«iÉOjj GRIER GRATIS Twee jaar in Rusland WOENSDAG 9 JANUARI 1935 DERDE BLAD PAG. 9 UIT HET SOCIALE LEVEN Nederlandsche Luthersche Bond j voor Ghristelijk-Sociale Actie n 1910 26 Januari 1935 0 Op 26 Januari a.s. zal het een kwarteeuw g geleden zijn, dat het Nederlandsche Luth. 5 Werkliedenverbond wemd opgericht. Reeds 5"j voor dien tijd, in LS9?, was te Amsterdam opgericht de Ghr. Werklieclenvei'een. „Maar ten Luth er", due veel steun ondervond van haar ecrc-voorzittar, den bekenden Ds P. van Wijk Jr. De oprichters van deze vereeniging wil? 1 den de Luthersche werklieden saarnbinden om daardoor meer tot betere sociale inzich- ten te komen. De geestelijke belangen der 8 leden worden echter vooropgesteld. Men zocht contact met „Patrimonium" en den Ohr. Nat. Werkmansbond om gezamen lijk op sociaal terrein op Ie treden. j Een jaar later werd in Haarlem eveneens een vereeniging „Maarten Luther" opgenent In Schiedam kwam hot ook toit oprichting van een vereeniging, hoewel dit pus in 1909 t J geschiedde. De behoefte tot vereeniging werd gevoeld, en op 26 Jan. 1910 besloot inen tot oprichting yan het N'ed. Luth. Werkliedenverbond. Het doel van dezen bond was. ,JJe liefde aan tc kweeken voor het Evangelie en de Luthersche Kerk, voor vaderland en v reten liui6, teneinde op deze grondslagen de be- 1 langen der maatschappij in haar geheel, die der werklieden in het bijzonder door alle i| geoorloofde, tevens wettige middelen te be at vorderen". I Een zieken- en ongevallenfonds werd ge- 1 sticht. Als voorzitters tra den gedurende het bestaan van den bond op, D. J. K. Schenkman te Am sterdam, C. Niemöl- ler Sr, van Haarlem en vanaf 1921 J. S. Ruippert Jr., die verleden jaar Octo ber overleed. In den loop van deze vijf en twintig jaar werden nog opgericht de af- dieelingen Zwolle. Nieuwe Pekela cn Utrecht. Daartegen over meende de Amsterdamsche vereeniging in 1922 zich uit den bond ts moeten terug trekken. Wel werd te Amsterdam een nieuwe af- deeling gesticht, maar „Maarten Luther" bleef zelfstandig. Wijlen de heer Rüppeit heeft veel voor de- izen bond gedaan. Op 9 MetL 1925 achtte men ihet noodzakelijk een beginselverklaring op Üe stellen. Het orgaan van dezen bond, dat sinds 1 Nov. 1923, verschijnt, draagt den naam ^Maarten Luther". In 1927 had naamswijziging van den bond plaats en van dien tijd af heet hij „N'eder- landsohe Luthereehe Bond voor Christelijk- Sociale Actie". Bij het vaststellen der nieuwe statuten in 1931, werd d*e formuleering van den grondslag gewijzigd. A] is deze bond, die 25 jaar lang d'c C'hlris- telijk-Sociale gedachte onder de Lutheranen bekend trachtte te maken, klein, toch mag van zegen op zijn arbeid gewaagd worden, en door don arbeid van zijn af do dingen kregen de leden betere inzichten in het we zen der Christelijk-Sociale begrippen. J. S. Ruppert f NIEUWE STAKING TE IJMUIDEN? i Zoowel de vakgroepen zeelieden als de vak groepen havenarbeiders van de IJmuider Federatie en de _f dee ling IJmuiden van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders hebben met groote meerderheid jecoviioi levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. van stemmen de voorstellen van de Reeders- ■ereeniging inzake de nieuwe loon- en ar beidsvoorwaarden verworpen. t wordt niet mogelijk geacht, dat in het visscherolrdrijf te IJmuiden opnieuw een staking zal u:tbr<}ken, waarbij ditmaal dan ook de Christelijke arbeidere betrokken zul len zijn. ARBITRAGE LANDBOUWBEDR'JF WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN minister van Econ. Zaken, die reed» ©en Ving Hebben De°m1nister&lieert leer J. Schouten, lid der Tweede Kamer. UITKEERINGEN WERKLOOZENKASSEN