ZATERDAG 5 JANUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND BOODSCHAP VAN ROOSEVELT Sociale wetgeving aangekondigd En werk iuplaats van verslappende ondersteuning President. Roosevelt heeft gisteren voor h<»ide kamers van het parlement zijn jaar- lijksche boodschap over den toestand in de Voreenigde Staten voorgelezen. Daarin wordt o.m. gezegd: Wij willen goau schematische kleinmake- rij over verdeeling van hot nationale ver mogen aan allen in gelijke deelen. Wij er- kènnen veelcér het feit, dat velen tengevol ge van hun grootere capaciteit meer ver dienen kunnen. Ieder echter heeft aanspraak on sociale veiligheid voor zich en zijn ge- President Roosevelt. tie van de bodemrijkdommen, veiligheid te gen slagen van het noodlot en verzekering van een behoorlijke huisvesting. Er moet dus gezorgd worden voor een werkloozenverzekering, kinderzorg en ver zorging van ouden van dagen; voorts moei gezorgd worden voor moeders, zieken en hen, die onbekwaam zijn tot werken. Het is mijn vaste voornemen al dus Roosevolt in zijn boodschap de 5 millioen personen, die op de federa le ondersteuningslijstcn staan, niet verder te verzorgen van geld etc., want daardoor verliezen zij hun zelf respect en hun wil tot arbeid. De 1 y2 millioen, die vroeger door de gemeen ten werden verzorgd, zullen weer door de gemeenten geholpen moeten wor den. Voor de resteerende millioen moet de federale regeering werk ver schaffen en wel werk, dat zoo min mogelijk concurreert met de particu liere ondernemingen. Dit groote ar- beidsplan zal het federale crediet niet in gevaar brengen. Wat. de buitenlandsche politiek betreft., betreurt Roosevelt het, dat de internationale betrekkingen niet zijn verbeterd, en dat oude na ijverigheden evenals het streven naar macht en bewapeningen zich in meer clan één land doen gelden. Amerika wil met geen enkele natie andere dan vreedzame be trekkingen onderhouden. Overdreven bewa peningen zullen, naar te hopen is, spoedig vervangen worden door internationale over eenkomsten. Roosevelt pakt aan WASHINGTON, 5 Jan. Na het voorlezen van zijn congresboodschap verklaarde Roo sevelt, gisteren, dat de tewerkstelling van 5 millioen mehschen het. geheele steunpro- hleem zou oplossen. Nog giseravond riep hij een conferentie bijeen melde leiders van Congres en Senaat en van verschillende j pgeerLugsdepartementen, ter bespreking van de. ontwerpen voor de speciale wetgeving om het program tot uitvoering te brengen. Gis teravond laait was de conferentie nog in vol len gang en men veiwachtte, dat zij nog verscheidene uren zou duren. Lawine-ongeluk in de Dolomieten Skiërs bedolven BOLZANO, 5 Jan. Bij een skitocht op de Mar- raolata in de Dolemieten, is een gezelschap van zeven skiloopers uit München door een lawine be dolven. Bi) fakkellicht konden boeren uit de omgeving vier lijken, waaronder twee dames, frankrijk en de bewapening ter zee Een nota aan Washington PARIJS. 5 Jan, De Fransche regeering heeft den Fr^oschen ambassadeur te Washington een nota doen overhandigen aao de regeering der Ver. Sraten. waarin zij haar standpunt, toelicht inzake het v'ooivraagstuk na opzegging van het verdrag van Washington door Japan en zich niet in staat vcrldaart, het quotum, dat Frankrijk voor pantser kruisers, vlicgtuigmoederschepen werd toegekend, ook op andere scheepseenheden toe te passen, aangezien deze cijfers in geen enkel opzicht re kening houden met de beteckenis van de positie der verschillende mogendheden. Bovendien laat de Fransche regeering doorsche meren. dat bij de nieuwe overeenkomst inzake de bewapening ter zee ook rekening moet worden ge houden met de oorlogsmarine van die landen, die niet bij het Verdrag van Washington zijn betrok ken. want sedert de totstandkoming van dit Ver drag hebben zich op het gebied van den vloot- bouw belangrijke veranderingen voorgedaan. Uit Sjanghai: