^lirurur £Vi Jtsrl)t(ürttraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken FANTASTISCHE TENDENZEN BINNENLAND. Een moderne Odyssee abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5373 Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 12 JANUARI 1935 15e Jaargang 0Krt)trtentiepritjtn: Van I tot 5 regels 1.17 '/j Elke regel meer 0.22'/j Ingezonden Mededéelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadverlentiên per regel0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 En de komende verkiezingen De vraag is gesteld of ons artikel van vorige week Zaterdag over de ko mende verkiezingen niet aan innerlijke tegenstrijdigheid leed. Immers leverden wij critiek op hen, die bü de verkiezin gen voor Staten en Raden de lands- politiek al te zeer in 't geding brengen, terwijl we tegelijkertijd de liberale taktiek van voor 30 a 40 jaar verwier pen, waarbij men zoo min mogelijk op de politieke kleur der candidaten zet te letten. Wij zouden kunnen antwoorden, dat aandachtige lezing de schijnbare tegen stelling reeds oplost: in 't eene geval is er sprake van landspolitiek ter plaatse waar ze niet behoort; in het tweede geval van politieke beginselen, welke naar hun aard richtsnoer dienen te zijn bij de verkiezingen, waarop ze betrekking hebben. Echter is het vraagstuk belangrijk genoeg om het ook van een andere zjjde te bezien, want veelsoortig zal straks de verkiezingsstrijd zijn. Dezelfde liberale gedachte, welke, laat ons zeggen, vóór 1901 de boven toon had, wordt nu door de fascistische richting op de voorgrond gesteld. Ze is deze: gij moet bij de aanwijzing van leden voor publieke colleges, voorai voor Staten en Raden, niet letten op de politieke kleur, maar op de be kwaamheid. En tegelijkertijd doet men niets anders dan schimpen op de klets colleges, welke niets tot stand brengen. Er zit gang en ontwikkeling in deze critiek. Eerst heette het, dat men geen politici en zeker geen politiekers moest afvaardigen, maar zakenmenschen; personen met een heldere kijk op de dingen en die weten van aanpakken, liever dan lange betoogen te houden. Deze wensch is veelszins vervuld. In de Kamer mogen verscheiden personen zjtten, die geheel of hoofdzakelijk „van de politiek leven"; in enkele raden vindt men ze ook in geringen getale; doch over 't geheel kan men zeggen, dat de leden van Staten en Raden bij na zonder uitzondering midden in de maatschappij staan en de publieke zaak dienen zonder te letten op persoonlijk gewin. Heeft dit milder stemming veroor zaakt bjj de critici? Geen sprake van. Eer integendeel. Voortdurend wordt op onberedeneerde wijze afgegeven op de raadsleden, die veel praten, meer vergaderingen houden dan strikt nood zakelijk is en.... „eigen vergoeding bepalen". En in plaats van dergelijke dwaas heden uit de weg te ruimen, wordt in meer dan één plaatselijk weekblad deze mentaliteit bevorderd door gretige op name van niets zeggende ingezonden stukken en plaatsing van even onbe duidende artikelen. Uit de aard der zaak vestigt men onze aandacht nog al eens op dergelijk geschrijf in onderscheiden deelen des lands en daaruit moeten wij consta teeren, dat in verschillende, z.g. neu trale advertentie-blaadjes een zekere hang naar fascistisch beleid niet te ontkennen valt en dat men al wor den verslagen van kiesvereenigingen niet geweerd de lezers op sluwe of doorzichtige, en niet steeds voorzich tige wijze