Hfctuw? (üöurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Kou op de Borst abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 'li cf. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breesboat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5369 DINSDAG 8 JANAURI 1935 15e Jaargang afobertentieprijjen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 '/a Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 DE TAAK DER PERS Hot is geen oratio pro domo als we zeg gen: do krant is onmisbaar. Want God heeft de eeuw in ons hart. gelegd en belang stelling voor de wereldgeschiedenis is Chris tenplicht. In elk Kerstverhaal, dat de Evan gelisten opteekenden, komt dat uit. Elke lof zang, ook die der eenvoudigen als Zacharias, Simeon en Maria spreekt van de volken der aarde. Belangstelling wordt dus van ons ge vraagd voor gansch het wereldgebeuren en het dagelijksch middel om deze plicht te kunnen vervullen, is de pers. Daarom be hoort deze ook in dit opzicht haar taak te kennen. Echter, er is een groot verschil tusschen belangstelling bevredigen en sensatie wek ken. Natuurlijk is de grens vaak moeilijk te trekken; wij zullen daarbij, onbedoeld, wel eens fouten maken en hot oordeel der lezers is ook niet eenstemmig. Toch is het goed van tijd tot tijd op uit wassen te wijzen; juist om ons daardoor meer immuun te maken tegen een werke lijk bestaand gevaar. Wat, zoo zouden we willen vragen, kan het. nut zijn van een openbare, sensationeele behandeling van het Lindbergh-proces? Drie, vierhonderd journalisten met pen en foto apparaat, zijn dag aan dag in de weer om elk sensationeel en ook elk onbeduidend in cident vast te leggen en aan de wereld te vertellen. Waartoe- en waarom? De ontmoeting tusschen twee vrouwen: de moeder van het kind en de vrouw van den verdachte; de confrontatie van Lindbergh en Hauptman; in alles zit kostbare copie. Nu kan men het de pers niet al te euvel duiden,, dat zij zoo doet. Op dit terrein heerscht nog ongebreidelde concurrentie en wat de eene doet, is voor de andere vaak een moet De oorzaak van het kwaad ligt dan ook vooral bij de justitie. Het niet te weerspreken feit, dat er in heel de wereld groote belangstelling .blijft bestaan voor deze vreeselijke tragedie mocht echter voor de Justitie geen reden zijn ge weest, om zoo'n sensationeel proces te ens- ceneeren. Waartoe dient het ora het onge lukkige echtpaar (want zoo iets vreeselijks komen ouders nooit geheel te boven) op alle mogelijke wijzen aan de tragedie te her inneren en de wereld van oogenblik tot oogenhlik in de gelegenheid te stellen tot in de kleinste bijzonderheden van alles kennis te nemen? Ons dunkt, dat met name de ouders hier minder gespaard zijn dan mogelijk was. En wanneer straks de ondeskundige jury (dat is op zich zelf een gevaarlijk experi ment), overtuigd, dan wel overbluft door den verdediger, een vrijsprekend vonnis, velt, dan is het bovendien nog sensatie zon der inhoud geweest. De pers zou naar onze meening, er goed aan doen zich ten deze niet weinig zelf beperking op te leggen. BINNENLAND. Officiecle Berichten ONDERSCHEIDINGEN schoolhouderessen te Lelden; la 'toegekend de bronzen ecremedallle van d Oranje-Nassau Orde aun H. Groesz, wonende t 'erleend als lid de afd. Belastingen Den Haag; W. Departement vs lid"prof. mr C. W. de Vries v« AUDIëNTIE plaats.vinden. /agenaar, rererei Financiën: is udlëntie De ,'Snip" in de West LUCHTVAARTDIENST CURAQAO—AMBA De Snip, die zooals bekend verbouwd was met het oog op den tocht over don Oceaan naar West-Indië, is thans weer voor passa giersvervoer ingericht Van den 14den tot den 17den Januari zal het vliegtuig een tocht langs de verschillen de vliegvelden van Venezuela maken, om de autoriteiten van dit land in de gelegenheid te stellen het K. L. M.