De goden vallen id, HEDENDAAGSCH PALESTINA! CHINA'S GEESTELIJKE REVOLUTIE Do Godenkaleaider vertelt mij dat deze maand de Chineczen de jaardagen van di verse Goden vieren. Maar ofschoon ik vaak allerlei tempels bezoek, bemerk ik van Go- denvereering heel weinig. De Taoislische Water God heeft deze maand zijn jaardag gevierd en Tsui fu, de God van het Hemel- Gcrecht, zoo ook de God der Pokken, de Vijf Groote Bergen-God, Confucius en P'an Ku, de eerste man. Maar waar zijn hun vereerders? Waar is de wierook, die vroeger als een reukoffer in eeuwenoude, donkere tempels opsteeg. Kr branden geen kaarsen meer. De altaren staan leeg. Er ligt geen fruit meer hoog opgestapeld op de roode tempeltafels. Do vergulde bloemen zijn bedolven onder het stof en tevergeefs zoeken mijn oogen het fel gekleurde gebak, dat vroeger soms wel een halve Meter hoog was. Er knielen haast geen menschen meer op de stoffige matjes voor de beelden- Vergeten is men dat deze maand het feest van het Zonnelicht gevierd A De Boeddha met de Lange Wenkbrauwen". wordt, dat de Goden van de Tien Richtin geen opnieuw geverfd moeten worden en dat hét'stof weggevaagd moet worden van de 500 predikende Lohans of monniken. De tempels staan leeg en verlaten. Gras groeit er op de daken en dik stof ligt er op de beelden. Velen van de priesters zijn weg, zoekende een ander levensbestaan. De mees te gezinnen in de steden hebben hun huis goden weggeworpen. Een groote zucht om verandering gaat als -een dansende wervel- vind over het land. Ideeën en levensstan daards veranderen met een vlaag. De eeuwenoude religies zijn reeds ruïnes. De con servatieve autoriteit van oude. generaties is weggewaaid. Nieuwe, vrije, radicale begrip pen zijn de mode. De jeugd heeft de leiding. Grif wordt alles geaccepteerd, dat 'n nieuwe frissche levenshouding propagandeert. De Zending viert dit Kerstfeest hoogtij. Het is oogstijd in China. Gods Koninkrijk breidt zich uit. Een vraag om leiding wordt overal gehoord. Jong en oud zoekt naai- iets nieuws, dat hoop en moed kan geven. Iets moet er komen in de plaats van het oude. Iets zal in den komenden tijd de plaats moe ten innemen van de verworpen goden. Wie of wat zal het zijn? Een idee, een stelsel of de God der Eeuwen, de Heiland der Wereld? Het afgeloopen jaar heeft onze volle krach ten opgeëischt in de groote taak om de mas sa van de oude wereldstad Peiping te berei ken. Het winnen van, meerdere en betere Christenen is ons doel. Velen van onze Chi- neesche kerkleden staan ons trouw ter zij de om dit te bereiken. Onze kerken worden steeds voller en velen werden dit jaar toe gebracht tot de gemeente, die zalig wordt Wederom heb ik dit jaar het voorrecht ge had om vele bekeerlingen te doopen, man nen en vrouwen, jong en oud, studenten en analphabeten, allen tot bekeering gekomen door de genade des Hoeren, wedergeborenen, die hun afgoden hebben afgezworen. Soms doopte ik eerstelingen uit families, znannen en vrouwen, jongens en meisjes, die alleen en zelfstandig gebroken hadden met het oude en moedig voortgingen hun- overtuiging te volgen. Soms doopte ik gc- heele gezinnen; vaders met volwassen zoons, moeders met haar dochters. Zooals dit jaar de heer Chang en zijn volwassen zoon, die getuigden dat zij voor hun bekeering waren als: „Twee blinde mannen, die een berg be klommen hadden om iets van het panorama te zien." En Mevr. Chia en haar dochter, die beleden: „de oogen van ons hart waren blind voor geestelijke waarheden