opvoedt in geringschatting voor de arbeid in en de leden van pu blieke colleges. In 't voorbijgaan moeten we hieraan een zakelijke opmerking toevoegen. Onze Kiesvereenigingen en Christelijke organisaties schijnen soms de ernst van deze dingen niet voldoende in te zien. Want men blijft dergelijke z.g. neutrale blaadjes steunen met zijn ad vertenties, terwijl men het eigen dag blad, dat wel de agenda's en liefst breede verslagen mag opnemen, pas seert. Indien men nog volstond met publicaties in Kerkboden, welke zoo goed als overal verschijnen, het ware minder erg; maar waarom b.v. een anti-rev. of chr.-hist. kiesvereeniging zoo'n „neutraal" blad moet steunen, is ons niet duidelijk. Het kan de politieke scholing der partijgenooten niet bevor deren. Men mag deze zaak niet minder eni- stig nemen, dan zij is. Met een, „nu ja, het gaat alleen om de publiciteit", is men er niet af. De invloed van een weekblaadje, al heeft het maar enkele honderden abonné's is niet gering als de redactie de volkstoon weet te tref fen. Daarom achten wij, vooral op 't platteland, een weekblad van eigen richting, naast het groote dagblad van niet geringe beteekenis. Wij weten hoe veel invloed er van kan uitgaan. Heeft men er in onze kiesvereenigin gen wel eens over nagedacht, dat het vaak laatdunkend en schimpend ge schrijf over de beteekenis en de werk zaamheden der gemeenteraden zoowel principieel als feitelijk zeer afkeurens waardig is? Het schijnt wel of sommigen, indien niet velen, geheel over 't hoofd zien, dat het overheids-colleges zijn, van Godswege met gezag bekleed en uit voerend, wat de wet van hen verlangt. De mannen en vrouwen, die daar „raadsheerlijk" zitten om met Vondel te spreken, hebben zich niet onrecht matig die zetels toegeëigend; de vrije burgerij heeft ze bij vrije keuze op die plaats gebracht. Gaf dus aan hen de voorkeur boven de bedillers, die menig maal in onverstand liet gezag omlaag halen. Critiek op de handelingen van de Raden en over het optreden der afzon derlijke leden is volmaakt geoorloofd; daarover gaat het niet. Wat wij afkeu ren is het op fascistische wijze neer halen van het gezag en het prestige van het overheidscollcge. Het is hee! wat anders of men betoogt, dat over een bepaald onderwerp onnoodig lang en onzakelijk gesproken is, dan dai men systematisch afgeeft op de praat colleges, welke bij wijze van spreken, in één vergadering zouden kunnen af doen, waarover ze nu twaalf keer praten. Wat zou men eigenlijk willen? Dat de burgemeester aiieen, of wel het col lege van burgemeester en wethouders de zaken maar afdeed en de beslissin gen nam? Ongeacht de vraag of dat beter of slechter zou zjjn, dient men dan toch eerst „de wet te verzetten", want onze tegenwoordige constitutie laat dat niet toe. Voorloopig zal men dus moeten volstaan met een partij te stichten, welkeal pratend en redeneerend, de andere partijen ver slindt. Maar wij vermoeden, dat ons volk voorshands nog niet rijp is voor de dictatuur, welke ook niet zonder belastinggeld kan regeeren. En daar gaat het bij zulke critici dan toch maar om. Vandaar dat ze ook stellingen opzet ten als deze: die raadsleden redeneeren maar om presentiegeld te verdienen Eigenlijk moest men zulke minder waardige praat onbesproken laten. Want ze bewijst, dat men niets, maar dan ook niets weet van het werk aan het raadslidmaatschap verbonden. Een werkvèrschaffingsloon wordt er niet