Het Saarplebisciet DINSDAG 8 JANAURI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Dïl BUITENLAND FRANSCH-ITALIAANSCH ACCOORD GETEEKEND Officieele mededeeling van Mussolini en Laval Regeling van de koloniale en Midden-Europeesche kwestie Afspraak inzake Dnilschlands herbewapening. Laval en Mussolini hebben Maan dagavond na een laatste bespreking gedurende drie kwartier om acht uur de Italiaansch-Fransche overeenkom sten onderteokend. Omtrent het resultaat der besprekingen op den laatsten dag is de volgende mede deeling verstrekt: Dc Fransch-Italiaansche onderhandelingen zijn afgesloten door den chef der Italiaan- sche regeering en den Franschen minister van Buitcnlandsche Zaken. Zij hebben overeenkomsten goteekend in zake de belangen der beide landen in Afri ka, zoomede documenten, welke de gemeen schappelijke opvattingen hunner regeenn- gen in zake kwesties van Europeeschen aard registreerden. Zij hebben de overeenstemming geconsta teerd der beide regeeringcn in zake de nood zakelijkheid van een multilateraal accoord betreffende Midden Europa en zij zijn over eengekomen, dat de door hen aangenomen opvatting zoo spoedig mogelijk ter bestu- deering moet worden voorgelegd aan de be langhebbende staten. Voorts zijn zij overeengekomen, dat zij tnet het oog op de te verwachten totstand koming van dit multilateraal accoord ge meenschappelijk alle maatregelen zullen be- studeeren in den geest van deze overeen komst in een mate als door de omstandig heden zal worden geëischt Verklaringen van Mussolini en Laval Mussolini heeft tegenover Fransche pers- vertegenwoorigers verklaard, dat gelijktij dige behandeling van de algemeene en de eigenlijke Italiaansch-Fransche kwesties noodzakelijk was. Laval en hij hebben zich hardnekkig ten doel gesteld tot een volledige overeenstemming te komen en dit doel heb ben zij bereikt Ten slotte waarschuwde Mussolini evenwel voor overdreven opti misme. Laval sprak de Italiaansche persverte genwoordigers toe en zeide o.a.: Geen der beide landen heeft essentieels belangen opgeofferd. Van nu af kunnen Italië en Frankrijk zonder bijgedachten in een atmosfeer van wederzij dsch vertrouwen vrij overgaan tot de bestudeering van alle kwesties, wel ke de aandacht vergen van alle regeerm- gen, die bedacht zijn op de handhaving van de Europeesche ordening. Vijf protocollen onderteekend Uit Rome: Bij de Italiaansch-Fransche Overeenkomsten, die Maandagavond door Mussolini en Laval zijn ouderteekend, be treft het vijf protocollen, waarvan drie de Italiaansch-Fransche koloniale problemen betreffen. In een verder protocol wordt de ge meenschappelijke Italiaansch-Fran sche politiek in Zuid-Oost-Europa be handeld. Hierin is ook de Italiaansch- Fransche consultatieve overeenkomst en de non-interventie-verplichting be treffende Oostenrijk opgenomen. In een laatste protocol wordt de ont wapeningskwestie behandeld. In politieke kringen neemt men aan, dat een Duitsche herbewapening in geval van een toetreden van Duitsch- land tot het te sluiten ontwapenings- accoord en van een terugkeer van Duitschland naar Genève ook door Frankrijk zou worden erkend. De Fransche en Italiaansche vloten Het is te Londen niet bekend of in den loop van de besprekingen tusschen Musso lini en Laval de kwestie der Fransche en Italiaansche bewapeningen ter zee behan deld is. Het is echter aan geen twijfel onderhevig, dat de tot stand geko men overeenstemming te Rome een gemak kelijker regeling van