MAANDAG 7 JANUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 Kerknieuws. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Echten (Fr.), cand. B. Sliogenberg te Zaandijk. Bedankt: Voor 's-Gravenhage-Oost, W. H. v. d. Vegt te Goes. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Oosterbeek, J. Jongeleen •te Apeldoorn. HULPPREDIKERS Candidaat Th. H. v. Andel, die benoemd ■werd tot hulpprediker bij de Geref. Kerk te Laren (N.H.) blijft la de gelegenheid des Zon dags de kerken ce dienen. Zijn adres is: Molen weg 15 te Laren (NE). AFSCHEID BEVESTIGING INTREDE Te Oss heefc de bevestig.ng en ln.rede plaats gehad van Ds. F. C. M. Boenders, als predikant der Ned. Herv. Kerk. Hij werd bevestigd doo den consulent Dr. C. HilJe Ris Lambers van Lith. die sprak over Hand. 18 10. De n_euwe leeraar had tot tekst 2 Cor. 4 5. De plechtigheid werd bijgewoon door burgemeester en secrearis van Oss. terwijl toespraken zijn gehouden door Ds. Hagen uit Den Bosch, Dr. Snethlage van Oyen, ouderling P H. Klip en den consulent. Na des morgens door Ds. S. de Graaf uit Amsterdam mee een predikatie over 1 Col!. 2 vs. 1 en 2 te zijn bevestigd, deed gistermiddag Ds. H. de Jong, vroeger hulpprediker te Voorburg, zijn intrede bij de Geref. Kerk te Hoek van Holland, sprekende naar aanleiding van Jes. 59 vs. 21. Ds. de Jcog sprak le over den rijkdom die voor het volk daarin is gelegen. 2de de ver troosting van het verbond, gekend door Woord en Geest, 3e de blijdschap van Gods volk. Toe spraken volgden door ouderling C. Monster, na mens kerkeraad en gemeente en door Ds. de Vries, namens den kerkeraad van Voorburg. Deze dienst werd oa. bijgewoond door den commissa ris van Rotterdam te Hock van Holland, den heer C. T. Jas en Ds. Moene van De Lier. Zondag 3 Fobr. a.s. hoopt Ds J. O. M u 1- t'er afscheid te nemén van de Geref. kerk te Hardinxveld, en Zondag 10 Febr. zich te verbinden aan die van Langerak. Bevesti ger zal zjjn Ds C. P. Baath van Molenaars- JUBILEUM Ds. G. LANS Een bekende figuur in de Ned. Herv. Kerk. inzonderheid in den kring der jongelingen van Gereformeerde denkrichting, Ds. G. Lans te Huizen, hoopt Woensdag zijn zilveren ambts jubileum te herdenken. Rotterdammer van geboorte Ds Laos is 55 jaar oud was Ds. Lans aanvankelijk bestemd ^oo^ den kantoorboekhandel (van zijn vader). '•ekwaamde zich voor iderwijzer. doch in en tijd rijpte bij hem et verlangen, Zende- ng te worden. Dit is e.'aas om gezoodheids eden niet bereikt: hij verd onderwijzer te s-Gravenzande. doch i 1900 zette de toen 1-jarige zich aan de tudie in de klassieke •n moderne talen. In 904 verliet Ds. Lans et onderwijs, ging udeeren te Utrecht i deed 9 Jan. 1910 :ijn intrede als predi- 1-ant van de Ned. Herv. Kerk te Doeveren. Be halve deze gemeente diende hij St. Annaland, Ooltgensplaat. Monster. Ouderkerk a. d. IJssel en Suawoude; sedert 1931 staat Ds. Lans te Hui- De drie levenskringen, welke buiten de Kerk de liefde vah den a.s. jubilaris hebben, zijn: Zen ding. jeugd en onderwijs. Als voorzitter van den Bond van Ned. Herv. Joogelings-Vereenig'ogen op Geref. Grcodslag is hij sedert 1924 een bekende en algemeen geëerde leider. Voorts schreef Ds. Lans meditaties in bladen, preekensenes. verzorgde het Zendingsblad .-Alle den Volcke". schreef roosters Bljbelsche geschie denis en is ook eindredacteur van het ..Huizer- Kerkblad". In Huizen is Ds. Lans o.a. voorzitter van de Chr. Schoolvereenigiog ..Eben-Haezer", voorzit ter van de Zondagsschoolvereeniging en eere- oorzitter der Chr. Jongelingsvereeniging. Woensdagavond hoopt de gemeente van Ds. Lans met haar leeraar het zilveren jubileum te v ieren. Er wordt dien dag receptie gehouden, een 1 uldigxig is in voorbereiding en des avonds zal <:e Jubilaris een gedachtenisrede uitspreken. BEGRAFENIS PROF. VON ANTAL ander overweldigende belangstelling te Pépa zijn teraardebestelling plaats gehad. De Stand, bericht daarover, dat aanwezig waren de Minister van Justitie, de OpperTentmeester, de Bisschop Miklós. Ook de Oostenrijksche Reformlerte Kirchen- gemeinde was vertegenwoordigd. De rouwplechtigheid ving aan met gemeen schappelijk Psalmgezang, waarna de dekaan Vince Medgyasszay een gedeelte uit den Bijbel las. De Bisschop Laszió Ravasz hield een rouw-predicatie. Spreker het uitkomen, dat Bisschp von Antal het product en de drager van het z.g. cultuurpro- testantisme was. Het cultuurprotestancisme kan in de laatste veertig jaren in Hongerije niemand aan wijzen, die meer begaafd, sympathieker en met meer ziele- en geestesgaven gezegend was dan Géza von