radiOjJ HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor !Ocl Twee jaar in Rusland ZATERDAG 12 JANUARI 1935 DERDE BCAD PAG. 9* GEMENGD NIEUWS FANTASTISCHE BRAND TE BARENDRECHT 200.000 Kg. vlas in vlammen Rotterdamsche brandweer kon niet helpen Een felle brand heeft gisteravond de groote vlasscherij van Fr. Reedijk aan den Noldijk te Barendrecht met machines- en voorraden totaal ver woest. Dc stormachtige wind wakker de het vuur zoozeer aan, dat aan blusschen niet viel te denken en men zich moest beperken tot het nathou den van de nabijgelegen huizen, die ernstig gevaar hebben geloopen. Een van de reusachtige motorspui ten uit Rotterdam, die door den Burgemees ter ter assistentie was gevraagd, kon wegcus de situatie ter plaatse, die het onmogelijk maakte dicht bij het water te komen, geen hulp verleenen en keerde onverrichterzake terug. De schade aan gebouwen en voor raden is 100 en bedraagt naar raming f 30.000. Ze wordt door ver zekering gedekt. Een 16-tal arbeiders die in de vlasscherij werkzaam vva- ren, komen door de brand zonder werk. Een onzer redacteuren meldt ons: Dit was wel een van de meest fantasti sche branden, die ik gedurende de laatste lien jaar aanschouwde. Ze deed denken aan een Aan de brandcat-astrophen, die riïen vindt, afgebeeld op verweerde gravu res uit de ISé'eeiivv, waarbij grillige vuur kolommen den-hemel tegemoet braken,.de omgeving fel verlichtend en onuijgd door efen stuivende vonkenregen, die nieuwe dreiging inhoudt. Op zoo'n oude plaat vindt men" dan behalve ijverige lieden, die de lederen brandemmer langs de „ketting"' laten vliegen of moeizaam een primitieve Jan van .der Heydebrandspuit pompen, dp den voorgrond een gezeten burger met driekante muts en staartpruikje, die bet heele geval rustig staat te bekijken of hij zeggen wil: „Tóch niets aan te doen!" Zoo was liet gisteravond ook aan den Noldijk te Barendrecht. Reeds aan de grens van Rotterdam was te zien, dat er een felle brand moest woe den, want een roode plek in het zwarte land wees duidelijk den weg. Nabij de brand gekomen konden we genieten van een prachtig schouwspel: het wijde vlakke land langs de Waal liggend in de ruigte van een koucien win térdag en in een fan tastische oranjegloed, die elke rietpluim scherp markeerde, en in het midden de brandende vlasschuur, die haar vormen reeds had verloren en nu geworden was dan geweldige cascade van vuur, een men geling van wonderlijke roode en gele maar ook groen en blauw uitschietende vlammen. Nog niet verwerkt vlas lag nog rondom op liet vlakke land uitgespreid en lichtte da donkere aarde op tot waar de Waal er een zwarte afsluiting van gaif. Zooals begrijpelijk was heel Barendrecht uitgeloopen, zoodat do Noldijk vol stond mot éénzijdig verlichte mannen met petten en pijpen, die naar dc brand keken als de heer met het staartpruikje en met dezelfde gevoelens. Inderdaad begreep ieder, dat er aan deze brand toch niets was te doen. Dc groote vlasschuur van Reedijk, die een oppervlakte had beslagen van 25 x 15 x 14 M., stond samen met een gegalvaniseerd ijzeren werkplaats en nog een bijgebouwtje geheel open tegen den dijk aan. Toen de brand eenmaal uitgeslagen was en de felle Zuid-Wester vat kreeg op het vuur, was er geen houden aan. Reeds een half uurtje na het uitbreken van den brand, te goed half zes, stortte het dak in en gierend wakkerde de wind, die nu vrij spel had, het vuur aan,in de toren- hoogo mijten bewerkt en onbewerkt vlas, die er lagen opgeslagen. Het was een massa van 200.