VRIJDAG 4 JANUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND LEIDERSDEMONSTRATIE TE BERLIJN Tegen de leugens en voor den Führer Een adres van hulde en trouw Onverwacht heeft gistcrennamiddag in de Staatsopera te Berlijn een ver gadering van alle politieke en militaire leiders plaats gehad. Wat precies de bedoeling ervan was, is niet duidelijk geworden. Men spreekt van een uitgestelde Nieuw jaarsreceptie, doch er worden ook ver onderstellingen geopperd daarop neer komend, dat het noodig was een on- dergrondsch gerommel in S.A. en S.S. tegenover de Rijksweer te doen beda ren en (of) om tot eenheid van inzicht te geraken ten opzichte van de poli tiek, welke men na de volksstemming in het Saargebied zal voeren. Adolf Hitler In de bijeenkomst heeft rijksminister Ru dolf Hess gezegd, dat het doel van deze de monstratie was „de in het buitenland ver spreide leugens en geruchten teniet te doen, welke klaarblijkelijk beoogen de Saarstem- ming te beïnvloeden" en Hitier het ver trouwen der NSDAP te verzekeren. Daarna wees rijksminister Hess erop, dat Hitier een nieuwen steun erbij gewonnen had. namelijk den steun van de weermacht, die zich bij de oude getrouwen heeft ge voegd. Wij staan verbaasd, zeide Hess, over het beeld van de tijdens de twee jaren van Hit- Iers kanselierschap doorgevoerde verande ring van Duitschland. Wij zijn mot Hitier verbonden door gemeenschappelijk lijden, door gemeenschappelijke vreugde en ge meenschappelijk bereikte resultaten. Tenslotte riep de minister uit, dat de oude partijleden den nieuwen „even getrou wen volgelingen", namelijk den leiders van de weermacht' de hand reikten. Hermann Göring sprak vervolgens in zijn kwaliteit van gastheer om de aanwezigen te verwelkomen en een gelukkig nieuwjaar toe te wenschen. Dan kwam Hitler zelf aan het woord. Hij keerde zich met alle felheid tegen de leugens waarmede men het nieuwe Duitsch land bestrijdt, daar men geen ander mid del heeft en zeide, dat de elementen, die dat doen moeten weten, dat zij tegenover de geheele Duitsche natie staan, als een aan eengesloten gemeenschap. Hitier eindigde met de hoop uit te spreken, dat God ,.ons ook voor dit jaar een zeer harden tijd" moge geven, teneinde alle taken, die voor ons staan, ten einde te kunne brengen". Donderend applaus volgde en daarna las Göring een adres voor, waarin Hit Ier wordt bedankt voor zijn indrukwekkende enmec- 6leepende woorden, nog eens scherp te keer wordt gegaan tegen de „zinnelooze leugens en geruchten", die met het oog op de stem ming in het Saargebied worden verspreid en verzekerd wordt, dat dit alles op „onze ijzeren zenuwen en onze wederzij dsche trouw en saamhoorigheid" zal te plettei joopen en dat men in blinde gehoorzaamheid den Leider zal volgen, die niets anders wil dan den bloei en de welvaart van hetDult- eche volk. Geëindigd werd met een „Sieg Heil" op jden vurig geliefden Leider. Hess sloot daarna de demonstratie. Scherpe bewaking Verklaard wordt, dat meer dan 10.000 S.S.- cn S.A.-mannen, zoomede een groote politiemacht het Operagebouw hebben be waakt. Langs den geheelen weg, welke ds Ftfhrer volgde was een scherpe bewaking ingesteld. De auto van Hitier werd ge volgd, door een tweetal wagens, waarin Sich een zeer sterke en goedbewapende liji- wacht bevond. Bovendien was het verbo den tusschcn drie uur nam. en midder nacht boven de Duitsche hoofdstad te vlie gen. De bijeenkomst duurde vijf kwartier. VISSCHERS OP HET IJS DOOR STORM OVERVALLEN. Uit Beval: Toen zich Woensdag ruim 200 visschers in de nabijheid van Pernau op de dichtgevroren zeebocht van Riga be vonden voor het vangen van visch, zette plotseling een N. O. storm op, waardoor de ijslaag van het land losraakte. De meeste visschers slaagden er nog in veilig aan land te komen; 20 hunner echter zijn vermist. Uit