Antal. Zijn geest was als het zwaard van Damascus scherp en buigzaam. Hij kon met taaie volharding voor zijn recht strijden; hij was een gevreesd debater Maar op de meest cri- tische momenten bewaarde hij zijn vriendelijken glimlach. Prof. von Antal placht te zeggen: „De Gods dienst van het land dient hij. die de cultuur voor waarts brengt". Zoo werd Von Antal de eerste man ln Transdanublë. En na de omwenteling werd hij de groote Buropeesche diplomaat van het arme Hongaarsche Protestantisme. Nadat de Bisschop in gebed was voorgegaan., werd de lijkkist in den wagen geplaatst. Laogs den twee kilometer langen weg. welken men te volgen had. hadden duizenden zich opgesteld met ongedekten hoofde. In de uitstalkasten der win kels stonden met rouwkransen omhangen portret ten van Bisschop von Antal als zinnebeelden van de algemeene droefheid in de stad. De klokken luidden voortdurend. Aan het graf spraken Bisschop Béla Kapy. S(ndor Olé en de burgemeester van Papa, de heer Jónos Hamuth. Vervolgens werd de lijkkist In het door de stad aangeboden eeregraf neerge- Van den Rijksbestuurder Von Horthy en Hongaarschen M n.ster-President zijn vleiende tele grammen van deelneming ontvangen. De M nister van K. en W. en de R.K. Bisschop hadden zich bij de begrafenis laien vertegenwoordigen. Prof von Antal heeft zijo geheele vermogen vermaakt aan de Geref. Kerken van Hongarije. Synodalia der Ned. Herv. Kerk In verband met de morgen te openen al gemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, dee- len wij mede, dat aan bet oordeel van de kerk in Eet jaar 1035 vijftien voorstellen zullen worden onderworpen: I. Een redactioneel© wijziging van art 70 van het Algem. Reglement om dit artikel in overeenstemming te brengen met art. 40 van het Regl. op de suppletidbeurs voor predikantsweduwen. IL Een wijziging om ook de Inwendige Zending op to nemen als vak van onderwijs. III. Men wil het mogelijk maken, dat aan bepaalde personen leeropdrachten worden gegeven ter aanvulling van 't universitair onderwijs. IV. Wil de mogelijkheid scheppen, dat de hoogleeraar ,aan wien het geven van hoo- ger onderwijs in de Christelijke zedekundo is opgedragen daarvan op verzoek vrijstel ling kan krijgen. V. Een wijziging, welke bedoelt om dui delijk aan te geven ,dat ook voor het volgen van lessen van hen, die met een leerop dracht moeten worden belast, jaarlijks f25 moet worden betaald. VI. Wil de mogelijkheid scheppen om toe te staan dat het examen in de Chr. Zede- kunde niet wordt afgenomen, wanneer er vrijstelling is verleend voor 't geven van onderwijs in dit vak. VII. Defiuitieve vastlegging van het be drag van de tweejaarlijksche verhoogingen op f120. VIII. Wijziging, welke bedoelt ook de in komsten uit kostcrie-goederen in de bereke ning van de draagkracht der gemeenten te betrekken. IX. Dit artikel wil reglementair vastleg gen. dat ook de Synode het iftitiatief nemen kan ora wijzigingen ln het reglement op de bijdragen aan te brengen. X. Een reglementaire wijziging om te la ten uitkomen, dat er een apart reglement is tot regeling van de huishoudelijke zaken van den Raad van Beheer. XI. Aan de Synode is Eet recht gegeven om in het Huish. Reglement van den Raad van Beroep wijzigingen aan te brengen. XII. Duidelijke uitspraak, dat de regeling van de uitkeering uit de kas voor de Pre dikantstraktementen. thuis hoort in het Re glement op de Aangelegenheden van de Kas voor de Predikantstraktementen. XIII. Schrapping van art 26 v. h. Regl. op de Pi ed ikantstraktementen. XIV. Wijziging van art. 27 v. h. Regl. op de Predikantspl. tengevolge van wijziging van no VII. XV. Een geheel nieuw reglement op de suppletiebeurs voor predikantsweduwen en weezen. Ds. A. B. TE WINKEL Naar wij vernemen moet Ds. A. B. te Winkel Ned Herv. predikant te 's-Gravenhage. die na zijn ziekte reeds enkele malen naar buiten was geweest, thans opnieuw volledige rust houden. DE NIEUWE KERK TE DELFT Kerkvoogden d®T Ned. Herv. gemeente te Delft hebben tot 31 Dec. in totaal f81.425 de restauratie van de Nieuwe Kerk ont vangen. KERK EN STAAT IN DUITSCHLAND De ILform. Kirchenzeitung In het eerste nummer van den jaargang 1935 der Reform. Kirchenzeitung deelt de Redactie mede. dat het onder de huidige omstandigheden o gelijk is de lezers op de hoogte houden va kerkelijke verwikkelingen. Men zal het blad 1 looplg moeten uitgeven zonder zoodanige berich ten en in de plaats daarvan geven Schriftuur lijke, geloofs- en kerkleer betreffende of kerkhisto rische onderwerpen. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ De Evangelische Maatschappij zal Dond®r- «ag 25 April te 'Utrecht haar jaarvergadering hoiiden. ZENDING EN PHILANTROPIE Naar wij vernemen werd door de vereeniging „Simavi" ten behoeve van het „Prinses Juliana Noodfonds" f 15.275.20 ontvangen Dit geld heeft de volgende bestemming gekregen: Aandeel van het Nationaal Crisis-Comité f 1600. Overgemaakt a8D den geneeskundigen inspecteur van Suriname te Paramaribo, ter verdeeling onder diverse inrich tingen f 360. Als voren aan den Gouverneur van Curasao f 250. Aan de zending der Gereformeerde Kerken, voor haar 10 hospitalen f 3000. Aan het Ned. Medisch Missie Comité f 2000. Aan het Zen dingsbureau te Oegstfeest, voor 7 hospitaleo f 7000. Aan het Leger des Heils in Ned.-Indië f 1000. Aan de Doopsgezinde Zending f 300. Aan de Salauga Zending (3 hosp.talen) f 7.50. Aan de Baseier Mission (1 hospitaal) f 150. Aan de Rheinische Mission Barmen (3 hospitalen) f 750. Aan de Centrale Vereeniging tot bestrijdng der Tuberculose in Ned -Indie (3 sanatoria) f 500. Aan het Koningin Emmaziekenhuis, Batavia f 250. Aan de kliniek .Palang doea", Batavia f 200. Aan de kliniek „Boedi Kemoeliaan", Batavia f 100. Aao drukkosten (Juliana-kaarten enz.) f 1270. Aan porti en dergelijke f 340. Totaal f 14.820, zoodat er nog een onverdeeld saldo is van f 455.20, be stemd voor een enkele kleine inrichting, die ach teraf blijken mocht ook voor een uitkeering in aan merking te komen, doch op bovenstaande lijst niet voorkomt. Aan de belanghebbenden is medegedeeld, dat zij de hun toegekende bedragen besteden kunnen voor den aankoop van geneeskundige artikelen (genees- of verbandmiddelen en geneeskundige instrumen ten) bij de firma's die in ..Medische Nood", het orgaan van Simavi. adverteeren. Hartelijk dank wordt gebracht aao allen, die aan de inzameling van het Prinses Juliana-Nood- fonds op eenige wijze medewerkten. Schooltiieuws. BUITENGEWOON ONDERWIJS De algemeene vergadering van de Vereen, van onderwijzers en artsen, werkzaam bij liet buitengewoon onderwijs, zal 20 April te Utrecht worden gehouden. DWTSCHE STUDENTEN TE KAMPEN Vanwege de Oud-Geref. Kerken in Duitschland, waarvan te Kampen vier studenten aan de Theol. School werkzaam zijn, wordt bekend gemaakt, dal zij tengevolge van de deviezenregeling sinds eenigen tijd niet meer in staat zijn. de studiekosten over te zenden, welke zij ten deele betalen. Der halve hebben zij aao de Geref. Kerken in Neder land gevraagd, in deze moeilijkheid hulp te willen bieden. PRIVAATDOCENTEN Da heeren Dr. F. E. Schmey en D r. K. Baschwitz te Amsterdam zijn toegela ten als privaat-docent aan de gemeente universiteit van A mste rd,a m, onderschei denlijk in het internationaal verenigings recht en in de journ&listtiek. JUBILEUM PROF. VAN VELDHUIZEN Den 25sten Januari 1935 hoopt Prof. Dr. A. van Veldhuizen te Groningen zijn 25-jarig ambts jubileum als hoogleeraar te gedenken. Er heeft zich een comité gevormd, bestaande uit een aantal oud-leerlingen, enkele van de tegen woordige studenten, de President en de Secretaris van de Synode der Ned. Herv. Kerk, Prof. Haitje- HET KERKELIJK JAAR 1934 Oost- en West-Indiö In het jaar 1934 is duidelijker nog dan in 1933 op te merken de kruising van twee lij nen in de ontwikkeling van het Zendings- en kerkelijk gebeuren in Ncd. I-ndic. Eener- zijds ondergaat de Zending den terugslag van de crisis in haar stoffelijke nooden, an derzijds echter zien wij in toenemende mate de vruchten van haar arbeid rijpen in de zelfstandigmaking van plaatselijke of ge westelijke kerken. Wij hebben in ons blad van 20 Dec. 1934 over de financieel© verlie zen, maar ook over de geestelijke winst iets medegedeeld. Er zijn nog andere nooden: er is het pijnlijk gebrek aan predikanten voor de Indische kerken, waarin na herhaaldelijk bedanken, tegen het einde des jaars een paar voorzieningen zijn gekomen. Als feestelijk feit staat in het vervlogen jaar te boek de constitueering der Mina» hassischekerk, zich uitstrekkende over een 250.000 leden. Eind September was de Gouv. Generaal van O.