e „Uiver" geva Uirnwr £r ütsrljr (tfourant zeven dooden ÖH3 Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken De spannende onzekerheid komt tot een eind, en wordt tot angstige zekerheid MEDDENS abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang No. 5357 VRIJDAG 21 DECEMBER 1934 abbertrntirprijjtn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Vliegtuigen van de Royal Air Force hebben de „Uiver" tien mijl ten Westen van Rutbah-Wells gevonden. De vliegers konden ter plaatse niet lan den, maar hebben kunnen waarnemen, dat het toestel te pletter is geslagen en verbrand. Er bestaat geen kans dat er over levenden zijn. Bij de directie van de K.L.M. te Den Haag is in den loop van den ochtend een tele gram ontvangen van den vertegenwoordiger van de K.L.M. te Bagdad, de heer Peters, waarmede een einde werd gemaakt aan de angstige onzekerheid omtrent het lot van de Uiver. Helaas is zooals reeds gemeld deze onze kerheid thans tot de ergste zekerheid ge worden. Men weet thans dat de Uiver ver ongelukt is. Het toestel heeft een noodlanding moeten maken en voor zoover door de Royal Air Force kon worden geconstateerd, is het daar na in brand gevlogen. Er is geen hoop meer dat de inzittenden nog in leven zijn. Naar men weet, waren er zeven personen aan boord. Uit Bagdad wordt verder aan de K.L.M. geseind: Een toestel van de Royal Air Force heeft de Uiver verongelukt gezien op 10 mijl, dat is 16 K.M. ten Zuiden van Rutbah. Het toestel werd gezien door den luitenant vlieger Stone. Het was uitgebrand en er is geen hoop op het nog levend aantreffen van de inzittenden. Een dokter is per politieauto naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Ook de vertegenwoordiger van de K.L.M. te Bagdad, de heer Peters is er met een toe stel van de Imperial Airways heen, terwijl een medicus van de Royal Air Force even eens derwaarts is vertrokken. Het eerste bericht, dat in den loop van den ochtend bij de K.L.M is binnengekomen was afkomstig van het ministerie voor de Lucht vaart te Londen. Het vermeldde dat een eskader vliegtuig van de Royal Air Force hedenochtend 6.30 uur de Douglas verpletterd op de reeds vermelde plaats heeft gezien. Omstreeks 10 uur werd een tweede telegram van gelijke strek-* king ontvangen. Wie aan boord van de Uiver waren Omtrent de passagiers en de bemanning van de Uiver kunnen wij nog het volgende mededeelen: Prof. Walch, hoogleeraar aan de Ge neeskundige Hoogeschool te Batavia, was de vorige week met de Pelikaan naar Neder land gekomen. De heer B-erétti, -directeur van het Persbureau Ail'eta, kwam in September 193 i met de Kwartel uit Batavia, en reisde mee tot Boedapest. De derde passagier was de heer Kort, die voor zaken naar Indië ging. De heer W. M. O. H. Beekman, gezag voerder van de Uiver, was den 15den April 1924 in dienst der K.L.M. getreden en had ruim 9500 uren voor de .maatschappij ge vlogen. Hij heeft 18 retourvluchten naar Indië gemaak.t De heer van Steenbergen was den 16den April 1928 in den dienst der maat schappij gekomen e i maakte 13 retourvluch ten naar Batavia. Do werktuigkundige, de heer W a a 1 e- w ij n was reeds sinds 1921 bij de K.L.M. en maakte 7 Indië-vluchten. Van den lieer van Zadelho ff, marco nist, sinds 1931 in dienst der K.L.M., was dit de elfde reis. „Uiver" en „Ooievaar" Nu de „Uiver" zulk een catastrophaa! einde heeft gevonden, denken wij onwille keurig aan dat andere K.L.M.-vliegtuig, de „Ooievaar", dat op 6 December 1931 bij Bangkok verongelukte. Marconist aan boord van de „Ooievaar" was de heer v. Zadel- h 0 f, dezelfde die thans zich in deze functie in de „Uiver" 'bevond. De heer Van Za delhof was het eenige lid der bemanning dat te Bangkok aan den dood ontsnapte. De piloten Wiersma en Onlangs, do me canicien K 011 e en de beide passagiers de heeren Borg en Baud art, kwamen bij deze vliegramp om het leven. De ramp met dit tweede „Ooievaar"-vliegtuig is thans ook den heer Zadelhctf noodlottig geworden. Vroegere Luchtrampen Wij herinneren hier ook aan het tragische lot van een ander vermaard drie-motorig vliegtuig, de Fransche „Emeraudc", welke op 15 Jan. van dit jaar in de nabijheid Corbignv (dep