VRIJDAG 21 DECEMBER 1934 Het Rijk en de Gemeenten CSS1MSTMST SOEP TWEEDE KAMER De drie wetsontwerpen be treffende de gemeente- financiën zijn aan genomen Regrooting van Financiën Indische wetsontwerpen Geen subsidies voor het Lorentz-museum Overzicht Minister Oud heeft zijn drietal finantieele wetsontwerpen met vlag en wimpel in vei lige haven gekregen. Enkele bezwaren wa ren door wijzigingen o.a. ti millioen meer voor het werkioosheidsubsidiefonds weg genomen. Daarmee was de overgroote meer derheid der Kamer content en de minister zak alle amendementen, die hem verwer pelijk leken, verworpen. Eén amendementje bij het Crieisopcenten- ontwerp werd aangenomen. De minister gaf er als 't ware permissie toe, al vond hij het belastingtechnisch niet juist. Alle gemeentebesturen mogen nu wel aan nemen, dat deze wetsontwerpen waaraan heel wat begrootingen waren opgehangen verder doorgaan. De minister heeft de voorstellen op be kwame wijze verdedigd en daarbij zoowel aan de belangen der gemeenten als aan die van het Rijk gedacht. Dat maakte een goe den indruk en de gevolgen er van bleven niet uit. De Kamer toonde zich zeer mee gaande. Mr. v. Dijken zag zijn motie om aan het Lorentz-lyceum te Eindhoven na 1 Jan. 1935 geen subsidie meer toe te kennen aangeno men. Dat kan aan 's lands kas 30.000 spa ren, ook al stonden ze nog niet op de begroo ting voor dit jaar. De begrooting van Financiën bracht een serie sprekers met allerlei wensc-hen in het vuur. De toepassing der Omzetbelasting voor gemeentelijke productiebedrijven stond in het debat sterk op den voorgrond. Daarna volgden tal van andere belastingwenschen. Vandaag zal de minister antwoorden. De Avondvergadering was bestemd voor een aantal kleinere wetsontwerpen. Verslag Aan de orde was de eindstemming over de Tnotle-v. DIJKEN (a.r.) betreffende het verlee- nen van subsidie aan het Lorentz-lycenm te Eindhoven De heer MODDER (r.k.) verklaarde, dat zün fractie voor de motie zal stemmen, in het ver trouwen, dnt de moeilijkheden zullen worden opgelost. Geschiedt dat niet. dan zal de beant woording der schuldvraag haar verdere hou ding bepalen. De motie werd aangenomen met 61 tegen 35 etemmen. Tegen: links en de heer Arts (r.k.- v.p.). Voortgezet werd de behandeling van de drie financieel® wetsontwerpen: Financieele verhouding Rijk en gemeenten; Werkloosheidssub- stdlcfonds en overbrenging crisis- opcenten van de Fondsbelasting naar de gewone middelen. Financleele Verhouding-wet strekkende om den bestaanden toestand te handhaven, behoudens een verlaging van de belastbare som, welke correspondeert met de ter zake door de Regeering voorgestelde wlj- 21 De ^bepaling geldt voor de drie grootste gemeenten, voor zoover gerangschikt in de eer ste klasse. De heffing der Fondsbelasting 7,al niet verschuldigd z.ün beneden f 850 en wordt verminderd met f 2, indien de belastbare som f 850 of meer. doch minder dan f 1300 bedraAgt en met onderscheidenlijk f 1,50, f 1 en f 0.50 f'"lSSO^c-»a f'o'(T3fien' d'e aanvangen met f 1300 MINISTER OUD had overwegende bezwaren tegen het amendement. Het vermindert de op brengst der Fondshelustlng en maakt, dat Am sterdam en Rotterdam minder aan opcenten ontvangen. De heer VD1EGEN repliceerde. De declassifi- catle is Amsterdam en Rotterdam opgelegd. De MINISTER merkte op. dat die deelassi- flcatie-elr.eh vervalt. Maar dat kan alleen als hut wetsontwerp ongewijzigd blvift. Wordt het amenoement aangenomen, clan zou de declassl- flcatlc-elsch wel weer eens kunnen herleven. He't_amendement werd rervrorpen met. 59 te- Pen 25 stemmen. Voor: de soc.-dem., Arts, Snee vliet en 2 communisten. „Een vdfgend amendement was van den heer DE GEER (c.h.) en werd door MINISTER OUD overgenomen. Het bedoelt in de formule voor de ultkeering uit het Gemeentefonds den werk loosheidsfactor buiten werking te laten, 7,00- lang het Wei kloosheidssubsidlefonds bestaat Het wetsontwerp werd daarna aangenomen, met 58 tegen 26 stemmen. Tegen: de soc.-dem. Sneevliet, 2 comm., prof. Vlsscher (a.r.) en de s.g.p. Bij het Werkloosheidsnbsidielonds verdedigde de heer DREES (s.d.) een amende ment om de werkloosheidslasten en de werk- verschafflngskosten door rijk en gemeenten ieder voor de helft te doen betalen. Tot de rijksbijdrage zullen ook gerekend worden de nader door den minister toegezegde zes mil- De heer KOOIMAN (v.d.) merkte op. dat de ■16 met de millioen c-x'tra voor het Subsidie fonds. vrjlwel de helft benaderen van de werk loosheidskosten. Daarom is het amendement niet zoo noodig. Ook fixeert het teveel: het Rijk zou wel eens meer dan de helft ln de werkloosheidskosten kunnen moeten gaan bij dragen. De MINISTER bestreed het amendement. Ijlen blijvend percentage in de wet is niet te aan vaarden en daarom is het amendement onaan nemelijk. Het werd verworpen met 59 tegen 25 stem men. Voor: soc.