LANDARBEIDERS Tot dn hot loon LS-uitke. wde leden der landarbei beóruigen dan 60 %__van ■n, die weJ bij hui heeft do minister Sooi percentage vastgesteld op .70 echter zijn di 'tkoeringsbedrapen let3 verlaagd en bepaald >or de ongehuwde kostsaagers in de dri. lassen op reep. ƒ0.00. ƒ1.20 en ƒ1.50 per daj voor de bij hun ouders inwonende ongehuw den resp. 0.80, 1.10 en 1.30. UIT DE ANTIREV. PARTIJ AALTEN. De A.R. kiesvereeniging Aalten (Noord) heeft in haar vergadering van Maan dagavond de volgende motie aangenomen: „De A'.R. kiesvereeniging „Noord" te Aal ten, in vergadering bijeen op Maandag 7 Ja- >ari 1935; kennis genomen hebbende van de mededee- ig in het Deeember-nummer 1934 van het Zendingsblad der Geref. Kerken in Nederland, omtrent /le Christenvervolging door de Ned. Indische Overheid op het eiland Bali, volgens mededeeling van Ds P. J. Lambooy; spreekt haar groote verontwaardiging uit ■er een dergelijk optreden van Overheidswe- en dringt er bij de regeering van het nog altoos Christelijke Nederland ten sterkste op aan, hieromtrent een nauwgezet onderzoek in te stellen en de(n) schuldige (n), geenszins mschuldig te houden; Besluit deze motie ter kennis te brengen an den ministerraad, van de A.R. Eerste- en Tweedekamerleden en de pers, en verzoekt tevens adhaesiebetuigingen van ganscli Chris telijk Nederland. statencentrale wijchen Zaterdag 5 Jan. 1935 vergaderde de Sta ten Centrale Wychen in de Consistorie der Geref. Kerk te Zaltbommel. Nadat de vergadering gezongen heeft Ps. vers 2 en gelezen werd 1 Petras 2 opent de voorzitter de vergadering met gebed heet alle aanwezigen welkom. Na de jaarverslagen van secr. en penning meester wordt de candidatenlyst opgemaakt voor de a.s. verkiezing Prov. Staten. De Centrale besluit om met eigen lyst uit te komen voor deze verkieeing. Hierna volgt bespreking der propaganda, waarna Ds. O. Bouwman van Zalt-Bommel een krachtig slotwoord spreekt. Gemengd Nieuws Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.75 per flacon. Auto door stoomtram gegrepen De chauffeur licht gewond Men meldt ons uit Zuidland: Dinsdagmiddag te ongeveer 2 uur reed de 52-jarigo bierhandelaar L. A. Tazelaar te Oud-Beijerland met zijn auto, beladen mei bier, limonade e.d., in de richting Zuidland. Op het moment, dat hij den overweg van de stoomtram van de lijn Rotterdam—Hel- levoetsluis passeerde, werd de auto door de tram, welke van de x-ichting Hellevoetslui; kwam, gegrepen en 25 M. meegesleurd. Toen de tram tot stilstand was gekomen werd T. door eenige personen uit dé totaal in elkander gedrukte auto gehaald, wa bleek, dat hij er wonder boven wonder met eenige lichte schaafwonden was afgekomen, zoodat hij niet verbonden behoefde te wor den en zich met een andere'auto naar zijn woning kon begeven. De locomotief was licht beschadigd, doch kon de reis over het naastgelegen spoor voortzetten. Het uitzicht wordt ter plaatse zeer belem merd door huizen cn boomen. De aulo was niet verzekerd. De politie stelt een onderzoek in. Doodelijk auto-ongeluk Bij Etten (N.-Br.) is het 3-jarig zoontje van A V., dat. plotseling de straat over stak, door de auto van dr. v. S., uit Ouden bosch aangereden. Hevig bloedend werd de kleine de dichtst bijzijnde woning binnen gedragen, waar genoemde dokter overbren ging naar hot. St. Ignatiusziekcnhuis fo Breda noodzakelijk achtte. Het ventje is aan de verwondingen overleden. INBRAAK IN EEN STATION Te Middelburg is 's nachts ingebroken in bet goederenlokaal van het stationsgebouw. Nadat men getracht had van de perronzijde binnen te komen, doch dit mislukt was, heeft men aan de zijde van het stationsplein een ruit