SAL4DINE od»i) VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 DERDE BLAD PAG. 9' BINNENLAND. Naar de Saar Aan de lijst van Nederlanders die naar het Saargebied gaan als voorzitters van Stembureaux kunnen we nog de volgende namen toevoegen: G. J van Oordt, burgemeester, Krimp.m a. d. Lek; C G Roos, idem, Lekkerkerk; I)r. S F A C M baron van Wijnbergen, idem. Lisse; Th. P. J. Eisen, idem, Naaldwijk; mr. D F Pont, idem, Ilillegom; mr. F L J E Rambonnet, idem, Velsen; mr. J J Abbink Spaink; idem, Ysselstein; mr. J. M. M. Ilamers, idem, Jutphaas; mr W I Doude van Troostwijk, idem, Loenen; Jhr mr K L C M I de Wykerslooth de Weerdesteyn, ad vocaat, Utrecht; mr. dr. R W Graaf van Lynden, griffier van den polder Walcheren, Koudekerke; J L van Voorthuysen, burge meester, Domburg; P Kapteyn, raadslid, Zwolle; W. A. J. Visser, burgemeester van Avereerst te Dedemsvaart; J. Ph. Backx burgemeester van Nieuwleusen; J. Knotten belt, idem Rijssen; II K Venema, idem, Scheemda; mr. E N W Maas, idem, West- stellingwerf; W. A. Nyenhuis, wethou Ier, Katwijk; J. Oosterhoff, raadslid,^Leeuwar den; Arns. van der Wal, wethouder, Har- lingen; Dr. J L Bouma, burgemeester, Em- men; D. Jakobs, wethouder, Meppel; A. J. van de Kerk, raadslid, Meppel; O. Norbruis burgemeester, Schoonebeek; II P J Bloo mers, idem, Arnhem; A. Vordijk, idem', Eindhoven; A. de Jong, idem, Mijnshec^'en- De demonstratie der bedrijfs auto-houders Gisteren hebben een aantal bedrijfsauto- houders o. 1. v. Ir van der Laan, met hun wagens een bezoek aan Den Haag gebracht, om op deze wijze te protesteeren tegen de verhooging der wegenbelasting. Hoewel de deelname vér beneden de verwachting jwas gebleven, heeft een en ander toch doorgang gehad. De demonstranten begaven zich in een gemeenschappelijke wandeling naar het Binnenhof, dat zij echter niet konden betre den, daar dat door hereden politie was af- Een deputatie, o. 1. v. Ir van der Laan, ver zocht daarop door Minister Kal ff te worden ontvangen. Slechts aan de heeren van der Laan en van der Meet werd daarop een audiëntie toegestaan, welke omstreeks drie kwartier duürde. In een daarna belegde vergadering heeft Ir v. d. Laan aan de demonstranten het ver handelde uiteengezet. Spr. deelde mede, dat de Minister de op merking had gemaakt, dat er te veel bedrijfs- autohouders zijn, dat hun bedrijf saneering noodig heeft en dat de belastingverhooging aan beunhazerij een eind kan maken. Ir van der Laan bad tegenover Z.Exc. in het licht gesteld, dat nu nog vele bedrijfs autohouders van een inkomentje van 800 een sober bestaan hebben, maar dat dit in komen door de belastingverhooging zal wor den verlaagd tot 600 en dat. zij dan niet meer kunnen leven en in de werkverschaf fing terecht zullen komen, iets, dat bij een verstandiger politiek zal kunnen worden vermeden. Ir van der Laan had, zei de hij, den Mi nister be twist,, dat de belastingverhooging zou beoogen, het vrachtaiitobecinjftc sanee- ren. Volgens Ir van der.Laan w;aé het doel der verhooging,' den spoorwegen de hand' bo ven het hoofd te houden en de concurrenten, der spoorwegen,,de bedrijfsauto's,: te nekken. Ir van der Laan voorzdg als een gevolg der belastingverhooging, dat de grootste helft der benadeelden in het Noortien des lands bij de werkverschaffing zal moeten worden werkzaam gesteld. Hij verklaarde, dat men de actie niet mag laten rusten en dat de Vereenigde Bedrijfsautohouders een groote vereeniging moet worden, zónder onder scheid