Weerbericht ZATERDAG 12 JANUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE VOLKENBONDRAAD BIJEEN De beslissing aangaande het Saargebied De Volkenbondsraadd is Donderdag voor zijn 84ste zitting bijeengekomen. De Raad iifim enkele rapporten aan en werd toen ge schorst, in afwachting van de komende dingen. De voornaamste zaak, die aan de orde komt, is voorloopig de Saarstemming van 7 Hedenmiddag komt de Raad nog bijeen, vermoedelijk om de volmachten van de commissie van drie inzake het Saai-plebis ciet te verlengen. De commissie van drie zal rins blijven medewerken aan de beslissin gen over de Saar. Simon en Eden waren reeds te Geneve, doch zouden Maandag weer te Londen zijn. Evenwel wordt gemeld, dat Simon weer heel spoedig te Genève zal terugkeeren, zoo mogelijk per vliegtuig. Laval is gisternamiddag naar Geneve ver trokken. Simon heeft gisteravond aan Engelscho journalisten verklaard, dat hij voor het ge val van een duidelijk resultaat van 't Saar- plèbisciet er groote waarde aan hechtte, dat de Volkenbondsraad dan zoo spoedig moge lijk een beslissing over het lot van het Saar gebied zou nemen. Om deze reden wil hij ook zoo spoedig mogelijk de volgende week weer naar Genève terugkeeren. Men verwacht van deze Volkenbondsait- ting evenwel nog meer. Bij de staatkundige leiders van Europa moet de algemeene overtuiging zijn geves tigd, dat oa de beslissing inzake het Saar gebied en met het accoord van Rome voor oogen, do tijd is aangebroken om de ont- wapennigskwestie opnieuw en met meer kans op resultaat aan te vatten. Zoo wordt van Engelscho zijde te Genèvo verklaard, dat men de allergrootste betee- kenis hecht aan de Londensche bespreking met Laval en dat de Geneefsche onderhan delingen moeien dienen tot voorbej-eiding en inleiding daartoe. Sir John Simon heeft gistermiddag een onderhoud gehad met baron Aloisi, waar bij, naar verluidt, eveneens ontwapenings kwesties een groote rol hebben gespeeld. Voor heden was een gedachte-nwisseling tusscheu Simon en Laval bepaald. Ten nauwste hangt Diet deze voorgenomen ontwapeningsbeperking samen de kwestie van een terugkeer var. Duitschland te Ge neve, waarover eveneens te Londen bij het bezoek van Laval (en Flandin) zal beraad slaagd worden. Fransche bladen ever de Duitsche weigering. De afwijzende houding van de Duitsche regeering inzake hot Engelsche verzoek een vertegenwoordiger naar te Genève te zen den, wordt door de Fransche bladen bespro ken en daarbij wordt opgemerkt, dat de vre delievende woorden en verklaringen der Duitsche persoonlijkheden slechts leege woorden zijn en men thans bij de eerste ge legenheid die zich voor Duitschland aan biedt om deze woorden in daden om te zet ten! het bewijs vindt, dat er in werkelijk heid niets veranderd is. De „Temps" schrijft, dat het antwoord van den rijksminister van buitenlandsche zaken geen steek houdt,' aangezien daar nok het geval van Rome is, waar Duitsch land in de commissie van drie vertegen woordigd was, ofschoon ook deze onderhan delingen in het kader van den Volkenbond hebben plaatsgevonden. Het „Journal des Débats" noemt de En gelsche stap onhandig. Duitschland heeft den Volkenbond vrijwillig verlaten en moet uit eigen beweging terugkeeren. Het schijnt echter of do Engelsche regeering or op doelt Frankrijk af te brengen van zijn nota van 17 April. De Belgische minister voor openbare werken, landbouw en middenstand Van Cauwelaert heeft ontslag ge vraagd. Hij wenscht zijn vrijheid van handelen te hernemen ten einde zich zelf en dö zijnen te verdedigen tegen de aanvallen waaraan zij sedert eeni- gen tijd bloot staan. Minister-presi dent Theunis heeft bij de medeeling van deze ontslag-aanvraag aan zijn collega's de motieven van den minis ter moeten erkennen. Hij sprak de waardeering en sympathie van al de collega's uit en Hymana sloot zich daarbij aan. iVan Cauwelaert Naar gemeld wordt, houdt dit ophefma kend ontslag verband met zekere zeer scherpe aanvallen naar aanleiding van de financieelc moeilijkheden van den Belgi schen Boerenbond en de betrekkingen tus- sclicn deze instelling en de Antwerpsche Deposilobank in sommige katholi&k-conserva tieve en soc.