AccountantskantoorWiELENGA Kerknieuws. Schóolnieuws. Gemeenteraad van Rotterdam JIM, DE ZOON VAN BOBBY ZATERDAG 22 DECEMBER 1934 MAURITSWEG 5 ROTTERDAM ALLE BELASTINGZAKEN Tel. R'dam, 15606; Den Haag: 716474, 394258 Zienkzee. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Benschop (toez.), J. Spelt te Molenaarsgraaf, Aangenomen: Naar Bolsward, P. Boerma te De Krim. EV. LUTH. KERK Beroepen: Te 's-Gravenhage, D. Drijver te Haarlem. HULPPREDIKERS De heer F. Strikwerda. caod. en hulppred. te Haren (Gr.) heeft zijn benoeming tot hulp pred. te Naaldwijk aangenomen. Ds. A. VERBURG Zonrlag herdenkt Ds. A. Verburg, Geref. predikant te Hol werd, zijn 40-jarigt ambtsbediening. Ds. Verburg werd 29 Aug. 1S67 te Nieuwer-Amstel, waar zijn vader boer was, geboren. Hij ontving zijn oplei ding aan de Theol. School te Kampen on werd in 1894 candidaat, om 23 Dec. van «lat jaar te Bellingwolde in zijn eerste gemeen te te worden bevestigd door Ds. D Vrieling toen te Scheemda. In 1893 verbond de ju bilaris zich aan de kerk van Holwerd Ds Verburg, aan wien door de classis Hal lum op zijn verzoek eervol emeritaat is verleend, is voornemens Zondagavond oen gedachtenisrede te houden, waarna pen bijeenkomst met de gemeente op Maandag tivond volgt. Ds. F. J. DE HOLL f Te Baarn is plotseling in den ouderdom van 65 Jaar overleden Ds. F. J. de Holl, predikant bij de Doopsgez. Gem. te Leermens-Loppersum en lector aan het Doopsgez. Seminarium te Amster dam. Deze benoemde hem in 1933 met Dr. W. Leendertz als lector van het seminarie ter bezet ting van den opengekomen hoogleeraarsstoel van Prof. Dr. J. G. Appeldoorn. In verband hiermede had Ds. de Holl zich metterwoon te Baaro geves tigd. De overledene die de Chr. zedeleer doceerde, schreef o.m. De kennis vao goed en kwaad en publiceerde in het mede door hem opgerichte Tijd schrift voor Zedekunde (het latere Tijdschrift voor ethiek) tal van bijdragen. Kerk en Staat in Duitschland Karl Barth ontslagen Karl Barth, hoogleeraar in de Evangelische theo logie aan de universiteit te Bonn, tegen wien de rijksminister voor wetenschap en onderwijs een disiplinair proces had ingesteld, omdat Barth den eed op den rijkskanselier slechts onder voorbehoud wilde afleggen, is thans bij uitspraak van de dienstkamer der regeering te Keulen ontslagen uit zijn ambt met toekenning van de helft van het wettelijk pensioen voor den tijd van een jaar. Volgens de lezing van het D. N. B. is Prof. Barth voor den duur van een jaar uit zijn ambt ontzet. Niettemin zal hem in dien tijd een sub sidie worden verleend ten bedrage van de helft van het bij de wet vastgestelde pensioen. Eien eenigszins andere beslissing dus. PREDIKANTENGEBEDSBOND Er is in ons land een Predikantengebeds bond opgericht, met het doel der „weder- zijtteche versterking en beoefening van broederlijke gemeenschap tusschen acade misch gevormde predikanten" en met als grondslag „de gemeenschappelijke belijde nis van den Christus als den Zoon van God en het persoonlijke geloof verlost te zijn door Zijn bloed." Het comité van oprichting bestaat uit de predikanten Dr. W ten Boom te Hilversum, Ds. H J Couveé te Zeist cn Ds. D Kuilman te Leiden. KERKBOUW TE WAGENINGEN Door den Kerkeraad der Geref. Kerk te Wage- ningen is aan den architect B. T Boeyinga te Amsterdam opdracht gegeven voor de bouw van een nieuw kerkgebouw. Het kerkgebouw zal be vatten ongeveer 500 plaatsen, kosterswoning vergaderzalen. Binnen zeer korten tijd zal de a besteding plaats hebben. KERKORGEL Donderdagavond jJ. is in de Ned. Herv. Kerk te Ridderkerk het gerestaureerde en uitge breide kerkorgel weer in gebruik gesteld. Ds J. van 't