JHetttti? gMterfje (üourant AvanG De Snip vloog op Shell W DE SNIP HEEF DE REIS VOLBRACHT Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. SCHOENEN OOSTENDE abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 23T Franco per post 2.35 portokosten Per weekO.If Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5356 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 20 DECEMBER 1934 15e Jaargang aöbertentieprijjrn Van 1 tot 5 regelsf I.171/» Elke regel meer0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 WOORDENPRAAL EN LASTER TAAL Wij zijn wel zeer verknocht aan de vrij heid van spreken. In ons land kan onge straft nog heel veel gezegd worden. Wat b v. het blad der N.S.B. waagt, is verre gaand. Terwijl men op de voorpagina van het laatste nummer met vette letters cn schreeuwende titels misbaar maakt over „een laffe aanslag 'op een N.S.B.'er in Zaan dam", vergeet men op de volgende pagina te vermelden, dat men zelf in vergaderin gen van andersdenkenden op onbeschofte wijze de orde poogt te verstoren; doch ver oorlooft men zich wel weer om regeering enautoriteiten zonder een schijn van be wijs te beleedigen. Het beet daar: „Onmacht en onbekwaamheid geven de toon aan. Bij de tegenwoordige, door kliekjesgeest behccrschte politiek, kan de a<angewezen man geen vrijheid van handelen krijgen. Steeds moet met de verschillende groepjes rekening worden gehouden) Zoo komt het nationaal belang in de .ver drukking." Voorts wordt de hatelijkheid gedebiteerd, dat de Leider (met een hoofdletter!) er te recht op gewezen heeft, hoe onverstandig het was, gezien de in Duitschland heer- schende opvattingen, juist een Jood met deze onderhandelingen (over het Clearing- verdrag) te belasten. Dan leest men: „Varkenscentrale, ver- keerscentrale, crisisinkomstenbelasting op de jeugd, het behoort allemaal bij elkaar. Ondanks het aftreden van den heer Ver schuur oefent deze groep op het departe ment van economische zaken nog steeds .een occulte invloed uit." In 't voorbijgaan wordt de „Christelijk- historisch-materialistischo ordeningsgedach te", welke „uitgaat van de I-Iandelshooge- school te Rotterdam", gehekeld en gesmaad; doch hoe de lezer speurt en zoekt, eénig argument voor deze woordenpraal en las tertaal vindt hij in het artikel niet. I-Iet zal de vraag zijn of de overheid kan toelaten, dat zij en anderen bij de voortduur zoo beleedigd wordt. Wat de N.S.B. in plaat en beeld geeft, is verregaand. Bij Cort v. d. Lindens afscheid Een telegram van H. M. de Koningin De Koningin heeft gisteren in ver band met het afscheid van minister van Staat, mr. P. W. A. Cort van der Linden van den Raad van State, het volgende telegram aan mr. Cort aar der Linden gezonden: Waar gisteren uw afscheid heeft plaats gehad in den Raad van State, is het Mij een behoefte, uiting te geven aan Mijn groot leedwezen, dat u heeft gemeend zich uit den Raad te moeten terugtrekken en dat het college voor taan uw hooggewaardeerde adviezen zal moeten missen. Ik voeg er den wensch aan toe, dat u nog vele jaren voor u en de uwen in ongestoorde gezondheid gespaard zult mogen blijven. Mijn gedachten gaan in dankbare herinnering terug naar de jaren, waarin Ik met u mocht samen werken om het Vaderland voor do rampen van den oorlog te behoeden. Niet zoo maar zo! De bastaardwoordenlijst Bij beschikking van den Minister 'van Onderwijs, K. en W. is voor de samenstelling van een officieele woor denlijst voor de schrijfwijze van bas taardwoorden en samengestelde woor den een commissie ingesteld en zijn daarin benoemd: tot lid en voorzitter Dr. C. B. van Haeringen, leeraar aan een gemeentelijke hoogere burger school te 's-Gravenhage; tot leden Dr. H. J. E. E n d e p o 1 s, rector van het gemeentelijk gymnasium