-dem. bladen versohenen. Dr. Schacht vice-kanselier? Daily Telegraph meldt uit Berlijn, dat Dr. Schacht benoemd is tot vice-kanselier en dat bij als president van de Rijksbank waar schijnlijk zal worden opgevolgd door den tcgenwoordigen Rijksminister van Finan ciën. graaf Schwerin von Krosigk. KEIZER POE-YI ERNSTIG ZIEK? Reeds een regentschapsraad benoemd? Volgens geruchten, welke te Singapore do ronde doen, zou de keizer van Mandsjoekwo, Poe-Yi, ernstig ziek zijn, terwijl er weinig hoop bestaat op zijn herstel. Er zou reeds 'n regentschapsraad zijn benoemd. JAPANS MEENING IN HET VLOOTVRAAGSTUK Waartoe slagschepen en vlieg tuig-moederschepen Uit Tokio wordt gemeld: In antwoord op vragen van een lmitenlandsch correspon dent met betrekking tot het interview, dat Norman Davis aan de pers heeft verstrekt, heeft de woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken verklaard, dat zijn eigen indruk was, dat Davis niet vast houdt. aan het principe van het verhou dingsgetal en dat hij den indruk heeft, dat hij in plaats daarvan voorstelt oen nieuwe overeenkomst inzake vlootbeperking geba seerd op hét huidige bouwprogramma, het geen ochtcr een ontkenning betcekent van het pariteitsprincipe. De recente onderhandelingen hebben het duidelijk gemaakt, dat alle betrokken mo gendheden er naar streven den vrede te handhaven door onnoodige bcwaponingen te beperken, hetgeen venvorkelijkt kan wor den alleen door het wegnemen van de oor zaken, die den vrede waarschijnlijk in ge- aar zullen brengen en daarna door het egnemen van alle middelen om den vre de te verstoren. Het eerste kan yérwerkelijlct worden door diplomatieke verzoening, doch het laatste wordt het beste bereikt door het schrappen van alle bewapeningen, zoodat hot be.goe- renswaardigste voor de mogendheden is de bewapeningen te schrappen. De mogendheden kunnen echter eenlge gevechtskrachten noodig hebben, hetzij voor politiedoeleinden of andere. Wanneer com plete ontwapening onmogelijk is, zou het voldoende zijn, wanneer de mogendheden gevechtskrachten behielden voldoende voor nationale verdediging, door onderling de of fensieve wapenen af te schaffen en slechts de defensieve te behouden. Betreffende het Japanschc bezwaar tejren de formule van het verhoudingsgetal zeide de woordvoerder, dat Japan geen enkele ongelijkheid kan aanvaarden in de middelen om de veiligheid te handhaven. De woord voerder vroeg zich af of Amerika niet ge dreven wordt door verlangens om agressie ve operaties in het Verre Oosten te plegen door vast te houden aan de verhouding 5-5-3 en betwijfelde voorts de- noodzakelijk heid van slagschepen en vliegtuig-moeder schepen, wanneer de mogendheden hun be wapeningen zullen beperken tot bewapenin gen, die noodzakelijk zijn voor de nationale erdediging. HET SAARPLEBISCIET De uitslag Dinsdagmorgen Uit Saarbrücken: De stommings- commissie deelt mede: Om technische redenen zal de stem mentelling eerst Maandag om 17 uur aanvangen. Verwacht wordt, dat het bekendmaken van den uitslag op zijn vroegst Dinsdagmorgen om 7 uur ge schieden zal. Het is waarschijnlijk, dat het resultaat per radio om 8 uur zal worden uitgezonden. Uit Saarbrücken: Leden van de plebisciet- commissie vreezen, in verband met de ge weldige pressie, welke wordt uitgeoefend door het Duitsche Front, dat de geldigheid van het