Madrid: De ministerraad heeft be sloten den staat van oorlog voor geheel Spanje voor den duur van een maand te Verlengen. DE VERKIEZINGEN IN SOVJET-RUSLAND Uit Moskou: Op 2 Januari waren de ver kiezingen voor de Sovjets in 1508 gemeen ten, in vijf republieken der Unie afgeloo- pen. Meer dan 107.000 afgevaardigden zijn gekozen, van wie 32 pet. vrouwen tegen over 26 pet. bij de vorige verkiezingen. Donderdag heeft te Moskou de eerste Bijeenkomst plaats gehad van de nicuw- gekozen plaatselijke Sovjets. LAVAL VERTROKKEN Verklaring bij zijn vertrek Laval heeft gisteravond voor zijn vertrek naar Rome ccn verklaring afgelegd. „De l ransch-Italiaansche onderhandelin gen zeide hij waren precair, maar wer den steeds gedragen door een geest van groote hartelijkheid. De taak, die wij met Mussolini op ons namen is opwindend, niet alleen omdat deze onze heide landen be treft, maar ook omdat liet doel veel verder strekkend is. Het gaat er niet alleen om iets natuurlijks tot stand te brengen, d.w.z. solide basis van een onverbrekelijke vriend schap tusschcn Italië en Frankrijk, maar ook onze gemeenschappelijke vriendschap in dienst te stellen van de belangen van den „lk ben er van overtuigd, dat liet door mij met Mussolini ondernomen werk moet lei den tot een toenadering van al diegenen, welker samenwerking voor de redding van den vrede onontbeerlijk is". Ilenri Bérenger, de voorzitter van de com missie voor buitenlandsche zaken van den Kranschen senaat, heeft zich in een blad eveneens zeer optimistisch uitgelaten. Hij zegt, dat Frankrijk en Italië in de toekomst niet meor als rivalen beschouwd moeten worden, maar hun pogingen in Europa ge meenschappelijk zullen uitvoeren. Proble men, die tot dusverre onoplosbaar schenen, zullen van zelf blijken te zijn opgelost. Bérenger spreekt in dit verband voor de eerste maal ook over de vlootgelijkheid als over een zoodanige van zelf opgeloste moei lijkheid. Bérenger beëindigt zijn beschouwing met deze gelukkige omwikkeling een mijlpaal te noemen in de geschiedenis van na den oorlog. De houding der Engelsclie bladen is niet eensgezind t.a.v. Lavals reis. Wel neemt men aan dat de minister van buitenlandsche za ken, Sir John Simon, een niel-oiiaaiizienlijk aandeel heeft gehad in de voorloopige op lossing van de Oostenrijk betreffende pro blemen. De „Evening Standard" is van mecning, dat het succos van de a.s, bespre kingen tussclien Mussolini en Laval slechts beperkt kan zijn. Zekere l'ransch-Italiaau- sche meeningsverschillcn zullen worden bij gelegd, maar een overeenkomst, welke alle te bespreken problemen omvat, zal niet wor den bereikt. De beide Latijnsche volkeren, aldus gaat het blad voort, zullen zich nooit verzoenen, daar de heerschappij over de Middellandsche Zee steeds een steen des aan stoots tusschcn lien zal blijven. Een andere hinderpaal vormt Hongarije; want Italië is door een geheim militair \crbond gedwon gen de Hongaarsche revisieplannen te steu- Aan den anderen kant kan Frankrijk zijn medewerking niet verleenen voor een re visionistisch program, aangezien het een geheim militair verbond heeft met Roe menië, met welks belangen het anders in strijd zou komen. REGEERINGSVERKLARiNG VAN JEFTITSJ Voortzetting van Alexanders politiek Bij'val In het parlement, doch geen debat De nieuwe Joego-Slavische regeering Jeftitsj-Ziwkowitsj heeft gisteren in het parlement haar program voorgelezen. De strekking en an is voortzetting van de po litiek van \yijlen koning Alexander, die het aanzien van den staat heeft vergroot en zich betrouwbare vrienden en bondgenooten heeft verschaft Vastbesloten een politiek van vrede, van overeenstemming en van samenwerking tusschen de staten te voeren, zal de regeering er steeds naar streven voor al met de naburige staten betrekkingen ie onderhouden, die het best. de