in politieke kleur te maken, met als eenige programpunt: een boterham te ver krijgen door alle middelen, welke de wet toelaat Vanuit'dè vergadering werd teleurstelling geuit erver het resultaat van deze demon stratie,'waaraan slechts eenige honderden hadden deelgenomen, hoewel zevenduizend bedrijfsautohouders hun handteekening er voor hadden geplaatst. DE VERPLAATSING DER RIJKS VERZEKERINGSBANK De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft zich met een brief betreffende de verplaatsing der Rijksver zekeringsbank gericht tot den minister van Sociale Zaken, waarin zij een overplaatsing van de Rijksverzekeringsbank uit Amster dam, voorzoover deze in overweging mocht worden genomen, met aandrang ontraadt, daar deze bank thuis hoort in een financieel en vei'zekeringscentrum als de hoofdstad. RIJK EN GEMEENTEN Het rekeningsjaar 1933 De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen de volgende circulaire over de- financieele betrekking tusschen Rijk en Gemeenten doen toe komen: Het is mijn ambtgenoot van financiën mij gebleken, dat verschillende gemeente besturen in verband met het wetsontwerp tot wijziging van de wet van, 15 Juli 1929, hetwelk bij de Staten-Generaal aanhangig is, in twijfel verkeeren of de opgaven betref fende het Tokendnigjaar 1933 nog voor 31 December dienen te worden ingezonden, den wel inzending van deze opgaven voorllcopig ken worden aangehouden. Ik deel uw college mede, dat de boven bedoelde opgaven op de gebruikelijke wijze overeenkomstig de geldende voorschriften en volgens het bestaand model moeten wor den ingezonden, aangezien het niet uitgeslo ten is, dat van deze opgaven gebruik zal kunnen worden gemaakt. AANBESTEDING Door de Directie van de Zuiderzeewerken werd aanbesteed het onderhouden van don afsluitdijk van de Zuiderzee tusschen Wjc- ringen en de Friesche kust nabij Zung, met bijbehoorend hoofd, aansluitende ter reinen en havendammen' t'e Kornwerder- zand, Breezand en Den Oever, van de aan wezige Rijksgebouwen en van het aan wezige gedeelte van Rijksweg no. 9 met, bijkomende werken. Laagste inschrijver: N.V. Mij. tot Uitvoe ren van Zuiderzeewerken te WiermgcP yoor f 72.000. P. T. T. graafkamtoor te Oosteibeelc de o P.T.T.-dienst H. L. Veldkamp en als van het P.T.T.-kantoor te Steenböiger mies bij den P.T.T.-dicnst H. A. H. Amsterdam (Tkt), DE RAMP VAN DE UIVER Wat de vlieger Tepas heeft waargenomen Gistermiddag keerde piloot Te'pas met de „Oehoe" uit Indië terug en passeerde ook de plaats waar hét ongeluk met de „Uiver" is gebeurd. Tepas bracht rapport uit aan directeur Plesman, die bereid was, ons enkele mede> deelingen hieruit te doen. Naar de waarnemingen van Tepas heeft men zeker te doen met een ge val van blikseminslag. Op rug en zitvlak der inzittenden vertoonen zich schroeiwonden, terwijl een van hen waarschijnlijk een schrijfmachine op zijn knieën had, waardoor ook op zijn knieën schroei wonden ontstonden. Men kan met zekerheid vaststellen, dat de opvarenden lichamelijk niet hebben geleden. Volgens mededeeling van het Pompsta tion H3 woedde, toen het ongeluk plaats had, een hevig onweer Uit de wolken kwa- een soort vuurballen vallen, zooals wel bij bliksemverschijnsclen van uitzon derlijken aard voorkomen. Sinds jaren is het vraagstuk van bliksem iilslag in studie. Bij wetenschappelijke ver handelingen neemt men aan, dat metalen vliegtuigen in onweer zekére voordeelen hebben. Voor de internationale vliegtechnische wetenschap ligt