llieuiire geihsrtft CTonniat Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken N.V, HGÜTHANDEt «J, VAN SCHIJNDEt CO r abonnementsprijs:: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 233 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5362 ZATERDAG 29 DECEMBER 1934 15e Jaargang atibertentieprijttn: Van I tot 5 regelsI.IT'/x Elke regel meerf 0.227a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 V* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 LUIDENDE ALARMKLOKKEN Bij het naderen van het jaareinde De klokkeslag.schynt bü de jaarover gang iets plechtigs te krijgen. Steevast wordt in Oudejaarsmy meringen aan de „twaalf doffe slagen" herinnerd. En, alsof dat niet genoeg was, hoort men her en der geweerschoten knallen. Het schijnen altemaal alarmgeluidën te zijn óm de menschheid tot ernst te vermanen in deze beteekenisvolle uren. Echter, indien ooit, dan kan men nu zeggen, dat in deze adventstijd der we reld aan alle kanten de luidende alarm klokken van de teekenen der tyden gehoord worden en dat gansch de we reld in alarmpositie komt te staan. Alles wijst er op, dat op de komst van Christus in Bethlehem een wederkomst op de wolken des hemels zal volgen van den Richter en Rechter; en in onze tijd worden wij meer dan anders bij deze 'groote gedachte bepaald. Nu moeten wij wel oppassen, dat we hierbij niet in oude dwalingen verval len. Want evenzeer als men zooal geen tegenstelling, dan toch een al te groote afstand stelt tusschen Bethlehem en Golgotha, evenzeer ziet men het ver band over 't hoofd tusschen de komst in het vleesch en de wederkomst op de wolken. Anderzijds vervalt men telkens weer in een andere fout. Het Nieuwe Testament spreekt voortdurend over het onverwachte en ongedachte laatste oordeel en dit bracht onvaste en bij- geloovige zielen er vaak toe om ver nuftige rekensommen op te zetten en te becijferen, dat de parousie over zooveel jaren en zooveel dagen zou komen. Dergelijke onvrome berekeningen kwamen dan steeds falikant uit en zij waren meermalen oorzaak, dat het ongeloof concludeerde: De Heere ver- toeft te komen; sedert de dagen der vaderen blijven de dingen gelijk ze waren. Zooals nu heden ten dage weer de spot gestoken wordt met de bijge loovige Amerikanen, die zich tegen betaling van zooveel dollars een gere serveerde plaats verzekeren in een moderne ark, welke straks op de wate ren van een nieuwe zondvloed zal drijven. Ten aanzien van de wederkomst des Heeren zullen alle menschelijke bere keningen ten eenenmale falen en wie vasthoudt aan Gods Woord schuwt dit bijgeloovig gecijfer. Meer dan eenmaal heeft de menschheid in hevige span ning de groote dag verwacht; doch deze kwam niet; kon niet komen, om dat de volheid des tijds er nog niet was naar Gods raad. Hiermee is geenszins in tegenspraak de opvatting, dat we thans in een adventstijd der wereld leven en dat de menschheid zelfs meer dan ooit ver wacht en verwachten moet een nieuwe ordening, een grondige wijziging van het gemeenschapsleven. In deze ad ventstijd hooren we metterdaad luiden de alarmklokken; de ontwikkeling van tijden en toestanden kondigt zonder twijfel de nadering van Christus aan; alleen maar, elke menschelijke becijfe ring van jaren en eeuwen moet daarbij achterwege blijven. Jezus zelf en zijn apostelen hebben telkens op de teekenen der tijden ge wezen en deze in verband gebracht met het laatste oordeeldoch even vaak werd daarbij elke omschrijving in jaren afgewezen, maar klonk de vermaning: van die dag en die ure weet niemand, ook niet de Zoon, dan de Vader alleen. Wat beduidt dan de voortdurend herhaalde vermaning, dat de dag des Heeren komt als een dief