belangen van den algemeenen vrede dienen. De verklaring keert zich tegen samen zweringen en spreekt met voldoening over de te Genève verkregen uitspraak. De mis daad van Marseille moet volledig worden opgehelderd. In verband met de astgestel- de verantwoordelijkheden moeten sancties genomen worden. De regeering zal in dit opzicht al het mogelijke doen. Wat het binnenland betreft, wil Jeftitsj eveneens de politiek van Koning Alexander voortzetten. Op economisch gebied be schouwt de regeering den boerenstand als het gewichtigste. Zij is bereid door de on dersteuning der vakorganisaties den land bouw zoovéél mogelijk te helpen. Ten slotte spreekt de regeering zich uit voor een krachtig, goed uitgerust leger als beste waarborg voor den vrede. Debat over de regeeringsverklaring vond niet plaats, maar zij werd door herhaalde bijvalsbetuigingen onderbroken. Abessynië vraagt tusschenkomst van den Volkenbond Uit Genève: De regeering van Abessynië heeft Donderdag opnieuw een telegram ge zonden aan den secretaris-generaal van den Volkenbond. In dit telegram wordt den Raad verzocht onmiddellijk te interveniee- In de eerste plaats wordt verklaard, dat de voor Gerlogoebi geconcentreerde Italiaan- sche troepen op 28 December een aanval hebben gepleegd op het Abessynische gar- nizoen. Italiaansehe vliegtuigen kruisen boven 't gebied en tanks houden zich in de nabij heid op. De Abessynische regeering eisent met referte aan artikel 11 van het Volken bondsstatuut de toepassing van allo maat regelen ter waarborging van den vrede. De secretaris-generaal van den Volken bond, Avenol. heeft der Abessynische regee ring medegedeeld, dat. hij de leden van deu Raad telegrafisch op de hoogte heeft ge steld van de démarche van Abessynië. De Volkenbondsraad zal op 11 Januari in gewone zitting bijeenkomen. De Italiaansehe regeering heeft een nota gepubliceerd, waarin geconstateerd wordt, dat de Italiaansehe troepen geen aanval hebben gepleegd en ook niet verder zijn op gemarcheerd. De moord op Kirof De bij de samenzwering betrokken consul Uit Moskou: Het telegraafagcntschap der Sovjet-Unie publiceerde gister een communi qué der sovjetregeering. waarin verklaard wordt, dat de buitenlandsche consul, die met den moordenaar van Kirof, Nikolajcf, in contact heeft gestaan, door zijn regeering is terug geroepen. Den Moskouschen gezant dezer regeering is Woensdag de verklaring an Nikolajcf, benevens het .ccdeelte van het proces-stenogram voorgelegd, waarin de kwestie van het contact, van Nikolajef met den consul wordt behandeld. HET PROCES TEGEN HAUPTMANN Doodstraf geëischt in de aanklacht Mevrouw en de heer Lindbergh als getuigen LTt New-York: In de aanklacht, die het proces tegen Hauptmann voorgelezen wordt gezegd, dat Hauptmann op 1 Maart 1932 na herhaalde verkenning van het ter rein met een zelf vervaardigt.».; ladder Inge broken is in de op de eerste verdieping ge legen kinderkamer en het kind van Lind bergh geroofd heeft De ladder was toen bij liet weer afdalen onder den zwaren last ge broken. Daarbij is het kind door vallen ge dood. Hauptmann heeft ladder en kind meegenomen. Op een afstand van 50 M. heeft hij de ladder aohtergelaten. Het doode kind is door hem op een afstand van 1600 M. be graven, nadat hij het ontkleed had. De kleedingstukken heeft Hauptmann gebruikt voor het afpersen van het losgeld. Aan het slot van de. aanklacht eischte de officier de doodstraf tegen Hauptmann. Gisteren is de verkiezing van de juryleden beëindigd. In totaal zijn 12 gezworenen, waaronder vier vrouwen, aangesteld. In dc middagzitting deed mevrouw Lind bergh eenige mededeelingen over de ge beurtenissen op den dag, dat haar kindje werd ontvoerd. De attorney-general scheen bijzondere be- teekp.nis te licchten aan de ontdekking, dat de later onder het venster van de