Hof van Rotterdam leidde deze plechtig heid. terwijl de heer A. v, d. Leeden uit Leerdam het instrument bespeelde. Het orgel heeft een grondige herstelling onder gaan. Aangebracht zijn een geheel nieuwe speel tafel, gebouwd volgens het pneumatische wissel- wind-systeem en een vrij pedaal. De werken werden verricht door de firma Valckx van Kouteren Co. Rotterdam. DE NOOD DER ALLERARMSTEN Uit een onderhoud met den Commandant van het Leger des Heils. Al wordt van alle zijden en wij denken hier in 't bijzonder aan de daad der Ned. Dagbladpers en aan de extra-uitkeering van Regecringswcge gepoogd, de stoffelijke nooden te lenigen met het brengen van een kerstverrassing, er zijn altijd nog groepen of eenlingen, die men onbedoeld overslaat. Het Leger des Heils, gewend om niemand over te slaan, richt nu inzonderheid onze aandacht op de allerarmsten. Het N. C C. aldus de comman dant, de heer Bouwe Vlas tot een cozer medewer kers. kan met alle leed verzachten: veel blijft er 'oor het Leger te doen over. En hij wees in dit verband ook op deu Nationalen Bond van Barm hartigheid. door hem opgericht. In Amsterdam heeft deze Bond reeds een duizend gezinnen ge holpen. Dan de Kerstpotten, die te Amsterdam alleen verleden jaar f 8000 opbrachten Er is toen in geheel oos land f 70.000 bijeengebracht. Hei Leger deelde toen 12.500 Kerstmanden uit: er zijn zeker wel een 60.000 menschen en 30.000 kinderen mee gelukkig gemaakt. Wij hebben gemeend, dit nog even te mogen herinneren, opdat ieder doe wat io zijn DE BIJBEL IN SPANJE Hoc men de aandacht op den Bijbel vestigt P. J. S, schrijft ons: Ik kocht een Spaanscheu Bijbel voor drie pesetas, d.i. f 0.60. Een kloek boek van 1074 bladzijden in zwart linnen band, in dc oorspronkelijke vertaling van Cipriano de Valera, die door de vlucht aan de.i vuur dood ontkwam in de auto da fé's, die Filipa II in 1559 en 1560 te Valladolid en Seville aanrichtte. Deze vertaling is voor Spanje, wat de Statenvertaling voor ons is. Dooi de zorg van het Britsch en Buitenl. Bijuel- genoolschap is hij in moderne spelling over gebracht (een spelling naar 't hart van Minister Marchant: alle overbodige letters zijn in het nieuwere Spaansch weggelaten). Nu wil ik eigenlijk geen beschrijving van het boek zelf geven, als wel de aandacht vragen voor de papieren kaft, die om der» band is gevouwen. Men heeft hiervan n.l. op practische wijze gebmik gemaakt om een eventueelen kooper, of iemand die het boek „toevallig" in handen krijgt, dadelijk met den inhoud bekend te maken. Op den voorkant n.l. is het volgende gedrukt: De Bijbel Oud en Nieuw Testament Het is geen boek, maar een Bibliotheek Het is samengesteld uit onsterfelijke werken, die uit de Hebreeuwsclie literatuur zijn overgegaan in de uni- verseele literatuur. Er komen in voor o.a. de boeken van Mozes, grondslag der Historie; het wijsgcerige en dich-, terlijke boek 4 au Job; de Psalmen Davids, de beste religieuze lyriek; de Spreuken van Salomo, een bewon derenswaardige verzameling van prac tische wijsheid; de verheden redevoe ringen en grootsche visioenen der profeten Israels; en, overgaande tot het Nieuwe Testament: de Evange liën, goede tijdingen voor den geest en het éénige authentieke leven van Jezus; de Apostolische brieven, kost bare documenten der oorspronkelijke Kerk: en de Openbaringen, verheven voorspelling van de toekomst. NOG KERSTBOEKJES? Heeft U voor uw Kerstfeestviering nog Kerstboekjes noodig? Bestel dan omgaand Meinema's uitgaven. Ze zijn prachtig beoor deeld, zien er feestelijk uit en zijn goedkoop. Bovendien dit jaar 15 gratis boekjes. Indien U omgaand bestelt heeft U alles nog tijdig in