te Maastricht, Dr. J. van M i e r 1 o, hoogleeraar aan het Onze Lieve Vrouwe College te Ant werpen, en Hr. B. Verdeyen, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Luik cn tot secretaris Dr. H. E. Buiskool te Amsterdam, REGELING VAN DEN KOLENINVOER De Eerste Kamer heeft heden zonder debat, en zonder stemnung aangenomen het wetsontwerp tot regeling van den in- .voer van steenkolen enz. De Sprong over de Oceaan Een groet van de K XVIII bemanning De „Snip" was vanmorgen om II.IO u. (Amsterd. Tijd) over het groote water heen. Men was toen boven Fransch Guyana, op 200 mijl van Pa ramaribo. Om 12.40 uur kwam het bericht, dat het vliegtuig boven de stad was en om 1245 uur werd geland op het vlieg veld, dat het eindpunt moest wezen. Gisteravond was het groote moment op handen, dat de „Snip" haar sprong zou gaan wagen over den oceaan. Vanaf Porto Praya, waar moest wor den gestart, bedraagt de afstand tot Paramaribo 3600 K.M. De start, welke om 19.35 (A. T.) plaats had, had een ylot verloop. Van der- Molen was al spoedig in venbinding met de K IS en deelde mede, dat alle weerberichten goed waren doorge komen. Voorts dankte hijden commandant en bemanning voor de tot nog toe bewe zen diensten. Om 22 uur zou de eerste pei ling worden genomen. Vervolgens deelde van der Molen mee, dat op de heele uren met de K 18 en op de halve uren met het s.s. „Stuyvesant" de verbinding zou worden onderhouden. Qm 22.20 A. T. was de „Snip" wederom met de K IS in verbinding en gaf de K 18 gelegenheid het vliegtuig te peilen, waar voor hij lang strepen uitzond. Dan vraagt v. d. Molen of de K 18 even op 52,7 M. wil luisteren, dan zal v. d. Molen testen. Om 22.45 uur heeft de K 18 de „Snip" te pakken en daarna wordt met de duplex- installatic gewerkt op 900 en 52,7 M. Om 22.47 peilt de K 18 wederom. Dan zegt v. d. Molen dat hij om 23.00 uur G.M.T. (23,20 A. T.) terug zal komen en dat hij nu aan de hand van. de ingekomen mededeelingen van de K 18 zijn positie gaat berekenen. Paramaribo bericht onderwijl dat de ont vangst van de „Snip" zeer goed doorkomt en gemakkelijk te volgen is. De juiste positie van de „Snip" wordt dan door v. d. Molen geseind en is om 11,15 uur Amst. tijd: 12 graden 46 minuten Noorder Breedte en 29 graden 16^ min. Wester Lengte. De ontmoeting met de K 18 De K.L.M. meldt ons dat te 0.40 uur G. M. T. de „Snip" vlak over de K 18 is heen- gevlogen. De bemanning van de onderzee boot stond aan dek en heeft de equipage van de „Snip" gegroet. De positie was op dat oogenblik 11 graden 55 min. 3 sec. N. Br. en 33 gr. 10 min. W. L. Alles is wel aan boord. Contact met de „Stuyvesant" De Radioberichten van de „Snip" luiden gunstig cn toonen aan, dat het vliegtuig goed vordert. Om 3.40 uur (G.M.T.), 4 uur (A.T.), bevond de „Snip" zich op 10 graden N.B. en 36 gr. W.L. Het vliegtuig was toen in geregelde verbinding met het Nederland sche s.s. „Stuyvesant", dat voor weer-' berichten voor bet vliegtuig moest zorgen. Behalve op de scheepsgolf werkte de „Snip" toen op de 26,8 Meter golf. Gedu rende den nacht drong deze golf slecht tot Nederland door. Om 5.15 uur (A.T.) werkte van der Mo len met radio Natal. Blijkens de bereke ning van de „Stuyvesant" moest het vlieg tuig hedenmorgen omstreeks half zeven iu de nabijheid van dit schip kunnen zijn. De positie van de „Stuyvesant" was om half vijf hedenmorgen 9 gr. 50 min. N.B. en 42 gr. 44 min. W.L., dit is op ongeveer 700 mijl afstand van Paramaribo. Om kwart over zeven hedenmorgen werd via Paramaribo-radio een bericht van de „Stuyvesant" ontvangen, dat de „Snip" het s.s. reeds vliegend met een snelheid van ongeveer 200 K.M. per uur gepasseerd moest zijn. De „Snip" had toen dus ruim twee derde gedeelte van de vlucht over den Oceaan achter den rug. Toen de „Snip" ongeveer het Nederland- sche s.s. Stuyvesant moest passeeren, wer den van dit s.s. af gedurende een kwar tier vuurpeilen afgeschoten om de „Snip" de juiste richting aan te geven. Op de „Stuyvesant" heeft men het K.L.M.