Volgens bei'ichten uit Tsjangtsjoen zal 'n Japansch-Mansjoerijsch economisch bureau worden gesticht, dat in gelijke verhouding zal bestaan uit Japan- sclie en Mandsjoerijsche vertegenwoordigers, met een .Tapanschcn voorzitter aan 't hoofd, lipt nieuwe bureau heeft tot taak het nog in deze maand in het leven te roepen Ja- pansch-Mandsjoerijsche economische blokte leiden. HET PROCES TEGEN BRUNO HAUPTMAN Lindbergh heeft de stem van den verdachte op het kerkhof te Bronx gehoord Vragen van den verdediger Uit Flemington: Op den derden dag van het proces tegen Bruno Hauptmann heeft Lindbergh medsdeelingen gedaan over dc manneli|ke voetsporen, die hij gevonden had in de nabijheid van het raam van de kin derkamer. Lindbergh verklaarde verder, dat de stem van Hauptmann dezelfde was, die hij bij de uitbetaling van het los geld op het kerkhof van Bronx had gehoord. Tijdens de verdere behandeling schilder de. Lindbergh de bijzonderheden van de be talingen van het losgeld, de vergeefsche nasporingen naar het kind en de ten slotte gedano ontdekking van het lijkje. Vervolgens ging" de advocaat van Haupt mann. Rcilly, er toe over.verschillende vrar gen te stellen. Hij „vroeg Lindbergh in de eerste plaats naar de herkomst en de familie van zijn huisbedienden, in het bijzonder naar het Weons.che echtpaar Wheatley en de gouver- uante Bctty Gow. Lindbergh moest daarbij toegeven niette hebben gebeten, dat miss Gow een broer in Canada heeft wonen en dat haar andere broer moeilijkheden heeft gehad met de autoriteiten in New Jersey. Op d'e vraag of een buiten staand persoon of een misdadigersbende kennis van zijn be wegingen kan hebben gehad, antwoordde Lindbergh, dat zulks geheel van de organi satie afhangt. Overigens meende Lindbergh, dat het geheel onmogelijk was geweest hel kind van de hoofdtrap af en door de voor deur naar buiten te brengen zonder dat zulks aan de aandacht van zijn vrouw of van hem zelf zou kunnen zijn ontgaan. De advocaat vond het vreemd, dat. men niet was gaan kijken naar een kind dat niet goed was en om zeven uur te bed was gebracht. De advocaat vroeg voorts of Lind bergh ook had gehoord, dat hij zelf zou worden ontvoerd. Lindbergh verklaarde nog, dat geen vingerafdrukken op dc brieven zijn aangetroffen. Het is niet juist dat hij er bij de" politie op zou hebben aangedron gen af te zien van een onderzoek. Dc hond heeft in het uur, dat de ontvoering moet hebben plaats gehad, niet geblaft. De hond is evenwel niet bijzonder waaksch. Vervolgens vroeg de verdediger met na druk naar de onderhandelingen in zake hot losgeld, welke onderhandelingen, zooals be kend is. gevoerd zijn door Dr. Condon. Lind bergh verklaarde niet aanwezig te zijn ge weest, toen Condon den tweeden brief ont ving, waarin de directe betaling van het losgeld werd geëischt. Op grond van de besprekingen is Lind bergh in den beginne van meening geweest dat" verscheidene personen aan dë ontvoe ring deel moesten hebben gehad. Thans is Lindbergh evenwei van meening, dat slechts één persoon voor deze daad in aanmerking kan komen en wel Hauptmann. De zitting werd hierna verdaagd tot Maandag. Lerraux voor een ïihksclie republiek De tegenstelling rechtsch-radicaal. De Spaansche premier Lerroux heeft zich, naar aanleiding van de gemeenteraadsver kiezingen, in Maart of April te houden, uit gesproken voor de vorming van een groote linksche partij onder één leider, waardoor wellicht een naar links georiënteerde repu bliek kan ontstaan. Het was z.i. te betreu ren. dat er in Spanje zoo weinig mannen zijn te vinden, die de capaciteit tot regee- ren hebben. Gil Robles, de leider der katho lieke volkspartij, heeft die wel, doch zou de grootste moeilijkheden ontmoeten wanneer hij zijn ministers moest kiezen. Uit deze verklaring blijkt de onverzoen bare tegenstelling tusschen Lerroux en de rechtsche ministers in zijn