Mooi WONEN te PIJNACKEP ZATERDAG 29 DECEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND Strijd tegen het Papieren gevaar. ADATSJI OVERLEDEN Rechtsgeleerde en diplomaat van gropte vermaardheid Na een ongesteldheid van eenige maan- deq is in de Boerhaave-klmiek te Amster dam op 64-jarigen leeftijd overleden de heer M. Adatsji, een internationaal rechtsgeleer de van groote vermaardheid, oud-president van het Permanente Hof van Internationa le Justitie en thans rechter iu dat Hof. Met den heer Adatsji is een geleerde en diplomaat heengegaan, die niet alleen in de rechtsgeleerde wereld een groot aanzien ge noot, doch ook op tal van belangrijke pos ten zijn land onschatbare diensten heeft be weren en bij verschillende internationale conferenties een vooraanstaande positie heeft ingenomen. M. A dalei. Zijn kwaal noodzaakte hem zich' dikwijls buitenslands te begeven om een kuur te on dergaan. Pe laatste maanden was hij on der behandeling van Prof. Snapper. Na zijn promotie te Tokio is hij in dienst van het ministerie van buitenlandsche za ken getreden als attaché en was als zooda nig in liet buitenland eerst werkzaam te Rome. Vprvolgeng was hij als zaakgelastig de werkzaam te Parijs. Daarna diende hij zijn land als gezant in Mexico en vervolgens in dezelfde waardigheid in België. Deze.laat ste functie bekleedde bij tijdens de oorlogs jaren, toen de Belgische regeering te Havre gevestigd was. Na dpn oorlog, in 1020, werd hij benoemd tot ambassadeur te Brussel en in 1927 als zoodanig te Parijs. Bij de eerste vergadering van den Volken bond was hij eerste plaatsvervangend gede legeerde van Japan en vervolgens op alle andere Volken bondsvergaderingen gevol machtigd gedelegeerde van Japan. Geduren de enkrle jaren vertegenwoordigde de thans ontslapen staatsman zijn land in den Vol kenbondsraad, waar hij de functie vervulde van rapporteur over de kwestie der minder heden. Ook was hij vertegenwoordiger van zijn land bij het Internationaal Arbeids bureau en in 1923 presideerde hij de Alge- meene Arbeidsconferentie. Bijzondere aan dacht trok zijn werkzaamheid en activiteit tijdens de eerste Haagsche Herstelconferen tie (1929—1930). Sinds Juni 1924 was de lieer Adatsji lid van het Permanente Hof van Arbitrage, terwijl hij voorts lid was van talrijke geleerde genootschappen. Sinds 1924 was hij lid yan het Instituut voor In ternationaal Hecht. In 1930 werd de lieer Adatsji gekozen tot rechter in het Permanente Hof van Interna tionale Justitie en in 1?31 tot president van dit honge rechtscollege. Hiermede had deze voortreffelijke jurist en diplomaat, de bekroning gevonden van zijn schitterende loopbaan. Drie jaar bleef hij president van het Hof. Toen word hij als zoodanig opgevolgd door sir Cecil IIursL De lu-er Adatsji was een beminnelijk mensch. die zich gedurende zijn verblijf in Pen Haag vele vrienden heeft gemaakt. Hij was in de diplomatieke en repeeringskrin- pen con zeer geziene persoonlijkheid. Zijn verscheiden zal groote ontroering wekken, niet alléén in ons land. maar ook in alle andere laudpn. waar men gelegenheid had zijn uitnemende gaven te loeren kennen. Pe Japansche "gezant bij het Nederland- sclic Hof, de hper Taketomi, is een schoon zoon van den heer Adatsji. Pe gezant was sinds Donderdag in Amsterdam en vertoef de aan het ziekbed van zijn schoonvader. Hongarije en de Kleine Entente Uit Boedapest.: De nieuwe Roemeensche minister van handel, Manuilescu, heeft op den Sommering een bespreking gehad met vertegenwoordigers der Hongaarsche regee ring o^r de kwestie van een eveutueeie hervatting van normale handelsbetrekkin gen tusschen Hongarije en de leden der Kleine Entente. De voorbereidende bespre kingen zullen twee dagen duren. De Tsjccho-Slowaaksche gezant te Boeda pest, Kobz. heeft in het „Prager Tageblatt" een voor Hongarije zeer vriendelijk gestemd artikel gepubliceerd. Dat heeft te Boedapest de aandacht getrokken, waar men evenwel m°ent. dat op deze vriendelijke woorden