De onrust bij de K.L.M. VRIJDAG 21 DECEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 Wat de heer Plesman vertelde Toen er van de „Uiver" nog geen nieuws was Voordat het tragische! nieuws van de „liiver" ons land bereikte, heersch- te er reeds allerwege een zenuwach tige spanning. Daarvan getuigt ook liet personddrhoud, waartoe directeur Plesman gisteravond de vertegen woordigers der bladen bijeengeroepen had, teneinde den toestand met hen te bespreken. Ofschoon de feiten de ver onderstellingen hebben achterhaald, willen wij het relaas van dit persge- sprek onzen lezers niet onthouden. Wat de heer Plesman vertelde. Van de Uiver geen nieuws... Ziedaar in enkele woorden samengevat het relaas, dat we gisteravond tusschen 6 en 9 uur op het hoofdkantoor van de R. L. M. aan den Hofweg te Den Haag hebben aangehoord. Duizenden-een gissingen heeft de heer Plesman in onze tegenwoordigheid gedaan, zulks aan de hand van diverse luelitkaar- ten. En naarmate de kranige K.L.M.-direc- teur uitgeput raakte met het opsommen van mogelijkheden, werden de plooien in zijn voorhoofd steeds dieper en zijn gezicht al somberder. Waarom hij de pers dan eigenlijk bij zich geroepen had? Om allerlei redenen; o.a. om het versprei den van geruchten tegen te gaau. want in den loop van den middag, toen de behouden aankomst van de „Snip" in Paramaribo be kend werd en omtrent de positie van de Uiver geen enkel bericht doorkwam, werd het steeds drukker met vragen van inlich tingen en groeide de spanning zienderoogen. En waar men het antwoord schuldig blijven moest ging de fantasie .vun het publiek werken. Geruchten Zoo liep op een der groote kantoren in do Residentie waar men het zou kunnen wc- ten het gerucht, dat de Uiver te pletter was gevallen en de stukken reeds waren gevonden. Toen wij ons tot dat kantoor wendden om te vernemen waar dat bericht vandaan was gekomen wist niemand hel te vertellen. Maar intusschen was de stad er al vol van Voor de bureaux der dagbladen verzamel den zich voortdurend nieuwsgierigen, eveu- als voor het Kl.M.-bureau, waar wel de meeste belangstelling aan den dag werd ge legd; al moeten we er onmiddellijk aan to*- voegen, dat tot dusver uiterlijk nog niet zoo meegeleefd werd als tijdens de angstige uren, welke dezelfde machine boven Austra lië heeft doorstaan. Mogelijk was de aan dacht ditmaal te sterk op de prestaties van de Snip geconcentreerd. Wat ik hier kan geven, aldus de lieer Plesman, is het verloop van gedachten, want omtrent het verloop van duden tasten we nog volkomen in het duister. De Leeuwerik Ik heb de Leeuwerik opdracht gegeven morgenochtend om 6 uur van Schiphol te vertrekken, omals ze de Uiver vinden, de lading over te nemen. Het vliegtuig zal bestuurd worden door de twee oudste pilo ten van de maatschappij, t.w. Si 1 lev is en Geysendorffer. Voorts zijn aan boord de mecaniciens Biesheuvel en v. West ra te en de marconist v. d Smagl Als dienstpassagiers gaan mee de heeren Beha ge, plaatsvervangend chef van den Technischen Dienst en Moes, in specteur der Indië-route We hebben ons in verbinding gesteld met den hoogsten autoriteit van de Engelsche Royal Air Force, die zijn volle medewer king heeft toegezegd, om de bemanning van de Leeuwerik bij het opsporingswerk de noo- dige inlichtingen te geven. Hij kent den toe stand daar in het Oosten uitstekend en kan ons dus groote diensten bewijzen. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat waar hier een streek moet worden afgezocht met een oppervlakte als Duitschland, men maar niet kris en kras door elkaar kan gaan vliegen. Naar men weet, doen er ook ver schillende Engelsche machines en een vlieg tuig van de Air France (de Fransche lucht vaartmaatschappij), dat de Damascus stond, aan het zoeken mee. Doch als er inderdaad gezocht moet worden, is het buitengewoon moeilijk, Uiver had groote snelheid Op Woensdagavond 9.50 uur Amsterdam- sche tijd vertrok de Uiver uit Cairo, en tot Gaza, dat 350 K.M. verder ligt, is de vlucht buitengewoon snel geweest. Dit traject werd afgelegd in 1 uur en 7 minuten. Toen zou voortgevlogen zijn naar Bagdad (Gaza Bagdad is 955 K.M.), doch nog voor het tus- schenstation Rut bah werd bereikt, bleven de radioseinen uit. Sinds Donderdagochtend halféén is geen enkel signaal meer gehoord De laatste seinen gewaagden van nog een half uur vliegen alvorens Rutbah bereikt werd. We willen heelemaal geen kwaad spreken van de radio, zoo ging de heer Plesman .voort, daarvoor hebben we er al te veel ple zier van beleefd. Maar als je nu totaal niets meer hoort, jadan is het toch een lam me geschiedenis. Er kan van alles gebeurd zijn. 't Weel was zeer slecht in Cairo en een onweersbui kan je daar overvallen als een roofdier. Al slaat het hemelvuur niet direct in het toe stel, dan kunnen de electrische ladingen toch de motoren vernielen, óf de landings- lichten; öf de lichten op de instrument borden; óf het kompas, 't Is ook mogelijk dat alleen de radio onklaar is geraakt, en ze tengevolge hiervan een noodlanding heb ben moeten maken. In elk geval is er geen reden tot optimisme De Royal Air Force is ook al eens een toestel kwijtgeraakt, maap dat is weer te ruggevonden, zoodat er nog altijd hoop is... Als dc Uiver zonder meer met zwaar on weer te kampen heeft gehad, is het in het gunstigste geval toch nog zeer waarschijn lijk. dat het toestel eerst gedemagnetiseerd moet worden, wat veel tijd vergt, zoodat de Medeleven In Parijs Vanavond kreeg ik nog een telefoontje ter geruststelling van de Staf uit Parijs. Daar leven ze dus ook mee. 's Is jammer dat vandaag de heele dag Verloren is gegaan om te zoeken. De terrei nen, o.a. in Bagdad, waren zoo slecht, dat er geen gebruik van gemaakt kan worden. l-Ieeft u nie eenig idee, waar het toe stel ongeveer ka.i zijn? Het is niet zeker, dat het zich tusschen Gaza en Rutbah bevindt. Het kan best zijn. dat het terug moest vliegen naar de kust van de Middellandsche Zee. Men heeft pa rachutes met lichtkogels aan boord, zoodat het terrein eerst nog verkend kan worden alvorens gedaald wordt. Om nog even op de Leeuwerik terug b komen, er waren familieleden van de Uiver bemanning, die mee wilden. Tien oogen zien meer dan acht. aldus werd gezegd. Doch line goed we ons ook kunnen indenken, in welk een situatie zij verkeeren, in dit geval gaat de stelling van die oogen toch niet op. Wan neer ik meevlieg, pii ik tracht nog eens een en ander te ontdekken, wint de piloot het altijd van me. Een kwestie van ervaring. De Leeuwerik „loopt" pl.m. 200 K.M. per uur, en kan Vrijdag(dus hedon)avond in Rome landen; Zaterdagavond te Athene; Zondagavond in Cairo. Eerst Maandagavond, als de Uiver clan tenminste nog niet ge vonden is, kan de Leeuwerikbemanning aan het opsporingswerk beginnen. In elk geval vertegenwoordigt zij het beste wat we hebben. Wat is Rutbah voor een plaats? 't Is een fort midden in de woestijn. Hadden ze benzine genoeg bij zich? Toen in Cairo opgestegen werd, had den ze "oor 1500 KM. ingenomen. En. gelijk al opgemerkt, CairoBagdad is 1200 K.M. Jammer is ook, dat ze wegens het slechte eer van het maanlicht verstoken waren Daar heb je anders veel gemak van. Is Bagdad gelegen in een vlakke om geving of is het daar meer bergland? Rondom Bagdad is het vrij vlak. Slechts i'ier en daar een heuveltje. Doch dat heeft niet veel te beteekenen. Hier is het véél gevaarlijker de heer Plesman wijst een strook land aan. die pa rallel loopt met de Roode Zee, allemaal hooge bergen en woestenij. Indien ze déar -erzeild zijn geraaktZe moeten er al lang overheen geweest zijn, maar bij even tueel terugkeerenJe weet het niet Gesprek met Hondong O ja, ik heb vanavond Hondong nog gesproken, en hem geluk gewensclit m°i zijn Snip-vlucJit. Ik heb hem verzocht, mijn dank over te brengen aan de andere leden de bemanning. Voorts heb ik hem er nog aan herinnerd, dat hij, die nu als ecr- \oor de K LM. den Oceaan overgesto ken is, ook de eerste was, die de Middel- landscha Zee overvloog, toen dn luchtln- van Turkijo voor ons geblokkeerd waren. Heeft u Hondong nog iets verteld ovre de Uiver? Nee. 