ÜÜÜ lv.Ci. en ze brandde zooals alleen vlas kan branden: heftig, hardnekkig, langdurig. Achter den wind was van dc brandweer niets to ontdekken. Ze had terecht inge zien. dat de brandende vlasschuur niet te redden zou zijn. Maar wel was ze dapper op post waar liet publiek niet was: te mid den van de onophoudelijk neerdwarrelende vonkenregen. Verder op den Noldijk, juist in de windrichting lag de hoeve van den veehouder A. Kooiman niet de aangebouw de groote stal en opslagplaats, die met een rieten dak was gedekt. Hier lagen ook in de omgeving de huizen van de fam. de Groet, mcj. S. Roos en M. Visser en het woonhuis van Fr. Reedijk, de eigenaar van de vlasscherij.. 1-Iet mag een wonder heeten, dat de brandweer er in geslaagd is de huizen, maar ook de stal te behouden. Onophoude lijk dwarrelden de vonken maar ook stuk ken brandend hout op bet rieten dak neer, maar even onophoudelijk hield dc brand weer onder leiding van opperbrandmeester B. v. d. Erve de bedreigde perceelen niet vier slangen op.de waterleiding nat. Dit bleek afdoende te zijn. Jammer genoeg was liet niet mogelijk de Ahrens Fox-spuit van de Rotterdamsche brandweer, die op het eerste alarm was komen aanlce'ien, aan het werk te zetten ter bestrijding van de brand zelf. Dit zou voor liet groote materiaal van Rotterdam een prestalioproof zijn geworden: groot macht contra groot-macht. De Rotterdamsche motorspuit had echter slechts een zuigmond van ruim twintig mo ter bij zich en de afstand van de Waal tot den Noldijk bedroeg ongeveer 100 meter. Men vreesde terecht, dat, wanneer men de acht ton zware spuit door bet land naar de Waalkant voerde deze in den modder zou blijven steken ener niet zoo licht meer uit te voorschijn zou komen De motorspuit is daarom tegen zeven uur onverrichterzake teruggekeerd. Later bleek, dat bet nog mogelijk zou zijn geweest door het doorbreken van twee .dammen voldoen de water door te laten 'in een sloot, doch toen was het reeds te laat. Het vuur kon echter nu onbestreden voort woekeren en het deed dit met groote hard nekkigheid. Na half zeven was echter het grootste gevaar reeds geweken, al bleek waakzaamheid voor de Ba ren d rechtsche brandweer, die gesteund werd door een spuit uit Hcerjansdam, geboden. De twaalf koeien en vier paarden uit stal van Kooiman, die men kort na het uit breken van de brand de Avei ingejaagd had konden van hun koude expeditie! terugkee- ren en ook het huisraad uit de woonhuizen dat veiligheidshalve reeds huiten was gezet kreeg weer de eereplaats, welke het toe kwam. Sc oorzaak Vijf uur juist de ZAvingelmachine had alge- zet,, om naar huis te gaan, toen er plotse ling een groot© vlam uitschoot. Men heeft nog getracht met petten het vuur te blusschen maar rondom had 'tvlas reeds vlam'gevat en er was al geen houden aan. Het vuur vloog door de schuur en men moest zelfs zorgen beencn te maken. De eigenaar Reedijk, die juist Aan 't land kAvam, zag in een oogAvenk heel zijn schuur in lichter laaie staan. Hij vermoedt, dat er een as is warm geloopen. maar zekerheid daaromtrent bestaat niet Merkwaardig is wel, dat direct in dc omgeving 't elektrisch licht overal uitging. Men zou trouwens snel genoeg gratis verlichting krijgen! Doortastend optreden Behalve de brandAveer waren spoedig ver schillende autoriteiten bij de brand aanwe- zig. nl. burgemeester J. Bax, de Ave tb ouders C. Dekker en P. L. Niemantsverdriet, de ge meente architect J. Knevel en de chef van de waterleiding G. de Vries. In het eerste half uur