in de nacht? Niets anders dan wat zoo overduidelijk in beeld werd gebracht in de gelijkenis der tien maagden: Weest dan elk uur bereid om den Bruidegom te ontvan gen; opdat die dag u niet onvoorziens Qverkome. Die bereidheid loopt in onze dagen groot gevaar. Te allen tijde ook nu nog zijn er menschen, die naar de plastische en drastische uitspraak der Schrift van de buik hun God maken en zich naar het oordeel van Jezus te buiten gaan aan eten en drinken (Luc. 21 34)en voorts zijn er anderen, die ondergaan in de zorgvuldigheden en moeiten des levens dezelfde tekst en daardoor geen acht slaan op de geestelijke factoren welke er werken in de teekenen der tijden. Dat laatste gevaar is in onze dagen zeker in ernstige mate aanwezig; maar tegen beide waarschuwt de Heiland nadrukkelijk: „De menschen zal het hart bezwijken van vrees en verwach ting der dingen, welke het aardrijk overkomen zullenwant de krachten des hemels zullen bewogen worden" Dat is het groote wereldbankroet, als de wetten der natuur verbroken, de zon en de maan verduisterd worden en de aarde, brandende zal vergaan. Moet het den Christen in deze dagen niet zijn, alsof hij ziet, hoe er „op de aarde benauwdheid der volken met twijfelmoedigheid is; hoe de zee en de watergolven groot geluid geven" en hoe alom in de wereld de alarmklokken luiden, welke het ons verkondigen, dat God onderweg is? Zal de. verschrikking der ongeloovige wereld ook ons deel zijn? Zij meende het zonder God te kunnen stellen. Doch nu het materialisme schipbreuk leed en men al meer gaat rekenen met hetgeen „over ons beschikt zal wor den"; slaat menigeen over naar een ijdel occultisme en belachelijk bijgeloof. Dat is geen bereidheid tegen de groote dag, maar ontreddering. Christus spreekt van een andere be reidheid: „Als deze dingen beginnen te geschieden, zoo ziet omhoog en heft uw hoofden opwaarts, omdat uw verlossing nabij is". En even later wordt dit door een gelijkenis nog nader en heerlijker gekarakteriseerd: als de vijgeboom uit spruit is de zomer op komst; alzoo ook, als deze dingen naderen, zoo weet, dat het Koninkrijk Gods nabij is". Met jaren en eeuwen kunnen en mogen we daarbij niet rekenenby den Heere zy'n duizend jaren als één dag"; maar het ware zondige botheid indien we in de beroering dezer tijden niets hoorden van de luidende alarmklokken rondom onsniets van het ruischen der voetstappen des Heeren. Elk graf, dat wij graven; elke .mijl paal des jaars, welke wij passeeren, spreken ons van de groote, beslissende scheiding, die aanstaande isin de gang der tyden en der eeuwen is Gods hand en slechts hij, die deze hand vasthoudt, nadat hy zelf eerst door den Heiland gegrepen is, die gaat veilig zijn weg. By dezulken is de berusting Dié wolken, lucht en winden, Wijst spoor en loop en baan; Zal ook wel wegen vinden, Waarlangs mijn voet kan gaan. Totdat het Maranatha gehoord wordt BINNENLAND. Wijzigingen Burgerlijke Stand Op 1 Januari a.s. treden in werking ver schillende belangrijke wijzigingen van het Burgerlijk Wetboek, betrekking hebbende op den Burgerlijken Stand. De volgende wijzigingen zijn de belang rijkste waarmede het publiek onmiddellijk te maken heeft: Tot heden werden er bij de aangifte van geboorten twee getuigen vereischt. Dit ver- eischte is thans vervallen, zoodat de vader of de dokter-of de vroedvrouw (als de vader door afwezigheid verhinderd is) alleen aan gifte kan doen. Ook kan worden volstaan met één aangever bij het opmaken van ak ten van overlijden. Niemand echter is tot het doen van aangifte van overlijden' be voegd, die, niet uit eigen wetenschap van het overlijden kennis draagt. Tenslotte wordt afgeschaft het