llmtorr ^riïtsdjr GLmrmt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Wal men allemaal thuis krijgt bij een abonnement Wijziging van de Kieswet abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58939 NO. 5361 VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 15e Jaargang 9iiberttntifprij?en: Van 1 tot 5 regels1.I7V» Elke regel meer 0.22 7i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Wie zich heden abonneert op de „N. LEIDSCHE CRT." ontvangt gratis de KERSTB1JLAGE, ter dubbele grootte van een Zondagsbladalsook al de verschenen artikelen van Prof. HEPP over zijn reis naar Zttid-Afrika, in boekvorm opgemaakt. Thans reeds 96 bladzijden. Zoomede de nog te verschijnen nummers tot 1 Januari. Eindelijk herinneren wij eraanf dat aanbrengers van nieuwe lezers recht hebben op keurige premies. Gaarne worden opgaven ingewacht door DE ADMINISTRATIE VAN ,JN. LEIDSCHE COURANT" SOCIALISME EN GODSDIENST Ü9 houding, die o f f i c e e 1 door het socialisme tegenover de godsdienst wordt ingenomen, onderging in dc loop der jaren wel ecnige wijziging. De uitspraak van Marx, dat godsdienst is; opium voor het volk, liet aan duidelijK- heid niets te werschen over en wees on miskenbaar op de onverzoenlijke tegen stelling van die beide. Deze belijdenis is even aangrijpend als openhartig ,zij is overtuigend door haar srin tot realiteit, wijl een beweging, die de klassenstrijd propageert, bezwaarlijk do grondslagen van het Christendom aan yaartjen kan. Hoewel elk onbevangen oordeel de on .Verzoenlijkheid van socialisme en gods dienst erkennen moet, heeft het socialisme in later jaren en niet het minst in ons land, welks zeden cn instellingen een ster ke Christelijke inslag toonen zijn oor spronkelijk vijandige houding tegen de godsdienst eénigermate laten varen. Officieel althans, op partij vergade ringen, in uitspraken, die bedoeld werden om in ruimer kring hun werking te doen Het vermoeden is niet ongewettigd, dat overwegingen van tactiek aan deze schijn bare frontveranderingen niet vreemd waren en de S.D.A.P., die bij de propagan da het oog sloeg op de arbeiders van Christelijke huize, zeer wel begreep in elk geval datgene te moeten terughouden, wat de Christelijke arbeiders zou afschrikken .van toetreding tot de gelederen van het socialisme. Dat de godsdienst daarmee is geworden lot een bezielend element in de socialistische leer en propaganda, kan be zwaarlijk worden betoogd hoogstens kan gezegd, dat de lieden met religieuz-s overtuiging in de roode slagorden worden geduld. Intusschen hebben wij voor den arbeid Van hen, die in de S.D.A.P. wijzen op de beteekenis van hoogere dingen en daar mee het materialisme dezer richting op meer idëeel plan trachten te brengen, alle waardeering. Men kan alleen betreuren, dat dit stre ven in deze kring nog zoo weinig bij va» yindt. HET EVANGELIE DEE AAKDE De redactie van het colportage-orgaau Vrijheid, arbeid, brood" heeft gemeend met het oog op het Kerstfeest een plaatsje voorin het Kerstnummer te moeten inrui men voor een artikel van den bekenden socialistischen predikant, Tweede Kamer lid, Ds. J. L. Faber, getiteld „Onze Kerst boodschap". Daar wordt met een uitlegging, die overigens, zooals te begrijpen is, sterk af wijkt van de schriftuurlijke opvatting der orthodoxie, gewezen op de beteekenis van het „Vrede op aarde", van het „Eere zij God"; daar wordt een der Psalmen aan gehaald; daar wordt opgemerkt, dat de Kerstgedachte niet. mag worden beperki tot een anti-militairistische leuze; daar wordt er op gewezen, dat de mensch bij brood alleen niet kan leven. Wat men bij het lezen van dit stukje ook moge willen aanteekenen.in elk geval rnag dit geconstateerd, dat het het socia lisme tracht op te beuren boven de enkele strijd voor de stoffelijke dingen, waaraan het steeds zijn krachten gaf en nog dagelijks arbeidt.... met resultaten, die het zelf herhaaldelijk