-vlieg- tuig echter niet zien passeeren. Uit de po sitie-opgaven is echter gebleken, dat het vliegtuig omstreeks genoemden tijd de „Stuyvesant" gepasseerd moet zijn. Volgens mededeeling van Parimaribo zal de „Snip" om 10 uur 's ochtends (pl, tijd) te Paramaribo aankomen. Volgens de positie-opgaxen bevond de „Snip" zich hedenmorgen om omstreeks half negen op 660 mijl of 1200 K.M. van Eens dragen STEEDS vragen!! Verkrijgbaar in alle betere Schoenen zaken DE „UIVER" IN MOEILIJKHEDEN Geen reden tot ernstige ongerustheid Uit bij de K.L.M. ontvangen berichten blijkt, dat de „Uiver", die gisteravond om 21.50 uur (A.T.) uit Cairo naar Bagdad is vertrokken, tusschen Gaza en Rut- bah, tengevolge van slecht weer, in moeilijkheden is geraakt Sinds 12.25 uur (A.T.) zijn geen draadlooze berichten meer van het toestel ontvangen. Er zijn alle maatregelen genomen, om de plaats, waar de „Uiver" zich be vindt te bepalen. De Royal Air Force stelt daar voor alles in het werk. Het zoe ken wordt echter door het slechte weer belemmerd. Er is nog geen reden tot ernstige ongerustheid. Zoo bestaat bijv. de mogelijkheid, dat tengevolge van onweer de radio onbruikbaar is geworden en het toestel op een daartoe geschikt terrein een tusschen-landing heeft gemaakt. Naardens nieuwe burgemeester Met ingang van 1 Januari a.s. is be noemd tot burgemeester van Naarden de heer .J. E. B o d d e n s II o s a n g, zulks met gelijktijdig ontslag als burgemeester van Woubrugge. Jacob Eliza Bodd ens ITos an g werd 27 Aug. 1899 te Apeldoorn geboren. Hij ontving zijn opleiding aan de 5-jarige H.B.S. te Bussum. Na zijn militaire ver plichtingen te hebben vervuld was de heer Hosang vier jaar werkzaam als surnume rair bij de Registratie en Domeinen te Hilversum. Daarna ging hij over naar de gemeente-administratie en werd volontan ter secretarie te Bussum. Al spoedig trad hij op politiek gebied op den voorgrond en reeds op jeugdigcu leeftijd deed hij voor de Anti-Rev. partij zijn intrede in den ge meenteraad van Laren. Ook was hij in La ren lid vanh et Burgerlijk Armbestuur en secretax-is van Armenzorg. 28 October 1928 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Woubrugge en 10 Nov. van dat jaar werd hij als zoodanig geïnstalleerd. De hee Hosang heeft zich in Woubi-ugge een man van veel initiatief betoond. De wegen bouw beeft hij met name bevorderd. In Woubi'ugge riep de heer Hosang een woningbouwvereeniging en een tuinbouxv- cursus in het leven. Algemeen Nederlandsch Persbureau „A.N.P." De Raad van Beheer vaix de Stichting Algemeen Nedèrl. Persbureau „A. N. P." is samengesteld als volgt: IT. Nijgh, directeur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, voorzitter; Robert P. W. Peereboom, direc teur-hoofdredacteur van Haarlems Dag blad, vice-voorzitter; ITerm. IT. J. van de Pol, directeux'-hoofdredacteur van de Delft- sche Courant, Nieuwe Plantage 67, Dellt, secretaris; L. Evers, dix*ecteur van het Rotterdamsch Nieuwsblad, tweede secreta ris; F. H. IT. Hex-old, directeur van de N. V. Uitgevers Mij. „Neex-Iandia"; F. II. J. Holdext, directeur van De Telegx-aaf exx H. Kuypers, directeur van De Maasbode. DRINKT NU sch lletje met en zonder tik per II. 2.60, per II. 1.35. per llac. O 70 WAELSHOF ZN. Haarlemmerstr. 