-materieel te leeren kennen. Den 19den Januari zal de Snip een regelden dienst tusschen Curacao en Aruba openen. De afstand bedraagt 120 K.M. e dienst zal Dinsdags en Zaterdags tweemaal in beide richtingen worden uitgevoerd. FIlMBIOGRAFIE VAN PRINSES JULIANA Gepresenteerd door de H.A.V.O. Zonder dat er van te voren rucht baarheid aan gegeven was, heeft de H.A.V.O.-Film te Voorburg een groot aantal vebeurtenissen uit het leven van H.K.H. Prinses Juliana bijeen gebracht en deze tot eon biografie eamengesleld onder den titel „Onze Prinses". Het materiaal daarvoor werd ge deeltelijk betrokken bij de Profiltie Filmfabriek te Den Haag, terwijl an derzijds voor de noodige aanvullin gen, w.o. de muzikale begeleiding, gezorgd werd. Deze biografie, die in zekeren zin kan wor den beschouwd als een vervolg op „Neerlands Oranje Film", is gisteravond in Studio Cas- pari te Den Haag voor de pers vertoond en heeft een bepaalde bestemming, waarover nog nadere mededeelingen zullen volgen. Het begin van de filmis eigenlijk geen film, hetgeen, voor wie even nadenkt, ;een teleurstelling kan beteekenen, omdat an de prilste jeugd der Prinses geen film opnamen zijn gemaakt. Dit neemt echter niet weg, dat de stille beelden van de Koninklijke Zuigeling, zooals we ze allemaal wel kennen van foto's en prent briefkaarten, een alleraardigsten indruk ma ken. Temeer, omdat de meeste dezer kiekjes alszoodanig nog niet of zelden werden gepu bliceerd. Al heel gauw vraagt daarna het trillende beeld de aandacht. We zien de Prinses bijvoorbeeld als meisje van een jaar of acht in de roeiboot door Giethoorn varen, waarbij zij zelf heel par mantig de spaan hanteert. Omstreeks denzelfden tijd treffen we haar met haar moeder aan op het Malieveld, om ringd door duizenden. Doch de vreedzame rust van het Venetië van het Noorden heeft nu reeds plaats gemaakt voorNovem ber 1918, hetgeen geen nader commentaar behoeft. Buitengewoon interessant is de Prinses aln schaatsenrijdster achter het Huis ten Bosch. Niets menschelijks is haar vreemd, en het scheelt maar weinig, of ook haar speelt de vastgevroren sneeuw parten Na een huliiging op Houtrust in 1922 en een bezoek aan Amsterdam, worden we in gedachten teruggeleid naar de 18-jarige Ju liana, den leeftijd, waarop de wet haar meer derjarig heeft verklaard. Dan gaat ze ook voor de eerste maal mee naar de opening van de Staten-Generaal en het publiek in de om geving van het Binnenhof uit op uitbundige wijze z'n vreugde. Leiden! Prinses Juliana is studente; betrekt een villa te Katwijk; en beweegt zich zóó heel gewoon onder haar mede-studenten, dat men een oogenblik scherp moet toezien, om haar in de vroolyke damesschare te ontdekken. Gearmd loopen ze door de straten van d« Sleutelstad, stuiven het vereenigingsgebouw uit en in, kortom, in deze jaren staat de Prin ses frank en vrij midden in het leven, zonder zich ook maar iets over Staatsaangelegenhe- den te behoeven bekommeren. Met de doctorsbul verlaat ze Leiden, neemt dankbaar afscheid van de Katwijkers door het aanbieden van een monument ter nage dachtenis aan op zee omgekomen visschera en daarmee wordt een der mooiste perioden van haar leven voor goed afgesloten. Nu breekt een andere tyd aan, een tijd. waarin land en volk haar al langzamerhand gaan opeischen. De weermacht vraagt haar belangstelling, of juister: zij begint haar - be langstelling te laten uitgaan naar de weer macht; de nooden van ons volk; en tal van gebeurtenissen van beteekenis. De Prinses brengt bezoeken aan de noeuvrcn, doopt schepen als de Marnix van