overeenkomstige daden moeten volgen Voorts wijst men er op, dat het toetreden tot het pact van Rnsie afhankelijk is van de toe stemming van alle drie de onderteekenaars van het protocol van Rome. Nog steeds be staat tusschen de drie mogendheden volko men overeenstemming over het feit, dat do toetreding van derden tot de protocollen van Homo slechts kan geschieden onder de reeds herhaaldelijk uit uiting gebrachte re- eele voorwaarden. Tn dé bladen wordt in het. licht gesteld, dat zonder een opheldering van het minder heden vraagstuk het een weg banen voor normale betrekkingen tusschen de beide lan den ondenkbaar is. De uitlevering van den communist Neumann Zal Zwitserland den te Zürich gearres teerden Duitschen communist Heinz Neu mann uitleveren? De bondsraad heeft zich gisteren met deze vraag bezig gehouden. Officieel wordt nu gemeld, dat Neumann, die o.a. wegens moord wordt vervolgd, op Duitsch verzoek voor uitlevering in arrest gehouden wordt. Hij ondergaat op 't oogen blik een vrijheidsstraf in verband met een pasvergrijp. Of uitlevering plaats zal heb ben hangt evenwel af van de vereischte en nog niet. ontvangen bescheiden, die een nauwkeurige omschrijving van de strafbare daden moeten bevatten. Eerst dan zal beslo ten worden of het Duitsche verzoek om uit levering gegrond is en of een juridische plicht tot uitlevering bestaat. De beslissing zal worden genomen na bestudeering van alle. juridische en staatsrechtelijke gezicht»- cuntea, Gisteren namen wij een stuk op over het gevaar, hetwelk in Duitschland verbonden is aan dc positie van Rosenberg. Heden iets tegenovergestelds, waaruit gelukkig wèl wat goeds spreekt. De Maasbode klaagt over de slechte lectuur, welke de stationsboekliandel in Nederland al te veel aanbiedt. Hiertegen over wordt gesteld, de -wijze, waarop Hitier in Duitschland de gemeene lectuur heeft opgeruimd. De Maasbode schrijft: „Er kan veel tegen de gedragingen van het Hitler-regime in Duitschland worden aangevoerd, maar één ding moet het tot eer en lof worden nagedragen, en dat is, dat het van den eersten dag van zijn bestaan en optreden voor de zuivering van den sta tions-boekhandel op opvallende wijze heeft gezorgd. Wie in het tegenwoordige Duitschland eenige aandacht aan den spoorwegboekhan del wijdt, waar in het land ook, tot zelfs op de perrons der Duitsche grootsteden, zal nergens tot een erge.rnis worden gewekt, als waartoe onze Hollandsche stationskiosken gelegenheid geven. In Duitsohland heeft men bij ervaring op dit gebied geleerd en begrepen. Jaren en jaren is het geleden, 't was nog vóór den wereldoorlog, dat de toenmalige hoofdredacteur en leider van het. eerste Fransche tijdschrift, de „Revue des Deux Mondes", graaf d'Haussonville, een verken ningsreis maakte door Duitschland om den toen geweldigen en bewonderenswaardigen economischen en industrieeleu opbloei van het Duitsche rijk onder Keizer Wilhelm II te bestudeeren. Van deze reis gaf hij een op getogen relaas in zijn „Revue des Deux Mondes". Maar wij herinueren ons, dat hij deze ar tikelenreeks beëindigde met een zeer merk waardige waarschuwing. Alvorens naar Parijs terug te keeren, aan schouwde hij aan een der Duitsche grens stations de kiosken van don spoorwegboek handel. En wat hij daar in een vluchtig moment overzag, deed hem de verzuchting slaken: „nu is de dag der revanche zeer nabij". Hij constateerde hoe de trotsche Duitsche volkskracht, die eenmaal het Fransche volk had overwonnen en beschaamd, langzaam maar zeker ondergraven werd door de meest schandelijke pornografie in woord en beeld. Graaf d'Haussonville, wij allen hebben het ervaren heeft toen goed gezien, de déba- cle heeft zich niet lang meer laten wach ten. En, als Hitier zich voorstelt dc Duitsche volkskracht weer op en omhoog te voeren, dan heeft hij meteen begrepen, waar hij in de toekomst het Duitsche volk voor hoeden en bewaren moet. Den volksvijand der pornografie zal hij voor een tweeden keer niet meer Linnen