't Is toch zoo jammer dat we nog totaal niets weten. De stemming had zoo héél an ders kunnen zijn. Verwacht u nu vannacht nog berich ten? Ik reken er niet op. 't Is ginds ook nacht, en dan kan je weinig uitrichten, 't ls mogelijk Bent u den gel den nacht te berei ken? Ik blijf hier. Met deze woorden eindigt het onderhoud Véél gaat er in den heer Plesman om. Zijn heele doen en laten wijst het uit. De techniek staat eigenlijk voor niets meer. En dan opeens De K.L.M.-agenten te Cairo, Gaza en Bag dad hebben aan de K.L.M. diverse telegrain- toegezonden, inzake de vermissing van de „Uiver". Volgens een dezer mededeelingen uit Cairo is het vliegtuig van de Irac Petroleum Company, dat gisteren was opgestegen om de Uiver te zoeken, vóór zonsondergang zonder resultaat op het vliegveld te Bagdad teruggekeerd. Heden zou bij zonsopgang de •erkenningsvlucht van de Britsche en Irak- sche luchtmacht worden voortgezet. Boven dien zullen aan de opsporing deelnemen twee vliegtuigen van de Iraksche Petroleum Maat schappij en één vliegtuig van de Air France, dat zich te Damaskus bevindt. Alle voorbereidingen zijn getroffen om te zoeken in den driehoek Ramadieh (100 K.M. ten Westen van Bagdad), Haditah (200 K.M. W.N.W. van Bagdad) en Roetbah (380 K.M. ten Westen van Bagdad). BUITENLAND STAD IN TENNESSEE IN OPSTAND Woedende menigte wil een neger lynchen Te Shelbyville (Tennessee) heeft een dui zendkoppige menigte de gevangenis be stormd om zich meester te maken van een ntger, die een li-jarig m9ieje zou hebben aangerand. De indertiaast opgeroepen na tionale garde moest van haar vuurwapenen gebruik maken om de indringers buiten t» houden. Nadat de menigte veidievo.i. was, erden machinegeweren opgesteld. De rust duurde evenwel niet lang. want nadat ver nomen was, dat de neger onder sterke be waking naar Nashville overgebracht was, steeg de woede van de menigr: ton top. Het kwam tot nieuwe gewelddaden te gen de stedelijke autoriteiten. Ongeveer vijfhonderd raddraaiers begaven zich naar het gebouw van de rechtbank en staken het i brand. Daar politie en militie rond het ge-vang3- niögebomv was geconcentreerd, slaagden de opstandelingen er in, de brandweerlia 1 -n den toegang tot het brandende gebouw 1e ersperren, zoodat het tot den grond toe afbrandde. In den laaienden schijn van het branden de gebouw eischten de raddraaiers stilde de uitlevering van den neger, om liem te lynchen. De stad was in volkomen opstand. De politie heeft het raadhuis gebarricadeerd. Overal ziet men geblindeerde deuren en veneters. Tal van welgestelde burgers ziin de stad ontvlucht. Negers durven zich niei meer op straat vortoonen. Mexico en de Roomsche Kerk Godsdienstoefeningen weer toegelaten. Uit Mexico: Hel blad Palabra meldt uit Tlahualilo (staat Durango), dat aldaar Roomsch-Katholieko godsdienstoefeningen eer zijn toegelaten. ULM'S VLIEGTUIG. De veronderstelling, dat de nabij Hono- loeloe gevonden wrakstukken van een vliegtuig deelen van de machine van den vermisten vlieger Ulm zouden zijn, is on juist gebleken, REIZEN BEZORGDE HEM CONSTIPATIE. Verkooper vertelt, hoe hij zich „fit" houdt. „Ik ben handelsreiziger", schrijft iemand ons, „en als ik er niet steeds iets voor in neem, heb ik doop het voortdurend zitten in den trein steeds last van constipat Kruschen Salts is het eenige middel dat hiervoor inderdaad goed helpt en toch mijn werk niet stoort. Eiken Zaterdagavond neem ik een groote dosis Kruschen er Zondag, als ik niet hoef te werken, hebben de zouten hun uitwerking. Op weekdagen neem ik direct na het opstaan een kleine dosis. Den geheelen dag door moet ik de weer zijn en Kruschen is het eenige juiste middel, dat me den heelen dag fit houdt Ik heb ook wel eens andere laxeer middelen geprobeerd, maar :k heb dc t ring, dat deze óf wel onvoldoende waren óf te krachtig werkten V. L. Kruschen