "a gehouden partijcongressen nog plaals :tie).zijn voor vraagteekens; dat bet roer omge gooid werd valt niet tegen te spreken. ?rie-' Van andere hoofdbeginselen geldt het- ïctie zelfde. Welk een krachtige hefboom voor socialistische organisatie was altijd de kla? Eenstrijdtheorie. En thans schrijft drs. P. ieke I-Iinte (naam met een bekende klank 9 roode vakbeweging!) in de Soci aal-Democraat het volgende: De strijd voor het Socialisme heeft die oorspronkelijke tegenstelling doen ver vagen. En eenigszins ontnuchterd zien we, dat vrij plotseling het begrip klas senstrijd een andere inhoud heeft gekre gen. Hij is niet zoo aanvankelijk gesteld. Slechts menschen, die in kabeltouwen denken, zien de strijd tusschen kapitaal cn arbeid nog in zijn eenvoudige, naïve, maar toen heerlijke vorm. De huidige crisis leert, dat de macht der kapitaal bezitters geen zuivere „klasse" macht meer is, want de „leden" der bezittende klasse, zooals men zich die oorspronke lijk, maar soms ook wel persoonlijk als vijanden opvatte, bicken niet minder ge dupeerd dan de arbeidersmassa. Ja, in sommige opzichten bleek de arbeiders klasse krachtiger dan die der bezitters als men in aanmerking neemt, dat de „bezittende" klasse zoo vaak aangevuld werd met elementen uit andere lagen der maatschappij. Gebleken is hierdoor, dat het begrip klassenstrijd ingewikkeld was gewor den. Er zijn socialisten (en waarom zou den zij de mindere zijn) die het heele begrip „klassenstrijd" wenschen los te Dit is tekst en exegese tegelijk. Een zuï- :r „burgerlijke" beschouwing. Hebben wij ooit ontkend, dat er „kapitalisten" waren, die misbruik maakten van hun overmacht? Nimmer, natuurlijk. Hebben wij ooit ge meend, dat zonder strijd sociale rechtvaar digheid verkregen zou kunnen worden? Evenmin. We hebben slechts betoogd, dat de klas senstrijdtheorie onchristelijk en onwezen lijk is. Praktisch komen „denkende" soci aal-democraten thans tot dezelfde conclusie. De roode propagandapers zal echter voor- loopig nog wel doorgaan ontevredenheid te zaaien op de manier, als in het hart van bovenstaand citaat scherp veroordeeld wordt. Officieele Berichten ONDERSCHEIDING Kon. besluit ig toegekend de zilveren eere medaille der Oranje Nassau Orde aan P. Plomp Is benoemd tot ridder iii de Orde van Oranje iassau H. J. yiéster te Rotterdam BURGEMEESTERS Kon besluit zün benoemd met 1 Febr. tot burgemeester van Ezinge D Torensma; to't bur gemeester van Winkel J Zwart en tot burge ter van Rucpbcn en Vorenseinde P J J -hert. laatstgenoemde met toekenning var aiidig eervol ontslag als burgemeester var RIJKSVERZEKERINGSBANK POSTERIJEN, TELEGRAFIE, TELEFONIE Bij beschikking van den directeur-generaal :r P.T.T. is met ingang van 1 Maart 193a De gewone audiëntie van den Minister kon. Zaken zal op Donderdag 17 Jan. .iet plaats hebben. LANDMACHT Eij Kon. besluit Is benoemd tot officier gezondheid 2e kl. bij de landmacht d^e student de geneeskunde (arts) J H Buzaglo: zijn op hun verzoek eerv-* ontslagen de res.-kap. ir 1 1 D Enschede De- stand der werkloosheid Een stijgend cijfer Blijkens mededeelingen van den Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, liet de werkloosheid zich in den aanvang van het jaar 1934 in vergelijking met den aanvang van het jaar 1933 hoopvol aanzien. In den zomer van het jaar 1931 werd de toestand echter ongun stiger dan in dien van het jaar 1933. Dat de werkloosheid in December 1934 minder was dan in December 1933 kan worden toege schreven aan het feit, dat het vorige jaar strenge vorst heerschte. Bij 1062 organen der Openbare Arbeids bemiddeling stonden op 29 Dec. 