dreigde'de brand tot een cata strophe te worden, omdat de nabijgelegen perceelen rechtstreeks „in de vuurlinie" stonden. Burgemeester Bax nam toen door tastende maatregelen en assumeerde zich de hulp van het groote materiaal uit Rot terdam. De motorspuit kAvam met hoofd man Keêman en opzichter Way en diens personeel van de afd. brandbluschmidd.elen, terAvijl de Rotterdamsche hoofdlieden Van Gunsteren en Kruis op eigen gelegenheid naar Barendrecht kAvamen. Gelukkig wist de Barendrechtsche brandweer het te hou den, maar anders zou men toch in noodge val het groote materiaal wel in werking hebben gesteld. Het brandt nog steeds! Na eenige uren kon men nog steeds niet zeggen, dat de brand in hevigheid afnam. Deskundigen verzekerden, dat het vuur tot Zondag zoa kunnen voortwoeden en de lang durigheid van de brand stelde dan ook zware eischen aan de brandweer, die onop houdelijk de nog steeds door vonken be dreigde perceelen in de omgeving moest blijven nathouden. Zij hebben dat den geheelen nacht door, elkander aflossend, gedaan en daarmee ge zorgd, dat het. vuur geen,tweede prooi kreeg Zooals wij reeds resumeerden. Avordt de schade op f 30.000 geraamd, wa.arvan f 12.000 aan opstallen en machines. Er was juist den laatsten tijd Avat meer te doen gekomen in de vlasscherij, zoodat men weer zestien man aan het werk had. Schuur en inventaris waren op beurspolis verzekerd, doch een bedrijfsschadeverzeke ring Avas niet gesloten. Drama op de boot Vlissingen-T erneuzen Zich doodgeschoten. Te Vlissingen ging een reizi ger met de boot die te 6 uur van Vlis singen vertrekt naar Terneuzen. In Terneuzen aangekomen bleef de man aan boord en keerde wederom naar Vlissingen terug. Tijdens de reis hield de reiziger, die een Belgisch bankdirecteur bleek te zijn, zich bezig met het schrijven van brieven, welke hij aan den hofmeester ter verzending overhandigde. Toen-de boot te Vlissingen tegen d© ponton® kwam, klonk plotseling een revolverschot. Bij onderzoek bleek, dat de reiziger zich door een schot in het hoofd ernstig had ge wond. In bewusteloozen toestand werd de passagier naar de wachtka mer van den Provincialen Stoomboot- dienst gebracht, vanwaar hij naar het ziekenhuis Bethesda in Vlissingen is vervoerd. De man, directeur van de bank Crédit Anversois te Deinze (België), is aan.de gevolgen overleden. „MIE UIT DE HUT" OVERLEDEN Het schildersdorp Laren heeft weer een van zijn bekende dorpstypen verloren. Mej. M. Schaapsherder-Rigtev, beter bekend als „Mie van de hut van Mie" is oq> ruim 70 jarigen leeftijd overleden. De „Hut van Mie" was beroemd, niet alleen onder de schilders voor Avie „Mie" zoowel als haar hut, vele malen als model dienden, maar ook bij de Larensche jeugd, daar deze woning midden op de hei gelegen was, aan een bekende vijver, waar al naar gelang het seizoen ge baad of schaatsengereden kon worden. Mie bewoonde haar „hut" al meer dan veertig jaar en zou haar voor geen geld ter wereld tijdens haar leven geruild hebben voor een meer comfortabele woning. Wat er nu met dit stukje Larensche historie zal geschieden is nog niet bekend. Mijnhardfs Zenuwtabletten. 75 et. Mijnhardt's Laxeertabletteni 60 ct. Mijnhardt's Maagtabletten 75 ct. Mijnhardt's Hoofdpijntablettcn60 ct. „Wat Mijnhardt maakt is goed." Felle boerderij brand Twee kinderen nauwelijks gered Bij Geffen (N.Br.) heeft langs den Rijksweg Den BoschNijmegen een ern stige brand gewoed, waarbij de groote boer derij van den landbouwer Schuurmans tot den grond afbrandde. Twee kinderen van den landbouwer konden slechts met moeite uit het brandende huis worden gered. