DONDERDAG 2.0 DECEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 buitenland VLOOTBESPREKINGEN VERDAAGD Japans opzegging van het verdrag Dc te Londen aanwezige delegaties voor de voorbereidende vlootbespre- kingen hebben gisteren een vergade ring gehouden onder voorzitterschap van Mac Donald, waarop is besloten de besprekingen te verdagen. Na do vergadering werd een officieel communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de conferentie naar de meening jder drie delegaties een nuttig doel dienten in het kader der uitgewerkte ontwerpen moet worden uitgeibrcid. Alle zijden van t vlootprobleem zijn met groote openhartig heid en in volkomen vriendschappelijken geest behandeld. Het is nooit het doel do- besprekingen geweest, definitieve besluiten, van welken aard ook, te nemen; bet ging er veeleer uitsluitend om, den bodem voor latere onderhandelingen en overeenkomst on rijp te maken. De Fransclie en Italiaansc.be regeeringen zijn over alle bijzonderheden op de hoogte gehouden. De drie deelnemen de regeeringen zijn voorstanders van 'n be grenzing der vlootsterkten met iedere aan vaardbare vermindering, doch de toe te pas sen beginselen en methoden moeten nog vastgesteld worden. De drie regeeringen zul len in nauw contact blijven, zoowel onder ling als met de andere mogendheden, dip betrokken zijn bij de verdragen van Londen te Washington. De verdaging zal verder Engeland de ge legenheid geven in de gedachtenwisseling te treden met de regeeringen der Dominions. Men hoopt, dat het geleverde voorbereiden de werk de zaak zoover vooruit heeft ge bracht, dat nieuwe onderhandelingen kun nen worden aangeknoopt, zoodra het oogen- blik daarvoor gunstig schijnt. Voor dat ge val zal de Britsche regeering alle noodige maatregelen nemen. Nog wordt gemeld: Men gelooft, dat na den terugkeer der Ja- pansche en Amerikaansche delegaties voor de vloothesprekingen er voeling zal worden gehouden langs de gewone diplomatieke wegen en omtrent eenige der te Londen be sproken ontwerpen. Naar verluidt is een dier punten, dat door de regeeringen waar schijnlijk met aandacht zal worden bestu deerd, een plan tot vrijwillige aankondi ging van de zijde der verschillende regee ringen omtrent hun vlootprogramma voor een reeks van jaren. Er wordt op gewezen, dat in ieder geval de Japansche opzegging eerder moet worden beschouwd als de in leiding tot een conferentie dan als het ein de van het overleg. Uit Tokio: Ton aanzien van het be sluit van den geheimen raad over de opzegging van het Verdrag van Washington door Japan wordt mede gedeeld, dat ambassadeur Saito op 26 December staatssecretaris Huil d^ nota zal overhandigen, waarin de op zegging .van het verdrag een feit wordt. Op 21 December komt het Japansche ka binet bijeen. Het zal een boodschap aan het Japansche volk publiceeren, waarin de re denen voor de opzegging bekend zullen worden gemaakt. Naar verluidt, zal in de verklaring staan, dat de vlootverhouding van het verdrag de verzorging der nationale defensie voor Ja pan moeilijk maakt. In de verklaring zal er verder de nadruk op gelegd worden, dat Japan het sluiten van een nieuw vlootver- drag zeer wenschelijk acht, indien in dat verdrag op redelijke wijze wordt gestreefd naar vermindering de* bewapening. Nog twee jaar van kracht Dc Amerikaansche minister van Marine Swanson heeft in antwoord op een vraag betreffende de Amerikaansche vlootplannen met het oog op de opzegging van het Ver drag van Washington door Japan, ver klaard, dat het Verdrag nog twee jaren "a de opzegging van kracht blijft Wij zullen alles doen, aldus Swanson, ■wat noodig is om Amerika, zijn handel en industrie, een geschikte bescherming te bieden. Hongarije en de Volkenbonds beslissing Verklaring van