1934 in to taal 40S.811 werkloozen ingeschreven, waar onder 393.417 mannen. Op S Dec. 1934 bedroeg het aantal werk loozen bij een ongeveer gelijk aantal organen 3S3.283. Het aantal werkloozen is dus gestegen met 25.528. Een concurrent op de Holland- Indië-lijn De Lnft-Hansa gaat een deel der route volgen Berlijn—Britsch-Indië—Sjanghai Dc Deutsche Luft Hansa heeft het voor nemen een luchtlijn te exploiteeren tusschen Berlijn en Sjanghai. Men vliegt daarbij over Britsch-Indië en zal daarheen passagiers post vervoeren. Daar de route der Luft Han sa voor een belangrijk deel dezelfde zal zijn als die der K.L.M. en der Imperial Airways zal vermoedelijk van het openen dezer nieuwe luchtlijn een verscherpte concurren tie zijn te. wachten. Het overlijden van Minister Kalff In den Ministerraad herdacht In de gistermorgen gehouden vergadering van den ministerraad heeft mioister Dr. H. Colijo den ontslapen mioister van waterstaat ir. J. A. Kaiff herdacht. De Koningin zal zich bi) de teraardebestelling tn mioister ir. J. A, Kalff, op de .begraafplaats Westerveld doeo vertegenwoordigen door Haar >pperkamerheer mr. W. J. baron vao Lynden, Wettelijke regeling Bedrijfs- kinderbijslag De Commissie van Advies De voorzitter van den Hoogen Raad vao Arbeid heeft benoemd tot voorzitter en leden van de com missie, welke aan deo raad praeadvies zal uitbren gen omtrent het voorontwerp inzake wettelijke re geling bedrijfskinderbijslag: tot lid en voorzitter prof. mr C. P. M. Romme en tot leden de heeren S. de la Bella jr. (N.V.V.). H. B. Bcrghuys (N. V.C.). prof. dr. H. W. C Bordewljk. B. van Ees teren (Chr Werkgevers Ver.), mr. A M. Engels, j. Gcmec (R.K.W.V prof. mr. P. S. Gerbrandy. mr. A. Haex (Ver. behartiging belangen Limb, mijnindustrie), mr. J. A G. M. vao Hellenberg Hu- bar (Ned. R.K Middenstandsbond), mr. F. B. M. Janssens (Alg R.K. Werkg. Ver F. vao Meurs (N.V.V.). A. vao der Meys (R.K.W.V H. van der Putte, mr dr. A. L. Scholtens. mr. B. C. Slote- maker (Verb. Ned. Werkgevers), mr. B. J. M. van Spaendoock (Alg. R.K. Werkgevers Ver.). A. Stapelkamp (C.N.V.), dr. J. van den Tempel en prof. mr. F. de Vries. kan maar de beste zijn Verkoop „TWÊNTOL" voor Holland* DEVENTER Christelijk-Historische Unie De Kamerkring Amsterdam der Christe lijk Historische Unie heeft het voornemen, evenals in 1931, bij de verkiezing voor de Prov. Staten uit te komen met een lijst, die zal worden aangevoerd door Mr. L. NL d e Jong Schouwenburg, Voorzitter van de Protestantsch-Rechtsche fractie in de Staten van Noord-Holland. De volledige can- didatenlijst zal worden gepubliceerd nadat van dc daarop voorkomende personen be richt zal zijn ingekomen of zij de hun aan geboden candidatuur aanvaarden- Zware dagen voor de Hollandsche Voorzitters De nacht in de Wartburg Een onderhoud met burgemeester Colijn Tn de wetenschap dat de Nederlandsche Voorzitters van stembureaux in het Saarge bied gisteravond te 10 uur in Utrecht zou den arriveeren en dat burgemeester P. A. Colijn van Alfen a.d. Rijn daar ongeveer een uur zou moeten wachten op aansluiting naar Alfcn, zijn we hem tegemoetgereisd in dc hoop'dat, hij" wel zoo welwillend zou zijn ons het een en ander te vertellen over zijn ondervindingen tijdens zijn verblijf in het Saargebied ala voorzitter van oen stembu reau. Op de meest royale wijze heeft burge meester Colijn in zulk een onderhoud toege stemd. Van hetgeen wij uit zijn mond hebben op- geteekend zullen wij het voornaamste weer geven. Het is te veel om het geheel uit te werken. Burgemeester Colijn heeft als voorzitter zitting gehad in een der 100 stembureaux van