Het tournooi te Hastings AKKERTJES DINSDAG 8 JANAURI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 De laatste ronde De negende, tevens laatste ronde van het tournooi te Hastings, heeft in de hoofdgroep niet minder dan drie verrassingen gebracht De grootste was wel, dat Euwe, met zwart spelend, er niet in slaagde Norman te ver slaan, Dit was des te meer jammer, aange zien Mitchell, de brave oude Mitchell, op wien wij in onze beschouwing van Zaterdag avond onze laatste verwachting hadden ge vestigd, deed wat eigenlijk niemand serious geloofde en Sir Thomas versloeg. Door te; winnen zou Euwe dus als alleen-overwinnaar uit het tournooi te voorschijn zijn gekomen. De partij werd echter remise, en daar Flohr tegen Millner Barry geen fout maakte en won, zijn uiteindelijk Euwe, Thomas en Flohr, ieder met 6punt, tezamen op de eerste plaats beland. De derde verrassing was, dat Lilienthal tegen Miss Menchik slechts remise kon ma ken, waardoor bij de 5de en 6de plaats moest deelen met Botwinnik, die tegen Capablan- oa remise maakte. De eindstand kan men aflezen uit de (hierbij gevoegde tabel. De rangschikking van de spelers, die een gelijk aantal punten be haalden, is geschied volgens het systeem .van SonnenbomBerger. De overige Nederlanders hebben het alle tot een prijs gebracht en het is wel zeer merkwaardig, dat zij alle de derde plaats bezetten in hun groep. Slechts Van Seters won met 7 punten den eer- Sten prijs. In het Premie-Reeerve-Tournooi speelde Prins gelijk tegen Tylor. Door dit resul taat werd de eindstand aan den kop: 1 en 2. Koltanowski en Tylor 6y2; 3. Prins 6. In Major A I won Scheffer van Shoo- bridge en verloor De Jong van Eva. D e Jong en Scheffer bezetten in den eind stand de derde en vierde plaats, ieder met 5 punten. In Major B won Morrison van Lewas. Hij is te zamen met Barlow en Young derde gewonnen, met 5 punten. In Major C won Iloenselaar van Roberts, waardoor hij met 6 punten op de derde plaats eindigde. In Major A II speelde Van Seters lijk tegen Illingworth. Zijn eindresultaat Zijn eindresultaat vermeldden wij hierboven Nabeschouwing. Wanneer wij nog enkele woorden aan de hoofdgroep wijden, dan moeten wij in de eerste plaats constateeren, dat dit tournooi ditmaal .zoowel door zijn bezetting als door zijn verloop belangrijker is geweest dan in menig voorafgaand jaar. Er moesten thans reputaties opgehouden en gevestigd worden zooals nooit te voren. Alvorens iets over ieder der deelnemers afzonderlijk te zeggen, voegen wij een staatje in, waaruit blijkt, hoe iedere deelnemer zoo wel tegen de buitenlanders als tegen de Engelschen gespeeld heeft. Gespeeld tegen Namen; buitenl. Engelschen Totaal punt part pnt, part. Euwe 21/2 4 4 5 6% Thomas 3% 5 3 4 6% Flohr 2 4 4% 5 6% Capablanca 1% 4 4 5 5% Lilienthal 2% 4 2% 5 5 Botwinnik IV2 4 3% 5 5 Mitchell 5 3% 4 4 Miss Menchik 1 5 2 4 3 Norman 1 5 4 1% Millner Barry 5 1 4 1% Dr.'Euwe heeft uitstekend gespeeld. Zijn deelneming is niet alleen een uitstekende training geweest, doch heeft tevens doen zien, dat de aanval op den titel van wereld kampioen hem wel toevertrouwd is. Jam mer is het, dat hij van Norman niet kon win nen en dat hij tegen Miss Menchik vrijwel steeds onder zijn kracht speelt. Doch zijn prestatie is er slechts weinig minder om en wij zijn overtuigd, dat zijn fraaie resultaat hem den moreelen steun van tallooze Ne derlanders in zijn match tegen Aljechin zal •enschaffen meer en beter dan dit door een hoe goed ook bedoelde perscampagne kan geschieden. Sir Thomas heeft den wedstrijd van zijn leven gespeeld. Tegen de vijf buitenlan ders 8% punt te sooren, is een prestatie wel ke slechts weinigen hem zullen nadoen. Daarbij komt, dat hij zijn winstpunten niet door geluk, maar door solied, weloverwogen spel verkregen heeft Een ongelukje in de laatste ronde heeft hem