als fnuikenu ondervindt. Bij het lezen van een stukje als van Ds. Faber vraagt men zich echter af, waar nu de gelijkgestemde geest is in de socialisti sche beweging, waarvan dit een uiting moet zijn. Deze partijgeest is er niet, deze uiting vindt zelfs niet haar neerslag en daarmee haar erkenning in het overige gedeelte van dit nummer van „Vrijheid, arbeid, brood". Eer het tegendeel is waar. In het hoofdverhaal vindt men zelfs iets, iïat als Kerstvertelling is bedoeld, waarin wordt verhaald van een jong paar, dat eei. gelukkig huwelijk aanving, maar al spoo dig in de zorgen kwam door de werkloon heid van den man. En dan wordt op Kerst avond het derde kind geboren, terwijl er zooveel in huis ontbreekt. De man herin nert zich dan, dat er een geschiedenis ls van een andere Marie, die vele jaren ge leden een kind ter wereld bracht in een stal onder armelijke omstandigheden. Dit laatste vergeet men niet er bij te verhalen, maar in zijn woning zijn de omstandig heden niet gunstiger. En dan eindigt het verhaal: „Hoe kan men dit alles dragen? En ze zeggen, dat een kind het mooiste geschenk is.... En hij lacht bitter: een kind.... het mooiste go- schenk.... waarom dan niet voor de werk loozen....?" Waar is in dit verhaal het idealism® van Ds. Fabers stukje gebleven? De tendens van deze vertelling i» al dadelijk gevaarlijk. En voor zoover het Kerstgebeuren wordt aüngehaald, geschiedt dit niet om het Kerstlicht te doen opgaan over een zondige wereld, maar om uit de vergelij king met de geboorte van den Christus wrevel te doen worden geboren in som bere harten en om de blik uitsluitend te doen richten naar de dingen van 'deze aarde. Christus is ook in de wereld gekomen voor werkloozen, over misdeelden in de eerste plaats heeft hij zich ontfermd, en voor hen is van zoo groote vertroosting het Schriftwoord; „Werp al Uw bekommer nissen op Hem, Hij zorgt voor U". Gods Woord houdt beloften in voor het tegenwoordige en het toekomende leven, de Kerstboodschap kondigt de ware heij staat aan. Het socialisme verkondigt het evangelie der aarde, laat het volk leven bij brood. Dat enkelen een meer idealistische op vatting huldigen, waarvoor wij overigens allen eerbied hebben, doet aan de alge- meene juistheid dezer stelling niets af. Bestrijding van kleine partijen De uitsluiting van de vrijgestelden Volgens-*t voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Kieswet, de Provin ciale1 wet en' de Gemeentewet, bestond bij verscheidene leden in het algemeen beden- Icing tegen het nemen van wettelijke maab- regelen tegen bestrijding van kleine par tijen. Niemand aldus de hier aan het woord zijnde leden zal kunïien volhou den, dat. in het algemeen genomen de stem, welke die partijen of partijtjes, elk voor zich hebben doen hoorén, niet het hare heeft bijgedragen tot de ontwikkeling van het staatkundig leven in ons land en tot de vor ming van de politieke constellatie, welke wij thans kennen. Worden de kleine par tijen in haar voortbestaan en ontwikkeling belemmerd, dan zal de voortgang, van de boven geschetste wisselwerking, worden tegengehouden en een verstarring van de thans groote partijen plaats hebben, welke aan liet politieke leven niet ten goede kan komen. Ecnige leden konden in de hierbedoelde maatregelen niet veel anders zien dan een toegeven aan het verlangen van de groote politieke partijen, om ten koste van de kleine partijen haar macht en die harer leiders te vergrooteh. Verscheidene andere leden achtten met de Regeering het treffen van maatregelen als hier bedoeld noodzakelijk. Zij wezen er op, dat bet karakter van een groot deel van het Nederlandsche volk de neiging met zich brengt tot splitsing in kleine, zelfstandig optredende groepen met denkbeelden, wel ke min of meer van die der overige groepen afwijken. Weliswaar treft men overal ter wereld grootere of kleinere groepen aan, welke zich. met