aan verdiend. Wat we daarom, nu er weer verkie zingen in zicht zijn vragen is dit: eer lijke critiek, maar ook rechtvaardige beoordeeling van hen, die meer of min der „in hoogheid gezeten zijn"; opdat zij in gehoorzaamheid de taak, hun van Godswege opgelegd, mogen ver vullen. Officieele Berichten ONDERSCHEIDING BÜ Kon. besluit is benoemd tot ridder tn de Orde van Oranje-Nassau M C M de Groot, pi Bfl Kon. besluit zön ben .rrondlssementsrectatbank te Amsterdam mr H Hütschler. rechter-plaatsverv. in do arron- lssementsrechtbank te Arnhem en tweede se- retais van den Raad van Beoep voor de Dir. Belastingen aldaar en mr W. M. A. Wcitcens. VOOGDIJRAAD ARNHEM BU Kon, besluit is aan mr M. Ch. de Jong ip zijn verzoek eervol ontslag verleend als se- retarl» van den Voogdijraad to Arnhem. NOTARIAAT de notarissen en c Groningen T Jansen van hypotheken te Assen. WATERSTAATSBESTUUR Bij Kon. besluit is mr G^ J C Sohilthuis, ad- telijke regels, die staatsbestuur beh< MINIMUMPRIJS GEPELDE GARNALEN Bij Kon. besluit is aan groothandelaren in gepelde consumptie-sarnalen. welke geen '.3 eamalcnpell9rii uitoefenen bepaalde in sumptie-garnalenbesluit 1934 i, voorzoover het betreft het in den handel brengen van gt-pelde consumptie-garnalen, ten aanzien waarvan door hen ten genoetgen van do Ned. Vie90herijcentraie is aangetoond, dat zij deze op den dag van het in werking treden van voornoemd besluit voor eigen rekening in gepelden toestand in voorraad hadden, onder S; af pakhui®. Ds. G. Hofstede Naar de „N. R. Crt." verneemt, heeft sinds eenigen tijd Ds. G. Hofstede van Blok zijl, die jaren lang zitting had in provin ciale staten en als buitengewoon lid van Gedep. Staten van Overijssel voor de A. R. Partij, de functie van gewestelijk verkie zingscommissaris voor de N. S. B. aan vaard. Verwacht wordt, dat hij voor de a.s. verkiezing als lijstaanvoerder in Overijssel zal fungeerea. Uit het reisrapport van de K 18 De ontvangst te Madeira en de viering van het Kerstfeest De commandant van Hr. Ms. K 18. de Neder- landsche duikboot, die sinds half November J.l.' be zig is een wereldreis te maken, welke ceveos dient voor wetenschappelijke onderzoekingen, zond een reisrapport, waaraan wij het volgende willen ont- leenen: Over het algemeen werd het eerste traject be gunstigd door goed weer. Er waren voldoende op klaringen tot het bijhouden van eeo geregeld be stek. Ten 09 uur 00 van 24 November werd de reede van Funchal aangeloopen. en op loodsaan- wijzing gemeerd in het kleine haventje, genaamd Ponthina-Bay. De trossen waarvoor het schip ge meerd lao. hadden door de deining zeer veel te verduren Tot drie malen toe brak er een hercules- tros, zoodat ik genoodzaakt was, nieuwe manilla- en cocostrossen van den wal te betrekken. Boven den heb ik eeo anker geleend van de Deensche maatschappij van havenwerken. Bij al deze werk zaamheden werd zeer veel welwillende medewer king verleend door den hoofd:ngenieur Lönborg van bovengenoemde maatschappij, uit „erkentelijk heid voor het vele dat hij had geleerd, en voor de steeds ondervonden vriendschap van de Neder- landsche waterbouwtngenieurs". Ik verliet 30 November 's morgens hec haventje en ankerde op de inmiddels voldoende rustig ge worden reede. Ontvangst te Madeira De ontvangst te Madeira kenmerkte zich door bijzondere vriendelijkheid er» voorkomendheid. Behalve de officieele beleefdheden, ondervonden we talrijke