Von Eanya. Uit Boedapest: In de senaatscommissie van buitenlandsche zaken heeft de minister van buitenlandsche zaken, Von Kanya, tën aanzien van het Volkenbondsbesluit inzake den aanslag te Marseille, verklaard, dat de Hongaarsche regeering de op zich genomen verplichtingen loyaal vervult, het onderzoek nauwkeurig heeft gevoerd en onverwijld de maatregelen zal nemen, die op grond van dit onderzoek noodig zullen blijken. Demi- nister sprak verder den wensch uit. dat ook Belgrado zich niet zou laten verleiden tot acties, die aanleiding zouden kunnen geven tot nieuwe internationale verwikkelingen. De Indische constitutie Voorstellen in het Lagerhuis ingediend. Uit Londen: Nadat beide Huizen het rap port van de Indië-commissie met groote meerderheid hebben goedgekeurd, heeft de Britsche regeering thans de officieele voor stellen betreffende de hervorming der Indi sche constitutie in eerste lezing in het La gerhuis ingediend. Desniettemin zal de inhoud van hot wets ontwerp eerst midden Januari bekend wor den gemaakt. Voor de indiening in eerste lezing is het voldoende, dat het titelblad van het ontwerp op de tafel van het Huis wordt, gedeponeerd. Dit is thans met eenige plechtigheid door Samuel Iloare, minister voor Indië, geschied. HET SAARLEGERTJE REDDING MET LEVENSGEVAAR De eerste Engelsche troepen aangekomen Uit Saarbruecken: Het eerste Engel sche troepentransport ter sterkte van 200 man met 20 pantserwagens en vrachtauto's is gistermiddag in drie extratreinen in het Saargebied aange komen. Deze troepen bestaan uit 1 officier en 40 man van het Essex-re- giment, 1 officier en 40 man van het East-Lancashire-regiment en 120 man schappen van een auto-afdeeling. De troepen werden verwelkomd door eeni ge reeds in het Saargebied verblijvende En gelsche officieren. Er was verder een leger van fotografen en journalisten aanwezig. De troepen werden onmiddellijk op vracht auto's overgebracht naar de plaatsen van bestemming, Heynitz bij Neunkirchen en Brebach bij Saarbruecken. De voor het Saargebied bestemde Italiaan- sche troepen zijn gistermorgen in een extra- trein op Franschen bodem aangekomen en zonder onderbreking hebben zij de reis naar Saarbruecken voortgezet. Voor het vertrek der eerste Italiaansche troepen naar het Saargebied zijn de solda ten in de kazerne door Mussolini geïnspec teerd en toegesproken. De Duce spoorde hen aan, zich waardig te betoon en aan de tradi van het Italiaansche leger, zoowel in als buiten den diensttijd Kerstvrede in het Saargebied Uit Saarbruecken: Naar de plebisciet commissie van het Saargebied mededeelt, zal in hot Saargebied van 23 tot en met 27 December Kerstvrede heerschen. De organi saties in het Saargebied hebben zich ver plicht gedurende dezen tijd alle actie en propaganda te staken. Von Neurath over de Saaritemming In een interview, dat de Duitsehe minis ter van buitenlandsche zaken, Von Neu rath, heeft toegestaan aan den vertegen woordiger van de Messagero, Senatro, ant woordde hij op de vraag of het bij het ver drag van Versailles vastgestelde systeem an stemmen eenige onaangename verras sing voor Duitschland zou medebrengen: Dit is niet waarschijnlijk. Ten hoogste is het mogelijk, dat de een of andere gemeen te opteert voor den status quo. Men zou dan staan tegenover een even belachelijk als gevaarlijk feit: een staat van een paar dui zend inwoners. Door een dergelijken staat te erkennen zou de Volkenbond volgens Neurath geen goed figuur maken als diens souverein. Men moet hem flnancieeren, het wordt dus een soort pensionaat, doch deze staat zal geen levensvatbaarheid hebben. Tegelijkertijd zou deze liliput-staat zeer gevaarlijk zijn. omdat hij het toevluchts oord zou worden \an alle emigranten en wel niet alléén die