kinderka mer gevonden vrouwelijke voetstappen, cue van mevrouw Lindberg zelf waren. Kolonel Lindbergt verklaarde den avond, dat de ontvoering plaats vond om vijf minu ten voor half tien te zijn thuisgekomen. Hij schetste de gebeurtenissen, die zich hadden afgespeeld voor tien uur, het oogenblik, dat de ontvoering werd ontdekt. Hij verklaarde geraas te hebben gehoord. Hij kreeg daarbij den indruk dat een lad der kon zijn omgevallen of gebroken. Vervolgens vertelde Lindbergh, dat hij een brief om losgeld had ontvangon en deed bij eenige mededeelingen in zake de onderhan delingen, welke hieromtrent waren gevoerd. Lindbergh \erklaarde voorts nog. dat hij direct de politie van de ontvoering in kennis had gesteld, een geweer had genomen en den donkeren straatweg was opgerend. Hij trof evenwel niemand aan. Na de aankomst der politie vond hij een lader bij het venster van de kinderkamer. Voorts sprak de kolonel van een tweeden losgeldbrief, welke hij per post had ontvan gen. De behandeling der zaak zou heden wor den voortgezet. Het gerucht loopt, dat Lindbergh brieven heeft ontvangen, waarin zijn leven bedreigd wordt. De politie zal Lindbergh een speciale bewaking toestaan. De volksstemming in het Saargebied De verkiezing. Uit Saarbruecken: De neutrale voorzitters der stembureaux voor de S60 stembureaus in het Saargebied zijn thans definitief be noemd, n.l.: 361 Nederlanders, 300 Zwitsers, 220 Luxemburgers, 3 Denen, .4 Engelschen. 2 Amerikanen, 3 Italianen, 1 Zweed, 1 Portugees. De benoemden zullen op 13 .Januari tij dens den geheelen duur der verkiezing, 12 uur lang ononderbroken de stembur.eaux moeten controleeren en zorg dragen voor 't overbrengen van de stembus van ieder af zonderlijk lokaal naar het naast.bijgelegen verzamelpunt. Als schadclossstelling voor hun werkzaamheden ontvangen zij 1000 Fransche francs. Bovendien worden huil reiskosten vergoed. Kort Nieuws Uit Foetejauwordt gemeld, dat de provinciale regeering, ter bestrijding den clandestienen opiumhandel, thans het planten van papavers met den dood gaat straffen. Een zwaarbeladen vrachtauto reed te Neunkirchen onbestuurd achteruit een hel ling af. Een zesjarig kind werd gedood, een man en een 4-jarig kind zwaar gewond. Een krachtige aardbeving i6 op Hawaï waargenomen. Geen schade is echter aan gericht. In het Saai'gebied zijn door commu nistische elementen verschillende daden van terreur gepleegd tegen leden van het Duitsohe Front In de maand van de volkstelling is er een speciale radio-tel efoondiienst tusschen het Saargebied en Palestina. Door de verhooging van de broodprij zen, in verband met den vrijen broodhom- del, in Sovjet-Rusland, ie het tot tal van incidenten gekomen. Trotzki ontkent, dat hij betrokken zou zijn bij" der. moord op Kirof. Hij was altijd tegen individueele terreur. Van de 6488 Joodsoh9 dokters in Duitschland van vóór Hitier oefenen er nu nog 5900 de praotijk uit. Daarvan mogen er 3-161 nog als verzekeringsarts werkzaam zijn. De hertog en hertogin van Kent gaan morgen naar München, om den zwager der hertogin, graaf Törring, te bezoeken. In België wordt overwogen tot een vrij gezellenbelasting over te gaan ter onder steuning van staatsemployé's met groote gezinnen. De malaria-epidemie op Ceylon duurt onverminderd voort. Een arts uit Colombo is bezweken aan hersenmalaria, opgedaan op een plaats welke het hevigst door de ziekte werd geteisterd. Zeven radium-buisjes (totaal 20 mil ligram) zijn in_een ziekenhuis te Southamp ton in een vuilnisbak terechtgekomen. Met behulp van een electroscoop heeft men er zeven weergevonden in een der stadsvuil- nishoopen. Een jeugdig Duitsch missionaris is in Australisch Nieuw Guinea door Papoea's overvallen en met pijlschoten gedood. In Italië is men gisteren begonnen met het graven van een kanaal van 140 