-Indië te Tomohon, om persoonlijk deze kroon op den 100-jari- gen* ZendLngsarbeid van het Ned. Zendel. Genootschap te zien zetten. Niet lang daar na had soortgelijke plechtigheid plaats op West-Java. Het pas begonnen jaar zal de voortschrijding dezer zelfstandigmaking te zien geven in de Molukken. Reden temeer om te hopen, dat de lust, om naar Indië te gaan, nog menigen geroepene zal bewegen om op het „Kom over en help ons" zijn be vestigend antwoord te geven. Intusschen heeft de opleiding van In- landsche predikanten een krachtige vordering gemaakt door de opening der Hoogere Theol. School te Buiten zorg, een schepping van het Centraal Co mité Depok. Eind Augustus werd zij ge opend met 3 docenten en 12 studenten, door Dr. H. Kramer van Solo, den voorzitter van het bestuur. Ook 'deze stichting bewijst weer de gelukkige voortgang der vastlegging van den Zendingsoogst in kerkelijke banen. Het 75-jarig bestaan van deUtrectsche Zendingsvereeniging en het 120- jarig jubileum van het Ned. Bijbelge- nootschap hebben de aandacht weer verlevendigd voor den langdurigen arbeid van het zaaien op den Indischen Zendings akker, waar reeds tientallen wegbereiders hun levenswerk hebben mogen beëindigen met het niet allen geschonken voorrecht, iets van de vruchten van hun werk te mogen zien. In het leven van de Zending der Geref. kerken kwam geen stoornis noch bijzondere wending den bestendigen gang van het werk onderbreken. De rem der fi- nancieele tegenspoeden heeft het eigenlijke Zendingswerk nog niet belangrijk inge perkt, daarentegen op de medische Zending cn het Onderwijs haar druk gezet. In de financieering der samenwerkende Zendingscorporaties van Oegst» geest moest een duurzame worsteling met tekorten worden doorgemaakt waartegen over echter ook telkens weer verrassende blijken van Zendingsliefde den last hielpen verlichten. De kerkelijke organisatie van Gerefor meerde zijde had haar hoogtijden in de ver gaderingen der classis Batavia en die van S e m ar a n g, waar bleek, welk een be- teekenis is te hechten aan de consolideering van het Zendingswerk in gemeentelijk leven. Voorts is nog te wijzen op d"n voortgaan- den terugkeer van de z.g. Sa d r a c h-C h r i s- tenen naar de Geref. kerken, van waar zij lang geleden uitgegaan waren. Wat W e s t-I n d i betreft, hebben de Geref. Kerken van het moederland zich bij zonder de geestelijke belangen van haar leden in Curaqao aangetrokken door de uitzending van Ds. Kroeze, die begin Maart derwaarts vertrok. In Juni kwam zijn eerste rapport binnen. Het rechtvaardigde geheel zijn uitzending: er is in Curacao veel te doen om de verstrooide Gereformeerden in kerke lijk leven saam te brengen. Bovendien vindt deze miss. predikant zijn werk in het zoeken van contact met leger en vloot, militaire po litie e.d., omgevingen, waar het Evangelie of de doorwerking daarvan op intensieven ar beid wachten. Buitenlandsche Kerken Hoe ver de afstand en hoe uifeenloopend de situatie der buitenlandsche kerken ook moge zijn, in twee opzichten vertoonden zij toch in 1934 een ongeveer gelijksoortig beeld in de neiging tot fusie of eenheid en in den strijd tegen de materieele zoigen, die als lood aan de vleugels hangen. Zien we naar N.-Amerika, waar de maatschappelijke toestanden en misstanden zich maar k\ te pijnlijk afteeken en in de vermagering van hot geestelijk leven, dan treffen ons be droevende werkelijkheden; van de 230.000 kerkelijke gemeenten waren slechts 13 pCL in staat zichzelf te financieren, terwijl 85.000 daarvan te zwak zijn, om ook maar een mi- nimum-predikantstractement op te brengen. In de Presbyteriaansche, Luthersche en Gereformeerde kerkgroepen was de toestand beter, ook wat de opleiding van predikan ten betreft. Hiertegenover staan, zij het nog weinige en weinig ingrijpende, geslaagde pogingen tot samenwerking of fusie. De kloof tusschen modernisme en confessiona- lisme teekent zich duidelijk, zoo niet die per af. Uit Canada kwamen zeer gunstige tij dingen terzake van den eenheidsarbeid. Daar heeft de fusie tusschen de drie groote Pro- testantsche kerkgroepen geleid tot belang rijke winst Zoo konden in 1300 plaatseu nieuwe plaatsen van samenkomst gesticht worden, waarvan 90 pCt in plaatsen, waar tevoren geen Godsdienstoefening gehouden werd. Hiermee ging gepaard concentratie van theol. faculteiten, een aanwinst van 70.000 belijdende leden en verhoogde liefde voor Zending en philantropie. ma als ambtgenoot te Groningen Prof. Van Veldhuizen is immers kerkelijk hoogleeraar e medewerkers aan de serie Tekst en Uitleg, twee predikanten als vertegenwoordigers van zoo bekende en gewaardeerde predikanten- colleges te Groningen, waaraan Prof. Van Veld huizen bereidwillig en van harte medewerkt. comité neemt giften in ontvangst voor het en van een huldigrngsfonds, dat aan Prof. Van Veldhuizen zal worden aangeboden en dat hoogstwaarschijnlijk zal dienen tot versterkog van het Wessel Garzevoorc-fonds, waaruit te Groningen studeerende theologen een bijdrage voor hun s'.udie kunnen ontvangen. Penningmeester van het Comité is