totdat wij Jezus zagen". Omniet te, vergeten onze trouwe voluntaire helper Li met vrouw en drie kin deren, een chauffeur en mechanicien, die hard werkt, opdat zijn vrouw en kinderen onze scholen kunnen bezoeken om daar op geleid te worden tot waardige leden van het Koninkrijk Gods en de maatschappij. Speciaal in China is het moeilijk voor den enkeling om te breken met de godenver- eering van' de familie. Velen van onze cate chisanten echter deden dit zooals dit jaar Mrs. Ho, die zooals zij beleed: „45 jaar lang een vegetariër geweest was door een belofte gedaan aan de Boeddha met de lange wenk brauwen" en die „jaren lang iederen mor en avond neerknielde en driemaal per rijst offerde aan 30 Boeddhistische ge schriften om toch maar de weg des levens te vinden." Zij is nu een trouwe Bijbellezeres en een wedergeboren lid van de kerk van Christus. Velen van onze leden zooals Mrs. Hu Li en anderen laten blijmoedig hun licht schijnen in donkere plaatsen. Nadat zij tot overtuiging was gekomen, dat zij Christus wilde volgen begroef zij haar huis- n, maar eenmaal tot volle bekeering ge bracht, groef zij ze weder op om ze te ver- vrije distributie. Een handelaar in granen plakt op ieder van zijn pakketten een uit- noodiging tot e.en evangelisatiedienst. Kerk lid Chao kocht evangelisatielectuur tot de waarde van twee maanden van zijn salaris en een van onze verpleegsters gaf 10 pCt. van haar inkomen aan het Lractatenfonds. De niet-ChristenChineezen, waarmede wij dagelijks in aanraking komen, gaan slechts zeer sporadisch naar een tempel om de goden te vereeren. Openlijk erkennen zij echter een verlangen te hebben naar geestelijk voedsel. Na den storm van verandering en verwisse ling liggen dc vruchten voor het rapen. Er zijn helaas echter ook leiders, die zich in ongetoomd enthousiasme verkeerd laten beïnvloeden en daardoor soms in moeilijk heden geraken, zooals dit jaar Sung. Na een algeheele bekeering gevoelde hij zich ge roepen om in een stad in het binnenland zijn huisgenooten, familieleden en vrienden met het evangelie bekend te maken. Mgt groote overtuiging en vuur predikte hij in zijn ouderlijk tehuis, op de binnenplaatsen van zijn vrienden, op marktpleinen en in theehuizen. Hij maakte een diepe indruk in de stad, maar in zijn al te groote geloofs ijver rolde hij het beeld van „de Boeddha met de 1000 armen en oogen" uit den tem pel en joeg hij de priesters weg. De politie arresteerde hem, sloeg hem met zweepslagen bewusteloos en stopte hern in een donker met ongedierte overvol gevangenishok. Of schoon dit geval een dure leerschool voor hem was, heeft hij toch nog steeds voort durend onze zorg en leiding noodig. Zoo is het eveneens met „het trio", bestaande uit een verver van blauw katoen, een steenko lenhandelaar, en een hoedenfabrikanL Zij memoriseerden geheele hoofdstukken van den bijbel en predikten het evangelie met groot succes. Daarop trokken zij letterlijk zonder geld, voeding, of extra kleeding, Noord-China door, overal het evangelie ver kondigende. Velen werden door hen tot bekeering gebracht, maar in hun al te groote verwachting van de wederkomst des Heeren veronachtzaamden zij hun zaken en lieten hun vrouwen en kinderen aan hun lot over. Eenmaal gedesillusioneerd terug- gekeerd in onze kerk waren zij geheel ver armd en zonder bestaan. Duidelijk openbaart de arbeid in de evan gelisatiezalen, dat de hedendaagsche Chi nees uit de steden practisch gesproken zon der God of godsdienst is, en dat