llirttwr £rih$rljr (üouraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Wat men allemaal thuis krijgt bij een abonnement P A L T H E abminttnEittsprijg: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7cL niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5360 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 27 DECEMBER 1934 15e Jaargang abbertentitprijjen: Van I tot 5 regels 1.17 V» Elke regel meer 0.22'I» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Wie zich heden abonneert op de ,JV. LEIDSCHE CRT ontvangt gratis de KERST BIJ LAGE, ter dubbele grootte van een Zondagsbladalsook al de verschenen artikelen van Prof. HEPP over zijn reis naar Zuid-Afrika, in boekvorm opgemaakt. Thans reeds 96 bladzijden. Zoomede de nog te verschijnen nummers tot 1 Januari. Eindelijk herinneren wij eraan, dat aanbrengers van nieuwe lezers recht hebben op keurige premies. Gaarne worden opgaven ingewacht door DE ADMINISTRATIE VAN ,JV. LEIDSCHE COURANT KERSTKRACHT Wij hebben weer Kerstmis gevierd. Niet in luidruchtige samenkomsten, waar de mensch bejubeld of beklaagd werd, al naar het geviel; maar in onze stille bedehuizen, waar het „Eere zij God' de boventoon had. De Engelen waren immers onze leer meesters. Kwam daardoor de mensch in het ge drang? Geenszins, want het middelpunt van alle Kerstprediking was immers: alzoo lief heeft God de wereld, ook de menschenwe- reld gehad, dat Hij zijn eeniggeboren Zoon zond, om die wereld te behouden. Zóó en daarom kwam Jezus in de wereld om die liefde Gods te openbaren. Maar ook daarom was er voor hem geen plaats, geen ruimte in de herberg. Echter, het Kind in de kribbe is man Gods geworden en heeft zich ruimte verschaft in de wereld. Niet als de sterke man, die terzijde duwt met-de ruwe kracht zijner ellebogen alles wat hem in de weg staat en toch ook weer zoo, dat men moest erkennen: de schare hoorde hem gaarne, want Zijn woord was met macht. Evenwel, het was ook in bestraffende rede een woord van liefde en niet van haat en vijandschap; van zich offeren en geven en niet van heerschen en neerwerpen. Het was de liefde van den sterken herder; als van die sterke herders, die luisterden naar hét Engelengezang. En het is waarlijk geen wonder, dat Jezus later zich zelf in zijn pre diking vaak met een goede Éerder vergeleek, die de schapen vergadert en leidt en de lammeren in zijn armen draagt. Zóó. heeft Hij zich ruimte gemaakt in deze wereld; zóó heeft Hij de geestelijke en maat schappelijke omzetting der wereld tot stand gebracht. Tirannische menschenmacht kan veel; zij kan kerken sluiten en de lichten van kerstboomen dooven; doch het groote Licht der wereld, dat van de kribbe uit de wereld overglanst, kan zij nimmer ver duisteren. Dat Licht blijft schijnen, over alle wereld verschijnselen en maatschappelijke verhou dingen heen; al de eeuwen door. Het Christendom is onuitroeibaar, omdat een sterke Held het draagt en schraagt Ook zij, die een ander Kerstfeest vieren dan wij, getuigen daarvan. Ook nu, in de donkerheid onzer eeuw; nu het gansche schepsel zucht en wacht op nieuwe dingen. Jezus laat zich niet terugdringen. De Kerstnacht blijft schooner en lichter dan de' dagen. En Wij zullen dan pas lichtdragers in deze wereld kunnen zijn, als onze ziel het ware Kprstlicht weerspiegelt Dan is er bij ons Kerstkracht RECHT VOOR REVOLUTIONAIREN Het is in ons land anders dan in menige „heilstaat", welke door bewonderaars aan geprezen, doch slechts met een retourkaart bezocht wordt. Ten onzent wil de over- overgroote meerderheid niets van revolutie weteh, en toch is hier recht te vinden óók yoor revolutionairen. Dat ondervond een boomkweeker, die er zich bij de Tweede Kamer over beklaagde, dat hem een kweekerscrediet was gewei gerd op grond van zijn „revolutionaire ge zindheid". Toen indertijd deze klacht voor het eerst gepubliceerd werd, was er. naar wij mee- nen, sprake van „onmaatschappelijk ge drag" en toen werd ons gevraagd hierover ons oordeel te geven. Onze briefschrijven sprak er zijn vrees over uit. dat een derge lijke methode tot willekeur en bevoorrech ting kon leiden. Wij gaven zulks hem en voor ons zelf direct toe, doch achtten ons niet gerechtigd zonder meer gegevens een oordeel uit te spreken, noch naar rechts, noch naar links. Immers, zulke kwesties zijn altijd veelzijdig als een prisma en in dergelijke gevallen kan men moeilijk een nauwkeurig gepreci seerde regel stellen, noch de vraag met ja of neen beantwoorden. Dit bleek dezer dagen wel toen de con clusie der commissie inzake verzoekschrif ten in de Tweede Kamer behandeld werd. Het resultaat daarvan hebben de lezers in het Kamerverslag kunnen lezen; wij wen- schen er hier slechts op te wijzen, dat de heer J. J. C van Dijk naar onze meening het juiste midden koos. De bedoelde commissie poogde zich blijk baar op een onverdacht onpartijdig stand punt te stellen en wilde onverdeelde afkeu ring uitspreken over de uitspraak van den Minister, „dat de steunmaatregelen, welke ten behoeve van land- en tuinbouw zijn gesteld, de regeering de bevoegdheid geven de belanghebbenden daarin te doen deelen, en dat van die bevoegdheid geen gebruik behoeft te worden gemaakt ten aanzien van personen, die zich in het algemeen niet gedragen, zooals een goed staatsburger betaamt". Zij was van meening, dat bij de overweging of een aanvrager al dan niet voor steun of crediet in aanmerking be hoort te komen, het gedrag als staatsbur ger van den verzoeker buiten beoordeeling behoort te blijven. Op het eerste gezicht doet deze uitspraak weldadig aan. Maar zij brengt ons in het schuitje der S.D.A.P., welke (niet in eigen huis: zie de ketterjacht bij de Vara; maar) ten aanzien van regeeringsambteua- ren en dergelijke de stelling huldigt:met de particuliere opvattingen èn gedragingen van een burger heeft de regeering niets te maken. Dqt gaat mij te ver, zei de heer Van Dijk. Hier is eenige speling nóodig. Men kan niet zeggen: het een of het ander. De minister ging te ver, maar de commissie ook. En daarom stelde hij voor de conclu sie te wijzigen en daarin de Kamer te laten uitspreken, dat de opvatting van den mi nister in haar algemeenheid te ver gaat Met recht kan men opmerken, dat deze conclhsie vager is dan de eerste, maar ze is praktisch juister. Tegen willekeurige toepassing van maatregelen, welke zoo licht tot onrecht kan leiden, moet gewaakt worden; doch de waarheid, dat een goede regel door de uitzonderingen bevestigd wordt, geldt ook hier. Ook aan de boom der objectiviteit kun nen uitwassen groeien. Land- en Tuinbouw. CHR. JONGE BOEREN- EN TUINDERSBOND Mr. W. Rip te Hoofddorp die met ingang van 1 Jan. a.s. zal optreden als directeur van het bureau van den Ghr. Boeren- en Tuindersbond, dat te Den Haag gevestigd wordt, blijft voorloopig nog secr. van den Chr. Jonge Eoercn- en Tuindersbond. Het secretariaat van dezen bond wordt met in gang van 1 Jan. a.s. gevestigd te Den Haag, Louise de Colignyplein 10. OVERAL MOEILIJKHEDEN Op de te Breda gehouden vergadering van 3 F.N.Z. heeft de secretaris, de heer J. A. Geluk mededeelingen gedaan over onze zuivelafzet We ontleenen daaraan liet vol gende: De boterafzet naar Duitschland is ten ge volge van de betalingsmoeilijkheden sterk terug geloopen. Uiterst ongunstig werd de export naar België getroffen door de ver plichting, den Belgischen importeurs opge legd, in December 40 pCt. hunner invoer in Deensche boter te betrekken. Naar Engeland werd de boterinvoer sinds October in normale banen geleid. Aanzienlijk lager dan in 1033 zijn de kaas