voorbijzien van de groote lijnen in het staatsbestuur op concrete pun ten, r.iet zelden door eigenbelang gedicteerd vereenigen; in Nederland doet dit verschijn sel zich wel in bijzonder sterke mate voor. Een kiesstelsel, dat geen rekening houdt met deze nationale eigenaardigheid, dien*, te worden gecorrigeerd, opdat worde voor komen, dat die eigenaardigheid tot uitwas sen leidt, welke het politieke leven beder ven en de grondslagen van dit stelsel aan tasten. De waarborgsom Vele leden daarentegen achtten dc ge dachte, dat een rem moet worden aangelegd aan het indienen van lijsten, welke geen kans hebben het voor een zetel benoodigde aantal stemmen te verzamelen, zeer gezond. Het gevolg toch van de aanwezigheid van zoogenaamde snipperlijsten is, dat bij elke verkiezing voor het opmaken van den uit slag een betrekkelijk groot aantal stemmen verloren gaat. Daardoor wordt het beeld, dat de samenstelling der Volksvertegenwoor diging van de politieke constellatie in den lande behoort te geven, verwrongen. Verscheidene leden wezen er op, dat de eisch, waaraan moet worden voldaan, wil men recht hebben op het terugontvangen van de gestorte gelden, wel zeer hoog is gesteld. De werking van dit middel moet zijn, dat elke nederlaag in den stembus strijd met een boete wordt gestraft. Eenlingen in de Tweede Kamer De opvatting der Regeering. dat het ge- wenscht zou zijn door het lidmaatschap der Tweede Kamer het optreden als volksver- vertegenwoordiger van door kleine partijen gecandideerden onmogelijk te maken werd door verscheidene leden met klem bestreden Een voordeel van de aanwezigheid van een aantal eenlingen in de Tweede Kamer noemden sommige leden het, dat deze op bepaalde oogenblikken bij het uiten van hun gevoelens onafhankelijker kunnen zijn dan de leden der Kamer, die rekening moe ten houden met het oordeel van niet geheel gelijk denkende geestverwanten. Verscheiden leden stelden hiertegenover dat de arbeid der Volksvertegenwoordiging wordt vertraagd door de redevoeringen, welke de genoemde vertegenwoordigers zich verplicht achten over schier elk ondenverp te houden. Daarbij zijn de groepen, welke ben hebben afgevaardigd, voor een groot deel zóo klein en zóó weinig op het alge meen belang gefundeerd, dat deze vertegen woordigers geen verantwoordelijkheid voor den gang van zaken gevoelen of zouden kunnen gevoelen. De drievoudige kiesdoeler Vele léden achtten 't in het ontwerp ver vatte voorstel, het verkrijgen van driemaal den kiesrieele.r als voorwaarde te stellen voor het venverven van een zetel, in strijd met artikel 82 der Grondwet De wetgever is niet bevoegd, hetgeen met wiskundige nauwkeurigheid evenredig te verdeelen is, opzettelijk en met voorbedachten iade niet evenredig te verdeelen. Andere leden stelden op den voorgrond, dat op zichzelf het voorstel van de Regee ring veel aantrekkelijks heeft. Bovenal heeft het dit voordeel, dat het recht op het doel afgaat ïiltusschen bestond er ook voor de hier in de laatste plaats aan het woord zijnde leden aanleiding tegenover het hier bespro ken voorstel een groote reserve in acht te nemen. Deze leden achtten het niet een vaststaand feit. dat een regeling als de on derhavige met do Grondwet in strijd is. Zij stelden echter de vraag, of het, nu op zeer ernstige gronden de grondwettigheid van dit voorstel betwist wordt, geen aanbeve ling verdient het terug te nemen, wijl voor al in dezen tijd zelfs rle schijn van grond wetschennis angstvallig behoort te worden vermeden. Vele leden, waaronder er zich ook bevon den, die tegen het voorstel der Regeering zoowel aan de Grondwet ontleende als an dere bezwaren hadden te berde gebracht, vestigen de aandacht op do mogelijkheid van een andere oplossing in dien zin, dat het land in enkele, bijv. drie, vier of vijf zoo mogelijk even groote kiesdistricten in gedeeld wordt. Ultsluitng van vrijgestelden Ook hot voorstel