uw bezit Wend U tot uw boekh. of tot de uitgeefster, N.V. W. D. MEINEMA, Delft ZENDING EN PHILANTROPIE HERV. BOND VOOR EVANGELISATIE. Naar men ons meldt, gaan van de cen trale voor Geref. Herv. Evangelisatiewerk in Noord-Holland plannen uit om al het Geref. Evangelisatiewerk in de Ned. Hen'. Kerk te brongen onder één Bond van Evan gelisatiewerk. De plannen worden reeds in studie genomen. HERV. GEREF. EVANGELISATIE TE EPE. Epc is de eenige plaats op de Noord- Veluwe waar het modernisme nog de over hand heeft. Verschillende Herv. Gcrcf. pre dikanten hebben de handen ineengeslagen en zijn met het Evangelisatiewerk te Epc begonnen. De samenkomsten worden door een driehonderdtal hoorders bijgewoond, Ilij geeft een overvloed van levens beschrijvingen van beroemde mannen en vrouwen. Hij voert onzen geest tot God. GIFTEN EN LEGATEN Ds. F. E. van Santen, Ned. Herv. predikant te Sliedracht. heeft van iemand, die onbekend wenscht te blijven, een gift van f 1000 ontvangen wel ter vrije beschikking. Via eenige personen vereenigingen is deze som verdeeld voor lief dadige doeleinden. PROF. DR. T. HOEKSTRA Dooderdag 20 Dec. jJ. is Prof. Hoekstra 54 jaar geworden. De jarige, die het geschenk eener herstellende gezondheid mocht ontvangen, heeft zelf twee belangrijke geschenken gegeven. Er verschenen n.l. juist rond zijn verjaardag twee be langrijke boekdeelen: het tweede deel van zijn Historie der philosophic èn het tweede deel van het door hem persklaar gemaakte „Ge reformeerd Kerkrecht" van wijlen Prof. B o u w m an. Deze beide teekenen van werkkracht en werkliefde mogen de voorboden zijn. dat op Gods tijd Prof. Hoekstra de volle beschikking weer moge erlangen over zijn met zoo rijke talen ten gesierd arbeidsleven. HERVORMD LYCEUM TE AMSTERDAM De openingsplechtigheid De offieieele opening van het Hervormd Lyceum te Amsterdam, waarvan wij gis teren een korte beschrijving gaven, werd bijgewoond door de wethouders Rustige cd Vos. Na opening door Ds A. G. H. van Hoo'genhuvze hooft de heer H. L. var E e g li c n het woord gevoerd en den tegenwoordigei* van den Minister van Ou derwijs, de-.i heer De Boer verwelkomd Deze sprak namens den Minister een woord van gelukwensch, waarna wethouder Dr. Vos een toespraak hield. Dr. Vos erop dat de school niet door zilveren gouden banden aan de gemeente gebonden is, hij wijst op de goede samenwerking rlio bij de totstandkoming bleek te bestaan. Ge zijt in zeker opzicht een concurrent van onze openbare scholen, aldus de wethou maar het goede daarin is, dat de openl scholen alles in het werk zullen moeten stellen, om bij te blijven in de mededingini en dat zal het onderwijs ten goode kom er Tusschen het Vondelpark en de Wetering zijn nu al twaalf schoolgebouwen, zooda wc wel niet een „cité universitaire" maai toch zooiets als een „cité scolaire" hebben Met den wensch, dat Gods zegen op de school moge rusten, besloot de wethouder zijn rede. Hem volgde Dr. P. A. KI a p, eere-voorzitter van het Herv. Lyceum te Haarlem. voorts spraken Dr. G. Bolke-i ORGELBOUW RESTAURLEREN - ONDERHOUDEN WINDMACHINES M. SPIERING DORDRECHT Opgericht 1888 tein, Inspecteur vaa het Gymn. cn Midd Onderwijs; de architect, de heer J. P. L. Petri; namens de ouders der leerlingen de heer J. Boet, die een glas-in-loodraam cn een piano aanbood. Tenslotte sprak de rector Dr. J. M. Smit. CHR. M. EN V. H. ONDERWIJS De uitslag van de stemming voor een lid der Commissie van beroep voor de besturen in de vacature-Prof. Jhr. Mr. B. C. de Savornin Lohman n den Bond van Ver. van Chr. Middelb.