-dem., comm.. Arts, Sneevliet, v. Houten en IJsselrmiiden. Ook de heer SNOECK HENftEMANS (c.h.) had een amendement, waarvan de bedoeling was vrijheid voor de gemeenten te behouden om voor de hoofdsom der Personeele belasting ook nog na 1 Sept. een afwijkend tarief te mogen vaststellen. De MINISTER bestreed dat. De Pers. belas ting komt aan de gemeenten, maar dan Is een uniform tarief noodig met hot oog op de on derlinge verhouding der grondslagen en de vlotte functionoering van den belastingdienst. Het amendement werd b(j zitten en opstaan verworpen. Alleen de heer Snoeck Henkemans was er voor; de heer Tllanus stond mee op, vermoedelijk om hem niet heelemaal alleen te laten staan. Een volgend amendement werd toegelicht door den heer v. d. TEMPED (s.d.). Het beoog de de gemeenten bevoegd te maken meer op centen t.e heffen dan de Regeering voorstelde en wel ton hoogste Tfl (resp. 90) op de Fonds belasting en 50 op de Vermogensbelasting. De beer SNOECK HENKEMANS (c.h.) ducht te, dat de gemeenten te veel beperkt worder ln haar belastingheffing en dan spoediger on der controle zouden kunnen komen, omdat de Rea-eering van oordeel zou zijn. dat haar be lastingen niet tot redelijke hoogto waren op- gex-oerd. De MINISTER zeide. dat de heer Snoeck Henkemans de zaak te donker inzag. Het amen- dement-v. d. Tempel werd volstrekt afgewe omdat het beteekenen kan verhooging van lastlngdruk en de Regeering is van oordeel, dat die druk eer te hoog reeds is opgevoerd dan dat er nog wat bij zou kunnen. Ook dit amendement werd verworpen en wel met 58 tegen 25 stemmen. Voor: soc.-dem.. comm., v. Houten. IJaselmuiden, Steinmetz en Sneevliet. Bij een der artikelen Informeerde vervolgens de lieer KOOIMAN (v.d.) hoe het gaan zal met noodlijdende gemeenten, die extra-hulp noodig hebben. Met objectieve kenmerken, kan moei lijk worden volstaan. De MINISTER zou dit laatste het liefst doen. maarhet is niet mogeljik daarmee in alle ge vallen billijk te beslissen. Met allerlei omstan digheden zal rekening worden gehouden. Het wetsontwerp werd z.h.st. aangenomen. De liberalen en de beide communisten met den heer Sneevliet verzochten aanteekening; dat ze tecen waren. .Ten slotte het derde wetsontwerp: versterking der Rijksmiddelen door omzetting van cririsopcenten in gewone inkomsten. De heer IJZERMAN (s.d.) verdedigde een amendement om belastingverlaging voor inko mens boven f 70.000 te voorkomen. De MINISTER wees er op, dat het met de groote Inkomens zoo'n vaart niet meer loopt In 1929-'30 waren er boven f 100.000, 934 in komens. in 1933-'34 was het ciifer 293. De minister achl progressie op de progressie principieel fout en ziet daarom zelf geen kans doopnaam geschenk ikyo\. al Ua> kennissen £wl Soiiiel- S J dukken Oeci stechts het bezwaar, dat er is, to ondervangen. Het amendement acht hu fout, maar zou het niet kwalijk nemen als er voor werd gestemd. Het amendement werd aangenomen bi) zit ten gp opstaan. Het wetsontwerp zelf werd Z.h.st. goedgekeurd. Aan de orde wus daarna het laatste der be- firootingshoofdstuklcen, nl. Financiën De heer v. d. WAERDEN" (s.d.) klaagde over de willekeurige toepassing der Omzetbelasting ten aanzien van de electrlcHeit. De 'neer v. VOORST TOT VOORST (r.k.) wenschte herschatting van vaste goederen met name landgoederen, vooi de personeele belas ting. Op opheffing van het bankgeheim drong de heer IJZERMAN (s.d.) aan en ook op strenge maatregelen tegen belastingontduikers. Ten slotte werd een motie Ingediend, om uit te spreken, dat de belasting-administratie over alle gegevens moet kunnen beschikken om een Juisten aanslag te kunnen opleggen. De heer J. TER DAAN (s.d.) klaagde ook over de omzetbelasting in verband met ge meentel Uke productiebedrijven. Verder wensch te hü een betere belastingi egellng voor auto's. De heer v. d. HEIDE (s.d.) wenschte billijker belastingheffing van instellingen van kunst en wetenschap. De heer TEUDINGS (r.k.) had Omzetbelasting wenschen en vroeg voorts vermindering der zegelbelasting. De heer BIEREMA (11b.) betwijfelde of de hoogte onzer accijnzen wel in het belang van de schatkist is. Ook hij wenschte de omzetbe- iasling op electriciteit geheven te zien op den productie- en niet op den distributieprtjs. Ge klaagd werd over den zeer zwnren druk van de Personeele belasting voor hotels en restau rants. De heer SMEENK (a.r.) erkende den zeer