stemmingsresultaat in twijfel ge trokken zou kunnen worden. Derhalve zal de commissie den leider van het Duitsche Front een zeer ernstige waar schuwing doen geworden. Do commissie zal er op wijzen, dat de eindjjeslisising bij den Volkenbond berust, en dat deze bij de appreciatie van het re sultaat en bij de beslissing van het toekom stig lot van het Saargebied, ten zeerste re kening zal houden met dc omstandigheden waaronder de verkiezingscampagne en der halve de stemming heeft plaats gehad. DE KLEINE ENTENTE TEVREDEN Over het aceoord van Rome Do buitengewone conferentie dor Kleine Entente te Laibach, gisteren gehouden, hoeft een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat de vergadering hoofdzakelijk was gewijd aan het te Rome tusschen Frankrijk en Italië gesloten accoord. „De drie ministers van buitenlandsche zaken gaven uiting aan hun voldoening over de te Rome tusschon Mussolini en Laval bo reikte resultaten, welke, naar hun overtui ging, geschikt zijn, om den vrede te bevor deren en de organisatie van den vrede te versterken. De drie ministers besloten, met alle be langhebbende mogendheden aan de practfc- sche toepassing van het Romeinsche ar- cord samen te werken. Zij zijn van oordeel, op deze wijze het best hun eigen nationale belangen te dienen en tegelijk het algemeen belang, dat door de kleine entente steeds verdedigd wordt". Dr. Benesj en Titoelescoe zijn 's namid dags naar Genève gereisd, terwijl Jeftitsj naar Belgrado terugkeerde, om den minis terraad over het verloop dezer onderhandê*- lingen rapport uit te brengen. Het proces tegen Hauptmann Zekere Faulkner had 2980 dollars van het losgeld Kort voordat Vrijdag de achtste zitting in het Hauptmann-proces aanving, deden tal van wilde geruchten de ronde. Sommi gen beweerden, dat Hauptmann een poging had gedaan, uit zijn cel te ontsnappen, ter wijl anderen van een poging tot zelfmoord spraken. Al deze berichten bleken evenwel onjuist. Toen.de zitting heden begon, lagen op de tafel, bestemd voor het bewijsmateriaal, 096 bankbiljetten, welke een waarde verte genwoordigen van 14.600 dollars, een deel van het door dr. Condon, in opdracht van kolonel Lindbergh uitbetaalde losgeld voor dc teruggave van het ontvoerde kind. Op de eerste plaats werd als voornaamste getuige van vandaag de detective Wilson voor den rechter geroepen. Getuige ver klaarde, dat hij de eerste bankbiljetten van het losgeld, welke gemerkt waren, vijf dagen na de overhandiging van het geld aan den ontsoerder, in circulatie had aan getroffen. Wilson verklaarde verder, dat naar schatting 31.000 dollars van het los geld tot nog toe niet teruggevonden zijn. Vervolgens gaf hij onder groote sponning van de aanwezigen toe, dat een zekere Faulkner 2980 dollars van de bankbiljetten van het losgeld in zijn bezit heeft gehad. Het is echter niet mogelijk gewoest, dezen man op te sporen. Op het gelaat van dou verdediger van Hauptmann, ReUjy, was. toen hij deze verklaring h.-orde, duidelijk te lezen dat bij deze kans, om te bewijzen, dn: verscheidene persunuu de misdaad ge pleegd kunnen hebben, met groote vreug de begroette. Nadat de getuige Wiison naar zijn plaats was teruggekeerd, werd en schriftkundige als getuige gehoord, die verklaarde, dat Hauptmann de schrijver van het kLgeld- brici'je is geweest. OLIETANKSCHIP IN BRAND. In de haven van Newark (New Jersey) is tengevolge van een ontploffing aan boord van het tankschip Perrin van de Continen tal Oil brand ontstaan, welke oversloeg op den pier en een dichtgelegon opslagplaats. Duizenden vaten smeerolie, welke in dit gebouw waren opgeslagen, zijn ontploft Het gebouw is binnen enkele minuten verbrand De vlammen laaiden 60 tot 70 M. hoog op. ZINOFJEF EN KAMENEF UITGESTOOTEN Uit