hier een taak van groot be lang om dit geval te analyseeren. Uit verschillende metalen onderdeden in de „Uiver" hebben deskundigen kun nen vaststellen, dat er plaatselijk een zeer groote verhitting was. De benzinebrand, die waarschijnlijk het ongeluk is ontstaan, blijkt slechts van zeer beperkte aard te zijn geweest. Tenslotte zeide de heer Plesman, dat de wijze waarop hulp was verldend door de autoriteiten van Irak en de Royal Air Force buitengewoon was. Uit alles blijkt, dat er geen kwestie is geweest van landingspogingen. Alle inzittenden Zijn waarschijnlijk tóge lijkertijd getroffen waardoor het vliegtuig stuurloos naar beneden stortte. De heer Plesman verklaarde nog, dat er met de stoffelijk resten van de slachtoffers gebeuren zal, wat de familie wenscht. Echter zal men rekening moeten houden met het feit dat de wetten in Irak voor schrijven, dat lijken die zijn begraven bin nen een. jaar niet meer mogen worden op gegraven. Aan het einde der besprekingen wees de heer Plesman er nogmaals op, dat het ongeluk met de „Üiver" absoluut ex ceptioneel is. BOND VAN J.V. OP G. G. Afbdeelingsvergadering van Gelderland te Tiel Woensdag kwaai in Tiel de afd. Gehier- land bijeen. Een flinke schare jongelingen had zich opgemaakt deze vergadering in het Spaarbankgebouw bij te wonen. De voorzitter, de heer D. Ti mme van Nijmegen, wees er in zijn openingswoord op,1 dat de vergadering werd geleid door de gedachte aan het groote feit van liet Kerstfeest en dat de jongelingen zouden vasthouden aan den Christus, ook in deze donkere tijden. Na afhandeling der huishoudelijke zaken sprak de heer Bosman van velp over: ,Van jeugd en moed en krachL" 'Hij'schetste daarbij het leven van Ds J. Vonkenberg, den stichter van den B' wiensdevies het was. liever versleten, dan verroest te zijn. Spr. schetste verschillende feiten uit de Bondshistorie. en den arbeid door Ds. Vonkenberg te dezen opzichte vuid. Hij maande de jonge menschen thans het illustre voorbeeld van Ds. Von kenberg te volgen en ook hulde brengend aan de voorgangers, die thans ons leiden, spoorde hij hen aan onvermoeid den arbeid voort te zetten. Christendom en Cultuur. Spr. stelt dit onderwerp in direct ver band met, den geboren Koning, in wie de kracht en de voorzienigheid Gods woont de beide steunpilaren van alle cultuur. En die cultuur staat in het teeken van het lijden, wijl ze onder de zonde ligt Daarom werd ook juist de Christus geboren om die vloek weg te nemen. Velen willen God uitschakelen op het terrein der cul tuur. Ware dat zoo, dan was de cultuur uit den duivel en voor ons vei-boden ter Cultuur en leven zijn vei'bonden en dat zijh religie en leven ook. Daarom is cultuur nooit van het: „Wat zegt de Heere?" los te maken. De oorspronkelijke cultuurarbeid lag het bebouwen en bewerken (Gen. 1 28).. Steeds nog is cultuur bewer ken- wat ook 't woord zelf zegt: In Eden was die cultuur levensgebod levenspi-ogram. Zooals Prof. Schilder zegt: Cultuur is uit Gods schepping halen, wat er in zit. En daarin zijn de menschen mede- erkers des Heeren. Daarom iö er c rang naar cultuur in den mensch en c geen tegenstelling tusschen religie cultuur en zonder val zóu tenslotte God alles in allen zijn geworden. Beschaving is iets anders. Dat een secundair bijwerken, een soort cultuur consumptie, d.i. het opeten van het dooi de cultuur geproduceerde. Nu is de storing gekomen: de zonde. Th autonome mensch regelt eigen cultureele taak. Doch daarmee is de cultuur zelf