zwaren druk der Pers. belasting voor hoteliers, maar we kunnen nu moeilijk verlagen. De ge meenten zouden er de dupe van worden. Maar ze kunnen, als ze willen, iets doen. Gewezen werd op den rompslomp van de Om zetbelasting; vereenvoudiging is noodig. Be treurd werd verder, dat de minister de electri citeit en het gas naar den verkoopprijs be.ast. Gevaagd werd om het aan noodlijdende ge meenten niet onmogelijk te ir.aken om iets te doen in het belang van eigenaars van plaatsjes krachtens de Dandarbelderswet, die in moeilijk heden zvln gekomen. De heer KUPEIIS (s.d.) vroeg maatregelen tegen belastlngvluchtollngon. Verder wenschte hjj voor machinale tabaksproducten verhooging van accijns, ten einde de mechanisatie der siga- renindustrie te beteugelen. De heer STUMPED (r.k.) batoogde, dat onze belastingen onvoldoende rekening houden met het verschil in draagkracht tusschen kleine en groote gezinnen. Verder klachten over de on billijke werking dor Pers. belasting. De heer IJSSEl.MUIDEN (r.k.) had het ook over de Omzetbelasting en de gemeentelijke productiebedrijven. HU verklaarde zich voor op heffing van het bankgeheim, maar in beperk ten. individueelen zin. Wie van fraude ver dacht wordt, zou moeten kunnen worden ge dwongen om zijn bankrekening over te leggen. De MINISTER VAN FINANCIËN zal vandaag antwoorden. Te acht uur werd de vergadering voortgezet. AVONDVERGADERING In de avondvergadering kwamen aan de orde: 1. Wetsontwerpen machtiging tot het sluiten van een overeenkomst als bedoeld ln art. 5a der Indische Mijnwet met de te Semarang ge vestigde N.Vi ..Jodlumondern'Mning Watoeda- kon""voor de opsporing en ontginning van jo dium enz. ln een terrein, gelegen ln de pro vincie Oost-Java; machtiging tot het sluiten van overeenkomsten als bedoeld ln art. 5a der Indische Mijnwet met de te Soerabaja ge vestigde N.V. „Vercenugde .Todiumfabriekcn" voor de opsporing en ontginning van jodium enz. in twee terreinen, gelegen in de provincie Ooêt-Java. 2. Wetsontwerp Machtiging tot 't sluiten van overeenkomsten als bedoeld in art. 5a der Indi sche Mijnwet met de te Batavia gevestigde N.V. Miinbouw Maatschappij „Zuid-Bantam", voor de opsporing en ontginning van goud. zilver, koper. 7,ink, lood, mangaan. lizer en zwavel in terreinen, gelegen ln de reaidentoe Bantam (prov. West-Java) 3. Wetsontwerp Wljz.Iglng dor artikelen 7 en 11 van ae Indische Staatsregeling. 1. Wetsontwerp Nadere regeling van de tijde lijke korting op Indische pensioenen, vastge steld bU de wet van 29 Dcc. 1933, ten aanzien van pensioenen en onderstanden, gebaseerd op herziene regelingen. 5. Wetsontwerp Nadere wijziging en aanvul ling van Afdeeling II der begrooting van Ned Indië voor 1934 (Wijziging inkomstenbelasting en invoering loonbelasting). 6.- Wetsontwerp..Bekrachtiging van een door den Gouverneur,^Géneraal van Ned.-Indië op 31 Mei 1934 vastgestelde ordonnantie, tot aanvul ling van do Indische Tarlefwet in verband met de rubberrestrictie. Jodium Wetsontwerp no 1 werd z.h.st. anngenomcu. Goud en zilvor De heer CRAMER (s.d.) pleitte voor staats exploitatie. MINISTER CODTJN betoogde, dat er geen reden is voor optimistische verwachtingen. Van de 189 concessies in du laatste jaren hebben er drie winst gemaakt. Het wetsontwerp werd z.h.st. goedgekeurd. Raad van Indië De heer ROESTANS (comm.) was van meening dat dc Raad van Indië wel heelemaal kon ver- dwljnen. De heeren JÖEKES (v.d.) en FEBER (r.k.) pleitten voor een Indisch lid ln den Raad. De heer SNEEVLIET (r.s.p.) vond ook den Raad van Indië overbodig. De heer CRAMER (s.d.) stelde er nog wel vertrouwen in. MINISTER COEIJN zeide, dat de Regeering den Raad van Indië zoo goed mogelijk wil doen z(jn. Het wetsontwerp werd aangenomen. Tegen Roestan Effendi en Sneevliet. Indische pensioenen De heer DE GEER (c.h.) maakte bezwaar, dat ook de nieuw-gepenslonneerden, als ze een voordeel hebben, daarvan moeten afstaan. Mr JOEjfES (v.d.) zag ln de ietwat zonder linge regeling een verlengstuk van de kortln- indien U den maal tijd verrijkt met: een overheerlijk Nederlandsch product gen. Normalisatie ls noodig ln één pensioen regeling. MINISTER COETJN wees er op, dat de ge- penslonneerde niezen kan. In 193C moet de sa- larisreguling op de helling. Stellig is meer vastheid en eenheid ln de pensioenregeling noodig. Nadat was gerepliceerd werd het wetsont werp z.h.st. goedgekeurd. Indische Inkomsten- en Loonbelasting De heer CRAMER (s.d.) ontwikkelde bezwa ren. Ook de Volksraad had die. In Indië moet aan belastingverhooglng een eind komen. De loonbelasting zal het bedrijfsleven bemoeilijken. Aangedrongen