prijzen. Slechts de volvette kaas houdt zich goed Scherpe rontingenteering trad in Frankrijk op; deze bracht den kaasexport naar dit land te-rug tot 30 pet van 1930. Ook de inheemsche productie is een ernstige con current. Reeds twaalf fabrieken maken z.g. Nederlandsche kaas. Deze is aanzienlijk minder in kwaliteit dan de onze. Het ge vaar is nu. dat men in Frankrijk afkee- rig zal worden van ons product; de vrees bestaat, dat men er niet meer naar zal vra gen De nieuwe Fransche wet schept bovendien nog een andere moeilijkheid. Van S Januari af moet de margarine van een land, hetwelk zuivelproducten in Frank rijk importeert, voorzien zijn van een kleur stof, welke het mogelijk maakt te contro leeren, of de ingevoerde zuivelproducten margarine bevatten. Ook de afzet van gecondenseerde melk en melkproducten is thans zeer moeilijk. De afzet van melkpoeder wordt eveneens uiterst moeilijk. Deze fabricage was tot nog toe een uitkomst voor efen aantal fabrieken, die anders haar ondermelk moesten laten wegloopen. SCHEEPSRAMP OP HET IJSELMEER Twee personen verdronken Maandagavond te half acht ^bet 800 ton metende sleepschip „Noord- geul", schipper Bouwman, dat te hall drie Maandagmiddag met een lading grint van de Oranjesluizen op weg naar Enkhuizen vertrokkenwas, op.51 mijl heneden Marken door het inslaan tan de luiken, plotseling gezonken. Aan boord bevonden zich, behalve den schipper en diens vrouw, eeni W' van den schipper en twee knechts. Allen hebben zich in de boot om zich te redden. Vermoedelijk door overbelasting is deze boot gekapseisd, met het gevolg, dat de vrouw van den schipper en een knecht verdronken zijn. De drie anderen konden door de sleepboot „Onderneming van de hooid stedelijke (irma Huisman, welkeboot de, .Noordgeul" sleepte, aan boord "zi^jn'naar Amsterdam gebracht. Een onderhoud mot een dor geredden Nader wordt gemeld, dat zich vier pee sonen aan boord hebben ^vonden. schipper, H. Boumau en diens broer A. Bouman, beiden uit Rotterdam, konden dêrst^. De vroutv van den schipper, uo 30-jarige Anna Bonman, te ve.tomken, ovenals de knecht, tic ongeveer 30-jange t. Foelt uit St Goar (Did). Een redacteur van het Dias had nog een onderhoud met debmd. geredden van het sleepschip alsmede met don sle-pbootkap.tem,Jm heer FI. Schaap uit Amsterdam. Zij verte, den het volgende: 0 fl;n. Den gehoelen avond had er roede een firn ken wind gestaan, welke 'gS». kerdc tot een tru ste.'kebrie. uO®?®'' ke richting. De hooge, korte ioDen kwa men dwars op het schip te staan. Bn h-, overkomen van een der zware zeeen is me donderend geweld een aantal houten lm ken ingeslagen, met het gevolg, dat he. «chiD over de geheele lengte, welke 67 M Kdmagï vol .vater liep. in een oogwenk maakte het schip slagzij naar Dp schioner, ri- Bouman. die de gevaarlijke aituatie inzag, rende naar het voorschip om den lantaarn neer tf helen, waardoorJ hoopte, dat de sleepbootkapdem zou hemer- ken, wat er aan de hand was. Erwas gee meer voor het geven van andere owvk signalen. Inmiddels nanet de overige dn. opvarenden, de vrouw van den schipp ter. diens broer en de kn«cht in de roeiboot, dt achter het schip aanvoer, plaats, waartni zich een oogenblik later de sch,p|^r v°?". de. Het sleepschip, dat geheel vol wets. wn geloopen, zonk met groote snelheid recht, standig. Pas op dat moment werd op te steBpboot, welke honderd nieter voor schip uit voer, bemerkt, «at er geechiedd-, doordat er geen gang meer kwam mfto sleepboot en de machines zwaarder te loopen. De heer Schaap heeft toen onmidellijk de sleeptros gekapt en is met zijn vaartuig te hulp gesneld. Het ble i toen, dat de kleine roeiboet door een grond zee was opgenomen en gekapseisd, tenvm de opvarenden hulpeloos rooddreven. Door de duisternis was het echter