BINNENLAND. Wetenschap. DONDERDAG 20 DECEMBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 Enkele straten rondom het stadhuis van St. Louis zijn ter beschikking gesteld voor parkeerende auto's wijl men er Bru.gverlichting in de hoofdstad-vam het Saargebied, aange bracht; in verband met de volksstemming die over de toe anders geen raad mee wistWitte strepen geven aan, waar de wagens moeten staan, komst van dit landsdeel zal beslissen. Qfficieele Berichten AUDIËNTIE De g-ewone auidiënitfie van den mimtoter Inderiwi >f, zal Oip Maandag 24 Dec, a.s. laats hebben. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN j K. B. zijn met 1 Jan. benoemd: tot bu/rge- ster van Koudekerke J. L. Dregmans; tot [burgemeester van Naar den J. E. Boddene H-o- Be-ng. met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag" als burgemeester van Woubrugge; tot burgemeester van HeryjÉjttB A De Hollanders aan de Saar Legering van onze troepen Nadat aanvankelijk voor de legering van liet Nederlandsch contingent eenige klei nere plaatsen in het Oostelijk gedeelte van het Saargcbied waren gedacht, is in nader overleg tusschen den Britsclien opperbevel hebber en generaal-majoor baron Van Voorst tot Voorst vastgestekl, dat de staf van het Nederlandsch detachement, plus 'één compagnie, zal worden gelegerd te Saarbru'cken in een groote ledigstaande fabriek, welke voor dat doel zal worden ingericht, terwijl de andere compagnie in San kt Ingbert, een plaats van ongeveer 23,000 inwoners, op ongeveer 10 km ten N.O. van Saarbrijcken gelegen, in een ledigstaande «villa zal worden ondérge- fcracht. De Kerstvlucht van de „Uiver" De „Uive!*", die op zijn versnelde Kerst- vlucht- naar de Oost gisteren om 11.25 (A. T.) Rome verliet, kwam om 15.32 (IA. T.) te Athene aan. Vandaar werd om 16.17 (A. T.) vertrokken naar Caïro, waar het toestel 's avonds om 20.55 (A. T.) is geland. Armenzorg in 1932 Bijna f lit millioen voor weldadigheid Uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek bewerkte armenzorgstatistiek over 1932, welke bij de Algemeene Landsdrukkerij is verschenen, blijk, dat door de Overheid en 7680 instellingen van weldadigheid te zameri in genoemd jaar bijna f 110,8 millioen voor maatschappelijk hulpbetoon werd uitgegeven (na aftrek van de terugontvangsten). Uitkeeringen, welke ingevolge de Rijksrege ling aan valide werkloozen werden verstrekt er uitgaven voor werkverschaffing, weike verbe tering van de arbeidsmarkt beoogt e.d. zijn niet in bovengenoemd bedrag begrepen; 1932 in totaal ongeveer f 121,3 millioen. Hét totaal bedrag der uitgaven voor maat schappelijk hulpbetoon is in 1932 met ruim f 9,9 millioen of 9.86 pet. toegenomen, terwijl de vermeerdering van de bevolking 1.51 pet. bedroeg. Waar staat dat? In een artikel over de Duitsche „Winter- hilfe" betoogt de Limb. Koerier dat wij op dit gebied nog wel iets van onze Ooster buren kunnen leeren. Helaas, zegt het blad, velen in ons land vergeten zoo dikwijls het woord: „Onderzoekt alle dingen en behoudt het goede!" Dat. doet denken aan een tekst uit de Bijbel. Maar, als wij u vragen mogen, col lega, waar staat dat? Aanbesteding DE „HERTOG HENDRIK" BINNEN De „Hertog Hendrik" is gistermiddag bm 2 uur Dungeness gepasseerd en heden in den loop van den dag te Nieuwediep ibirinen gekomen. kumstwerkcr hoorendc. O. Bcs-kcr J Deed men dit, dan zou men daa/rdoor blijk geven van gebrek aan waardeering van wat in anderer gemoedsleven van de hoog ste beteekenis is. Wij zijn van oordeel, dat dit in een democratische gedachtengang niet past" Beter toon En meer begrip van pacificatie Een inzender in de „Vrij<z.-Dem. protesteert op de bekende oppervlakkige wijze tegen de „onwil" van de «bijzondere scholen om te concentreeren. En hij concludeert met groo te vrijmoedigheid aan het slot: „Het bijzonder onderwijs zal geen duim breed grond verloren laten gaan. Het zal tot elke prijs baas in eigen huis willen blijven, en het openhaar onderwijs een laatste doodelijke slag toedienen. Dan zal het bizonder onderwijs het spel hebben gewonnen. Maar ook dèn, niet eer der zullen wij gedwongen worden tot op zegging van de pacificatie en heropening van de schoolstrijd. Tot 's lands ellende. Bij wie de schuld?" Dat is nog al duidelijk, zouden wij willen antwoorden: „aan u en soortgelijke frontma kers, die telkens toonen, dat ze van school- zaken bitter weinig verstand hebben." Echter, we volstaan met een deel