Moskou: Dc voormalige voorzitter van de communistische internationale, Zinofjef, en de voormalige plaatsvervangende voor zitter van den raad van volkscommissaris sen der Sovjetunie, Kamenef, zijn op insti gatie van dc bevoegde partij instanties van de lijst der medewerkers van hot voornaam ste partijtijdschrif „Bolsjewiek", het orgaan van de communistische partij der Sovjet unie van de Komintern, geschrapt. Kort Nieuws Het postverkeer tusschen China en Mandsjoekwo is, na twee jaar verbroken te zijn, hei-vat Op de stukken uit Mandsjoek wo zitten speciale postzegels, zonder het woord Mandsjoekwo. In Zuid Dakota bij Piedmond botste 'n autobus mot 20 schoolkinderen op een vrachtauto. Vijf kinderen kwamen om het leven. De andere werden gewond. Lifanta Beatrice en Graaf Torlonia gaan na hun huwelijk, dat Maandag te Rome gesloten wordt, een reis maken naar de Ver. Staten. De bekende Japansche diplomaat Toshio Katsude gaat trouwen met een Schotschc miss Lillian Green. Bij een razzia in do Russische stad Toela werden 175 verwaarloosde kinderen gevangen. De gezondheidstoestand van de meesten was zeer beklagenswaardig. Zij zijn in opvoedingsgestichten ondergebracht. Gemengd Nieuws. DOODELIJKE VAL Te Amsterdam reed in de Dc Clercq- straat vanaf de Bildordijkkade in de rich ting van de Wiegbrug een wielrijder naast een auto. De wielrijder, een man van onge veer dertig jaar, reed tegen de auto aan en werd daardoor tegen de straat geslingerd. Hij bleef bewusteloos liggen. Door den ge neeskundigen dienst is het slachtoffer naar het ziekenhuis gebracht, waar hij bij aan komst reeds was overleden. DE DOODELIJKE DAMP Te Zwanenbrug (N.-H.) heeft zich een ge val van kolendampvergiftiging voorgedaan ten huize van do familie G. De heer G. werd 's morgens met een zwaar gevoel in 't hoofd wakker en had nog Juist de kracht om het venster open te schuiven. Buren en voorbij gangers, die het bemerkten, verleenden middelijk hulp en waarschuwden dr B. die spoedig met een zuurstofapparaat ter plaat se verscheen. De toestand van mevr. G. was ernstig. Door toepassing van kunstmatige ademhaling mocht het den dokter na ruim een uur gelukken de levensgeesten bij de vrouw weder op te wekken. PAARLEN COLLIER VERMIST Naar het bureau Overtoom te Amster dam is een 31-jarige dienstbode overge bracht, dJe verdacht wordt van diefstal van een paarlencollier. DE GEZONKEN „ZEVEN GEBROEDERS" Het motorschip „Zeven Gebroeders" uit Ouderkerk a. d. IJssel, dat bij Nijmegen in de Waal zonk na een aanvaring, zal spoe dig worden gelicht. De 14-jarige Lambert de Waardt, broer van den 23-jarigen schippre Cornelis de Waardt, sloeg door den schok over boord en werd nog op het uiterst mo ment gered. VERNIELING EN DIEFSTAL IN EEN DRUKKERIJ. Tijdens afwezigheid van het personeel heeft een 31-jarige ontslagen knecht van een drukkerij aan den Groenburgwal te Amster dam zich via een ander perceel toegang tot de zaak weten te verschaffen. In het kan toor brak hij een bovenraam open, waaruit hij een klein bedrag aan geld ontvreemdde. Vervolgens begaf hij zich naar de zetterij, waar hij 'n groote hoeveelheid zetsel, dat ge reed was om ter perse te gaan, over den grond smeet. Zijn aandacht ging na deze vernieling uit naar een transportrijwiel van de zaak, waarvan hij mot een bijl de dyna mo afhakte en de banden kliefde. De resten van zijn vernielzucht koelde hij tenslotte in den kelder, waar hij een pijp met mano meter van de centrale verwarming verniel de, alsmede dc verbinding met een paar ra diatoren verbrak, waardoor het water in het kantoor stroomde. De man is door de recherche van hot bu reau Singel in zijn woning aangehouden. Hij bekende en nadat, proces-verbaal was opgemaakt, is hij op vrije voeten gestold. EEN GENERAAL