yrijwol oiini. gelijk om de reddende hand te bieden. Do kapitein van de sleepboot, d.e tot driemaal toe om de drenkelingen heen ver, beme™' te ten slotte, dat zich twee van hen. de ge broeders Bouman. aan de roeiboot hadden tgeklomd. Niet dan met de grootste moeite siaagds hij er in. de twee mannen die geheel waren uitgeput, aan Iword van d-> sleepboot te krijgen. Hij heeft daarna gepoogd een spoor van de beide ove rige personen te vinden, doch hij is d®*™ niet geslaagd. De beide geredden hebben meer dan twintig minuten met den dood geworsteld. Telkens werden zu van de roei boot. waaraan zij zich trachten rest le houden, atgeslogen, doch zwemmende wis ten zij haar steods wee' te grijpen. De sleepboot is met de heide mannen aan boord naar Amsterdam teruggevaren, waar zij van droge kleeren werden voorzien co onder dak gebracht. Onderweg zijn velschil lende schepen gepraaid en met de ramp in kennis gesteld, om aanvaringen met M wrak te voorkomen. Ook het loodswezen is gewoarschuwa, hetwelk een baken zal plaatsen op de plek van het gezonken schip Toen de sleepboot terugreerde, stak nog een der lantaarns boven zee uit. Het water heeft ter plaatse een diepte van vier meter. Het ongeluk gebeurde op vijf mijl bover. Marken, koens Enkhuizen, men hoopte om elf uur in deze haven te ernveeren. Het gezonken sleepschip, dat een lengte heeft van 67 M. en 8 M. breed is. heeft een tonnemaat van 896 ten en was geheel ge laden met grint. Het schip, dat te Rotter dam thuisihehoort, eigernar A. de Battel, was op woe .ven Asselt Lbg) naar Enkhui zen. De lading werd verscheept voor reke ning van de firma Rauwen en Sterken te Utrecht. Hei schip was drie jaar oud en de schipper bad reeds twee reizen ermee >er het I.Tseelmeer gemaakt. De kapitein van de sleepboot, die jaren- lcn,T vaart ep nog nooit een schip heen •erspeeld, was diep onder den indruk van deze verschrikelijke ramp. In de haven van IJmuiden is een sleeptros gebroken tusschen een kolenlichter en een sleepboot. Op beide schepen werd iemand ge wond, n.l. Radema, die een hersenschudding en erwondingen aan het gelaat opliep, en Ver beek, die verwondingen aan het hoofd kreeg. Na verbonden te zijn, zijn zij in het R.K. .iekenhuis opgenomen. OVERREDEN EN GEDOOD Te Oud-Gastel is het zesjarig dochtertje van den heer Lazerons, dat achter een bak kerskar l:ep en daar plotseling achter van daan kwam, door een luxe auto aangereden en op slag gedood. ROND DE „UIVER"-RAMP Vermoedens omtrent oorzaak Naar wij van deskundige zijde ver nemen- heeft het medische onderzoek uitgewezen, dat de inzittenden van de %Uiver" door den bliksem getroffen zijn. Dit bevestigt dus de resultaten van het gemelde eerste onderzoek van de „Leeuwerik". Geyssendorffer, Sillevis, den adj-chef van den Techn. Dienst van de K.L.M., den heer Behage en den inspecteur der Indië-route den heer Moes dat de bliksem in het toestel is geslagen. De ..Uiver" zou dus daarop stuurloos naar beneden zijn gevallen. De geheele situatie aan boord van de ••Uiver", zooals deze bij het onderzoek gevonden is, wijst er op- dat de beman ning geen enkelen maatregel meer heeft kunnen treffen toen de bliksem insloeg. Indische deelneming De vereeniging van regentschappen van Java en Madoera heeft, naar Aneta meldt, te Batavia een vergadering gehouden, waar in de regent van Batavia de Ui ver-ramp herdacht Spr zeide, dat Nederland zwaar verlies heeft geleden, terwijl voor Indië twee figuren zijn weggerukt, de heer Berretty en prof Walch. Minister Colijn heeft Aneta zijn deelne ming betuigd. De weerberichten De weerberichten, waarover gezagvoerder Beekman bij het vertrek van de „Uiver" op den avond van 19 December uit Cairo be schikte, bevatten uitvoerige gegevens van de volgende stations langs de route