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door een lekkende schoorsteen. Het woonhuis brandde tot den grond toe af. De geheelc inboedel, benevens veel landbouwgereed schap en landbouwvoorraden werden een prooi der vlammen. Het vee kon tijdig uit de stallen worden, gehaald. Alles was slechts laag verzekerd. Door vlammen omringd In den vroegen morgen te omstreeks 3 uur brak brand uit in de AA'oning van den heer J. Vaartjes te Eemewoude (Fr.). De vrouw wier man voor werkzaamheden ia Leeuwarden was, sliep op de bovenverdie ping met haar drie kinderen te weten een kindje van 1 jaar en twee jongetjes van 3 jaar. Beneden sliep haar schoonvader de 72-jarige Vaartjes, die stokdoof is. De vrouw werd gewekt door het geknetter van hout en een hevige rook. Het bleek, dat haar woning reeds aan alle zijden brandde. Zij zag geen kans het huis langs den geAvonen weg te verlaten. Snel besloten schoof zij een tafel onder bot dakvenster en wierp vervolgens haar drie kinderen uit het venster. De beide kinderen Aran drie laar, een tweeling, kwamen vrij goed te recht. Het eenjarige kindje echter kreeg tengevolge van de val een schedelbreuk. Dr'. Schönfeld uit Garijp, die spoedig ge waarschuwd werd, bracht het kindje met zijn auto naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden. De toestand van de kleine is ernstig. Van de twee andere kinderen ge raakte een jongetje nog bewusteloos, doch kon weer worden bijgebracht. De vrouw slaagde erin door hard met een stoel op de vloer te bonzen haar schoonvader beneden te wekken. Deze wist zich nog door dc vlammen een uitweg te banen. De vrouw zelf sprong eveneens uit het dakvenster. Zij kreeg geen letsel. Het huis brandde ge heel af. Niets kon worden gered. Zoowel huis als inboedel waren verzekerd. De oorzaak van den brand is vermoede lijk daaraan te wijten, dat luiers, die be neden bij de kachel te drogen hingen, in brand zijn geraakt. ZEDENSCHANDAAL Te Voorburg is de politie een uitgebreid zedensdhandaal op het spoor gekomen, waar bij twaalf mannen, waaronder gehuwden, en drie meisjes van vijftien en zestien jaar zijn batrokken. De politie heeft, ter verdere be scherming van de meisjes, wier levenswan del reeds niet geheel onbesproken moet zijn geweest, deze aan een verhoor onderworpen. Tegen enkele mannen, die in het bijzonder deze verhoudingen zouden hebben uitgelokt, is proces-verbaal opgemaakt. Daarna zijn alle betrokkenen weer vrijge laten. Een en ander zou reeds ter kennis van de justitie zijn gekomen. KINDJE LEVEND VERBRAND Donderdagmiddag is het 1%-jarïf? zoontje van A. V te Someren (N.-Br.) in een on bewaakt oogenblik in een kuip met kokend water gevallen. Vrijdagmiddag is het kind aan zijn verwondingen overleden. ERNSTIG FIETSONGELUK Te Amsterdam is een 13-jarige jon gen op den Hoogeweg door het breken van den voorvork van zijn fiets ernstig komen te vallen. Met een hersenschudding is hij in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis opgenomen. DOOR DE KOUDE BEVANGEN Te Amsterdam werd Vrijdagavond tegen tienen de hulp van den Geneeskun digen Dienst ingeroepen voor een man, die in de .Tavastraat door de koude was bevan gen. Het slachtoffer is naar zijn woning ver voerd. Van een onzei lezers ontvingen we bovenst aarde foto van de aankomst van de „Snip" op het vliegveld Hatote Curasao. De Gouverneur, na de vliegers hartelijk te heb» ben toegesproken, feliciteert hen met hun benoeming tot ridders in dc orde van Oranje Nassau. ZONDAG 13 JANUARI BLOEMENDAAL, 245.9 M. Kerkdiensten uit de Geref. Kerk. In beide diensten zal voorgaan Ds. Joh. C. Brussaard. 