belet de eerste plaats alléén te bezetten. Flohr heeft zijn gebruikelijke tactiek ge volgd: onverbiddelijk tegenover de zwakke ren, remise tegen de sterkeren. Ware dit tournooi verloopen als dat in vorige jaren, Flohr zou 7 punten behaald hebben. Doch een van hen, die hij gewoonlijk met gemak verslaat, heeft hem een half punt afhandig gemaakt Dat heeft hem de bovenste plaats gekost Capablanca heeft in zijn wederoptre- den op schaaktournooien een vooc hem nieuw record gevestigd, n.l. in een tournooi van negen ronden tweemaal te verliezen. Dat is voor Capa een ongekende luxe. Velen willen hieruit afleiden, dat de eens zoo ge duchte Cubaan op zijn retour is. Wij geloo- ven dat niet. Zijn nederlaag tegen Lilienthal doet hem geen oneer aan; wie zou in die partij niet verloren hebben? Neen, Capa blanca is nog steeds zeer sterk, doch hij heeft nu eenmaal een groot tournooi noodig om zijn kracht te bewijzen. De kans daar- oe krijgt hij in het tournooi te Moskou in Februari a.s. Laten wij eens zien, wat hij daar bereikt Lilienthal is een uitermate talentvol schaker, doch hij mist nog de noodige foil- looze zekerheid om steeds van de zwakke ren te winnen; ook tegen hen is accuratesse een eerste eisch. Van de buitenlanders on derling behaalde hij eenzelfde gunstig re sultaat als Euwe, nl. 2% uit 4, tegen de Engelschen kon hij het niet verder dan 2% uit 5 brengen. Daar ligt dan ook zijn zwak te. Weet hij die te overwinnen, dan kan bij zeer gevaarlijk worden, voor een ieder! KNUTSELAARS!. Alle onderd. 1 PI- Oregon Pine dik 10 EIKEN SJOELBAK gelglad, krimp- en f 3 00 trckvr»- Prlma eiken zliHJsten, kop, aanstoot en tusschenstukken, gegr. en genumm., deksel, spelrhandleiding, spijkertjes, schroeven enz. Alles keurig afgew. Tev. voor reel. 32 stuks 6 c.M. dlam. geschuurde f-chtjven (beuken) 11.215. Foto-af druk met aanbev.lpst Z- verpl. gratis op aan vrage. Toez. door geh. Ned. dir. na ontv. brlefk-, postwissel of giro no. 1S3047 aan KO.YIKG'S KAMERSPELEN, Oude Vest I, Dat Botwinnik niet hooger is gekomen wordt zeer waarschijnlijk door andere rede nen veroorzaakt, dan bij Lilienthal. Het is niet onaannemelijk, dat de jonge Rus eeni- ge dagen heeft noodig gehad om te accll- matiseeren; toe: vielen ook juist zijn beide nederlagen. Na enkele dagen herstelde bii zich echter en faalde toen slechts eenmaal gedeeltelijk, door Mitchell met remise te laten ontsnappen. Over zijn speelsterkte zal men na het a.s. tournooi te Moskou verge lijkenderwijze beter kunnen oordeelen dan thans. Mitchell moeten wij eeren, al was het slechts om zijn overwinning in de laatste ronde op Thomas. Daarenboven bedwong hij Botwinnik en boekte hij tegen de Engel- sohen zelfs een beter resultaat dan Thomas. iss Menchik daarentegen zijn wij minder goed gezind. Had zij ditmaal niet eens kunnen breken met haar gewoonte om het onzen kampioen lastig te maken? Zij had^die partij gerust mogen verliezen; het had voor haar toch geen verschil gemaakt in den eindstand. Enfin, we zijn sans ran cune! Norman en Millner Barry waren van meet af aan voor de zwakste deelnemers aangezien en verrassende dingen hebben zij niet gedaan. Gemengd Nieuws. Doodelijke auto-ongelukken Te Gorssel wilde de 81-jarige Van 't Hof, uit Warnsveld, den weg over steken, juist toen een auto, bestuurd door G. H., uit Arnhem, uit tegengestelde rich ting kwam aanrijden. Zij werd door den bumper gegrepen en tegen een boom ge slingerd. Enkele oogenblilcken daarna over leed zij. De autobestuurder heeft nog ge tracht de aanrijding te voorkomen. De offi cier van justitie uit Zutphen stelde een on derzoek in. De heer H. Denekamp, die In de Veer- allee te Zwolle werd aangereden door een personenauto, waarbij hij met ernstige ver wondingen aan het hoofd naar het Sophia- ziekenhuis moest worden overgebracht, is aldaar in den nacht van