register van huwelijks-afkondigingen. Hiermede wordt geen wijziging aangebracht in de af kondiging van de huwelijken zelf; deze blijft plaats hebben op denzelfden voet als tot heden. De afkondigingen blijven ook aangeplakt aan den gevel van het raadhuis, maar worden niet meer in afzonderlijke re gisters ingeschreven. SPECIALE TREINEN NAAR DE SAAR Naar wij vernemen, zullen cLe spoorwegen op 10 Januari a.s. twee speciale treinen la ten loepen om uit verschillende plaatsen van ons land de stembureau voorzittters naar het Saargebied te brengen. Deze treinen zul len vertrekken van Amsterdam en Zwolle en te Roermond combineeren. Die van Am sterdam zal te 9.03 uur vertrekken en loo- pen via Utrecht—Den Bosch, die van Zwolle vertrekt te 8.54 uur en rijdt via Arnhem— Nijmegen. De Sovjet-Unie heeft het totaal 12.000 ton schepen aan te koopen de handelsvloot. De aankoopen zullen Nederland en Noorwegen plaats hebben. Een deel van de order wordt contant betaald, de rest op korten termijn. AUDIËNTIE De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal in de maand Januari niet plaats hebben BETER WATER VOOR HET LAND VAN NEUSDEN EN ALTENA Vangesloten bij de meest uitgestrekte waterleiding van ons land ln gebruik gesteld door den Commissaris der Koningin Gistermiddag om half één heeft de Com missaris der Koningin in Noord-Brabant, Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel „met een handomdraai", de waterleiding voor het Land van Heusden en Altena in gebruik gesteld. Tot dit machtig gebaar was hij in staat, doordat naast hem stond ,ir. W. J. H. G. van Thiel, directeur der wa terleiding van de N.V. Waterleiding-Maat schappij „Noord-West-Brabant" en achter hem burgemeester A. J. W. M. Moons, van Raamsdonksveer, president-commissaris van deze N.V., die door hun voorbereiding, deze handomdraai mogelijk maakten. De laatste vooral heeft in de voorbereiding voor de aanleg van de waterleiding in het Land van Heusden en Altena een zeer groot aandeel gehad. Door velen is hem daarvoor gister hulde gebracht. Want het heeft heel wat initiatief, activiteit en volharding gevraagd alvorens het tot bovengenoemde pleel.'.g- heid voor het gemeentehuis te Almkerk kon komen. Aan een. vyaterleiding was in dit gebied groote behoefte, èn om hygiënische redenen (de inspecteur der volksgezondheid te Bre da, de heer Van der Velde, toonde dit des tijds met menig snapshot aan) èn omdat er in tijden van droogte spoedig watergebrek was. Een comité onder leiding van den heer Van Eggelen, destijds burgemeester Heusden, onderzocht de mogelijkheid een waterleiding, hetzij door aanslui ting bij andere maatschappijen, hetzij zelf standig, maar voorloopig zonder resultaat, zoodat de directeur van het rijksbureau voor drinkwatervoorziening in het jaarver voor 1932 in voorzichtige bewoordingen uitsprak dat van een waterleiding in deze uithoek van Noord-Brabant voorloopig niets kon komen. Want de regeering kon in dezen tijd geen steun bieden. Maar toen werd „Noord-West-Brabant" de •edder in de nood. Deze N.V., gevormd door eèn 24 gemeenten, die gister voor tien jaar /as begonnen met aan deze 24 gemeenten /ater te leveren, de eerste jaren met te korten, maar later met overschotten op de exploitatie, zag kans om, dank zij de thans zeer lage prijs van het materiaal en de ge daalde arbeidsloonen een plan te ontwer pen om voor eigen rekening en risico de drinkwatervoorziening voor het Land van Heusden en Altena ter hand te nemen, zon der regeeringssteyn, slechts met steun der provincie inzooverre deze tegen matige rente het geld voor de financiering ver schafte. Maar er waren meer moeilijkheden. Niet alle twaalf gemeenten