hij ieder nieuw idee een welkom geeft. „Ik zoek iets waarvoor ik leven kan" is een kreet om hulp vaak gehoord op de na-samenkomsten. De dag van heden is in China de tijd om het evangelie te verkondigen.Het nu of nooit hangt van Uw medewerking af. Velen wor den door die diensten tot.de kerk gebracht rr- »A'V'-ëVr Wi" --• Een weg in de omstreken van Jeruzalem. EEN LAND VOL BELANGENSTRIJD Een karaktervol landschapje uit het Rijk van het Midden" branden. Zij was degene, die dit jaar na dat zij gedoopt was, het verhaal van haar bekeering drukken liet en aan haar familie en vrienden verzond. Onze drie stadskerken zijn nu zelfstandig en hebben zelfonderhoud, zelfbestuur zelf uitbreiding. Het organiseeren van de le den dier kerken in evangelisatiegroepen is wederom dit jaar een van onze meest g gende werkzaamheden geweest, Iederen opnieuw verspreiden kleine groepen van „vrijwilligers" het evangelie in huizen op binnenplaatsen, in fabrieken en evange lisatie-lokalen. De vloerkleedenfabrikant Sun kocht dit jaar een drukkerij en drukt nu tegen kostr prijs al de evangelisatieliteratuur, die de groepen gebruiken. Een winkelier houdt op zijn toonbank een bundel tractaten voor Interieur van een, binnenhuis, luit [de omgeving van Bethlehem Een Chineesch spreekwoord zegt terecht: „Een bamboe eenmaal geplant vormt van zelf een bosch". Nieuwe spruiten schieten op en verspreiden zich. Er waren dit jaar verscheidene jonge plan ten, „Nieuwe bladeren" was er een van. Na zijn bekeering herhaalde hij bij iedere ge legenheid maar steeds: „Ik weet niet hoe ik mijn ervaring in woorden zal uitdrukken. Alles in en rondom mij is zoo veranderd, zoo nieuw geworden. Na den morgen van mijn bekeering schenen zelfs de bladeren van de boomen een nieuwe kleur groen te hebben". Doen- deze bijeenkomsten werd dit jaar het opium-hol van de familie Chao veranderd. Jarenlang waren beide ouders aan het ge bruik van opium verslaafd geweest. Zij wa ren tamelijk welgesteld maar arm en ver suft naar den geest. Het kostte ons maanden lang dagelijksche zorg voor zij werkelijk tot bekeering kwamen. Maar eenmaal tot Chris tus gebracht, waren zij in staat om zonder medische hulp met de verschrikkelijke opiumgewoonte te breken. Hun opiumhol is nu veranderd in een soort clubhuis, waar zij het Evangelie in practijk brengen, in samenwerking met een Mrs. Chang, „de vrouw met de zwarte ziel" zooals zij zich zelve noemde. Jaren lang had zij aan koe lies opium verkocht en morphine-injecües aan ricksha-jongens gegeven. Zij werd ge vangen genomen en kwam door onze we- kelijksche diensten tot bekeering. Na haar bevrijding werd zij een ijverige arbeidster in het Koninkrijk Gods. De afgoden vallen in het groote China; iets zal hun plaats moeten innemen. Zal het 't Communisme zijn? Rusland heeft reeds hon derden Chinecsche studenten als onbezol digde agenten aan het werk! Of zal het de Heiland der wereld zijn, geboren in Beth lehem, ook voor de Chineezen? Het hangt er maar van af of de Christenen van Neder land zich willen vereenigen met die van alle Westersche landen om nu het Evan gelie te verspreiden in dat groote land, waar een vierde gedeelte van alle inwoners der arde wonen, zonder de Heiland te kennen. Arabische bedelaars in het Heilige Land. In de oude Kruisvaarderskerk te Jeruza lem staat een ateenen beker op de plek, waai- zich het „middelpunt der wereld" zou bevinden, naai- oud-Joodsch geloof- Moge het werkelijk middelpunt zich daar niet bevin den, toch