eigen grenzen halen. De waarschuwing en de profetie van een Graaf d'Haussonville, het voorbeeld en op treden van een Adolf Hitler, mogen ook ons een wenk en een vingerwijzing zijn. Het is meer dan tijd! Caveant Consules! De Japansche oliewetten Verdere Engelsche en Amerikaansche stappen Uit Londen: Gisteren zijn door den Brit- schen en den Amerikaanschen ambassadeur to Tokio verdere stappen gedaan met be trekking tot de nieuwe Japansche oliewet- len en derzelver uitwerking op de buiten landsche maatschappijen. Naar verluidt is bij deze gelegenheid het Mandsjoeyijsche oliemonopolie niet ter sprake gekomen. Dc nieuwe Japansche wel, die verplicht stelt, dat de maatschappijen een olievoor raad houden voor zes maanden, machtigt de regeering de quota en prijzen vast te stellen. Daar kort geleden bekend werd ge maakt, dat bij het vaststellen der quota alle handelsvermeerdering aan Japansche leve ranciers zou worden gegund, zou de uitwer king van de wet op de buitenlandsche maat schappijen niet alleen zijn, dat zij op byzon- der zware extra-kapitaallasten zouden ko men te ziten, maar dat zij bovendien van de gelegenheid zouden worden beroofd dit goed te maken door een vermeerdering van hun handel. EEN SNELLE POSTVLUCHT NAAR DEN CONGO. Met de Comet „Reine Astrid". Eén der Dehavilland Cornets, cjie aan de Melbourne-race heeft meegedaan, heeft nu in Belgischen dienst een postvlucht gemaakt van Brussel naar Leopoldville in den Congo en terug. Het vliegtuig, dat bestuurd werd door den Engelschen piloot Waller en den Belgischen Franchomme, is gistornamid- dag weer op Kot vliegveld Evero geland. Den vliegers werd een enthousiaste ont vangst bereid. Het vliegtuig draagt titans den naam „Koningin Astrid". De heenreis ging in 24 uur en 32 minuten, de terugreis in 23 uur 21 minuten. De vliegers noemden als een der moeilijkheden waarmee ze te kampen hadden de groote zwermen sprink hanen. Te Leopoldville hebben ze bijge woond, dat de lucht er door verduisterd was en een Fransch vlieger tot dalen werd ge dwongen, daar zijn motor vol spinkhanen zat en hij geen halven meter voor zich uit kon zien. TE VEEL REGEN NA EEN DROOGTE PERIODE. Na de rampspoedige droogte, die in de laatste jaren op hot eiland Cyprus hcoft g^- heerscht is thans weer eens regen gevallen. Ongelukkigenvijze was de regenval zoo sterk, dat het grootste waterreservoir de hoeveelheden water niet heeft kunnen ver werken, zoodat verwoestende overstroomin gen zijn ontstaan. VIJF ARBEIDERS OMLAAG GESTORT. Uit Brussel: In het paviljoen van chemi sche producten der Belgische afdeelingvan de wereldtentoonstelling 1935 heeft zich Don derdag een ernstig ongeluk voorgedaan. Een losse ladder van een stelling van stucadoors, die daar aan het werk waren, brak plotse ling door, met het gervolg, dat een vijftal werklieden naai' beneden stortten. Drie hun ner bekwamen beenbreuken, de twee ande ren liepen ernstige kneuzingen op. AARDBEVING IN ZUID-PORTUGAL. In de provincie Aelgarvc in Portugal heeft >n krachtige aardbeving ontsteltenis ge wekt. De muren van het voormalige Moor- sche kasteel Silves zijn ingestort. ZWARTE PEST IN KIANGSOE. In de Chineesche provincie Kiangsoe, op ongeveer 200 K.M. ten Noorden van Nan king, zijn duizenden personen aangetast door de z.g. zwarte pest. Velen zijn reed* overleden, De reis van Laval naar Rome Het' „Petit Journal" meldt, dat Laval hoogstwaarschijnlijk 2 Januari naai- Rome zal vertrekken en daar drfc dagen zal blij ven. Hij zou naar Rome vertrekken onmid dellijk na den ministerraad, die op 2 Jan. gehouden zal worden. Van de drie dagen te Rome zullen twee worden besteed voor de onderhandelingen met Mussolini en één voor een bezoek aan den Paus. •Ofschoon de Engelsche ambassade in Ro me verklaart, dat daar niets bekend is van een ontmoeting tusschen Mussolini en Sir John Simon, komen toch uit Londen berich ten binnen, volgens welke men/in Engel sche politieke kringen van meening is, dat Simon voornemens is in een