Nevers) in Oost-Frankrijk neerstortte. De „F.meraude" bevond zich op zijn eerste groot# vlucht, waarop hij eerst van Parijs naar S.o:gon was gevlogen. Het vliegtuig dat op de tenigreis was, was bezi aan zijn laatste etappe, Lyon Parijs. Bewo ners van de streek zagen het 's avonds vlammen gehuld neerstorten. In een oog' blik was het totaal verbrand, waarbij de elf inzittenden den dood vonden. Onder hen bevond zich de gouverneur-generaal van Indo-China, Pa sq uier, de directeur der Franscho Handelsluchtvaart Chaum de Fransche consul te Damascus en een viertal hooge beambten dor Fransche luchtvaart. Waar de „Uiver" zoek raakte De Syrische woestijn, het gebied waar de „Uivei"' is ondergegaan, wordt in het boek „Met de K. L. M. naar Indië" door den heer V i r u 1 y beschreven als volgt: „Daar opende zich de onmetelijke Syri sche woestijn! Over 700 K.M. zou slechts één stecnen bouwwerk het oog van onze reizi gers treffen, -nl. het Engelsch-lraksche fort van. Rutba-Wells. De Syrische, woestijn was weer anders dan de vorige. Het was een golvende hoogvlakte met nu en dan lage bergtoppen. Eindelooze verlaten vlakten, soms ingesneden door wa di's, (droge rivierbeddingen, misschien met ondcrgrondschen waterloop) vertoonden zich aan de reizigers. Ook hier was het thans regentijd, zoodat de bodem door schrale begroeiing er veelal als een steppe uitzag. Op zulke plaatsen zijn soms, dagen reizens van elkander verwijderd, de zwarte tenten van zwervende Bedouïnen te zien, wier kudden hier voedsel zoeken. Dan een tijdlang niets dan de eindeloozc zandzee, zelden afgewisseld door rotsachtige streken. Van tijd tot tijd was in het zand 'n groote cirkel te zien, waarin een kolossale herken- ningtletter stond. Dat beduidde een ter rein. vlak genoeg voor vliegtuigen om to landen. Niet alleen de K. L. M. vliegt over deze woestijn, doch ook Engelsche en Fran sche verkeersvliegtuigen komen er geregeld overheen. Bovendien zijn hier niet zelden militaire Engelsche toestellen in de lucht. In Bagdad is een groot Engelsch militair vliegveld en meermalen trekken vandaar bewapende vliegmachines over de omringen de woestijnen 0111 Bedouïnestammen voor rooverijen ,of andere wandaden te tuchtigen. De bemanning f Omtrent de bemaning kan worden mede gedeeld dat W. Beekman 15 Maart 1895 te Brouwershaven is geboren. J. van Steenbergen wercj op 15 April 1S95 te Leiden geboren. Hij was aan vankelijk werktuigkundige bij de K.L.M. en werd in 1931 vliegtuig-bestuurder. De marconist. G. van Zadelhof werd 3 Mei 1908 te Baarn geboren terwijl W. A. W a a 1 e w ij n op 12 Februari 1908 te Rot terdam geboren werd. DE RADIO EN DE RAMP Wij vernemen nog, dat de N. C. R. V. ten teeken van rouw haar uitzending heeft stopgezet. De VARA eindigt te 12 uur. De brmanning van de „l irer die bij de vree- selijke ramp om 't leven kwam. Van links naar rechts de heeren Beek man (gezagvoerder). Van Steenbergen (twee de bestuurder). Waale- wijn werktuigkundige en Van Zadelho[{ (mar luiiistj. Allen dood „Gevonden!" was het eer ste bericht. In de radio-kamer kwam ont spanning: gevonden! In de zetiery bleven de Lino types even renteloos doorloo- pen, de zetterij stond over eind gevonden Het zwarte bord voor liet gebouw ging op: de Uiver ge vonden Verademing op de gezichten van de toesnellende menigte, een eind aan de pijnigende on zekerheid, in elk geval gevon den. Maar hoe? „Nadere bijzonderheden ont breken". Men leeft echter nu weer in goede verwachting: als er iets ernstigs was gebeurd, zou dit er wel direct bij zijn doorgekabeld, men heeft er natuurlijk boven gevlogen zonder direct te kun nen dalen, de goede berichten zullen net als de vorige keer wel direct volgen. Dan stormt iemand de redac tie opdood, allen do od In beklemming staan we allen op. Het bericht ijlt door, naar de zetterij, naar ae straat. De Linotypes loopen nu lan ger 'door zonder dat een matrjjs over het staag voortrollende machinebandje verder glijdt, al leen die machines hoort men, de menschen zwijgen. Het zwarte bord wordt weg gehaald toenemende belang stelling, want dat zal het nadere bericht zijnDaar komt het al weer op: DE UIVER t nu weet men op