vriendelijkheden van verschillende zij der. De heer en mevrouw Van Laer-Blankenberg uit Hilversum boden een auto-wandeltocht aan de bemanning aan. Het was een uitgelezen dag. en de tocht, waaraan ook alle officieren en prof. Vening Meinesz deelnamen, verliep in opgewekte stem ming. Voorts werden twee officieren uitgenoodigd op een diner bij de familie Leacock, hoofd van een groote Engelsche handelsfirma te Funchal. Het di ner werd gegeven ter gelegenhe:d van het huwelijk van Prins George en Prinses Marina. Talrijk waren de persoonlijke, vriendelijkheden, welke ondervonden werden, ook door de beman ning. Drie Nederlandsche dames inviteerden -een gedeelte van de bemanning in het Belmonte hotel op de thee en zonden mij later een bedrag om voor de equipage iets te koopen voor de Kerstdagen Voor ditzelfde doel ontving ik. ook een som van den heer en mevrouw Van Barneveld (oud-zee officier), die in hetzelfde hotel logeerden als wij Deze beleefdhedenwerden beantwoord met een rijsttafel a/b. Hr Ms. K XVIII. terwijl op Vrijdag' 30 November het schip bezichtigd mocht worden door een aantal personen. Bil deze gelegenheid werd thee geserveerd met Hollandsche boterletters en speculaas. Op den avond van 30 November ver zamelde zich een uitgebreid gezelschap in het ho tel. waar luitenant ter zee Wytema eenige smal films over Indië. Rotterdam, de Zuiderzeewerekn en den Onderzeedienst heeft afgedraaid, met, waar noodig, een verklarende inleiding. Het meerendee' van de gasten bleef na afloop nog geruimen tijd ir ons gezelschap. Tot dusver werden 20 zwaartekrachtwaarnemin gen gedaan. 1 in de haven van Funchal. en 3 aan de wal op Madeira. In totaal 24 waarnemingen Voor de waarnemingen in zee werd driemaal per etmaal onder water gegaan, als regel ten 0 9 uur 00. ten 17 uur 00 en ten 00 uur 00. Het logies in de verschillende hotels was ten ge- noege van een ieder geregeld. Het gedrag der be manning was uitstekend. Op 5 December, ten 0 9 uur 00 werd het auker gelicht en met omwentelingen voor 2 mljls vaart de reede van Funchal verlaten en koers gezet naar St. Vincent, waar op Woensdag 12 December ten 11 uur 30 ter reede werd geankerd. Sint'Nicolaas komt aan boord Op Donderdag 6 December ten 18 uur 45 werd gestopt, teneinde St. Nicolaas en zijn knecht Piet te octvangen, en zooveel mogelijk ieder in de ge legenheid te stellen bij het bezoek van den eer- biedwaardigen bisschop tegenwoordig te zijn- Zonder voorkennis van de opvarenden waren van de echtgenooten, ouders enz. St. Nicolaaspakjes verzameld, en aao boord in gronjezakken opgebor gen onder voorgeven dat de inhoud bestond uit boeken voor den professor Bovendien was er voor gezorgd, dat voor ieder van de opvarenden een ouderwetsch Heldersche taai-caai-pop aan boord was. De kwartiermeester ten Berg. geassis teerd door een der matrozen als Zwarte Piet. heeft zich op verdienstelijke wijze van zijn taak als Sc. Nicolaas gekweten, en aan ieder het hem toekomende pakje, met een toepasselijk woord overhandigd. Het geheel speelde zich af in ons aller tegenwoordigheid in de boegbuiskamer. Ten 19 uur 40 werd koers vervorgld. Contact met dc „Snip" Op 19 December werd door luitenant ter zee der 2e klasse Ter Poorten een lezing gehouden over den tocht van de Snip en de rol. die H.M.'s K XVIII daarbij zou vervullen. Hieraan zij toe gevoegd. dat luit. ter zee Ter Poorten en de beide telegrafisten tijdens den overtocht