tot uitsluiting van zgn. vrijgestelden van het lidmaatschap van lagere publiekrechtelijke colleges ontmoette bij vele leden bedenking. Deze leden wezen er op, dat dit voorste! een terugkomen be oogt op een niet zoo heel lang geleden door de Tweede Kamer met 48 tegen 30 stem men genomen beslissing. Het Raat zelfs nog verder dan het destijds niet aanvaarde voor stel, dat zich bepaalde tot bezoldigde be stuurders, terwijl thans alle bestuurders in de uitsluiting worden begrepen. Daarbij komt nog, dat. tegenwoordig vele vakbon den van particuliere werknemers arbeids contractanten, in dienst van publieke licha men, onder hun leden tellen, in verband waarmee ook de bestuurders van die vak bonden door de voorgestelde uitsluiting zou den worden getroffen. Naar de meening der hier aan het woord zijnde leden draagt dc op dit stuk voorgestelde regeling een hate lijk uitzonderingskarakter. Immers, naast die door die regeling getroffenen zijn er zoo vele anderen, die meermalen als lid van een publiek college vpor beslissingen ko men te staan, waarhij het algemeen belang met de particuliere belangen, welke zij heb ben of vertegenwoordigen, niet in overeen stemming is. Men dentoe bijv. aan commis sarissen van bepaalde maatschappijen, aa.n grondspeculanten, bouwondernemers, ver gunninghouders. Gaarne zouden deze lie den zien dat de Repeering een uiteenzet ting zou geven, waaruit kan blijken, welken omvang het door haar onderstelde kwaad heeft. Vele leden achtten het voorstel, al is de redactie wellicht voor verbetering vatbaar, juist. Indien zij, die in dienst van eenig pu bliek lichaam staan, van het lidmaatschap van het besturende college van dat lichaam worden uitgesloten mede wegens het be lang, dat zij bij bepaalde door dat college te nemen beslissingen hebben, behoort deze overweging in sterk verhoogde mate te ge' den voor hen wier roeping het is voor de belangen der aldus uitgeslotenon te waken. Sommige leden gaven als hun meening te kennen, dat het middel tegen de kwaal, welke de regeering met het hier besproken kan maarde beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Hoilandi DEVENTER onderdeel van het wetsontwerp wil bestrij den, op geheel ander terrein behoort te worden gezocht, n.l. op dat van zuiverings- eed en op dat van de gedachiemvisseling over de personeelsbelangen. De zuiverings eed zou naar hun oordeel aldus moeten worden gewijzigd, dat beloften aan kleine groepen met betrekking tot haar bijzonder belang, niet langer de brug kunnen vor men waarlangs toegang tot raad of staten wordt verkregen. En de personeelsaangele genheden zouden niet langer punten van behandeling voor openbare vergaderingen van de betrokken colleges moeten uitmaken Pla a ts vervangers Enkele leden meenden van de gelegen heid, dat een wijziging van de Kieswet aan hangig is, gebruik te mogen maken om aan dacht te vragen voor de bezwaren, verbon den aan het systeem van plaatsvervan ging, dat thans geldt Het werkt niet be vredigend, in zooverre het voor do opvol ging een bepaalden persoon aanwijst, waar bij uiteraard van het toeval afhangt of de plaatsvervanger den uitgevallene inderdaad naar behooren kan vervangen. Wel kunnen de partijen, die de lijsten indienen, door middel van interne maatregelen enigerma te aan redelijke eischen op dit gebied tege moetkomen; dit neemt niet weg., dat het thans geldende stelsel van vervanging in zijn geheel' gc-nomen minder goed werkt dan het vroegere waarbij, als een Kamerlid uitviel een nieuwe plaatselijke \erkiezing werd uitgeschreven. Voorts werd op de reeds meermalen aan gevoelde gronden voor en tegen afschaf fing van den stemplicht gepleit. Volmacht Sommige leden vestigden, opnieuw de aan dacht op het feit. dat de thans geldende bepalingen inzake het stemmen bij volmacht in dc practijk groote bezwaren ontmoeten. Naar de hier aan het woord zijnde leden opmerkten, kan een