van het onderschrift der redactie over te nemen. Mis schien maakt dat op den inzender meer in druk dan ons verwijt en het getuigt van een betere toon en meer begrip der pacificatie, dan we tegenwoordig bij velen der linker zijde aantreffen. De redactie schrijft: „Hoewel ook wij ernstig betreuren de ge ringe medewerking, totnogtoe door de bizon- dere schoolvereenigiiigen verleend ter berei king van concentratie van bizondere scholen, zoo sohijnt ons de critiek van den geachten inzender te ver te gaan. Deze toch verliest o.i. een gewichtig ding uit het oog. Wanneer twee openbare scholen worden samengevoegd ,of de leerlingen van een openbare school over eenige andere verdeeld, verandert het karakter van het onderwijs, dat de leerlingen voor en na die wijziging krijgen absoluut niet. Alle openbare scholen zijn volkomen gelijksoortige instellingen en afgezien van materieele bezwaren is er niets tegen in te brengen. Maar, voor velen in het land is het nu eenmaal een gebiedende eisch, dat hun kinderen onderwijs krijgen, dat gebaseerd is op de godsdienstige over tuiging ,die de hunne is. Onderwijs zonder godsdiénst achten zij geen volledig onderwijs en die meeninig hebben wij te respecteeren. Dat is de basis van de onderwijs-pacifi-catie geweest. Aan het recht der ouders, hun kin deren te zenden naar een school met godsi dienstige grondslag van hun richting torne Men is er niet af met te zeggen „er zijn zoo veel procent van de openbare scholen opge heven, dus moet hetzelfde percentage van de bizondere scholen verdwijnen". In ieder ge val kan een Minister, die met de belangen van het geheele volk rekening heeft te hou den deze redeneering niet toepassen, die men van niet verantwoordelijke publicisten wel eens hoort en leest. Het rjchtingsvraagstuk, dat hij vele godsdienstige richtingen in ons land extra moeilijk is, mag bij de behande ling van de concentratie der bizondere scho len niet zonder meer terzijde worden g< steld. kerk; 5. J. P. Kögeler, Zwijndrecht; 6. W. J. Donkersloot, Ooltgensplaat; 7. H. van den Berg, 's-Gravendeel; 8. L. de Jong, Zuid- Beijerland; 9. R. Sterk, N.we Tonge; 10. C. A. Potter, Dirlcsland. Wij ontvingen het jaarhoekje 1935 van bovengenoemde vereeniging, dat een agen da, de gebruikelijke vereenigingsadressen, en een 25 bldz. „mengelwerk" bevat. V< geheelonthouders ongetwijfeld een makke lijk handboekje, „TUSSEN NU EN MORGEN" De Bondsboekhandel vau den Bond van Ned. I-Ierv. Knapenver. op Geref. Grondslag heeft dezer dagen doen verschijnen „Tus sen nu en morgen", een referaat van Ds. J. 'an N i e, Ned. I-Ierv. Predikant te Hoogeveen, door dezen uitgesproken op de 13e leidersvergadering van bovengenoem- den Bond. De Minister van Defensie heeft onder de verboden geschriften doen opnemen: „Onze Strijd", orgaan van den Algem. Ned. Bond an Handels- en Kantoorbedienden .Jonge Strijd", orgaan -van den Jongelieden G eh e elonthou dersbond. KERSTMIS OP HET LOO. De Koningin en de Prinses zijn gister middag met den trein van 6 u. 50 Staats spoor uit Den Haag naar I-Iet Loo vertrok ken, waar zij de Kerstdagen zullen door brengen. CHR .GEREF. J. V. IN ZUID-HOLLAND De afd. Zuid-Holland van den Bond van Chr. Geref. J. V. in Nederland is voornemens op Tweede Kerstdag te Den Haag te vergaderen. Als sprekers hopen op te treden de heer ^Molenaar, van Barendrecht en Ds W. (Meijnhout van Amsterdam. UITBREIDING VAN „NATURA DOCET' In de najaarsvergadering van de afdee- lïhg Twenthe van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging is door den heer J. B. Bernink, directeur van „Natura Docet" te Denekamp medegedeeld, dat binnenkort, ten behoeve van de geologische afdeeling uitbreiding van dit Museum is te wachten. A.R.J.A. Het Secretariaat der A.R.J.A., Tesselschade straat 31, Zwolle, ontving het volgend schrijven: De Secretaris der Arja schrijft mij, dat er nog altijd ouderen en ook jongeren zijn, die het belang van het werk der Arja niet Indien men dit leest, wrijft men zich toch de oogen uit. Hoe kunnen er in dezen tijd nog Anti- Rev. zijn, die het belang niet kunnen zien an verdieping van inzicht in eigen kring van de A.R. beginselen? Meer dan ooit wordt propaganda gemaakt mor allerlei politieke beginselen, welke in lijnrechten strijd zijn met de beginselen van Gods Woord. Maatschappelijke nood, gemis aan vooruit zichten, de drang om voor de ellende, welke men om zich heen ziet, een schuldige t£ zoeken, dien