K.M., bevloeiing en scheepvaart in de provin- Montua, Rovige, Verona en Venetië; kosten 120 millioen lire. RHEUMATIEK VERSTOORDE HAAR NACHTRUST Gevoel „of haar rug zon breken" Pijnen in enkele weken verdreven Nadat zij van „zulke vreeselijke pijnen" bevrijd was, voelde een vrouw zich door dankbaarheid gedrongen ons den volgen den brief te schrijven: „lk had steeds zulke vreeselijke pijnen in mijn knieën, enkels en schouders, en de pijn in mijn rug gaf me altijd een gevoel of ik zou breken. Nooit kon ik rust vinden, vooral 's nachts niet. Sinds ik nu echter nog maar enkele weken lang Kruschen Salts neem. voel ik me een ander mensrh, gelukkig. Ik heb nu geen pijnen meer. Ik ben veel opgewekter en in elk opzicht beter Ik zal daarom ook regelmatig Kruschen blijven nemen.'' Mevr. M. H. De meeste rheumatische pijnen of zwel lingen zijn het gevolg van een overmaat van urinezuur in het lichaam. Kruschen Salts zal U spoedig van de stekende, ver moeiende pijnen bevrijden, omdat het 't o\ertollig urinezuur uit het lichaam drijft. De zes verschillende zouten in Kruschen sporen Uw inwendige organen, ingewan den en nieren aan tot geregelde wer king, zoodat. alle schadelijke afvalstoffen, ook overtollig urinezuur, volkomen uit het lichaam verwijderd worden. Wanneer U daarna trouw blijft aan „de kleine dage- lijksche dosis" zal het urinezuur zich niet weer kunnen ophoopen, en zult U dus ook van de rheumatische pijnen bevrijd blij Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A 0.00 cn 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amster dam, voorkomt. (Adv.) Gemengd Nieuws. De Leeuwerik is aangekomen „De Leeuwerik het toestel waarmee de Commissie van Onderzoek een onder zoek heeft ingesteld naar de oorzaak van de ramp met de „Uiver", is vanmorgen te ruim 11 uur op Waalhaven geland. INBRAKEN. Te Alkmaar heeft men zich by J. Koeman aan het Zeglis door middel van braak toegang verschaft, waarbij een belangrijk bedrag geld, ongeveer f 1800, a'.smele een gouden horloge is ontvreemd. In verband met de ring van den Oudejaarsavond by familie wa ren de bewoners niet thuis. De politie heeft een familielid aangehouden. De man is in het bureau van politie in arrest gesteld. EEN 101-JARIGE. Te Breda vierde 2 Jan- mevr. de wed. K. van de WallBerman onder groote belang stelling haar lOlsten verjaardag. Mevr. v. d. Wall mag zich nog verheugen in een goede gezondheid. KLEURIGE KANARIES. Op de nationale vogeltentoonstelling te Londen welke 31 Jan. geopend wordt zal inzending aanwezig zijn uit Nederland, welke in Engelsche vakkringen groot opzien heeft gebaard. De secretaris van de „Kleurkanarie" te Lochem heeft nJ- aan de leiding der ten- toonsteUing medegedeeld, 22 kanaries te zul len inzenden in de kleuren oranje, blauw agaat. Engelsche vogelkweekers vragen zich af hoe deze kleuren ontwikkeld zijn, temeer daar de vereeniging in Lochem nadrukkelijk verklaart de vogels geen kleurstof te hebben ingegeven. HOOG WATER. Bij Grave is door den regenval van de laat ste dagen de Maas sterk gewassen. Uit België wordt nog voortdurend was gemeld. De rivier bij Grave heeft evenwel tot op heden haar zomerbedding nog niet verlaten, ofschoon bij het gemaal in een half etmaal een was 34 c.M. werd genoteerd. Op sommige plaatsen zijn de uiterwaarden reeds ondergeloopen. TUSSCHEN IJZER BEKNELD. Op een bouwwerk aan de Singel te Amster dam, is een 27-jarige werkman bekneld ge raakt tusschen ijzeren balken. Met een hersen schudding; is hij door den G.G. en G.D- naai het Binnen Gasthuis overgebracht. MEN ZIJ OP ZIJN HOEDE! De commissaris van politie te Apeldoorn vestigt de aandacht van belanghebbenden op de omstandigheid, dat sommige gewezen col porteurs van het Administratie-kantoor Aflosbare Waarden te Amsterdam, thans werkzaam zijnde voor het Apeldoornsrhe Ad