JHruuir £Viïtórljt (ümtraut ram tfmflflYLL Dagelijks verschijnt nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0,18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 cf. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijghaas No. 5366 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 4 JANUARI 1935 15e Jaargang abbertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 EEN WERKELIJK FONDS? Dan behoort er reserve vorming bij Door de maatregelen der Regeering met betrekking tot de Woningwetcomplexen wordt aan de besturen van stichingen en vereen,igingen en aan de gemeentebesturen meerdere armslag verleend. Reeds de ver laging van het rentetype gaf in verschil lende gemeenten eenige verademing, groo- ter naarmate het geldende rentetype hooger was. Ook de tweede maatregel brengt ver lichting van exploitatielasten, wederom niet gelijkmatig. Want naarmate de looptijd eener annuïteitsleening tot op dit oogenblik korter is, zal ook de vermindering van druk geringer zijn. De mogelijkheid bestaat, dat in sommige gemeenten geen behoefte bestaat aan het volle bedrag, dat langs deze weg voor huur- verlaging vrijkomt. In elk geval zullen de gemeentebesturen in alle ernst en na zorg vuldige overweging een antwoord hebben te geven op de vraag, of het geheele vrij- I komende bedrag voor verlaging van het huurpeil kan en mag worden aangewend. I Voor die vraag komt men te staan, nu blijk baar van de zijde der Regecring zoowel ten aanzien van de verlaging van het rentetype als ten opzichte van de verlenging van de looptijd der voorschotten algemeene doorvoering wordt beoogd. Deze vraag behoort men zich te stel len niet het minst met het oog op de I belangen der particuliere woningexplotatie. Wanneer tot dusver vele woningwetwonin- 1 gen op de verhuringsmarkt achterbleven, j wijl de huurprijs minder aannemelijk was dan voor huizen van particuliere eigenaars, kon men terecht betreuren, dat een groot kapitaal, belegd in deugdelijke woningen, zonder rendement bleef. Maar zeker niet minder bedenkelijk zou het zijn, wanneer publieke lichamen, geruggesteund door gel den der gemeenschap, aan de particuliere woningnijverheid een min-eerlijke concur rentie'zouden aandoen door de huur vast te stellen op bedragen, die blijven belangrijk beneden het huurpeil in de vrije maat schappij. Wij vermoeden, dat het mede ter onder vanging van deze bezwaren is, dat van de zijde des Ministers wordt aangedrongen op fondsvorming. Deze eisch werd reeds terstond gesteld toen tot renteverlaging was besloten. De verschillen tusschen de annuïteiten volgens het oude en het nieuwe rentetype worden gebracht ten bate van een fonds voor huurverlaging, dat wordt beheerd door het college van Burgemeester en Wet houders. Ten laste van dit fonds worden gebracht de gelden, bénoodigd tot dekking van de huurverlagingen der verschillende complexen, welke door den Directeur-Gene raal der Volksgezondheid zijn goedgekeurd. En als op 7 December j.l. de tweede maat regel per circulaire wordt aangekondigd, wordt ook daarin gezegd, dat deze sommen, om een oordeelkundige verdeeling van de vrijkomende gelden over de verschillende complexen mogelijk te maken, in hetzelfde fonds voor huurverlaging dienen te worden gestort. Fondsvorming alzoo, a f z o n d er- ij k e administratie, opdat de vrijkomende bedragen niet gedeeltelijk worden aange wend tot vermindering van eventueel na- deelige saldo's op de woningexplotatie, maar uitsluitend strekken tot huurver laging. Hoe wordt dit bereikt? De aanbevolen maatregel veroorzaakt uiteraard geen moei lijkheden, wanneer de inkomsten van het fonds precies voldoende zijn om de nood zakelijk geoordeelde huurdaling te financie ren. Bezwaren bestaan evenmin, wanneer het totale bedrag der vermindering groo- ter is dan hetgeen voor dit