Salts is een natuurlijk recept om een inwendige lichamelijke zuiverheid te behouden. Dc zes zouten in Kruschen sporen Uw afvocrorganen zachtjes tot regel matige werking aan. Zoodoende wordt Uw organisme vrij gehouden van alle onzuiver heden, welke, indien ze zich kunnen ophoo- pen, den algelieelen gezondheidstoestand schaden. Kruschen $alts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenveroakfking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amster dam, voorkomt. Adv. INCIDENT IN HET SAAR- GEBIED Ernst Braun ontvoerd Uit Saarbruecken wordt gemeld: Het Saargebied heeft een nieuw schan daal: Ernst Braun. de leider der socialisti sche jeugdgroepen, is op Duitsch gebied go- lokt en door de geheime staatspolitie gear resteerd. Braun, die geen familielid is van den leider van het vrijheidsfront Max Braun, was op een propagandatocr in de kreits Homburg. Hij raakte verdwaald en voorbij gangers, die hem klaarblijkelijk herkenden, wezen hem opzettelijk een verkeerden weg, zoodat hij direct op de Duitsche grens wacht toereed. Braun, zoowel als zijn mede reiziger, werden door de Duitscliers gear resteerd en naar de gevangenis in Zwei- bruecken gebracht. Beiden zijn geboren Saarlanders en stemgerechtigd. Het Vrij heidsfront heeft dan ook de regceringscom- missie verzocht stappen te doen die tot de invrijheidsstelling van Braun kunnen lei den. Bovendien heeft de leiding van het Vrijheidsfront verzocht een tweetal vooraan staande leden van het Duitsche front oij wijze van represaille te arresteeren, om op deze wijze de invrijheidstelling der twee ge vangenen te verhaasten. Dit nieuwe incident heeft de spanning zeer verscherpt en de stemming onder de arbeiders verbitterd. De Volkenbond en het Chaco-cönflict Termijn voor Paraguay verlengd. Uit Genève: De consutatieve commissie •or het Chaco-conflict heeft den geheelen dag beraadsl^igd over de situatie, die ont staan is door het afwijkende antwoord van Paraguay en besloten, Paraguay een laat ste gelegenheid te geven tot de aanvaar ding der aanbevelingen van de Volken bondsvergadering t ot bij legging van het conflict. In een telegram is aan Paraguay medegedeeld, dat de termijn voor het defi nitieve antwoord is verlengd tot en met 10 Januari. De commissie heeft zich verder in het bijzonder bezig gehouden met de kwestie van het embargo. De Boliviaansche regee ring acht deze maatregel onrechtvaardig cn eenzijdig, daar Paraguay in de gelegenheid •ver zee op illegade wijze zich wapens te verschaffen. In dit verband verdient ver melding een gisteren ontvangen nota der Engelsche regeering, waarin de Engelsche regeering zich ertegen verzet, dat bepaalde regeeringen zich niet zeer nauwkeurig houcten aan hun verplichting om den wa- penuitvoer naar de oorlogvoerende staten te verbieden. In het bijzonder geldt dat voor België, Uraguay en Noorwegen. Hervatting der besprekingen over twee of drie maanden? Uit Londen: In tegenstelling met een be richt uil Tokio, volgens hetwelk Japan. En geland en Amerika tot overeenstemming zouden zijn gekomen over de spoedige her vatting der vlootbesprekingen. verluidt »n Engelsche officieele kringen, dat geen ter mijn is vastgesteld voor een hervatting der onderhandelingen. In zijn gehouden radioredevoering heeft de minister van buitenlandsche zaken. Sir John Simon, de hoop uitgesproken, dat de besprekingen over twee of drie maanden zullen kunnen worden hervat. In sommige kringen is men evenwel van meening, dat de preliminaire besprekingen niet alleen afgebroken of verdaagd, docb definitief geëindigd zijn. Japan blijft pariteit eischen Naar te Tokio vernomen wordt, heeft de Japansche ambassadeur te Londen opdracht gekregen de Engelsche regeering n^e te deelen dat Japan het beginsel van vlootpa- riteit zal blijven handhaven. Indien Engrland geneigd is dit beginsel te erkennen en een gemeenschappelijk vlootmaximum, vr binnen de tonnenmaat die de Britsche vloot eind 1936 zal hebben bereikt (t.w. V/4, millioen