werd op terugnemen van de voorstellen. De heer v. BOETZEEAER (c.h.) begreep de bezwaren, maar toch zit er Iets anntrekkelijks Is de voorstellen, Het belastingstelsel wordt zeer vereenvoudigd. In den Volksraad is de Regeering niet zeer tactisch opgetreden: vandaar de verwerping van het voorstel met zoo groote meerderheid De belasting is,bittere noodzaak en daarom kunnen ook de kleinere inkomens niet worden vrll gel aten. Dr RUTGERS (a.r.) had ook geen onverdeel de bewondering voor de ontwerpen, maar er zijn toch ook voordeelen. O.a. worden personen aangeslagen, die vroeger ten onrechte niet aan geslagen werden, Verschillende bezwaren van den Volksraad werden verder weerlegd. De heer ROESTAN (comm.) zegt, dat Indië geen nieuwe fircale lasten meer kan dragen. De voorgestelde heffingen drukken niet op de juis te plaats. Da heer FEBER (r.k.) had vrijwel dezelfde k\ik op het wetsontwerp als dr Rutgers, ter wijl de heer PNEEVDIET (r.s.p.) tot een af wijzende conclusie kwam. De heer v. IvlOMPEN (lib.) betoogde, dat voor de zeer kleine inkomens de belasting te hoog Is. Voor zoovee! de inlanders aangaat 13 de In dische samenleving een centenmaatschappti. De belasting van het loon-inkomen ls zwaarder dan de belasting van andere vormen van in komen. Het gelijke percentage voor allen is niet billijk. En nu de loonen zoo laag zijn. gaal het niet aan om van de allerlaagste inkomsten ook nog belasting te heffen. De lieer JOEKES (v.d.) was van meening. .dat allerlei genoemde bezwaren zeer wezenlijk zün en dat daarmee rekening behoort te worden gehouden. De gang van zaken is onbevredigd. De in komstenbelasting toch is niet op een na alge- mecne stemmen in den Volksraad verworpen, maar wordt niettemin door de Regeering voor gesteld. Toch is de regeling moeilijk af te wijzen, maar de 'neer J;,ekes zou het zeer op prils stellen als bli de uitvoering met de geop perde bezwaren rekening zou worden gehou den. Daat een kleine commissie aan de Indi sche Regeering advies uitbrengen over de be zwaren cn speciaal nagaan of de kleinste loo nen niet kunnen worden vrijgesteld. MINISTER CODTJN zeide, dat men voor oogen moet houden, dat. ondanks het vele, dat in Indië gedaan is. er rog altijd een tekort ls van 50 millioen gulden. Er is te kiezen tus schen inkomstenverhooging of verdere afbraak. De uitgaven zjin wel gedaald van 525 tot 300 millioen, maar de inkomsten blijven er nog altijd 50 millioen onder. Wat nu geschiedt met het oog daarop is niet fraai. Maar niets is fraai wat we doen. In de Indische maatschappij heeft, een In komstenverschuiving plaats gehad, die door deri fiscus moet worden gevolgd. We gaan zou ongeveer terug naar do be lastingheffing van 1900, maar vergelijking met deze regeling valt niet in het nadeel van het voorgestelde uit. De schaal van nu zal, evenmin als de vroegere precies worden toegepast. Dat is in Indië niet mogelijk. Voor de menschen in de kampong wordt ePnvoudig geschat wat ze in redelijk heid kunnen betalen. De nieuwe taric-f zal voer de heid der aangeslagenen dragen dan vi oegcr. Dat opbrengst ls, ls gevolg v die velen achterhaalt, die cus wisten te ontsnappen. Bezwaren zag ook de minister, tnaar we kun- ROFFELRl JM EN WAT EEN STROP! Naar de Eritsclie „United Press" aan ae Engelsche bladen meldt, hebben de nazi's in he* Saargebied aan de vrouwen en meisjes uit het district verzocht tijdens de bezetting van het Saargebied door de Inter nationale troepenmacht.. niet tegen de vreemde soldaten te lachen of met ze te spreken. Holland, dut een reputatie Bij de Volkenbond yeniet. May zijn kloeke zeesoldaten Zeilden naar het Saaryebied. Dat is, naast een onderscheiding, Voor de mariniers een eer, Want ze komen, namens Holland, Voor de vrede in 't geweer. Dat ons keurkorps is verkoren Heeft ons eerlijk goed gedaan: Goede tucht en discipline Zie je zoo de kerels aan; Kwiek en krachtig is hun houding, Licht en luchtig is hun tred, En hun fiere klare blik heeft Menig hart in vlam gezet. Straks weerklinken dan hun schreden Op de keien van de Saar. Vredelievend gaan hun blikken Langs de open ramen, maar Waar ze schitterende oogen Wachten en een blij gevoel, Zullen ze wèl meisjes treffen, Maar, met kijkers, mat en koel: Als het waar is, het berichtje Dat ik knipte uit de krant, Houden onze Saarsche Nazi's Vast hun vrouwtjes in de hand Mogen ze geen lonkjes geven, Zelfs niet onzen marinier Die zoo hartelijk van hart is, Zoo beminnelijk en fier Wat een straf voor onze jongens! Wat een strop, o Saarsche jeugd, Die op hoog bevel niet éven Lachen mag, in eer en deugd! (Nadruk verboden.) LEO LENS. ipbrengst van