vao de Snip uitstekend en inspannend werk hebben verricht. Practisch zijn ze 24 uur achtereen bezig geweest. De verbinding is, nadat de zender van het vlieg tuig direct na het opstijgen gestoord is geweest, voor zoover hier was na tc gaan, goed geweest, over het gedeelte waarover de K XVIII voor de geregelde berichtgeving had te zorgen. Helaas was het op den avond van 19 December bijna voortdurend bewolkte hemel. Dit maakte het werk van de luitenants ter zee Wytema en Marcus ook niet eenvoudiger, omdat zij voortdurend moesten uitzien naar sterren, welke even doorkwamen, om daaruit zoo nauwkeurig mogelijk onze eigen plaats te bepalen Bovendien heeft het vliegtuig, hoewel het in onze onmiddellijke nabijheid ge passeerd is, daardoor geen leiding meer gehad aan Hr. Ms. K XVIII als lichtbaak. Dc commandant had o.l. aan den heer Hondong gevraagd of de Snip gemak zou kunnen hebben van een sterke dekverlichting. die aan boord zou kunnen worden opgetuigd. Toen hierop een bevestigend antwoord werd verkregen, heeft hij niet alleen de deklampen met hun schijnsel naar boven laten optuigen, maar bovendien een batterij van 4 zeer sterke lampen, die door luit. ter zee Wytema voor het opnemen van films worden gebruikt. Door al deze lampen voerde Hr. Ms. K XVIII van 22 uur af een zeer feüc dekverlichting. Tenslotte zij medegedeeld, dat den volgenden dag de reis werd vervolgd, nadat vaststond dat Hr. Ms. K XVin op geen enkele wijze meer assistentie zou kunnen verleenen en dat op aan gename wijze met de bemanning van het vliegtuig werd samengewerkt, mede als gevolg van hun kort zakelijke en vlotce wijze van werken. Hoe Kerstfeest gevierd werd Te St. Vincent was het niet mogelijk een kerst boom te koopen, noch om iets extra's mede te nemen voor deze feestdagen. De sergeant-torpedo- maker heeft evenwel kans gezien een kunstkerst boompje te maken, dat. opgesierd met de uit Holland meegenomen Kerstversiering, een volko men geslaagde Kerstboom is geworden. Door den kok was „drie-in-de-pan" en krentenbrood ge bakken; de gamelie-officieren scelden een paar kistjes sigaren ter beschikking, terwijl de chocolade Firma van Houten 1000 echte sigaretten had mee gegeven. Tensioite had men per hoofd een half mokje bisschopwijn laten trekken van wijn uit den voorraad. Des avonds om 19 uur werd gestopt en •P de boegbuiskamer bet Kerstfeest gevierd, waar bij een korte Kersttoespraak werd gehouden. Hei was èeh geimproviseerde maar juisc misschien daar door zeer geslaagde Kerstherdenking. Bij aankomst te Dakar werden wij verrast door zeven kisten, welke door de bierbrouwerij van Vollenhoven aan ons waren verzonden ten be hoeve van het in Nederland door „Onze Marine" gevormde comité. De firma vao Vollenhoven had cr zelf een kist met ongeveer 50 halve fleschjes bier bijgevoegd, die hier in de warmte hun weg wel vinden. De wacht krijgt, zoolang dc voorraad «trekt, een fleschje. Een der andere kisten bevatte een mooie ver zameling van Kerstboomversiersclen. die wij belaas niet meer gebruiken konden, maar die naar Indië zal worden doorgezonden. De overige kisten wa ren gevuld met .leesboeken, sigaren, sigaretten shag. vloeipapier, tabak, pijpen, benevens Kerst- Het behoeft hiér niet nader vermeld te worden hoe alles, door de opvarenden op prijs wordt ge steld. waarvan- niet alleen de goede gaven op zich zelve oorzaak zijn. maar vooral ook nei teit, dat er laodgenooten