dc vlootkwestie en de overige nog tusschen Frankrijk en Italië hangende kwesties waarschijnlijk maakt. Hongarije en de overeenkomsten Hoewel men te Boedapest, zich zijn defi nitieve meening nog voorbehoudt, consta teert men toch, dat een verslechtering van de positie van Hongarije en dc Hongaarscnc revisiepolitiek niet is ontstaan en dat nieu we aanvallen op de herzieningsgedachte kun nen worden afgewezen. Principieel merkt men op. dat van een garantie der bestaande grenzen in de protocollen geen sprake is en dat het vreedzame I-Iongaarsche herzicnings- 6treven door de overeenkomsten van Rome onaangetast blijft. De overeenstemming inzake wape ningsbeperking. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Rome verneemt, dat Frankrijk en Italië in de protocollen de verwachting uit spreken, dat overeenstemming in zake de beperking der bewapening zal worden be- reikt en dat onderhandelingen zullen wor den heropend op de basis van het Italiaan sche memorandum van Januari 1934. In dit memorandum wordt verklaard, dat Duitschland defensieve wapens moeten wor den toegestaan, terwijl de „gewapende mo gendheden" overeen zouden moeten komen hun uitgaven voor militaire doeleinden te beperken tot het huidige niveau, den che- mischen oorlog zouden moeten afschaffen en het bombardeeren van burgerbevolkin gen zouden moeten verbieden. DE VOLKSSTEMMING IN HET SAARGEBIED Heeft Hitier contact gezocht met de status quo-menschen? Max Braun, de leider van het roode Een heidsfront in het Saargehied, heeft aan de Daily Ileral.l verklaard, dat Dr. Koenig, de rechterhand van Bürekel, een stap gedaan heeft om uit naam van Hitier den wensch uit te spreken van een overeenkomst met het Eenheidsfront. Dit bericht is uit offirieuse Duitsche bron tegengesproken, doch Braun heeft daarop nader aan Reuter meegedeeld, dat zijn ge sprek met Koenig, die perschef is geweest van het Duitsche Front, op 2 Der. heelt plaats gehad iu tegenwoordigheid van Schul- tes. redacteur van de Volksstimme. Hij voegde hieraan nog toe dat op 20 De cember Binder, de Beiersche commissaris voor het Saargehied, een soortgelijk gesprek met landraad Leiser heeft gehad, waarin hij o.a. vroeg om een onderhoud met enkele leden van de Saarlandsche socialistische partij. Aangezien van deze besprekingen niets Is gekomen, heeft Braun het stilzwijgen ver broken. Omtrent het gesprek met Koenig heeft Braun gisteravond over den radiozender van Straatsburg meegedeeld, dat Koenig had verklaard, dat Berlijn het gevaar van een verdeeling van het Saargehied be sefte, aangezien er bij het plebisciet waar schijnlijk een kleine meerderheid en een groote minderheid zal zijn. Daarom wasBer lijn er op uit dit gevaar te voorkomen. Braun had geantwoord, dat het eenip? middel zou zijn, den status quo te verlen gen. Koenig vroeg daarop aan Braun met een gevolmachtigde van Hitler van gedachten te wisselen. Braun weigerde dat. maar Koenig bleef er op aandringen en zinspeelde op de mogelijkheid dat Hitier onder bepaalde om standigheden zijn partijgangers zou kunnen opdragen blanco te stemmen. Niet veel animo bij de vóórstemming. Volgens het D.N.B. hebben gisteren aan de vóórstemming slechts weinig kiezers deelgenomen. Te Saarbrücken bijv. slechts 200. Het bureau leidt hieruit af dat de be volking slechts weinig vertrouwen heeft m de technische maatregelen van de vnlks- stemmingscommissie en. liever den 13den Januari afwacht. Proclamatie aan de bevolking Er is een proclamatie