kabinet. President' Zamora is ijverig in de weer om te trachten de groepen nader tot elkan der te brengen. NIEUWE TAALWETTEN IN LETLAND. Het Letlandsche kabinet bereidt een nieu we taalwet voor volgens welke in de toe komst alle vereenigingen en economische organisaties hun boekhouding en correspon dentie e. d. in de landstaal moeten voeren. Bij deze wet zal niet worden verboden te gelijk met de landstaal ook een vreemde taal te bezigen. Evenwel zullen slechts in het Letlandsch gestelde documenten bij ge schillen van waarde zijn. OVERSTROOMING IN NEW-YORK. Uit New-York: In het stadsdeel Harlem tusschen de 125ste en de 135ste straat zijn gistermorgen vroeg twee hoofdhuizen van de waterleiding met ecu doorsnede van 120 cM. gebarsten. Geweldige watermassa's ver- spreidden zich 10 huizenblokken ver over de straten. Tallooze kelders stroomden on der; ook dc stookinstallaties en de licht- kabels werden onder water gezet. Het Knic kerbocker-ziekenhuis was ten slot.te geheel in het donker gehuld. Politie en brandweer hadden handen vol werk om de vele kelder bewoners in veiligheid te brengen en explo sies van ketels van verwarmingsinstallaties te voorkomen. Hun werkzaamheden werden door de felle koude en de ijsvoiming ernstig belemmerd. DE MOORD OP KIROF. De „buitenlandsche consul". Uit Riga: In verband met de berichten in de buitenlandsche bladen omtrent een zg. met het proces-Nikolajew in verband staand terugroepen van den Letlandschen consul te Leningrad, Bisseniek, werd gisteren van officieclc Letlandsche zijde bekend gemaakt, dat de Letlandsche consul te Leningrad niet is teruggeroepen. Alle desbetreffende belichten zijn onjuist. HEVIGE AARDSCHOKKEN IN BULGARIJE Onderaardsch gerommel. Uit Sofia: Vrijdag tusschen 16 en 18 uur 20 zijn in geheel Bulgarije drie bijzonder krachtige aardschokken waargenomen, waarvan de laatste gepaard ging met zwaar onderaardsch gerommel. De schokken, wel ker haard volgens gegevens van het meteo rologische station op 440 K.M. ten Z.O. van Sofia moet liggen, werden ook in de hoofd stad waargenomen. De bevolking van dc streken rond Philippopel en Burgas, waai de schokken het hevigst waren, vluchtte in paniek naar buiten. Urenlang waagde zij het niet naar hun woningen terug te kee- ren. Tot gisteravond laat waren nog geen berichten binnengekomen over ernstige materieele schade. Menschenlevens schijnen niQt te betreuren te zijn, LAVAL TE ROME Geestdriftig begroet Do Fransche minister van buitenlandsche zaken, Laval, is Vrijdag om 7 uur in Rome aangekomen. Op het perron, waren onge veer 200 personen ter verwelkoming aan wezig, onder wie zich Mussolini bevond, die Laval hartelijk begrootte en hem leidde naar den koninklijken salon van het sta tionsgebouw. Voor het station was een me nigte van naar schatting 20.000 personen samengestroomd, die Laval geestdriftig toe juichte. De Italiaansche avondbladen bevatten hartelijk gestelde welkomst-artikelen. De Giomale d' Italia schrijft: De ontmoe- La val, ting van Mussolini en Laval beteekenï te gelijk, dat de Italiaansch-Fransche betrek kingen zich moeten ontwikkelen in de richting van een vastbesloten samenwer king op dc basis van een Europecsche po litiek. Dc ontmoeting heeft derhalve de waarde van een vredesdaad, gelijk ook Mus solini de Fransch-Italiaansche betrekkingen steeds heeft gezien in het licht van de groo te Europcesche problemen. Wanneer Laval voor zijn vertrek te Parijs verklaard heeft, dat niets geschieden zal wat onvereenig- baar is met de vriendschappen van Frank rijk, dan geldt hetzelfde voor Italië en zijn beproefde vriendschappen. DE VOLKSSTEMMING IN HET SAARGEBIED Een laatste beroep van Hitier Machtsvertoon van de Italiaansche troepen Uit Saarbrücken: Hoewel nog geen offi cieel© aankondiging is geschied, zou Hitier van plan zijn een laatsten beroep te doen op de Saarbevolking en de wereld in een