ingeduwd of geslagen en is daardoor in het kantoortje van de ladingmeester geko men. Hieruit kon men de goederenberg plaats bereiken. Hier zijn enkele colli open gebroken, waarbij o.a. een jas en kleinere artikelen (o.a. tandpasta) zij.n ontvreemd, terwijl een paar colli sigaren geheel zijn verdwenen. Dc politie heelt van den dader of de daders nog niets ontdekt De inbraak oioet plaats gehad hebben tusschen kwart over 12 en half 6. Dan is het slation gesloten. EEN ONEERLIJKE HANDELSREIZIGER Verdacht van verduistering is Dinsdag door de gemeentepolitie aangehouden de handelsreiziger P., die ten nadeele van zijn werkgever H., te Nuth (L.) een partij ma nufacturen heeft verduisterd ter waarde in ruim f 2000. Nadat P. geruimen tijd voor eigen reke ning reisde cn de goederen van H. betrok, heeft hij deze bij de verslechtering der tij den in consignatie ontvangen. Na herhaalde aanmaningen van H., om tot afrekening over te gaan, verklaarde P. tenslotte, geen manufacturen voor verkoop meer te hebben ontvangen. He politie heeft P. daarop gearresteerd. HET GESTRANDE S.S. „MILA" Een smokkelvaartuig Gemeld werd, dat het Nederlandsche stoomschip „Mila", van Gdynia op weg naar Kroonstad, geladen met likeuren, nabij IToburg op Gotland is gestrand. Thans wordt uit Stockholm meegedeeld, dat dit schip 5S.OOO liter alcohol aan boord heeft. Ofschoon het schip de Nederland sche vlag voert is het waarschijnlijk eigen dom van Esthlanders of Duitschers. Slechts de kapitein en de hoofdmachinist zouden Nederlanders zijn. De geheele bemanning ten getale van i5 personen is gearresteerd. DE GAANDE EN DE KOMENDE MAN De marechaussee te Arcen (L.) heeft al daar aangehouden een Duitscher, die nemens was een voettocht naar Rotterdam te maken. Daar hij zonder middelen van bestaan was is hij over de grens gezet. De fabrikant uit Ulft, die de vorige week in Duitschland was aangehouden, is na betaling van een hooge geldboete in vrijheid gesteld. van een dakgoot gevallen Te Amsterdam is een schilder, die het werk was op het dak wan een perceel aai) de Plantage Middenlaan Uiteegleden e straat gevallen. De man kwam tijdens den val in aanraking met den glazen luifel van café, welke doorbrak. Hij werd deerlijk gewond. Buiten bewustzijn en in zorgwek- kenden toestand is het slachtoffer naa: Binnengasthuis vervoerd. Tegen gebruikt men .d: de watten, die warmte opwekt De weldadige Invloed van Thermogène verdrijft spoedig: rillerigheid, hoofd pijn, benauwdheid, stijfheid. Doozen 35 en 55 el. 1 Bij alle apothekers en drogisten. ROFFELRIJMEN. EEN RAKE VRAAG ij leven in een vreemde tijd Van jachten, jakkren, jagen Van opgevoerde snelheid en Ontelbre leege dagen De snorrende machines gaan Geregeld sneller draaien De mensch loopt steeds geregelder Werkloos te armoedzaaien. Dat doet me denken aan een vraag Die 'k onlangs heb gelezen, Een vraag die uit het hoofd kwam van Een hoofd der Soedaneezen: Een vlieger uit Italië Vloog op één dag van Rome Naar Soedan, ivaar een opperhoofd Hem kwam verwellekomen. De trotsche vogel, uit de lucht Luidruchtig neergestreken, Werd eerst wat huiverig en toen Vrijmoediglijk bekeken. Het stamhoofd liet door den piloot Zich het geval verklaren, En de piloot vertelde trots Hoe snel hij ivas gevaren: Denk u eens in, zoo sprak de man, In vier en twintig uren Vloog ik een afstand die voor u Een volle maand zou duren! Het stamhoofd vond dat schitterend Maar waagde toch te vragen: Wat doet u, edle heer, dan met Die neeg'nentwintig dagen (Nadruk verboden.) LEO LENS. DONDERDAG 10 JANUARI HUIZEN 301 M. 8-009.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—1130 NCRV. 8.00- 9.15 en 10.00 Gram.pl 10.15 Morgendienst oh Ds. J. v. d. Wonde.' 