llirutur £>iJtscljc (irnimnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i et. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5368 Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 7 JANUARI 1935 15e Jaargang 9bbrrtmtt£prtj?en: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Msdedeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer045 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 KANKERZUOHT Prof. Aalberse, zooals hij nog steeds ge noemd wogdt, oud-minister, kamerlid nog veel meer, is op advies van het kabi net tot minister van staat benoemd. Bijna-iedereen gunt dezen door en door gaven en nobelen politicus en geleerde deze hooge onderscheiding van harte, welke zoo wel den man als de regeering eert. Onwil lekeurig dacht men even terug aan de laat ste begrootingsdebatten, waarbij de regee ring en Mr. Aalberse ten aanzien van een bepaalde zaak ietwat scherp tegenover elkander stonden, doch wederkeerig eikaars goede trouw overtuigd waren. En dan gaf hét te meer voldoening, dat poli tiek meeningsverschil objectieve waardee ring niet in de weg staat. In deze hooge onderscheiding zagen wij en velen met ons een bewijs te meer, dat onze politieke zeden nog zuiver en gaaf zijn; dat openhartige en oprechte critiek niet met geniepige venijnigheden beant woord wordt, doch royale erkenning vindt; al haasten we ons er aan toe te voegen, dat zulks ditmaal niets bizonders was, om dat het regel is. Evenwel, wie aan politieke kankerzucht lijdt, kan uit alles venijn zuigen en blad van Nat Herstel doet zulks, zijn roe ping getrouw, dan ook op fascistisch voor beeldige wijze. Vragenderwijs wordt gesug gereerd, dat de hoogste onderscheiding voor uitnemende staatsdiensten thans ge geven wordt voor partij-politieke doelein den. Opmerkenswaard vindt het blad het, dat leiders van zekere oppositie tegen de Re- 1 geering, deze, in vroegere tijd, hoogste eerekroon voor Staatslieden krijgen; en dan Worden drie vragen gesteld: „Wordt het nu de hoogste onderscheiding Sroor partij-machthebbers?" „Wordt het een middel om lastige poli tieke tegenstanders tot vriendelijkheid te stemmen „Kan men haar alleen krijgen, wanne,er men tot de partij-politieke trust behoort?" Wat wil het blad eigenlijk? De hoogste staatkundige onderscheiding misschien ver- leenen aan hen, die zich met staatkunde niet wenschen te bemoeien? Het blad kan gerust zijn: als de voortreffelijke vertegen woordigers van zijn politieke partij een leven en arbeid als Mr. Aalberse achter de rug hebben, dan zou een soortgelijk kabi net als het tegenwoordige geen oogenblik aarzelen om een benoeming tot minister van staat te bevorderen. Maar...... een beetje geduld: de staats manskunst van den N.H.-afgevaardigde is nog niet gebleken: goede reputaties groeien langzaam. Voorloopig zal men dus elkander moeten opvroolijken met lange verslagen over. het aanbieden van geschilderde por tretten (even verdiend overigens als de be sproken onderscheiding!) en daarbij pas sende redevoeringen, waarmoe dan weer de kolommen van het partijdige partijblad gevuld kunnen worden. En voorts geldt hier het devies van de bekende Engelsche orde: honni soit qui mal y pense: schande, wie er kwaad van denkt! MIN GELUKKIG ARTIKEL In *t laatste nummer van Onze Vloot schreef de bestendige medewerker Sirius ieen artikel over Marine-Saneering, dat o.i. niet zonder bedenking is en waarover we ons een enkele opmerking willen veroor loven. Urt de titel blijkt reeds, dat volgens den schrijver de Marine gesaneerd moet wor den.. Uitnemend. Het valt niet tegen te Spreken, dat het marinepersoneel niet alleen tengevolge van de invloed der roode bonden het vertrouwen in de toe komst der weermacht ter zee verloor. Ons yolk in zijn geheel heeft schuld tegenover onze vloot. Er was sedert jaren een dalen de lijn in de belangstelling. Zeer juist