St. Aldegonde, voert het woord bij de instal latie van het Nat. Crisiscomité, is getuive van het Stadion-concert onder leiding van Willem Mengelberg, woont de viering van Alkmaars ontzet by, is tegenwoordig bij het 700-jarig betaan van de stad Roermond, opent (een gedeelte van) het naar haar genoemde kanaal in Limburg enz., enz. Versch in het gehuegen liegen nog de sterf gevallen van twee leden van het Koninklyk Huis, en ook hier aanschouwen we Hare Ko ninklijke Hoogheid; eenmaal in het zwart, en eejimaal in het witDe doodsklok ken.luiden over stad en land......... Een Ko- nineskind in rouw eredompcld Later volgen we de Prinses bij haar bezoek aan Zeeuwsch Vlaanderen, bij de opening van het nieuwe Hoofdkwartier der Nederlandsche Padvinders, te Den Haag, en bij nog zooveel andere gelegenheden. Ze allemaal te noemen zou slechts een dorre opsomming tot gevolg moeten hebben. Daarom zullen we daartoe niet overgaan. In plaats daarvan willen we nog een enkele opmerking aan de film vastknoopen. De duur er van bedraagt vijf kwartier dien tyd krijgt men inderdaad een uitste kenden indruk van de plaats die Prinses Juliana in ons volk inneemt. Aanstonds geven we toe, dat die indruk geukkigl al lang bestaat en dit film lint dus eigenlijk niets bijzonders te bieden heeft. En tochwe zouden het willen verge lijken met een familie-album, waarvan men den inhoud van a tot z weet, doch die men in bepaalde gevallen telkens weer voor den dag haalt en opnieuw met het grootste genoegen doorbladert. Zoo beschouwd hebben de samenstellers een lang niet onverdienstelijk werk geleverd! De E 18 Gisteren seinde de commandant van de K 18: Oliezee. Windstil. Het is zeer warm. De boot stoomde door een groote school springende dolfijnen. „PIET HEIN" EN „EVERTSEN" TE SABANG De „Piet Hein" en de „Evertsen" zijn gis teren te Sabang aangekomen. Hr. Ms. .Hertog Hendrik", onder bevel van den kapitein ter zee C. E. D. Helfrich, Is 7 dezer van Nieuwediep vertiokken voor een oefenreis naar de Middellandsche Zee. DE „PELIKAAN" NIET MEER NAAR INDIE BANDOENG, 7 Jan. (Aneta). De Pelikaan maakt vermoedelijk zijn laatste reis naar In- dië. Zeer waarschijnlijk zal het vliegtuig voortaan alleen op de lijnen in Europa wor den gebruikt. UIT DE ANTIREV. PARTIJ HET KAMERLID LINGBEEK Het Kamerlid Ds. C. A. Lingbeek moet het voornemen hebben, Den Haag als woon plaats te verlaten en zich wederom te Voort huizen te vestigen. DE FRIESCHE CANDIDATENLIJST Naar wij vernemen zal de Friesche candi- datenlijst voor de Statenverkiezingen de hier onder volgende namen bevatten. Zooals men weet, moet de lijst-aanvoerder op de verga dering van de algemeene Centr. Kiesvereen. welke op 21 dezer zal plaats hebben, nog definitief gekozen worden: 1. T. Naula, Dan- tumadeel; 2. A. Meines, Huizum; 3. W. W. v. d. Karn, Heerenveen; 4. D. v. d. Meulen, Sneek; 5. B. Anema, Minncrtsga; 6. S. L. Sytsma, Dokküm; 7. M. Dijkstra, Anjum; 8. D. v. d. Schaaf, Leeuwarden; 9. N. Hoeksma, Leeuwarden; 10. S. A. Zandstra, Wonunels; 11. M. Oostwoud, Franeker. 12. J. D. Schui- linga, Surhuisterveen; 13. B. Visser, Garijp; 14. E. Douma, Wolvega; 15. Dr. S. Ferwerda, Harlingen; 17. S. v. d. Kooi, Nes; IS. Y. Tani- minga, Leeuwarden; 19. J. de Boer, Hauler- wijk; 20. Joh. Cnossen, Hommerts. STATEN-CENTRALE LEEUWARDEN De Staten-Centrale Leeuwarden vergader de Zaterdag o. 1. v. den heer P. v. d. P 1 o e g van Huizum. Voor de candidatenlijst wor den definitief aangewezen voor de plaaisen 2, 8, 13 en IS resp. de heeren A. Meines te. Huizum. D. van der Schaaf te Leeuwar den, B. Visser te Garijp en Y. Tamminga te Leeuwarden. Nadat de voorzitter nog een op wekkend slotwoord gesproken had werd de vergadering door den heer A. Meines met dankgebed gesloten. STATEN-CENTRALE OLDEBROEK De Staten-Centrale Oldebroek heeft de vol gende candidatenlijst voor de a.s. Prov. Statenverkiezing vastgesteld: 1. A. van Loo Gzn.., Oldebroek (aftr.). 