doel vrijkomt, omdat het meerdere naar aloud en trant voor rekening komt der gemeente. Alleen wanneer de gezamenlijke inkomsten van het fonds niet v o 11 e d i g voor huurver laging worden aangewend en het fonds der halve een batig saldo oplevert, rijst de .vraag, wat met dit overschot zal geschieden. Hieromtrent verspreidt de November-cir- culaire eenig licht. Daarin wordt het vol gende gezegd: „Een eventueel resteerend bedrag wordt bij de bepaling der exploitatie tekorten ter vaststelling van de bijdragen in aanmerking genomen. Jaarlijks B. en W. hij hun verzoek om vaststelling van de bijdragen over een gespecificeerde opgave van de baten en lasten van het fonds". Uit deze omschrijving spreekt niet ondui delijk de bedoeling om een eventueel over schot in mindering te brengen op de R ij k s- bijdragen. Het saldo wordt niet overge boekt, blijft Diet bewaard tot de nog kwa dere dag. Wel wordt aan de gemeenten voorgehouden, dat een eventueel overblij vend bedrag niet in mindering komt op de exploitatie, want voor de exploitatie-tekorten zijn de gemeenten aansprakelijk en zij zouden anders de buit wegdragen. De gelden behooren voor het bepaalde doel. huurverlaging te worden aangewend en tochhet saldo komt ten goede aan het Rijk! Fondsvorming öfpotverteren? Het laatste lokt niet aan en wordt te recht door dit kabinet op allerlei gebied van de hand gewezen, omdat het einde dezer methode zoo gevaarlijk is. Zou dat hier soms minder het geval zijn? Fondsvorming ook als het gaat om het financieren der zoo noodige huurverlagingen hebben wij tegen dit stelsel niets. Wij ach ten het logisch en practisch, mits het v o 1- ledig wordt doorgevoerd. Dat geschiedt hier niet, met d i t gevolg, dat de opzet, zooals de Minister zich die denkt, tot groote practische en financieele moeilijkheden lei den, zal. Nemen wij aan, dat het fonds in een ge meente de eerste jaren een overschot op levert. Dit zal de gemeente geen baat af werpen, want aan het einde van elk reke ningsjaar komt dit batige saldo ten goede aan het Rijk, dat jaarlijks schoon schip maakt Toch is het niet onmogelijk, ligt het veeleer voor de band, dat bij de voortgaan de teruggang in het maatschappelijk leven straks verdere huurverlaging noodzakelijk blijkt; en welke kostelijke bufferdiensten >u het fonds dan niet kunnen bewijzen! Maar niet alleen in het belang der ge meenten, ook met het oog op de v r ij e woningmarkt is handhaving der fonds- gedachte aan te bevelen. Wanneer jaarlijks de fondskas ten gunste van het Rijk wordt geledigd, zal menig gemeentebestuur be zwaarlijk de verzoeking weerstaan om dan maar het geheele beschikbare bedrag aan te wenden tot huurverlaging, ook als men met het huurpeil zóó sterk zou dalen, dat den particulieren huiseigenaars een minder faire concurrentie aandoet. Zelfs departementale controle is tegen een der gelijke politiek niet opgewassen, omdat men vanuit den Haag niet met volledige nauw keurigheid kan beoordeelen, of de huur- balans tusschen woningwethuizen en parti culiere woningen precies in evenwicht ■ordt gehouden. Deze bezwaren worden ondervangen, wan neer het thans vagelijk aangeduide fonds een w e r k e 1 ij k fonds wordt, wanneer eventueele batige saldo's van jaar tot jaar worden overgeboekt en gereserveerd voor volgende huurverlagingen, waaraan wel geen enkele gemeente ontkomen zal. Dan behoeft nergens een verdergaande verla ging te worden aangebracht dan de toe stand van het oogenblik eischt, omdat hier de oud-Hollandsche waarheid van toepassing is: wat in het vat is, verzuurt niet. Wij vertrouwen, dat de Minister van So ciale Zaken dit belangrijke punt nog eens ernstig zal overwegen, dat niet alleen van belang is voor de publieke lichamen, maar voor de geheele woningmarkt Het fonds worde in waarheid een fonds, wat het nu naar de aanvankelijke opzet niet is. Uitkeering dividend- en tantièmebelasting Aan de overzeesche gewesten. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp, uitkeering van dividend- en tantièmebelas ting aan de overzeesche gewesten, inge- In de memorie van toelichting wordt herinnerd aan de aanneming van een mo- tie-Helsdingen door den Volksraad, naar aanleiding waarvan overleg heeft plaats gehad tusschen de ministers van financiën en van koloniën, welk overleg hen tot de conclusie heeft geleid, dat het inderdaad niet billijk is, dat Nederland belastingen heft wegens de uitdeelingen, door in Ne derland gevestigde ondernemingen, welke in Indië haar bedrijf uitoefenen gedaan, voor zoover die uitdeelingen aan Ned.-ln- dië toekomen. Daarom verdient het aanbe veling de geheven belasting aan Ned.-Indië uit te betalen. Een raming van het bedrag, dat dit wets- voorstei ten laste van de Nederlandsch" middelen en ten bate van de Indische mid delen zal brengen, is uiteraard niet te ma ken. Indien het wetsvoorstel reeds gedurende )30, '31, '32 en '33 gewerkt had, zou dit bedrag zijn geweest in 1930 f 189,659.20, in 1931 f 106,249.11, in 1932 f 8,573.71 cn in 1933 f 9,545.15. Hoewel het wetsvoorstel op het oogenblik voor Suriname of Curacao wei nig of geen belang heeft, is volledigheids halve de regeling mede vo|r die gebieds- deelen getroffen. Ir. van der Maas terug in Nederland Het onderzoek van de „Uiver"-ramp. Ofschoon de .Leeuwerik" gisteren wegens b mist in Parijs moest blijven, is Ir. V a n der Maas reeds gisteravond per trein ie Amsterdam gearriveerd. Zooals men weet, heeft hij Irak bezocht, in opdracht van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, om in Rutbah-Wells een onderzoek in te stel len naar de oorzaken van de „Uiver"-ramp. Ir. Van der Maas heeft ter bevoegder plaai- natuurlijk nog geen rapport kunnen uit brengen, zoodat hij over zijn onderzoek geen bijzonderheden kon meedeelen. Wel betuig de hij, dat de regeering van Irak en de Royal Air Force op alle mogelijke wijze, hun medewerking hebben verleend. Te Rutbah-Wells verbleef hij twee dagen om de wrakstukken aan een nauwkeurig on derzoek te onderwerpen. Verder had hij te Bagdad besprekingen met den Irakschen luchtvaartdienst, met den K.L.M.-vertegen- woordiger en den Nederlandschen consuL Ir. Van der Maas beschreef het terrein van de ramp als een betrekkelijke vlakke plek, midden in de woestijn, waardoorheen een wadi loopt, een rivier, welke slechts periodiek water heeft. Ook thans was dit het geval. Ir. v. d. Maas, die zich meende van ver dere inlichtingen te moeten onthouden, zeide nog eens, overal veel medewerking te hebben ondervonden en op prettige wijze te hebben samengewerkt met de hee ren der K.L.M.-commissie, Nederlandsch-Russische Handelsbesprekingen Binnenkort hopen do heeren E. D. van Walree, Mr. A. N. Molenaar en Rethmeyer voor het Comité voor Ne derlandsch-Russische Handelsbetrekkingen te Moskou besprekingen te voeren. Met de delegatie reist mee de heer Nesterof, directeur van de Russische handelsonder neming Exportchleb. Bedrijvigheid op vliegveld Twente Tengevolge van de mist In veröand met den mist in het Westen des lands heerschte er op het vliegveld Twente gisteren groote drukte. Het Duitsche toestel, dat van Londen kwam, kon op Schiphol niet landen en vloog door naar Twente. Nadat passagiers en goederen waren uitgelaten, vervolgde de Junker de reis naar Berlijn. Het uit Berlijn komende Duitsche vlieg tuig voor Amsterdam cn Londen moest ech ter op Twente blijven. Evenzoo ging het met de „Uil" van de K.L.M., welk toestel uit Kopenhagen kwam, de „Zilvermeeuw", welke op weg was van Berlijn naar Amsterdam en een groot ver kcersvliegtuig van de Zweedsche maat schappij, dat van Malmö kwam. De passa giers zijn per D-treïn verder