merkt de schrijver op: „De Marine kan niet gesaneerd worden alleen door ontslag aan minderwaardige elementen, door een plan Idenburg, door hoera-geroep voor tradities en zeehelden en door geruststellende ver zekeringen van autoriteiten". Maar dan volgt daar onmiddellijk op: „De Marine kan alleen grondig gesaneerd worden door er méér, veel meer geld aan te besteden!" En dat is dan verder de teneur van heel het artikel. Op allerlei wijze wordt dat uit gewerkt en aan 't slot is het nogmaals de sterke conclusie: „Reëele saneering van de Marine is alleen mogelijk door 'n royale opzet. Alle saneeringsmaatregelen, die niet uitgaan van een aanzienlijk hooger budget,, eijn reeds bij voorbaat veroordeeld. Hot zijn kwakzalvers, die beweren het beter te weten.'' Nu zouden wij de zakelijke juistheid van deze bewering niet durven ontkennen. Dat wil zeggen: wij achten ons noch bevoegd, noch deskundig, om de 6telling te verdedi gen: het marine-budget is voldoende om daaruit een behoorlijke weermacht ter zee te bekostigen. Maar aangenomen, dat Sirfu* gelijk heeft: hij laat ook de vraag onbeant xtoord, waar het geld voor royaler opzet „Admiraal de Ruyter maakte tochten naar West-Indiö, naar de Middellandsche Zee en naar de Oostzee, om liet klein*- Nederland aan de Noordzee te verdedi gen. „Nou ja, maar teen leefden wij m een Gouden Eeuw en tegenwoordig lev wij in de failliete Eeuw!" Onzin! 1 principes van de zeeoorlog veranderen niet. naarmate er meer of minder geld beschikbaar is." Dat issgemakkelijk gezegd, maar mee zijn we nu eenmaal niet klaar. Wij maakten nimmer de vergelijking, welke in verschillende kringen gangbaar is en aldu- geformuleerd wordt: ,;Het is beter het geld aan de levende werkloozen dan aan de doode strijdmiddelen te besteden"; omdat dit o. i. een valsche vergelijking is. Maar we durven wél de stelling aan: om waar lijk in de nood der werkloozen te voorzien, zouden enkele millioenen meer beschikbaar moeten zijn. Toch stellen wij die eisch niel aan de regeering, omdat wij haar niet kun nen zeggen, waar ze die millioenen kan halen. Staat het met de vloot anders? Moeten we ook wat de landsverdediging betreft niet de stelling huldigen: als we doen, wat ons financieel mogelijk is, dan zullen we daarmee tevreden zijn? Waaruit volgt, dat niet tevreden is, iets meer zal moeten doen, dan te roepen: onzin; of te schrijven: „Het begrip Zeemacht is dus aangetast. Men begint te vergeten, dat de principes van de zeeoorlog principieel zijn en dat zij niet roeien met de riemen die zij hebben.' Wat ons bovendien niet erg helder is. Trouwens, de mentaliteit welke uit dit artikel in Onze Vloot spreekt, achten wij bedenkelijk. Tot tweemaal toe doet do schrijver een gewaagde uitspraak. Eerst heet het: Persoonlijke motieven, politieke motie ven, godsdienstige motieven spelen een veel te groote rol! Hierdoor kunnen per sonen, die op de keper beschouwd wei nig reëele werkkracht bezitten, zich veel te lang en veel te gemakkelijk hand- En even verder: Geef de ware leiders in de Marine een kans, de mannen die het Marinebelang voorop stellen en die zich vrij kunnen houden van persoonlijke, politieke en godsdienstige motieven. Zoek niet naar leiders, die tot in het oneindige bereid zijn om te schipperen, te omzeilen en te plooien. Wat beteekenen deze... verdachtmakin gen, wilden we haa9t schrijven; maar Si rius vermaant de lezers om zoo iets niet te eronderstellen. Doch wat zijn het dan? Wat zijn speciaal de godsdienstige motie ven? Openlijke, doorzichtige critiek is het niet. En „Onze Vloot'' legt o. i. geen eer in met dit dreunende artikel. BINNENLAND. De Nederlandsch-Belgische Handelsbesprekingen Onze delegatie De Nederlandsche delegatie voor de han delsbesprekingen met België bestaat uit de heeren A. Th. Lanting; H. A. Hooft, R. P. Boothuis, dr. F. E. Posthuma, ir. F. H. E. Guljé, mr. H. van