radioredevoering, welke hij op 12 Januari zal uitspreken. De Rijksdag zou tegen 30 Januari worden bijeengroepen. Verder wordt uit Saarbrücken bericht, dat toestemming is verleend voor een massa demonstratie van het Duitschc Front op morgen (Zondag) op het terrein van Skt. Anneal bij Saarbrücken. Incidenten De laatste dagen hebben in het Saarge- bied verscheidene incidenten plaats gehad. Het D. N. B. meldt: De bedreiging der vreed zame Saarlander-bevolking door emigranten neemt dagelijks toe. In Rockershausen heeft de emigrant Maldermar Base een lid van het Duitschc Front een gevaarlijke messteek in de maagstreek toegebracht. Een ernstig incident heeft zich in de late nachturen voorgedaan te Neunkirchen: dc motorrijder Emil Schulz, een lid van liet. Duitsche Front, werd door ongeveer 30 struikroovers aange vallen, tegen den grond geslagen en zwaar mishandeld. Hij liep drie zware hoofdwon den op en moest dadelijk iu het ziekenhuis worden opgenoijien. Het overvalcommando was dadelijk ter plaatse en arresteerde zes personen. Machtsvertoon SAARBRÜCKEN. 5 Jan. (pl. tijd). Ten einde door vlagvertoon indruk te maken op de bevoking, in de hoop, dat dit preventief zou werken, ter voorkoming van verdere botsingen, hebben dc Italiaansche troepen, die deel uitmaken van de internationale politiemacht in het Saargebied, gisteren een tocht door het gebied gemaakt, waaraan ook de twintig Italiaanshce tanks en niet machineweren uitgeruste pantserwagens deelnamen. Vóór het. vallen van de duister nis waren de troepen weer de Saarbrücken teruggekeerd. 358 Saarlanders uit Amerika Uit Cuxhaffn: Met het s.s. „Deutschland" zijn alhier 35b Saarlanders uil de Vereenig- do Staten alhier aangekomen, teneinde op 13 Januari aan hun stemplicht te voldoen. Zij werden officieel ontvangen. Müller schrijft een gebed voor. Uit Berlijn: De Evangelische rijksbisschop dr. Muller, heeft voor a.s. Zondag, 6 Januari, het volgende gebed voor de Duitsche volks gen oot^n aan de Saar voorgeschreven: „God, zegen het werk van onze volk nooteu aan de Saar, dat zij aanstaanden Zondag voornemens zijn te verrriditen. Dat het in rust en orde geschiede. Dat zij met blijdschap hun trouw aan het Duitsche volk en vaderland bewijzen en dat daaruit een vrucht van vrede tusschen de volkeren groeie. HUIS-INSTORTING Tien dooden MILAAN, 5 Jan. Volgens de laatste berichten zijn ten gevolge van de instorting bouw zijnd huis, Donderdag j.l., in totaal tien arbeiders om het te Kort Nieuws Het Engelsche koningspaar gaat eind Februari een poos te Eastibum wonen, waar een gunstig klimaat voor den koning moet In druipsteengrotten aan het Thun-meer hebben jongens Skeletten van groote beren en andere diereu gevonden, die in oude tijden daar vermoedelijk door een aardver schuiving zijn opgesloten en omgekomen. Te Moskou is een man ter dood ge bracht omdat hij is „een sociaal gevaarlijk man en ongeneeslijke dief'. In Engeland heerscht zeer veel diphte- ritis, vooral sedert October; de medici den ken dat het gebrek aan zonneschijn voor het epidemisch karakter der ziekte verantwoor delijk moet gesteld. .VAN ONZEN DU1TSCHEN CORRESPONDENT De Weermacht in het Derde Rijk Een leerrijke voordracht van majoor Foertsch De beteekenis van een goed leger In het officierencasino van 't Berlijnsche waclitregiment hield majoor Foertsch, die in het rijksweerministerie de afdeeling bin nenland onder zijn leiding heeft, dezer dagen een leerrijke voordracht voor dc S.S.. de S.A., de Hitler-jeugd en jongelui uit den Arbeidsdienst over de plaats, welke de rijks weer in het Derde Rijk bekleedt. Majoor Foertsch stelde aan dc hand van publicaties in de buitenlandsche pers vast, dat er buiten Duitschland twee opvattingen omtrent de rijksweer bestaan. Eenerzijds wordt beweerd, dat de rijksweer de groot ste tegenstander is van het nat ionaal-socia listisch bewind en dat vooral 