uit DuitscHland. Von Neurath kan zich indenken, dat de Quai d' Orsav bij de definitieve terugkeer van 't Saargebied bij Duitschland slechts voldoe ning zal vinden, omdat daardoor een hoofd breken uit de wereld zou zijn.' De Rijksminister wenschte niet te spreken over de mogelijkheden van de uitbreiding van het „Pact van Vier" tot andere staten. Olie op de woedende golven Sterke schijnwerpers verlichten de donkere zee Omtrent de redding van de bemanning an het Noorsche s.s. „Sisto" wordt nader gemeld, dat alle in de omgeving vertoevi de schepen te hulp snelden toen zij dee ste noodsignalen van het zwaar beschadig de schip opvingen. Het eerste schip dat m de omge\ing kwam was het Engelsche tank schip „Mobile Oil", dat Dinsdagochtend bij dc „Sisto" kwam en den geheelen dag door olie op oe geweldige golven pompte ten einde de .-edding van de bemanning mo gelijk te maken. liet tankschip bleef in di nabijheid van den stuurloos ronddrijvendei Noor, doch kon zelf geen poging tot reddim doen. Des nachts arriveerden andere sche pen en wel het Britsche s.s. „Aurania", de „Ncvv-York" van de HamburgAmerika lijn en de „Europa" van den Norddeutschej Llnvd. Te 1 uur 's ochtends seinde de „Aurania" dat de „New-York" booten had uitgezet Volgens een ander bericht zou het slechh één boot geweest zijn. Alle schepen pomp ten tijdens het reddingswerk eveneens olie in het water. De schijnwerpers van de „Aurania" en de „Europa" verlichtten dag helder de „Sisto", die reeds sterk slagzij maakte en door de hooge zeeën heen en weer geworpen werd. De commandobrug en het roer waren geheel vernield en de red- dingbootcn waren bij een poging om deze uit te zetten van het schip weggeslagen. Tenslotte slaagden de booten van dp „New-York"' erin alle zestien opvarenden van de „Sisto" van boord te halen, wat bij zonder moeilijk was, aangezien de mannen zich aan het dek haddon vastgebonden, om ot te worden weggespoeld. Om twee uur seinde de „New-York", dat zij alle schipbreukelingen behouden aan boord had, en dat dezen in een gelukkige stemming verkeerden. De schepen die hulp ■rleencl hadden zetten hun reis voort. Dat het Noorsche schip niet eerder is ge zonken dankt het voornamelijk aan zijn stabiele ligging tengevolge van het feit, dat het volgeladen was. Op dezelfde plaats waai de „Sisto" gezonken is, is in de afgeloopen reek het Engelsche s.s. „Usworth" eveneens ergaan en het Japansche stoomschip „Vic toria Maru" zwaar beschadigd. DE GRAF ZEPPELIN. Een millioen kilometers afgelegd. Uit Friedrichshafen: Toen de „Graf Zep pelin" op zijn terugreis uit Zuid-Amerika zich Dinsdag hoven Frankrijk bevond, had het beroemde luchtschip juist een millioen kilometers afgelegd, een record dat nog door geen luchtechip bereikt is. Dit traject, dat gelijk staat met 24 maal 'dc aarde-omtrek, is een schitterend besluit van het zesde jaar, dat de „Graf Zeppelin" in bedrijf is. De Kabinetsformatie in Joego-Slavië Jeftitsj ondervindt moeilijkheden. Naar verluidt heeft de Prins-regent den minister van buitenlandsche zaken de vrije hand gelaten hij de vorming van het i we kabinet. Jeftitsj is voornemens een genaamde concent ratieregeering te vormen en streeft ernaar, zijn onderhandelingen uit te strekken zoowel tot de parlementaire al tot de buiten-parlementaire oppositie. Het in de regeering opnemen van krachten, dia buiten het. parlement staan is voor Jeftitsj des te gewoner, waar hij zelf lid is noch van de Skoeptsjina noch van den Senaat. Hij kwam indertijd als vertrouwensman van Koning Alexander in de regeering en schijnt deze positie ook jegens den regent te heb ben behouden. Bovendien is Jeftitsj ver want met den minister van oorlog, gene raal Zifkowitsj. Zijn kansen bij de vorming van een nieuw Kabinet