niet tot zonde geworden, maar er komt een gebrokenheid tusschen religie en cul De cultuur gaat zichzelf zoeken denk aan Lamech en zijn zonen. In Seths linie wordt de religie gesepareerd van de cul tuur. Het evenwicht is verbroken. Nu zit de zonde niet in 't maken vai instrumenten of technische vindingen. Maar alleen 't zijn uit God, door God en tot God maakt dit alles tot ware cultuur. Daarom is slechts in Christus herstel rtr>; cultuur mogelijk. Wars moeten we zijn var. de valsche lijdelijkheid, die de wereld aan zichzelf overlaat en slechts om eigen za ligheid denkt. De wedergeboorte doet ons God dienen in heel ons bestaan, in ver nieuwing van ons beeld. Dan worden y e pas waarachtige cultuurmenschen. Alles is uwe, maar-gij zijt van Christus. Het huwelijk b.v. is een geweldig cultuur moment: in éénheid bouwers der cultuur van gezin en maatschappelijk leven. Zoo is het noodig ook mee te doen aan het kerke lijke en politieke leven. Zoo moet ook de kunst ons terrein zijn. En dan is Christus de groote kunstenaar, als de Werkmeester Gods, die ondergaat, om de baan vrij te maken voor een waarachtige Godverhecr- lijkende cultuur, 't Begint al bij zijn rijk graf, dan zijn verheerlijkte opstanding en verheerlijkte hemelvaart, zitten n-in Gods rechterhand en majestueuze weder komst tot opbouw ddr groote cultuurstad: nieuwe Jeruzalem. nu hebben we als christenen een eigen cultuurtaak. Cultuur, om God, die moeten we zoeken. Niet wereld-mijdend maar alles meet i belangstelling hebben. Ook al weten dat we hét ideaal-niet bereiken. Denk aan de zending. We zoeken niet tooneel er: film, die naar God niet Vraagt, maar ver- uilen onze ambtsplicht, door zelfs de rok te haten die van 't vleesch besmet is en moeten hier offeren om die tijd en gavc-te geven aan de eigen cultuür in kerk en zending. Niet de cultuur van den antichrist is ons terrein. Maar God plaatst ons voor al- die cultuuruitingen pn dan kunnen wc bij Christus de wijsheid vinden om te welen hoe we als christen onze houding hebben te bepalen. Door Hem volbrengen we onze trijd op elk cultuurterrein, waar God ons plaatst. Een geanimeerde bespreking volgde op dit referaat, waarbij vele practische en theoretische vraagstukken ter sprake kwamen. Tenslotte sprak de heer Kok van Tiel een opwekkend slotwoord en ging ongevéer vijf uur de goed geslaagde vergadering uiteen op de gebruikelijke wijze'gesloten te zijn. Socialisme en militarisme Een analyse van het militaire vraagstuk Bij het publiciteitsbureau N.V. Delko te Amsterdam, verscheen dezer dagen een vlugschrift „Sociplisme en Militarisane, een analyse van het militaire vraagstuk in 25 stellingen van Paul Kiè's, ex-beroepsofficier" De uitgever verzocht ons bij de toezending tjjari dit ernstige' geschrift ook een ernstige, bespreking te wijden. Wij hebben daarop dit te antwoorden: Aan de stellingen, zooals die aanvankelijk in „Oorlog of Vrede", gepubliceerd werden, Heb ben we meermalen ernstige aandacht ge schonken. Nog pas hebben we er op gewe zen, hoe deze schrijver alles behalve inge nomen is met de draaierij der S.D.A.P. op lret voorlaatste congres over de onbegrijpe lijke resoluties ten aanzien van eenzijdige of internationale ontwapening Er. is daarom voor ons geen reden nog eens extra over deze stellingen te handelen. ONDERSCHEIDINGEN zijn benoemd tot ridder ii otefegraflst, allen In diiei Gemengd Nieuws Smokkelaffaire in verdoovende middelen Twee personen aangehouden De Rijksveldwacht te Doorn