ministratiekantoor voor aflosbare waardi (thans genaamd Nationaal Kantoor voor losbare waarden), directeur Schram, op eene vermoedelijk misleidende wijze de cliënten vj het in liquidatie zijnde Amsterdamsche Admi nistratie-kantoor trachten over te halen, hun- verdere afbetalingen niet aan het Amster damsche Administratiekantoor, doch aan het Apeldoornsche te doen. Het gevolg daarvan is, dat zij, die zich lie ten overhalen, door beide kantoren voor beta ling worden aangesproken. POGING ARRESTANT TE ONTVOEREN MISLUKT. Te Amsterdam gevoelden politieambtenaren die een uit Groningen op transport gestelden arrestant naar de hoofdstad moesten brengen zich bedreigd door de gedragingen van een aantal personen, die naar uit hun opmerkingen viel op te maken, aanstalten schenen to maken om den arrestant, een politieke geestverwant, van uiterst linksch- zijde, te ontzetten. De beambten trokken de sabel. In hert. hevige gadi'ang dat steed: na de aankomst van drukke treinen aan de stationsuitgangen plaats vindt, kon het niet uitblijven, dat een onschuldige een onver- dienden klap opliep. In dit geval was het een vrouw, een dienstbode, die met den trein was meegekomen, oie, nadat ze op het politiebureau voorloopige was verbonden- zich voor verdere behandeling tot oen ge neesheer moest wenden. Na dit incident werd de arrestant per celwagen overge bracht naar zijn bestemming. ONGELUK OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG Te Apeldoorn is op den onbewaakten spoorwegovergang op den Watorlooschcn- weg de 16-jarige v. G., wonende aldaar, door don trein, die het traject Apeldoorn— Zwolle berijdt, gegrepen. Zijn letsel be perkte zjch tot een gebroken linker-boven been. Dokter Bouwman verleende hem tei plaatse geneeskundige liulp. Op diens ad vies is hij naar het ziekenhuis overge bracht. De trein had geen noemenswaar dige vertraging. Een gevaarlijke St. Bernard-hond MOEDER EN DOCHTER AANGEVALLEN Do landbouwer J. H. to Haaksbergen schafte zich onlangs ccn groote St. Bernard hond aan. die, naar spoedig bleek, een ver- an goedaardig karakter had. Op een gegeven moment besprong de groote vier voeter zijn meester en bracht den bejaar den man zware verwondingen aan den arm too die van dien aard bloken te zijn, dat de man dit lichaamsdeel nimmer meer normaal zal krijgen. Na dit voorval verkocht hij het beest aan der. heer K. van H. rijksveldwachter te Haaksbergen, die het dier geducht dresseer de en voor wicn het ontzag koesterde. Maar zijn kwaadaardige stroken bleken toch niet geweken te zijn. Toen de rijksveldwachter afwezig was, en diens dochter het dier wil- voeren, sprong de hond onverwacht op het meisje af, en beet het in den arm. Ilct beest hield vast. Op het hulpgeroep kwam de moeder toeloopen en ook deze werd door den hond aangevallen. De veertienjarige zoon van den Rijksveldwachter overzag de gevaarlijke situatie, waarin zich moeder en zuster bevonden, en haalde ijlings een rope- teerbuks van zijn vader, waarmede hij het dier een kogel door den kop joeg, zoodaf het. zijn prooi losliet. Aan het kordate op treden van den veldwachterszoon was het te danken, dat het groote beest niet nog meer onheil kon aanrichten. De cchtgenoote van den heer van Houten had toet. er nog betrekkelijk goed afgebracht, maar de doch ter liep vrij ernstige beten in den arm op, die door Dr. G. in het St- Anthonius-Gast- huis op tal van plaatsen gehecht moesten SCHIERMONNIKOOG IN DEN MIST Het eiland Schiermonnikoog was Donder dag in een dichten mist gehuld, die ten ge volge had, dat de rijksveerboot uit Oostma horn, die te ruim zes uur des avonds op Schiermonnikoog moet aankomen. het eiland niet heeft kunnen bereiken. Daar inmiddels de eb viel, kon de boot 's avonds niet meer binnenloopen. Een tiental passa giers. die van plan waren geweest met de veerboot