2. D. v. d. Bunt, Nijkerk (aftr.). 3. J. P. van Apeldoorn, Heerde. 4. B. Arendsen, Harder wijk. 5. A. Bakker, Oldebroek. 6. C. van Ramshorst, Nijkerk; 7. D. Sweepe, Elburg; 8. A. Schouten, Nunspeet 9. H. J. Nijhoff, Oene, 10. Dr. B. C. Hamer, Ermelo; 11. J. Jaspers, Hattern. 12. G. v. d. Zanden, Putten. 13. J. Rietberg, Epe. 14. G. H. Ruitere, Har derwijk. 15. G. B. B. Renger, Vaassen. 16. W. F. H. v. d. Hart, Ermelo; 17. W. de Boer, Wapenveld. 18. F. F. Kuijper, Nunspeet. 19. G. J. van Norel, Oosterwolde. 20. A. Veer man, Ermelo. Auto- en motor-ongelukken Te Hilversum heeft in de Kampstraat een ernstige aanrijding plaats gehad Op den hoek van een dwarsstraat werd een wielrijder de 36-jarige agent van politie J. Brandsma, die den voorrang had, door een personen auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Onmiddellijk schoten omstanders toe, die den man een woning' oinnendroegen. Een dokter de geneeskundige dienst waren spoedig ter atse. Het slachtoffer, dat zeer ernstig ge wond was en in bewusteloozen toestand ver keerde, is naar het gemeenteziekenhuis ver voerd. Te Bodegraven werd de 37-jarige J. v. d. Z., die zich per fiets van zijn werk naar huis wilde begeven en daarbij roeke loos den drukken verkeersweg Willielmina- straat overstak, door een voorbijkomende auto gegrepen. Bloedend uit verschillende hoofdwonden en in bewusteloozen toestand werd hij opgenomen. Volgens de genees heeren die onmiddellijk ter plaatse waren is zijn toestand h ipeloos. v. d. Z. was ge huwd en vader van drie kinderen. Te Hoofddorp (N.-H.) geraakte aan den Akerdijk een auto van de fiiina de T. van Ha'fweg, terwijl hy moest uithalen, in de Ringvaart. De bestuurder had eenige lichte verwondingen opgeloopen. De auto werd later door een kraanwagen opgehaa'd. Te Walsoorde (Z.) had tusschen een auto en een wielrijder een aanrijding plaats, waarbij de fietser, zekere de Kort uit Ossenis- het bewustzijn verloor, en terstond naai het Ziekenhuis te Groenendijk moest worden vervoerd, waar hij eerst 's avonds by kennis kwam. Zyn toestand is ernstig. De fietser had den weg nog willen overste ken, doch de automobilist S. uit Roosendaal, die de boot van 11.25 wBde halen, reed mat een snelle vaart en kon niet meer op tijd ongeluk voorkomen, daar ook hy voor het oertuig moest uitwijken. Te Breda wilde een vrouw uit Oosterhout de Nieuwe Ginnekenstraat oversteken, toen van het van Costplein een luxe auto naderde bestuurd door mej. P. uit Zundert. De vrouw, die terug wilde loopen, kwam hierbij te val len. Mej. P. zette haar wagen vlak vóór de op straat liggende vrouw stil. Deze moest in een winkel worden binnengedragen, waar dr Bein- tema hulp ver'eende. Ze had een vrij ernstige hoofdwonde bekomen en vermoedelijk een beenbreuk. Gemengd Nieuws. HET „LEKKE" KANAAL Men meldt ons uit Sittard: De vorige week was er eenige verlichting in den toestand langs het Julianakanaal ge komen. Het wegetroomende watbr uit kanaal verminderde en werd grootendeels in gegraven slooten afgevoerd. Nu is de Maas aanzienlijk gestegen. De scheepvaart kiest nu meer dan het Julianakanaal, de Maas als vaarweg en veel schepen zakken de Maas af naar het Noorden of worden naar het Zuiden gesleept. De afvoer van het Julianakanaal door de hooge Maas aanzienlijk bemoeilijkt, zoodat het gevaar voor de woningen en lande rijen tucschen het kanaal en de Maas weder om aanzienlijk grooter is geworden. Er wordt thans met man