Romburgh, ir. L. A. H. Peters, en mr. L. E. NL van Rijckevorsel. Voorts zijn aan de delegatie toegevoegd de heeren dr. A. H. Philipse en S. T. Teppema, terwijl als deskundigen zijn toegevoegd de heeren drs. C. Eygenraam, handelsconsulent van den Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) en L. Niemöller, secretaris van het centraal bureau voor de veilingen in Nederland. De volksstemming in het Saargebied Witboek verschenen De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft thans aan de Tweede Kamer doen toekomen een overzicht betreffende de door Nederland verleende medewerking bij de voorbereiding van de volksstemming in het Saargebied op 13 Ja,n. 1935. Dit Witboek bevat geen nadere gegevens dan die, welke minister De Graeff reeds heeft medege deeld. Gezondheid in de Grafische Vakken De Vereeniging tot bevordering van de Gezondheid in de Grafische Vakken heeft Zaterdag ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan te Amsterdam een receptie gehou den. Aan deze receptie ging een meer in tieme bijeenkomst vooraf, waarin aan Dr. J. A. V e r s c h u y 1, arts te Amsterdam, zijn geschilderd portret werd aangeboden, daar hij gedurende het geheele bestaan der vereeniging belangeloos zijn medische hulp heeft verleend. 18 is Vrijdag om 10 u. vertrokken van Dakar met bestemming naar Pernam- buco. REGELING DER ONDERWIJZERSOPLEIDING De vijfjarige cursus De opheffing van kweekscholen Verschenen is het verslag der commissie uit de Tweede Kamer tot voorbereiding van het wetsontwerp ter regeling der on derwijzersopleiding. Verscheiden leden waren van oordeel, dat dit wetsontwerp niet uitsluitend van on derwijskundig standpunt kan worden be zien, doch dat het moet worden beoordeeld in verband met de algemeene regeerings politiek op financieel gebied. De onderwijzersopleiding is een matérie van vérgaande beteekenis. Eer men tot een nieuwe wettelijke regeling daarvan over gaat, was het naar de meening dezer leden noodig geweest, de toegezegde algemeene ondenvijsregeling („grondslagenwet"), tót stand te brengen. Vele leden waren van oordeel, dat de vijfjarige onderwijzersopleiding, welke hei wetsontwerp wil invoeren, beter zal zijn dan de thans bestaande driejarige, gevolgd door hoofdaktestudie. Verscheidene leden voegden hieraan echter dadelijk toe, dat zij sterk betwijfelden of invoering dezer ver betering financieel mogelijk zal zijn. Naar aanleiding van eenige aangevoerde bezwaren stelt de minister als zijn overtui-, ging, dat de voorgestelde opleiding geens zins hoog opgevoerd is. De opleiding moet den onderwijzer niet slechts met een zekére hoeveelheid positieve kennis, voldoende voor een „betrekkelijk eenvoudig" werk, uitrusten. Zij moet hem een zoodanigen! grondslag van algemeene ontwikkeling verschaffen, dat hij zonder uitermate groo te moeite de ontwikkeling van het gee&te-i lijk leven kan volgen, en dat een deugde lijke basis voor verdere studie aanwezig is. Dat afschaffing van de hoofdakte ook maar eenig gevaar voor het verdwijnen van den prikkel tot verdere studie met zich brengt, moet de minister met veel nadruk ontkennen. Veeleer is de toestand aldus, dat de iu veel brokken uiteenvallende stu die voor de hoofdakte op een oogenblik, dat de geest naar concentratie in een bepaalde richting, dit is naar studie, neigt, bij elen den lust doodt tot verderen arbeid, nadat zij de hoofdakte eenmaal hebben •erworven. Intusschen stelt de minister zich aller minst voor, dat de verbeterde opleiding, die eerst na jaren tot een vernieuwing van het grootste deel van het onderwijzers corps zal leiden, de klachten over het on derwijs zal doen afnemen. Hij zal gelukkig zijn, als slechts het getal gegronde klaeh- ermindert, en als het onderwijs gelei delijk de beschikking krijgt over een stat 'an jonge leerkrachten, van wie de voor bereiding