de stad Saarbruecken zelf en hij heeft ook deelgenomen aan de telling in de Wartburg, zoodat hij eenige zeer zware dagen en nach ten achter den rug had. Vooral de nacht in de Wartburg heeft veel van het physiek van de tellers geëischt Vanaf Maandagavond 5 uur tot Dinsdagochtend 5 uur heeft deze telling geduurd. Op mijn tafel, aldus de burgemeester werden 14 stembussen ver werkt met 8.500 stemmen, dat is zoo onge veer het aantal dat in de geheele gemeente Alfen a.d. Rijn wordt uitgebracht. De stembiljetten zaten in, meest dichtge plakte, enveloppen en dat hield bij de tel ling zeer op. De stemmingsdag zelf is op het bureau waar burgemeester Colijn zitting had zeer rustig verloopen. De stemming gaat weer anders dan in Holland. In de eerste plaats moeten de le den door den voorzitter worden beëedigd. Voorts werden alle stemgerechtigden ge controleerd op pas en foto en daar in den loop der jaren vijf verschillende pas sen zijn uitgege ven, maakte dit het werk dikwijls zeer moeilijk. Konden Uw me deleden het nog al met elkaar vin den of was er wel eens verschil van meening? Neen, er was in 't geheel geen ver schil van mee ning. Het meest heeft mij gefrap peerd, dat alle stemgerechtigden hebben gestemd zonder een woord te spreken en op een wijze, die bewondering af dwingt Buiten het bureau was een biljet aange plakt: Zwijgend komen, zwijgend stemmen, zwij gend gaan! Daar hebben allen zich aan gehouden. In mijn bureau heb ben zich geen in cidenten voorge daan. De discipline onder de stemmers was voorbeeldig. De stembus werd 's avonds afgehaald door een auto met militairen en daarmee was mijn taak als voorzitter afgedaan. Er was den geheelen dag zoowel buiten als bin nen voldoende bewaking in het stembureau. De houding- van de bevolking tegenover dc voorzitters was uitermate welwillend. Heeft u de indruk gekregen dat alles vol komen eerlijk is gegaan en dat de stemming geheim is gebleven? Volkomen geheim en strikt eerlijk. Er werd zeer streng opgetreden. Vanmorgen te 5.30 uur was de telling af- geloopen maar de tellers mochten de Burqcmecstei Colijn Wartburg niet verlaten voordat de uitslag was bekend gemaakt Bij de bekendmaking van de uitslag waren vele autoriteiten uitgenoodigd aan wezig te zijn. Wij als tellers wisten het resultaat reeds vrijwel, maar toch was het een indrukwekkend oogenblik. Toen de overwinning van Duitschland bekend werd, was het eenige oogenblikken adem loos stil. Toen barstte het overweldigend applaus los. Toen ik vijf minuten later buiten kwam, hingen huis aan huis tie vlaggen uit! Het was feest! Hoe staat U er tegenover, zoo vroegen wij verder, dat de stemming op Zondag is gehouden? Hoewel ik hot bezwaar van op Zondag stemmen, aJdus de heer Colijn, zeker niet gering acht, ben ik toch mede doordat ik plaatse- de geweldige beteekenis van dit. gebeuren van nabij gezien heb, tot de over tuiging gekomen, dat ik mij, hiertoe ge vraagd zijnde, aan dit zeer belangrijk internationaal werk, niet mocht onttrek ken, dit uiteraard met volkomen respec teeren van de meening van anderen, die deze opvatting niet huldigen. De regeerinj^ heeft aan de Saarstemming medewerking verleend en de burgemeesters aangezocht zich ook voor dit werk te geven. Men kan zich natuurlijk wegens consciëntiebezwaren aan dit werk onttrekken, maar ik voelde die bezwaren niet en meende aan de oproep van de regeering wel gevolg te moeten ge ven. Wij hebben burgemeester Colijn ook ge vraagd naar zijn indrukken over het Saar gebied zelf, of er een zekere welvaart heerscht of dat de crisis er al even hard drukt als in ons eigen vaderland. De heer