Zaterdag op Zon dag aan de bekomen verwondingen over leden. Branden Te Zaandam heeft een felle uitslaande brand gewoed in het gebouw van de Inspec tie der Invoerrechten en Accijnzen aan de Stationsstraat. De brand is vermoedelijk ont staan door het heet worden van een kachel pijp op de bovenverdieping, waar een der ambtenaren bezig was met de administratie van de omzetbelasting. Het vuur breidde zich hier snel uit, zoodat dit gedeelte groo- tendeels is uitgebrand. Een groot deel der bescheiden is verloren gegaan, terwijl het overige materiaal, ook der beide beneden verdiepingen, zeer veel geleden heeft van het bluschwater. Ook het woonhuis van mr. D. Aten. dat met het overige perceel onder een dak is gebouwd, liep veel waterschade op. De brandweer slaagde er na een half uur in het vuur te bedwingen. By Vriescheloo (Gr) is 's nachts brand uitgebroken in de boerderij nummer 5 de N.V Landhouvvmij. Westerwolde, be woond door Jongeling. Het vee en de inboedel gered. In de onraiddel'ijke nabijheid ston den vier groote korenmijten, die met moeite behouden kond n worden. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is bekend. Te Eindhoven werd brand ontdekt in 1 bioscooutaeater in de Vrijstraat. Het vuur woedde in een kamer, waar twee geluid-in stallaties wareu opgeborgen, die onlangs in de cabine door rieuwe waren vervangen. Ook er een hoeveelheid schoonmaakmateriaal ondergebracht Men vermoedt, dat hierin door het wegwerpen van een brandende sigaret brand is oi tstaan. De brandweer wist het vuur tot dit kamertje te beperken. Het brand- evenwcl geheel uit. De ondergelegen foyer kreeg veel waterschade. Een en ander wordt echter door verzekering gedekt. HET PADVINDERSMES W. J. D. heeft wegens overtreding van de Wapenwet terecht gee taan voor de rechtbank te Haarlem in hooger beroep van een vonnis van den Haarlemschen kantonrechter, die hem veroordeeld had ter zake van het dragen in een padvindersmes. De rechtbank had. den verdachte vrij ge- De Officier van Justitie te Haarlem tee- kende cassatie aan. De advocaat-generaal bij den Hoogon Raad Mr. v. Lier zal, conclusie nemen op 21 Januari. INBRAKEN Tijdens de afwezigheid van de familie hebben zich 's nachts inbrekers toegang verschaft tot de woning van den heer B. de Leeuw aan de Torenstraat te B 1 a r i- cum. De inbrekers, die door een W.C.- raampje naar binnen kwamen, begaven zich naar de bovenverdieping, waar zij eerst de dienstbodenkamer overhoop haalde en daar na een linnenkast openbraken. Ten slotte vonden zij in de kamér van het zoontje van de Leeuw een spaarpot met vijftien gulden. Het tafelzilver en andere sieraden, die be neden voor het grijpen lagen, lieten de in brekers onaangeroerd. De politie stelt een onderzoek in. doch tot nog toe is van de inbrekers geen spoor ge vonden. Te Amsterdam ontdekte een wijk waker van de A.G.P.N.V., dat van een per ceel. gelegen in de Moddermolensteeg, Ie kelderdeur openstond. Het bleek dat 1i deur door verbreking van het slot geopend was geworden. De waker waarschuwde de Wordl ge weer gekweld door die nare pijnen, waardoor Ge Uw werk niet meer kunt blijven verrichten. Neem nu toch eens één oi twee "AKKERTJES" die Uw pijnen zullen verdrijven en U ook in deze dagen fit en opgewekt zullen maken. Nederlandse* Ongeëvenaard bij gevatie kou Produet Griepi rheumatische piinen. Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 si. 52 cl. Zakdoosje 20 ct. 5 recept van Apotheker Dumorrt politie en don huurder van den kelder, Van Os. Bij onderzoek bleek dat vijf rollen wollen goederen ontvreemd waren. De poli tie onderzoekt de zaak. Te Klundert hebben inbrekers zich door middel van het indrukken van een ruit toegang verschaft tot de woning van de alleenwonende winkelierster Mej. C. Korto- weg aan de Oosterstraat. Toen de bewoon ster, die enkele uren afwezig was geweest, thuis kwam, vond zij alles overhoop gehaald Veel moeite hadden de inbrekers gedaan om .groot geld te bemachtigen. Uit de winkel lade ontvreemdden zij 25. Te Geertruidenberg is een brutale inbraak gepleegd In villa Pinksterbloem, be woond door mr. H. Allard, oud-burgemeester Het geheele huis is van onder tot boven overhoop gehaald, zonder dat de bewoners er iets van hebben gpmerkt. Alle kasten en laden werden opengebroken en overhoop gehaald. Ontvreemd werd o. a. een com pleet radio-toestel, eenig geld, enkele col liers en eenige gouden en zilveren voor werpen. Eerst des morgens bij het ontwaken werd de inbraak geconstateerd. Onmiddel lijk werd de politie gewaarschuwd. Van de daders is tot heden nog geen spoor te vin den. Hoeveel ontvreemd is, is nog niet te zeggen. Te Winschoten zijn tal van inbraken gepleegd zonder dat een verdachte kon wor den gearresteerd en nog steeds gaan de da ders. vermoedelijk een bende, door met hun operaties In den nacht van Zaterdag op Zondag is weer ingebroken bij van der Laan te Winschoter-Zuidcrveen. De buit be stond uit een niet groot hedrag aan geld. De gemeenle-politie leidt het onderzoek. BOFFELBIJMEN. GELUKKIGE OPLOSSING 'Als wij voor de balie stonden Van de Bur gelijke Stand Teekenden wij al te dikwijls Ietwat bevend onze hand Om daarmede te getuigen Van het heugelijke feit Dat er iemand was geboren, Daar en daar, en op die tijd. Als wij eerlijk moesten wezen, Maar dat hoefdet blijkbaar niet. Wisten wij niet nf het waar was, Of het waarlijk was geschied. Of 't een zoon was of een dochter, Hoe de voornaam was van pa. En we hadden zelfs geen notie Van de leeftijd van mama. Nochtans desniettegenstaande Vielen wij den vader bij. Al beschouwden w'ons getuigen Als een stoute jokkernij Die de wet eischt van den burger Die een broeder of een vrind Helpen wil bij t registreeren Van zijn pasgeboren kind. Officieel droeg deze leugen Bij de Burgerlijke Stand Volle wettelijke sanctie In ons waarheidlievend land. Werd hij in de folianten Voor het nageslacht bewaard, Schoon hij wezenlijk in strijd was Met onze oprechte aard. Januari Vijf en dertig Brengt een wijziging van wet Die ons eindelijk zal redden Uit dit moeielijk parket: De getuigen zijn vervallen; Vader doet alléén zijn plicht En de ambtenaar gelooft hem Op zijn eerlijke gezicht (Nadruk verboden) LEO LENS DOODEL1JK AUTO-ONGELUK De slager Raven uit Gulpen, is tusschen Valkenburg en Houthem, terwijl hjj op zijn motorfiets zat, in botsing gekomen met de personenauto van Quix uit Sittard. De 25- jarige slager was op slag dood. Het parket stelt een onderzoek in. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT De recherche fe Maastricht heeft in een perceel aan de St Antoniusstraat een geheime distilleerderij ontdekt. De toestellen en een partij reeds gefabriceerde alcohol zijn in beslag genomen. HET EINDE EENS ZWERVERS Onder Wanroy (X.Br.) is in een sloot het lyk gevonden van den zwerver P. v. D. afkomstig uit Oploo. Bij onderzoek bleek v. D. onder den invloed van sterken drank t« hebben verkeerd en aldus te water te zjjn geraakt. De Snip in West-Indië. De gezagvoerder van de Snip, Hondong, wordt te La Guayra verwelkomd door den Ned. Gezant en een V cnezuelaansch officier. Doorkijkje op „Oud-BrusseVeen stand op de a.s. groote wereldtentoon stelling te Brussel Deelnemers aan dé rookwedstrijd-, die te Oudenbosch werd gehouden, in het langst aanhouden van een Goudsche pijp. Te pletter geslagen op de rotsen. De Fransche vrachtboot lies de Los, na de schipbreuk bij Casablanca, werd een speelbal der golven. De Brusselsche wereld-tentoonstelling. Het groote palels nadert de voltooiing. Voor onze Mariniers lit het Saargebied is een leesbibliotheek in ge reedheid gebracht Het ordenen der boeken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5