waarborgt, dat men de toekomst van ons volk met gerustheid in hun han den leggen kan. Vele leden, onder wie ook verscheidene die de invoering der vijfjarige opleiding en de afschaffing der hoofdakte zouden toe juichen, hadden zeer ernstige bezwaren te gen de invoering of liever handhaving van het instituut der onderwijzeres met ge ringere bevoegdheid, verkregen na 3-jarige opleiding. De minister zegt, slechts te wenschen dat de weg niet zal afgesloten zijn voor haar, die na uit roeping de onderwijzers loopbaan te hebben gekozen, de vijfjarige opleiding slechts met moeite zullen kunnen volbrengen, terwijl zij door neiging en aan leg bij uitnemendheid geschikt zijn voor het geven van onderwijs in de laagste leer- Sommige leden waren van oordeel, dat een niet onbelangrijk aantal kweekscholen zal moeten verdwijnen. Opheffing mag huns inziens echter niet geschieden zonder dat normen voor het aantal kweekscholen in de wet worden vastgelegd. Als norm kunnen gelden het aantal leerlingen vqn de groep van scholen, waarvoor een kweek school onderwijzers opheidt of de verhou ding tusschen het aantal leerlingen van het openbaar onderwijs en het aantal open bare kweekscholen. Met den omvang der kweekscholen zou dan tevens rekening moeten worden gehouden. De minister handhaafde zijn stand punt, dat een belangrijk aantal kweek scholen zal moeten worden opgeheven. Tegen het laatstgenoemde denkbeeld bleek hy evenwel niet geheel afwijzend te staan. Een dergelijke norm zou ech ter alleen kunnen gelden voor het al of niet subsidieeren; daarnaast zouden niet-gesubaidieerde kweekscholen kun nen blijven voortbestaan. Deze zouden echter, haar leerlingen voor een staats examen moeten opleiden. In aansluiting aan zijn hier weergegeven opvattingen heeft de minister alsnog in het ontwerp van wet eenige wijzigingen aan- gebracht. En wel betreffende het staats examen in art. 32, en betreffende de beper king van het aantal kweekscholen in de artikelen 16 en 43. Vrij algemeen verwonderde men zich er over, dat de regeer in g in financieel opzicht het wetsontwerp zoo gebrekkig heeft toege licht. Geen enkele berekening van de te ver wachten verhoogingen en verlagingen van uitgaven, zelfs geen schatting daarvan, is aan de Kamer overgelegd. Inmiddels gaven vele leden reeds als hun meening te kennen, dat het ontwerp niet tot de hoognoodige beperking der onder wijsuitgaven zal medewerken en dat daar om bij hen zeer ernstige financieele bezwa ren tegen het ontwerp bestaan. De opheffing van de lijn Neede— Hellen- doorn is thans definitief bepaaJd op 15 Januari a.s. Samenvoeging van Rijksvoor schotten voor Woningbouw Vereenvoudiging der administratie Noodzakelijke huurverlaging De minister van Sociale Zaken heeft aan de Gemeentebesturen een circu laire gezonden, waarin wqrdt mede gedeeld, dat de rogeering heeft beslo ten over te gaan txxi samenvoeging van de verschil l*** Ie Rijks voorschot ten, voor woningbouw ten behoeve van één. zelfde woningiy uwcorporatie ver leend tot een grond- eri een bouw- voorschot. Hierdoor kan aldus de circulaire het geheele wóningbezit der betrokken woning bouwcorporaties, met deze voorschotten ver kregen, als één administratief geheel wor den beschouwd, waarvoor als maximum-bij -diage zal gelden de som der voor de afzon- dei lijke complexen -toegekende maxima Een gelijksoortige maatregel zal worden toegepast ta.v. de Ryksvoorschotten, ver leend ten behoeve van Gemeentebouw. Uitteraard blijven bij samenvoeging der voorschotten buiten beschouwing de voor schotten, welke zijn veneend ten behoeve van de bouw van woningen, ter vervanging var> krotwoningen en andere voor sociaal achterlijken bestemde perceelen. E. bestaat echter geen bezwaar tegen, ook deze voorschotten tot een afzonderlijke groep te vereénigen. De samenvoeging heeft ren doel, naast ver eenvoudiging der