10.45 Gram.pl. 1130 Godsd. halfuur 12.15 Orkestconcert en gramo- foonpl 2.00 Handwerkcursus. 3,00 Vrouwen- halfuur. 3303.45 Gram.pl. 4.00 Bijbellering. Ds. M G .Blauw. mmv. bariton ec orgel. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd 530 A'damsch Sa- lccorkest olv. Kiekens. 6.45 Causerie A. Sta pelkamp. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gra- mofoonpl 7.30 Journalistiek.weekoverzicht door C A. Crayé. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gram.pl. 9.00 Causerie door H. A. Gregory. 9.30 Concert door H. Hermann (riool) en L. Blaauw (or gel) 10.00 Vaz Dias (in de pauze). 10.30— 11.30 Gram.pl. HILVERSUM 1875 M. AVRO-uitzending. S.ÖO Gram.pl. 9.00 Ensemble Rentmeester. 10.00 Morgenwijd rig. 10.15 Gram.pl 10.30 Vervolg concert. 11.00 Voordracht door J Hunse— Verkade en zang door J. v Driel. A. d. vleu gel: Egb. Veen. 12.00 Cancabile-orkest olv Beeckman. 2.00 Pianorecital B. Renden. 230 Gram pl. 3 003.45 Naaicursus. 4.00 Voor rie ken en ouden van dagen. 430 Stafmuziek 6de R. I. olv. L. dc Morée. 5.00 Voor de kinderen. 5 30 Vervolg concert. 6.30 Sportpragtje H. Hol lander. 7.00 Radio-Volkszang olv. P C. Poort man. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gram.pl. 8.15 Concertgebouw-orkest olv. v. Beinum, mmv. P v. Egmond Jr. (or gel). 8.45 Concert door leden van de N.V. Italiaansche Opera mmv. het Omroeporkest olv. P. Arduini. 9.30 Gram.pl. 9.45 Vervolg opera-ccncen 10.30 Gram.pl. 11.00 Vaz Dias. ,7 it TI.]-...,," A-J-,™,. M3|A DROITWICH 1500 M. 1035—1050 Mor genwijding. 11.05 Lezing. 11.25 Gram.pl. 12.05 Rutland Square en New Victoria Orkest olv. N. Austin. 1.20 Gram.pl 230 Jack Martin en het Hotel Majestic Orkest. 3.20 Vesper. 4.10 Gram.pl. 5.05 Orgelspel G. D. Cunningham. 535 Sydney Kyte en zijn orkest 6.20 Berich ten 6.50 Handel-concert. 7.10 Duitscbe les. 7.40 Grara.pl. 7.50 Lezing. 8-20 Radio Milicair Orkest olv. B. Walton O'Donnell. mmv. D- Buchan (piano). 9.C0 „In the shadow", spel va» Giddy 9.50 Berichten. 10.20 Kerkdienst. 1035 BBC-Órkest olv. J. Barbirolli, mmv. Freda Townson (alt). 1135—12.20 BBC-dansorkest olv. H. Hall. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramo- foonpl. 12.50 Pascal-orkest. 5.20 „Zaïre", spel van Voltaire. 9.05 .Roméo et Julietce". van Berlioz, mmv. solisten, koor en orkest, olv. In- ghelbrecht. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Concert nlt rest „Wivex". 2.20—4.05 Concert uit rest. „Ritz". 730 Symphoniecoocert mmv. orkest, koor en R. Serkin (piano), olv. Dr. F. Busch 10.20—11.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5.20 Gramofoonpl. 635 Orkestconcert. 10.10 Kamermuziek. 11.20 We- ragkamerorkest 1235 Dansmuziek. 330 Uit Stuttgart: Omroeporkest olv. Görlich. 7.50 Omroeporkest, koor en soliscen. 950 Kamermu ziek. 10.20 Vroolijk programma. 11.20—1.20 Omroeporkest olv. Rosbaud, mmv. -solisten (uit Frankfort). )ME 421 M. 8.05 Concert mmv. orkest, koor BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Omroeporkest olv André en gram.pl. 1302.20 Gevar. concert. 8.20 RadiotooneeL 8.50 Gra mofoonpl. 9.50 Omroeporkest olv. Andrc. 1030 11.20 Gram.pl 484 M.: 12.20 Gram.pL 1-250 Salonorkcst olv. Douliez. 1.50—230 Gra mofoonpl. 5.20 en 6.35 dito. 8.20 Symphoale- conceht. 935 Gram.pl, 103011.20 dito. DEIITSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Kernspreuk. Berichten. 730 „Januar", spel olv. H. Hansen. S.20 Dansmuziek. 9.20 en 10.05 Be richten. 10.20 Vroolijk programma uit Keulen olv. C. Baumgarten. 