ton) tegen 770 000 ton van de Japansche marine, te aanvaar den, zal Japan bereid zijn een formule Ie aanvaarden welke vrijwillige wederzijdsche inlichting over de vlootbouwprogramma s inhoudt, ten einde binnen den korst moge lijk en tijd tot pariteit te komen. Japan zal er den nadruk op leggen dat >n dergelijke afspraak niet de waarde zal hebben van een internationale overeen komst Mocht Enseland niet geneigd zijn het pa- ritPtisheginsel te erkennen, dan zou Japan zich genoodzaakt zien zijn vloot met een half millioen ton uit te breiden, hetgeen tegen den geest van ontwapening zou zijn. Kort Nieuws Een groot aantal dergenen die wegens moreele afwijkingen in Duitschland zijn ge arresteerd, is naar een concentratie-kamp vervoerd. Hitler moet bevolen hebben zon der ecnig pardon dc moreele excessen uit zijn partij uit tc roeien. DE EEUWIGE DROOM Dr. Arnold Fanck, een pionier van de bergfilm. Wie met Dr Franck een praatje over de filmwereld begint, die moet natuurlijk over de bergsport beginnen, want juist oj> dit ge bied is hij toonaangevend. Dertien jaar ge leden is hij met zijn „Wunder des Schnee- schuhs" begonnen, een film, die zelfs in onze verwende tijd nog .getoond kan worden. En toen kwamen in 1929 snol op elkander „Die weisse Helle von Piz Palü en „Stiirme tiber dem Montblanc". Met zijn nieuwste film „De eeuwige droom", welke oorspronkelijk „Der Könip des Montblanc" zou heeten, keert Franck nog eenmaal naar het gebied terug, waar hij met zijn staf van trouwe medewerkers zijn roemrijke loopbaan is begonnen, naar de Montblanc en dit is bijzonder merkwaardig, omdat men indertijd met elkaar had afge sproken, nooit meer in deze dunne berglucht omhoog te klauteren. „Men heeft daarboven namelijk een lucht druk va>i slechts -MO mM., tegen een nor male luchtdruk van 700 mM. in het dal aldus vertelt dr. Franck met nuchtere nauw- keurigkeurigiheid en u kunt dus wel be grijpen, dat 't daarboven je reinste honde- werk is. Geen wonder, dat vroegere geslach ten van den heksenketel spraken en allerlei griezelige sprookjes over de gevaren eener klimpartij de ronde deden". „De eerste keer, toen we naar boven streef den, was de storm zoo he\ig, dat We vijf maanden achtereen op de Montblanc moesten blijven en daarvan met een kleine pauze vier weken op een hoogte van 4500 Meter. We woonden toen in het observato rium van Vallot." „Ditmaal wisten we precies, wat ons te wachten stond en dc animo was niet bijster groot. Tenslotte spraken we elkander moed toe en de tocht werd begonnen met een gevoel van fatale berusting. Natuurfilmen stellen heel bijzondere eischen, want men- schen en zelfs dieren kunnen zich schikken maar de natuur niet. Men moet wachten, wachten, weiken achtereen, geduld oefenen, tot er een situatie ontstaat, welke opna men mogelijk maakt. En weet u, wat bij dit alles liet zotst is? Later gelooven de toe schouwers nauwelijks, dat ze mot zuivere natuuropnamen te doen hebben, welke zot veel geduld en inspanning gekost hebben! In werkelijkheid was aan „De eeuwige droom" vooy elk van ons levensgevaar ver bondon. Een sneeuwstorm kan niet in een atelier worden nagemaakt, gletschers en diepe afgronden al evenmin. Slechts weini gen beseffen, met hoeveel inspanning en ontbering zoo'n alpenfilm gepaard is gaan „In het middenpunt van deze Montblanc- film staat een figuur, waardoor de berg eigenlijk pas bekend is geworden, de thans alweer legendarisch geworden vreemdelin- gengids Jaques Balmat, de ondernemende man. die bijna 150 jaar geleden van Chamo nix uit voor de eerste maal zijn krachten met die van den bergreus dorst te meten. Goud wilde hij ej- gaan zoeken, want in den volksmond liep het verhaal dat boven op den top een onnoemelijke schat door de berggeesten sedert eeuwen werd bewaakt. Wee hem, die 't zou wagen, naar boven te klauteren, met storm en hagel zou hij be groet en door de schatbewaarders naar be neden gestooten worden! „Maar in plaats van het lokkende goud vond hij