het vergroota mee.vder- let veel meer be- i' toch een grooter i de. loonbelasting, oeger aan den fis- nen moeilijk hier de belastingordonnantie to't in finesses uitwerken. De minister trad daarna in een uitvoerige weerlegging van de aangevoerde bezwaren. De behandeling van de Inkomstenbeelastlng door den Volksraad vindt de minister niet ge lukkig, al geeit hij toe dat ook de behande ling van de zijde der regeering wel aanlei ding geeft tot critlek. Met de Indische Regee- ring ztll in overleg worden getreden om te zien of er iets te doen is aan do geopperde bezwa ren. welke ook de minister beaamt. De stemming over het wetsontwerp werd aangehouden. Rubberrestrictie. De heer RUTGERS (a.r.) ontwikkelt be zwaren doch is niet blind voor de belangrijke opbrengst. Hij meent, dat de verhouding tus schen ondernemings- en bevolkingsrubber moet worden herzien. De Regeering lade niet den schijn op zich te moten met twee maten. BU een restricWe- prtls van -10 cent per kg. is de productieprijs van bevolkingsrubber gelijk of grooter dan die van ondernemingsrubber. Aangedrongen werd op een uitvoerrecht op ondernemingsrubber. De heerc CRAMER (s.-d.) meent, dat de potentleele en niet de reëele productie als basis had moeten worden genomen. De heer BOETZEDAER VAN DUBBELDAM (c.-h.) gelooft dat door de rubberrestrictie Indië de grootste weldaad bewezen Is, welke het bewezen had kunnen worden. De ambte naren van het B.B. zullen bU de uitvoering een overwegende rol moeten spelen. Overigens zijn er nog 5 andere ordonnanties die reeds bU algemeenen maatregel van bestuur zjjn Inge voerd. De opbrengst zou hjj liever in 's lands kas willen storten. De heer ROESTAN (comm.) acht restrictie uit den booze en zal zieh er tegen verzetten. De eenig overgebleven bron van bestaan voor de Indonesische bevolking wordt daardoor ver stopt. Daarentegen zit deze regeling vol on- billükheden. De heer FEBER (r.-k.) wenscht het uitv recht zoo spoedig mogelijk te vervangen door individueele restrictie. De heer VAN KEMPEN (v.b.) vraagt hoe die individueele restrictie er uit zal zien; naar de werking van het uitvoerrecht enz. De op brengst moet worden aangewend voor die stre ken welke haar opbrachten. Ondernemings- en beVolklngsrubber is niet met elkaar te ver gelijken. Het uitvoerrecht dient zoo spordlg mogelijk te verdwUnen cm plaats te maken voor indivi dueele restrictie. MINISTER CODIJN bespreekt het systeem van restrictie en de verhouding van export- tusschen ondernemings- en bevolkingsrubber. De restrictie was eigenlijk geen restrictie doch een ultvoerbevorderlng. Het systeem bewondert de minister niet. Spr. had epn lieentie-sisteem gewenscht, doch dit ble^k niet uitvoerbaar. Het eenlge wat bereikt was bleok een uitvoerrecht. HU achtte dat in het belang van Indië, vooral voor de Inland- sche bevolking. De bevolkingsrubber was sterk geslonken, een gevolg van de prijsdaling. De ondernemers moesten ook weer gebracht wor den ln de c.ateg-orle-van de belastingbetalers. Het merkwaardige is. dat die besprokingen nog maar nauwelijks begonnen waren, of de "sosè ZATERDAG 22 DECEMBER HUIZEN, 1875 M. KRO-programma. 8.00—9.15 cn 10.00 Gramofoonpl. 113012.00 Godsd. halfuur. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gram.pl. 3.00—4.00 Kinderuur. 4 15 Orkestconcert eo gram.pl. 6.20 Lezing. 6.457.00 Orkestconcert. 7.15 Lezing, Grain.pi 8.00 Vaz Dias. 805Sym phonieccncert en causerie. 10.00 Gram.pl. 10.30 Vaz Dias 10.3512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 301 M. VAR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. i. d. centinubedr.: Gevar. pro gramma mmv. orkest en solisten (gr.pl.) 12.00 Gramofoonpl. 12 30 Radio Select Trio olv. W. Drukker. 1.00 Gramofoonpl. 1.10 Vervolg trio concert en gram.pl. 2.00 Zenderverzorgiog. 2.15 Zang Gjby Ehrhardt. 2.30 „Schalmei" olv. P. Renes. 2.45 pihnpraatje M Siuyser. 3.00 „X-X" ensemble olv. C. Steyn. 330 Strijkorkest olv. E. Walis. 4.00 Uit Haarlem: „De stem des Volks" oh; A. Krelage en G. Robert (orgel). 5.00 Lezing over Astrologie door Dr. A. Abas. 5.20 Gramofoonpl. 5 40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.00 „Orvitropia" olv. J. v. d. Horst. 6.20 „De Zonnekloppers" olv. C. Steyn. 6.40 „De Flierefluiters" olv. E, Waks, mmv. A de Booy (zang). 7.00 Een metaalbewerker spreekt. 7.15 H. Wiggelaar (viool) en R. Schoute (piano). 730 Reportage van de huldi ging v. d. medewerkenden aan „Op Hoop van Zegen", van Heyermans. 8.00 SOS-berichten. 8 03 Gramofoonpl. 8 30 VARA-orkest olv. H. de Groot, mmv A. Brailowski (piano). 9.30 Vaz Dias. VARA-varia. 9.45 E. Walis en zijn orkest. 