gegaan. Ook de post is per trein nagr Amsterdam voerd. De samenvoeging der Zaan- gemeenten Naar de mogelijkheid van samenvoeging der Zaangemeenten wordt door de Ged. Staten van Noord-Holland een uitgebreid onderzoek ingesteld. De verwachting be staat, dat dit onderzoek nog lang zal duren! De derde kruiser Naar wij vernemen is in het bouwen van Hr. Ms. „De Ruyter", de derde Nederland- sche kruiser, die momenteel bij Wilton te Schiedam in aanbouw is, een belangrijke vertraging ontstaan. Deze is het gevolg van het feit, dat zi j den bouw der machines bij de Mij. De Schelde te Vlissingen, onvoorziene moei lijkheden hebben voorgedaan. Als gevolg hiervan zijn ook de werkzaamheden te Schiedam ingekrompen, zoodat nog slechts een beperkt aantal arbeiders den bouw voort zetten. De marine-autoriteiten hebben een half jaar uitstel in de opleverings-termijn toege staan. Crematie van Baron Adatsji Onmiddellijk na de nitvaart. Na de uitvaartplechtigheid te Den Haag het stoffelijk overschot van Baron Adatsji van de Algemeene Begraafplaats aldaar naar Westerveld vervoerd. Nadat de vele bloemstukken in de aula waren neergelegd, werd de baar uitgedra gen. De plechtigheid werd slechts bijge woond door mevr. Adatsji, den heer en mevr. Takatomi en een tweetal leden van de Ja- pansche legatie. Onder de tonen van de Chants Séraphi- cpjes van Alain werd de baar neergelaten, Nadat de aanwezigen op Oostersche wijz9 afscheid van den overledene hadden geno men, verliet het kleine gezelschap de aula, terwijl de organist het Japansche volkslied speelde. Wij vernemen nog. dat de asch van den overledene naar zijn vaderland zal worden overgebracht. Alweer mis Steeds dezefde denkfout Dr Colijn ai et de toekomst nog steeds donker in. Ook dezer dagen heeft hij dat herhaald. De roode pers zoekt naar verklaring daarvoor. En ze schrijft: Dit ingeboren pessimisme wortelt zeker voor een deel in zijn calvinisti sche levensbeschouwing, die in dit tra nendal niets dan ellende ziet. Altijd weer dezelfde fout; alsof calvinis me on pessimisme synoniemen zijn. Wat maken velen toch weinig studie van de be ginselen van an deredenkenden 1 Men blijft maar napraten. NIEUWJAARSRECEPTIE TEN HOVE. De Koningin heeft gistermiddag 5 uur 45 ten paleize Huis ten Bosch de daarvoor vol gens gebruik in aanmerking komende Ne- derlandsche regeeringsautoriteiten en om 6 uur de dames eu heeren van de hofhou ding in de gelegenheid gesteld hun nieuw- iaarswenschen aan te bieden. NOODLANDINGSTERREIN TE WOENSDRECHT. De minister van waterstaat heeft 't nood landingsterrein bij Roosendaal opgeheven en een nieuw noodlandingsterrein nabij Woensdrecht aangewezen voor het verkeer van landvliegtuigen. Dit terrein, gelegen te midden van de bosschen nabij Hoogerheide, is op initiatief van den burgemeester het vorige jaar in werkverschaffing aangelegd. RADIO-CENSUUR. Kapt. ter zee H. Ferwerda. comman dant van het vliegveld De Kooy bij Den Hel der, zou gisteravond in het algemeene pro gramma, dat Joor de A.V.R O. werd ver zorgd, een rede houden over „Ons volk en de marine". De uitzending heeft echter niet plaats gehad, aangezien de algemeene pro grammacommissie er bezwaar tegen had. GO O O - Y E AR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. lourysen Zn Schoenfabriek Dongen Indische mais in Nederland Invoerfacilitelten vermeerderd Volgens een Anetabericht is met ingang an 2 Januari de reductie op de monopolie heffing voor mais uit Ned.