Gaza, Ramleh, Amman en Rutbah, terwijl daar aan levens een weersverwachting over het traject RutbahBagdad was toegevoegd, samengesteld door den meteorologischen dienst van Irak te Hinaidi. Uit deze weerberichten bleek, dat er wel is waar veel plaatselijke onweders werden gemeld op eenige waarnemings stations, doch dat de algemeene weers- toestand op het oogenblik, dat de waar nemingen werden uitgezonden, gunstig Dok de reeds genoemde verwachting die geldig was op 19 December van 21 uur G.M.T. af. vermeldde niets verontrustends. Zoowel het zicht (meer dan 16 K.M.) als de wolkenhoogte (600 M. in de buurt van Rutbah, verder op de route 1200 NL) was gunstig te noemen. Kans op onweer werd in deze verwach tingen niet uitgesproken. Deze weerberich ten gaven den gezagvoerder dus geen enkele aanleiding tot de veronderstelling, dat hij bij Rutbah in een uitzonderlijk zwaar weer zou komen- Auto in een kanaal gereden Tweeden Kerstdag is te ongeveer half 5 uur aan het Hembrugpontveer onder Zaan dam een auto in het Noord-Zeekanaal gere den. De heeren H. v.d. Voet, fabrikant te Katwijk aan Zee, bestuurder D. Klinken berg, timmerman te Katwijk aan Zee. G, N. Klinkenberg, pottenbakker te Zeist, kwa men in een auto uit de richting Alkmaar. Bij de Hembrug genaderd, meende de stuurder het pontdek te kunnen oprijden, maar stuirde den wagen juist naar dien kant van het dubbele veer, waarvan de pont aan den tegenovergestelden oever lag. Hoewel hij zijn fout onmiddellijk bemerk te en uit alle macht remde kon hij niet ver hinderen. dat de zware wagen in het Ka naai gleed. Onder de omstanders ontstond een pa maar de auto-rijders wisten de portieren van de auto te openen. Met handuitsteken konden ze door de toegesnelde helpers op het droge worden getr-kken, zoodat ze hoog stens vier of vijf minuten in het water hadden gesparteld. De drenkelingen werden dadelijk naar het politiebureau te Zaandam vervoerd waar zij van droge kleeren wer Ze hadden geen letsel bekomen. De auto is door een kraanwagen opge haald, De reizigers hebben hun tocht per| trein voortgezet Doodelijk motor-ongeluk 's Nachts is een motorfiets, komende uit de richting Uithuizermeeden en ga. naar Stedum, te Usquert (Gr.) in een scher pe bocht van den weg met groote vaart tegen een hek gereden. De duorijder, de 18-jarige P. van der Berg, woonachtig te Uit huizermeeden, is van het motorrijwiel ge-1 slingerd en werd op slag gedood. De be stuurder, de 20-jarige B. Groeneveld, woon aclitig te Stedum, bekwam lichte verwon dingen. Het motorrijwiel is totaal vernield. VIERJARIG KNAAPJE VAN EEN PLAT DOODGEVALLEN Men meldt ons uit Den Haag: Dinsdagmiddag is het vierjarige jongetje A. J. H., wonende in de Ryswyksche straat, die op bezoek was by zyn grootouders in de /an Houtstraat, in een onbewaakt oogen blik naar de tweede etage geloopen en op het plat gaan spelen Het kind viel van het plat werd deerlijk gewond in den tuin opge- n. Het bleek, dat het ventje een schedel- basisfractuur had bekomen. Het werd in zorg- wekkenden toestand naar het Julianakinder- zi ekenhuis overgebracht. Bij aankomst aldaar bleek het reeds te zyn overleden. ONTZETTENDE AUTORAMP Zeven jonge menschen verdronken Drie broers en een zuster Men meldt ons uit E m m e n: In den afgeloopen nacht te omstreeks half drie, heeft te Munsterscheveld, ge meente Emmen, een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij zeven personen het leven hebben verloren. Een negental personen keerde met een huurauto van de firma E. van Hoving te Emmer Compascuum terug van een mu ziekfeest te Stadskanaal. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak reed de auto, die bestuurd werd door den heer Harm Buter, op Kuipersklap, een ophaal brug over het Hoofdkanaal nabij de R.K. kerk te Munsterscheveld, tegen de linker- leuning van de brug. Tengevolge hiervan sloeg de auto naar rechts en schoot voor bij de klap door de ketting in het kanaal. Het voertuig verdween bijna onmiddellijk geheel onder water, waarbij het over den kop sloeg. De zeer volle wagen maakte het voor de inzittenden niet mogelijk zich te redden. Slechts twee van hen, n.l. de heer J. van Bijlen uit Zwartemeer en mej. Antje Buter uit Emmer Compascuum wisten er het leven af te brengen. De heer J. van Bijlen wist zich zelf uit de auto te werken en was zoo spoedig uit het water, dat hij nog de tegenwoordig heid van geest bezat om te trachten an deren te redden. Dit gelukte hem alleen ten opzichte van Mej. Antje Buter, die hij uit de auto wist te trekken en op het droge te brengen. De heer J. van Bijlen kon zich naar huis begeven, doch Mej. Buter moest naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen worden vervoerd. De andere zeven inzittenden van de auto konden niet worden gered en zijn allen verdronken. Him lijken werden later opgehaald. Het zijn Harm, Lucas, Gesienus en Margien Buter, drie broers en één zuster, allen kinderen van den timmerman H. Buter te Emmer-Compascuum, Dientje Meyer uit Emmer-Compascuum, Hillie Voslander uit Groningen en Geert Oos- terveld uit Borger. Zoo spoedig mogelijk was hulp ter plaatse, welke echter geen redding heeft kunnen brengen. De auto is later opgehaald. De ramp van de „Orania" Wat de eerste marconist vertelde Te Amsterdam arriveerde per trein een aantal passagiers en vele leden van de bemanning van het mailschip „Orania" van den Koninklijken Hol- landschen Lloyd, dat enkele dagen geleden in de Portugeesche haven Lei- xoes, na aanvaring met een Portu- geesch stoomschip, is gekapseisd. Wij vonden den eersten marconist van de „Orania", den heer TI. Benders, die zich, ondanks het feit dat hij in 72 uren niet uit de kleeren is geweest, bereid ons eenige bijzonderheden over het gebeurde te geven. Wat de ramp zelve betreft, vertelde on: zegsman, dat deze te half twee 's middags, toen de „Orania" zou gaan meren, geschied was in de haven van Leixoes, die maar plaats biedt voor éé.i schip. Des morgens te zeven uur was de „Orania" reeds voor de haven. Het Portugeesche stoomschip „Loanda", dat de aanvaring veroorzaakt heeft, had be richt ontvangen, dat het niet vóór de „Ora nia" mocht binnenloopen. Het feit, dat de gezagvoerder van dit schip ondanks dit bod, toch getracht heeft naar binnen te ko men, is ons aldus de heer Benders noodlottig geworden. De aanvaring door den Portugees geschied de midscheeps van de „Orania"; het was een verschrikkelijke schok, die de huid van het Nederlandsche schip over een groot ge deelte openreet;, zoodat onmiddellijk het water met volle kracht naar binnen stroom de. De Nederlandsche en Engelsche passa giers, die vrijwel allen aan dek waren, wa ren uiteraard hevig geschrokken, doch be waarden, evenals de bemanning, hun kalm te. Met de Portugeesche passagiers hadden wij zoo zeide do heer Benders meer moeite; het scheelde maar weinig, toen het schip snel slagzij ging maken, of zij hadden een paniek ontketend. Door het? krachtig optreden van' den état- major werd gelukkig erger voorkomen. Wel werd de slagzij van de „Orania" over bak boord met de minuut grooter; binnen een half uur lag het schip geheel op een kant en staken alleen de schoorsteenen nog boven water uit. Vóór het echter zoover was, wa ren van alle kanten bootjes, waaronder een groote sleepboot, op het zinkende schip ko men toèvaren en mochten de opvarenden van de vaartuigen erin slagen passagiers en bemanning van de „Orania" nog bijtijds aan boord te nemen. De leiding aan boord van ons schip is aldus de zegsman tot het laatste oogenblik zeer correct geweest. Klee ren, papieren, geld