niets dan ijs, sneeuw, kale rotsen en angstaanjagende eenzaamheid,." „Met de camera zijn we dezen eerzuchti- gen en geldgierigen klauteraar gevolgd, zijn ook wij de strijd met deze demon onder de borgen begonnen, want is men eenmaal met dit soort sport begonnen dan laat 't je niet meer met rust. Kij'k, hier heb ik on geveer 2000 meter film hangen, alles heer lijke natuuropnamen, onvergelijkelijk schoo ne bergopnamen maar slechts 80 meter kunnen ervan gebruikt worden „Dat is het tragische van al zulke opna men, men leeft in een koortsachtige span ning, spant, zich dagen en weken in, om het beste te bereiken, want men wil zijn nooit tevoren gedroomde avonturen zoo nauwkeurig mogelijk aan zijn medemen- schen doorgeven maar wat komt ervan terecht? Een film, die binnen een tijdsver loop van hoogstens anderhalf uur moet laten zien. waar men maanden achtereen voor gezwoegd heeft!" Inderdaad: deze onvergelijkelijk schooneen welgeslaagde film geeft slechts een boeiend resumé van de vele avonturen, welke de „Eeuwige Droom" voor ons tot boeiende werkelijkheid maakten. We hooren Balmat's vader (Claus Pohl) aan zijn ademloos toeluisterend zoontje (Sepj) Rist) de legende van den Montblanc vertellen en begrijpen, dat de verleidelijke spreuk „goud is macht" ook zijn gedachten- leven beinvloedt. Hoe ouder hij wordt, des te sterker wordt zijn verlangen naar het hoogste punt van de Montblanc, waar een onnoemelijke schat zorgvuldig wordt be waakt. Het verhaal vap zijn vader laat hem niet ianger met rust en zijn waaghalzerij wekt do spotlust der dorpbewoners. Allen nemen een loopje met hém, volwassenen en kinderen wijzen hem met de vinger na, zoodra hij zich in het dorp laat zien. Alleen Maria, de dochter van den her bergier (Brigitte Homey) verdedigt hem, want in haar hart bewondert ze zijn durf en heeft ze l\em lief. Haar trouw wordt be loond, want Saussure, een Jjekend natuur onderzoeker, komt naar het dorp en schrijft een belooning van duizend louis d'or uit voor hem, die de gevreesde bergtop be stijgt Plotseling is Balmat geen dwaas meer, wekt hij zelfs de jalousie zijner vroe gere vijanden en meerdere boeren gaan zijn waaghalzig voorbeeld volgen. Maar allen worden al net eender als hij met sneeuw blindheid geslagen en wankelend keeren zij dwars door de harre sneeuwstorm naar huis terug. In het dorpskerkje zweert ook Sepp. dat hij van verdere pogingen zal afzien en weldra zien we hem als eerzaam echtgenoot van Maria temidden van zijn vroegere tegenstanders Een half jaar later laat hij zich overhalen tot een tweede bergbestijging, want Saus- sure heeft nu een- nieuwe weg gevonden, die tot het doel zal leiden: naar de top van dc Montbtanc! Sepp breekt zijn gegeven woord, verlaat des nachts zijn vrouw die baar eerste kindje verwacht en begint op- iuw de strijd met de natuur. Wij volgen hem langs nieuwe wegen, bewonderen zijn uithoudingsvermogen bij de steeds heftiger aanvallen van storm, sneeuw en koude en beleven tenslotte hot oogenblik dat hij de hoogste top heeft bereikt. Maar juist nu hooren we vanuit het dal de klok van het. dorpskerkje luiden en van vrees overvallen, rent en springt en glijdt de waaghalzige Balmat met duizelingwekkende snelheid ïaar beneden. Hij wordt voor het breken an zijn woord gestraft: liet pasgeboren kindje is gestorven en uit de oogen van zijn vrouw leest hij het verwijt Maar de top van de Montblanc is voor de eerste maal besteffen, de dwaasheid dor legende is aangetoond en de eeuwige droom is werkelijkheid geworden! Hoe een groot bedrieger werd overgebracht Uit Parijs: De Deensehe financier Möller, die, naar gemeld is. wegens bedriegerijen op groote schaal, die meer dan 200 mil lioen francs zouden bedragen te Grasse ge arresteerd is, is Dinsdagavond naar de San- te-ge\angenis te Parijs overgebracht. Hij heeft de reis in gezelschap van twee inspec teurs van politie met zijn eigen auto ge maakt en stopte overal, in restaurants en hotels, die een goed reputatie