is, fin samenwerking ihet de verkeersinspec- tie der Rijksveldwacht te Utrecht op het spoor gekomen van een smokkel affaire in verdoovende middelen. Men is er Zaterdag j.l., na een omzichtige voorbereiding, in geslaagd twee der bedrij- van den misdadigen sluikhandel bij het afsluiten van een transactie met een derden persoon, op heeterdaad te betrappen en aan houden, waarbij de smokkelwaar is in beslag genomen. De aanhouding geschied de op den, Rijksstraatweg onder Driebergen tegenwoordigheid van een rechercheur t de Nederlandsche Centrale inzake de Bestrijding van den Handel in Verdoovende Middelen te Rotterdam, Welke eveneens aan het opsporingswerk deelneemt. Toen de man, die als verkooper van de verdoovende middelen optrad, en die op de fiets was, het goed wilde overhandigen aan een tweeden persoon, wiens taak hot was op zijn beurt het pakket af te leveren aan den kooper - iemand uit Den Haag, die met een auto naar Driebergen was gekomen werden beiden gearresteerd. Later zijn zij weer op vrije voeten gesteld. De smokkelwaar bleek te bestaan uit een halve K.G. opium, waar van de handelswaarde ongeveer vijf gulden bedraagt en een hoeveelheid waardeloos salicielzuur, welke den kooper als cocaïne aangeboden. De smokkelaars schijnen voor dit alles een prijs te hebben bedongen eenige duizenden guldens. Het is ge bleken, dat eenige inwoners van Driebergen bij de affaire betrokken zijn. Het vermoe den bestaat, dat de aangehoudenen in ver binding hebben gestaan met smokkelaars in Zuid-Limburg. Het onderzoek, waaraan ook de Neder landsche Centrale te Rot.teixlam deelneemt, voor zoover liet op het buitenland betrek king heeft, wordt, met kracht voortgezet. VERDRONKEN Onder Hoedekepskerke is opgevischt een in verregaanden staat van ontbinding ver- kéerend lijk van een manspersoon van pl.m. 50 jaar. tiet is op de algemeene begraaf plaats ter aarde besteld. Dobbelmann lekker.nian! DE RAMP BIJ EMMEN Een onderhoud met een ooggetuige De heer A. Visser, uit Munsterschcvelcl, een der zeer weinigen, die bet vreeselijke ongeval hebben gezien, kwam, zoo vertelde hjj, met zes kameraden per auto uit Stads kanaal. De heer Visser arriveerde even voordat het ongeluk plaats had bij de brug. Hier stopte hij om eepige leden van het gezel schap te laten uitstappen. Met groote snelheid, minstens 40 K.M., vertelde ons de heer Visser, naderde de auto, die later bestuurd bleek te zijn door mijn dorpsgenoot Harm Buter. De snelheid was hier, in verband met de te nemen bocht, veel te groot. Ik stond op ongeveer tien Meter af stand van de brug en zag plotseling rle auto togen de linkerbrugleuning hotsen. De inzittenden begonnen te gillen. Het schijnt, dat de bestuurder trachtte te remmen, waarbij de auto slipte, de voet van den bestuurder zeer waarschijnlijk van het rempe»- daal vloog, want plotseling schoot de wagen met kracht tegen de loshan gende rechterleuning van de brug, en sloeg over den kop het water in. Wij hoorden nóg een slag en toen was alles st.iL Van het voertuig zagen wij alleen nog maar de kap. Het duurde even en toen zagen wij een dér inzittenden uit de wagen klimmen, daar na op de kap ga.an staan, terwijl hij een meisje meetrok. Ikzelf ben direct in mijn auto gestapt heb dokter Bolkman gehaald en daarna dc marechaussee tn den gemeenteveldwachter. De beer Visser deelde ons voorts nog mede dat de weg ter plaatse niet verlicht is. Wat overlevende vertelde De eenige mannelijke overlevende, dc 21- jar-ge J. van