Noord-Italiaan- sche stad een ontmoeting te hebben met Mussolini ter bespreking van het ontwape- ningsvraagstuk. Deze Engelsch-Italiaansch© besprekingen zouden, aldug wordt ver klaard, de reis van Laval naar Rome kun nen voorafgaan en later leiden tot een Fransch-Engelsch-Italiaansche gedachten- wisseling. PARIJS, 29 Dec. De minister van buiten landsche zaken, Laval, heeft den Franscheji ambassadeur te Rome gisteravond het Fran sche antwoord op de voorstellen van Mus solini doen toekomen. Het bestaat uit twee hoofdpunten, die de meestal goed ingelichte buiteulandsche me dewerkster van de „Oeuvre" aldus samen vat. 1. Een garantieverdrag over de onafhan kelijkheid van Oostenrijk. Dit verdrag zal in de komende dagen te Rome door Italië, Joego-Slavië en Tsjecho- Slowakije worden onderteekend eu staat open voor toetreding van Frankrijk, Roeme nië, Engeland, Hougarije en Duitschland. 2. Dc onderteekenende mogendheden ga randeeren wederzijds eikaars grenzen. Wanneer deze verklaringen juist zijn, be- teekent het, dat de Fransche regeering er aan vasthoudt de mogendheden der Kleine Entente als een politiek staatsgeheel te be schouwen en de Kleine Entente als zoodanig aan de Fransche overeenkomst wil lateu deelnemen. Beuesj cn Titoelescoe zouden reeds mon deling hun instemming hiermede hebben betuigd. Aan de goedkeuring van Jeftitsj valt niet te twijfelen eu ook de Engelsche regeering staat welwillend tegenover het plan. De vraag is echter of dc ItaJiaansche re geering, met het oog op dc overeenkomst met Hongarije, die stellig een nog niet be kend politiek gedeelte bevat, zich bereid kan verklaren tot aanvaarding van het Fransche voorstel. Indien dit wordt afgewezen, zal de Fran sche regeering voorloopig van voortzetting der onderhandelingen afzien, aangezien zij van meening is, dat dan weer een bepaal den tijd alle mogelijkheden tot nieuwe voor stellen zijn uitgeput. Bolivia's verdediging van het Oiiegebied. BUENOS-AIRES, 29 Dec. De Paraguaan- sche troepen zijn gisteren een nieuwen aanval begonnen op de operatiebasis der Bo- liviaansche troepen, Villa Montis, waardoor nieuwe blopdige gevechten aan de grens van den Grand Chaco zijn ontstaan, waar aan in totaal 80,000 man deelnemen. Volgens mededeelingen van liet Boli- viaansche commando zouden de Para guanen echtér met zware verliezen zijn te ruggeslagen. Ten Zuiden van Villa Monies hebben de aPragnanen bovendien in den Pilcomajo- sector nieuwe aanvallen op het Boliviaan- sche front gedaan. De Bolivianen beschikken aan het front thans over 50.000 man, terwijl zij met do opgeroepen reserves, van 18 tot 45 jaar, ho pen binnenkort met 150.000 man de. rijke oliegebieden te kunnen verdedigen, die de inzet zijn van den geheelen oorlog. OUD PREMIER AZANA IN VRIJHEID GESTELD. Het hooggerechtshof te Madrid heeft de in vrijheidstelling gelast van Azana, den oud-premier, die aangehouden was als ver dacht van medeplichtigheid aan den Cala- laanschen opstand, omdat de opstandelin gen hem bestemd haddeu tot president van de federatieve republiek. De bewijzen van Azana's schuld ontbraken Ook de oud minister Luis Bello is op vrije voeten gesteld om die reden. DE „ATLANTIQUE". De assuradeurs van het luxe-passagiers schip „AÜantique", dat voor twee jaar door brand werd verwoest., hebben hun beroep verloren en moeten de volle verzekerings som (170 millioen fres.), plus zes pet. rente 'S jaars, uitbetalen. Ook zijn/zij veroordeeld in de kosten van het geding. Kort Nieuws Professor Carlo Lotti, bekcud door zijn onderzoekingen betreffende maagkanker, is te Lisa (Italië) overleden. De Cockerill-scheepswerven te Hobokea bij Antwerpen hebben het bedrijf moeten stop zetten. Men is echter met Rusland in onderhandeling over den bouw van verschil lende schepen en hoopt óver een paar maan den weer to kunnen beginnen. In Engeland wordt overwogen voor werkloozen in de noodlijdende gebieden vol gend jaar meer tent-kampen in te richten, n.l. 30 in totaal, waar ze 12 