- en Voorber, H Onderwijs geweest, dat gekozen is| Mr. Dr. J. Doneer te 's-Gravenhage, die zich bereid verklaard heeft deze benoeming te aan vaarden. Aangezien hierna op de groslijst slechts één lam overblijft. Is Mr. H. van Haeringen te 's-Gravenhage gekozen als plaatsvervangend lid Prof. Dr. H. Visscher te Huis ter Heide. De heer Van Haeringen heeft deze benoeming aange- ONDERWIJSBENOEMINGEN Tot hoofd van de Geref. ULO-school te Lop- persum is benoemd de heer A. Teeuw. onderw. de Geref. ULO-school (Fabiusschool) aan den Bergslogel te Rotterdam. Benoemd tot onderwijzer (3e leerkracht) aan de Ned. Herv. school te Daarle (O.) de heer M. "Veits te Valthe (Dr.). Als kweekelinge met actie aan de school voor C.V.O. te Oldebooro Is benoemd Mej. G. Kuipers te Alkmarijp. INTERNATIONAAL STUDENTENLEVEN Het eerste wereldcongres van studenten, zal van 9 tot 31 December te Brussel samenkomen ten inde te beraadslagen over de middelen ter ver betering van hun maatschappelijke vooruitzichten. Engelsche studenten dragen bij tot dekking van de iskosten der Duitsche delegatie en de Fransche helpen hun kameraden uit de Balkanlanden. Te Utrecht is een „Internationale Club van Studeerenden" opgericht, die zich ten doel stelt een band te leggen tusschen alle te Utrecht studeeren- de buitenlanders en een aantal Ned. studenten en wel door een wekelijksche bijeenkomst, waar le zingen worden gehouden, van gedachte wordt ge wisseld over Ned. en internationale problemen; s door het houden van excursies. BOND VAN PROT. KWEEKSCHOLEN Donderdag j.l. vergaderde in „Terminus" te t r e c b t het Bestuur van den Bond van Prot. Chr. Kweekscholen onder leiding van Ds. H. C. d. Hilv< Mr. Dr. L. K. Okma deelde mede, dat de heer W. C. C. van Romondt Vis zijn benoeming tot Bestuurslid niet had aangeno n. In overeenstemming met het besluit der Jaar- ■gadering besloot het Bestuur alsnu Jhr. Mr. Quarlcs van Ufford te Utrecht uit te noo- ligen ,in het Bestuur zitting te nemen. Voorzitter :n Secretaris brachten verslag uit vaD een audiën tie bij den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Wat betreft de moeilijkheden, ge- betrekking tot de schoolgeldheff.ng aan Bijzondere Kweekscholen, zeide de Minister n bevredigende regeling toe. Als ;o!g van de audiëntie heeft de Minister he: luur van den Bond alsnog io de gelegenheid gesteld, opmerkingen aan Z.Exc. mede te deelen, inzake het aanhangige wetsontwerp op de Kweek schoolopleiding. Het Bestuur stelde een adres op. den Minister zal worden toegezonden. OPENB. SCHOOL TE 's-GRAVENZANDE De gemeenteraad van 's-Gravenzande heeft Woensdagmiddag besloten tot liet toestaan van een crcdiet van f 60.000 voor den houw van een nieuwe openbare lagere school, noodige geworden door het stijgend aantal leerlingen. VER. VOOR CHR VOLKSONDERWIJS Tot plaatsvervangende leden van de immissie van beroep van de Vereen, voor Chr. Volksonderwijs zijn in de plaats van de hecren Ds. J J P Valeton te Zwolle en S Stemerding te Voorburg, uit een tiental candidaten resp. met 790 en 785 van de 2372 itgebrachte geldige stemmen gekozen de heeren J J Gcitz te 's-Gravenhage en Mt. J J R Schmal te Voorburg. P. HUT. Na een diensttijd van 45 jaar zal de heer P. Hut, le onderwijzer aan de 2e school met den Bijbel te Enschede, 1 Jan. .s. het onderwijs met pensioen verlaten. De heer Hut werd 1 Oct. 1889 als onder wijzer benoemd te Aduard (Gron.), van waar hij in 1890 vertrok naar Uithuizer- meeden. Van 1S94—1S96 was de heer Hut werkzaam te Warffum, om 1 Nov. van laatstgenoemd jaar te Enschede benoemd te worden. 