worden gunstig be oordeeld. Uit bet feit, dat juist Jeftitsj de forma teur is, gelooft men te kunnen afleiden in politieke kringen, dat men zal blijven vast bonden aan de buitenlandsche politiek die tot dusverre is gevoerd. Inmiddels verluidt, dat Jeftitsj bij zijn ka binetsformatie moeilijkheden ondervindt met tal van oppositieleiders, die zich niet er toe bereid willen verklaren met de ver tegenwoordigers van den landbouw in de regeering samen te werken. In kringen, welke met de vroegere regee- ring-Oczoenowitsj in nauwe relatie staan, houdt men daarom rekening met de mog' lijkheid, dat Jeftitsj zijn opdracht tot vor ming van een nieuwe regeering aan prins Paul zal teruggeven. In dit geval, zoo wordt verder verklaard, zal genei-aal Ziwskowitsj kabinetsfor: teur worden. DERDE GEMEENTE IN DEN PONTIJNSCHEN AKKER GESTICHT. Mussolini heeft gistermorgen op plechtige wijze den eersten steen gelegd voor de derde gemeente op den Pontijnschen akker Hij zei- de daarbij, dat de inwijding der stad zou plaats hebben op °.7 October 1935, gelijktij dig met de eerste steenlegging voor een vierde stad, Ausonia. Weer een jaar later zal dan de zeste stad, Aprilia, worden ge grondvest; sterrenregen, die op een vuurwerk geleek. Het verschijnsel werd ook in de naburige plaatsen waargenomen. ten man te Salzburg, die vier hand granaten bij zich had, is deswege ter dood eroordeeld. Bij wijze van proef wordt volgend jaar het 3e Engelsche regiment Royal Horso Guards gemotoriseerd. Te Charbin zijn veertig bandieten, die een terreur hadden geoefend, tegelijk gefu silleerd. De aanklacht wegens corruptie tegen den vroegereri vice-president van den Duit- schen Rijksdag en Centrumsafgevaardigde Esser is wegens gebrek aan bewijs inge trokken. Kort vóór het eind van dc Vlootma- nocuvres te Singapore zijn twee groote bom bardementsvliegtuigen neergestort. De inzit tenden van één der toestellen redden zich met parachutes. Tal van aanhangers van Zinowjef Trotskv zijn in Dnjepropetrowsk gearres teerd en uit hun functies ontheven. Er wordt in Parijs onderhandeld over de inrichting van een Fransch-Russische luchtlijn. Het Italiaansch-Abessynische conflict Uit Genève: De Abessvnische regeering heeft opnieuw een telegram doen toekomen aan het Volkenbonds-secretariaat, waarin gezegd wordt, dat de Italiaansche voorstel ling inzake de gebeurtenissen bij Oealoeal reeds wederlegd is door de documenten der internationale commissie. Daar de Italiaan sche regeering niet bereid is het conflict aan arbitrage te onderwerpen, zoo moet aldus het télegram vastgesteld worden: 1. dat een aanval van Italiaansche zijde eerst in Oealoeal en drie dagen later in het binnenland van Ogaden heeft plaats gehad; 2. dat Oealoeal Abessynisch staatsgebied is, dat door de Italiaansche troepen weder rechtelijk bezet was. Dit aldus de Abessynische regeering zijn de beide belangrijke punten, wa; t.rent een beslissing moet worden vêrkre gen. De Volkenbond en bet Chaco-conflict Uit Genève: Terwijl de Boliviaansche ri geering reeds eenigen tijd geleden de voor stellen der buitengewone Volkenbondsver gadering tot bet staken der vijandelijkhe den en tot arbitrage in het Chaco-conflict heeft aangenomen, is thans ook het ant woord der Paraguaansche regeering bij het Volkenbonds-secretariaat binnengekomen. Daaruit blijkt dat Paraguay bij zijn afwij zende houding blijft. De consultatieve Vol kenbondscommissie, die belast is met. dc behandeling dezer aangelegenheid, zal be den bijeenkomen en zich bezighouden met de situatie, die ontstaan is door de afwij zing van Paraguay. ULMS TOESTEL GEVONDEN? HONOLOELOE, 20 Dec. Men heeft het wrak van een vliegtuig gevonden, ver moedelijk het toestel van Ulm, die sedert 14 dezer wordt vermist. Het wrak