genieten. Te Lyon werd aan deze reismethode een einde gemaakt en werd hij onder scherpe bewa king geboeid naar Parijs overgebracht. Schoolnieuws. PROF. P. NIEUWENHUYSE Als opvolger van prof. dc Josselin de Jong is tot hoogleeraar in de algemeene ziektekunde en ziekte kundige ontleedkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht benoemd de heer P. Nieuwenhuyse den Dolder. De nieuwbenoemde hoogleeraar is 53 jaar oud en heeft vele jaren gewerkt op Mcerenberg als patholoog-anatoom. Van 1920 tot 1930 is dr. Nieuwenhuyse als prosector in de pathologische anatomie verbenden geweest aan het instituut van prof. de Josselin de Jong te Utrecht. Tegen het einde van zijn prosec- toraat werd hem de persoonlijke titel van lector verleend. Sedert 1930 is hij als patholoog-anatoom verbonden aan de Willem Arntzhoeve in Dolder. STUDENTEN-ALMANAK 1935 VAN N.D.D.D. Het jaarboek 1935 van het studentencorps der Vrije Universiteit is vroeg op tafel. Het heeft ei portret van Prof. Wille in het front en van Senaat in het midden. Verder den gcbruikelijki inhoud: in het mengelwerk vinden wij een schets over Bach van J L. van Apeldoorn (Bach is 21 Maart a.s. 350 jaar geleden geboren). Het Vari is, gelijk steeds, een heele bron van genoegen voc de ingewijden en een halve voor het geachte publiek. Wij hier hebben natuurlijk onze vreugde gehad aan deze: „Hcpp in Afrika. Vrijmaking den arbeid. J. C. Sikkel", En de bescheidenheid verbiedt ons te citeeren: ..E. Diemer op de hoogste plaats in 't hoogste college (hij is rector van N.D.D.D.). „Dat is die kleine manLouis „MET GEHEEL ANDEREN AARD" In het orgaan van „Volksonderwijs" is opgeno men het fragment van een brief, waarin met leed wezen wordt geschreven over de opheffing van een openbare school: „Het is afgeloopen, we hebben het pleit ver loren. Een halve eeuw lang is onze school een behoefte gebleken: we moeten er nu afstand dien en onze kinderen zullen langs in den w. slechtbegaanbare zandwegen naar de schoo! c waar zij zich niet thuis zullen gevoelen temidden van kinderen met geheel anderen card." Deze laatste zinsnede doet ons vragen: Zou dan tóch zooiets bestaan als verschil van levens beschouwing, zelfs bij de jeugd? Maar dan er toch ook wel eenige reden van bestaan zijn voor een instituut alsdc Christelijke school! ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te R ij s s e n, de heer J. Vreugdenhil. onderwij zer aan de school der Geref. Gern. te Ierseke. Aan de Geref. School te Ten Boer is als onderwijzer benoemd de heer Ph. Lok te D1 Examens RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Bevor derd tot doctor In de wis- en natuurkunde, op proefschrift getiteld: Onderzoekingen ove mtegeleidlng bij lai s-Graven hag e. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN, ïevorderd tot doctor in de klassle-ke letteren 'P een proefsohrift: Coneolatio ad Liviara, de ACADEMISCHE EXAMENS VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Cand. ex. wi.«- en natuurkunde: D. J. Lock te Rotterdam (Camd. D.); W. Th. Nauta te Leau- warden (Cand. E.) RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Cand examen Indlsoh recht: mej. E. Meiss en Dr H. de Boer. Cand. examen wis- en natuurkunde, letter IC: mej. R. Schierbeek. Doet. examen -wis- en natuurkunde, hoofd vak dierkunde: mej. W. A E. v. d. Geyn Doet. examen rechten: de heeren R. W. Rein- dersma en P. G. va,n Harpen ICuijper. Voorber. kerkelijk examen: de heeren F. H. van Aalst en H. J. Kater. Propae-d. examen theologie: de heer E. D. Ninck Blok. Cand. theologie de heeren S. P. de Roos. H. Kreb. A. Faber en W. F. ten Bruggencate. Doet. rechten mej. F. A. R. Delinaar J. Jar Doet. Indisch recht: de 1 sen. K. Mantel en Loeat Siregar. Oecon. doctoraal Indologie: de heer C. F. Ell Cand. Indisch recht: de heer T. M. Bahar. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Cand examen Indrlsch recht: de heer C. W. Op- pelaar. de Quaas de heer H. J. Jordai Mei ega. irkunde, hoofd- van Sa-nten. irkunde K: d» •ak plantkunde: mej. A. M. A lecren J. W. H. Hovy en C. J. Broers, Veeartsenljkundlg examen: de heeren J. v. Veen, C. Ka-imoen, J. J. van Dijk J. N. Ko- ing, E. de Nooy, J. D. Verlinde en C. A. Kok RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gesl >oct. examen letteren en wijsbegeerte, hoofd- ak psychologie: de heer T. T. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM, leisl.: rechtsgeleerdheid: doet. ex.. de heeren lc. E. J. Dommewing en H. Emmer. Rechten: doet. DUITSCH M.O. B ENGELSCH M. O. B. FBANSCH M.O. B. zijn afgeloopen. Weerbericht Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand aan Hoogste stand te Riga 768.3. Laagste, stand te Reykjavik 746.1. Stand vanmorgen halflwaalf 75S.8. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit O. richting, nevelig tot half be wolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De 1 die niet zeer dien zijn beginnen zich zoowel over IJsland als over de Golf van Biscaye uit te breiden, zoodat de kans op O. winden en afkoeling toeneemt. In O.-Duitschland is reeds lichte vorst in gevallen en die in Scandinavië nam iets toe. In Engeland en Frankrijk is ook afkoeling opgetreden; in Duitschland is de wind zeer zwak en komt evenals hier te lande plaat selijk mist voor. Alleen aan de kusten van Ierland en IJsland waait het nog krachtig uit Z. De vliegtuigwaarnemingen in Duitsch land wij ij-zen op O. wind in de bovenlucht, hoven Scandinavië cn toenemende vorst- kansen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 8.4 C. 22 DECEMBER Zonsopgang 8.10 u., ondergang 3.47 u. Maan op nam. 5.19 u.f onder voorm. 9.29 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 22 DECEMBER Van 's avonds 4.17 u. tot 's morgens 7,40 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Rhetnfelden 1.«W 9.01 fanb 40 139 Rreisach 1.04 1.90 Fms 1.98 1.95 K"hl 2.10 1 98 Cohlens 1.18 1.72 Mftxan 3.50 3A7 Trier 1.49 1.29 Diedesheira 0.87 0 84 Keulen 1.42 1.35 Mannheim 2.2fi 2.18 Dusseldorf 0.78 0.71 Lohr 1.33 1.39 Phhrort -O.Ofi -0.16 Mainz 011 0.07 Wesel -0.'6-0.41 Bingen 1.34 1,31 Emmerik 0.89 0-89 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 1 22 Dec. Deifzljl 11.15 Flellevoetst. 3.51 1P.04 Torschelling 9.27 21.43 Willemstad 4.46 17.01 Harlingen 10.15 92.95 Brouwersh. 3.0315.16 J)eD Helder 8.0O 20.0» Zierikzee 3.33 15,56 I.lmlilden 3.58 16.08 Wemeldinge 4.00 16.15 Hoek v. Holt. 3.10 15.22 Vllssingeu 2.03 14,22 Schevcningen 3.30 15.42 Terueuzen 2.39 14 55 Botterdam 5.08 17.26 Hausweert 3.25 15.42 WISKUNDE DEN HAAG. G&&1, de heer L. JVichers, Var-* leveld. MACHINISTEN DEN HAAG. Gasl. voor dipl. A: de heeren R. r. v. d- Laan, Rijswijk; L M. Landee, Vli&sinsen TOONKUNST Wetenschap- CHR. VEREENIGING VAN NATUUR- EN GENEESKUNDIGEN Morgen, Zaterdag, vergadert te Utrecht bovengenoemde verceniging. Spreker is de heer R. Brummelkamp, chirurg te Amster dam, over „Het causaliteitsvraagstuk". Vraag en Antwoord. reglementen of gebruiken, op dien 20 dM. van de scheidslinie der beide zoover de hoogopschietende boomen heoft het recht te vo: n heggen op een korter >rden uitgeroeid. U zult iet kun- - de keus steller 1 te verwijderen R. Tengevolge 1 orhuurder. treden zi ats. De kooper treed de erfgenaineri-verhu 1, voor wat hun aa<ndeel daar- nkomen. Dit kan echter later >eilljkheden aanleiding geven, ■n te trachten met alle erfge- senkomst te sluiten. J5 M. v. d. M. te Z. BI. "V Juffrouw 30 November haar pensioi was ze gerechtigd geweest 30 lijk bedoelde heer had een speciale aaakt, wat dus alleen voor z Ij n geval gold. J. It. tc II. Inderdaad zijn kleine ngen wegens hooge proceskosten prac- aak oninbaar. Zegt u echter eenvoudig r op, uw huurder daarbij te kennen ge- dat, indien hij daarme-de niet accoord 1 d-e huur door den rechter zult doen te zijnen laste komen. U kui tevens doen sommeeren. om I ;r in denzelfden staat op te Ie: bij den aanvang der huur w het

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2