in Nederland zijn. j> zich zooveel moeite getroostten om ons deze verras^-.ng te be reiden. De commandant schreef het comi'é natuurlij* een dankbrief, naar willi jde ook het verzoek in van verschillende opvarenden om aao het roml'é in een persoonlijken brief uiting te mogen geveu aan hun erkentelijkheid Veerdienst Breskens—Vlissingen Nogmaals: de Zondagsdienst Op 19 December diende de hoer Erasmus een motie in, om Gedep. Staten uit te rioo- digen de zomerzondagdicnstregeling van Vlissingen naar Breskens te beginnen met 1935 zoodanig uit te breiden, dat er één keer meer heen en weer wordt overgevaren dan in 1934 het geval was en de laatste boot van Vlissingen naar Breskens niet vóór 19.15 uur te laten vertrekken. Gedep. Staten meenen aanneming van deze motie te moeten ontraden, omdat zij principiëele overwegingen voor een oogen- blik ter zijde latend, naar hun oordeel niet voor zoodanige uitvoering vatbaar is, dat daardoor het reizend publiek in zijn geheel zou worden gediend. Bij de dienstregeling, ge lijk die gold voor den zomer van het na verstreken jaar vertrok des Zondags de laatste boot uit Vlissingen om 17.45, na aan komst van trein 17.28. DE ONTWIKKELING VAN DEN HAAG IN FANTASIE Een nieuwe verkeersweg en een nieuwe stad In den loop dezer week ontvingen we van Prof. Hl Ros:., hoogleeraar aan de Techni sche Hoogeschool te Delft, die in Amerika grooten naam heeft gemaakt als bouwer theaters en dergelijke, een uitnoodiging nm te zijnen huize in oogenschouw te nemen de plannen voor een nieuwen verkeersweg naar den Haag. De plannen ervoor waren in samenwer king met den architect Jan Wils ontworpen. Zij golden niet alleen een nieuwen verkeers weg, maar er waren ook nauw aansluitende ontwerpen bij voor de verandering in het plan van de stad. Daar stonden ze de tientallen teekenin- gen, alle keurig in een raam gevat, die onze verbeelding niet aiieen het tracé van een nieuwen verkeersweg vanaf den Rotter damschen wei naar Scheveningen toonden, maar teven een seeld te aanschouwen gaven van de toekomstige ontwikkeling der Resi dentie en den opbouw er van, voor zoover deze contact heeft met de nieuw gedachte machtige heirbaan, waarbij onze breedste wegen nog maar kinderspel zijn en die eens het verkeer zal dienen tusschen Schevenin gen en den nieuwen Rotterdamschcn weg. Over cumulatie De Burgemeestersbenoeming te Roermond In Woord en Geest van 4 Januari treffen wij een artikel aan van Roel Hou- wink, getiteld „Politiek en Zedelijkheid'' waarin het antwoord, dat minister De Wi'- de heeft doen toekomen aan den heer Ling- beek naar aanleiding van diens vragen be treffende de henoeming van oud-minister Reymer tot burgemeester van Roermond scherp gecritiseerd wordt. Wij nemen hier uit enkele passages over: „Waar het in deze kwestie op aan komt is dit, dat een uiting als die van minister de Wilde blijk geeft: le. dat men in regeeringskringen geen begrip heeft van hetgeen er op het oogen blik leeft in breede lagen der bevolking Ware dit wel zoo, dan zou men er zich voor gewacht hebben het vraagstuk van de cu mutatie zoo en bagatelle te behandelen au hier is geschied. Want dan zou men begre pen hebben, dat het gaat om een daad van sociale rechtvaardigheid. 