10 u. v.m. Tekst. Match. 5:3; 5 u. n.m, Heidelb. Catechismus Zondag 45. HUIZEN 301 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45-11.00 KRO. 8.30 Morgen wijding ol.v. Dr. F. W. C. L. Schulte, m.m.v. sopraan en orgel. 9.30 Gram.pl. 11.00 Gram.pl. 12.15 Orkestconcert en lezing. 230 Orkestcon cert en Gram.pl 4.15 Voor de zieken. 5.00 Gram pl. 5.20 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Nwe. Oosterkerk) te R'dam. Spr. Ds. N. Buffinga. Hierna tot 7.45 Gram.pl. 8.10 Var Dias 9.00 Solistenconcert. 9.15 Orkestccocert m.v cellist. 10.00 Volksliederenconcert. 10.15 Orkestconcert. 10.30 Vaz D.as. Gram.platen. 10.40—11.00 Epiloog. DROITWICH 1500 M 11.20 Kerkdienst in Welsch dialect 12.50 Orkest concert o.l.v. G. Hawkins. 1.50 Pianorecital Y. Bowen. 2.20 Belfaster Omroeporkest o.l.v. Brown, m.m.v. A. Duthie (sopraan) 3.20 Gram pl. 3.50 Het Bridgewater Kwintet m.m.v. G. Johnson (so praan). 4.50 Kinderkerkdienst. 5.20 en 5.3: Lezing. 5.50 ..The winters tale", van Shake speare. Muziek van B. Wilson. 7.35 Concert door A. Brough (bariton) en O Pemel (viool) 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. RADIO PARIS 1648 M. 11 50 Orgelconcert Marthc Bracquemond. 1.20 Pascal-orkest. KEULEN 45b M 7.50 Philh. Orkest Mann heim o.l.v, Schlawing. 9.05 Concert 9.50 Om roeporkest van Stuttgan o.l.v. Drost. 11-20 Omroepkleinorkest oJ.v. Eysoldt, m.m.v. listen. 1.20 Concert 3.20 Omroeporkest Stuttgart, o.l.v. Görlich. 5.20 Omroepklein orkest van Berlijn o.l.v Steioer. 7.20 Omroep orkest en -koor o.l.v. Rosbaud, m m.v. solisten. 9.20 Leo Eysoldt en zijn orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M~ Omroeporkest o.l.v. Gason. 6.20 Gram.pl. 7 05 Pianorecital. 8.20 Salonorkest o.l.v. Douliez. 935 Symphonieconcert. 484 M.: 12.20 Orgel concert. 8.20 Symphonieconcert 935 Saion- DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Concert uit Frankfort door solisten, koor orkest o.l.v. H. Rosbaud. 9.20 Leo Eysoldt zijn orkest. 10.20 Concert uit Leipzig. MAANDAG 14 JANUARI HUIZEN 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gram. platen. 10.30 Morgendienst o.l.v. Dr F. J. Los 11.00 Chr. Lectuur. 11.30-12.00 en 12.15 Gra- mofoonpl. 12.30 Ensemble v. d. Horst 2.00 Voor de scholen. 235 Gram.platen. 2.45 Wen ken A'oor de keuken. 3.15—3.45 Kniplcs. 4.00 Bijbellezing Ds. G Mostert, m.m.v. sopraan en orgel. 5.00 Gram.pl. 5.15 Zang Joh. dc Heer, m.m.v. W. Verver (viool). 6.15 Gram.pl. 6 30 Vragenhalfuur. 7.00 Politieberichten. Ned. Chr. Persbureau. Gram.pl 7.30 Vragenhalfuur. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Chr. Gem. Zangvereen. „Soli Deo Gloria" uit Noordwijk o.l.v. J. Smit en gram.pl. 9.00 Lezing G. Baas Km 930 Gram. platen. 10.00 Vaz Dias 10.05 Trioconcert (fluit-viool-viola). 11.001130 Gram .muziek. HILVERSUM 1875 M Algemeen j verzorgd door den AVRO. 8.00 Gram.platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.platen. 1030 Voordracht E. Kellenaers. 11.00 Orgelconcert Fr. Hasselaar. m.m v. D. Ising (alt). 12.00 Het Tuschinski-Select-Salonorkest oJ.v. Max Tak. 1.45 Vioolrecital H. v. d. Lijn mjn.v. A. Foldni (guitaar): Pianospel door H. v. Dalen en grampl. 3.00 Voordracht Kommer Kleym 3.30—3.45 Gram.pl. 4.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 430 Discocauserie Max Tak 5.30 Omroeporkest oJ.v. N. Treep, 7.00 Portu- geesche Gramofoonpl. 