20 jaar was hij aldaar werk zaam als onderwijzer aan de le Chr. school en sedert 18 jaar is hij het nu aan de 2e Chr. school, waarvan hij ook een paar jaar waarnemend hoofd was. JUBILEUM J. KOSTEN De heer J. Kosten t.e Z a a m s 1 a g zal begin Januari zijn 40-jarig jubileum vieren Drie jaar geleden verwisselde nij zijn school Reuzenhoek met de school op hei Dorp. AFSCHEID J STRIKWERDA In verband met het afscheid van der heer J. Strikwerda, te D o k k u m als directeur van de Chr. Kweekschool aldaa voor enkele maanden, heeft zich een comité gevormd uit de oud-leerlingen, de vereeni- ging van welke de kweekschool uitgaat en enkele autoriteiten, die den afgetre 1 directeur alsnog willen doen blijken In zeer zijn arbeid in breeden kring woi gewaardeerd. Daartoe zal a.s. Maandag avond te Dokkum een bijeenkomst plaats vinden. Met den heer Strikwerda treedt een tv kend figuur uit den actieven dienst. D< heer Strikwerda werd 1 Jan. 1871 geborei te Harlingen en ontving zijn opleiding act de Rijks Nonnaailessen aldaar. In 1889 werd de heer Strikwerda onderwijzer 'e Montfoort cn in 1890 te Harlingen. In 189y werd hij benoemd als hoofd te Niezijl (G welke standplaats in 1901 met Bedum vi wisseld werd. In 1911 volgde de benoeming tot directeur van de Kweekschool te Dok- aan Prot. Chr. Kweekscholen; gedelegeerde de verecniging van onderwijzend personeel aan Pro. Chr. Kweekscholen; gedelegeerde in den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel voor Friesland, inspecteur van de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs. De heer Strikwerda, die voor de hoofdacte- cursus nog aan de kweekschool is verhonden is ook examinator voor het hoofdacta- examen. Van zijn hand zijn tal van bijdr gen op paedagogisch terrein verschenen in het Friesch Kerkblad en in de School met den Bijbel. Door zijn lezingen op opvoed kundig terrein verkreeg hij in het geheel iland bekendheid. VEREEN. VOOR CHR. M.U.L.O. Algem. vergadering te Utrecht Onder presidium van den heer J. Th. R. if hreutle r van Haarlem, kwam dc ver ecniging tot behartiging van de belangen der Chr. Scholen voor M.U.LO. in Neder land heden te Utrecht in jaai'lijksche alge- meene vergadering bijeen. De voorzitter opende hedenmorgen om half elf de vergadering op gebruikelijke wijze en hield ver volgens een ope ningsrede, hij het karakter van onzen tijd typeerde en de Regcerings maatregelen t o. v. het onderwijs over zag. Voorts stond hij stil bij den groei van het M.U.L.O., mede, doch niet al leen een gevolg van de crisis. Inzake de reorganisatie het onderwijs zeide Th. R. Schreuder spreker dat de toe komst van het Mulo onzeker is door de Regeeringsvoomemens, rluj ook 't Mulo-onderwijs ongetwijfeld zal worden betrokken. Uitsluiting \an het Mulo bij het georganiseerd overleg is lang zamerhand een anachronisme geworden. Even onzeker als de toekomst van het Mulo is ook wat de drang naar concentratie t.a.v het Mulo uitwerken zal. De aanhoudende crisis met zijn zware druk op 's lands finan cièn maakt ook de toekomst van de salaris positie onzeker. Spr. wees tenslotte op de bewarende kracht van het Chr. onderwijs. Na verwelkoming rbr afgevaardigden van zuster-organisaties stelde de Voorz. 't jaar erslag aan de orde, waarvan wij reeds een uittreksel hebben gegeven. I-Iet aftredend lid van het hoofdbestuur, de heer J. Gorisscn te Groningen, werd als zoodanig herkozen. Na een kort»; inleiding van den Voorzitter over aansluiting aan de huidige Kweek ten. Prof. den Hartogh school, werd de morgenvergadenng geslo- De middagvergadering In rle middagvergadering trad als refe rent prof. dr. G. M. den Hartogh, hoog leeraar aan de Theol. School te Kampen, met het onderwerp: „De beteekenis van het vak Kerkgeschiedenis voor onze Chr. Mulo- scholen". Referaat Prof. den Hartogh Referent verdedigde