tot de stemgerech tigde bevolking van het Saargehied gericht, waarin er naar aanleiding van de Maandag opgedane ondervinding dp wordt gewezen, dat de stemgerechtigde burgers zich op iedere wijze moeten onthouden van een uiterlijk vertoon in de stembureaux, dat op een zekere politieke opvatting zou wijzen. Er zou Maandag n.l. gebleken zijn, dat hij de geringste overtreeding de stem ongeldig ordt verklaard. jaar 1935 worden op S.5S1 millioen, de inkom sten op 3.712 millioen dollars geschat. Voor het bogrootingsjaar 1936 berekent en de uitgaven op 8.520 millioen, de inkom sten op 3.992 millioen dollars. De openbare schuld der Vreen. Staten zal eind 1936 meer dan 34 milliard bedra gen. ZES PERSONEN DOOR LAWINE BEDOLVEN. Uit St. Moritz: Vier Italianen uit Milaan, twee dames en twee heeren, die Zondag ochtend in het Silvaplana-gebied een ski tocht hadden ondernomen, raakten in het Rosegg-dal den weg kwijt. Zij kwamen op een sneeuwveld terecht, dat omlaagstortt' en de vier ski-loopers meesleurde. Twee hunner konden kort daarop worden gebor gen, doch de levensgeesten waren reeds ge weken. Een reddingscolonne, welke uit Pon tresina was uitgetrokken, slaagde er niet de beide andere personen te redden. Uit Weenen: Twee ski-loopers uit Londen, John Howard en Franklin Armstrong, zijn in de Oetztaler Alpen door een lawine be dolven. Het lijk van Howard is reeds gebor gen. Hedenochtend zou men verder zoeken naar het tweede slachtoffer, dat nog niet terecht was. Het proces tegen Hauptmann Het kindermeisje Batty Gow verhoord. Uit New-York: Nadat in het proces tegon huno Hauptmann het kindermoisje Bctlv low een nauwkeurige uiteenzetting had ge geven van wat gebeurd was in den nacnt der ontvoering, gaf zij iu het kruisverhoor later toe. dat het venster van de kinderxa- mer wel gesloten was geweest, doch dat daarentegen de houten vensterluiken slechts aan hadden gestaan. Verder bekende zij, dat haar vriend, den Noorschen zeeman Henry Johnson en mogelijk ook andere, personen, mededeelingen had gedaan cjver de levensgewoonten en het komen en gra ven de familie.Lindbergh. Johnson is ecj intusschen als onwettig immigrant weer naar Noorwegen afgeschoven. Het kinder meisje gaf voorts toe, dat zij op den npod- lottigen avond voor de eerste maal hart gemerkt, dat de grendel van het venster luik. waardoor de ontvoerders van het kind zouden zijn binnengekomen, ontzet was, zoodat het luik ook niet bad kunnen wor den gesloten. Dergelijke kleine reparaties, aldus zeide Betty Gow, had gewoonlijk de intusschen overleden bediende van Lind bergh. Ollie Whatelev. verricht. In tegen stelling met kolonel Lindbergh verklaarde het meisje, dat de terrier van Lindbergn door Whatelev gevoederd en afgericht was en tegen vreemden blafte. In den nacht van de ontvoering heeft de hond echter niet ge blaft. Betty Gow heeft nadat zij gehoord was een flauwte gekregen. De gendarm Joseof Wolf, die als eerste na de ontvoering van de baby het huis van Lindbergh was binnengekomen, verklaarde dat het bed van het kind onaangeraakt was Onder het venster heeft hij een voetstap gezien. De verdediging verklaarde er voorloopig tegen te zijn de ladder als bewijsstuk te tonnen. Kelly, de specialist voor vingerafdrukken, verklaarde geen vingerafdrukken te heb ben gevonden, noch op den brief, noch in do kamer. De zitting werd vervolgens verdaagd tot heden. Amerika's begrooting Een milliarden-tekort van steeds grooter omvang Uit Washington: In