Bijlen te Zwarteweg, vertelde dat reeds tevoren een afspraak was ge maakt om een zanguitvoering te Stadska naal bij te gaan wonen. Een groote auto was gehuurd, deze bleek echter, toen het gezelschap zou vertrekken, niet besch'iibaar en men besloot, omdat de eutTeekaarten reeds waren gekocht, de tucht, maar met een kleinere auto te ondernemen. Voorin de auto nam plaats de bestuurder Harm Buter, naast hem zijn broer Lucas, op wiens knieën Harms verloofde Dientje Meyer plaats nam. De andere personen za ten achterin. Volgens van Bijien was niet m^t abnormale snelheid gereden, doch had wel bij het nemen van de boclit de vaart wat meer ingehouden moeten zijn.' Vreeselijke auto-botsing Slapend knaapje het hoofd verpletterd Onder lieer (L.) heelt een vreeselijke autobotsing plaats gehad. De veehandelaar Kusters uit Eijsden kwam met zijn vracht auto naar Eijsden toen een luxe. wagen te gen de vrachtauto aanbotste. De bestuurder Kusters werd ernstig gewond. Diens 12-jarig zoontje, Gerard, dat in de vrachtauto te slapen lag, wérd uit den wagen geslingerd n kwam niet zoo n hevigen slag op den weg IcreYht, dat het hoofdje van den knaap totaal verbrijzeld werd. De bestuurder van de luxe auto werd eveneens ernstig gewond. Deze, zekere v. d. H. uit Valkenburg, is op genomen in het ziekenhuis. Zakkenrollers in den Parijschen trein Donderdagmiddag zijn in den trein van Parijs naar'Amsterdam tusschen Den Haag 'en Amsterdam door een rijksrechercheur twee vreemdelingen aangehouden, die hij meende te herkennen als, mannén, die zich reeds vroeger aan zakkenrollen zouden heb ben schuldig gemaakt. Hij heeft de vreem delingen gearesteerd en doen overbrengen naar het hoofdbureau van politie. Zij zullen daar o.m. geconfronteerd worden met den kaslooper, wien Maandag op de tram een portefeuille met 2800,Werd ontrold. In elk geval staat het reeds vast, dat het vreemdelingen zonder middel van bestaan Tusschen een machine gedood Tc Amersfoort is de 31-jarige G. die in dienst is van de firma LI. met zijn arm tus schen een machine geraakt, waarmede lijn koeken gebroken worden^ De arm werd af gerukt. G. is aan de gevolgen overleden, Z'n vrouw doodgeschoten Toen gisteravond de landbouwer H. te Ruurlo van de jacht terugkeerde, heeft hij zijn geladen geweer ia de keuken neergezet. Op den wensch van zijn vrouw wilde hij het naar een ander vertrek brengen, docli ongelukkigerwijze ging het daarbij af, met het gevolg, dat de vrouw het geheele schot hagel in het hoofd kreeg. Zij was vrijwel onmiddellijk dood. Nog gisteravond is de officier van justitie te Zutphen ter plaatse gekomen. De vrouw was moeder van vier jonge kinderen. De overstrooming in Limburg Uit Sittard wordt ons gemeld, dat uit de Gemeenten langs het Julianakanaal, Stein, Berg-Urmond, Bom, Obbicht en andere een Comité van actie is benoemd, om leidend op te treden bij de actie voor schadevergoeding bij den Rijkswaterstaat. Het kanaalwater stroomt in de verschil lende gemeenten nog met onverminderde hevigheid uit den kanaaldijk. Ongelukken kwamen nog niet voor; even min als zeer ernstige schade aan gebouwen. Doodelijk auto-ongeluk Te Ede is een paard en wagen, waarop gezeten was de 45-jarige B. v d Pol, uit Ede, door een achterop rijdende auto aangereden De wagen werd zwaar beschadigd, terwijl de voerman tegen den grond werd gesmakt. Eenige oogen blik ken na het ongeluk over leed het slachtoffer. Zijn stoffelijk o verse hol is naar cle algemeene begraafplaats te Ede Cctt oubtm&erl anbscb 6ebruik Hei is een oud-vaderlandsch gebruik voor Oudejaarsavond oliebollen, beignets of sneeuwballen te bakken. Doe hetdit jaar met Saladine.de fijnste Slaolie die U nemen kunt, volgens onderstaand recept en Oudejaarsavond wordt Smulavond. ©lirijollen Recept pond bloem. 