139a, Tel. 1023 Breestraat 65, Telefoon 443 Luchtvaart-Benzine en AeroShell Motorolie. DE DORDTSCHE GEMEENTEBEGROOTING Door den Raad aanvaard R.K. raadslid zorgt voor pijnlijke verrassing In vier en een holve dag heeft de Dordt- sche gemeenteraad de begroot mg afgehan deld. Op een half uur na werd al deze tijd gebruikt voor de algemeer/; beschouwingen. De verschillende posten paseeerden in kor ten tijd de hamer, waarna de begreoting in haar geheel werd aanvaard met tillecn ivs.p. en o.sp. (totaal 3 stemmen) tegen. In tegenstelling niet de begrooting voor 1934, die aanvankelijk een tekort aanwees van 5 ton, exx die ten slotte sluitend werd gemaakt door 125.000 uit het reservefonds te nemen, sluit de begixxxUng 1935 zonder uit dit fonds te putten. Twee voor de begroeting invloedrijke factoren waren de wijziging in de finan- cieele verhouding tusschen rijk en gemeente, wat voor Dordt een mindere inkomst betee- kent van ƒ360.000, over tiexx jaar te verdee- lcn, en de instelling van het werkloosheids- subsidiefouds, dat voor 1935 -een voordeel opleverde geheel netto van plm. 2y2 ton. Daardoor vooral sloot de begrooling. De begrooting bevatte ecnige voorstellen die vermindering van lasten ten gevolge hebben, en door den raad natuurlijk werden aangenomen. De gaspx-ijs gaat omlaag van 9Yz tot 8 cent per kub. meter, vanwege de concuiTentie van de petroleum, en liet abon nement op de gemeentelijke ladiodisfxTbutie is vexminderd van 2 op 1.50 per maand, overeenkomstig een voorstel-Wetselaar (a.r.; B. en W. hadden een verlaging tot 1.75 voorgesteld, met de toezegging, dat gri6 en x-adio nog verder zouden worden veidaagd, wanneer het gasgebruik n het aantal 'radio- aansluitingen mocht blijven afnemen. I-Iet eerste woi-dt verwacht, liet tweede niet, daar door de tei-ugwerkende kiaclit. van de ver laging lot 1 Nov. het tot dien lijd dalende aantal aansluitingen plotseling weer snei steeg. Verder is bet elecüriciteitstarief ver laagd van 23 tot 22 ct, om de omzetbelas ting op te vangen, en de zakelijke bedxTjfs- belasting van 85 tot 75 terwijl ook is besloten 5 van de 20 opcenten, die men in dertijd op het xvaterleidingtarief legde, te dueq vervallen, nadat een soc.-dom. voorstel om 20 en later om 10 opcenten te vermin deren, was afgewezen. Een aanpassing van de salarissen van het gemeentepersoneel aan die van het rijk (vooral de aanvangssa.arissen werden ver laagd. de maxima ondergingen ditmaal wei nig wijziging) leverde ƒ20.000 op, in plaats van de aanvankelijk geraamde 12.000. Ook de s.d.a.p. stemde voor! Alleen r.s.p. en o.s.p. waren tegen. De gi-oote schadeposten voor Dordt zijn het gemeentelijke woningbezit (dat naar men hoopt zal profiteeren van de onlangs toegepaste huurvexTaging van 10 de Biesbosch en de Zeehaven, die juist bij het begin van haar exploitatie de crisis moet doorworstelen. Groote werken zijn bij deze begrooting niet in uitzicht gestold. Objecten zijn er wel, maar geld ontbreekt. Al het mogelijke wordt gedaan om de bouw van een tunnel bij de overweg naar de Krispijnwijk, waar een onhoudbare toestand bestaat, uitgevoex-d te krijgen als deel van bet 60-millioenplan. Bij de over het algemeen matte bespre kingen genoten enkele ondenverpen de bij zondere belangstelling. Dat was allei'eenst lie tvoorstel van B. en W. om de boventallige leerkx'achten te ver vangen door kweekelingen met acte met een belooning van ƒ800. Dit zou in 1935 een bate van ƒ9000 en in 1936 16.000 oplevex-en. De rechterzijde maakte hiertegen ernstig bezwaax-. De bijzondere scholen zouden bij aanneming van dit voorstel aan de kwee kelingen, die ze dan ook zullen moeten aan stellen, geen ƒ800 kunnen betalen, waar- door de gelijkstelling op dit punt zou wor den ten niet gedaan. Vooxts wee6 de heer De Visser (c.h.), die in dezen voox-al de woox-d voerder was der rechterzijde, op de loon- druk die ligt opgesloten in en verder zal doorwerken ten gevolge van het feit, dat pei-sonen met dezelfde bevoegdheid en