de volgende stellin gen: I. Met „onze scholen" zijn bedoeld de Clir. scholen voor Mulo, die tot grondslag hebben het Woord Gods en van de door den H. Geest gegeven Schrift belijden, dat in haar al de ele menten eener waarachtige voeding zijn neer gelegd. II. Onder die elementen treedt op den voorgrond hef goddelijk ge bod, om door het levendig houden van de herinne ring aan des Hee ren daden, het vertrouwen Hem en de ge hoorzaamheid aan Zijn inzet tingen en rech ten van geslacht tot geslacht bij de jeugd van het volk des verbonds op te wekken en te versterken. III. Die daden des Ileercn, allereerst te vinden in de H. Schrjft zelf, welker histori sche betrouwbaarheid volstrekt is, zijn clan na het best op te merken in de kerkgeschie denis, w.o. is te verstaan de geschiedenis van de werkingen van bet Woord van Goa onder de leiding van den H. Geest in en door de openbaring van het mystieke lichaam van Christus met name in en dooi* haar instituaire vorm. IV. De kerkgeschiedenis die als geschie denis, als ontwikkeling van de kerk lanp de weg van formatie en van reformatie *- deformatie een bijzondere plaats inneem* in de worsteling tusschen het rijk des lichts en het rijk der duisternis, vraagt behan deling als afzonderlijk leer„vak" V. De voorbereidende studie en het, met de H. Schrift als eenige, genoegzame en onfeilbare regel van doen cn laten, weergegeven van de hoofdlijnen der kerk geschiedenis. zal hij den Chr. onderwij zer het vreugdevol bewustzijn verlevendi gen geen „losse enkeling" te ziin. maai- in He strijdende kerk aller eeuwen onder Christus te midden van een „groote wolk van getui gen" zijn positie en zijn taak te mogen heb ben, hetgeen van groote beteekenis zal ve zen voor al zijn onderwijs en de school te meer zal doen beantwoorden aan haar christelijken naam. VI. Het aanschouwelijk- en bezielend on derweg naar de bevatting der leerlin; in de kerkgeschiedenis die ook van zoo grooten invloed is geweest op geheel 't we reldgebeuren zal onder Gods zegen bij de kinderen de verstandelijke kenni: ken. de liefde tot den Heere Christus en Zijn kerk doen toenemen, en de wil stalen om naar het Woord en in de kracht God, in navolging van de geloofshelden vroegere dagen, in eigen tijd mede te heiden aan de voltooiing van het konink rijk der hemelen, in welks weldaden zij als jonge burgers, naar de eigen uitspraak van den Heiland, reeds op aarde mogen deel Nadat over dit referaat van gedachten was gewisseld, werd de drukbezochte dciing op gebruikelijke wijze gesloten. Naar de rust Met ingang va'A 1 Januari zal de heer Ti. J. v. Maare, hoofd der Chr. School <c Locnon a. d. Vecht, het onderwijs met pen sioen verlaten en zich te Socstdijk vestigen. 31 Dec. a.s. gaat de heer J. J La Riviëre het Chr onderwijs, na 46-jarige diensttijd, met pensioen verlaten. Na achtereenvolgens aan diverse scholen der N. II. G te Rotter dam als onderwijzer werkzaam te zijn ge weest, werd hijl Mei 1922 benoemd tot Hoofd der Adm. de Ruyterschool te Ai sterdam, welke functie hij sindsdien heeft bekleed. Met ingang van 1 Januari a.s. gaat dc heer J van Ginkel, Hoofd der Herv. School aan de Weeshuislaan te Zeist, het onder wijs met pensioen verlaten. Ruim 42 jaar heeft hij het oude wijs ge bedaart spoedig met 1/YlifaliacdJt's Thedecs Per stuk 8 cl. Doos 45cf. Bij Uw drogist Examens RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN, epromoveerd tot doctor Jn do Wis- en Natuur kunde op een proefschrift: „Esters vaa tetra- orthokiezelzuur en tetrattalo-orthogrerma- zuur", de heer F. J. Stenstra, geb. te RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Bevor derd tot docto? in de Rechtsgeleerdheid, op •oefschrift getiteld: „Eenige opmedkingvn be- RIJKSUNIVERS1TEIT TE UTRECHT. Bevor derd tot doctor in de Letter enen Wijsbegeerte, •p proefschrift: „Studiën over Sophocles", de eer J. C. Kamerbeek, geb. te Rotterdam. ACADEMISCHE EXAMENS VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM, besl.Theologie: cand.ex.. W. Kreuzer te La- (N.