7.30 G. de Josselin de Jongh: Leeuwen. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Wiener Bohème-orkest. 8.50 Jack Hyltcn en zijn band!» 9.45 Gramofoonpl. 9.50 Hoorspel „De- Pel grim" van Gh. Vildrac. Vert.: S. J. G. Prem- seladen Boer Leiding: Kommer Kleyn. 1030 Wiener Bohème-orkest. 11.00 Vaz Dias. 11.10 12.00 Uit „Haeck", Den Haag: Lajos Kiss ca zijn ensemble. DROITWICH 15.00 M. - 10 35-10.50 Morgen wijding. 11.40 Gram.pl. 12.20 Orgelconcert J. Pullein. 1.05 BBC-M:dland-orkest olv. Foster Clark, mmv E. Broughton (sopraan). 2.20 Gram.pl 2.50 Western Studio-orkesc olv. Tho mas. 335 Dansmuziek (gr.pl.). 4.05 Sonate- ccocert (viool en piano). 4.35 Orkestconcert olv Heyes mmv. Ch. Dean (bariton), 5.35 S. Baynes' orkest. 6.20 Berichten. 6.50 en 7.05 Lezingen. 725 Har.delmuziek. 7.50 Lezing. 8.20 Pianorecital Horszowski. 8-50 ..Songs from the films", gevar. programma. 9.50 Berichten 10.20 TJ„. t.-liT-_1 1 1 OC Clin - RADIO PARIS 1648 M 7.20 en 8 05 Gramo foonpl. 12.20 Pascalorkest 8.20 Concert mmv. saxofoonkwartet. Maria Branèze (zang) en toen» neelensemble. 10.50 Dansmuziek.. KALUNDBORG 1261 M. - 11.20-1.20 Concert uit rest „Wivex". 2.50—4.50 Omroeporkest olv. Gröndahl. 7.20 Zang en piano. 735 Om roeporkest olv. Mahler. 8.25 Koorconcert. 8.55 Saxofoonsoli. 9.45 Kamermuziek. 10.25—11.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. - 5.20 Gram.pl. 6.35 Orkest concert. 11.20 Concert uit Hamburg. .1235 Ra diokwintet mmv. solisten.- 3.20 Werag-Kamer- orkest olv. Hagestedi mmv. sopten. 5.20 So listenconcert. 730 Omroepkleinorkest olv, Eysoldt, mmv. solisten 9.2C Berichten. 9.40— 11.20 Gevarieerd cotcert. ROME 421 M. 8.05 Gram.muziek 9.05 Humo ristische voordracht. 9.20—10.20 Gevar. pro gramma. BRUSSEL 32 2en 484 M. 322 M.: 12.20—2.20 Gevar. concert, gram.pl. en xylofoopsoli. 535, 6.50 en 735 Gram.pl 8.20 Omroeporkest olv. André. 9.05 Gram.pl. 9.20 Omroeporkest mmv. zangsoliste 1030—11.20 Gram.muziek. 484 M.: 12.20 eo 1 302.20 Gram.pl. 5.20 Omroep orkest olv. André. 7.05 Gram.pl. 735 Piano recital. 8.20 Symphonieconcert. 1030—11.20 Cabaret-programma. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 730 „Grüsz Euch Gott alle miteinander". gevarieerd concert olv. Dekner en Knauer. 9 20 en 10.05 Berichten. 1030-r-11.20 Dansmuziek. Ervaringen van een Hollander in dienst der Sovjets (9 Orn 1 uur 's nachts kwamen we te Trout Front aan. Een ver laten steiger, stikdonker, was de eerste kennismaking. Heel het dorp lag trouwens in het donker, want om 12 uur werden alle lichten uitgedraaid. De aankomst was allerminst gezellig: m'n tolk was ook nog slechts één keer in de plaats geweest en kende er niemand. „We gaan den directeur uit z'n bed halen" zei ik en gezamenlijk sopten we door de modder, want het had dien nacht geregend en bestrating was hier een ongekende weelde. De directeur bleek op zee te zijn, evenals de onder-directeur, maar er was een waarnemer, die heelemaal niet op de hoogte bleek te zijn gesteld van onze komst en ook geen verblijfplaats voor ons had. Een leegstaand huis was het eenige wat hij ons aan kon bieden; daar zouden we tenminste voor de wind be schermd zijn. Ér zat niets anders op, dan dit te accepteeren. Zoodra het licht was gingen we verder op onderzoek uit. Het armelijke visschersdorp, zooals dat nu in het morgenlicht zicht baar was geworden bood weinig aanlokkelijks. Ik wist, dat hier nog een Duitsch ingenieur, zekere Jensen moest werken en ging dien maar eerst