1130—1 20 Uit Frankfort Omroeporkest olv. Rosbaud, mmv. solisten. HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT. door G. Th. ROTMAN. de oude diefstal bij lissone Naar aanleiding van de in 1934 bij het reis. bureau Lissone te Amsterdam gepleegden diefstal van f 18.000 uit de brandkast, welk misdrijf destyds heeft geleid tot de arreeta- tie van twee mannen- en twee vrouwen, is door de politie van het bureau Simrel, thans nog een familielid van den hoofddader aange houden. Gebleken is, dat deze persoon eenig meubilair had gekocht en dit betaald had met van dit misdryf afkomstig geld, hetgeen hij heeft geweten, waardoor hij zich aan he ling heeft schuldig gemaakt. De man 's in den loop van den dag weer op vrije voeten gesteld. DE VECHTPARTIJ TE IJHORST In verband met de vechtpartij te IJhorst kan worden medegedeeld, dat de landbou wer D., die na den aanslag op de vlucht was gegaan, te Meppel door de gemeente politie is gearresteerd. Ja e v^lp-N f>. MG «J 7. Er stond een bosje kinderen bij elkaar, die telkens stonden te lachen. Toen we dich terbij kwamen, zagen we, dat het een noppen- kast vertoon ing was. Nu, zooiets hadden we nog nooit gezien. Wc zetten den pot zoolang op een wagen, waarvan de voerman ook bij de poppenkast stond te kijken en mengden ons onder het publiek. 8. Het duurde niet lang, of we waren heelemaal in de avonturen van Jan Klaas- sen verdiept, zoo erg, dat we den heeleu bloempot vergaten. Nu, daar zouden we spijt van hebben, want plotseling gaf Saartje, die toevallig even omkeek, een schreeuw van schrik. „Do pot!" riep ze, „onze mooie po tl" (Wordt Vrijdag vervolgd) leder pak HONIG's VERMICELLI bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE Ervaringen van een Hollander in dienst der Sovjets (6 Na de lange treinreis, waarop we met niemand hadden kun nen conserveeren, was het aangenaam weer eens met iemand te kunnen praten. Onze pakjesdrager was vroeger boer geweest. Nu was hij finaal „uitgekleed", „geen land, ■geen beesten, geen eten meer" zeide hij. „U is vreemdeling; u hoeft mij ook niet te gelooven als u wilt, want ik zou het anderen niet durven zeg gen, maar met de 7 Roebel, die ik nu aan u verdien kan ik juist .voldoende brood koopen om een dag te leven." Ik beloofde hem wat extra's, als hij mij goed hielp. „Hebt U brood?" vroeg hij begeering. „Als U mij wat brood geeft, hoef ik verder niets te hebben." Ik stelde hem gerust: „Dat komt terecht. Op de boot maken we dat alles in orde". Toen we de boot naderden, zagen we al, dat alles stampvol was. „Wacht maar", zei onze tolk, „ik breng U bij de GepeOe en daar vraagt U om een goede plaats voor U en Uw vrouw en ook om een plaats in den trein. Ik zal tolk zijn'. Aldus geschiedde: ik haalde m'n contract voor den dag en in eon ommezien was alles voor elkaar. De GepeOe haastte zich om voor mevr. Dewes en haar zoon een prachtplaats in orde te ma ken en als ik 20 R. betaalde waren ook de gereserveerde plaatsen in den trein safe en ik kon bij aankomst op de boot blijven tot ik geroepen werd. Gedachtig aan mijn belofte ging ik nu voor den tolk de pro viand eens nakijken. Van de 6 brooden had ik er nog 4 over, mevr. Dewes nog 0 brooden. De worst rook zoo sterk naar knof look, dat we daar heelemaal niet van hadden gegeten. We maak ten voor den tolk een pakket met 4 brooden, een Kg. worst, 25 gram tihee, wat suiker en 20 sigaretten. Hij stond er bij te water tanden. Nauwelijks was het pakket klaar of hij vloog weg als een wilde „Honger!" zeiden we tot elkaar toen we den man tusschen de menigte op de boot zagen verdwijnen. Eigenlijk was het niet erg netjes van hem ons nu zoo alleen te lalen, maar enfinonze plaats in den trein was zeker, dank zij de GepeOe. We waren echter te snel met onze