-H. J. L. C&ron. «kunde: esta-artsex., de heer D. A B. Hok: artsex., de heeren V. H. Haag G. M. H. r eeneklaas. Tandheelkunde: theor. ex. le ged.. de heeren l. W. Joppe. D. A. Ryksen en A Hartong van krk; id. 2e ged., de heere RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gesl Klaas, taal- en letterk.: doet. ex.. de heer Men- Wijsbegeerte: doet. ex., de heer K. L. Picca Ned. taal en letterk.: doet. ex., mej. J. Pijlgroms. Geneeskunde: doet. ex.. de heeren P. H. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. •esl.: Klaas, ietteren: doet. ex.. mej. M. G. N. aro en de heeren R. van der Velde (met lof) n W. S. J. Kloosterman Germaansohe taal- en letterk. (Duitsch): doet. x.. met lof. de dames S. J. C. Freudenthal- Lutter en L. P. Joachlmsthal. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl. Rechten: doet. ex.. de heeren H. C. Henke- Ned. letteren: loet. ex.. mej. M. Verstege. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TB DELFT. Gesl.: Civiel Ing., ing.-ex., M. Groenewegen. K. J. Lieu wen, Den Haag: E. I. FRANSCH M.O. B. STAATSINRICHTING DEN HAAG. Geëx. 8 cand., gesl. mevr. Van KoppenhagenBoer, Wassenaar; Tj. Wybran- dus, Amsterdam: P. Zegwaard. Maasland: C. v. Zuylen, Den Haag: G. Veenendaal, Ierseke ENGELSCH M. O. B. G. A M. Snijders, Alkmai ENGELSCH M.O. A UTRECHT. Gesl. mej. J. A H. Weeda, Rot- STUURLIEDEN DE NHAAG. Gesl. voor e heeren C. Anaingh. IC. H. C. Dreijer, A. MACHINISTEN TOONKUNST UTRECHT. (Mij tot bev. der toonk.). Gesl. foor het getuigschrift zangonderwijs op be vaar- en lagere scholen mej. J. M. E. IebrOcker :e Rotterdam en do heer G. Visser te Leeu- Wijziging telefoontarieven De salarisverlaging aanvaard In de laatst gehouden Raadsvergadering kwamen de telefoontarieven ter sprake. Dc heeren v. d. Brule, Dicmer en Holst vezen daarbij op de belangen van dern middenstand. Als er tariefsverlaging komt, behooren zij er ook van te profiteeren. En genoemde heeren spraken de vrees uit, dat de invoering van bei gc« sprekkentarief naast en boven het abonne ment, voor zakenmenschen, vooral in bc- paalde maanden, wel eens duurder kon uitkomen dat het tegenwoordige. Waarom zij vroegen het tegenwooordige maximum» f 11 per maand, te handhaven; name» lijk f 7.— „vastrecht" en maximaal f 4.—» voor gesprekken boven de 100. De gesprek- ken-teller van f 150.000 zou dus zijn gelei niet opbrengen, doch alleen dienen om na to gaan, hoe ver de abonné's beneden de 300 gesprekken blijver, (waarvan er 100 in het abonnement zijn begrepen.) Weth. Hanemaayer kwam de lieer v. d. Brule gedeeltelijk tegemoet door een drie- maandelijksche afrekening toe te zeggen; doch deze nam daarmee geen genoegen. Hij wenschte voor elke maand het maximum op f 11 te bepalen. Daar B. en W. dit niet kouden toezeggen, diende de heer v. d. Brule een amendement in van dien aard. Doch ook daarover kon naar de meening van het College niet op staande voet heslist worden. Ten slotte werd men hét er over eens, dat over het amendement praeadvies zal worden uitgebracht, terwijl het voorstel zelf afgedaan kon worden, omdat het 1 Jan, a.s. in werking moet treden. Aldus geschiedde het- Ook werd toegezegd» dat zoo mogelijk] het abonnement voor een tweede toestel op dezelfde lijn zal worden verlaagd. Voor- loopig beteekent