opzoeken. Een kop thee kikkerde ons weer wat op en ik keek het ver laten hokje, waar hij huisde eens mod. „U hebt toch wel con tract?" vroeg ik. „Natuurlijk!" was zijn antwoord. „Maar uw ge meubileerde kamer dan!" „Ziehier" zeide hij en wees me de vier kale muren. „Alles volgens de nieuwste inzichten ingericht. Hier hebt U het bed, hier de tafel en hier de stoel en het servies bestaat uit de koppen, waaruit we drinken. Eten doen we hier in de Stalobe (volksgaarkeuken). Protesteeren, zegt U? Vergeet U niet: U bent in dienst van het Russische gouvernement en blijft dat tot Uw contract afgeloopen is. Ik heb ook geprobeerd er af te komen, maar wie hier is wordt niet meer losgelaten." „En hoe is het .verdere laven?," „Beroerd! Het eten in de stalobe is duur en ongenietbaar en toch moet je het eten. want anders is er niets te krijgen. Vleesch of boter is niet te krijgen; ik leef vrijwel op brood, melk en eieren, waarvoor mijn tolk uit het dorp zorgt In de maand, dat ik hier ben heb ik éénmaal aardappelen kunnen krijgen en met een kip, die ik daarbij gekocht heb kon ik een soort feestmaal aanrichten. Voorts is hier niets te krijgen als visch en het on geluk wil, dat ik die niet lust Ik ben hier aangesteld om motor- reparaties uit te voeren. Om het werk gedaan te krijgen, moet men heel den dag schelden, want men leeft hier van de sabotage. Vorige maand zijn hier meer dan 20 personen veroordeeld we gens sabotage". „Maar daar hebben ze toch zichzelf het meest mee?" „Ja, maar wat Ml je? De menschen verdienen immers niet meer of ze hard of heelemaal niet werken. Men moet alleen maar het „plan" vervullen, altijd weer het „plan", want ze zweren hier bij „plannen", Maar als dat plan vervuld moest worden zouden ze niet alleen langer dan 8 uur moeten werken, maar dan zou ook de geregelde vrije dag moeten vervallen. Medewerking heb je hier geen spat, want elke buitenlander is de menschen een doorn in het oog, al kijken ze anderzijds tegen je op omdat je meer te eten krijgt en ook meer kent. Materiaal voor reparatie kan ik hier niet krijgen. Van oud ijzer moet ik nieuwe onderdeelen maken, wat duur en slecht is. Maar het „plan" is altijd mooi". Ik dacht alweer: afwachten, of al die klachten nu wel waar zijn en liet me toch nog niet mijn vertrouwen in de toekomst ontnemen. Ten slotte ging ik naar zee en daar zijn de menschen altijd nog een beetje anders dan aan den wal, waar wel eens wat te gauw wordt gekankerd. De waarnemend-directeur, die ik nu ging opzoeken, was een geschikte vent. Hij maakte zijn excuses, dat hij geen ander nacht verblijf had gehad dan een leegstaand huis, maar het zijne was al overladen met logé's, dus er zat niet: anders op. Ik ontkwam er niet aaneerst moest er weer een „biogra fie" van me worden opgenomen voor kantoor en partijbestuur. Dat was welgeteld de vijfde, zoodat ze nu wel langzamerhand konden weten, wie ik was. ia hel, magazijn yaa da noodige spullaa ia zijn voorzien kon ik in den middag met een visscherman naar zee vertrekken en ik was blij, toen ik weer een schuit onder me had en de deining voelde. Feitelijk had ik nu toch pas mijn eindbestemming bereikt. VII TER VISSCHERIJ Ik zal nu de draad van mijn reisverhaal moeten afbreken, om dat er natuurlijk niet over gedacht kan worden, mijn ervarin gen, gedurende de vele maanden van practisch werk op de vloot en in Trout Front, van dag tot dag te vertellen. Vandaar, dat ik mij nu meer beschouwend zal gaan bezig houden met de toestanden in Rusland en speciaal in