10.15 „Taartje", spel van De Forge- ron. mmv. het VARA-toooeel olv. W. v. Cap- pellen. 10.30—12 00 Gramofoonmuziek. DROITWICH 1500 M. 1035—10.50 Morgenwij ding. 1105 Gramofoonpl. 12 05 BBC-Northern Orkest olv. Morrison, mmv. V. Caygril (piano) I.20 Commodore Grand-orkest olv. Davidson. 2.20 Belfaster Omroeporkest olv. E. G. Brown. 3.20 Orgelconcert 3.50 Maotovani en zijn or kest. 4 35 The Ridgeway Parade, zang en dansrevue. 5.35 Ambrose en zijn band. 6.20 Be richten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh inter mezzo. 7.20 Interview. 7.50 Radio-Militair-or- kest olv. B W. O'Dormel], mmv. A. Pioi (cel lo). 8.50 Variété-programma. 9.50 Berichten. 10.20 Crook-kwintet mmv. M Peck (sopraan). II.15 Voordracht. 11.20-12.20 Henry Hall en zijn BBC-dansorkest mmv. solisten. RADIO PARIS 1648 M. 7 20 en 8.20 Gramofoorv piaten. 12.20 Orkestccocert olv. Amdré. 8.20 „Lakmé", opera vaa Delibes. Orkestkiding: M. Renault. KALUNDBORG 1261 M. 11.201.20 Concert uit rest. „Wivex". 2.202.50 Gramofoonpl. 3.20 4.20 Omroepstrijkorkest olv. Gröndahl. 7.50— 11.20 Dansmuziek voor de oudere generatie mmv. het Omroeporkest olv. Reesen en solisten. KEULEN 456 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.35 Orkest- concert. 11.20 Blaascoocert. 12.35 Radiakwin- tet. 1.35 Gramofoonpl. 3.2Ö Gevar. program ma. 6 20 Ccocert. 6.50 Volksliederenccncert mmv. solisten. 7.35 Uit Koningsbergen: „Wer fürchtet sich vor 'm sohwarzen Mann", olv. Reisner. 9.55 Kerstconcert mmv. koren, orkest en solisten. 10.20—12.20 Dansmuziek. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramo foonpl. 1.30—2.20 L. Langdois' orkest 6.40 Gra mofooopl. 8.20 Symphonieconcert en gram.pl. 10.30—12.20 Dansmuziek 484 M.: 12.20 L. Langlois' orkest 1.30—2.20 en 5.20 Gramo foonpl. 6.35 Salonorkest olv. Douliez. 735 en S.20 Gramofoonpl. 8.35 Hoorspel. 9.35 Gramo foonpl. 10.3012.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 735 „Min na hat Ausgang", gevarieerd concert. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.2011.20 Populair concert uit München mmv. orkest en soksten. rubber steog in prijs en tegelijk daarmee steeg ae uitvoer van bevollcingsrubber. De uitvoer S? nnn&ff. '"^o29^1^000 ton' ln '30 S8-0°0 '31 87.000 Ir 3.' 60.000. in '33 144.000 ton. 1* Ondernetningsrubbcr: 149.000. 152.000. 170.000, 151.000 en li0.000 ton). j 8S,,f,e internationale onderhandelingen ia wel degelijk op de belangen van de bevolklngs- rubber gtlet. Of dit op de juiste wtze gebeur de ls een andere vraag. Het argument van de potentleele productie zegt spr. niets; alleen de exportmogellikheid is doorslaggevende factor. Zonder een restric- r^st-enJ '>nn men de bevolkingsrubber slechts in kleine hoeveelheden exporteeren, om dat do prpzen onmiddellijk vallen. Neemt men epn basis-hoeveelheid van 70.000 ton rubber tegen een prijs van 6. 10 cent. don ont- vangt de bevolking lo d 12 millioen. Met 25 -Tof- .tle' ?ooals v°°r het eerste kwartaal van 193o ls vastgesteld, ontvangt do bevolking eciiter het dubbele bedrag. Met eën licentie systeem kan oen fiscaal uitvoerrecht over de geheele linie worden geheven, wat aan de In dische schatkist 20 A 30 millioen zal opbrengen. Overbodig te zeggen dat spr. naar de invoering van dit systeem verlangt. Het w o. wordt z.h.s. aangenomen. Te vijf voor 2 wordt de vergadering ver daagd tot hedenmiddag l uur. TOMMY door F. M. v. S. 't Was de laatste schooldag! Morgen zou de vancantie, de zomervacantie beginnen. En het beloofde zulk een prettige tijd te zullen worden. De schooljeugd had het bijna over niets anders dan over de fijne uitstapjes, die ze in dien tijd zouden maken. Geen wonder dan ook, dat er reikhalzend naar de vacantia werd uitgezien. Gelukkig, nog maar één middag, dan was het zoover. In 't gezin van bakker Holm was de maal tijd geëindigd en waren de twee jongens bezig zich klaar te maken voor school, „Morgen is 't vacantia, Jongens wat een pret!" 6tond Adriaan, dc oudste, te zingen, terwijl hij zijn tasch greep. „Hé, Tom, wat treuzel te weer riep hij tóen, „ik ga weg hoor'". Tegelijk liep hij de gang uit en den win kel door. „Blijf maarrr", klonk zijn heldere jongens stem toen de winkelbel overging. Tom was nog binnen en zocht, znn boeken bij elkaar. Er was geer. grooter tege.nsteltmg denkbaar dan tusschen deze beide broertjes. Adriaan, de oudste, was een en al vroo- lijkheid en beweging. Soms was hij wel wat al te druk, vond moeder. Tom was een ver legen, blozend ventje. Meestal was hij stil en in zichzelf gekeerd. Wanneer moeder van haar drukken Adriaan naar haar stil len Tom keek. kon ze zich wel eens bezorgd