35 gram gist, I ei, 2'U d.L.melk, (l'h ons sukade, krenten, rozijnen), I eetlepel suiker, I theelepel zout. 25 oliebollen. De gist met een weinig warme melk aanmaken. Daarna het deeg met de rest van de melk en 'h pond bloem mengen Het gistdeegje erdoor werken en dan eerst het zout en ei doorkloppen. Laten rijzen op een warme plaats en doorslaan, tevens sukade, krenten en rozijnen toevoegen !n 25 stukjes dee/en, opbollen en op een met meel bestrooide plank leggen Nogmaals flink laten rijzen en in middelmatig heete V Satadine bakken, ongeveer 8 minuten. Daarna wentelen in suiker, S vermengd met kaneel. GOUDZEGEL 85 CENT PER FLESCH r ZILVERZEGEL 65 CENT PER FLESCH ROFFELRIJMEN WIE KAATST..., De Raad van 't dorpje Schuitendam Was bijellcaar gekomen Om de begrooting met beleid En wijsheid door te boomen. Toen 't over de politie ging Had Snap er op gewezen Dat Kalium, onze veldwachter Wat meer actief moest wezen. Hij was hem wat tè makkelijk! Snap woti geen feiten zeggen Maar Kalium moest zich op z'n plicht Wat beter toe gaan leggen. Een veldioachter, oreerde Snap, Moest krachtig van beleid zijn 't Gezag moest streng en stevig naar De eischen van de tijd zijn. 't Was rustig in het dorp, o ja, Maan toch, het ivas te laken Dat Kalium blijkbaar aarzelde. Bekeuringen te maken De veldwachter, die in de Raad Dat zwijgend aan moest hooren, Liet zijn gezellige humeur Door Snaps gesnap niet storen, Maar eer 't een etmaal verder was Begon men te bemerken Dat Kalium met bekeuringen, Als 't noodig Was, kon werken: Snap kreeg er zeven op één dag Eén zoon reed zonder plaatje, Eén dochter reed er zonder licht, Door een verboden straatje, Vrouw Snap had kleedjes uitgeklopt, En Snap liet overwerken Terivijl hij geen vergunning had; Een derde van zijn vlerken Had voetballend een nat vernield, Een zevental verbalen Alzoo waarvoor het raadslid Snap Rijksdaalders mag betalen De veldwachter van Schuitendam Heeft metterdaad bewezen Als 't moet de wet ook letterlijk Precies te kunnen lezen. (Nadnik verboden.) LEO LENS. Onder het motto „Niemand kan ontken nen, dat de economische crisis tal van mo gelijkheden ten zeerste heeft beperkt. Maar wel moet worden ontkend, dat overal alle mogelijkheden zouden ontbreken", heeft het hoofdbestuur van de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden in samen werking met den Ned, R.K. Bond van Han dels- Kantoor en Winkelbedienden „Fran- ciscus van Asslsie" zich dezer dagen met een algemeene circulaire tot de patroons gewend, met verzoek periodieke verhooging per 1 Januari a.s. te overwegen, alsmede 't tot standbrengen van een salarisregeling. Met tnsrang van 1 Januari worclen an het personeel der Llmburgsche 1 naatschappö met 2 pet, verlaagd, t een belangrijke r van dtn R.K ■eft ann do pa- ZATERDAG 29 DECEMBER HUIZEN 1875 M. KRO-programma. S-OO-- 9.15 en 10 00 Gram.pl. 11.30-12.00 Godsd. 'halfuur 12.15 Gram.pl. 1.00 Tweegesprek. 1.30 Gram.pl. 2.00 Voor de jeiigd. 2.30 Gram.pl. 3.00 Kioderuur. 4.10 Schlagermuziek en gram. platen. 5.30 Causerie. 5.45 Schlagermuziek. 6.20 Causerie. 6.45 Gramofoonpl. .7.15 Cause rie. 7.35 Gram.pl. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Orkest concert en causerie. 