naar Oostmahorn terug te keeren. bracht den nacht op Schiermonnikoog door. De Rijksveerboot, die gisterenavond Schiermonnikoog niet kon bereiken wegens de dichte mist, is vanmorgen te vier uur te Oostmahorn teruggekeerd. Van vijf uur gisteravond is de boot dus buiten gebleven. Daa.r de mist thans is opgetrokken kon de dienst hersteld den. Te acht uur vanochtend is de boot weer op Schiermonnikoog aangekomen. Branden Te Arnhem brak door ombekende oor zaak brand uit in het meubelmagazijn van den heer J. Kiezenberg aan Achter den To ren. De brandweer bluschto het vuur spoedig met eenige stralen. Het magazijn brandde geheel uit, terwijl ook een trap door het vuur vernield werd. De aanwezige meubelen, bedden, matrassen enz. werden een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Franeker brak brand uit in het ma gazijn „In de Raven" gelegen aan de Dijk- straat van de firma G. Th. Boskase, waarin een groote pretij bedden en kapok was op geslagen. De geheele voorraad ging door het vuur en waterschade verloren. Door het krachtig optreden van de brandweer, riii spoedig aanwezig was, werd grooter onheil voorkomen. Do brand moet waarschijnlijk veroorzaakt zijn door vonken die uit con kachel zijn gespat. Alles was tegen brandschade verzekerd. Te 'sGravenzande werden 'snachts de" huisgenooten van den tuinder Huisman aan de Dijkcrwaal gewekt door geknetter. Het bleek dat een groote steenon schuur, achter de woning in vollen vlam stond. De brandweer werd gewaarschuwd, doch de motorspuit verzakte in het vrij smalle pad, en bleef dus steken. Tengevolge hiervan brandde de schuur, waarin twee auto's, to taal af. De motorspuit is later met behulp van een kraanwagen op den weg getrokken. Tc Vlagt wedde (Gr.) is de manufac turenwinkel van J. Sashs door brand ver nield. De brandweer moest zich bepalen tot het nat houden van de belendende percec- lcn. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. Te Groningen ontstond een felle brand in een houten loods aan het Hoornsche Diep, in huur bij de firma Bodewes Detmer, fabrikanten van kleine motorboo ten. De loods, waarin machine-onderdeelen en verder oiie. benzine enz. waren opgebor gen, stond in eenige oogenblikken in lichter laaie. Do brandweer was weldra tel- plaatse en werkte met. twee spuiten. Het gelukte haar echter niet, de loods te redden. Deze brandde geheel uit, terwijl een motorboot, die onder een afdak op stapel stond, zwaar werd beschadigd. De schade die vrij aan zienlijk is, wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is tot dusverre onbekend. Te N ij v e r d a 1 brak 's nachts brand uit in een pand aan de Wilhelminastraat, be woond door de gezinnen Epema en Mondeel en waarin tevens gevestigd was de kappers zaak van den heer Bergman. De vlammen grejien zoo snel om zich heen, dat de vvoners zich met moetie in veiligheid kro. den stellen. De brandweer kon niet voorko men, dat het pand tot den grond toe af brandde. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De schade, welkp op f15.000 wordt geschat, wordt door verzekering ge dekt. Dobbelmb*.;a IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Oobbolmann'a Tabak an géén andara 1 Weerbericht Het dunne pültje geeft den vorlgen atand aan Hoogste stand te Valentia 777.2. Laagste stand te Röst 743.5. Stand vanmorgen halftwaalf 761.9. WEER VER WACHTING Matige, tijdelijk wellicht krachtige, N.W. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De gister genoemde depressie heeft haar kern naar Scandinavië verplaatst. Zij ver- i oorzaakte krachtige tot stormachtige win den aan de Noorsche kust en heelt vervol gens overvloedige neerslag gebracht. Sarna "(Midden-Zweden) tapte 36 mM. af sneeuw, hetgeen gelijk staat met een sneeuwbedek- king van meer dan 30 cM. Nordoyan en Rost, beide aan de Noorsche kust, hadden rosp. 26 en 25 mM. (regen en sneeuw). Ook thans is het vrijwel over geheel Scandinavië nog onaangenaam weer met harden wind, sneeuw en regen. De temperatuur is er ech ter gestegen. Dc depressie strekt haar invloed ook Z. tot over Midden en Z.