in het Land van Heusden en Altena waren maar zoo voor het plan gewonnen. De eerste die aanslui ting toezegde, was Almkerk, waar nu de watertoren staat. Later volgden Heusden, Dussen, Sleeuwijk, Woudrichem en Wer kendam, de grootste van de twaalf. De an dere gemeenten weigerden zich aan te slui ten. Het zijn Giessen, Rijswijk Eethen, Wijk en Aalburg, Veen, en Op- en Neer-Andel. Van verschillende zijden is er gister bij deze gemeenten op aangedrongen hun houding het belang van hun gemeentenaren te wijzigen. Toen eenmaal de zaak zoover was voor bereid, had de verdere uitwerking een vlot verloop. Er was heel wat werk te verrichten, wat een welkome werkverruiming beteekende. Een uitbreiding van belang Het buizennet moest met 120 K.M. of 20 pet van het bestaande net worden uit- eid. Dit werk werd in tien maanden opgeleveivi door de firma Visser en Smit te Papendrecht. De huisaansluitingen worden in eigen beheer uitgevoerd. Een derde ervan is reeds gereed. Wekelijks vordert men met plus minus 75 aansluitingen. Voor deze uit breiding moest de capaciteit van het pomp station te Oosterhout met 50 pet worden ver groot en moest de dertiende watertoren van het bedrijf worden gebouwd, die 45 meter hoog werd en 500 M3 water kan bevatten. Kosteloos werden 350 brandkranen aange legd,. voor de levering van gratis blusch- water. Dit nieuwe waterleidingnet l^teekent dus een belangrijke uitbreiding Voör de'N.V, Noord-West-Brabant en zal ongetwijfeld een groote verbetering blijken te zijn voor de gemeenten in het Land van Heusden Altena, die tot aansluiting overgingen. Het was een vroolijk moment gister toen als gevolg van het opendraaien door de commissaris der Koningin, in een fontein tegenover het gemeentehuis te Almkerk 't water dartel opspoot, als een belofte om in deze afgelegen streken' hvgiène en gerief te zullen dienen. Tegelijk met deze uitbreiding besloot ge noemde N.V. om het tarief te verlagen, wat de gebruikers totaal een f50.000 per iaar voordeel oplevert. Dit kon, want het bedrijf werkt zeer rendabel. De laatste vier jaar werden jaarlijks 1700 perceelen meer aange sloten, en stegen de ontvangsten per jaar met f 40.000. Deze N.V. beheert bet meest uitgestrekte waterleidingbedrijf hier te lan de en is er terecht trotsch op, dat haar pro ductiekosten per aangesioten perceel de laagste zijn van alle soortgelijke bedrij Velerlei redenen waren er dus gister om de ingebruikname van de waterleiding voor het Land van Heusden en Altena tot een blijde dag te ma ken. Aanwezig Waren de commissaris dei Koningin in Noord-Brabant, mrdr A. B. G. M. v. Rij ck e v.o rsel, leden van Ge dep. Staten, de directeur-generaal der volk! HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAIKl ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN B0EREGA7 zondheid mr Lietaert Pee r bolt e, de directeur van het Rijksbureau voor drink watervoorziening irW. J Krul en de bun gemeesters var. de gemeenten, die zijn aan gesloten bij de N.V. Noord-West-Brabant. Om half elf werd het gezelschap ontvan gen m het raadhuis te Raamsdonksveer door burgemeester A. J. W. M. Moons, presjdenl-commissaris der N.V., die in een bijeenkomst ia de raadszaal de geschiede nis van de totstandkoming schelste waarna mr Lietaert Peerbolte nog enkele woorden sprak namens den minister van Sociale Zaken, die toegezegd had zelf aan wezig te zullen zijn. maar die op het laat stë moment door een vergadering der Eer ste Kamer was verhinderd. Het gezelschap reed nu naar Almkerk, waar het door burgemeester H Blok werd verwelkomd, die in een 'uitvoerige rede het belahg van deze nieuwe waterleiding uit eenzette. waarna de directeur i r