Colijn had de indruk gekregen, dat de toestand cr vrijwel gelijk is aan die ir. Holland. Over dc poging van Duitschland om 40.000 werklooze Saarlanders in Duitschland aan werk te helpen, had de burgemeester geen oordeel. Zijn medeleden van het stembureau, waarvan er twee werkloos waren, hadden daar al evenmin een meening over. Wel is den heer Colijn gebleken dat de steunuitkeeringen belang rijk lager zijn dan in Holland. Nog verschillende andere bijzonderheden heeft de burgemeester over de stemming medegedeeld, maar deze kunnen grooten- deels reeds bekend worden verondersteld. Onze voornaamste indruk na dit onderhoud was wel dat de Hollandsche voorzitters veel en zwaar werk hebben verzet in de enkele dagen ennachten van hun verblijf in het Saargebied. Een aardige attentie wachtte hen bij de komst in het Vaderland, toen te Maastricht op het perron een muziekcorps stond op gesteld om hen met vaderlandsche liede ren te verwelkomen. Mèt de ramen der coupé's gingen de Hollandsche harten open bij deze eerste groet op vaderlandsche bodem. Ds. G. Hofstede en de N.S.B. Naar de Prov. Ov. en Zw. Crt. verneemt, moet het bericht, als zou Ds. G. Hofstede, uit Blokzijl, bij de a.s. Statenverkiezingen optreden als gewestelijk verkiezingscom missaris en lijstaanvoerder van de N.S.R., volkomen uit de lucht gegrepen zijn. Ds. Hofstede moet het voornemen hebben in Augustus a.s. dc provincie Overijssel met terwoon te verlaten. Nieuwe Spelling wint terrein Gedep. Staten van Drente voeren haar in Gedep. Staten van Drente hebben be sloten de spelling-Marchant in het ver volg in alle van hen uitgaande stuk ken tc gebruiken. Tot nog toe waren er slechts enkele g( meenten, die de „nieuwe" spelling hadden ingevoerd, zooals o.a. Voorburg. Dit besluit van Drente beteekent voor de spelling- Marchant een flinke stap vooruit. Drente is de eerste provincie, die over de brug gaat. Verder doelen Gedep. Staten van Gronin gen mee, dat zij niet onwelwillend staan tegenover de nieuwe spelling, maar van meening zijn, dat ze voorloopig daarmee geen rekening moeten houden. DE RAMP VAN DE .PRINS DER NEDERLANDEN" Het reddingswerk langs de kust 16 Januari, een dag voor het Nederland sche reddingswezen, en voor de inwoners ■an Hoek van Holland, in het bijzonder, om te gedenken. 16 Januari 1929 voer de Hoeksche red dingsboot uit in vliegende sneeuwstormen en hooge zeeën om de bemanning van het gestrande Letlandschc s.s. „Valka" te redden. Maar geen van de acht helden die hun leven waagden voor dat van de andere zee lieden- al waren die van een vreemde natie kwamen terug; hun boot sloeg om en na eeD korten strijd in het ijskoude water, lieten zij allen het leven in de golven. Een eenvoudig gedenkteeken bij de mon ding van den Waterweg te Hoek van Hol land herinnert in het bijzonder aan dezen rampspoedigen dag voor het Nederlandsche redriingswezen. De „Valka" die met het zware weer te kampen had gekregen, verloor de deklast cokes, en liep toen op de zoo gevaarlijke Maasvlakte aar den g oud. Zij werd een speelbal der hooge golven. Toen voer de stoom-reddingsboot „Prins der Nederlanden" uit, met schipper A. Klooster en zeven man. Tweemaal kwamen zij bij het in nood verkeerende schip, werden eenmaal er met kracht tegen aan geworpen, zoodat het •aartuigje averij bekwam. Toch hielden de mannen vol. Maar toen in hevigen sneeuwjacht 'de reddingsboot plotseling dwarszee kwam te liggen, zagen dc mannen op de „Valka" het vaartuig kapseizen. Even nog hebben zij gezien, hoe de man nen van de reddingboot worstelden met de golven, toen verdwenen alle acht in de diepte Helden der zee. Later