conclusie geweest, want plotseling stond de man weer voor ons. Hij was acilter zijn adem en zei toen hij wat uitgeblazen was: „Nu kom ik U eerst bedanken. Geld behoef ik niet meer van U te hebben, maar ik moest dat brood eerst in veiligheid brengen. Ik heb alles afge geven aan mijn vrouw, die hier in de buurt is en die zorgt, dat niemand ei- aan komt. Nu moet ik U tevens den raad geven: - {verlies uw proviand nooit uit het oog. Uw bagage zal men U. niet ontstelen, maar als uw korf met proviand één seconde alleen staat, is hij weg, daar moet U op rekenen, Er is geen mensch uit de arbeidende klasse of hij heeft honger." „Dat zal wel wat overdreven zijn!" dacht ik. Eon land als de Wolga Duitsche republiek, waar zooveel koren groeit en allerlei voedingsmiddelen in overvloed gevonden werden zou toch geen. honger kennen? Helaas leerde ik later de waar heid ervan verstaan. De tolk had geen woord te veel gezegd. De overtocht met de boot over de Wolga was een echt plezier tochtje. Van het water af heeft men een prachtig gezicht op Saratov, welke stad van 250.000 inwoners geheel langs de berg helling is gebouwd en waarvan de huizen afdalen tot in de Wolga-vallei. Nog was het licht, maar het begon toch al te donkeren: In die lichte schemering viel de ellende van de stad niet meer zoo op en bleven de contouren nog over van wat eens een der mooi ste steden van Rusland is geweest. Bovenop de berg is nog een van de prachtige kerken overge bleven met koepels en glinsterende kruisen, waar nog het licht van de dalende zon op viel. Opvallend was, dat de vele fabrieksschoorsteenen, die men zag geen van allen rookten. De houtzagerij, die vroeger de wel vaart van Saratov uitmaakte is vrijwel geheel stil gelegd. Alleen de electrische centrale zagen we nog in volle werking met alle lichten op. Na ruim een half uur varen de Wolga is een zeer breed e rivier kwamen wij aan den overkant, niet ver van Pokrowsk. Terwijl alle anderen zich haastten om van de boot af te komen bleven wij rustig wachten op onzen GepeOe-soldaat, die indei*- daad na eenigen tijd terug kwam met zijn biljet voor drie gereserveerde plaatsen. Met twee pakjesdragers gingen we naar den trein en al was het onder protest, onze man uit Saratov liet zich nog betalen. Gelukkig en dankbaar ging hij terug. Niet eiken dag had hij blijkbaar het voorrecht brood en worst te krijgen. De treininrichting was gelukkig weer wat beter dan die te Saratov; alleen de waschgelegenheid was ontzettend vuil. Ik maakte daarom, toen ik mij na een nachtelijke treinreis wat wilde opknappen maar een „kattenwaschje" Toen ik naar mijn coupe terug wilde gaan, werd ik aange sproken in het Duitsch door een heer, die bij de waschgcL'gen- heid had staan wachten. I-Iij was in een coupe naast de onze gehuisvest en had ons Duitsch hooren spreken. Aangezien hij ook geen Rus was sloot hij zich onmiddellijk bij ons aan. Wij vertelden hem, waar we heen moesten en lieten doorschemeren, dat het reizen zonder tolk niet meeviel. Direct bood hij aan ons verder behulpzaam le zijn. De daad bij het woord voegende wendde hij zich tot een Rus, die met ons drieën nog in onze coupe zat en maakte blijkbaar een afspraak met hem, dat men van plaats zou verwisselen. Nu zaten we-dus met vier buitenlanders gemeenschappelijk in één coupe en mevr. Dewes en ik waren blij weer eens wat anders te hooren dan het onverstaanbare Russisch. Onze nieuwe relatie wiens naam ik niet kan noemen omdat hij nog Ln Rusland verkeert en in moeilijkheden zou kunnen komen door mijn mededeclingen lichtte ons in over hetgeen ons te wachten staat „Onthoudt U goed", zeide hij, „dat U in Astrakan geen vleesch