en macht gewerkt om grooter onheil te voorkomen. UIT DE „DROGE KROEG" GEVALLEN Een bewoner van de „Droge Kroeg" in Kostersgang te Groningen, kwam 's nachts thuis onder, invloed van sterken drank. Hij was zoo beschonken, dat hy met andere bewo ners ruzie maakte, die hem tenslotte naar zijn kamertje brachten, waarvan zij de deur op slot deden. De man is echter uit een dakraamp ie geklommen en van het dak op een steenen binnenplaats gevallen, waar hij in bewusteloo zen toestand werd aangetroffen. Overbrenging het Acad. Ziekenhuis was noodzakelijk. Zijn toestand liet zich ernstig aanzien. De vredestentoonsteIlin£, te Bandoeng ALBUM VOOR DE KONINGIN Dezer dagen is aan de Koningin het album aangeboden namens het Comité van de Vredestentoonstelling in Mei j.l. met bij zonder succes te Bandoeng gehouden, mede In het belang van de vredesopvoeding en van de Verceniging voor Volkenbond en Vrede. Deze tentoonstelling was georgani seerd onder leiding van de Vredesgroep Ban doeng. Het uitgebreide Comité telde leden uit alle vredesvereenigingen en gezindten: ook inlanders en Chineezen. Felle brand te Den Helder MAN EN VROUW UIT HET RAAM GESPRONGEN Men meldt ons uit Den Helder: Gisternacht is brand uitgebroken by de fa milie Prins, in de van Limburg Stirumstraat. De brand, die beneden uitbrak, tastte direct de trap aan, zoodat het bovenslapende gezin vader, moeder en zes kleine kinderen, niet meer kon vluchten. In nachtgewaad en ii deken gewikkeld, werden de zes kleinen uit het raam aan omstanders toegeworpen, die bij de buren onderbrachten. Daarna zyn man en vrouw uit het raam ge sprongen, gelukkig zonder ongelukken te krij gen. Hoewel de brandweer spoedig aanwezig was, is alles gehexl uitgebrand. De oorzaak is onbekend. IJS EN WEDER DIENENDE De ijsbanen op het gemeentelijk sportpark te Bussum zijn ondergespoten. Met uitzonde ring van de kunstijsbaan te Amsterdam is d'.t de eerste ijsbaan in ons land, die dezen winter geopend wordt, HET MES In den laten namiddag van Maandag ont stond te IJhorst (gemeente Staphorst) een hevige ruzie tusschen de landbouwers D. De ruzie ontaardde in een gevecht met mes sen. Bij deze scherrautse'ing is de landbouwi K. door een messteek in de onderbuik getrof fen. Hevig bloedend is hy naar het ziekenhu:s te Zwolle overgebracht, waar onmiddellijk operatief werd ingegrepen. De toestand v a het slachtoffer is ernstig. FELLE PAKHUISBRAND TE HAARLEM. Men meldt ons uit HaarlemIn de afgi loopen nacht heeft aan de Burgwal alhier ee ernstige pakhuisbrand gewoed in het pand no. 5, waar gevestigd zijn de voddenopslag- plaatsen van de firma Nolbosch. De brand schynt op de zolderverdieping te zijn ont staan. Het vuur vond gretig voedsel groote hoeveelheden vodden, die in het pak huis waren opgeslagen. De brandweer heeft het vuur krachtig aangetast. Zy kon echter niet voorkomen, dat het vuur door het geheele gebouw heensloeg dat het huis vrywel geheel werd vernield. Toen de voddenvoorraad was opgebrand nam het vuur zienderoogen af en had de brandweer toen weinig moeite meer de laatste resten te dooven. De belendende perceelen konden i den gespaard. De nablussching nam den heelen nacht in beslag. De politie heeft naar de oorzaak van brand een onderzoek ingesteld. Rijwieldiefstal in het groot Het onderzoek van de rechercheurs van het bureau Warmoesstraat te Ams ter- naar een reeks van rijwieldiefstallen, welke den laatsten tijd in de omgeving van de Nieuwniarkt en in andere wijken tot deze sectie behoorend, werd gepleegd, heeft er Zondag toe geleid, dat twee personen konden worden gearresteerd, die meermalen met de iustitir in aanraking zijn geweest. Het vermoeden bestaat dat zij op het