wex'k prestatie als gewone onderwijzers, verre beneden deze zullen worden beloond. Het vooi-stel werd vex-worpen met 15—14 stem men. Tegen stemden a.r. zonder weth. Dicke, c.h., r.k., x-.s.p. en o.s.p. Afwezig xva- ren 1 v.b. en 1 s.d. De s.d.a.p. stemde voor! In de meening het bijzonder onderwijs te treffen? De wethouder van onderwijs, de heer Van Huiden (v.b.) verklaarde zich tegen elke nieuwe subsidie, maar wilde de subsidie aan de „neutrale" vereeniging Zwakzinni genzorg, die van de 12.000, die ze noodig heeft, slechts 600 zelf levert, verhoogen. De ï-aad besloot daartoe, maar wees af he: billijke voorstel-De Visser, om voor de bij zondere fröbelonderwijzeressen dezelfde wachtgeldregeling toe te passen als bij het gemeentelijk fröbelonderwijs, als uitvloeisel van het subsidis dot het bijzonder bewa-ir- TIJDELIJK 20 pCt. KORTING OP ALLE PRIJZEN VAN CHEMISCH REINIGEN EN VERVEN PALT H E „HEEL NEDERLAND PALTHE KLANT" Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Bh. 1 De „Snip" Paramaribo geland. De Uiver is in moeilijkheden geraakt. Er is echter nog geen reden voor ernstige ongerustheid, H.M. de Koningin heeft aan Mr. Cort van der Linden bij zijn heengaan uit de Raad van State een telegram van dank gezonden. Blz. 2 l>c voorbereidende Vlootbesprekingen zijn thans Jcftitsj' poging tot kabinetsformatie. e nota van Abessynië aan de Volkenbond. Blz. 3 De resultaten van de theerestrictie. Optimisme voor 1935. Voorstellen tot statutenwijziging van de N.V, Gerofabriek te Zeist. Uitgifte van 5 pet. obligaties en nieuwe aandeelen. De Tweede Kamer heeft de Bchandelingvoort* gezet van de finantieele ontwerpen en het Werk- loosheidssubsidiefonds. Gisteravond is men voort gegaan met onderwijs. Het s.s. „Orania" van den Kon. Holl. Lloyd, is voor de Portugeescfte kust aangevaren, doch kon de haven van Leixoes bereiken. Daar is het ge zonken. Bij de directie kwam bericht in, dat alle opvarenden dit avontuur heelhuids te boven zijn gekomen. Blz. 10 Gisteravond is te Amsterdam het Hervormd Lyceum geopend. De Zending en de crisis. CASINO-KURSAAL Op 24 en 31 December Kerst en Oudejaarsavond Gal -D iner met attractie Menu 60 fr. Thés en Soirées De Privaat Salons zijn open. schoolondei'wijs reeds van do gemeente ge niet. Ook weth. Dicke (a.r.) steunde dit voor stel. Het werd xerworpen met 1613 stem men (rechts-links). De Chr. H.B.S. vraagt i-eeds lang om sub sidie. Thans was er weer een voorst el-De Visser, dat de instemming had van den a.r. wethouder van financiën, den heer Dicke, om ƒ3000 subsidie te verieenen. Zelfs Jier. linksche Gemeentebelang, dat twee lotion in de ï-aad telt, wos hiervoor. Maar het voor stel werd verworpen, doordat op het onver wachtst de r.k. heer Smeenk tegenstemde. Als hij evenals zijn beide fi-actiegenootea het billijke voonstel had gesteund, had de Chr. IT.B.S. eindelijk subsidie gehad. Ook was er weer een voorstel ter tafel om aan de Chr. Leeszaal 1000 subsidie ie vexjleenen. Dit was het eenige voorstel in zake een nieuwe subsidie, dat de steun ge noot van den voox-zittei-, burgemeester De Gaay Foi-tman. Ook wethouder Dicke stem de er mee in. Het eenige v.d. raadslid stem de voor, maar overigens keerden alle link sche heeren er zich tegen, zoodat het kel- dei'de. Ten slotte zij nog vermeld, dat een voor stel-Wetselaar (a.r.) om de Dagei-aad geen staanplaats meer te verieenen op de Zater- dagavondmarkt, met 15—14 stemmen werd aangenomen. Voor stemden rechts en Ge meentebelang. ie zich heden op ons blad abonneert voor minstens één jaar ontvangt tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers gratis, alsmede de rijkverzorgde Kerstbijlage. Aanbrengers ontvangen weer keurige premie's Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1