beide Huizen van het longres werd gistermiddag de boodschap ■an president Roosevelt bereffende de nieu- ve bondsbegrooting voorgelezen. De uitgaven voor het begrootingsjaar 1934 bedroegen 7.105 millioen dollars. De inkom sten bedroegen 3.115 millioen. De uitgaven voor het loopende begrootings Groote koude in Polen Uit Warschau: Het nationaal meteorolo gische station deelt in een speciaal commu niqué mede, dat een lange periode van kou de in aantocht is. In Oost-Polen vriest het thans reeds 30 graden, tengevolge van de verplaatsing van koude luchtlagen in het Oosten. Verwacht wordt, dat deze koude- zone zich over geheel Midden- en West- Europa zal uitstrekken, waar men thans dus toch nog een strenge winter zou moe ten tegemoet zien. Nader wordt gemeld, dat hij Wilna een temperatuur van 33 graden beneden nul is geregistreerd. Door vorstsrhade aan spoor weginstallaties rijden de treinen met ver traging. In Lemberg hebben minstens 200 personen zich in verband met de koude on der geneeskundige behandeling moeten stellen. De financiën der Duitsche gemeenten Verlaging der Rijkslasten. op gebruikte reserves moeten worden aangevuld. In de „Vólkische Bcobachter" wordt een artikelenreeks geopend, waarin kopstukken der N.S.D.A.P. uiteen zullen zetten wat in twee jaar nationaal-socialistiscli bewind tot stand is gebracht. De burgemeester van Miinchen, Reichsleiter Karl Fiehler beeft het eerste artikel geschreven over de nat. soc. gemeentepolitiek. Hij herinnert er aan. dat het gemeentelijk boekjaar 1934 op 31 Maart ten etude loopt en dat de begrooting voor 1935 voor dien tijd ge-eed moet zijn, mede opdat de belastingplichtigen tijdig weten waar zij aan toe zijn. De leiders der ge meenten en de Gemeindevcrbande, de advi- seerende lichamen die de burgerij vertegen woordigen, hebben daarvoor te zorgen. Over eenkomstig par. 13 van de Pruisische wet op de gemeentefinanciën wordt op groote spaarzaamheid aangedrongen. De draag kracht der bedrijven en individueels per soncn mag niet worden aangetast. Uitdruk kolijk wordf gewaarschuwd tegen het onge limiteerd verschuiven van de lasten naar de toekomst ten gunste van het heden. Het Rijk heeft in de nieuwe belastingwetten (Einkommen und Körpereteuergesetzen en de nieuwe Bürgersteuergcsetz) werkelijke verlichting van lasten willen brengen, ook om betere afschrijvingen op objecten van korten levensduur te beverderen. De ge meenten zullen echter hun eigen belastin gen ten volle, hebben te benutten, vooral wanneer zij geholpen worden door het Rijk. De gemeenten hebben de laatste jaren vaak in zeer ruime mate hun kapitaalrekening ingeteerd en ook hun reserves opgebruikt. Voor er sprake mag zijn van verlaging van de gemeentebelastingen moeten ten minste do wettelijk voorgeschreven reserves terug gestort zijn. Zijn er dan nog overschotten, dan moeten eerst de tarieven omlaag. Met belastingverlaging van algemeenen aard moet men in elk geval zeer voorzichtig om gaan. Zoo zou verlaging van de waarde vcrm-vrderingsbelasting, honden, dranken en weeldebelasting slechts een bepaalde kring van aangeslagonen en niet de belas tingplichtigen in het algemeen ten goede komen. Ten gevolge van de opleving in de bedrijven is de opbrengst van de groote Rijksbclastingbronnen sterk gestegen verge leken bij het boekjaar 1933. De gemeenten, die daar een aandeel van krijgen zullen daarmee rekening kunnen houden. Voor 1935 zal de stijging echter tengevolge van de toegepaste