Ds. H. H. Brucherus Qevermjja tc Middels tum (Giro: 117729). AANMELDING ANALYST-EXAMEN Gemeld wordt, dat aanmeldingen voor het Ana lyse-examen le gedeelte tot uiterlijk 19 Januari a.s kunnen geschieden bij den secretaris van dc Centrale Commissie voor het Anaiysten-examen, dr. J. van der Lee, Adrianaüaan 283. Schlebroek. bij wien aanmeldingformulieren en volledige inlich tingen over het examen te verkrijgen zijn. GOUDEN SCHOOLJUBILEUM Dezer dagen heeft du school met den Bij bel to Ouddorp (Z.H.) haar vijftigjarig bestaan herdacht. Daartoe uitgenoodigd hield Ds Lekkerkerker, Herv. predi kant te Oldebroek, een gedachtenisrede. Aan de hand van Ps. 78 5—8 ontvouwde spr. eenige gedachten over de opvoeding der jeugd in huisgezin en op school, daarbij be- toogende, dat die beide op elkaar zijn aan gewezen en aan elkaar moeten aanpassen. Tenslotte droeg Ds. Lekkerkerker in 'n vurig dankgebed den nood van de school den Heere op. NEDERL. LYCEUM, DEN HAAG Hedenmiddag heeft in het gebouw van f Nederlandsch lyceum in Den Haag dc over dracht plaats gehad aan den voorzitter van het directorium, den heer Th Ligthart, een gebrandschilderd raam, door een comité uit dc oud-leerlingen aangeboden ter her denking van bet 25jarig bestaan van het Nederlandschë lyceum. OPENB. SCHOOL GEHANDHAAFD Ged. Staten van Zuid-Holland hadden sloten de openbare lagere school te Ooster wij k, gemeente Kedichem ,op te heffen waarvan de gemeenteraad aldaar en d( ouders Ier schoolgaande kinderen in be roep zijn gegaan bij de Kroon. Deze heeft nu het besluit van Ged. Staten van Zuid- Holland vernietigd, zoodat de school te Oos terwij k blijft bestaan. JUBILEUM MEJ. D. VOLTMAN Het 40-jarig jubileum van Mej. D. Volt- man, als leerares van de Kweekschool voor bewaarschool-onderwijzeressen te Leiden is geworden tot een omvangrijke huldiging, waarbij tal van autoriteiten aanwezig wa ren. Prof. van Poelje heeft haag namens den Minister van Onderwijs gecomplimen teerd en de ridderorde van Oranje-Kassau aangeboden. Wethouder Mr. A. J. Roinijn huldigde Mej. Voltman namens het Leid- sche Gemeentebestuur. Ook de heer P. Nes Czn., hoofdinspecteur L.O. heeft her woord gevoerd. In haar dankwoord heeft de jubilaresse gewezen op de stijgende waardeering voor het bewaarschoolonderwijs. Psychologen en professoren hebben meer en meer gewezen óp het groote belang voor de jeugd tot aan het 7de levensjaar. Het is dan ook onjuist om over dit onderwijs met geringschatting te spreken en het te willen gebruiken als eerste middel tot bezuiniging. Het voorbereidend Onderwijs Een nieuwe editie van de statistiek van het Voorbereidend Onderwijs De subsidiéering door de gemeente Een punt, waarop de belangstelling in het voorbereidend ondenwja immer bijzónder gericht is, is de mace waarin het bijzonder onderwijs van gemeentewege gesteund wordt in 1932 waren 1133 van de 1GG3 bijzondere scholen in het genot van gemeentelijke sub sidie. Dit percoutage 68.1 pet i.s sedert ïdz) regeimatig gtaiegen. Toen bedroeg het Ui,7 pet., in 1930 05,2 pet., en in 1931 67,V pet De crisis heeft weliswaar in tai van gemeen ten tot beperking van het bedrag der ge- aioentelijke bijdrage geleid, maar het aantal scholen, dat het voorrecht van bijstand dit de gemeentekas geuiet, is absoluut en rela tief toenemende. Bovengenoemde cijfers geven echter slechts een zeer globaien indruk van de wijze, waarop de subsidieering der bijzon dere scholen geschiedt. Nadere bijzondere putten wij echter uit een onderzoek, in 1931 door het Centraal Bureau voor de Statistiek speciaal hiernaar ingesteld. Hieruit blijkt vooreerst, dat op 31 Decem ber in 641 van de 1077 Nederlandsche ge meenten bijzondere bewaarscholen gevonden worden. Van deze 641 gemeenten gaven er 445 in eenigerlei vorm subsidie aan het bij zonder bewaarschoolonderwijs; in de overige 196 gemeenten was dat niet het geval. Onder de gemeenten, welke geenerlei steun geven, treffen wij o.a. Apeldoorn, Haarlemmermeer, Amersfoort en Lonneker. De wijze, waarop de gemeentelijke bijdragt wordt berekend, vertoont in de onderschei dene gemeenten groote verschillen. Er zijn niet minder dan 12 methoden van subsi dieering, waarvan de belangrijkste zijn: a. het verstrekken van een jaarlijksch bedrag per school en b. het verstrekken van jaarlijksch bedrag per leerling. De eerstgenoemde subsidie-wijze wordt aangetroffen in 248, dat is in meer dan de helft der subsidieerende gemeenten. Vooral de kleinere gemeenten berekenen den steun op deze wijze. Do grootte der bijdrage hangt samen zoowel met de welvaart der ge meente als