-Duitschland uit. Ook over Centraal Europa wordt van vele plaat sen regen en motregen gemeld. Over Duitsch land daalde de temperatuur. In het W. van ons waarnemingsgebied be vindt zich thans van IJsland tot de Golf van Biscaye een uitgebreid hooge drukgo- bied. Hier en daar krachtige N.W. winden, brengen eenige afkoeling over IJsland en de Britsehe eilanden. Het is te voorzien, dat ook ten onzent dalingen van temperatuur op zal treden .Er bestaat zelfs eenive kans, dat zich uit de huidige drukverdeeling een vorstperiode gaat ontwikkelen. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt 4 Jan. 11.50 vjn. aan alle posten: Weest op uw hoede. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 7.0 C. 5 JANUARI. Zonsopgang 8.11 uur, zonsondergang 4.00 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 5 JANUARI. Van 's avonds 4.30 uur tot 's morgens 7.41 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Vorig Heden Vorfg Rbelnrelden 0.00 2.Ó1 Caub 10,6 l.fiH Rretsach 1.06 1.16 Ems J.55 1.61 Kihl 2.12 2.13 Coblens 2.34 2-18 Max au ?.«7 3.61 Trier 2.07 -'.04 Diedeshetm 1.22 131 Kenlen 2.'7 1.28 Mannheim 2.63 2.43 Pu^eldorf 1.52 1.35 Lohr 2.25 1.95 Bahrort 0.83 0.68 Mainz 0 47 (>.<2 Wesel 0.59 0.45 Itiig.n 1.58 1.19 Emmerik 1.85 1.71 Stuw Borghom gesloten Stuw Sambeek geopend Lobith 10.78 10.64 Kampen -0.14 -014 Nijmegen 8.39 8.27 Ejsden 48.35 48.53 St Andriea i'.OO 2 81 Maastricht 43.25 43.25 Arnhem 8.39 8.18 Grevenbicht 30.50 3'>.98 Vreeswijk iw 0.54 O.JS Venlo 13.45 13.40 Wester voort 8.88 8,77 Grave 'sluis; 11.21 88.88 Deventer 2.78 2.70 St Andriea 3.07 2.67 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Deifzjji 11.14 23.36 Hellevoetsl. 2.47 15.09 Terschelling 8.26 20.50 Willemstad 3.34 ln.55 Haningen 9.2U 2i.45 Brouwersh. 1.56 14.15 Den helder 7.15 19.30 Zierikzee 2.2a 14,55 IJinuiden 2.49 16.06 Weuieldinge 2.51 i>.14 Hoek v. Holt. 1. 8 14.12 Vlisslngeu 0.52 13,17 Öcheveningen Terueuzeu j.28 l3-.il ItoUeidaw 3.67 16.26 llausweert 2.16 14,42 DE ZAAK VAN DE HVA-AANDEELEN De instructie tegen de beide verdachten Paardenkooper en Wulff, die een aantal valseh HVA-aandeelen aan een commission- nair te Amsterdam hebben verkocht en die daarbij op heeterdaad zijn betrapt, is ge sloten. De behandeling van deze zaak ter openbare terechtzitting is dus binnen kor ten tijd te verwachten. De ex-consul van Costa-Rica De strafzaak tegen Paardekooper Sr, de vader van den verdachte in de HVA-zaak, die door de rechtbank tot twee jaar gevan genisstraf is veroordeeld wegens het ver strekken van valsclie passen, zal op 24 Jan. a.s. door het Hof in hooger beroep worden behandeld. Deze man, die ook betrokken is geweest bij de indertijd 700 geruchtmakende Veen- dammer-strafzaak, was vroeger consul van Costa Rica. Toen hij reeds ontslagen was ging hij door met het afgeven van passen en andere officieele papieren tegen betaling DE ONNES-ZAAK Naar wij vernemen zal de zaak tegen den heer H. Onnes van Nijenrode, die door de rechtbank is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde oplichting, waarschijnlijk ein de Maart in hooper beroep dooi het ge rechtshof worden behandeld. Destijds i6 de appèl behandeling uitge steld wegens ziekte van den heer Onnes. Als verdedigers treden wederom op mr T Muller Massis en mr N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello. liit het Sociale Leven CORRESPONDENTSCHAP Van den Ned. Chr. Bond van Personeel In Publieken Dienst is dezer dagen te Hengelo (Gld.) een corespondentechap opgericht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2