zal door deskundigen worden onderzocht. Kort Nieuws Rusland gaat postzegels uitgeven, ge wijd aan dc heldentocht in het Poolgebied van den ijsbreker „Tsjeljoeskin." In Amerika is op elke 44 inwoners een gestudeerde; er is een ingenieur op 320 per sonen. Het minst in getal zijn de dominees. De hoogste inkomens trekken natuurkundi gen, advocaten, ingenieurs cn letterkundigen De Engelsche koningin Mary zag Maan dag voor het eerst een boksmatch, die trouwens voor een liefdadig doel werd In Polen is Dinsdagavond een groote meteoor gezien, die van het westen naar hi oosten zich voortbewoog en in het zenitli niet. een luiden knal uiteensprong. Sec-ond< lang was de streek in een bel licht gehub Bij het uiteenspatten aanschouwde me Uit Oost-lndie HAAR MAN VERGIFTIGD MET ARSENICUM SEMARANG, 20 Dec. (Aneta). In de ver- giftigings-affaire, welke te Semarang is voorgevallen en waarin een zekere mevr. Ineen zeide, haar man met arsenicum te hebben vergiftigd zijn nieuwe punten aan het licht getreden. Het blijkt, dat mevr. Van Ingen, drie ar- nicum poeders heeft ontvangen van een zekere mevr. Lenting, wier man vier maan den voor den heer Van Ingcn is overleden. Het lijk van den heer Lenting zal worden opgegraven. De verstrekking van verdere bijzonder heden wordt ongewenscht geacht in ver band met liet onderzoek. Gemenad Nieuws Auto- en motor-ongelukken Tc Amsterdam had op den hoek van het Valeriusplein en de Lairessostraat een botsing plaats tusschen twee auto's Een der auto's reed in de richting van den Amstel- veonscheweg, terwijl de andere auto onder het Lyceum door naar het Valeriusplein reed Waarschijnlijk heeft de chauffeur van laatst genoemden wagen geen voorrang verleend; het gevolg was dat beide auto's met een he vige klap op elkander liepen, waardoor een der wagens geheel op zijn kant werd ge worpen. Beide auto's waren zeer zwaar be schadigd; een der wagens behoorde aan een wasscherij, terwijl de andere was beladen met betonnen heily>ppalen. De chauffeurs hadden geen letsel opgeloopen, ook is nie mand anders gewond geraakt. Te Roermond werd de vrachtwagen m J. Delfox uit Tegelen onder Linne door tot nog toe onbekende oorzaak door de tram Roermond-Echt gegrepen. De wagen waarin twee zoons van Delfox zaten, werd totaal •ernield. Beide personen werden met zware erwondingen naar het ziekenhuis te Roer mond vervoerd. Te Rosmalen heeft op den Rijksweg Den Bosch-Grave een botsing plaats gehad tusschen twee auto's. Een auto, bestuurd door Jachman uit Tilburg welke uit de rich ting Den Bosch aan kwam rijden, reed op genoemden weg tegen een andere personen auto. J. werd bij de botsing ernstig aan het hoofd gewond en is naar het ziekenhuis te Den Bosch vervoerd. De beide auto's werden •ernield. Behalve J. werd niemand gewond. Schandelijke oplichting Tc Nijverdal vervoegde zich ton huize an TI. aan de Joncheerelaan een zekere II. uit Hengelo, een vroegere vriend van een der zoons van H. Hij deelde mee voor den in huis zijnden oudsten werkloozen te Arnhem een zaak in het maken van gramofoonplatcn te hebben. R. vroeg hier voor van II. een waarborgsom van 300. II. kon dit echter niet in één keer betalen, zoo dat werd overeengekomen, dat hij eerst zijn spaarduitjes, een bedrag van 100 betalen terwijl hij de rest dan wél later kon aanvullen. R. vertrok in eeu auto met de verzekering dat hij met enkele dagen nog wel zou te rugkomen. Een dezer dagen vertrok de zoon van II. vol goeden moed naar Arnhem en begaf hij zich naar het Velpcrplein aldaar, waa flink gebouw gehuurd had. De modern ste installaties stonden daar, verschillende kantoorbenoodigdheden, enz. en alles kwam uit zooals R. had gezegd. R. was voor de zaak naar Amsterdam. Het was wel een beetje vreemd, dat er de geheele