-Indië bij invoer in Nederland verhoogd tot 40 cent per 100 kg. bij verscheping uit Java-havens en van Makassar, en tot 55 cent bij verscheping uit andere havens van Celebes en de omliggen de eilanden. Hierdoor wordt de Indische maïs op de Nederlandsche graanmarkt bevorrecht en dus de import uit Indië bevorderd. Drie maanden geleden is de tot nul ge zonken reductie, die voorheen f 1 per 100 kg. bedroeg weer gebracht op 25 cent, dat thans verhoogd is tot 40 cent Dit is dus hetzelfde als verlaging van het invoerrecht. Nu Laplacamaïs minder mooi en de goe- a zeer schaarsch is, en de invoer van Donau-maïs zeer bemoeilijkt wordt, kan bo vengenoemde maatregel er toe bijdragen, dat Java-maïs meer op onze markt komt dan tot dusver het geval was. Tot dusver werd niet zooveel Java-maïs aangevoerd. De kwaliteit was wel prima, doch het schijnt, dat er een eenigszins an dere smaak aan is. waaraan het vee eerst weer moet gewennen. GEMENGD NIEUWS Het Engelsche invoerrecht op tulpen Zooale we in het laatste „Praatuurtje" me dedeelden zijn er voorstellen van de Engelsche commissie voor invoerrechten, om opnieuw het invoerrecht voor de tulpen te verhoogen, ke ertoe zullen leiden dat de export naar En geland nog meer beperkt wordt. een onderhoud dat onze correspondent, aanleiding van de Engelsche voorstellen, met het bestour der Coöp. Centr- WestL Snij bloemenveiling, gevestigd te Honselersdijk had, werd ons verzekerd, dat door de verhoo ging de expoi-t van tulpen naar Engeland vrij wel onmogelijk wordt gemaakt. De export van dit product was in vroeger jaren naar Engeland van zeer groote beteeke- nis. In het Westland worden enorme hoeveel heden tulpen gekweekt, en het meerendeel ervan ging, hetzij per vliegtuig, hetzij per boot, naar Engeland. In de laatste jaren nam deze export door de hooge invoerrechten steeds meer af, en de nieuwe lasten zullen on getwijfeld nogmaals een daling veroorzaken. De vorige week had de Centr. WestL Bloe menveiling een aanvoer van plm. 71-000 dozijn tulpen. Maar nu wordt een belangrijk deel vcor het binnenland gekocht. De prijzen hier en in Engeland. De Engelsche kweekers beroepen voor het nemen der verzwaarde maatregelen zich op het feit, dat de Hollandsche tulpen daar te lande nog beneden productieprijs worden ver kocht. Vermoedelijk bedoe^n zij echter, bene den de Engelsche productieprijs. Momenteel brengen n.l. de tulpen aan de Westlandsche veilingen plm. 30 cent per do- rijn op, vorige week zelfs nog wel meer- De Engelsche invoerrechten bedragen plm. 30 cent per dozijn, waarbij dan nog komen de kosten voor verpakking, transport, commis iieloon enz. De Ho'landsche tulpen moeten dus n Engeland tenminste 80 a 90 cent opbrengen wil men eenigermate loonend kunnen expor teeren. De Engelsche kweekers, die buiten al deze belemmeringen staan, kunnen dus tot de zen prijs ruim concurreeren. En toch blijken z\i hiertoe niet in staat te zijn. Het bestuur der C.C.W.S. zeide ons dan ook dat hieruit wel blijkt, dat de Engelsche kwee kers op dit gebied der tulpenteelt ook zeker achter staan by hun Hollandsche collega's, die bij zulk een opbrengst in een gouden tijd perk zouden leven. Geleidelijk begint nu de stroom van tulpen te komen. Eerst in het West'and, waar lang zamerhand de z.g.n. „door-gekoelde" tulpen, d.w.z. waarvan de bollen in koelhuizen zijn ge forceerd, teneinde raken, maar vervangen wor den door de voor-gekoelde tulpen, die dus min der sterk zijn geforceerd. En dan komt de ge wone aanvoer. Doch ook in de omgeving van Rhijnsburg komen dan de vele duizenden tul pen aan de veilingen, en ook daar zal men getroffen worden door de nieuwe verhooging van de Engelsche invoerrechten. „Waar er nu algemeen een streven is tot verlaging der invoerrechten, doen de plannen van Engeland thans weinig prettig aan", concludeerde het bestuur der Westlandsche Bloemenveiling. AARDSCHOKKEN IN LIMBURG Rinkelende ruiten Vrijdagochtend omstreeks half vijf zijn in Midden-Limburg een of tv.ee aardschokken gevoeld. Uit verscheidene plaatsen werden ons hieromtrent berichten gezonden. Te Roermond voelde men eenige minuten vóór half vijf een schok, die vijf tot zes seconden aanhield. De meester inwoners werden uit hun slaap gewekt. Hier en daar rinkelden ruiten en losstaande voor werpen. Te Venlo werden kort na elkaar twee schokken waargenomen, waar van de eerste de sterkste was. Ook hier bleven de gevolgen beperkt tot het rinkelen van ruiten, enz. Voorts werden de schokken waar genomen te Heel, Heythuizen, Wurth, Baarlo en tnsschengelegen plaatsen. Wij vernemen nader, dat de aardschok ken hedenmorgen ook zijn waargenomen in de plaatsen Blerik, Tegelen, Velden, Arcen en Helden. In Zuid-Limburg werden de schokken niet waargenomen. Uit Essen .