W. J. H. G v. Thiel, eenige technische bijzonderheden meedeelde. Hierop had de in bedrijfstclling plaats, Het gezelschap begaf zich vervolgens naar Heusden, werd daar door burgemeester W. J. N. Wijs'in het fraaie oude raadhuis ontvangen en vereenigde zich tenslotte om twee uur rond een gemeenschappelijke lunch waar o.m. het woord voerden burge meester Moons, die voorstelde een tele gram te zenden naar H.M. de Koningin, ir W. J, Krul en de commissaris der Ko ningin, die er op wees hoe allerlei in den laatsten tijd, als verbeterde wegen, brug bij Keizersv'eer veer Kop van 't Land naar Dordrecht verdere wegverbetering de be teugeling van de Biesbosch en thans de wa terleiding, voor het afgelegen Land van Heusden en Altena nieuwe perspectieven gaat openen. I-Iij stelde een dronk in op de bloei van dit schoone deel van Noord Bra bant. Wijziging Crisis-Mossel beschikking Per 2 Januari a.s. De Minister van-Econ. Zaken heeft beslo ten art. 7 van de Crisismossel beschikking al§ volgt te wijzigen: •lis. bedoeld ln 1. De onder b. van het beslui staan het minimaal door den exporteur als ver koopprijs daadwerkelijk te ontvangen bedrag, wordt als volgt vastgesteld' I. bij uitvoer naar België: voor 1ste soort f 2.10 per 100 kg; IL°bö ultvoei 11 "*r 1n" ktr voor lsfe soort r 2.35 per voor 2de soort f 1.85 per III. bij uitvoer naar Frankrijk, voor lste soort f 2.10 per 100 kg.: f 1-60 per 100 kg.; jrdt i irtii r -elke: tiO m,m. en daarbovi 6sl^60 rn.ni." 60—55 nvm.r b. onder e. bedoeld in het vorig lid van dit artikel, voor ten minste 6b pet mosselen bevi 65 mm. en daarboven; te 25 pet mosselen bev. 20 pet mosselen bevat van •e 20 pet mosselen bevat van ;len, 2de soort, als 055 m.i 3. De Onder I en XII en worden verhoogd n f 0.60 per 10C kg- Ind: Tide r 3.35 per 100 kg. ale vrachtvergoeding bij levering, franco Brussel. Mechelen en Gent; f 0:70 per 100 kg. als vrachtvergoeding bij levering franco naar andere plaatsen in België en^ F^nkr.ük^ exportenr ten genoegen van do te ontvangen vergoeding of wel met een deelte daarvan. Deze wijziging gaat in op 2 Jan. 1935. De huisvesting van het Ministerie van Onderwijs Blijkens het Voorloopig. Verslag der Eer- ste Kamer over het wetsontwerp van wet tot wijziging van het zesde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1933 hadden verschei dene leden bezwaar legen de hooge uitga ven in verband met de huisvesting van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in het gebouw aan de Oost- duinlaan. Aan de betreffende Memorie van Ant woord ontleenen wij, dat de Minister zich erover verheugde, dat hij thans in de gele genheid is te kunnen aantoonen, dat ook bij de inrichting van zijn kabinet de noodige zuinigheid is betracht. Met inbegrip van het honorarium van den architect is voor betimmering, stoffeering en meubileering van zijn kabinet in totaal uit gegeven 4100. Een specificatie van dit drag kan niet worden gegeven, aangezien de geheele inrichting voor dit bedrag werd aangenomen. De leden van de Kamer, die hij in zijn ka binet mocht ontvangen, zullen met hem van oordeel zijn, dat met bovengenoemd bedrag een eenvoudig vertrek is verkregen, dat niet temin voor vele jaren zal voldoen aan eischen, welke men mag stellen aan werkkamer van den Minister. De uitgaven van den Rijksgebouwen dienst hebben in totaal bedragen 50.594,60; voor archiefstellingen werd uitgegeven 6.073,48; voor.gordijnen 2.226,82; voor kan toormeubilair 6.760,05; voor overbrenging van het meubilair 1400 en voor diversen S 1.723,95. DE K 18 TE DAKAR De „K. XVIII" is Vrijdag te Dakar aan gekomen. Naar het „Handelsbl." verneemt w.as de „Uiver" verzekerd voor f250.000. welke ver