over hem maken. Zou hij ziek zijn? vroeg ze zich dan wel af. Doch terstond stelde ze zichzelf weer gerust. Ziek? Weineen, daar zag hij er immers veel te blozend voor uit Dan wist moeder niet beter te doen, dan hem wat aan te moedigen of ook wol tracht te ze hem aan het praten te krijgen. Maar nu, de laatste week voor de vacan- tie. maakte moeder zich toch bepaald onge rust. Als 't kon, was Tom nog stiller dan anders en in plaats van blozend, zag hij bleek, soms angstig bleek. Aan tafel zat hij een beet.je te soezen, maar eten deed hij bijna niet. „Scheelt er wat aan, vent?" had moeder al een paar maal gevraagd. Maar telkens klonk het antwoord: „Nee, moes beetj hoofdpijn". Moeder keek naar hem, terwijl hij met ziin boelken bezig was. Wat zag hij ook nu weer witjes en 't scheen alsof hij niet klaar kon komen met zijn tasch. „Laat ik je eens helpen, Tom" zei moeder en maakte handig de riempjes voor hem vast. Hij was toch ook haar jongste en pas zeven jaar. Toen vroeg ze bezorgd, terwijl ze haar hand op zijn hoofd legde: „Tommy ben je iiiet goed? Wil je niet liever thuis blijven?". Haastig palkte Tom zijn tasch. „Nee moe. heusch niet, 'k heb alleen maar een klein beetje hoofdpijn. Dag Moes" en weg was hij. Bezorgd keek moeder hem na. Hij was toch niet zooals anders. Ze zou het nog eens aanzien, maar als het niet beter werd, stopte ze hem in bed en liet den dokter komen. Rrrrt ging de winkelbel. Moeder haastte zirh naar voren en had er geruimen tijd werk. 't Kon soms ook zóó druk zijn in den winkel. Tom Holm was een stil en in zichzelf ge keerd ventje, 't was zoo. Maar als hij zoo stil in zijn hoekje, zat, schijnbaar ledig, dan wist moeder niet dat Tommy's gedach ten druk bezig waren. Moeder had door haar drukken winkel ook lang niet vol doende tijd om hem nauwkeurig gade' te slaan. Mijnheer Dirkse, Tommy's onderwij zer, die merkte wel eens dat er veel meer in Tommy's hart leefde, dan hij kon zeggen. Als hij aan 't vertellen was, hetzij Bijbe'l- sche of Vaderlandsche g?sehiedenis of een gewoon verhaal, dan had hij geen aandach tiger lëerling dan Tom ITolm. En dat hij het gebeurde niet dadelijk weer vergat, maap er soms lang o\er nadacht, dat meitkte mijnheer wel, als hij later ging te rug vragen. Mocht de vertelling soms moeilijk geweest zijn en niemand het meer weten. Tom Holm kon van het begin tot het eind alles na vertellen. En daarom had Tommy, ook al voelde hij zich lang niet goed, niet thuis willen blij ven op dezen laatsten schoolmiddag. Want mijnheer had beloofd, hij zou vertellen En als er verteld werd moest Tommy er immers bij zijn? Vooral als mijnheer Dirkse het deed, die het zoo prachtig kon. Toen dan ook na het laatste lesuur mijnheer met zijn vertelling begon, had Tom geen cog van hem af. Bijna een vol uur wist mijnheer zijn klas met zijn vertelling bezig te houden. Toen was het verhaal uit en ging er een zucht van ontspanning door de klas. „Laten we nu voor 't laatst, eer de vacantie begint met elkander bidden", zei mijnheer. Toen werd het doodstil in de klas. Eerbiedig hogen zich de hoofden en vouwden zich de handen „MoederMoeder Verschrikt ontwaakte juffrouw Helm. Hoorde ze daar nu roepen, of verbeeldde ze zich dat maar? Ze zat nu rechtop in bed en luisterde scherp. Geen geluid drong tot haar door. Boven sliep Adriaan, maar in het kleine kamertje naast de slaapkamer van vader cn moeder stond Tommy's ledikant. Alles bleef rustig, dus had ze zich zeker vergist. .Tuist wilde moeder zich weer rustig neerleggen, daar opeens hoorde ze weer liet roepen: „Moeder... Moeder..." Er was geen vergissing mogelijk, 't Geluid kwam uit Tommy's kamertje. Met één sprong was moeder het bed uit cn even later stond ze voor Tommy's ledi kant Hij zat rechtop in bed en staarde haar met groote oogen aan. Moeder zag het da delijk: hij was hard ziek. „Wat scheelt er aan, m'n jongen?" vroeg ze terwijl ze probeerde hem zachtjes neer te leggen. 1-Ioe schrok moeder! Tom herkende haar niet eens! „Moeder... Moeder..." klonk het weer, en even later kreunend„m'n houfd m'n hoofd..,"- „Stil maar, vent", kalmeerde ze. moeder is_ hier. Heb je zoo'n hoofdpijn, Tom?" 't Kind gaf geen antwoord. Kreunend liet hij zich in de kussens terugvallen. Van zijn nu kalmer zijn, maakte moeder gebruik om haastig vader te roepen en wat kleeren aan te trekken. Vol bezorgdheid stonden de ouders aan het bed. Wat zou hun jongen scheten? Toen even later, hef onrustig woelen en kreunen weer begon trachtte moeder hem door koudwaterverbanden wat te kalmeercn. Maar 't hielp slechts voor een oogenblik. Daar ging de bel over. Vader keek op de klok. Al zes uur? Dan was daar Teun, de bakkersknecht dus al. Toen vader de knecht had binnengelaten, zei hij tot moeder: „Wat dunkt je 'vrouw? 