week wis sels en kwitanties werden aangeboden, doch men gaf steeds ten antwoord, dat de „direc teur" afwezig was. H. en een ander persoon, er werkte, brachten den tijd door niet beetje typen te leeren, enz. Dit ging goed tot men argwaan begon te krijgen. R. rog en bleef weg. Wat wel kwam was een groote vrachtauto, uit Amsterdam gezonden door de firma, die den inventaris van het ;eheele gebouw, alsmede de installatie ge leverd had. De mee gekomen arbeiders be gonnen alles in de auto te laden, want ook hiervoor was geen cent betaald. Toen zag ook H. in, dat hij beet genomen was en dat hij zijn 100 kwijt was. VERDRONKEN Op de Maas onder Stavensweert is een roeiboot van de firma van Hasselt uit Nij megen omgeslagen. De vier inzittenden raak ten te water. Een van hen, de 35-jarige H. Peperkamp uit Doornburg verdronk. De anderen werden gered. Brand in een landhuisje Bejaarde bewoner dood aangetroffen Woensdagmiddag te omstreeks half zes werd door voorbijgangers brand ontdekt in het landhuisje van den heer Roos aan de Bur gemeester Jaslaan te Dubbeldam. De brand weer rukte onmiddellijk uit met een motor spuit en een slangenwagen. Bij aankomst bleek, dat het vuur op de bovenverdieping woedde, Toen men in het huis een onder zoek instelde vond men den ongeveer zeven tigjarigen heer Roos in de badkamer, welke vol rook stond, op den vloer liggen. Dokter Delhez uit Dordrecht, die juist pas- lerde en te hulp werd geroepen, kon niet anders dan den dood constateeren. Inmid dels werd de assistentie ingeroepen van de brandweer te Dordrecht, welke weldra ter plaatse verscheen. Omstreeks half acht was men het vuur meester. De bovenverdieping brandde vrijwel uit. De oorzaak van den brand, welke in de voorkamer van deze etage is begonnen, is niet bekend. Mevrouw Roos en haar dochter waren, toen de brand uitbrak, niet thuis. Branden Tc Genne p is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de kapperszaak v. d. Heuvel. Het bovenhuis is geheel uitge brand. Het benedenperceel kreeg belang rijke waterschade. De schade is aanzienlijk en wordt gedeeltelijk door verzekering ge dekt. VRIJGESPROKEN Het Gerechtshof te Den Bosch bevestigde het vonnis van de rechtbank te Breda, waar bij is vrijgesproken de vrouw E. B. uit Roo sendaal, aan wie ten laste was gelegd, dat zij op 11 Januari jl. haar dochtertje van 14 maanden tweemaal met een pook op het hoofd heeft geslagen, waardoor het kind een schedelbreuk kreeg en op 14 Januari overleden. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Nijmegen is in de Kraayenhoflaan het 4-jarig zoontje van de familie W. bij het oversteken van den weg door een auto aan gereden. Het knaapje was op slag dood. Den chauffeur treft geen schuld. DIENSTWEIGERING Dc soldaat D. van het elfde regiment in fanterie te Nijmegen woonachtig te Hengelo die weigerde bij aankomst de militaire uni form aan te trekken, is wegens dienstweige ring gearresteerd. ALUMINIUM PROFIELEN voor de BOUWBEDRIJVEN R. H. I. W. A., Groenendaal 102 TELEF. 53809 - ROTTERDAM Weerbericht Kunst en Letteren. Een Roomsche Roman De Duitsehe Held De roman De Duitsehe Held, van mevr. Von Handel Mazzotti, bij „Het Nederl. Boek huis" te Tilburg in Hollandsche vertaling van Carel Bloemen verschenen, is niet het voornaamste werk van deze bekende Duit sehe schrijfster. Haar machtigste epische kunnen openbaarde zij in „Jesse und Maria" 1 „Stephana Schwertner". Maar toch „De Duitsehe Held" is een ge weldig boek, een roman met sterke, forsehe lijnen, vaste lxmw en felle, hartstochtelijke menschelijkheid. Deze roman van meer dan vierhonderd bladzijden behandelt een periode van slechts enkele dagen en toch openbaart zij ons een stuk geschiedenis van het Oosten rijk uit het begin der 19e eeuw, wijdt