met de grootte der ondersteunde, scholen. In 9 gemeenten blijft het bedrag be neden de f 100, in 84 varieert het van i 100 tot f 249, in 72 van f 250 tot f 409, in 31 van f o00 tot t 749, terwijl het in 33 gemeenten de f 750 overschrijdt In 75 pet. der gemeenten, welke op deze wijze het bijzonder onderwijs steunen, wordt het bedrag toegekend zonder voorwaarden. De tweede subsidie-wijze, het beschikbaar stellen van een jaarlijksch bedrag per leer ling, wordt in 127, dat is in meer dan een derde der subsidieerende gemeenten gevolgd. Van de grootere gemeenten, welke haar bij drage aldus berekenen, noemen wij Breda, Eindhoven, Nijmegen, Gouda, Vlaardlngen, Zaandam, Deventer, Enschedé, Hengelo (0.1 Kampen, Zwolle en Venlo. De grootte van de bijdrage per leerling varieert per jaar van f 0.75 tot f 55. In verre weg de meeste gemeenten blijft het bedrag beneden de f 7.50. In 38 gemeenten is het be drag lager dan f 5, in 38 gemeenten varieert het van 15 tot f 7.49, in 28 gemeenten loopt het van f 7.50 tot f 20, terwijl het in 17 ge meenten de f 20 overschrijdt. f"3 9n§eveer 50 pet der gemeenten, welke jaarlijks» een bedrag per leerling verstrek- ÏEirtS88^!11 l. de l,oekenning fier subsidie slechts onder bepaalde voorwaarden, irif! e6n belekkeliJk klein aantal gemeenten SI Ten ™eer 8ec°mpliceerde stel sels van subsidieering aan. Onder deze cate gorie vallen in hoofdzaak de gemeenten met meer dan 50.000 inwoners. Het aantal gemeenten, dat van de gele genheid gebruik heeft gemaakt om bij het toekennen eener subsidie het peil van het voorbereidend onderwijs dpor het stollen van bepaalde voorwaarden hooger op te voe ren, is nog zeer klein. Van de 445 subsi- dieerendo gemeenten zijn er slechts 166, welke haar bijdrage aan de naleving van be paalde condities hebben gebonden. In de pro vinciën Noord-Brabant, Gelderland en Lim burg komt dit al zeer weinig voor. Slechts in Zuid-Holland en Friesland zijn de ge meenten, waar voorwaarden worden gesteld, talrijker dan die, waar dit niet het geval is. Bij deze opgave is geen rekening gehouden met den aard der voorwaarden. De gemeen ten, waar geen andere condities worden ge steld dan het afleggen van rekening cn ver antwoording en (of) het onderwerpen der schoolgeldregeling aan de goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, zijn daarbij op één lijn gesteld mei die, waar werkelijk een behoorlijk stel voorschriften wordt ge vonden. Laatstbedoelde gemeenten vormen een kleine minderheid. In de brochure, waaraan wij deze gegevens hebben ontleend, wordt ook een nauwkeurig overzicht gegeven van de diverse voorwaar den. Het zou ons echter te ver voeren hierop te dezer plaatse nader in te gaan. Wij vol staan met te vermelden, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek, afdeeling Onder- wijsstatistiek, voor belangstellenden een bo- perkt aantal exemplaren kosteloos beschik baar heeft. De juiste titel luidt: „De gemeen ten en het voorbereidend onderwijs" (over druk uit het Weekblad voor Gemeentebelan gen 1932, No. 38/39). Omtrent de paedagogische richting der schol enlczen wij, dat in het jaar 1932 in 89,3 pet. der scholen een bepaalde methode ge volgd werd tegen 85,3 pet. in 1929. Er zijn 1662 (85,1 pet.) Fröbelscholen, waaronder S39, dat is ongeveer de helft, waarin de leerlingen bezig zijn met vrijen arbeid naar keuze. Het percentage Fröbel scholen bedroeg in 1929 82,8 pet. Het aantal Montessori-scholen steeg van 45 in 1929 (2.5 pet) tot 76 in 1932 (3.9 pet.). Dit type, dat vroeger hoofdzakelijk in do groote steden voorkwam, won in de kleinere gemeenten terrein. In Zuld-Afrika heeft de destijds met groote belangstelling gevolgde zaak-Du Ples- sis opnieuw de aandacht gehad door een verzoening tusschen de twee tegenstanders. Deze verzoening bleek echter niet van zoo danigen aard, dat de positie van Prof. Du Plessis gewijzigd kon worden, aangezien men wederzijds eigen standpunt hand haafde. Meer perspectief schijnt zichtbaar in de onderhandelingen der Presbyteriaansche Sy node met andere kerkgroepen. Evangelie bediening, kerkenordening en leertucht zul len thans door de plaatselijke kerken wor den bezien in het licht van een mogelijke basis lot vereeniging. Gememoreerd kan verder nog worden het 75-jarig bestaan der Theol. Kweekschool te Stellenbosch, waaromheen zich ook de ge schilpunten verband houdende met de zaak- Du Plessis hebben gegroepeerd. Eenigermate is deze wrijving te vergelijken met het con flict, dat in 1926 in ons land op Assen is uitgeloopen. Van de Europeesche landen heeft inzonder heid