oplossing voor deze moeilijkheid wellicht gevonden worden in een wijziging van het eerste lid van artikel 56a, waarbij het den man veroorloofd wordl de in den artikel bedoelde verklaring en aanwijzing ter secretarie van een willekeu rige geme'ente, mede namens zijn vrouw, te De criminaliteit Van de katholieken in Nederland Bij J. J. Romen en Zonen te Roermond verscheen een u.tgewerkte voordracht me» discussie door mr G. H. A. Feber. Dit boek is vooral lezenwaard voor hen, die nog gaarne van het ..donkere Zuiden" spreken. Zij kunnen dun om een frappant voorbeeld te kiezen, tot de wetenschap komen, dat op 31 Dec. 1929 het aantal inwoners der vier groote steden 1.917.858 bedroeg cn dat er in dat jaar 1048 personen, tengevolge van de toepassing der Kinderwetten, schuldig wer den verklaard aan eenig „misdrijf", terwijl in Limburg, dat slechts 543.368 inwoners telt. 1116 personen veroordeeld werden. Of het Zuiden ook donker is niet waar? •Ta, 't is er nog erger (of lijkt het mis schien maar zoo?): in de groote steden waren 33 van deze „kinderen" beneden de 14 en 197 beneden de 16 jaar; maar in Lim burg waren 317 beneden de 14 en 778 be neden do 16 jaar. Dat ziet r erg uit met de misdadigheid in Limburg. Maar de schrijver verzoekt op het volgende te letten „In Limhurg worden alle bagatelzaken voor den rechter gebracht; want van de 1116 jeugdige misdadigers konden in Lim burg 755 zonde.r straf of alleen met een be risping aan de ouders worden teruggegeven; 293 kregen een zwaardere straf. In de groo te steden echter moeten van de 1048 kinde ren S99 worden gestraft". Alzoo en alleen dit: zelfs met statistieken moet men voorzichtig zijn. We zeggen er overigens niets kwaads van. als men maar rekening houdt met de wijze, waaron ze ontstaan cn ontleed worden. Met cijfers al leen komt men niet tot juiste vergelijkingen EEN GIFT VOOR HULPBEHOEVENDEN Van den Ned. Bioscoopbond De Ned. Bioscoopbond heeft een bedrag van 10.000 ter beschikking gesteld van den minister van Sociale Zaken, die dit bedrag heeft doen toekomen aan het. Nat. Crisis- Comitó, voor verstrekking van den zgn. A- steun, t.. w. den steun, die wordt bekostigd uit particuliere bijdragen en die wordt ver leend aan andere hulpbehoevenden don werkloozen. CHRISTELIJKE MIDDENSTAND Prof. Gerbrandy rechtskundig adviseur Naar wij vernemen, is Prof. Mr P. S. Gerbrandy, hoogleoraar aan de Vrije Univensiteit, bereid gevonden op te treden als rechtskundig adviseur van de vereoni- ging va n den Chr. Handeldrij venden en Industrieelen Middenstand in Nederland. Na een spreekbeurt, gehouden door den heer K. Mei ma. is te Drafchten een afdee- ling opgericht Ook te Nieuwlande is een afdeeling opgericht, nadat de heer H. ïrenga van Assen had gesproken. Eerste Kamer Een korte vergadering Gisteravond vergaderde de Eerste Kamer, o. 1. v. den voorzitter, Mr W. L. baron d e Vos van S t e e n w ij k. Aan de orde zijn de volgende wetsontwer pen: 1. Wijziging van het vierde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1933 (verschillende ondei'werpen)2. Wijziging en verhooging van het zeveude hoofdstuk B der Rijksbe- grooting voor 1933 (verschillende onderwer pen); 3. Wijziging en verhooging van de begrooting van uitgaven van het Wegen fonds voor 1933 (verschillende onderwer pen); 4. Wijziging van het tiende hoofdstuk der R ij kebe-g rooting voor 1933 (verschillende onderwerpen). De wetsontwerpen worden zonder debat en z. h. st aangenomen. De vergadering wordt, ts 8 uur 40 ver daagd tot Vrijdag elf uur. Prov. Staten van Zuid-Holland De dag der stemming Ged. Staten van Zuid-Holland hebben den dag van de stemming voor de Provinciale Staten bepaald op Woensdag 17 April. De steunverleening De rede van Minister Slotemaker de Bnü'nc Bij de N.V. Drukkerij C. Blommendaal, den Haag. is verschenen een brochure, ge titeld „De Steunverleening" bevattende da rede door den