administratie, noodzake lijke verlaging van huren ren woningen, waarvoor thans neg over Rijks voorscholen wordt beschikt en waarvan de kosten door da reeds ingevoerde maatregelen niet kun ne1. wordert gedQkt, mogelijk te maken door aanwending van thans ongebruikte deelen van maximum bijdragen, alsmede van batige saldi der complexen, die zonder bijdragen worden geëxploiteerd. SIecht6 huurverlagingen welke na 19 Mei 1934 door den directeur-generaal vun de Volksgezondheid zijn goedgekeurd, komen voor dekking op deze wij e in aanmerking. Voor het samengevoegde voorschot wordt een rente van 4 gevorderd, terwijl looptijd daarvan zoodanig wordt bepaald, dat de annuïteit gelijk of nagenoeg gelijk is aan de som der annuïteiten der oorspron kelijke voorschotten, welke zouden gelden na verlatring van rente en verlaging aflossingstermijn. De Larensche kwestie Kuit Liebermann veroordeeld De 31-jarige Kurt Liebermann, die destijds met 3 andere Duitschers te Laren werd gearresteerd en daarna over de Du;t- sche grens gezet, is thans door het Volks gericht te Berlijn tot 6 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Kwaadsprekerij Over het Gasthuisbestuur te Goes - Het -is wel een pijnlijk samentreffen, dat de NIS.B. van Zuid-Beveland een insinu eerend pamflet rondzond over den secreta ris "van het Gasthuisbestuur te Goes en dat kort daarop zich een drama afspeelde mot den administrateur van datzelfde Gasthuis, wiens boekeu in beslag zijn genomen. In bedoeld pamflet, op oranjepapier ge drukt, wordt, volgens de Zeeuw meege deeld, dat winkeliers, die voor leveranties aan het Gasthuis wenschen in te schrijven de biljetten moeten halen ten huize vau den heer Visscher (d. i. de coöp. winkel) en ook daar weer de ingevulde biljetten moeten inleveren. Zóó Krijgt zoo heet het verder de coöperatie-zetbaas, die sociaal democraat is, eerst precies een overzicht hoeveel en welke firma's mededingen. Dit is dan een typeerende socialistische hruta- Iiteit, die onze middenstand zich moet la ten welgevallen. Echter is de Zeeuw bij een ingesteld onderzoek gebleken, dat het bestuur van genoemde coöperatie, toen de heer Visscher lid van het Gasthuisbestuur werd, direct aan dit laatste bestuur heeft medegedeeld, dat het nu verder afzag van levering aan het Gasthuis, opdat de heer -Visscher geheel vrij zou staan. Een vrijwillige daad dus. Het bestuur be hoefde dat niet eens te doen, want de heer Visscher is slechts bedrijfsleider der coöpe ratie. De daad valt echter te prijzen. De heer V. is inderdaad secretaris van het Gasthuisbestuur. Maar weet de NaL- soc. scribent wel, dat de inschrijvingsbil jetten niet door den heer V. worden ge opend, maar gesloten naar de bestuurs vergadering worden meegenomen Het was wel de moeite waard geweest, dit eerst te informeeren, vóór men iemand bekladt DE INSTALLATIE VAN KOÜDEKERKES BURGEMEESTER. Zooals wy Zaterdag reeds in het kort meldden, heeft de installatie van de heer J. Dreg mans tot burgemeester van Koudekerke op feestelijke wijze plaats gehad, ook al was het weer niet erg aanlokkelijk. Wethouder A. J. Contant, hing den nieuwen burgemeester de ambtsketen om en sprak daarbij de wensch uit, dat God hem de kracht mocht schenken om met wijsheid en beleid zijn taak te vervullen, tot heil der gemeente. De nieuwe burgemeester zeide in zijn installatie-rede, dat hij God dankte, Wiens voorzienig bestel hem naar deze gemeente had geleid. Spr. deed met het oog op de hoogst ernstige tijden een beroep op aller medewerking, ter bevordering van de wel vaart der gemeente. Namens de A.-R. raadsfractie werd vervol gens het woord gevoerd door de heer De Krul; Ds. A. C. H e y sprak namens de raad der Gerei". Kerk; namens de Walcherensche burgemeesters sprak burgemeester Simonse uit Biggekerke een woord van welkom. Tenslotte voerde nog het woord de gera.