kunt koopen en geen boter en geen groente. Koop zooveel mo gelijk op de stations onderweg, want in Astrakan kunt li der gelijke artikelen niet of slechts tegen zeer hooge prijzen De mededeclingen, die onze reisgenoot verder deed en hij kon uit ondervinding spreken, want hij was al jaren in Rus land waren weinig bemoedigendhet steeds terugkeerende refrein, dat we tot nu toe steeds hadden gehoord: honger, ar moede. ontbering. Mevr. Dewes zeide: „Als het in Astrakan ook zoo is, ga ik zoo gauw mogelijk weer naar Duitschland terug want ik ben niet van plan om in Rusland armoe tc lijden". „Als U van die gedachte bent," zeide onze vriend, „blijft U geen drie maanden in Astrakan". Hij heeft gelijk gekregen ook, want op 12 Januari 1933 ging de heele familie terug. Het spreekt vanzelf, dat we den raad van onze reisgenoot ter harte namen cn blijkbaar wisten ook de andere reizigers hoe het mét dc voedselvoorziening stond. Bij een station, waar een soort markt werd gehouden, stroomde heel de trein leeg en als een zwerm aasgiercD stortte men zich op de kraampjes, waar levensmiddelen te krijgen waren. Het gelukte mij eerst 5 Kg. boter machtig te worden: 3 voor mevr. D. cn 2 voor mij zelf; een paar stations verder was vleesch te krijgen en ook daar kochten we van in. Onze coupe werd langzamerhand een proviand-centi-ale. Ik ben er zeker niet rouwig om geweest, dat ik toen bijna al mijn geld heb uitgegeven, want eerst in Augustus 1933, dus 10 maanden later, gelukte het mij voor het eerst weer een kleine hoeveelheid boter tc bemachtigen. De reis bleef eentonig: steppen en nog eens steppen, met a! en toe een paar hutten van Kirgiezen of Tartaren. De eenige afleiding was: heet water halen op de stations, thee zetten en praten. Onze reisgenoot lichtte ons vast in over Astrakan. Ik moet bekennen, dat ik er toch niet alles van kon gelooven. „Zooiets kan toch in een geordende maatschappij niet bestaan" dacht ik. De ondervinding leerde mij echter, dat hij nog niet half genoeg ervan heeft verteld, dat het nog veel erger was. Ik heb reeds een en ander verteld over dc spoorwegtoestanden die ik zelf had opgemerkt. Onze vriend, die zeer bereisd was, vertelde, dat er in den trein waarmee wij reisden menschen wa ren, die langer dan een week onderweg waren en vijf dagen op de koude perrons hadden doorgebracht. „In Saratov", vertelde hij, „zijn 400 passagiers achtergebleven; op Pokrowsk is niemand ingestapt omdat de trein al vol was en het perron lag er vol menschen. Men heeft eenvoudig geen materiaal. Goederen liggen twee weken en langer te wachten op vervoer." Mevr. Dewes vertelde, dat zij in Moskou een kist als bagage had afgegeven. „Dan mag U blij zijn, als U die in December krijgt" zeide hij. Het is precies uitgekomen ookl „Maar waarom trekken er zooveel menschen met de treinen mee?" vroeg ik. „Hot zijn allemaal menschen, die denken, dat het toch in h u n gebied wel het ergste zal zijn met de honger en die het in >>en andere streek willen probeeren. Hoewel de Wolga-Duitsche \an alles voortbrengt: graan, vleesch, melk, boter, vruchten en al- lerlei groenten is er geen streek, waar zooveel honger geleden wordt." Wat moest ik van dit alles denken? „En in andere 6treken is het niet veel beter", vervolgde onze bereisde metgezel. „Ik ben natuurlijk ook niet in geheel Rus land geweest, maar uit'wélke streek men ook de ervaringen van de menschen hoort, overal moet het armoe zijn. Misschien is he.t in Moskou nog het beste Wij konden niet veel andere doen dan: afwachten. Of al die slechte voorspellingen uit zouden komen moesten we zelf maar ondervinden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9