UIT DE RECHTZAAL GEZET. Voor den politie-rcchter te Zutphen had zich te verantwoorden een grondwerker uit Vorden. Deze had bezoek gehad van den rijksveldwachter, die bij hem een overtui gingsstuk een lantaarn in beslag wilde nemen, noodig in oen stroopersaffaire. Tij dens dit bezoek zou verd. den veldwachter hebben aangegrepen en hem achterover hebben gedrukt.. Tijdens de behandeling van de zaak viel de gepens. generaal Tonnet uit Vorden, be kend uit de zaak Boeink, die op de publieke tribune aanwezig was, herhaalde malen den politie-rcchter in de rede, meldt de „Gelderlander". Hom werd verzocht zijn mond te houden. Toen hij hieraan niet vol deed werd hem door de marechaussee ver zocht zich te verwijderen. De heer Tonnet wonschte hieraan niet te voldoen en drong door het publiek naar voren. Op last van den politie-rechtor werd de heer Tonner hierna door de marechaussee uit de zaal verwijderd. Het gebouw der Overijsselsche Waterleiding Mij. in vlammen Te Zwollerkerspel ontdekte boden- nacht omstreeks half vier de heer Ir. Keiler directeur der „Ovorijselsche Waterleiding Mij.", brand in het trap penhuis van hot gebouw dier Mij. „Spoolderenk" genaamd en gelegen over de grens van Zwolle in de ge meente Zwollerkerspel. De heer Keller, die in het gebouw woont, ontwaakte door een ongewoon geluid. Hij ging kijken en zag een vlam, welke hij bluschte met een emmer water. Toen hij daarna een onderzoek wilde in stellen op de tweede verdieping, was deze reeds niet meer te bereiken. Onmiddellijk werd de brandweer van Zwollerkerspel gewaarschuwd, die met al haar materiaal uitrukte en onder leiding van den burge meester den heer H. P. Cavaljó het vuur met een aantal stralen aantastte. Op de tweede -en zolderverdieping woed de het vuur lievig en in korten tijd stond ook do eerste verdieping in lichterlaaie. Het dak stortte in en nu vatte ook het gelijkvloeTsche gedeelto vlam. Behalve een keuken en een kamer van de concierge, die eveneens met vrouw en kind in het gebouw woont, is het geheele gebouw nagenoeg uitgebrand. Bijna de ge heele boekhouding kon worden gered. Men vreest echter dat een aantal archief stukken verloren zijn gegaan. Om omstreeks acht uur, was de brand weer het vuur meestor en kon met de blussching worden begonnen, welk werk den geheelen morgen vorderde. Gebouw en inventaris waren verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand deelde ons de heer Keiler mede. dat deze moet zijn ontstaan door een scheur in een de zer dagen gereed gekomen a nieuwe schoor steen. Van soldaat tot kolonel VAN EEN KRIJGSMAN UIT HET INDISCHE LEGER Te Tjilatjap, in Nedorl. Indiö ligt be graven Toontje Poland, die zijn loopbaan als soldaat begon en als kolonel-titulair dei infanterie eindigde. „Toontje" Poland werd, aldus brengt de Loc. zijn levensgeschiedenis in herirmc ring in Droukenoord to Alkmaar gebo en op den 20en Januari 1795. Zijn vader Jin Poland was een welgestelde kruidenier, die zij u zoon den naam gaf van Theodorus. Reeds op jeugdigen leeftijd moest hij vnn het ouderlijk huis weg en dreigde wegens misdragingen ten val te gaan. Doch het dienstnemen bij het Noderlandsche lever bracht redding en nadat hij viaar Indiö scheep was gegaan, begon zijn victorie! Als kind verwaarloosd* was hij als sol daat in het leger in zijn doen en laten ruw. Maar dat hij het hart op dc rechte plaats droeg, dat zijn ijver voor de dienst nooit verflauwde, dat de schoonste krijgs mansdeugden als goed begrip van krijg s- iUcht, gehechtheid aan zijn vaandel, liefde voor zijn vorst, levendig bij hem ontwikkeld waren en sterker werden, zootiat hij daar door in zijn kring de ware militaire geest wist op te wekken en te bevorderen, dit alles is wel duidelijk gebleken. De bijnaam van