Duitschland gedurende het ge heele jaar volle, soms gespannen aandacht gehad. Hoofdmomenten in den kerkstrijd waren de oprichting van den Pfarrer-Nothbund, de constitueering der Belijdenis-Syonde, het felle, maar korte régime van Dr. Jaeger, de zelfhandhaving van Dr. Müller als Rijks bisschop en het ingrijpen dor Regeering. Zonder twijfel is in de lange reeks con flicten, pogingen tot oplossing en vergeef- sche bevelen van hoogerhand veel persoon lijks cn onheilig vuur in het geding geweest, maar vergissen zou zich, wie meent, dat met het aftreden van Dr. Müller aan het einde van 1934 was zijn positie zeer verzwakt de wortel der zaak was geraakt. Deze ligt dieper dan het strijdperk, waarop zich nu al bijna twee jaren onverkwikkelijke tooneelen afspelen. Het jaar 1934, begonnen met het uitvaardi gen van een serie wetten door den Rijks bisschop om „orde op zaken te stellen", ein digde met het intrekken van die wetten en met eenige rechterlijke uitspraken, waardoor de rechtskracht van die wetten vrijwel op nul werd gesteld. Hiermee was echter niet yitgesproken, dat de Rijkskerkregeering, aan de Rijks- regeering ten nauwste verbonden door de grondwet van het nationaal-socialisme, dat den Staat geen enkel terrein van machts oefening ontzegt, haar pretentie prijsgaf. Er geschied le iets anders: in stijgend snel tempo groeiden de belijdende kerken tot zóó sterken invloed dat zij na de centrali- secring van hun leidende instanties, ertoe overgingen zich als Duitsch-Evangelische kerk te proclameeren, en dusdoende de Rijkskerkregeering ta ondermijnen. In de crisis van deze botsing heeft Rijksbisschop Müller van zijn kant terecht gezegd zich te zullen handhaven. Zoo stonden aan het einde van 1934 de verschillen duidelijker afgeteekend dan aan het begin. Al de gebeurtenissen en het waren er niet weinige welke in 1934 de hoogte- punten van den Duitschen kerkstrijd ge noemd kunnen worden, zijn le herleiden tot deze positiebepaling. Met de R.-K Kerk is het op andere wijze, maar in wezen de- worsteling. Tegenover de geestelijke °°r de vcle «""lieten aangericht, staat ook winst: eenerzijds doordat de Kerk m algemeenen zin meer belangstelling trekt en anderzijds door de kracht, welke omvik- keld wordt door hen, die voor het Koning schap van Christus over Zijn Kerk thans meer oog hebben gekregen ot ook hun iiv hebben verdubbeld. Hoe ook de oplossing nabij ol ver zal gevonden worden, de kerkstrijd in Duitschland is in elk geval een verblijdend bewijs van de stelling, in ons eerste jaar overzicht vermeld: dat de Staatsmacht een onoverwinnelijk beginsel tegenover zich vindt, zoodra zij ,1e Kerk poogt te bimfcn -an wetten, die van een andere orde zijn dan de hare. Andere landen De mislukking der pogingen om de (En- gelsche (Anglicaansche) en de (Schotsche) Presbyteriaansche Kerk tot eenheid te bren gen, heeft kort daarna den bekenden Adolf Keller uit Genève doen schrijven, dat het z.i. beter ware, als men de term „eenheids beweging" verving door „beweging voor ker kelijke samenwerking". Inderdaad zou dit aanbeveling verdienen, zoolang niet een natuurlijke basis van eenheid aanwe zig is. De negatie van diepliggende ver schillen moet tot teleurstelling leiden. Het bleek weer bij de bovengenoemde pogingen: zij sprongen af op de z.g. Avondmaalsge- meenschap, immers de meest gevoelige waardemeter van kerkelijk leven. Van Rusland is niet meer te zeggen, dan dat de liquidatie der religie en haar openbaringsvormen er met ontzettende wer kelijkheid voltrokken wordt. Wat natuurlijk nog niets zegt over de waarde, welke dit vreeslijk proces heeft voor de komst van het Koninkrijk Gods. Gelijk in vroeger eeu wen en andere landen voldoende gebleken is en te Bethlehem voor alle tijden vastgelegd. In Oostenrijk valt, afgezien van een traag voortgaande Los-van-Rome-beweging eenerzijds een toenemende benauwing waar te nemen van het belijdend Protestantisme, voorzoover het zich in nat-soc. sfeer be weegt, anderzijds een toeloop tot de Luth. en Geref. groepen als een gevolg van geweldrégime tégen hen uitgeoefend. In de Oekraïne wint het Gereformeerde leven terrein; ook dit feit is te zien als een reactie op vervolging en verdrukking. Ten slotte kan t.o.v. Frankrijk gewezen worden op de inspanning, welke men van Nederland uit zich geeft om de verstrooide Gereformeerden geestelijk te verzorgen, een werk, waaraan de naam van Ds. Maaskant met eere verbonden is, evenals die van mej. Ekering aam het Zendingswerk te Parijs. Intern. Theologenconferentie te York I Y o r k. 3 Januari 1935. Het is thans