9.30 Hoorspel. 10.00 Orkestconcert. 10.30 Vaz Dias. Gram.pl. 10 45 Orkestconcert. 11.1512.00 Gram.platen. HILVERSUM 301 M. - VARA-uitzending. 8.00 Gram.pl 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arbeiders -.n de Continubedr.: VARA- tooneel o.l.v. W. v. Cappellen, De Zonne kloppers o.l.v C. Steyn en gram.pl. 12.15 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn 1.45 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 1 15 B. BIez. (hobo) en R, Schoute (piano). 1.30 Vervolg Orvitropia. 2.00 Zenderverzorging. 2.15 H Wiggelaar (viogl) en R. Schoute (piano). 2.30 Gram.pl. 2-45 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 3 10 Dr. A. Abas spreekt over astrologie. 3.30 Gram.pl. 5.00 J. Huy (saxofoon) en R. Schoute (piano). 5 10 Literaire causerie A. M. de Jong. 5.30 De Notenkrakers o.l.v D. Wins. 6.00 Voor de roode jeugd 6.3Ó Walis en zijn orkest. 7.00 Zang door Cora dc Lange-van Rijn (alt). 7.30 Orgelspel J, Jong. 8.00 SOS-berichten. 8.03 Gram.pl. 8.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot 9 15 Toespraak A. de Vries. 9.30 Orgelspel C. Steyn. 9.45 Vaz Dias en VARA-varia. 10.00 XX-ensemble o.l.v. C. Steyn, m.m.v. A de Booy (zang), 10.30 Gram pl. 10.45 Strijkorkest o.l.v. Walis. 11.1512.00 Gram. muziek. DROITWICH 1500 M. 10.35-10.50 Morgenwij ding. 11.05 Gram.pl. 12 05 BBC-Northern orkest o.l.v. Morison m.m.v. D. Edge (piano). 1 20 Commodore Grand-orkest-o.lv. Davidson. 2.20 BBC-Midlandorkest o.l.v. Heward. 3.20 Orgelspel H. Ramsay. 3.50 Bélfaster Omroep orkest o.l.v. Montgomery m m.v. W. Carscn (bariton). 4.50 Concert door Fr. Titterton (tenor) en P. Cochrane (viool). 5.20 BBC- Orkest o.l.v. H. Hall. 6 20 Berichten. 6.50 Sportpraatje 7.05 Welsh intermezzo. 7.20 Inter view. 7.50 Hanwell Silver Orkest o.l.v. Dyson mm. v. Billy Mayerl (piano). 8.50 Gevar. programma. 9.50 Berichten. 10.20 Orgelconcerl M. Vinden. 11.05 Lezing. 11.10 Muziek. 11.20 12.20 Ambrose en zijn Band. RADIO PARIS. 1648 M. - 7.20 en 8.20 Gramo foonplaten. 12 20 Symphonieconcert o.l.v. Letombe. 8.20 „La petite chanson des hom mes". spel van d'Estrac, muziek van Clergue. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. - 11.20-1.20 Con cert uit rest. „Wivex", 2.20—3.50 Symphcnie concert v d kinderen. 4.20—4.50 Gram.pl. 7.20 Balletmuziek o.l.v. Reesen. 8.25 Hobo- en cembalomuziek. 8.45 Zangvoordracht. 9.25 Reportage uit een theater. 9.35 Concert o.l.v. Reesen. 10.2011.35 Muziek. KEULEN 456 M. - 5.20 Gram.pl. 6.35 Orkest concert. 11.20 Leipz Symphonieorkest. 12.35 Orkestconcert. 1.35 Gram.pl. 3.20 Gevar. pro gramma. 5.30 Concert. 6.20 Omroeporkest o.l.v, Buschkötter en solisten 6.50 Volkslie- derenconcert. 7.30 Uit Breslau. S'lez. Phllh. Orkest o.l.v Lindner 9.55—12.20 Muziek. ROME 421 M. 8.05 Uitzending uit een BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.i 12.20 2 20 Salonorkest o.l.v. Douliez, en Gram.pl. 6.40 Omroeporkest o.l.v. Gasco. 7.40 Gram! platen. 8.20 Salcnorkest o.l.v. Douliez. 9.05 Zang door L Contran. 9.20 Vervolg orkest concert. 10.30-12.20 Muziek. 484 M.» 12.20 Gram.pl 12.502.20 Symphonieconcert en Sam pl. 7.20 Omroeporkest o.l.v. Gasen. 6.35 ram.pl. 8,20 Symphonieconcert. 10.30—12.20 Muziek, DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. - 7.35 „Schlösscr. die im Monde liegen". gevar. programma. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20—. 11.20 Muziek uit München

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9