(Duitschland) wordt ge meld: Hedenmorgen om 5.07 uur werd in het kolengebied aan de Roer een vrij krachtige aardschok waargenomen, die ongeveer twee seconden duurde. Vaststaande voorwerpen raakten door de schok in beweging. In het Roergebied veronderstelt men, dat de beving haar centrum in de onmid dellijke nabijheid heeft en is ontstaan door het instorten van gewelven in stilgelegde verlaten mijnen. Het is echter niet onwaar schijnlijk, dat deze aardschokken een min der locale oorzaak hebben, aangezien ter zelfder tijd op Nederlandsch gebied in Limburg eveneens krachtige aardschokken zijn waargenomen. DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN LANDBOUW. Zijn werkzaamheden begonnen. "Woensdag 2 Jan. heeft de nieuwe directeur- generaal van den Landbouw, Ir A. Roebroek, zijn intrede gedaan op het Departement. Hij werd op zijn kamer namens alle ambtenaren der directie verwelkomd. Hij dankte voor de we'komstwoorden en sprak de hoop uit, dat allen eendrachtig in de beste verstandhouding met hem zouden samenwerken en dat op de zen gemeenschappelijken arbeid Gods zeeen zou mogen rusten tot heil van de zwaar be proefde landbouw, dus tot heil van ons Vader- Door gemaskerde bandieten overvallen Haar spraakvermogen verloren Toen de vrouw van den politiebeambte van de Staatsmijnen P. S., te Brunssum 's middags, toen haar man afwezig was. achter het huis kolen wilde gaan halen, zag zij twee gemaskerde mannen. Een van hen maakte juist aanstalte om van de boven verdieping van het huis naar beneden te springen. De man, die op den grond stond, dreigde de vrouw met een revolver, terwijl de ander, toen hij eveneens op den beganen grond stond, haar een klap tegen het hoofd gaf. waardoor zij neerviel. De mannen zet ten het daarna op een loopen. De direct ge waarschuwde politie stelde een onderzoek in en constateerde, dat de bandieten door een boven openstaand raam het huis waren binnengedrongen. Zij hadden alles over hoop gehaald en een-geldkistje inhoudende 250 gulden, buit gemaakt De vrouw van S. is door het gebeurde zoo van streek raakt, dat zij haar spraakvermogen heeft verloren. Hotel in vlammen Dc eigenaar gearresteerd Te Warffura (Gr.) is brand ontstaan in 't groote hotel van G. E. in de Hoofdstraat Het gezin, bestaande uit man, vrouw, drie kinderen en een dienstmeisje, kon rich, doordat E., die wakker was, den brand direct ontdekte, in veiligheid stellen. Het vuur is ontstaan in de gelagkamer en breidde zich met zulk een groote snel heid uit, dat aan blusschen niet meer te denken viel. Het geheele hotel benevens de inboedel is totaal afgebrand. De naast en tegenover het hotel gelegen huizen bekwa men brand- of waterschade. Verzekering dekt de schade. Naar wij vernemen is naar aanleiding van dezen brand de hotelhouder op ver moeden van brandstichting door de marechaussee aangehouden. Hij werd gevankelijk naar het gemeente/huis ver voerd, vanwaar hij naar Groningen is overgebracht en voor den officier van justitie geleid. De doodeiijke damp Echtpaar naar bet ziekenhuis Te Goes kreeg men tot ongeveer elf uur 's morgens geen gehoor aan de woning van het echtpaar Blom aan de Kamperfoelie straat zoodat men een ongeluk vermoedde. De politie, werd gewaarschuwd en verschaf