belastingverlagingen niet groot zijn. De ppmeenter. zullen in het volgend jaar minder inkomsten krijgen door dc daling van de huurbelasting met 25 pet., welke de regeer:ng heeft voorgeschreven. Bovendien zullen zij hulpbehoevende huur ders, die tot heden door vermindering der huurbelasting geholpen werden een huurtoesla? moeten geven. Aan het slot van het artikel wordt ge constateerd, dat de gemeenten, hoewel zwaar belast, er toch beter aan toe zijn worden dank zij de nat. soc. politiek, vooral men vergelijkingen treft met 1933. rHOOFDPIJNEN VERDWENEN" Toen zij het juiste middel vond Hier volgt weer een schrijven, waaruit blijkt, dit voor allen voor wie beweging en lucht schaarsch zijn, Kruschen Salts onontbeerlijk is. il U even schrijven om te zeggen, hoe goed ik Kruschen Salts vind. Ik had on draaglijke hoofdpijnen en voelde mij dik wijls ellendig. Ik probeerde allo soorten verschillende zouten, tabletten enz., maar niet één hielp me. Een vriendin zeide mij toen. dat voor haar niets boven Krusche Salts ging. Toen heb ik het ook een paar maanden lang geregeld ingenomen, met 't gevolg, dat Kruschen mij geheel van mijn kwaal bevrijd beeft. Ik zou nooit meer mijn flacon Kruschen willen missen want door Kruschen Salts voelt men zich jeugdig, blijft men jeugdig en men ziet er jeugdig uit". Mevr. V. M. Wat doet U tegen hoofdpijnen? Neemt U maar een of ander middel, dat de pijn stilt en verbeeldt U zich dan, dat U genezen bent? Maar de oorzaak der hoofdpijnen be staat meestal in een gedeeltelijke constipa tie, een kwaal waaraan velen ongemerkt lijden, die een zittend leven hebben. Kruschen Salts dringt regelrecht door tot i wortel van het kwaad en neemt de zaak weg. De zouten in Kruschen neu- traliseeren ophooping van schadelijke zuren bet lichaam en voorkomen, dat deze zich eer kunnen vormen. Ze maken een einde aan de lastige constipatie omdat ze de af ■oeroreanen zachtjes aansporen tot geregel de werking, zooals de Natuur dit bedoeld henft. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bii alle a|>o1hokers en drogisten k f 0.90 en per flacon, omzetbelasting inherepen Let op, dat op het etiket op de flesch zoo wel als op de huitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amster dam voorkomt. Weerbericht Een correspondent van de „Paris Soir" meldt aan zijn blad, dat mevr AVagner- Bousquet, wier naam den laatsten tijd her haaldelijk genoemd is in verband met het drama op de Galapagos-eilanden, onderweg Is naar Frankrijk. Mevr. Wagner zou voor nemens zijn in Parijs haar mémoires te pu- bliceeren. Kort Nieuws Door een aardverschuiving is in een mijn te Treptsja in Joego-Slavië een ploeg mijnwerkers bedolven. Vijf lijken zijn ge borgen. In een Beiersche mijn is een aantal mijnwerkers door een gasontploffing getrof fen; een doode, vier zeer ernstige minder zwaar gewonden. België gaat vermoedelijk invoerrechten heffen op buitcnlandsche steenkool. Alle schepen op de scheepvaartroutes in den Stillen Oceaan hebben het verzoek ontvangen uit" te kijken naar het Britsche tankschip „Le Cresrentia", dat sedert twee weken vermist wordt. Een kleinzoon van Paul Krugcr wordt ervan verdacht zijn schoonzoon bij een woordenwisseling te hebben doodgeschoten. De oudste vrouw Paula is te Ocoayacar van 122 jaar overleden. Te Oslo zijn vier buitenlandsche com munisten gearresteerd. Zij waren zonder pas in het land gekomen. Mexicaansche bondstroepen hebben na een hardnekkigen strijd van zes uren een vrij