Toontje, waaronder Poland bij vriend en vijand bekend was, dagteekent van den Java-oorlog. Een colon ne onder Cochius had de vijand bij c*m kampong aan het Zuiderstrand uiteengc slagen en Poland zette hem met zijn Ma- doereezen achterna. Ditmaal strekte hij do vervolging wel twee palen ver uit,, zoodat Cochius, die zijn troepen reeds lang weer vereenigd had, ongerust begon te worden en omringd dooi' zijn officieren met de kijker naar hem uitkeek. Poland had altijd een man bij zich die een groote Neder land sche vlag droeg, die vaandeldrager mocht nacht noch dag van zijn zijde gaan Toen hij nu aa.n het hoofd zijner troepen terugkeerenda uit een kampong debouchee- rend in zicht was, riep Cochius uit: „Daar is Toontje! Ik herken hom aan de vlagf" Sindsdien noemden zijn kameraden hem niet andere dan Toontje. Door zijn bijzondere krijgsverrichtingen steeg Toontje steeds in rang. In Juli 1853 meldde de Javasche Courant do benoeming van Poland tot kolonel-titulair, met paling dat hij met het commando van het 4e bataljon zou belast blijven. Onder dank betuiging voor zijn veelvuldige en goede diensten- werd hem in November van het zelfde jaar ontslag verleend met een gra- tifiatie van f 3000 en onder toezegging van een jaarlijksch pensioen van f 1800. Na zijn ontslag uit de dienst huwde Poland de moeder zijner talrijke (wij nen 25) kinderen en beloonde daarmede de trouwe diensten der Javaansche vrouw, die zoo lang lief en leed met nem gedeeld die hem overal gevolgd on die hem meer malen het leven gered had. Dat huwelijk leverde haar overigens geen voordeel op, want na Poland's overlijden waren er „geen termen", om de weduwe Poland eenig pensioen toe te kennen. Toen waren het de officieren van het Noderlandsch-Indischo leger, die door particuliere inschrijvingen, een som van f 15.000 ten behoeve Poland's onverzorgde kinderen bijeen brachten. Bezfteld met dezelfde onverflauwde geest kracht, zag Poland naar middelen uit, om het lot zijner kinderen te verbeteren. Hij stond eenige tijd aan het hoofd eener steen bakkerij in de nabijheid van Tjilatjap, door een Franschman opgericht Door ge brek aan kapitaal, werd de onderneming spoedig opgeheven. In het laatste jaar zijns levens, kwam hij op hot denkbeeld, om zijn eigen levensgeschiedenis te schrijven, waarlijk energiek besluit voor iemand, die zoo moeilijk de pen hanteerde. Vol ijver kweet hij zich van die taak en stelde de voornaamste bizonderheden van zijn leven tot aan het jaar 1837 op schrift, Te midden van die arbeid werd hij door een lievige dysenterie aangetast en overleed op 19 De cember 1S57 op bijna 63-jarigen leeftijd. Zijn eenige wensch, geuit op het sterfbed was, -onder de Nederlandsche vlag begra ven te worden." Omhuld met de vlag, die hij op Bali liet wapperen, werd zijn stoffelijk overschot op het Europoescho kerkhof to Tjilatjap ter aarde besteld. Het garnizoen te Tjilatjap bewees hem do laatste eer. Van de ter reede liggende schepen waaiden de vlaggen halfstok en de kanonschoten, die geduren de de treurige plechtigheid van het fort en de reede vielen, verkondigden alom, dat een braaf krijgsman was heengegaan, wiens naam nog lang bij het Indische leger zal voortleven. Auto- en motor-ongelukken Te Alkmaar werd bij den Nieuwlan- dersingel de 9-jarige R. door een auto aan gereden met het gevolg, dat hij er onder kwam en het rechter achterwiel over het lichaam kreeg. De gemeentelijke genees kundige dienst bracht hét kind naar het Centraal ziekenhuis, waar een bekkenbreuk werd geconstateerd. Te Franeker werd de brandstoffenhau delaar A. K. met een, met steenkool gela den handkar, bij het locaalspoorstation door een vrachtauto van do Mij „De Velu- i" aangereden, tengevolge waarvan K. een. been brak. Na ter plaatse door Dr Oost er- baan te zijn verbonden, werd hij naar Leeu- arden vervoerd. Te Horst (L.) is de heer A. van II., hoofd der school, met zijn motorrijwiel ge slipt en tegen een boom terecht gekomen. Met ernstige wonden on een beenbreuk is hij in het ziekenhuis opgenomen. Te N.