heeft de reddingboot van Stellen dam, die werd gerequireerd eerst 23 man van de Valka" gered en bij een tweede tocht nog den kapitein en marconist, die het vaartuig niet hadden willen verlaten. En ook de reddingboot van Burgsluis was nog uitgevaren, maar behoefde geen hulp te verleenen. De lijken van de verongelukte „Prins der Nederlanden" spoelden later op het strand bij Oostvoorne aan. Zij hadden hun leven roor het Nederland sche reddingswezen gegeven. Op oefening. En weer anderen staan gereed om bij het eerste commando met hun scheepje uit te varen, om in nood verkeerenden hulp te verleenen. In Hoek van Holland zijn twee moderne motor-reddingbooten sindsdien gestationeerd vaartuigen van de nieuwste constructie. Twee KromhoutTmotoren, elk van 44 P.TC met electrische starter, stuwen de „Presi dent Leis" en „Pres. J. Wierdsma" door de golven. Een kiel die verzwaard is met 4 ton ijzer 2 ton stookolie en zoo noodig 1 ton water, maakt de kans van kapseizen minder. De machinist vertelde ons zelfs, dat hij niet bang zou zijn bij omslaan, omdat hij in de stevig afgesloten machinekamer rustig zou afwachten tot het vaartuig aan land werd gewomen. Maar, ten spijt van al deze grooter vei ligheidsmaatregelen, kan de kracht van de zee toch niet gebroken worden- en kan zij bij storm toch voor een deel naar welgeval len beschikken over het kleine vaartuigje, dat met zijn kloeke mannen den strijj' voert tegen zuilen water, die zij moeten doorploegen. We hebben dezer dagen, dank zij de wel willendheid van den Inspecteur der Z.-H. Mij. tot redding van schipbreukelingen, deo heer A. J. Drenth en den Loodscommis-] saris te Hoek van Holland, tevens agent dezer Mij., den heer van Diest, aan een oefentocht deelgenomen. Dat is niet bepaald een onverdeeld genot, hetgeen een mede-passagier die bij .het Jen van zooveel water, maar vooral door het maken van diverse bewegingen, welke een boot op zee nu eenmaal maakt, kennis mocht maken met hetgeen zeeziek inhoudt En dat is niet prettig, al weten we het zij zonder hoovaardigheid gezegd zelf niet van. Hoek van Holland behoort ongetwijfeld tot een van de belangrijkste red dings post en langs onze kust. De scheepvaart in den Waterweg is immers druk en de gevaren bij mist en stormweer zijn er groot De gevaarlijke Maasvlakte, waar reeds menig schip in moeilijkheden geraakte, is bij iedere zeeman gevreesd. Maar schipper van Dam van de „Pres. Wierdsma" en natuurlijk ook schipper Slis van de ,-Pres. Leis" weten er de tre- varen op een prik. Zij kennen er den „Schelen Hoek", zijn op de hoogte met de „Hinderi'-gevaron, weten iedere ondiepte in het „Gat van I-Iawk" en het ..Noordergat", kennen de knepen van „de Kwak." En- zoowel dag als nacht beloodsen zopder de bakens en wat dies meer zijn de plaatsen, waar ze met hun boot in geval van nood kunnen komen. De geheele omtrek van den Waterweg monding wordt door ben doorkruist En ook nu bracht schipper van Dam zijn boot tusschen de tientallen zandbanken, die bij eb den kop boven de zee uitsteken en een rustplaats bieden voor de zeebon Ion, maar bij vloed net een goed laagje water over zich heen laten spoelen. Een eerste stoomschip op proefvaart vond Voornaamste Nieuws. □it nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Benoemd is de commissie, welke aan den Hoogen Raad van Arbeid praeadvies zal uitbrengen over de wettelijke regeling van een bedrijfs-kindertoc Een onderhoud met een der uit het Saargebied teruggekeerde burgemeesters. Blz. 2 Het Saarland heeft uitbundig feest gevierd ter gelegenheid van zijn bevrijding. De Volkenbondsraad zal heden zijn