't officieren corps met name de generaals van oude ren leeftijd weinig sympathie koestert voor het Derde Rijk. Anderzijds krijgt men te hooren, dat do rijksweer geheel ca al is overgegaan in de gedachten-wereld van Adolf Hitler, waaronder dan de strijdvaar digheid van het leger zwaar te lijden zou hebben. Majoor Foertsch gaf toe. dat deze opvat tingen niet bepaald uit boosaardigheid, uit lust tot sensationeele berichten voortkomen, maar dat door velen de positie niet juist wordt gezien, welke de weermacht tegen woordig in den staat inneemt Het gaat vol gens hem niet meer aan, dit machtig in strument net als in de dagen van Von Seeckt en Von Schleicher, met een sfinx to vergelijken, om daarmee te zoggen, dat eigenlijk niemand precies weet, wat er van de rijksweer gedacht en verwacht kan wor den. De houding van de rijksweer tijdens de nationaal-socialistische omwenteling was onaantastbaar, zij nam niet deel aan do in terne strijd, want wat zich in Duitschland twee jaar geleden afsnoeide, was geheel en al in overeenstemming met de wenschcn der weermacht. Welbegrepen: volgens ma joor Foertsch. In liet laatste gedeelte van zijn leerrijke voordracht raakte hij de verhouding aan, die tusschen de rijksweer en dc N.S.D.A.P. bestaat en hij is van meening, dat deze zeer vricndschapjoelijk is. Voor den rijksweor- ministcr, Von Blomberg, bestaat er geen twijfel, dat het nationaal-socialisme ook voor de weermacht als politieke basis be schouwd moet worden. Zulks blijkt reeds uit den' kameraadschappelijken groet tus schen do soldaten van de rijksweer en de mannen der verschillende nationale orga nisatiesHet is natuurlijk mogelijk dal deze kameraadschappelijke hoffelijkheid in de officierskringen, waartoe maj. Foertsch behoort, gebruikelijk is. Wij meenen echter te' weten, dat dc eenvoudige rijksweersol- daat cr bitter weinig voor voelt, den ge- uniformeerden S.A. of S.S.-man als zijn ge lijke te beschouwen on te behandelen. Klop partijen tusschen rijksweersoldaten en S_\. mannen zijn niet slechts in Potsdam voor gekomen en langs den publieken weg zal men hoogst zelden een saluutwisseling ius gchen een onderofficier der rijksweer en een „Sturmführer" der S.A. beleven. Men kan nog een stapje verder gaan: de gebeurtenissen der laat si e woken hebben jfmdelijk aangetoond, dat dc scheidingslijn Hfisschen de weermacht en haast alle natio naal-socialistische organisaties scherper ge trokken wordt dan ooit tevoren, doch dat zij liet nat.-socialisme zelf wel dichter nadert. Misschien moet hier een uitzondering ge maakt worden voor den „Staalhelm". de organisatie de!r frontsoldaten, welke nog steeds onder leiding staat van rijksminister Seldte. Hierbij gaat 't immers om mannen, die tijdens den laatsten oorlog hun per soonlijke dapperheid aan of achter 't front hebben bewezen en er bestaat dus een his torische verwantschap tusschen deze oud soldaten en de tegenwoordige rijksweer. Met uitzondering van prins August Wilhelm, die vier jaar geleden van den „Staalhelm" naar de S.A. is overgegaan, kan men haast alle Hohenzollern-prinsen op de samenkom sten van den „Staalhelm" ontmoeten, ter wijl prins Eitel Fritz en prins Oscar van Pruisen dan steeds in veldgrijze uniform verschijnen. Er zijn menschen, die hieruit meenen te moeten afleiden, dat er tusschen do. voormalige monarchie en de rijksweer geestelijk contact bestaat. De rijksweer trekt zich van al deze bin- nenlandsche aangelegenheden weinig aan] Zij heeft, zich tijdens het interregnum van November 1918 tot Januari 1933 onpartijdig gedragen zij zal dit standpunt ook- in den nationaal-socialisLischcn staat weten te handhaven. De traditie der verschillende regimenten van dit leger hangt nu eenmaal nauw samen met de geschiedenis van on derscheiden Duitsche vorstenhuizen, het meest met dat der Hohenzollems. Deze tra- dite.i bleef al de moeilijke jaren