ons in in het leven, in het intieme zieleleven van drie hoogstmerkwaardige menschen, leidt ons door ongepeildc diepten van trots, lief de, haat en adeldom Drie karakters mot name beeldt Von Handel Mazetti in haar roman, om welke alles draait: Ritmeester von Tessenburg, de held uit het Oostenrijksche leger, één der onsterfe- lijken „die in Valleggio consul Bonaparte gevangen namen, die bij Leoben op de stei le bergvesting, omstuwd door den vijand, hadden moeten terugtrekken, doch m- plaats daarvan verwoed aanvielen, die bij Aspem zevenmaal in het zwaarste vuur gingen bij Wagram negenmaal". Maar deze ritmeester had in 1821 in vredestijd met voorbedachten rade een moord begaan en was veroordeeld tot de kogel. Von Tes senburg is de bruut, de opstandige, die God en menschdom vervloekt, maar tenslotte in het gezicht van de dood, zich gewonnen geeft aan betere gevoelens. „De Duitsehe Held" is de roman van val en opstanding, van zonde en berouw in een ontembaar heldenhart. De tweede figuur is Sophie Schmelring, de vrouw, die zich eegeven had aan den rit meester met geheel haar wezen. Die alles voor hem had geofferd. Die zich aartshertog neerwierp als een smeekelinge om het leven van haar liefste, maar af gewezen van weedom bezweek. „De Duitsehe Held" is de roman van een vrouw die stierf uit overmaat van liefde, aardsche weliswaar, maar reine en heilige liefde. De derde figuur in Handel Mazzetti's boek is aartshertog Karl, broeder des kei zers. Onder z ij n bevel had Von Tessen burg gestreden voor het vaderland, voor hem wierp Sophie zich neer, om te smee- ken voor het haar dierbare leven. Schijn baar koelbloedig wees hij het verzoek af, maar welk een strijd streed deze edelmoe dige vorst, die eens aan hertog Albert van Saksen zulk een ontroerend beroep had ge schreven ten bate van de vrede en wien de schrijfster de woorden in de mond legt: „Een enkele ziel is meer waard dan hon derd overwinningen!" Hij m a g nie: zwak zijn, omdat het land zich kromt onder de tyrannic en bandeloosheid van de militaire stand. Er moet een eind komen aan de rechtsverkrachting der ordelijke burgers. Er moet een voorbeeld gesteld. Maar hoe veel kost het hem, dat dit voorbeeld juist zijn dapperste officier uit de bevrijdings- krijg zal treffen 1 „De Duitsehe Held" is de roman van strijd tusschen plicht en hart Deze roman is streng van compositie, hij omspant een tijdruimte van weinig dagen, maar in werkelijkheid de geheele geschie denis van drie menschen en van een heel volk in een kritieke periode erbij. Prachtig die» is het psychologisch invoe len. Willen sommigen dit overgevoeligheid noemen, het is ons wel. Wij konden enkele gedeelten, rne'. name het onderhoud tus schen ritmeester von Tessenburg en den aartshertog en ook latere gedeelten niet lezen zonder tot tranen toe ontroerd te wordpn. Meesterlijk is de teekening Karls zielestrijd en -leed am den schuldigen veroordeelde zoowel als om diens onschul dige vrouw en kinderen. Flitsend vaak de dialoog, als die tusschen Karl en generaai Peecaduc. Van aangrijpende tooneelcn-stalen, van dra matische bewogenheid en epische allure is dit werk rijk. Het tafereel van Sophie in de gevangenis bij haar ter dood veroordeel den man, haar voetval voor den aartsher tog, de elfjarige zoon snikkend bij het lijk :et dunne pUltJe Boeft den vorlgen stand aan Hoogste stand te La Coruna 764.8. Laagste stand te Thorshavn en Lerwick 747.6. Stand vanmorgen halftwaalf 749.9. WEERVERWACHTING Matige later afnemende W. tot Z.W. wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie is sterk afgenomen en ver toont nog een uitlooper over ons land, die hier en tiaar regen brengt. Over de Britsche eilanden en in W. Fraankrijk stijgt de ba rometer nog sterk; in