- secretaris Zpnneville en Ds. v. Kooten, namens de Ned, Herv. Kerk. EEN VEREEN. VAN VISCHIMPORTEURS Naar wij vernemen is opgericht de Ned. Ver. van Vischimporteurs. Tot de oprichting is besloten in verband met de verschillende regeringsmaatregelen. Tot voorzitter is be noemd de heer J. Braumberger :tot secreta ris de heer G. Jansen, Schepenstraat 80; beiden te Rotterdam en tot penniDgmees ter de hear H. van Wingerden te Scheve- ningen. MAIL VOOR DE „HERTOG HENDRIK" Aan de „Hertog Hendrik" zal mail worden verzonden naar Catania op 18 en 19 Jan. met den trein van 5.27 van Amsterdam naar Athene van 21 t.m. 26 Januari da lijks met denzelfden trein en op 27 .Tan. met den trein van 6.50 van Amsterdam. De verzending naar Mudros en verdere aanloophavens zal nader worden bekend EEN OFFER VOOR HET ROODE KRUIS De commandant van het Veldleger heeft dezer dagen aan Prinses Juliana, ten be hoeve van het Nederlandsche Roode Kruis, een bedrag van ongeveer 1350 aangeboden restant van het bedrag, door de weermacht bijeengebracht voor een laatste huldeblijk aan Prins Hendrik. Officieele Berichfen RIJKSVERZEKERINGSBANK .?°1- beslult Is benoemd tot geneesbu _bp_ de Medisch© afdeellng der Rtfksvt Den Haag. -- --T den minister Sociale Zaken zal op Woensdag 3 Januari zekeringsbank J. H. Tei Gemengd Nieuws, Een familiedrama te Goes Poging tot zelfmoord Zaterdagmorgen heelt de administra teur van het gasthuis te Goes gepoogd zich zelf, zijn 38-jarige vronw, en zijn 16-jarigen zoon door gas verstikking om het leven te brengen. Het plan werd door tijdige ontdekking door den zoon, eenig kind van het echtpaar, verijdeld De man en de vrouw zijn naar het ziekenhuis te Vlissingen overgebracht. De man verkeert in ernstig overspannen toestand. De vrouw is er het ergst aan toe. Juist dezer dagen is men bezig met bet accountants-onderzoek van de boeken van het gasthuis. Of tusscheu dit feit en de po ging tot moord en zelfmoord verband be staat, is niet te zeggen. Of er een tekort in kes is en hoe groot die eventueel is, is evenmin bekend. In een vergadering van B. en W. is de ad ministrateur, hangende het accountants-on derzoek, in zijn functie gesohorst. Dat man en vrouw hun plan weloverwo gen hadden, blijkt uit het feit., dat zij zich omstreeks middernacht naar de slaapkamer van hun zoon begaven, om, terwijl deze sliep, een stop van de gasleiding los te draaien. Naar het schijnt hadden zij de dop der gasleiding daags te voren losgedraaid. Gelukkigerwijze is de zoon bijtijds wakker geworden en heeft hij het plan kunnen ver ijdelen, hoewel hij reeds in bedwelmende toestand verkeerde. Toen hij de gaslucht rook en zijn vader en moeder bewusteloos zag, had bij nog het besef, hoewel hij door zijn duizeligheid nog van de trap viel, een raampje in de voordeur te openen, om ver volgens, meer dood dan levend naar het po litiebureau te loopen. Vandaar heeft men onmiddellijk hulp ontboden en zich naar de woning begeven. Auto's tegen een boom gebotst Vier gewonden Te Hoog Blokland heeft op den Rijks straatweg nabli de Vijfhuizen een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De heer J. de Vries uit Amsterdam reed met een vrachtauto bij het passeeren van een scherpe bocht, vermoedelijk doordat hij met te groote vaart reed, tegen een langs den weg staanden boom, waardoor de ca bine in elkaar werd gedrukt. Het voorste gedeelte van de wagen kwam tegen de zitbank terecht. In de cabine zaten behalve de bestuurder de heer de Vries, de heeren S, de Wolf, even eens uit Amsterdam. J. de Vries uit Rpen- dam en P. Blees uit Landsmeer. De heer W. werd levensgevaarlijk gewond De besturder bekwam ernstige hoofdwonden door glasscherven. De beide andere inzitten den aijn er met lichte verwondingen afge komen. De gewonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis. Te Heelsum vijf gewonden Te Heelsum is een personenauto uit