straat. En er staat angst en ontzetting op de honderden gezichten, die lezen, dat de vier leden der bemanning en drie passagiers allen zijn verbrand. Het vliegt verder door de stad, het sluipt alle huizen bin nen, het brengt door heel het land de panische schrik: allen dood. D'at „onze Uiver" vernietigd is, dat pakt het Nederlandsche volk wel krachtig aan, dat zeven menschen er den dood in vonden, dat geeft de genade slag. Waren we niet te veel gaan vertrouwen op de techniek? Waanden we haar niet on feilbaar en de elementen over winnend Zongen we niet het overwin ningslied van „Uiver, krachtige vogel vlug en sterk" en jubel den we niet bij voorbaat ook bij deze vlucht „Na de spanning juichen wij En nu dit. Nog zien we ons stijgen in diezelfde Uiver, vijfhonderd, duizend, twee duizend meter, nog gevoelen we ons behagelijk zitten in de gemakkelijke fau teuils, terwijl dat razende vlieg tuig ons in negen minuten naar Amsterdam brengt. Nu is het een wrak. En we erkennen: klein is de mensch en nietig. Ook in zijn machtige vlieg tuig. Allen dood. En toch, en tochop hon derden plaatsen in de wereld stijgen vandaag de vliegtuigen op en ze zullen ook morgen op stijgen. Zooals ook na elke spoorweg ramp de schrik en de ontzetting weer wordt overwonnen door vertrouwen, zoo zal het ook met de luchtvaart gaan. De pioniers, zij vallen, het toekomende ge slacht oogst de vruchten. Als wij maar blijven erkennen kleine menschjes te zijn, die met al onze techniek machteloos staan, wanneer een bliksemflits of een stormvlaag ons neervelt. Ver slagenheid is er, vertrouwen zal er blijven. DE UIVER GEVALLEN Ontzettende tijding, na angstige spanning: f De Uiver te pletter gevallen, verbrand! Een golf van ontroeringvan smart stort er over De blijdschap, de vreugd die er leefde in het land. Hoe groot was de vreugd om de angstig gevolgde zoo zeldzaam voorspoedige vlucht naar de West Een nieuive triumf voor de Hollandsche vliegers! Dat was K.L.M.-werk, en dat op z'n best! En nu,die gelóófd hebt, terivijl ivij het weten: De Uiver, met kundige vliegers aan 't stuur, De Uiver, met post, passagiers en bemanning gevallen, vernietigd, een prooi van het vuur God tref onze luchtvaart, ons volk, ja ons allen met deze ontstellende, schrik'lijke slag God trooste de vrouwen der dappere vliegers Op Hém zij ons oog, dat vaak ménschen slechts zag. LEO LENS CARLTON AUSTIN REED 6.so 8.50 KOOPT BIJ BOTTERDAM - OEN HAAG uw H O E D PENN-CRAFT STETSON 10.50 14.5» De heer D. W. Beretti, directeur ran het Persbureau Anetaeen van de omgekomen passagiers van de Uiver. De„Uiver" was eergisteravond om 23.30 plaatselijke tijd naar het vliegveld Almaza (Bagdad) vertrokken. Het toestel passeerde Gaza om 22.37 G.M.T. en werd het laatst door Rutbah Wells 0111 0.10 gehoord. Het laatste bericht werd om 9 uur pl. tijd door den radiodienst van het vliegveld Almaza opgevangen. Mede gedeeld werd, dat twee Victoria-toestellen van de Royal Air Force weldra van het vliegveld H 4, gelegen aan de pijpleiding van de Irac Petroleum Company, tusschen Rut bah en Annam, zulen opstijgen om naar de Douglas te zoeken. Later volgde er echter bericht, dat de toe stellen wegens den toestand van het terrein niet konden opstijgen. Uit Gaza ontving de K.L.M. bericht, dat de Uiver om 22.37 uur G-M.T. deze plaats was gepasseerd. Men had het toestel het laatst radiografisch hooren werken met Rutbah om 0.10 ur G.M.T. voor een peiling. Rutbah deelde mede, dat het in de omge ving abnormaal sterk weerlichtte. Bericht GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn Schoenfabriek Dongen was ontvangen over de opsporingspogingen van de R.A.F. Uit Bagdad seinde de vertegenwoordiger om 7.55 uur, dat men geen nieuws had over de Uiver, Dr. Ir. H. J. v. d. Maas naar Roetbah Wells Men meldt ons uit Den Haag: Dr. Ir H. J. v. d. Maas, ingeni eur van de Rijksstudiedienst voor de luchtvaart zal zich, vergezeld van enkele anderen naar Roetbah Wells begeven ten einde een onder zoek in te stellen naar de oorza ken van de ramp van de Uiver. Waar de „Uiver" verongelukte Rutbah,- zijn de overblijfselen van het

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1