dc omgeving van Denemarken minder, zoodat de wind naar W. omloopt en tijdelijke opklaring te wach ten is. Ten W. van Ierland nadert weer een depressie, die minder diep is dan de vorige. Ook in het O. neemt de hooge drukking eer toe. De vorst in N. Scandinavië. Finland en Polen is nog van weinig betceltenis. Op de Britsche eilanden klaart de lucht op cn daalde de temperatuur. In N. Frankrijk en W. Duitschland valt nog vrij veel regen; in O. Duitschland is het mistig. Krachtige N.W. winden waaien om hot Kanaal. Overigens is de toestand rustiger geworden. STORMWAARSCHUWTNGSDIENST Geseind hedenochtend 10 u. 30 aan alle persten: „Attcntiesein neer." 21 DECEMBER Zonsopgang 8.09 u„ ondergang 3.47 u. Maan op nam. 4.10 u., onder voorm. S.45 u* VOERTUIGEN MOPTPTJ HUN LICHTEN OP HEBBPN 21 DECEMBER Van 's avonds 4.17 u. tot 's morgens 7,40 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Hedon Vor'g RliPlnfelden 2.01 1.88 Cnnb 130 131 Rreisach 1.20 0.91 Fm? 1.9."> 1.94 g"hl 1.9.3 1.92 Cohlens 1.79 1.66 Mnxau 3.37 3.35 Trier 1.22 1.0.8 Diedesheim 0,34 084 Keulen l.'-\5 1.30 Mnnnheim 2.18 2.21 rinsseldorr 0.71 0.09 Lohr 1.39 1.40 Piihrort -0.10-0,13 Mainz 0 07 0.01 Wesel -0.41 -0.43 m 1.31 1,24 Emmerik 0.89 0.89 Lobith 9.77 9.79 Kampen -0/6 -0.01 Nijmegen 7.49 7.49 Eysden 47.73 47.17 St Andries 2,47 2.40 Maastricht 4=>.54 42.24 Arnhem 7.53 7.53 Grevenbicht 29.69 29.10 Vreeswijk Iw 0.43 0,36 Venlo 11.00 Westervoort 8.12 8,11 Grave ''sluis) 7.50 7.04 Deventer 2.28 2.20 St Andries 1.97 1.95 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 21 Dec. Delfzijl 11.34 23.51 Flellevoetsl. 3/9 15.24 Terschelling 8.47 21.06 Willemstad 4.04 10.19 Haniugen 9.40 21/ 5 Brouwersh. 2.21 14.36 Den Helder 7.20 19.35 Zierikzee 2.56 15,15 IJmuiden 3.14 15.29 Wemeldinge 3.1 -s 15.34 Hoek v. Holl. 2.27 14.40 Vlissingen 1.22 13,41 Scbeveningen 2.47 15.00 Terneuzen 1.59 14.15 Kotteidam 4.28 16.42 Hansweert 2.44 15,01 van zijn doodgeschoten vader en zooveel meerdere, de lezer zal ze niet spoedig ver geten. Dit boek schildert ons de doodsstrijd van jonge mannenkraclu, de vergeefsche liefde van een vrouw en de karakteradel van een ongekroond, maar waarachtig vorst. Een vorst, die als een vader neen, meer dan een vader lijdt met de lijdenden, doch te vens de hoogste geschreven en ongeschre ven wetten Gods handhaaft tot behoud van zijn volk. De Protestantsche lezer, die ware kunst weet te waardeeren. zelfs daar. waar soms veel is af te keuren, zal ook deze katho lieke roman, die een gaaf brok epische lito ratuur biedt, op zijn waarde weten te schatten. Uit het Sociale Leven DREIGEND CONFLICT IN DE PAPIER INDUSTRIE. De Ned. Bond van Chr. Fabrieks- on Trnn.s- portairbelders deelt mede. dat er een dn-elsen-d conflict hangende Is bij do B&rghuyzer Papier- ieken de^ direi iet worden gezocht in het 1 reeds on dei 4. thans opnieuw 6% verlaging heeft ingevoerd. Daarbij heeft het bij de ar beiders groote ontstemming gewekt. dat do directie weigert met de organisaties in overleg te treden. Het personeel is ruim 301 man sterk, waar van het overgroote deel georganiseerd is in den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders en de Ned. Vereeniging van Fa brieksarbeiders. Reeds is met het personeel vergaderd en werd besloten dat indien geen overeenstemming wordt bereikt, de organisa- Vraag en Antwoord. en. We hebben vanzelf nog een aantal ex laren over, waarmee wij ancerc lezcis op raag nog graug van dienst willen ziln. 3679 Aan M. O. 1c R. vriendelijk dankJ uilen uw schrijven aan aanvrager doorze™ 3SS0 I., dc W. te O. Uw schrijven I en wij doorgegeven aan de Diaconie der G [ededeclingen hiei :oekt Jaargang 1SS4, doorzending zulilen zorgen

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2