tijdens het presidentschap van Ebert in eere, zij won aan waarde toen Hindenburg rijkspresident werd en al achtte Pruisens premier Goering een jaar geleden het oogenblik voor ge komen, om alle monarchistische vereeni- gingen over heel Duitschland te ontbinden toch ziet men bij officieele gelegenheden den DuiLschen soldaat met rechtmatig en trots achter de vaandels marcheercn m aan den glanstijd van dit monarchistisch bewind doen terugdenken! Thans, nu er in Duitschland officieel nog slechts één partij bestaat: de N.S.D.A.P. ligt het in de logische lijn, dat ook de rijks weer voor liet systeem dezer gelijkschake ling moet gewonnen worden. Het haken kruis is op den staalhelm van lederen rijks- weersoldaat aangebracht en pas enkele maanden vóór het overlijden van Hinden burg zag meii ook de officiersuniform hier mee prijken. Hiermede was de rijksweer in haar geheel weliswaar nog niet voor de nationaal socialistische gedachte gewonnen, maar althans uiterlijk was 't nagestreefde doel bereikt. Hoezeer ook de „Führer" en kanselier de beteekenis van dit goedgeschoolde Jeger in- In het ziekenhuis te Sydney is iemand overleden, die een milt had van 4200 gram (normaal ongeveer 156). De patiënt was voor de imilt-vergrooting geopereerd. Te Clichy (Groot-Parijs) bouwt men ziekenhuis van 12 verdiepingen, voor ecnige duizenden patiënten. Op het platte dak kun nen 1000 bedden, voor zonlichttherapie, ge plaatst worden. De voormalige Fransche minister-president Marsal is tot 18 maanden gevangenisstraf en 20.000 francs boete veroordeeld wegens misbruik van vertrouwen als voorzitter van een handelsonderneming. Er gaan opnieuw geruchten over revo lutionaire onlusten in Albanië en een twee den aansla? op Koning Zogoe. De regeering spreekt alles van dien aard tegen. Te Tokio is gisternacht een vrij sterke aardbeving gevoeld, die geen schade heeft aangericht. ziet, bleek duidelijk uit. de haast, waarmeo hij onmiddellijk na het overlijden van Hin denburg aan het gansche leger den eed van trouw persoonlijk afnam. Do „Plichten van den soldaat" bevatten sedertdien de nieu we zinswending, dat het do taak der weer macht is, „het Duitsche rijk en vaderland het in het nationaal-socialisme verecnigdo volk en zijn plaats onder de zon te be schermen". Om den ecnvoudlgen soldaat aan zijn verstand te brengen wat hiermee eigenlijk wordt bedoeld, zijn door een speciale ver ordening enkele uren onderwijs voorge schreven over de politieke vragen van den dag. liet rijksweerministerie heeft bij het onderwijs dc leiding in handen gehouden en het zou dus dc moeite looncn, van bevoegde zijde eens te hooren. op welke wijze een door en door militair denkende soldaat met dc leer der gelijkschakeling in aanraking wordt gebracht! Op zulke netelige vragen zouden rijksweerrainister Von Blomberg of generaal Von Fritsch allicht een afdoend antwoord, schuldig blijven! Doelloos wil het. mij toeschijnen, over den omvang van het voormalige legertje van do honderdduizend te discuteeren. Buiten Duitschland is iedereen overtuigd, dat. het aan omvang en dus ook aan militaire be teekenis belangrijk heeft toegenomen. Uit de verscherpte scheiding tusschen een weer macht en nationnal-socalistische organisa ties valt af te leiden, o'at men in dc Bond Ier strasso geen waarde meer hecht aan den eventueelen bijstand der S.A. en S.S. Al marcheerden de kolonnen dezer stramme knapen dan ook op Nieuwjaarsdag in vollo uitrusting demonstratief door de afgezette Wilhelmstrasse toch moeten wij er dit jaar rekening mee houden, dat binnen af- zienbaren tijd alleen nog maai- de rijksweer en de polKie het voorrecht zullen hebben de grijsgroene wapenrok te dragen. Hel staatsprestige schijnt deze harde cisch to stellen. Voor Himmlcr. den aanvoerder der arro gante S.S. cn voor Röhms veel minder strijdlustigen opvolger Lutzc, zal het een zware taak zijn, hun