te zich toegang tot de woning. Het bleek toon, dat het echtpaar 't slacht offer van kolendampvergiftiging was ge worden. De heer en mevr. Blom werden be wusteloos in de slaapkamer gevonden, ter wijl in de woning een zware kolenlucht hing. In een der benedenvertrekken brand de een haard. Na voorzien te zijn van de H. Sacramen ten der Stervenden werden de patiënten overgebracht naar 't R.K. Ziekenhuis. Hun toestand is ernstig. Niettemin begon latei- in den middag het bewustzijn bij beiden terug te keeren. MAIL UIT INDIË De mail, uit Indië verzonden per „Ko»a Gedeh", wordt heden verwacht te Amster dam C.S. om 21.10 uur, Rotterdam D.l 21.19 uur, Den Haag S.S. 21.30 uur. DE INBRAAK IN EEN STATION De 27-jarige M., wonende te Roden (Dr.), rlie Woensdagavond is aangehouden, vei- dacht van inbraak in het tramstation te Leek (Gr.) en steeds ontkende, heeft thans bekend, de inbraak te hebben gepleegd. Hij is ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. ROTTERDAM - DEN HAAG GEDURENDE JANUARI 1935 10% KORTING OP MAATKLEEDIN8 Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blx. 2 Te Berlijn is een opvallende leidersvergadering gehouden, die eindigde met een hartelijke trouwbc* tuiging aan Hitier. Jeftitsj heeft zijn i'egeeringsverklaring afgelegd, Laval is naar Rome vertrokken. Blz. 3 Het kerkelijk jaar 1934. IIL Het schaaktournooi te Hastings, Eu we speelt gelijk tegen Lilienthal. Sir Thomas weer alleen aan Nieuwe 4 pet. Conversieleening Amsterdam» groot f 29.400.000. De koers van uitgifte bedraagt 99 pet. tcxndpa/Êcx HET ONGELUK BIJ DE AMSTERDAMSCHE SPOORWEGWERKEtf De arbeider, die bij het ongeluk aan de spoorwegwerken te Amsterdam het leven liet, is de 19-jarige W. Stoppelenherg te Alblasserdam. De politie heeft de schuit, van welke dó ijzeren constructie van 30 ton in het water van den Ooster Ringdijk is gegleden vrij* gegeven. De arbeidsinspectie heeft thans liet verdere onderzoek in handen. AANVARING OP HET IJSSELMEER Op het IJsselmeer had een aanvaring plaats tusschen een motortjalk en een vis- schersvaartuig van den heer Westerling uit Durg-»rdam. Dit laatste schip werd zwaar beschadigd, terwijl de schouder van den be- jaarden heer Westerling werd ontwricht. De motortjaik die onbekend is gebleven is door gevaren. Het visschersvaartuig is naar Durgcrdam teruggekeerd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Uit Oost-lndie Hevige werking van de Krakatau BATAVIA, i Jan. (Aneta). Sinds heden ochtend vertoont de Krakatau een vrij he vige werking. Uit zijn krater stijgen pik zwarte rookkolommen op tot een hoogte van ongeveer 300 Meter. NIEUWE WERKKAMPEN BATAVIA, 3 Jan. (Aneta). Tijdens een vergadering van het steuncomité heeft de heer den Hamer van het kantoor van arbeid medegedeeld, dat een derde werkkamp voor opleiding in den kleinen landbouw voor kolo uitten zal worden geopend in de gebouwen en op de terreinen van de cultuurschool to Soekaboemi. SCHIP LOSGESLAGEN TANDJONG PRIOK, 3 Jan. (Aneta): Gieter middag is door een plotseling opkomenden storm het gouverneinenisvaartuig Valk. dat in de havenkom gemeerd lag. van de boeion losgeslagen en afgedreven. Later is het door middel van sleepbooten opgehaald. Er had den geun ongelukken plaats. DE BURGEMEESTER VAN ALBURY SOERARAJA, 4 Jan. (Aneta). De hurge- meester van Albury, de heer Waugh, is uit Australië geariheerd. Hij verklaarde aan de pers, hoe enthousiast hij was over do algemeene sympathie, welke hem in zijn gemeente van Hollandsche zijde is ten deel gevallen. Hierdoor heeft de kleine traditieloozo gemeente Alburv plotseling het grootste feit in l.nar 110 jarig beslaan ervaren. Hij gewaagde ook nog van de in tense deelneming der burgerij van Alburv over het lot, dat de Uiver heeft getroffen^

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1