de wijziging dus: a. ver laging van de prijs van het huisah-mne- ment van f 96 op f 84; b. handhaving van de prijs voor het zaakabonnement; c. eca nieuw abonnement met gesprekkenverreke- ning in te voeren voor abonné's met 1 aan sluiting in hetzelfde perceel, (f 7 per maand plus 2 ct. voor elk gesprek boven de hon derd); d. de kosten van aansluiting te ver gen van f 30 tot f 12.50 resp I 7.50 als in het aan te sluiten perceel de noodige geleidin gen aanwezig zijn. De voorgeschreven loonsverlaging van het gemeentepersoneel is door de meer derheid van de Rotterdamsche raad aan vaard, zulks na een verklaring van den Voorzitter, dat de regeering volkomen op de hoogte gebracht is van de motieven, welke de vorige keer tot verwerping leidden en dat, mocht de raad dit weinig gewijzigde voorstel ook afwijzen een niet gunstiger re geling bij K.B. zal worden opgelegd. De kans zou daarbij niet uitgesloten zijn, dat het personeel nog meer getroffen zou wor den, want de minister gaf te kennen, dat de salarissen z.i. thans nog aan de hooge kant zijn. Onder die omstandigheden koos de libe rale fractie de wijste partij: zij stemde vóórt het voorstel van B. en W.; langer verzet zou doelloos zijn. Dit is juist; men zou al leen de opmerking kunnen maken, dat een! man als Mr. Dutilh een beetje laat tot deze wetenschap komt; in feite was de situatie de vorige keer niet anders en door toen te buigen, had men dc narigheid van een K. B. kunnen voorkomen. Natuurlijk lokte de gewijzigde houding dec liberalen een stroom van verwijten uit van de zijde der sociaal-democraten; en deze stroom rees te hooger, omdat de heer Ree- ser (v.d.) in zijn verzet volhardde en Mr, Baars (r.k.) een lofrede hield op de libera len en Dr. Reeser scherp becritiseerde. Na veel overtollig gepraat werd eindelijk het voorstel met 23 tegen 15 stemmen aan genomen. De zonderlinge houding van het college om over de salarieering varf burgemeester, secretaris, ontvanger en wet houders en over de presentiegelden geen gedrukt stuk te doen verschijnen zoodat het leek alsof men deze dingen in een onder onsje wilde afdoen, vond gelukkig bij nie mand verdediging. De heeren Lührs, Diemei; en Baars vonden het taktiseh en psycholo gisch fout. Het is een publieke zaak. De Voorzitter gaf aan de aandrang toe enl diens volgens werden dc voorstellen aange houden. We hopen, dat hier de fout voorkomen wordt, welke helaas in de laatste maanden dikwijls wordt gemaakt, dat de hooge sala rissen beschermd en do lage onevenredig zwaar gedrukt worden. Dat verstaat ons volk niet in deze tijden. VOOR DE WINTERAVONDEN moet O de jeugd verblijden met ons Premieboekje door G. TH. ROTMAN Het succes dat we destijds bereikten met ons Premieboekje: „BOBBY's APEN- STREKEN1' deed ons besluiten na ook voor onze lezers verkrijgbaar te stellen: JIM, DE ZOON VAN BOBBY De kluchten en avonturen van Bobby's zoon, Jim, zuilen met evenveel spanning gevolgd worden als de streken welke zijn vader uithaalde. Wij twijfelen niet of deze premie aanbieding zal bij onze jeugdige lezers zeer in den smaak vallen, en de ouders raden we aan hun kinderen voor de a.s. FEEST DAGEN met dit boekje gelukkig te maken. Het kan afgehaald worden aan ons Bureau, zoomede worden toegez. na ontvangst van 40 cent per exemplaar tn postzegels of storting op ons gironummer. Men gelieve op de enveloppe te vermelden: nJ I M". Ook de Agenten en Bezorgers nemen bestellingen aan. Ondergeteekende verzoekt toezending van exemplaar (en) Premieboekje „JIM, DE ZOON VAN BOBBY", waarvan bedrag bygaat: per giro is verzonden NAAM; WOONPLAATS:

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3