weken opeu lucht-werk kunnen verrichten bij goede voe ding en kleeding. In Denemarken worden thans krachti ge pogingen aangewend om naar Engelsch voorbeeld de sportbeweging naar den Zater dagmiddag te ve.rplaa.tsen en den Zondag daan-an geheel vrij te maken. Byrd's geologen hebben ontdekt, dat langs den 145sten meridiaan de Zuidpool door een uitgestrekt hoogland in verbin ding staat met het Mary Byrd-land. Men dacht tevoren met een enorm en gletscher te doen te hebben. Het is heden 100 jaar geleden dat dc beroemde Engelsche econoom Thomas Ro bert Malthus is overleden. Hij is de man van het beroemde boek „Do pevolkings- wet", waarin hij onthouding van kinder- rtbrenging als economisch middel pro- De Egyptische regeering laat dé gehei men van de historische Roode Zee door een scheepse'xpeditie onderzoeken. Van Roomsc.be zijde in de Ver. Staten wordt aangedrongen op een ingrijpen van de bondsregeering tegen het lynchen. Gemengd Nieuws. ONTPLOFFING IN EEN SCHOENFABRIEK Verschillende arbeiders gewond Te Waalwijk is in Ivo van Haren's schoenfabrieken, in de afdeeling, waar in liclht brandbare stoffen worden be waard, zooals benzine en aceton voor het vervaardigen van cementlijm voor eigen gebruik, door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken. Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met de ontruiming van het lokaal en de blussching. Plot seling ontplofte met luiden knal een groot vat aceton. Door de uitslaande vlammen werden verschillende arbei ders min of meer ernstig in het gezicht gewond. Het ernstigst waren er aan toe de arbei ders C. van Oostrum, R. van der Hammen A. de Brouwer en Van de Bogaart, allen uit Waalwijk en Kogi, een knecht van de firma Schepers uit Heerlen, die in het gebouw aanwezig was in verhand met de installatie van een nieuw deel van het gebouw. Deze menschen werden per auto naar het zieken huis vervoerd. Eenige andere arbeiders lie pen lichtere brandwonden op. Ook A. van der Heiden uit Drunen is later in het zie kenhuis opgenomen. Ook al in verband met de installatie van de nieuwe afdeeliiig waren op dit uur niet alle arbeiders aanwezig. De brand had op zich zelf niet veel te beteekenen en kon dooi* eigen bluschmiddelen van de fabriek worden gebluscht. De brandweer van Waal wijk, die spoedig ter plaatse was, behoefde niet in te grijpen. De schade is niet aanzien- lijk. Bij nadere informatie in het ziekenhuis 1iIp-v, dat bij geen der gewonden ernstig le\ ..sgevaar bestaat. Doodelijke Auto-ongelukken Het negenjarig meisje Claana van der Wal, te Groningen, is Donderdagmiddag in de Moes straat onder een vrachtauto geraakt, waarop tij was geklommen. In ernstige toestand werd zij naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht, waar zjj Vrijdagavond aan de gevolgen is over leden. Te Amsterdam fietste de 18*jarige J. Struik worn .de in de gemeente Haarlemmermeer, op den Sloterstraatweg, vlak achter een auto bus van lijn G. Toen de bus stopte gooide de jongeman het stuur om en reed met flinke vaart langs de autobus. Juist op dat oogenblik naderdt van den anderen kant een onge laden vrachtauto. De bestuurder van deze auto zag de jongeman, die doordat hij achter de bus had gereden, eerst op het laatst© oogenblik zichtbaar werd, te laat. Struik werd gegrepen en op slag gedood, JUBILEUM Op 2 Januari hoopt de heer J. van der Burg Czn., te Vlaardin^en, te herdenken, dat hij vóór 50 jaar bij zijn vader in de zaak kwam. Mede door dc groote activiteit van den jubilaris breidde zich de zaak re gelmatig uit. Werd vóór 50 jaar alleen het kuipersvak uitgeoefend met 21 knechts in een kleine kuiperij, in de loop der jaren, later onder de naam van C. van der Burg en Zonen, werd dit bedrijf steeds ^rooter, terwijl het groeide tot Stoorakuipcrij-Kistenfabrlek-IIa- ringhandel-Zouthandel-Traanfabriek, met ruime fabrieken cn werkplaatsen, werkver schaffend aan 250 tot 300 man personeel. MOTORIST TEGEN SPOORWEGBOOM GEREDEN Te Tilburg wilde bij de Koestraat