groote bandietenbende bij den bergCha- chamoles tusschen Durango en Sinalos ver nietigend verslagen. Men vreest, dat het G,rieksche passa giersschip „Helene Empirrcos" nabij het eiland Skiatos in een sneeuwstorm gestrand is. Vliegtuigen zoeken. Te Londen is gisteren voor het eerst van dezen winter een weinig sneeuw ge vallen. ot dunne PtjltJe geeft den vorlgen Hoogste stanil tc Riga 783.6. Laagste stand te Isafjord 744.7. jbestu Stand vanmorgen halftwaalf 768.5. Dien 1907 WEERVERWACHTING vo|g, Zwakke tot matige O. tot Z.O. wind, afr (191: nemende bewolking, weinig of geen sneeuw, op 1 lichte tot matige vorst 's nachts, overdag om stad het vriespunt sterd BUITENLANDSCH WEERBERICHT nieuv De drukking heeft haar centrum iets Z.- tc waarts verplaatst, waardoor in het hooge N. en in Finland de vorst afnam. pf Bij IJsland werd de depressie dieper en zij vj° breidt zich over Ierland en Schotland uit, 'e terwijl de depressie in Frankrijk afnam. Dit ^ocrD behoeft echter de voretkansen hier te lande 5^^ voorloopig niet te verminderen. In Polen werd de vorst streng. In Midden-Zweden 1 werd zij zeer streng e.. in Duitschland werd de vorst streng m het N.O., matig tot dicht pc]ic bij Hamburg. Door het verzwakken van den js wind drong di vorst nog slechts tot het O. —qq, van ons land door, terwijl zij door snellere !®js opklaring in Frankrijk reeds tot het Kanaal |?n- doordrong. Ook in Engeland is thans lichte jnza vorst voorgekomen. Over het Kanaal viel oicu! zware neerslag. De afnemende dikte'van de £tjCh vochtige onderste luchtlagen en het aanhou- j,ccf, den van dc 0.-6trooming, doen toenemen van ^rg do vorst in Duitschland en ons land ver achten .waarbi' overdag zonneschijn da R< temperatuur om het vriespunt kan doen bew stijgen Niei STOHMWAARSCBUWINGSDtENST J" J Geseind van De Bilt, 8 Januari 9.45 uur deed m. aan dc posten van Delfzijl tot Hoek van s'n» Holland: Attentiesein neerl pp TEMPERATUUR 193( Stand vanmorgen halftwaalf 1.2 C 'n 9 JANUARI. Zonsopgang 8.09 uur, zonsondergang 4.04 nu? Maan op v.m. 10.05 uur, onder nam. 10.19 uur },]a<- Terugkeer naar Duitschland of status quo? Nog weinige dagen scheiden ons van een der belangrijkste Europeesche gebeurtenis sen: de volksstemming in het Saargehied. Met dit woord „Saargehied" wordt een door het Vredesverdrag van 1919 geschapen territorium aangeduid dat vóór dien tijd nóch een politieke nóch een geografische eenheid vormde. De staatslieden, die het bij rede na den wereldoorlog voor het zeggen hadden, hebben het gecreëerd deels op economische, deels op strategische mo tieven. Clemenceau zou dit dicht-bewoonde hoog ontwikkelde centrum van industrieele activi teit graag tegelijk mèt Elzas Lotharingen bij Frankrijk hebben willen voegen. Hoe wel het een oer Duitsche streek is, ging de drang van het Fransche imperialisme reeds sinds Richelieu ernaar uit. In tegenstelling met Elzas-Lotharingen, dat in den loop der geschiedenis geruimen tijd bij Fraftikrijk heeft behoord, was de Saarstreek slechts korte perioden in Fransche macht, n.l. van 16S0 tot 1697 en van 1792 tot 1815. De Duitschers in het algemeen en de Saarlan- ders in het bij zonder hebben dan ook de re geling van Ver sailles waarbij hij voor gerui- men tijd twijfel achtig werd ge steld of het gebied wel tot Duitschland zou blijven behooren als een grievend onrecht be schouwd. En met bitterheid heeft men er el kander steeds aan herinnerd, dat Wilson zich ten slotte door Clemenceau daar toe