Minister van Sociale Zaken prof. dr J. R Slotemaker de Bruine, uitge sproken ir. de Tweede Kamer der Staten- Generaal, op Donderdag 13 Dec 1934. Het heeft o.i. geen zin een recensie van deze brochure te schrijven, omdat aan on derwerp en rede reeds veel aandacht is ge schonken. Wel erkennen we het nut van zoodanige uitgaven, omdat op deze wij/.e onverminkt onder het volk kan komen wat door de Regeeping is gezegd. Overheid en Werkloozensteun Een ©enigszins ongewoon geluid In de keurige uitvoering, zooals we dat van N. Sam som N.V. te Alfen gewend zijn, verscheen daar een brochure van H. J. Lang man, burgemeester van IJlst, over Overheid en Werkloozensteun. Dit is een bekroond antwoord, maar ev zeer pen fel-omstreden beschouwing. Vooral in vakvereenigirtgskringen kan men niet ac- coord gaan met de opvattingen, welke de schrijver huldigt; en met name de roode pers heeft de auteur en de uiteenzetting fel en vaak hatelijk aangevallen. In elk geval belicht deze brochure het ac- tueele vraagstuk nu eens van een bepaalde zijde; daarom hopen we er nog wel op terug te komen en laten 't bij deze aankondiging. UITVOER VAN INDISCHE PRODUCTEN Naar Duitschland In verband met te treffen regelingen voor den uitvoer van Ned. Oost-Indische produc ten naai- Duitschland is het wenschelijk dat de loopende contracten dezer producten vóór 1 Januari a.s. aangemeld worden bij het Crisis Uitvoerbureau te 's-Gravenhage, Mauritskade 55 of haar agent bij het Depar tement van Economische Zaken te Batavia. Wetenschap. De „electrische dood" Hoe hij veroorzaakt wordt en wat er tegen te doen is Een groep Amerikaansche geleerden, on der leiding van professor dr. W. B. Kou- wenhoven. van de John Hopkins-universi- teit heeft zich den laatsten tijd bezig ge houden met de studie van de uitwerking van electrische stroomen op het menschelijk lichaam en wel met het doel te streven naar verhoogde veiligheid. Bij hun navorschingen konden de geleer den vaststellen, dat juist de levende wezens die voor de zwakste stroomen ontvankelijk zijn. hij sterke electrische schokken een veel grooter weerstandsvermogen bezitten dan personen of dieren, die zwakkeire stroo men in het geheel niet bemerken. Wat thans de uitwerking van sterke stroomen op de lichamen aangaat, hebben de onderzoekers geconstateeixt, dat de dood door electriciteit aan verschiUende oorzaken te wijten is. Stroomen met lage spanning doodon doordat zij het hart in den toestand brengen, welke „fibrillation" wordt ge noemd. waarbij de'spieren,- in plaats van zich gemeenschappelijk te spannen en te ontspannen, deze werkzaamheid onafhanke lijk van elkander uitvoeren. Hierdoor wordt de pompwerking van het hart verijdeld cn de dood treed' zeer spoedig in. Een stroom met groote spanning daarentegen brengt de wecKing van het hart met één slag tot stil stand. In verband met deze verschillende uit werkingen van don stroom moeten volgens de resultaten, welke dc geleerden bij hun onderzoek te dion aanzien hebben verkre gen, ook de pogingen, om. de levensgeesten weder bij het slachtoffer op te wekken, ver schillend zijn. Ind'en iemand door hoogspanning ge troffen is, wordt aanbevolen de bij verdron kenen en gasvergiftigden gebruikelijke kunstmatige ademhaling too te passen waarbij de borstkas regelmatig wordt sa mem.'edrukt. De pogingen tot het weder op wekken van dc levensgeesten moeten zoo lang worden voortgezet, tot het lichaam stijl wordt, daar de werkzaamheid van het hart al is zii zelfs te zwak om met den stetho? coop waargenomen te worden, nog voldoen de kan zijn, om de hersenen cn het lichaam in loven te houden. Het opwekken van de levensgeesten hij personen, die door een zwakken stroom ge troffen zijn kan, naar de geleerden hebben vastgesteld, d":or het toebrengen van een electrisrhen „tegenschok" geschieden, waar door aan de .fibrillation" der hartspieren MEDDENS' Jaarlijksche Opruiming vangt aan Woensdag 2 Januari a.s. 8 uur v.m. ie Rotterdam en 's-Gravenhage Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 De Eerste Kamer heeft in een korte Vergadering gisteravond enkele wetsontwerpen aan <e nemen. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der Kieswet, de Provinciale Wet en dc Gemeente- Blz. 2 Hi der sou voornemens rijn passages over Frankrijk in zijn bock „Mein Kami" te wijzigen, teneini}. de and-Fransche strekking eruit te doen verdwijnen. Het bezoek van Laval aan Rome wordt seeds begin januari verwacht, In Oostenrijk zijn verschillende bladen verboden, o.a. de monarchistische „Staatswehr". De "aam van Zinowjefsk is op aandringen der burgerij veranderd in Kirowa. Hrt Schaaktournooi te Hastings is gister be gonnen. Te Loon op Zand is een trein een huis binnen gereden. Een man werd gedood, twee personen werden ernstig gewond. Blz. 3 De Vereen, van Onderwijzend personeel aan Prot. Chr. Kweekscholen houdt te Utrecht dc jaarvergadering. De Unie van Chr. Onderwijzers houdt te Utrecht de jaarvergadering. Overleden is Ds. A. M. Diermanse. emeritus predikant der Gcref. Kerk van Hoofddorp, wo nende te Ede. Dc heer J. Strikwerda heeft afscheid genomen als directeur der Chr. Kweekschool te Dokkum. Financieel Weekoverzicht. Afbrokkelende ten- Blz. 5 Naar en in Zuid Afrika XVI. Reisbrieven van Prof. Dr. V. Hcpp. Blz. 9 Een onderhoud met een ooggetuige van de ramp bij Emmen. De heer Plesman zegt, dat het thans wel vast staat, dat de ramp van de Uivcr aan blikseminslag valt toe te schrijven. De politie is erin geslaagd een smokkclaffaire in verdoovende middelen tc ontdekken. Twee arrestaties hadden plaats. Blz. 10 Het buitenland in 1934. Buitenlandsche Kroniek 1934. een einde wordt gemaakt. Deze methode is tot nog toe slechts op proefdieren toegepast doch heeft tot bevredigende resultaten go- leid. Overigens wijzen de geleerden nogmaals met allen nadruk op de gevaren, welke aan het gebruik van electrischen stroom in het huishouden verbonden zijn. G e 1 ij k- stroom van lage spanning, al dus verklaren zij, is veel minder gevaarlijk dan wisselstroom van gelijke voltage. Er is slechts één geval bekend waarin een persoon door gelijkstroom van 110 volt is gedood. Wissel stroom van 110 volt, daarentegen heeft reeds tal van slachtoffers gemaakt. Bij zonder gevaar bestaat in bad kamers, kelders, garages en vochtige kamers. Zoo lang men zich in een bad bevindt, moet men onder geen enkele voor waarde een electrisch appa raat, van welken aard ook in del hand nemen. Uit hel onderzoek is voorts nog gebleken dat wisselstroomen van laee spanning ge vaarlijk er zijn dan hooggespannen wissel stroom. Bij hoogspanning kan de plotselm ge samentrekking der spieren sterk genoeg zijn ,om een persoon van de stroombron weg te slingeren en aldus te redden. Bij laagspanning daarentegen wordt lier slarlit offer meest juist door de spierkramp voiv hinderd ,de stroombron los te laten. Aanbevolen wordt daarom het aanbren gen van schakelaars en stopcontacten in badkamers te verbieden, znoals dat reeds in eenige staten (ook in <»ns land is dit liet geval) geschied is. Gemengd Nieuws Doodelijk ongeluk te Rotterdam Doodelijk ongeluk op de Westkruiskade Gisteravond omstreeks kwart voor acht is het 11-jarig meisje A. Veerdonk uit de Josephlaan 3 bij het oversteken van de West kruiskade nabij de Drievriendcnstraat door :n zware vrachtauto overreden. Het kind kreeg één van de dubbele achter wielen over hc-t lichaam en werd zwaar ge- l naar het ziekenhuis aan den ('ooisingel overgebracht, waar het in zorgelijken toe stand werd opgenomen. In den loop van den nacht is het meisje aan de bekomen verwon dingen overleden. Vermoedelijk is onvoldoende oplettendheid de oorzaak van dit droevig ongeluk. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur geen schuld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1