een motorist, met op de duo een passagier, den overweg oprijden. Do spoorwegboom aan die zijde was juist zakkende. Vermoedelijk door den regen heeft de motorrijder niet voldoende zicht gehad en is hij tegen dan zakkenden spoorwegboom opgereden. De motorrijder en de duozitter werden over den weg geslingerd. Beiden bekwamen een zware hersenschudding en andere verwon dingen aan hoofd en gelaat. Ir. hoogst ern- stigen toestand werden ze per auto van den G.G. en GD. naar het ziekenhuis overge bracht. De motorist bleek te zijn J. Klots, uit Den Haag. WOLVENRAS Gedurende eenige weken zijn in de Vier Ambachtspolder te Teraar 23 schapen ver scheurd door honden. DOOR ZIJN ZWAGER GESTOKEN Te Zwartemeer onder Emmen, had een he vige ruzie plaats tusschen den 28-jarigen G. Beekman en zyn zwager P. Er volgde een vechtpartij, waarbij B. plotseling een steek met een met; in de zijde kreeg- Hü zakte bewusteloos ineen en werd in ernstige toestand naar het Acad. Ziekenhuis tc Groningen overgebracht. VERDRONKEN Terwijl 's avonds het 15-jarlg zoontje van den heer Duinkerken te Zwartemeer zijn jon gere zusjes van de Kerstfeestviering in d« Ned. Herv- Kerk te Barger Oostervecn wilde halen, is hij', waarschijnlijk door den mint mis leid, hij een der bruggen over de Westra's wijk met zijn fiets te water geraakt en ver dronken. Later werd zijn lijk opgehaald. AANRIJDING OP ONBEWAAKTEN OVERWEG Te Schalkwijk reed een Dieseltrein tegen een vrachtauto beladen met zand. Gelukkig kwamen geen persoonlijke onge lukken voor, daar de inzittendcu bijtijds van de auto konden springen. Van dc Diesel- trein, die direct stopte en voldoende sisma len moet gegeven hebben, waren eenige treeplanken beschadigd. De auto werd zwaar beschadigd. 2 min. v.af Station Electr. Spoor Haag- Rotterdam, dir. bij Kerk en Scholen. PRACHTIG UITZICHT Moderne HEERENHUIZEN TE KOOP KOOPPRIJS vanaf 5500 GULDEN Op eigen grond. Te bevragen op het werk en Zuid-Einde E 38, te Delfgauw. Telefoon Delft 1030. Branden Te Beverwijk ontstond brand in de woning Doven de carro&serieinakenj van ds firma Th. Janssen en Zoon aan de Peper straat. De brandweer werkte met drie stra len en wist het vuur binnen de muren te houden. De bovenverdieping brandde nage noeg geheel uit Tijdens den brand moest het verkeer HaarlemAlkmaar worden om gelegd. Ook ontstond brand op de zolderver dieping van de r.k. jongensschool aan den Galgenweg. Dooi' ingrijpen op het juiste oogenblik wist men erger te voorkomen en kon het vuur met één straal worden ge bluscht. Te Harencarspel (N.H.) fs de tim mermanswerkplaats van Do Vries afge brand. Veel hout, gereedschap en inboedel werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Middelburg brak brand uit in het groote perceel van de firma gebr. Daniélse in de Langovile, waarin een slagerij is ge vestigd en welk perceel mede bewoond wordt door don kleermaker IJ. Somer. De brand ontstond op de tweede verdieping en spoedig sloegen de vlammen hoog uit. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist het vuur tot de tweede verdieping te be palen, welke geheel uitbrandde. De oorzaak is ombekend. Verzekering dekt de schade. Weerbericht Weer wordt 'n bericht gelanceerd over de aanstaande verzoening van koning Ca rol van Roemenië en zijn gescheiden vrouw Prinses Helena. Kroonprins Michael zou naar zijn moeder te Florence vertrokken zijn met geschonken van Carol voor de Prinses en er zou een ontmoeting tusschen de gascheidenen in het voorjaar worden voorbereid. Twee tot levenslang veroordeelden in Denver hebben zich beschikbaar cpsteld voor proeven met een anti-tuberculose-se- ï'iim. Zij zijn er gezond doorgekomen en thans, volgens dc afspraak, in vrijheid ge steld. INBRAKEN Te Achterveld hebben rijksveldwach ters 's avonds een vreemdeling aangehou den. die den voorafgaanden nacht bij den vader van 't Jonger.spaviljoen der Rudolph- stichting en bij een landbouwer had ingo broken en geld en gouden voorwerpen had ontvreemd. Na