men dan gaarne vindt in „de regeering", geven een vruchtbaren voedings bodem aan die propaganda. Hoe kunnen zij, die in beginsel anti-rev. zijn, lauw staan tegenover de vraag, of stu die van eigen grondgedachten omtrent taak en roeping van overheid en onderdaan noo- dig is? De geestelijke gevaren op staatkundig ge bied voor de jeugd zijn groot. Daarom moeten wij het waardeeren, dat verdieping en verbreeding van de kennis van en de liefde voor de anti-rev. riohtipg welke Gode zij dank nog altijd den grondtoon van het Nederlandsche volk ver tegenwoordigt., met ernst wordt betracht 1-Iet werk der Arja, waarbij de gezamen lijke bespreking de studie van den enkeling ondersteunt, verdient daarom ons aller har telijke sympathie. Mr. T. A. VAN DIJKEN. Gemengd Nieuws UIT DE ANTIREV. PARTIJ Statenkieskring Ridderkerk Candidatenlijst Prov. Staten Door het bestuur van den Statenkieskring Ridderkerk is, overeenkomstig de in de kiesvereenigingen gehouden stemmingen, de candidatenlijst voor de Provinciale Stalen van Zuid-Holland als volgt voorloopig vast gesteld: 1. J. C. Diepenhorst, Strijen; 2. J. A. van Nieuwenhuyzen, Dirksland; 3. G. van Andel, Zuidland; 4, A. yan Vliet, Ridder Gewapend met een groote wandelstok stapte een gemoedelijk uitziend baasje de wachtkamer van een postkantoor binnen en stevende regelrecht op ret loket „Zegelver koop" af. „Kunt U mij aan eiermeelpapier helpen?" was zijn met een vreemd accent gestelde vraag aan den ambtenaar, toen hij aan de beurt was. De ambtenaar had nog nooit van eiermeel papier gehoord, dacht da\ de man rijste- meelpapier of zooiets moest hebben en ver wees zijn klant naar den boekwinkel aan de overzijde van het postkantoor onder mede deeling dat er aan het postkantoor geen eier meelpapier verkrijgbaar was. „En toch moet ik hier zijn. Ik ben al aan den overkant geweest en daar hebben ze mij naar hier verwezen. En ik laat me nu niet afschepen, mijnheer, want ik ben hier terecht. Ik moet eiermeelpapier hebben om aan mijn zoon in Indië te schrijven, want als ,ik op dat papiet schrijf, dan is de brief er. ROFFELRIJMEN. HALEN WAAR HET ZIT! t Onze roode medeburgers Strijden metvereende kracht Heftig tegen elke aanval Van de crisis-overmacht; Hévig heftig als zoo'n aanval Aanstormt op den kleinen man Die van zijn gekrompen weekloon Feitelijk niets missen kan. Onze rechtsche landgenooten Voeren even goed die strijd, Niet, als Rood, met holle wóórden, Met verstand, en met beleid; Niet met ijselijke eischen Die de domme massa slikt, Neenmet klare argumenten Goed gewogen en gewikt. Altijd komt het van de kleintjesJ Dat staat vast!" orakelt Rood, En de roode kleintjes brullen „Schande! schande in het groot!" En wat doen de roode heer en Als ze staan voor de praktijk? Korten ze de groote trekkers Met de kleinere, gelijk? Gisteren, in Utrechts Staten, Gaf men weer het klaar beivijs: „Halen waar het zit!" is prachtig Als parool, parade-eisch. 't Ging hier om Gedeputeerden Wier salaris moest gekort Dat, na ruim een-zesde aftrek, Rond vierduizend gulden ivordt Alle Statenleden gingen Met dit kortingsvoor stel mee; Tegen stemden slechts de groote Schreeuwers der S.D.A.P.! Halen waar het zit!" Wat blieft u? Knoop het even in je oor Want de roode volksmisleiding Gaat weer even vroolijk door. (Nadruk verboden.) LEO LENS. veel vlugger en het is nog goedkooper ook." Den postambtenaar ging een licht op. Zijn klant moet natuurlijk een vel luchtpost papier en een luchipostenveloppe hebben. Hij had natuurlijk wel eens van „airmail- paper' gehoord en sprak dat woord niet al te zuiver uit. „U bedoelt zeker luchtpostpapier", vroeg de postambtenaar, waarop hij ten antwoord kreeg: „Juist, mijnheer, dat moet ik hebben. Maar dat is toch eiermeelpapier. Ik spreek dat mail juist nog al op zijn Engelsch uit. U kent zeker geen talen, dat u dat niet verstaat." Voor „air" bleef hij echter zeer plat „eier" zeggen; zoodat hij toch zijn „eiermeelpapier" kreeg. LC. B. P. T. T.")j Minister Deckers houdt een toespraak tot het detachement van de schoolcompagnie van den motor dienst te Haarlem, dat aangewezen werd voor dienst in het Saargebied, voor de Ripperda-lcazerne. Persvertegenwoordigers maken een tocht door het Julianakanaal van Maasbracht naar Maastricht, De mannen van H eerste Essex en tweede East Lave as hire-b a tali o n gaan te Dover, aan boord op weg naar de Saar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5