burger-brigades van dc volmaakte overbodigheid dezer stram ma reu eere n de troepen te overtuigen, maar de rijksweer zal zich des te meer verheugen over liet feit, dat haar opnieuw de plaats wordt toegekend welke zij in de geschiede nis van het Duitsche rijk steeds met waar- digheid heeft ingenomen. UIT HET SOCIALE LEVEN EEN WERKLOOZENKAS VAN BOUWVAjK ARBEIDERS STOPGEZET De „moderne" Bouwvakarbeidersbond heeft naar „De Bouwer" meldt, zijn werkloozenkas stopgezet, zoodat geen uitkeeringen aan de werkloozen plaats vindt. De Bond is van meening, dat bij doorvoering van de maatre gelen van den Minister er een groot tekort zou blijven bestaan. De Bond wilde het aan tal wachtdagen tot zes uitbreiden en het recht van uitkeeiing opheffen van allen, die geen zes weken per jaar hebben gewerkt en uitgetrokken zijn, doch de Minister achtte dit niet voldoende. Hij zou verlangd hebben, dat de driemaal uitgetrokkenen zes-en-dertig da gen in het bouwbedrijf moeten hebben ge werkt alvorens té mogen wórden opgenomen, dat alleen uitkeering zal worden gegeven aan hen, die in een jaar 6 weken in het bouw bedrijf hebben gewerkt, en dat voortaan de halve contributie zal worden gevorderd van alle leden die werkloos zijn of tot nog toe oir andere reden van de bijdrage voor do werk loozenkas zijn vrijgesteld. De Minister heeft inmiddels toegezegd het percentage met vijf te willen verhoogen er bovendien de positie van de werkloozenkas op 1 Juni nog eens onder de oogen te willen De bouwvakarbeiders zullen de nieuwe week zonder uitkeering moeten beginnen. Al zou overeenstemming worden bereikt, dan kan volgens de Bond de uitkeering toch nog niet ineens hervat worden. Naar de Maasbode meldt heeft na een ferentie met een vertegenwoordiger van den Minister van Sociale Zaken deze zich bereid verklaard genoegen te nemen met een voor- loopigen eenigszins verkorten uitkeerings-- duur aan de werklooze leden over het eerste halfjaar van 1935. Het subsidie-percentage blijft op 150 procent gehandhaafd. De volgende week zullen de uitkeeringen der werkloozenkas hervat worden. NED. CHR. BOUW ARBEIDERSBOND Te Werkendam is met aanvankelijk 8 leden een afdeeling opgericht van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond. Vraag en Antwoord. 3680 Motto U. n. Voor dc inschrijving: in het Handelsregister is een schuldigd, terwijl na het ja; ellc ji HHHHH HHBBH ken en deze bewerking herhalen (telkens mot een versch stuk grauw papier) tot de vetvlek is verdwenen. Is de vlek heel groot, dan kan be^trijlcen met ossegal en daarrr 3691 J. d. O. K. te J De aanslag in de porsoneele belasting is goed berekend. Het hoo- ger bedrag is een gevolg vau de verhooging dei belasting in 1934. De aanslag der inkomstenbe lasting is ook goed. als het inkomen ad 161S per jaar niet te hoog is. Dit kunnen wij nat lijk me trontroleercn. Moeten daar nog af plichte uitgaven, dan is dc aanslag tets te hoog reclai islagbiljet. 3692. Mej. J. Ij. te O. B. Ja.dat Is meestai en nadeel van schriftelijke cursussen, maar verpleging. stellig wel heip-en. Uit de Antirev. Partij. GOEDE LECTUUR. De Referaten van de Conferentie te Lunteren Dezer dagen verschijnt bij de firma J. H. Kok te Kampen een afzonderlijke uitgave van de referaten van Prof. Dr. J. Ridder bos: „De Overheid en de vWet Gods" en Weerbericht Het dunne pülUe geeft den vorlgen stand t BAROMETERSTAND Hoogste stand te Valentia 773.6. WEERVERWACHTING Mafjge tot krachtige, later afnemende N.W, tot N. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, regen- of hagelbuien, iets kou der. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De hooge drukking in het W. trok zicli eer van IJsland terug, maar de daar ver schenen depressie lijkt niet bijzonder diep te worden. Intusschen herstelt zich de hooge druk in N. Scandinavië, mede onder invloed: van de zeer koude luchtstroom, die gisteren over Finland en dc randstaten verscheen, zoodat dc vorst in geheel Scandinavië, be halve in het uiterste Z. weer toenam. Zeer buiig weer met sneeuwbuien heerscht aan de Noorscho kust, terwijl over dc Noordzee stormachtige N.W. winden, met regen- en, hagelbuien voorkomen. In N.O. Duitschland valt nog sneeuw; in Midden-Duitschland regen. Ook in Frankrijk is het weer buiig en bijna overal is de tem peratuur „iidaald. De sterke stijging van de barometer in N".- Scandinavië en de beweging naar het Z. van de thans over dc Oostzee gelegen depressie met het verdere doordringen van de koude luchtstroom uit Finland, doen voorloopig nog guur en buiig weer venvachten, waarna, kans op vorst nog niet uitgesloten is. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 6.4 C. 6 JANUARI. Zonsopgang 8.11 uur, zonsondergang 4.01 uuk Maan op voorm. 9.10 uur, onder nam. 5.50 uur 7 januari. Zonsopgang 8.10 uur, zonsondergang 4.02 uur Maan op voorm. 9.32 uur, onder nam. 7.23 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 6 januari. Van *s avonds 4.-31 uur tot 's morgens 7.40 uur 7 januari. Van 's avonds 4.32 uur tot 's morgens 7.40 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Rhelnfelden 1.96 0.00 Caub 192 1.66 Rreisach 1.06 1/6 Ems 1.50 1.55 Kehl 2.12 2.12 Coblen3 2.53 ZM Maxau 3.63 3.67 Trier 1.72 -'.07 Dledeshelm 1.10 122 Keulen 2.38 2.17 Mannheim 2.63 2.63 Do9*eldoi 1.70 1.52 Lohr 2.19 2.25 Rbbrort l/>2 0.«3 Mainz 0 6S 0-47 Wesel 0.7i 0.53 Ringen 1.79 1,58 Emmerik 2.U1 1.85 Lobith 10.96 10,78 Kampen -0.26 -0.14 Nijmegen 8.55 Sji'J Ejsden 48.11 48.35 St Andries 3,41 3.00 Maastricht 43.32 43.95 Arnhem 8.41 8.30 Grevenbicht 30. >6 3U.50 Vreeswijk Iw 1.21 0,51 Venlo 13.24 13.45 Westervoort 9.01 8,88 Grave (sluts; 9.21 9.21 Deventer 2.91 2.78 St Andries 3.39 3.07 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 12.06 0.21 12 5 Terschelling 9.16 21.35 10.04 22.1 Harlingen 10 22.35 Den Helder 8.05 20.15 IJmuidcm 3.37 15,53 Hoek v. Holland 2.46 15.00 8.55 3.34 15.4 17 17 6.31 13.0 Hellevoetsluis 3.33 15.51 4.21 16.3 Willemstad 4.24 16.43 5.11 17.3 Brouwershaven 2.45 15.03 3.33 15 5 Zierikzee 3.18 16.45 4.05 16".ó Wemeldinge 3.40 16.03 4.28 16.5 Terneuzen 2.14 14 40 3.00 15.2 Hanswecrt 3.03 15.34 3.53 16.2 van den heer C. Sm e enk: „Dc Economi sche toestand van Nederland", welke refe raten reeds eerder it het tijdschrift „Anti revolutionaire Staatkunde" (4e kwartaal 1934) zijn gepubliceerd. Deze afzonderlijke uitgave, waardoor te gemoet wordt gekomen aan de wensch van vele belangstellenden, geschiedt voor geza menlijke rekening van de Dr. Abr. Kuyper- stichting en het Centraal Comité "van A.R, Kiesvereenigingen. De prijs (resp. 10 cent voor het referaat Ridderbos en 15 cent voor het referaat Smeenk) is zoo laag gesteld, dat deze uit gave binnen ieders bereik is. Men verzuimo daarom niet een exemplaar van deze refe raten aan 1e schaffen. Ze geven in deze tijd van geestelijke en materieele verwarring een onmisbare en betrouwbare leidraad. Uit Oost-lndie LANDBOUW VOORNWERKLOOZEN SEMARANG, 4 Jan. (Aneta). 't Centrale comité voor cle werkloozen is voornemens, de gronden van de vroegere suikerfabriek Alkmaar bij Lawang aan te vragen voor kleinen landbouw, uit te oefenen door werk Joozen, die' daarvooor in aanmerking komen Eventueel zullen dezen in een der agrari sche werkkampen een vooropleiding ont vangen. HET VERGROOTE BATAVIA BATAVIA. 4 Jan. (Aneta). Gisteren heeft de gemeenteraad van Batavia, voor de eer ste maal in zijn nieuwe samenstelling ver gaderd, dus roe't alle leden van het vroe gere Meester Coraelis hierbij inbegrepen. De Burgemeester heeft do nieuwe leden in een toespraak verwelkomd, waarna zij werden geïnstalleerd. Vervolgens werd do agenda afgehandeld, waarop onder meerde stemming over Volksraadcandidaten voor kwam,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2