zijn aanhouding bleek de arrestant een ontvluchte van Avereëst te zijn, waar hij als psychopaath een gevan genisstraf van negen maanden moest onder gaan. waartoe hii wegens diefstal van gou den ringen was veroordeeld. De gestolen gouden voorworpen waren nog in zijn be zit, doch van het ontvreemde geld was niets meer te vinden. Te Beverwijk bezochten inbrekers de woning van den tandarts H. waarin zij door een tuimelraam binnendrongen. Men ver mist een damestasch en een klein bedrag aan geld. Vervolgens was de villa van de Wed. L. aan de beurt. Men sneed hier een ruit uit aan de achterzijde van het huis en maakte verder de telefoon onbruikbaar. Ook hier bepaalde men zijn keuzo tot eeniggeld. De woning van den gemeente-ontvanger S. was het derde operatie-terrein. Hier kwam men binnen door het forceercn van een deur, doch de daaraan verbonden moeite was niet in overeenstemming met de buit, want er bleek in deze villa niets van d« gading der hoeren aanwezig. Tenslotte heeft men nog een fioging tot inbraak bij dr B. Jr gedaan. De indringers schijnen hier te zijn gestoord, want zij hebben het gelaten bij een poging om een in lood gevat raam te verwij deren. Te Zevenhuizen (Gr.) werd 's nachts ingebroken in de Geref. Kerk. De buit is voor de dieven echter gering geweest, want twe'o busjes, één voor dc zending en één voor de Vrije Universiteit, welke door hen zijn meegeuomen. waren kort geleden nog geledigd. De collecte, welke was gehouden voor de diaconie en waar de dieven waar schijnlijk bet oog op hebben gehad, was door dc diakenen op een veiliger plaats ge bracht. DE SLACHTOFFERS VAN DE AUTORAMP Te Eroraer-Compascuum zijn de lijken van de vijf aldaar wonende slachtoffers thans op gebaard in de consistoriekamer van de Geref. kerk aldaar. Zij" zullen vandaar uit waarschijn lijk Maandag a.s. gelijktijdig worden teraarde- besteld- DE GEZONKEN „NOORDGEUL" Een drietal booten van Van der Tak'6 ber- gingsmaatechappij is vertrokken naar de plek 5 myl boneden Marken, waar in den avond van 24 Dec. j.l. het 900 ton metende sleep- schip „Noordgeul" door het inslaan van de luiken plotseling is gezonken. De vrouw van den schipper en een knecht zijn daarbü verdronken. Schipper H- Bouman en zijn broer A. Bouman, uit Rotterdam, kon dendoor de opvarenden van de sleepboot „On derneming", welke dc „Noordgeul" op had, worden gered. Men zal trachten de lading grint, welke de „Noordgeul" vervoerde, uit het schip te halen. Vermoedelijk zal dit werk wel eenige dagen in beslag nemen. Na het bergen van de lading zal worden getracht de „Noordgeul" te lichten. BINNENLAND. Colijn met verlof naar Parijs De Minister-president Dr. C o 1 ij n is he denmiddag vergezel van Mevr. Colijn van Waalhaven per vliegtuig voor een verlof van enkele dagen naar Parijs vertrokken. Midden-Europeesche tijd Agrarische herwaren De Algemeenc Nederland6che Zuivelbond (F.N.Z.) heeft in een adres aan de Eerste Kamer verzocht het wetsontwerp tot invoe ring van den Midden-Europeeschen tijd te verwerpen. Het voornaamste bezwaar is, dat juist in de morgenuren in het boerenbedrijf het meeste werk binnenshuis moet geschieden cn dat een zeer groot gedeelte van het japr veertig minuten langer met kunstlicht zou moeten worden gewerkt. Vergadering Kritslik Frysk Selskip In de Harmonie te Leeuwarden werd op I Dec. dc gewone jaarlijkschc vergadering van het Kristlik Frysk Selskip gehouden onder leiding van den voorzitter, dr. W. Kok te Huizum. Het dunne ptjltj* geeft den vorigen «tend aan BAROMETERSTAND Hoogste stand ie Reval 776.9. Laagste stand te Thonshavn 746.9. Stand vanmorgen halftwaalf 752.3. WEERVERWACHTING Krachtige tot matige, later wellicht tijde lijk vorder afnemende Z.W. tot N.W., later weer krimpende wind, half tot zwaar b<v wolkt of be.rokken, aanvankelijk nog weinig of geen, later weer toenemende regenkans, zelfde temperatuur. BUITTTLANDSCH WEERBERICHT De secundaire depressie welke gister met zware dalingen van den luchtdruk nabij de Spaansche en Portugeesche kuet was gele gen, heeft zich N.N.O.