voor de vierde maal dat de We reldfederatie van Christen Studenten Vereen!gin gen een internationale Theologenconferentie bijeen roept, om een vijftal dagen met elkander over één ooderwerp vaD gedachten tc wisselen. Als plaats van samenkomst werd ditmaal York gekozen, en als onderwerp werd vastgesteld: De B ij bel ia de moderne wereld. Evenals vorige jaren treft men hier een bonte veelvuldigheid aan van vertegenwoordigers van verschillende kerken en confessies: Anglicanen, Lutheranen en Calvinisten. Theologisch komen de bekende tegenstellingen aao het licht en het spreekt vanzelf dat zij niet ver doezeld worden, maar dat men gemeenschappelijk zoekt naar een antwoord op de vele vragen d-.e zich voordoen bij een theologische behapdelirij van dit onderwerp, van den Bijbel als „ons boek zooals de voorzitter ds. Pierre Maury bet gister avond uitdrukte. De eerste spreker was Dr. Eberhard Müller, secretaris der Duitschc C. S. V„ d.e handelde over: De interpretatie van den bijbel in moderne Itaal. Wanneer wij bedenken dat dc bijbel als een door menschen geschreven boek uit een anderen ti'd is en ln een vreemde taal tot ons komt, dan is daarmee de noodzakelijkheid van een weten schappelijke verklaring gegeven Door de tijdgebon- genheid van bet N. T. (plaatselijke toescanden als te Corinihe, een ander wereldbeeld) moeten wij een salto mortale doen, om van de wetenschap pelijke uitleg tot de homiletiek te komen, een sprong, die doodclijk dreigt te zijn, omdat naast de tijdgebondenheid nog de persooogebondenheid staat Wat Paulus b.v. met „geloof" bedoelc, dat kunnen wij eigenlijk pas dan verstaan, wanneer God het tenslotte zelf tot ons zegt. zooals Hij hec tot Paulus zeide. Dat is de open ruimte, die God alleen vullen kan. Het komt er op aan dat wij bij dc uitlegging vao de Schrift, God hooren. Het misverstand van de libera le theolo gie is dat zij geen anderen maatstaf kent voor de onderscheiding van goddelijk en raenschelijk woord in de Schrift dan de eigen gedachte. Het mlsvers;and van de blblicistische theologie is dat zij de overdracht te onmiddel lijk laat plaats vinden ten ko6te van 't levend ka rakter van 't Woord Gods, dat zoodoende tot een orakelboek wordt, terwijl Christus dan ruet de tegenwoordige Geest is. Hiertegenover stelt spr. een meer dialec tisch begrip van exegese: nJ. als ge sprek. als woord en antwoord, als persoonlijke ont moeting met de geschiedenis. De persoonlijke uitleg (waaraan een taalkundige exegese ten grondslag moet liggen) veronderstelt een ik-gij betrekking tot den schrijver en bovenal tot God. Zoo staat hec ook met het wonder, waarvan wij moeten onder zoeken wat God daarmee tot den evangelist heeft gezegd. In het menschelijk woord is een formeel aan- knoopingspunt voor Gods Woord, maar in het andersoortige van Gods Woord bereikt dit zijn grens. Wij moeten trachten bet Woord Gods te spreken in de woorden van den modernen mensch, maar het Qiet in achc nemen van de grenzen (zoo- als bij de Duitsche Christenen) beteekent de ent- kenning van de bijbelscbe verkondiging. Vanmiddag sprak Pro f. J. R. Coates van Birmingham over: De bijbel cn menschelijk gedrag. Geen utopie ligt ten grondslag aan de Christe lijke ethiek, want door het karakter vao den bijbel als historisch boek is zij bepaald. In vier stadia der bljbelsche verkondiging wijst spr. aan dat het daarin gaat om het komen van het volk Gods als agent van de Koningsheerschappij Gods. De thora omvat meer dan de wet alleen, het is de benaming voor bet geheele O.T.. het ls een onderwijzing, de openbaring van de ware levens wijze. De profetische boeken laten ons zien dat woord en handeling bij den profeet samen gaan, als een stuk vervulling van de heerschappij Gods. ciec alleen als voorzegging, maar ook als voorlooper van de Vleeschwording. De apocalyptiek teckent den Zooa des Menschen (Dan 7) als de komende volkomen heid van den mensch, als antwoord op de vraag van het Grlcksche humanisme. Hier gaat het om de komst van cèn gemeenschap, die geroepen is om Gods wil te volbrengen. De Zoon des men schen en het Rijk Gods hooren bij elkaar. Het N. T. grondt de christelijke ethiek op de vleeschwording. op den doop met water cn geest (Joh. 3. Nlcodemus). Dc Zoen des Menschen zit niet op een aardschen troon, maar hij is hier dc Zoon van God. die zijn leven geeft en daarmee de wet niet ontbindt, maar vervult. Van continentale zijde werd ln de discussie o.a. gevraagd naar de beteekenis van de rechtvaardi ging door het geloof aHeen A.D.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3