heeft laten overhalen, door middel van 'n oneerlijk handigheidje van laatstgenoemde, toen hij den Amerikaanschen president 150.000 handleekeningen toonde, die stonden onder een petitionnement van menschen, die meerendeels aan den bovenloop van de Saar wonen, waar dat riviertje door het Fransche taal- en grondgebied stroomt. Terugkeer naar Duitschland? Voor de Duitschers is het gedurende on geveer dertien van de vijftien jaren die vol gens het Verdrag moesten verstrijken alvo rens de bevolking van het Duitsche Saarge hied zou mogen stemmen over de vraag of zij bij Duitschland of bi; Frankrijk wilde gevoegd worden, óf wellicht onder Volken.- PIRRO, de .Landesleiter" van het natlonaal-socia- llstlsch gekleurde „Duit sche Front". bonds regiem blijven aan geen twijfel onder hevig geweest of de Saarlanders zouden in groote meerderheid vóór terugeker bij Duitschland stemmen. Slechts nadat het Nationaal Socialisme begin 1933 in Duitschland aan de macht was geraakt en daar met de andere par tijen ko^t.e metten had gemaakt, is daar verandering in gekomen. Toen hoeft het geruimen tijd geschenen, dat het socialistische en communistische deel der bevojking dat uitteraard het felst op Hitier en zijn partij gebeten is, door het roomsche volk gesteund zou worden in zijn plan om zich bij de volksstemming tegen den terugkeer bij Duitschland te ver zetten, door zich uit. te spreken voor den status quo, den voortduur zij het wel licht in anderen vorm van het in 1919 geschapen Volkenbondsregiem. En daar de roomsch-katholieken in het Saargehied ver reweg in de meerderheid zijn, zou dit met groote zekerheir de voor Duitschland en ook voor de toekomst zeer ongunstige be slissing brengen, die bovendien een pijn lijke en voor den Europeeschen vrede ge vaarlijke wondeplek zou laten voortbestaan. Men zal zich herinneren, dat het optre den van de nationaal-socialistische leiders in Duitschland en inzonderheid het bij de „afrekening" van 30 Juni 1934 op geheim zinnige wijze uit den weg ruimen van twee vooraanstaande roomsche persoonlijkheden, de roomsch-katholieke gemoederen zóózeer schokte, dat in ernst aan de mogelijkheid gedacht is, dat op den beslissenden dag de stem des bloeds en der nationaliteit door gevoelens van vrees en partijhaat zou over stemd worden en daardoor de schaal zou overslaan naar den status qua De hoop der so cialisten en com munisten, die het Saargehied als het laatste stukje vrijen Duitschen grond beschou wen en den dag vreezen waarop Hitlers hand ook op dat stuk Duit schen grond zal rusten, was tot voor kort nog op die roomsche ver ontwaardiging ge richt. Sinds even wel de beide roomsche bis schoppen, die over max braun. de leider L .i van t 3 oode ..Ecnheids- het Saargehied front", dat den „statua gesteld zijn, zich puo" voorstaat, in September j.l. voor Duitschland hebben uitgesproken en de gewone geloovigen vooral zich daarover hoogst te vreden hebben getoond, hebben de roode voorstanders van den status quo de hoop opgegeven, dat er voor hun standpunt ecu belangrijke meerderheid zal te vinden zijn, al denkt hun leider Max Braun nog flink percentage stemmen te zullen winnen. Of de meerderheid voor den terugkeer tot Duitschland evenwel zóó overweldigend zal zijn als de leider van het nationaal-socialis- tisch getinte „Duitsche Front de heer Pirro, het rich in eon onlangs gegeven interview voorstelde, namelijk 97 procent, is ook wel eenigszins aan twijfel onderhevig. De heer Pirro ging