-waart6 verplaatst ca bevindt zich thans boven Ie-rland- In het Z.W. van het. waarnemingsgebied stijgt de barometer thans snel. doch ver ia hot W. blijft op den oceaan de depressie- toestand nog gehandhaafd. Rond de bovengenoemde secundaire waait het. hier en daar krachtig uit Z. tot W. of N.W. Over Scandinavië en Finland bleef het weer onder hoogen druk-invloed nog rustig. Vooral in Lapland komen zeer lage tempe raturen voor. - Neerslag viel vooral over de Britsen# eilanden en veranderingen in de drukver- deeling wijzen op tijdelijke ruiming van dei» wind. Aanvankelijk waren de neerslagkan, een klein. Niet onwaarschijnlijk is het echter dat. zich weer spoedig de invloed der depres sie in het V/. zal doen gelden. De tempera/» tuur zal slechts weinig veranderen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 9-6 C. 30 DECEMBER Zonsopgang 8.12 uur, zonsondergang 3.f>3 uuï Maan op v.m. 1.37 uur, onder v.m. 11.27 uur 31 DECEMBER Zonsopgang 8.12 uur, zonsondergang 3.54 uu* Maan op v.m. 2.54 uur, onder v.m. 11.46 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 30 DECEMBER Van 's avonds 4.23 uur tot 's morgens 7.42 uur 31 DECEMBER Van 's avonds 4.24 uur tot 's morgens 7.42 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Vorig Heden Vorig Rhelnfelden 1.91 1.90 Cm ub 137 1.81 Rreisach 0.9? 0.00 Em» 1.33 ï-32 Kebl 1.93 1.98 Coblens 1.34 1-78 Mazan 3.49 3.35 Trier 1.40 1.4t Diedeshelm 0.7fi 0 70 Keulen 1.50 J.f>6 Mannheim 2.24 2.21 Dusseldorf 0.91 098 Lohr 1.20 1.20 Rabrort -0.12 -0.18 Mainz 00Ó 0-'5 Wesel -0.09-0.05 Bingen 1.30 1,29 Emmerik 1.96 1-30 Lobttb 10.20 10,23 Kampen -0.04 -0.01 Nijmegen 7.87 7.95 EyadeD 00.00 48.00 8t Andries 9,48 2.68 Maastricht 48.80 49.80 Arnhem 7.84 7.90 Grevenblcht 30.03 30.11 Vreeswijk lw 0.45 0,00 Venlo 12.55 12.89 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 5.35 1823 2.64 13.40 3.4(1 16.30 1.16 14.00 10 30 32.6» 9.39 32.07 11.09 9.49 33.27 10 03 22.43 10.66 3.'!. 40 Rotterdam Scbevenlngen Hellevoetoluis Willemstad Brouwershaven Zierlkzcö Woraeldlnge Vliselngen 2.35 15.1 0.05 13.0 9.16 21.4! 8 22 30.5 9 47 33.3 8.09 20.4 8.23 31-0 Van de Noord- cn West-Friezen was een sympathiek schrijven ingekomen, dat bij wijze van Nieuwjaarsgroet zal beantwoord worden. Mededeelingen werden gedaan over hc{ onderwijs in het Friesch. Na een onderhoud, dat men met den Minister had, in verband met de nieuwe onderwijswet, is men nu iets meer van die wet bekend is geworden, uiter mate teleurgesteld, al heeft dan de Minister vrijheid gegeven om in do hoogste klassen Fricsch te onderwijzen, als het het Rijk geen geld kost. Men besloot telegrafisch den Mi nister een protest te sturen. Aangedrongen werd bij de leden om in vloed uit tc oefenen op de leden der Staten- Generaal, dat deze beter zullen begrijpen, wat Friesland op taalgebied wil. Misschien moet de winst van dc C.D.U, ook gezocht worden in hot feit, dat men op taalgebied meer van deze partij venvacht dan van an dere politieke partijen. Het verslag van den penningmeester sloof met een eindcijfer van 1450.—. Het aantal ledeu bedraagt 600 cn dat ki'I- ten Is aangesloten ruim 1000. Na de huishoudelijke vergadering sprak do beer Wendelaar Bonga over: „Rintmastcr jou rekkenskip fen juus biwAld" cn mevr. Fcddema—Hoogland, van Ferwerd, overj .Memmen cn dochters fen Fryslan". Rechtzaken. OPLICHTING VAN, GEREF. KERKEN In September en October hebben V., 27, jaar, koopman, en M. van E., 41 jaar, stand werker, beiden te Meppel, vele diaconieën der Gereformeerde Kerken in de Noordelijke provinciën opgelicht. Zü gaven voor leden an de Gereformeerde Kerken van Steenwijk n Heerenveen te zjjn en het zeer armoedig te hebben aan boord van hun schip. Zü vroe gen daar geld om thuis te kunnen komen. De officier van justitie had tegen beiden ze^ maanden gevangenisstraf geëiseht. ThanS werden zy ieder tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2