-A mstel is op den Amstclveen- schenweg de melkhandelaar C. Blom uit Buitenveldert, met zijn motorbakfiets tegen een boom gereden. Met een verbrijzeld rech ter onderbeen is de man naar een zieken huis te Amsterdam gebracht. Te Amsterdam is een personenauto op den Noorderweg bij het Kruithuis in de naast den weg loopende sloot gereden. Een passa gier die de bestuurder onderweg had laten in stappen liep een hoofdwonde op, welke door het personeel van de Hembrug-pont is bonden. De auto is later door een kraanwagen op het droge gehaald. ERNSTIG TRAMONGELUK Te R o b r m o u cl werd de hoer Heuvel mans, afkomstig uit Beegden, op den weg HornBeegden door de tram aangereden Met een verbrijzeld onderbeen en kneuzin gen aan het rechterbeen en enkele schaaf wonden werd de man nadat hem geeste lijke en geneeskundige hulp was verleend naar het ziekenhuis tc Roermond vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te E11 e n (N Br.) reed de 24-jarige ge huwde magazijn-bediende Chr. Biemansuit Breda, op zijn bakfiets huiswaarts. Nabij de kom van liet dorp werd hij door een personenauto, bestuurd door den reiziger B. A. D., uit Vpht, van achteren aangere den. Met een zware hersenschudding werd hij naar het St Elisabeths gasthuis te Etten vervoerd, waar hij in den nacht is overleden Uit het voorloopig onderzoek is gebleken, dat de nestuurder van de auto de bakfiets te laat heeft opgemerkt doordat hij even voor bet ongeluk zijn lichten had gedempt daar er van de andere zijde een vrachtauto naderde. De marechaussee te Etten zet het onderzoek voort. Branden Te Heerlen-werd de politie-brandweer geal armeerd voor een brand in hec café van den heer Schreuder aan den Schacsbergerweg. In korten tijd stond het geheele café in lichter laaie schoon de brandweer het vuur met drie stralen op de motorspuit aantastte, kon zij niet verhinderen, dat het café en de daarachter gelegen uitbouw ge heel afbrandden. De oorzaak van den brand Ls bekend. Verzekering dekt de schade. Te Egmond aan Zee (N.H.) brak brand uit bij de weduwe J. Krab in da Visscherstraat. vlak achter de oud katho lieke kerk. De brandweer was vrijwel on middellijk ter plaatse en wist zoodoende het vuur spoedig te blusschen, zoodat geen gevaar ontstond voor do kerk. De brand is vermoedelijk ontstaan in den schoorsteen. Het perceel liep veel waterschade op De weduwe Krab was verzekerd. Te Oegstgeest is 's nachts een felle brand uitgebroken in een tot drie afzonderlij ke woningen ingericht huis aan den Oegst- geesterweg, bewoond door de gezinnen De Mooy en Prins. De brand is ontstaan in het perc'eelsgedeelte, bewoond door de familie De Mooy en is daarna overgeslagen naar dat Prins, Deze was afwezig. De brandweer heeft met twee motorspuiten het vuur bestreden. Met uitzondering van het gedeelte, bewoond door de schoonmoeder van Prins, is het gehee le huis uitgebrand. Het overige gedeelte kreeg belangrijke waterschade. Eerst na drie uren kon de brandweer inrukken. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Rosmalen brak brand uit in arbeiderswoning van den heer M. Schuur man aan dan Breedeweg. De woning brandde tot den grond toe af. Ook van don inboedel kon niets worden gered. De brand is ontstaan in den schoorsteen. Ver zekering dekt de schade. Uit dc Antirev. Partij. ANTIREV. PROPAGANDACLUBS. De pas gevormde Kring van A. R. P. C. in den kieskring 's-ÏIertogenbosch hiold op 10 Jan. to Almlcerk haar eerste cursusver gadering over het onderwerp „Het Regee- rings-crisisbeleid". Er waren ruim 100 deelnemers uit de 7 aangesloten clubs. Allen waren tevoren in het bezit gesteld van het eerste deel va voor dezen curcus door don Verbandss taris samengestelde schema over het onder werp, in welke eerste helft breedvoerig werkt zijn de Kabinetsformatie-1933, de maatregelen tot handhaving van het gezag en die tot herstel van het financieel even wicht. Het dunne p«ltje geeft den vorlgen otand aan BAROMETERSTAND Hoogste stand te I-a Coruna 774.2. Laagste stand te Rost 741.0. Stand vanmorgen half twaalf 753.8. WEER VERWACHTING Matige tot krachtige later afnemende W. tot N. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog sneeuw- of ha gelbuien, later kouder. BUÏTENLANDSCH WEERBERICHT De depressie breidt zich nog steeds verder in Z.O. richting uit, maar in het N. en W. stijgen de barometers sterk, zoodat reeds spoedig nieuwe afkoeling te wachten is. In O. Frankrijk en Duitschland heeft de vorst zich nog gehandhaafd en zij nam in Z. Frankrijk en Z. Duitschland zelfs nog toe. In Polen bleef zij nog streng, hoewel minder dan gisteren, Daarbij valt in Duitsch» land overal sneeuw. Uit Scandinavië was de vorst bijna verdwenen, maar zij zal in Zwe den weer spoedig terugkomen. Op de Britsche eilanden on in W. Frank rijk waaien krachtige stormachtige N.W, winden met regen in Frankrijk en regen af sneeuw op de Britsche eilanden. Bij verdere ruiming van den wind is ook hier te lande weer vorst te wachten. STORMWAARSCHUWÏNGSDIENST Geseind hedenmorgen om 9.45 uur aan all© posten: Stormsein neerhalen. Blijft óp uW hoede! TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 3.4 C. 13 JANUARI Zonsopgang S.07 uur, zonsondergang 4.10 uur Maan op v.m. 11.10 uur, onder v.m, 2-28 uur 14 JANUARI Zonsopgang 8 07 uur, zonsondergang 4.12 uur Maan op v.m. 11.36 uur, onder v.m. 3.47 uur VOERTUIGEN MORTRN HUN LICHTEN OP HEBBEN 13 JANUARI Van 's avonds 4.40 uur tot 's morgens 7.37 uuf 14 JANUARI Van 's avonds 4.42 uur tot 's morgens 7.36 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rh einfel den 1.89 1.01 Breisacli 0.91 0.96 K"hl 1.94 1.914 Mfljcau 3,45 9.50 Diedesheiui Mannheim Lohr 2.35 2.46 1.75 1.90 ainz 1 4'2 1-57 neen 1.62 1,74 Stuw Borgharen gesloten Stuw Sambeek geopend Cfiub Fms Coblens Trier Dnsseldorf Riihrort Wesel 1.30 1_3ft 2.18 9-37 1,13 1.23 2,15 2.41 1.6*1 1.«8 1.00 1.95 0.91 1.27 2.31 2.63 Lobtth 11.29 11,51 Nijmegen 8.95 9.15 St An dries 3,58 8.70 Arnhem 8.75 8.95 Vreeswijk !w 0.96 0,00 Wester voort 9.3» 9,55 Deventer 3.25 3.35 .0.17 -0.25 47.55 00.00 42.32 49 50 Kampen Ej sden Maastricht G reven bi ebt 99.47 29 i VenlO 11.73 1-.50 Grave 'sluis; 8.30 8.89 St Andries 2.75 3.17 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Den Helder IJmuiden Hoek van Holland 3,10 14,53 3-15 16.03 3.00 15.5B 4.05 16.45 0.85 13.25 1.40 1 4 40 9.35 22.04 10.40 2»;24 8.28 21.05 0.46 83.28 10.19 23.16 11 35 9.06 21.45 10i22 23.07 9.58 22.39 11.1S De Verbandssecretaris gaf een algemeen© inleiding waarna tal van vragen werden gesteld en gedeeltelijk beantwoord. Voort zetting der beantwoording van reeds ge stelde vragen en van het tweede deel van het schema over de regeej-ingspolitiek in zake het bedrijfsleven on het vraagstuk dei- werkloosheid zal in een tweeden en derden cursusavond plaats hebben. De tweede is reeds vastgesteld op Vrijdag 22 Febr .a.s. te Nieuwendijk. Nieuwe propagandaclubs zijn dezer dagen opgericht in Vianen en Valkenburg (Z.-H.). Zooals l steeds in Rotterdam is, zoo is 'f thans ooit in Saarbrücken: wanneer onze mariniers met pijpers voorop uitrukken, marchec.t de jeuqd graag mee. Bovenstaande foto werd genomen bij de Kaiser Wilhelmbrug

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2