besluit nemen over den terugkeer van het Saargebied bij Duitschland. Flandin heeft zijn vreugde over den uitslag van de Saarstemming uitgesproken. Flandin en Laval gaan op 31 Januari naar Londen. Het effect van het Saarplebisciet te Berlijn* (Van onzen Duitschen Correspondent). Blz. 3 Te Maassluis is vandaag de 33ste Wcstlandschc Uniedag gehouden. Blz. 5 Naar en in Zuid-Afrika XXIII. Reisbrieven vab Prof. Dr. V. Hepp. Blz. 9 De Duitsche eenheidsstaat, (Van onzen Duit schen correspondent). Blz. 10 De voorstellen der rceders inzake het conflict te fjmuiden zijn door de havenarbeiders verworpen. Een voor de Regeering van dc V.S. ongunstige beslissing verwacht in het gouddausuleproces voor het Hooggerechtshof te Washington. Hausse in dollars op de valutamarkt. Jhr. van Citters gehuldigd In de gister gehouden wekelijksche ver gadering van het dagdijksch bestuur van het Nat. Crisis Comité bad in tegenwoor digheid van Prinses Juliana een huldiging plaats van den voorzitter Jhr S. van Citters in verband mot diens zeventigsten verjaar dag. Hem werd een oorkonde aangeboden, vervaardigd door Coppcns Adviesbureau te Amsterdam, onderteekend door Prinses Ju liana en door leden en oud-leden van hoi dagelijksch bestuur uit zoo'n nieuw handig zakdoosje bii Rheumalische oiinen. Soieroiin.! er zelfs haar einde, zooals de resten ervau nog getuigen. Nadat aan het Goereesche gat de vuur toren van Ouddorp zijn vlaggegroet aan do mannen der reddingboot had getracht, «tak de Wiersma den neus in de golven. En de zeetjes rolden van voor naar nch-j ter. lieten de boot huppelen, springen eu De kop koffie die van beneden wordt tan- gereikt, vertoont het beeld der zee, golfli met dg golven mee. waardoor het bruine vocht over je handen loopt En dat noemen onze mannen nog: „een kouwetje" Per radio wordt een praatje gemaakt met schipper Slis die in de Hoeksche haven met zijn hoot Ijgt Na eenige uren rond-dobberen op zee» koerst schipper van Dam den Waterweg binnen, alleen met kompas, zonder kaart! Dat is zijn zeemanschap. Een zeemanschap, die. dank zij het wcrlc der Z.H.R.M. een raenschlievende toepassing vindt en waaraan 16 Januari nog eens herinnerd moge worden. De bemanning van de „President Wierdsma UIT DE ANTIREV. PARTIJ BOSKOOP. Op uitnoodiging van de A.-R. propagandaclub „Groen van Prinsterer" trad Maandagavond in de Chr. bewaarschool op de heer A. Warnaar, burgemeester van Hazers- woude, die tot onderwerp had gekozen: „De economische positie van Nederland en de taak der regeering". Spr. schetste de moeilijkheden waarin de wereld en ook ons land geraakt is in dezen zorgvollen tijd; memoreerde, dat er ook in de vorige eeuw jaren van tegenspoed waren geweest, die echter niet haalden bij de tegenwoordige wereldcatastrophe. De heer W. behandelde voorts de maatregelen der regee ring, die wel veel critiek uitlokken, doch waarbij veel onrechtmatige critiek was, wat spr. op afdoende wijze bewees. Spr. stelde in het licht, dat de overheid met geweldige moei lijkheden te kampen heeft en maande daarom aan, de critiek ook in onzen kring te matigen. Met een opwekking om in de komende ver kiezingsdagen pal te staan voor de A.-R. beginselen, besloot de heer W. zijn leerzame rede. Een 5-tal vragers werd breedvoerig en naar genoegen van antwoord gediend. AMSTERDAM MISLUKTE POGING TOT STAKEN In de Oude Houthaven hebben schippers getracht de lossers van een houtboot tot staking over te balen in verhand met do ontevredenheid o\er de rijks-beurtregelinm De politic kwam tusschenbeido zoodat de pogingen geen gevolg hadden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1