en wat dies meer zij, wer den een prooi van het onverbiddellijke wa ter. Slechts mijn radiojournaal heb ik kun nen redden, al mijn overige bezittingen zijn verloren gegaan. Onze zegsman deelde voorts nog mede, dat alleen de schepen van de Koninklijke Hollandsche Lloyd de haven van Leixoes waar, naar bekend, door de Nederland sche Maatschappij voor Havenwerken de noodzakelijke verbeteringen worden aange bracht aandoen; passagiersschepen van andere nationaliteit mijden deze haven zoo veel mogelijk, omdat zij haar op het oogen blik te klein en te slecht geoutilleerd ach- Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Te Munsterscheveld is een auto te water gereden, waarbij zeven personen zijn omgekomen. Het stoomschip Orania, dat aan de Portugee» sc he kust een aanvaring had, is niet meer te Enkele Scheveningsche visschers, die afgedrfe- ven waren en 3J^ dag hadden rondgezwalkt, zijn te IJ-iuiden binnengebracht. Bij een scheepsramp op het IJschneer zijn twee personen verdronken. Nadere bizonderheden over hc< onderzoek "aar de oorzaak van de Ui ver-ramp. Blz. 2 Het Kerstfeest in Engeland, Amerika en in het Saar gebied. Een interview met den Duitschen Rijksminister Een ernstig spoorwegongeluk in Canada; 15 dooderf; 30 gewonden. De gelijkschakeling der DuKsche pers. (Van onzen Duitschen correspondent). Blz. 3 Besprekingen over een Nederlan dsch-Ameri kaan sch handelsverdrag zullen op 4 Febr. te Was hington aanvangen. Schaakrubriek. Blz. 5 Men heeft eenige tijd in ongerustheid verkeerd Blz. 9 Buitengewone vergadering van de Ned. Chr. Bouwar beider sbond. Het Verbond van Chr. Letterkundige Kringen heeft te Den Haag de algemeene vergadering ge houden. Prof. Dr. C. G err et son sprak over „Na tionalisme en Literatuur". Tc Wageningen is overleden Prof. Dr. Ir. Sohngen. Blz. 10 Financieel Jaaroverzicht. Voor en tegen de gouden standaard in 1934. Economisch Jaaroverzicht. De interna tionale verhoudingen in 1934. TIJDELIJK 20 pCt. KORTING OP ALLE PRIJZEN VAN CHEMISCH REINICEN EN VERVEN „Niets riskeeren, Palthe begeeren!"' De „Orania" is niet meer te bergen De vertegenwoordigers van L. Smit en Co. s internationalen sleepdienst die te Leixoes aanwezig zijn om de bergingsmo gelijkheden van het s.s. „Orania" te bestu- deeren, hebben bericht, dat het naar hun meening niet mogelijk zal zijn het schip te bergen en dat het, aangezien het den in gang van de haven gedeeltelijk verspert, zal moeten worden opgeruimd. De motor sleepboot „Zwarte Zee" is weder van Leixoes naar den Atlantischen Oceaan ver trokken. Sloep met visschers afgedreven Woensdagmiddag om twee uur is het s.s. Calypso van de K.N.S.M. in de ha ven van IJmuiden aangekomen, met aan boord vier Scheveningsche vis schers, de gebroeders Verbaan en de gebroeders Ballen, die Zaterdagmiddag, toen ze in een sloop langs de kust aan het visschen waren, door den sterken Oostelijken wind zijn afgedreven en door den stroom in de vaarroute zijn terechtgekomen. Zij hebben daar niet minder dan drie-en-een halve dag hul peloos rondgedobberd, totdat zij Woens dagmorgen door de Calypso werden op gemerkt en aan boord genomen. De mannen, die gedurende al die dagen geen schip hadden ontmoet en groote ontbering hadden geleden, waren over gelukkig, toen zij werden ontdekt. Op dat moment was het buitengewoon heiig, zoodat zij van geluk mogen spre ken, dat men hen heeft gezien. De sloep hebben zij achtergelaten. De bemanning van de Calypso was van het afdrijven der sloep door middel van de radio op de hoogte gesteld, zoo dat men reeds op den uitkijk stond. De sloep werd opgepikt ten Noorden van Scheveningen. Bij aankomst te IJmuiden waren de mannen weer geheel opge knapt en zagen er frisch en mon ter uit

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1