't Is nog wel vroeg maar zou ik toen maar niet om den dokter gaan?" Moeder keek naar Tom Onrustig plukten zijn kleine vingers aan de lakens. Smee- kend klonk opeens zijn stem: „Stil toch meester vertelt „Hij ijlt," fluisterde moeder, „ja man, haal maar gauw den dokter; ik durf heusch niet. langer wachten." En toen vader weg was, maakte moeder zich allerlei verwijten. Waarom had ze Toon niet eerder thuisgehouden, niet eer der den dokter laten komen? Maar hoe had ze kunnen denken, dat het kind zoo hard ziek zou worden'? Dokter kwam. Zorgvuldig onderzocht hij de kleine zieke, voelde hem de pols. Toen schudde hij het hoofd. „Is 't gevaarlijk, dokter?" vroegen vader en moeder tegelijk. Dokter haalde de schouders op en gaf een ontwijkend antwoord. ,,'k Moet het eerst nog eens wat aanzien maar uw kleine jongen moet een zorg vuldige verpleging hebben. En dat zal hier met uw drukke werk, moeilijk gaan. 't 8»s- te is dat hij hier aarzelde de dokter even, dat hij naar een inrichting vervoerd wordt." Verslagen zagen vader en moeder elkan der aan. Hun arme jongen! Mocht hij niet eens thuis blijven? „Kan het heusch niet anders, dokter?" vroeg vader. „Neen Holm", antwoordde de dokter. ,,'t Is in het belang van uw kind." Twee uur later kwam de brancard vio~. Moeder snikte, toen de verpleegster haar jongen er in legde. Tommy zelf merkte er niets van. De gansche dag was 't druk in den win kel van bakker Holm. Moeder moest voort durend achter de toonbank blijven Maar telkens dwaalden haar gedachten af naai- haar jongen. Hoe zou het met hem zijn? Gelukkig was tante Marie gekomen om te helpen. Ze kon wel niet de winkel be dienen, maar ze kon de huishouding doen' en voor Adriaan zorgen. Tante Marie was nu even naar het ziekenhuis. Vanavond zouden vader en moeder gaan. Eindelijk, eindelijk was het avond en de angst'ge ouders spoedden zich naar hun kind. Ze mochten maar even bij zijn bedje Tommy lag nog steeds in ijlende koortsen. En telkens had hij het in zijn ijlen over meester Dirkse en dan weer over 't ver haal dat hij dien laatsten schoolmiddag verteld had. Vader en moeder gingen liéen! Den volgenden morgen mochten ze heel vroeg weerkomen. Zoo ging het een paar dage.i lang. De koorts bleef aanhouden, 't Kind werd al zwakker. „We zulten meester Dirkse een bood schap sturen", zei moeder. „Tommy praai telkens over hem, misschien wordt hij wel rustiger, als hij meester eens gezien heeft." Meester Dirks kreeg een boodschap en kwag dienzelfden dag. Hij zat voor Tommy's bed en nam het magere handje in de zijne. Wat was dat kind in dien korten tijd verouderd, dacht meester. Plotseling sloeg Tommy de oogen op. „Meester", fluisterde hij, „Meester" Mijnheer Dirkse boog zich over hem heen. „T-Ioe gaat het, Tommy?" yroeg hij har telijk. „Goed Meester", zei Tommy vertegen en toen terwijl zijn oogen begonnen te stra- lei en alle verlegenheid verdween: ,,'k Ga naar de Heere Jezus." Meester was niet verwonderd. Hij wist wel dat er altijd veel in dat kleine hartje had omgegaan. „Ja Tommy?" zei hij vragend, „houd je veel van den Heiland?" „Zooveel zooveel" fluisterde Tommy Toen verloor hij het bewustzijn. 't Was Zondagmorgen. Liefelijk hadden de klokketonen reeds oyer de stad geluid. En nu spoedden veten zich kerkwaarts om te luisteren naar 't oude, altijd weer nieuwe Evangelie. Bakker Holm en zijn vrouw gingen niet naar de kerk. Heel vroeg in den morgen hadden zij reeds een boodschap gekregen, om in 't ziekenhuis te komen. Hun kleine jongen was stervend... Nu stonden ze aan zijn bedje, moeder snikkend, vader vechtend tegen zijn tranen, 't Was Zondagmorgen. Maar geen Zondagsvrede of vreugde was er in hun hart. Slechts droefheid groote droefheid. Moeder boog zich over het bedje. Zou haar jongen zóó heen gaan, zonder nog eens tot haar te spreken? „Tommy", zei ze bijna smeekend: „Tom my ken je mij niet?" Had het kind de stem van zijn moeder geli oord? Langzaam sloeg hij de oogen op „Niet huilen, moeder", fluisterde hij, „niet huilen. Ik ga naar den hemt!." Nog eens trok er een zachte glimlach over zijn bleek gezichtje, toen sloot hij zijn oogen voor goed, Hartbrekend was moeders snikken. Vader leidde haar zachtjes weg. Maar te midden van hun groote droef heid wisten ze het, dat, al konden zij liet niet begrijpen, dat God Zich niet, Zich nooit vergist Hij wist het en zij zou den het later verstaan, waarom Tommy nu reeds van hen weggenomen moest worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3