is het aloude Kanaan het land, waarnaar nog steeds, de eeuwen door, de harten en oogen van een groot deel der wereld zich richten. Niet alleen het oude Bondsvolk der Joden oriënteert zich, bij het gebed, naar dc heilige plaatsen van Jeru zalem, ook de Christenheid heeft een hart, dat naar het land uitgaat, waar Jezus Chris tus rondging, predikende en weldoende. En dan zijn er tenslotte de Arabieren, die nog altijd 70 pCt, der huidige Palestijnsche be volking vormen, en die sedert 1300 jaar het land bewonen. Tusschen Joden en Arabieren bevindt zich Engeland, dat zeker niet uit louter men- schenliefde en idealisme het mandaat over Palestina heeft aanvaard. Voor dit rijk vormt het een brug van West naar Oost, een niet te verwaarloozen schakel in de ketting, die moederland en koloniën moet verbinden. Landbouw en handel in het moderne Pa lestina zijn sinds de inmenging der Joden ontzaglijk vooruitgegaan. De modernste be drijfsvormen zijn in zwang. Reeds meer dan 3000 Joodsche boerderijen werpen groote winsten af en de primitieve Arabische be drijven kunnen nauwelijks als concu; rende instellingen worden beschouwd. De Jaffa-sinaasappel is bijzonder goed en prijs houdend en bedreigt, zelfs de Zuideuropeesche sinaasappel. De wijnbergen rendeeren goed. Aan nieuwe steden in Palestina werd meer dan f 360.000.000 besteed en het resultaat is inderdaad buitengewoon: de jonge ge meenten zijn modern, hygiënisch, doelmatig en vitaal. Daar staat tegenover, dat de Arabieren zioh in menig opzicht benadeeld voelen en kost wat het kost de Joden buiten de gren zen willen houden. De ononderbroken strijd bereikt nu en dan een hoogtepunt, dat niet altijd zooals in 1929 door een opstand wordt gekenmerkt. We releveeren b.v. de ongeregeldheden en protesten in 1931, toen de Engelsche man- daatregeering het plan tot een volksstelling bekend maakte. Welk doel Brittannië daarmee nu ook mocht hebben aldus redeneerde men, en terecht het was in ieder geval zijn stre ven grootere controle op de bevolkingsver houding en de immigratie uit te oefenen. Deze keer werkten Arabieren en Joden Mogen wij op Uw medewerking rekenen, U in deze tijden vertegenwoordigen in dit groote land? De afgoden vallen en iets zal hun plaats moeten innemen. De Stichting „China Comité", voorzitter Dr. B. Wielenga, zal door haar penningmeesteresse mejuffr. M. Alta, Willemsparkweg 50, Amsterdam, Gironummers 129256, gaarne Uw gave ver antwoorden. elkaar niet tegen. Beide groepen zijn van een al te nauwlettend toezicht niet erg ge diend. Religieuze en politieke motieven wer den afzonderlijk en gezamenlijk geponeerd verward en verwisseld. Dc revisionnistische Israëlietischc partij uitte niet ten onrechte het vermoeden, dat de telling diende om tot do samenstelling van een parlement te komen,* dat de Joden in hun bewegingsvrijheid zou belemmeren. Immers, ofschoon de Joodsche bevolking snel Ls toegenomen, bedraagt zij ook thans niet meer dan 20 pCt. van het totaal, terwijl het .Arabische element 70 pCt. der populatie uitmaakt. De overige 10 pCt. bestaat uit dertig a veertig minderheden, die momen teel nog geen rol spelen.' In de steden verschenen dan ook revision nistische plakkaten met opschriften als: „De telling is tegen de bevrijding!" De regeering heeft deze propoganda kun nen bestrijden, maar er bestaat geen enkel wettig middel om den Palestij ner te dwingen tot het verstrekken van de betreffende in lichtingen. Een deel der radicaal-nationale Arabieren