bij die berekening uit van het feit. dat 93 procent van de stem gerechtigde bevolking reeds lid van het Duitsche Front is. ix Braun stelde hier tegenover, dat de stille terreur van het Duitsche Front, de arbeiders wel dwingt om lid van dat Front te worden. Bij de stemming, die geheim is, zouden zij, volgens hem, evenwel ongehin derd van hun werkelijke gezindheid doen blijken. Wij neigen tot de veronderstelling, dat de verwachtingen van do beide tegenstanders wel wat overdreven- zullen zijn maar dat er niettemin voldoend? reden is om aan te nemen, dat er een groote meerderheid van de Saarbevolkinc zijn stem voor Duitsch land zal uitbrengen. Wat Is het Saargehied? Het Saargehied is 1912 vierkante Kilo- meters groot. Daarvan vallen 1.486 vierkante kilometers onder de Pruisische districten Saerbrücken stad en land, Saailouis, Ottweiler en ge- WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Vorig Rhelnfelden 1.93 1.98 Rreisach K-hl Dledeshelm Mannheim Lohr Mainz 1.11 1.04 2.12 1.21 9.73 3.82 1.54 1 76 2.85 2.83 2.30 2.22 0 86 0.75 Coblens Trier Dns»eldorf Pöbrort Wesel Heden Vortg 9et< 213 2.01 l.M 2.06 2.70 2.58 fcet 1.76 Fmmerfk deelten van de districten St. Wendel en Mer- zig. Tot de Beiersche districten St. Ingbert en Homburg behooren de overige 426 vier kante Kilometers. De grootste stad van het gebied Saar brücken, telt 129.000 inwoners. De andere steden zijn Neunkirchen, Saarlouis Sulz- bach, Saarburg en Merzig. Bij een volksstemming in 1931 werden 805.000 inwoners getold. De bevolkings dichtheid is grooter dan in eenige Europee sche staat. Het gebiod over welks toekomstige natio naliteit op 13 Januari beslist zal worden, is van groote industrieele beteekenis. Er zijn 30 kolenmijnen met totaal 166 schachten, waarbij op het oogenblik nog 45.000 mijn werkers in dienst zijn, terwijl dit aantal in den tijd van het Pruisi#clie beheer zelfs 60 tot 70.0G0 bedroeg. Verder zijn er ijzer- ertsmijnen en een sterk ontwikkelde glas industrie. De ruw ijzerproductie van het kleine Saarbekken bedraagt ongeveer 25V*> procent van die var. heel Duitschland. Wat de kolen betreft is dit percentage ruim 9. Duitschland heeft bij den vrede in 1919 afstand moeten doen van al de mijnen aan Frankrijk on zal deze. naar kortgeleden is vastgesteld, wanneer de volksstemming ton gunste van Duitschland uitvalt, voor 900 millioen francs moeten terugkoopen. Stuw Sambeek geoper Loblth 11.61 11,47 N ij mezen 9.21 '.'.03 St Andries ,67 3.49 Arnhem 8.97 8.82 Vreeswijk Iw 0.78 0,85 Wester voort 9.59 9,43 Deventer 3.36 3.26 3 gesl Kampen E) sden Maastricht •0.03 -000 48.«7 D r 44/K) 44.33 r Grevenbicht 30.96 3.122 teu Venlo 14.19 14.12 een Grave 'sluis; 9.79 9.52 C St Andries 3.51 3.35 tot de HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Uct Saargehied in 'de omringende landen* Petrzjjl 1.52 14.31 Terschelling 11.37 23.51 tlariingen O.Oi» 1-.25 Helder 10.30 22.20 liden 5.58 18.15 Hoek v. Holl. 5.07 17.20 jtningen ïdain 7.03 19.44 Hellevoetsl. 5.57 18.17 pei Willemstad 6.41 19 09 wo Brouwersh. 5.09 17.28 nCc Zierikzee 5.45 18,05 Wemeldinge 6.Ü2 18,27 Vliasingen 3.56 16,29 j Terneuzen 4.-6 1705 de Hans weert 5.27 i8,U0 en munterti. Eet nor L. A. V. in ^September VALSCHE MUNTERIJ Amsterdamsche rechtbank etc terecht de 28-jnrlge heeft nagemaakt. •rd. onmiddellijk in vrijheid I tien Jtinr in de i gewezen naar den rechter-comnnssaris. k werd ook deze terug*

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2