gebied diefstal en heling van rijwielen met anderen hebben samengewerkt, in welke richting dan ook de nasporing wordt voort gezet. Van enkele rijwielen heeft men de erkomst reeds kunnen vaststellen. Nader meldt men: Omtrent de arrestatie van twee by de poli tie ongunstig bekend staande personen, die te Amsterdam zyn opgesloten in verband met diefstal van rijwielen, vernemen wij nader, en dezer menschen er in een kelder aan de Oudeschans een soort werkplaats op na hield, warn-, naar wel vaststaat, gestolen fiet- werden veranderd, zoodat zij door de wer kelijke eigenaars moeilijk of in het geheel niet zouden kunnen worden herkend. Naar ge- t'eken is, is een zestal fietsen op deze wijze bewerkt, doch het vermoeden bestaat, dat meer gestolen fietsen op deze wijze zyn bewerkt. Het onderzoek wordt door de Centrale recher che geleid. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen ölz. I Tc Den Helder he. ft een felle brand gewoed, waarbij een man en een vrouw genoodzaakt uit het raam te springen. Ölz. 2 Als resultaat van de onderhandelingen tusschen Laval en Mussolini zijn vijf protocollen onder' teekend, resp. in verband met Afrika, Midden- Europa en de Duitsche herbewapening. laar het NEDERLANDSCH SCHIP GESTRAND. Volgens een telegram uit Wisby is het Ne derlandsche stoomschip „Mila", van Gdynia Kroonstad, geladen met likeuren, nabij Hoburg op Gotland gestrand. De positie gevaarlijk. Een bergin-svaartuig is ;se. De bemanning is gered. EEN BRUTALE INBRAAK. Te Kerk-Avezaath by Zoelen (Gld., werd de houder van een café 's nachts gewekt door lawaai in de keuken. Toen de man er toeging waren de veroorzakers var lawaai verdwenen. Op de tafel stonden de resten van een overvloedigen maaltijd, dooi de ongewenschte gasten aangericht. De rijks politie stelde een onderzoek in. Het bleek dat de inbrekeFS door het inslaan van een ruit u het achterhuis waren binnen gedrongen. Het huis was geheel overhoop gehaald. De dieven n zelfs in "de slaapkamer geweest, waar zy de bovenkleeren van de herbergier hadden meegenomen en in de keuken hadden zij deze onderzocht en er een beurs uitgehaald. De toonbanklade in het café was opgengebrokf en bedrag aan geld was verdwenen. De inbrekers hadden maatregelen genomen hun werk ongestoord te kunnen doen. Zoo de telefoonlijn doorgesneden en ook de radia- teur van de auto, die in de garage stond, was vernield, waardoor een achtervolging onmo- geliik was. Men vermoedt, dat twee onbekende motor rijders, die 's middags in het café ware inbrekers zyn geweest. Zy hadden by het knechtje van den herbergier met byzondere belangstelling geïnformeerd naar de inrichting van het huis. Het bleek, dat zy per motor rijwiel waren gekomen en de sporen van de wielen kwamen overeen met die, welke van 's middags nog bij het café zichtbaar wa Het motorrijwiel hadden zij zoolang op naburig erf neergezet. Rechtzaken. DE ROODE TULP. De Hooge Raad heeft behandeld een beroep van H. P., die wegens het dragen van een roode tulp in 't openbaar door de rechtbank te Utrecht is veroordeeld tot 50 cents boete. De advocaat-generaal zal op 21 Januari concludeeren. DOODSLAG De Hooge Raad heeft verworpen het satieberoep var J. M. E. te Amsterdam, die in den nachi van 29 op 30 September te Am sterdam op den logementhouder G. F. A. A. met een pistool geschoten heeft waarna A. is overleden. Het Hof te Amsterdam had hem veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf. Dr. COLIJN BELEEDIGD Het gerechtshof te Den Bccch heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen A. J. M., uit Oisterwyk, algemeen leider van het Neder- landsch volksfascisme „Zwart Front", die ii appèl was gekomen van een