het gebied waar ik werkte. Uiteraard zijn die beschouwingen gebaseerd op de practische ervaringen van eiken dag. Mijn functie was instructeur bij de visseherij, maar voor- loopig bleef het bij inspecteur. Het visohseizoen in de Kaspische Zee duurt van Maart tot December en ik kwam tegen November aan, zoodat het seizoen bijna was afgeloopen. In Astrakan was mij reeds opgedragen mij eerst van den toestand op de vloot op de hoogte te stellen en schepen en netten te inspecteeren, opdat ik in den winter plannen voor verbetering zou kunnen uitwerken. Ik zou samen moeten werken met kameraad Zjinikof, onder directeur, afd. rationalisatie, met wien ik dan ook spoedig ken nis maakte. Nu ga ik eerst wat vertellen over de wijze, waarop de vissehe rij was georganiseerd. De vloot was verdeeld in „brigades" van vijftien schepen, waarvan we er in Trout Front drie hadden, dus 45 schepen in totaal, met drie brigadiers aan het hoofd. De Kas pische Zee is een heel eigenaardig vischwater, omdat men er zoowel een zoutwater -als een zoetwatergebied heeft en in beide gebieden andere visch wordt aangetroffen. Tot op 14 mijl uit de kust heeft men zoetwater, waarin de z.g. rood visch wordt ge vangen, die de kaviaar oplevert; het is hier zeer ondiep, er staat niet meer dan 7—12 voet water; verderop heeft men dé haring. Alle visch, die gevangen wordt, gaat naar een „Salanda", eon drijvende „vischfabriek", waar de visch wordt gesneden, gezou. ten, in vaten verpakt en naar den wal wordt geëxpedieerd. Om een indruk te geven van zulk een Salanda zij medege deeld, dat deze werkplaatsen 40 meter lang zijn en 12 nieter breed. Ze hebben 4S tanks aan boord elk van 50 ton, zoodat er in totaal 2400 ton visch kan worden verwerkt voor men „vol" is en naar den wal moet. Men begrijpt, dat er ook een heel per soneel aan boord van deze schepen is. Al deze Salanda's behooren tot de Gosrybtrest, Kameraad Zjinikof, van wien ik hier boven sprak, vond het heel aangenaam, dat ik kwam, want hoewel hij was aangesteld om rationalisatie-plannen uit te werken moest hij mij verklaren, dat hij van schepen of scheepvaart heelemaal geen verstand had. Hij was n.l. onderwijzer van beroep, maar was nu eenmaal door de partij voor deze functie aangewezen. De partij zegt: ga en dan gaat men, zeide hij mij, of men er verstand van heeft of niet. Zijn geval bleek geen zeldzaamheid te zijn. Zoo was de onder, directeursigarettenfabrikant en de directeur beroeps officier van do landmacht. Ook onder de schippers had men allerlei menschen, die nooit wat met de zee van doen hadden gehad, zooals hoefsmeden, landarbeiders enz. In elk geval was Zjinikof blij, dat hij tenminste van mijn ge gevens copie kon nemen en daaruit zijn plannen kon maken die rationalisatie van de vloot ten goede moesten komen. Zooals alles iu Rusland, was ook de vloot reeds voor een deel gemotoriseerd. De motor, dat is in Rusland een soort afgod. Lenin en Stalin hebben het de massa ingehamerd,-dat alleen door mechanisatie Rusland tot bloei kan komen. Nu wil ik niet ontkennen, dat daar heel veel waars in schuilt, maar dat de motor alléén het ook niet doet, daarvan ben ik na mijn ervarin gen bij de visseherij overtuigd. Men heeft ook met menschen te doen en vooral voor de vis seherij heeft men vakmenschen noodig. Bovendien kan een vis- scher het niet zonder een beetje geluk stellen en daar hebben de Russen heelemaal niet mee gerekend, want zij werken alleen volgens „plan". f Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9