Haarlem, waarin vier personen, benevens een tweejarig jongetje gezeten waren, in een bocht van den Utrechtscheweg, in volle vaart tegen een boom gereden. Twee der in zittenden, de 30-jarige Mej. J. B. en de chauffeur P. S., beiden uit Haarlem, wer den in zorgwekkenden toestand overgebracht naar het St. Elisabethziekenhuis te Arn hem, terwijl de drie overige inzittenden minder ernstige kwetsuren bekwamen. Het twee-jarig jongetje had een schedelbreuk opgeloopen. De oorzaak van het ongeval is vermoede lijk onbekendheid met den weg geweest, aangezien deze ter plaatse een rij wel recht- Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 Verschenen is hc' verslag der commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer inzake het ontwerp inzake onderwijzersopleiding. Blz. 2 Een dag van demonstraties in bet Saargebied. Roosevelts program. Het proces tc Fiemington. Blz. 3 R-t kerkelijk jaar 1934 V. Blz. 7 Het Schaaktoornooi tc Hastings bracht Df» Euwe met Thomas en Flohr op de eerste plaats. Zij hadden alle pont. hoekige bocht maakt, die, naar de politie later vaststelde, gepasseerd moet zijn met een snelheid van minstens 65 K.M. De auto werd totaal vernield. POLDERSECRETARIS VERMIST Sedert 2 Januari wordt te Elden by Arnhem ermist de 56-jarige J. W. G., secretaris van den dorpspolder Elden. Hy verliet in den voor- niddag van dien dag zyn woning, voorgeven- le naar een bepaald adres te Arnhem te gaan, .vaar hy echter niet is geweest. Sedert dien s hy spoorloos verdwenen. Er wordt aan een >ngeluk gedacht. KIPPENDIEF IN HET GROOT In tal van Noord-Limburgsche dorpen wér den de laatste maanden herhaaldelijk belang rijke kippendiefstallen gepleegd. Alhoewel de ryks- en gemeentepolitie veelvuldig 's nachts controleerden, was het tot dusver niet gelukt den dader aan te houden. den kippenhouder B. te Kessel werden onlangs 80 kippen gestolen. De benadeelde had zyn kippen gemerkt onder de vleugels en deed onmiddellijk aangifte by den ryKsveld- —achter, die een uitgebreid onderzoek instelde, n den kippenhouder M. te Baarle als d« dader wist te arresteeren. De man moet mededaders hebben. Uit Oost-lndie DE UIVERPOST Duizenden adreslooze brieven BANDOENG 7 Jan. (Aneta). Thans blij ven nog eenige duizenden brieven van de Uivermail over, welke niet meer van een adres zijn voorzien. Deze brieven zullen worden gesorteerd naar de plaatsen van af zending. Binnenkort zal een officieele op roep worden gedaan om onder opgave van diverse bijzonderheden en door overlegging van een voorbeeld van het handschrift te trachten deze brieven alsnog bestelbaar te maken. AARDSCHOK TE BATAVIA BATAVIA, 7 Jan. Aneta). Zaterdag jl. .'©id in de hoofdstad duidelijk een zware aardschok gevoeld, terwijl Zondag n lichte beving werd waargenomen. Het epi-ceutrum was vermoedelijk in straat Soenda gelegen. Uit geheel West Java kwamen rapporten hieromtrent binnen, waarbij gewezen werd op de verhoogde wer king van de Krakatau, die een rookkolom van ongeveer 600 M. hoog uitspoot Door deskundigen wordt ontkend dat deze -Aardschokken in verband staan met de wer king van de Krakatau. BEZOEK VAN GENERAAL BOOTH? BANDOENG, 5 Jan. (Aneta). De comman dant van het Leger des Heils in Ned ludië verzocht de algemeene leidster van het Leger Generaal Evangeline Booth bij haar doem r Ult Austra,ië Ne<i--Indie aan te ER WORDEN WEER SALARISSEN VERHOOGD! De vooruitzichten van de theecultuur zijn voor het volgende jaar zoodanig, dat de©- kundige kringen een optimisme gewettigd achten, schrijft Aneta aan de Indische ola- den. Dit weerspiegelt zich in de opwaart- sche tendenz van de salarieering van dé employé s der ondernemingen. De Ned. Handel Mij kent met 1 Jan. 1985 verhoogingen toe, zoowel in de rubber als in de thee, op grond van het salarisschema van 1 Januari 1934.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1