vonnis van di rechtbank te Breda, waarbij hy was veroor deeld tot honderd gulden boete, subs. 40 dagen hechtenis. Op 28 Juni 1934 had M. te Tilburg opzettelijk den in functie zijnden minister van koloniën, Dr H. Colyn, be'eedigd. De offi cier van Justitie had eveneens hooger beroep tegen dit vonnis aangeteekend. De advocaat-generaal had twee maanden ge vangenisstraf geëischt. Het Hof veroordeelde M. tot een geldboete van tweehonderd gulden, subs, veertig dagen hechtenis en tot een waardelijke gevangenisstraf van twee maan den met een proef tyd van drie jaar. Voornaamste Nieuws. Hc< Saarplebisdet (I). De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk ho.ft heden tot kerkelijk hoogleeraar aan de Uni versiteit te Utrecht benoemd Dr. S. F. H. J« Berkelbach van der Sprenkel. Ter dies na talis van de Amsterdamsche Uni ver telt heeft Prof. Dr. H. J. Stomps een rede gchon- en over de mutatie-theorie en haar betcekepis oor onze samenleving. Hot kerkelijk jaar 1934. VI (Slot). Een belangrijke uitspraak van bet Hoogste Amerikaansche Gerechtshof tegen de petroleum- handel van Ned. Indië in 1934. Wrijf het goed over keel en borst VISKS Land- en Tuinbouw. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND Dc afd. Overijssel vergaderde De afd. Overijssel van den C3.TB. vergader de te Zwolle. Vrijwel alle aldeelingen waren vertegenwoordigd Na een kort openingswoord van den voorzitter den heer A. Haverkamp te Kampen, werd mede- deeJicg gedaan van de nieuwe contributieregeling, waardoor uitbreiding van de plaatselijke afd. wordt vergemakkelijkt. De voorzitter wijst op het mooie resultaat van het uitbouwfonds en wekt de afd. welke nog niet bijdroegen op hun aandeel spoedig te siorten. De uiibreid.ng der werkzaam heden maakt het wenschelijk over te gaan tot uit breiding van het bestuur met twee leden, terwijl er een vacature is. Gekozen worden de heeren D. J. Brilleman te Wijhe. H. Kuiper Rzn. Steenwijk. en Ir. J Wind te Hardenberg, wien wegens het bedanken van den heer Habers het secreta riaat werd opgedragen. Over de verhouding tot andere organisaties zal binnenkort een conferentie worden gehouden. De heer Wind 1.1 dir. van de Chr. L. W. School gaf hierna in een kort overzichtelijk en samenvattend woord een „Economische rondblik" waarin o.m. de moeilijkheden der kleine bedrijven werden besproken en in plaats van te werkstelling bij de werkverschaffrig bepleit werd tewerkstel ling in het eigen bedrijf. Onderscheiden vragen over dit onderwerp werden beantwoord. De Kring Zuid-Holland van Bloemenveilingen, heeft te Den Haag een bespreking gevoerd met den Bond van Bloemenveilingen, omtrent de uit- keering van de minimumprijzen voor de bloemen- kweekers. Momenteel bestaan n.l. wel minimumprijzen, waar beneden aan de veilingen de bloemen niet worden verkocht, doch genoemde prijzen worden aan de kweekers niet uitgekeerd. Besloten werd nu aan de Regeering te verzoe ken dit laatste mogelijk te maken, door gelden be schikbaar te stellen uit het Landbouwcrisisfonds. Uit het Sociale Leven In het blad „Zuld-Afika" lezen wij: Reeds eerder is gewezen op de groote be drijvigheid in de bouwvakken aan den Rand. schrijnwerkers, stuc-idoor.?. betonwerkers enz. van 3 shilling per uur gebracht op 3/4. Thans zijn hun loonen vastgesteld op 3/6 per uur. t 3/1 shilling i es tand, dia iuwvakarbei- heibt>de rek" dat hei bij i 100/- gevraagd kan lating van velen hun plan om onmogelijk schijnen. Niettegenstaande deze moeilijkheden Is de Nederla.udsch Zuld-Afrikaansche Verecnlglng bereid Ln eJk geval te onderzoeken of zij door haar tusschenkomst de toelating mogelijk kan

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1