verzette zich op staatkundige gronden. Zij hadden besloten de non-coöperatie-politiek in ieder geval te handhaven. De Bedouienen weigerden, medewerking, om zich te vrijwaren tegen eventueels be lasting of invoering van conscriptie. Als een niet'oninteressant détaHzij nog het volgende vermeld: Zooals men weet is het aantal immigran ten, dat de mandaatregeering toestaat, be perkt. Er heeft echter, nu zoowel als toen, een niet geringe onwettige immigratie plaats gehad. Om de telling niet illusoir te maken be sloot de regeering aan de binnengeslopenen amnestie te verleenen, mits zij zich melden en een hoofdelijke belasting van f 1 be taalden. Op ingenieuze wijze werd hierdoor het nuttige met het aangename vereenigd. Doch nu kwamen de Arabieren in opstand: amnestie beteekende immers vergrooting van 't imraigratiecontingent der Joden! Het bleek evenwel, dat zich onder de indringers vele Arabische Transjordaniërs bevondep, bene vens Syriërs en Soedaneezen. Toen dit be kend werd, luwde dc storm merkwaardig snel. Na bovenstaande korte behandeling der huidige Palestijnsche problemen, welker be- teekenis in onze tijd weer duidelijk op het eerste plan is gekomen, laten we verschil lende bijzonderheden volgen aangaande de tegenwoordige toestanden in het land. .ar is allereerst: de politie, die zooals te begrijpen valt vrijwel geheel door Engel- schen wordt aangevoerd. De bevelhebbers zijn in Khaki-uniform en j dragen Fez en gordel. Dc ondergeschikten i zijn meest Sikhs. Een dienstnemend En- gelschman krijgt automatisch de rang van j sergeant en wordt gewoonlijk met zes of twaalf Indiërs op patrouille gezonden. De candïdaat-beambten moeten, voor zij in dienst worden genomen, allen een cursus in de kameelbehandeling volgen, hetgeen niet tot de gemakkelijkste bezigheden behoort. Het genoemde rijdier is nl. tot de vreemd ste dingen in staat. Op een gegeven mo ment gaat het b.v. liggen en is noch door; vriendelijke adviezen, noch door scheld woorden of slagen tot één verdere stap te bewegen. Verder moet men er op verdacht zijn, dat zelfs de gewilligste kameel misschien plot-, seling gaat bijten. Niemand kan vooraf zeg gen, wanneer zoo'n oogenblik zal aan breken. De Palestijnsche politie heeft het zeer moeilijk, vooral ook in verband met de recente troebelen. Kameelpolitie en gendar merie mogen tot de beste corpsen ter wereld worden gerekend. Na deze- rellctjes-hej'stellende politie te hebben genoemd, willen we melding maken van enkele Joodsche vorderingen in Palesti na. Daar zijn bijvoorbeeld de nieuwe ge meenten, die alle welluidende en veelbetee- kenende namen dragen. Toen vijftig jaar geleden de eerste Rus sische Zionsvrienden naar Palestina kwa men, hebben zij de kolonie, die zij met des hulp van baron Rothschild konden stichten, Rischon-le-Zion, d.i. de eerste in Zion, ge noemd. Ongeveer in dezelfde tijd ontstond de kolonie Pétach-Tikwah: de ooort dei; hope. Een andere kolonie heeft Merchawja, d.L God heeft ruimte gegeven. Een jonge nederzetting in het Noorden des lands heet Ayeleth-IIaschachar of: de hinde van de dageraad. Men zou in Holland vreemd opkijken, wanneer een dorp in plaats van Volendam of Kikkerdijk heette; „Mijn welbehagen in haar". Toch is dat de vertaalde naam van de kolonie Cheftsibah. Een der jongste nederzettingen heet on geveer als Florence, nl.: de bloeiende, de groenende; in het Hebreeuwsch: Raananah. iïcznt,mlc>rL vanaf den "Olijfberg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8