zekering was ondergebracht bij Lloyds tc Londen. BOND VOOR GEREF. JEUGD ORGANISATIE Kerstconferentie te Driebergen Donderdag 27 en Vrijdag 28 Dec. heeft deze Bond zijn jaarlijksche conferentie ge houden voor leiders en leidsters, welke druk ker dan anders bezocht was. De Voorz., de heer Joh. C. F r"a ncke n, opende de vergadering en leidde daama in het onderwerp: Het gaat hierbij niet over de vragen: hoe oetëii we het doen, maar over de. speciale •aag: of we de scheiding tusschen Kerk- 1 Vaderl. geschiedenis moeten laten varen ze als éen vak moeten behandelen, aldus spr. De andere vraag, nl. hoe we moeten behandelen, komt daarbij in de tweede plaats. Toch moeten we voor de praetijk vaste méthode en uitwerking hebben, daar er een teveel aan stof is. Nu zijn er 96 onderwerpen K.G. en 72 V.G. Dit aantal is teveel. Bij onze korte ver gadertijd blijft er te weinig tijd over voor deze vakken. Vele leiders en leidsters zit ten bovendien niet in de stol fn al hebben i. wel eeu historische kijk op de dingen. Het Methodiek-rapport zegt terecht: Ver tel uw stof, dan kunnen de jongens en meis jes later daarover vertellen. De geschiedenis geve een teekening van de leiding Gods in Kerk en land, opdat de jongelui op de groote J.V. en M.V. rijp zijn rol de staatkunde-behandeling. Naar sprekers inzicht is een generale ge schiedenis-behandeling mogelijk. De positie der Kerk worde daarbij bepaald in de we reld, haar invloed op het leven van land olk (denk aan de Reformatie; de inzin king der 18de eeuw; de revolutie; Reveil; Afscheiding en Doleantie). Een serie van 100 onderwerpen is daar voor voldoende, waarin revolutie en Refor matie hoofdzaak zijn. Daarbij moet een schetsvorm gegeven worden, hoewel dit uiteraard anders moet dan bij' Bijb. Gesch., aar de historische stof door God Zelf ge geven is. De uitwerking zij nu verder aan de con ferentie overgelaten. Op deze inleiding volgde een levendige bespreking- Vrijdag werd door prof. dr J. Wat rink een referaat gehouden over het on- denvertv Ter vergemakkelijking van de bespreking gaf spr. éen zestiental stellingen. Niet alleen de geheele. morgen doch ook een goed deel der middaguren werd aan dit regeraat besteed. Naar voren werden gebracht: Het minder naar voren komen van de Verbondsgedachte; de mindere eerbied der jonge menschen; hoe we ze kunnen lee- ren denken; hoe we tegenover de huidige heldenverering staan; of we het niet moe ten zoeken in beperking en sol idee ring; de geringe belangstelling der Kerk voor het jeugdwerk, de huidige Christelijke sportbe- weging; het spel als competitie en als con current met onze jeugdbeweging; het voor komen der onverschilligheid bij de beter ge situeerden en de minst gesituerden; de fu neste wereldzin; de liefde, die in ons moet wonen, wil de belangstelling gevonden worden. Donderdag en Vrijdagavond was er gele genheid voor de deelnemers om vraagpun ten naai- voren te brengen, waarvan druk gebruik gemaakt is. Bruggeldheffing: Er hebben dezer dagen, zooals men weet, weer hardnekkige geruchten geloopen over voorgenomen brugge!dlieffing, ook voor de bruggen te Nijmegen en Arnhem. Bevestiging noch tegenspraak was van die geruchten in Den Hang te krijgen. Wat een min of meer veeg teeken is, volgens sommige bladen; De „Prov. Geld. en Nijm. Crt," wendde zich te dezer zake tot een „uiterst bevoegd zegsman". Deze kon geen positief antwoord geven op de vraag, of de bruggen van Arn hem en Nijmegen in elk geval buiten even- tueele bruggeldheffing zouden blijven. Maar met groote nadruk verzekerde deze zegs man: „Als er een bijzondere positie voor Arnhem en Nijmegen is, dan zal daar reke ning mede gehouden worden!" Het blad noemt dit antwoord gerusts lend voor deze steden. Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit VIER blaaen EU. 1 Vaststelling der t mosselen. i prijzen bij export Gisteren is de drinkwaterleiding in het land van Heusden en Altena of tichel geopend door den lissaris der Koningin in Noord-Brabant. Ont vangst te Raamsdonksveer, tc Almkerk en te Heusden. Blz. 2 Zwarte pest in de Chinecsche provincie Kiangsi. Laval za! drie dagen te Rome blijven en daar in twee besteden voor onderhandelingen met Mussolini. Zal Italië do Fransche voorstellen aan- De assuradeuren verliezen het geding i.z. de erzekeringssom voor de verbrande „Atlantique". Nieuwe bloedige gevechten aan den Gran Chaco. Gistermiddag is in een schoenfabriek te Waal wijk een vat accton ontploft. Daarbij zijn eenige ders min of meer ernstig gewond. Blz. 3 Vergadering van de Unie van Chr. Onderwijzers Jaarvergadering van de Vereen, van personeel an Prot. Chr. Kweekscholen. Het schaaktournooi te Hastings. Dr Euwc wint an Botwinnik. Capablanca verliest van Thomas. Blz. 5 De Eerste Kamer heeft o m. de wetsontwerpen tol verlenging van den geldigheidsduur van tijde lijke bepalingen betreffende vaccinatie en tot wij ziging van de ziektewet aangenomen. Gisteren beeft bet Chr. Nat. Vakverbond een buitengewone algemeen* vergadering gehouden. Tot opvolger van wijlen de heer Ruppert is gc- i de heer W. de Jong. Gemengd Nieuws Oude man dood-gereden Op den Kranenburgweg Donderdagmiddag -is op den Kranenburg- weg bij de van Loos traaf te Den Haag de 76- jarige J. M. wonuncle up het Stationsplein, aangereden door een-Arachtauto, bestuurd door den 22-jarigetiJ. II. uit de Loënensche straat. De bejaarde voetganger, die het on geval,- vermoedelijk sap eigen onvoorzich tigheid te wijten had, kreeg een ernstige verwonding aan het hooiri en werd in bs- wusteloozen toestand vervoerd naar het Roode Kruis Ziekenhuis, alwaar hij in den loop van den avond is overleden. Inbraak in Trianon-Theater Met f 700 gevlogen Men meldt ons uit Den Haag: Op het kantoor van het Trianon-theater in de Prinsestraat is in den nacht van Woensdag op Donderdag een kastje open gebroken en daaruit een ijzeren geldkistje inhoudende f 71)0 aan zilvergeld ont vreemd. De daders hebben zich des avonds vermoedelijk laten insluiten en hebben via een nooduitgang het tlieatrer weer Verlaten. INBRAAK Te Amsterdam hebben tot nu toe onbekend gebleven personen zich door verbreking van een ruitje toegang verschaft tot het gelijk- straatsche gedeelte van een perceel in de Ri vierenlaan. Uit een openstaande kast zijn weg genomen een gouden schakelarmbandhorloge, een gouden ring met camee en een portemon- naie met zes gulden- Het uitbreidingsplan voor Groot-Amster dam, dat ter perse is, zal half Januari a.s. voor belangstellenden ter visie worden ge legd. In verband met de plannen inzake het bouwen van een tweeden „Statendam" voor de Holland-Amerikalijn hebben de besturen van het N V. V. en het R. K. Werklieden verbond zich met een adres tot den minister van Economische Zaken gewend, waarin zij wijzen op 't groote belang van werkverrui ming, welke zoowel voor de seheepsbouwnij- verheid als voor andere industrieën met dit werk gemoeid zijn en verzoeken alles in het werk te stellen, opdat de opdracht aan een Nederlandsche onderneming worde ge gund. Het stukgoedéfcenvervoer van en naar sta tions der spoorlijn HoornMedemblik zal door de algemeene transportonderneming worden bewerkstelligd. Hel. gedenkteeken. dat vanwege hel C.N.V. op 't graf van wijten den heer J. S. Ruppert, penningmeester van 't Verbond, is geplaatst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1