2e. dat men alle verband tusschen poli tiek en zedelijkheid uit het oog verloren heeft. Wanneer er wèl beseft werd. dat er een onverbrekelijk verhand behoorde te b» staan tusschen zedelijkheid en politiek, dan zou het ook voor de regeering vanzelfspre kend zijn, dat cumulatie in welke vorm ook wijst op een rotte plek in het staats bestel. En dan zou het onmogelijk geweest zijn deze cumulatie te beschouwen als iet-» wat in verband staat met 't. Staatsbelang. Naar onze meening. zoo laat de N ede r- lander hierop volgen, bevat deze be schouwing een mengeling van juiste ge dachten en van onbewijsbare generalisaties. Het kan van tijd tot tijd goed zijn, dat er op wordt gewezen, dat er een onverbrc kelijk verband behoort te bestaan tusschen politiek en zedelijkheid. Bij benoemingen luistert dit verband in het algemeen zeer nauw. omdat persoonlijke, belan gen en het Staatsbelang hierbij zoo licht in botsing komen. Bij benoemin gen van oud-functionarissen geldt dit heel in het hijzonder, omdat de sociale rechtvaardigheid eischt, dat wie reed het hem toekomende geniet, nii nog pens extra wordt begunstigd. Wie de benoeming van den heer Reymer critiseert zal dit o. i. slechts met goede reden kunnen doen op een van de beide door ons genoemde gronden en het wil ons, voor zoover wij de zaak beoordeelen kun nen, voorkomen, dat daartegen uit dezen hoofde inderdaad gerechtvaardigde bezwa ren zijn aan te voeren. .Doch niet met het onbewezen en onbewijsbare argument, dat cumulatie in welke vorm ook, persé met 't Staatsbelang en de sociale rechtvaardig heid in strijd is. DE K 18 Do K 18 seinde: Wij deden heden zeer belangrijke zwaartekrachtwaarnemingen en vonden de grootst bekende diepte van den trog van den Atlantischen oceaan en wel 7000 meter. Ontvingen op den voormiddag Neptunus en hielden doopfeest voor zeven nieuwelingen. Alles is wel. Niets bijzonders. Wat we zagen sloeg elke verwachting. Hie.r waren twee mannen aan het werk ge weest. dié zich niet in de eerste plaats op nuchtere zakelijk» uitkomsten hadden ge spitst, maar bedacht waren geweest op het concipieeren van iets zoo grootsch, dat de aanschouwer onweerstandelijk onder den jndruk kwam van de geniale fantasie, w door een machtige geest scheppend was be vrucht. Hier was een droom in zwart en wit op papier gebracht en was een stad der beelding voorgetooverd van zoo ongekende grandiositei in den overweldigenden op bouw, dat _e .toutste verbeelding van den grootsten illusionist onder ons, gewone men- schen, haar r welijks zou hebben kunnen benaderen. Hier werd een bedwelmend spel gespeeld met vele honderden millioenen, misschien zelfs met milliarden. Ware er niet reeds een Jules Verne g°weest, we zouden geneigd zijn te beweren, dat we hem deze week Dinsdag hebben ontmoet! En toch wa dit alles wel uitsluitend speelsch vermirt, illusie, droom, geniale fan tasie? Ate geheel: ja. Maar gelet op onder- deelen waagden we tegenover ons zelf de suggestie, dat hier missch'en meer dan bruikbare, irreëele fantasie aan het v was geweest er. dat zonder te spreken van een ,.ei van Columbus" met betrekking tot de oulossing van bepaalde problemen ontwikkeling onzer stad, er in het geheel mogelijk ee? ige aanwijzingen zouden kunnen worden gevonden, d:e ook voor practici niet geheel onnut zouden zijn. Schetsontwerp van Prof. H. Posse en Jan weg: AdelheidstraatBezuidenhoutsche weg. station. Wils van ee«. deel van den nieuwen verkeert- Op den achtergrond het nieuwe Centraal JleArnjdUvan hu. •n hoofd en neus door inademing der geneeskrachtige dampen van .-^-4 IN OOOZEN n30 ct. Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad De ontwikkeling van Den Haag in fantasie. Bij dc onderzoekingen op de K. IS heeft men gisteren de grootst bekende diepte van den Atlan tischen Oceaan gevonden. BL. 2 De Volkenbondsraad zou vandaag de commissie Alcrisi aanwijzen voor verdere voorbereiding van de Saarkwestie. Verwacht word:, dat na de beslissing inzake het Saargebied de ontwapeningskwestie opnieuw aan de orde komt. De Kiene Entente heeft voldoening uitgespro ken over het accoord van Rome. De Status Quo-voorstanders in het Saargebied klagen te Genève over pressie van den kant van het Duitsche Front De Belgische minister Van Cauwelaert treedt al in verband met aanvallen op zijn persoon en familie, ten einde zich te kunnen verweren, In h.t Hauptmann-proccs blijkt zekere Faulkner een deel van het losgeld te hebben bezeten. Blz. 3 Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van d pensioenwet voor dc spoorwegambtenaren, waarbij de wijzigingen in de loonregeling ook tot uitdrukking zullen komen op de pensioenen. De bevolking van Nederland in het jaar 2000. Een interessante s.udic van Ir, Angenot. BU. 9 Gisteravond is tc Baren drecht een houten ge bouw „De groote vlasschuur" in vlammen opge gaan. De schade is belangrijk. Drama op de boot tusschen Vlissingen en Tcr- Blz. 10 Met ingang van 13 Januari wordt het percen tage boter met 10 verminderd. Op de 4 pet. conversieJeenlng Amsterdam zal op de vrije inschrijvingen slechts een geringe toe wijzing kunnen plaats hebben. Het Zondagsblad vao heden bevat oon.; Meditatie. „Dood en Leven" vers van Bert Bakker. Van boeken en schrijvers: vervolg van de bespreking „De Waterman", van Arthur van Schendcl, door D. J. Galle. Prof. van Gcldcren bespreekt Eekhout's „Gilgamesj" Kort verhaal van G. Mulder: „Dc nieuwe „De moeder van Karei V." door Mevr. H. Kuyper— Van Gordt. „Vroeger vers van Will Wemerman. Vervolgverhaal van K. Jonkheid: Gelijk ook wij vergeven Jeugdrubriek. Kleuter krantje. De verboden Autobusdiensten Eenigen tyd geleden is de autobusonderne mer J. de V., die 'n autobusdienst onderhoudt tusschen Amsterdam en Rotterdam, door den kantonrechter veroordeeld tot een hechtenis- straf van 6 dagen. Het vonnis werd by ver stek verwezen en hy kwam hiertegen in verzet. De ambtenaar van het O. M. eischte thans bekrachtiging van dit verstek-vonnis. De kantonrechter veroordeelde hem dien overeenkomstig tot een hechtenisstraf voor den tyd van zes dagen. OPHEFFING VAN SPOOR- EN TRAMWEGEN Het personenvervoer op de tramlijn Roer mond— Ittervoort zal op 22 dezer worden opgeheven. Alsdan zullen de L.T.M.-bussen hun dienst aanvangen. Het goederenvervoer per tram zal nog tot 1 Maart worden voortgezet, waarna deze lijn zal afgebroken woiden. Eveneens wordt overwogen met ingang van 15 Mei een deel der N.F.L.S.M. op tu heffen. Dit zou bestaan in de lijnen Dnkkum AalstimAnjum. TjummarumHarlingen en Tjummarum—.Franeker. Indien het plan doorgaat, zullen de sporen dezer lijnen wor den opgebroken. VISCH COMMISSIES vwLBcon z,kl?n he*rt benoemd tot Ito van de aubcommlaaje voor den groothandel Jeke Callenfela te Mlddelburj UIT HET SOCIALE LEVEN CHR. HANDELSREIZIGERS EN -AGENTEN Chr. kantoor- en "hnndêlsbodic nieuw kleed verschonen. Het blad nieuwen „kop" en een andere pagin deeling gekresen. De 27ste jaarlijks. i n° "d e" a ta tuVen Vif' aan de orde. Deze

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1