Woensdag 19 december 1934 tweede blad pag. 5 BINNENLAND. Tegen dat de „Snip" in Curagao zal arriveer en. Het muziekcorps Caeciliais hevig aan 't repeteeren. Drukte voor het gebouw van de Bossche Rechtbank in verband met de verschrikkelijke moordzaak-De Bie. Politie In het ruim van het schip, dat de Engelsche Saar-troepen van Dover naar Calais overzet, bevinden zich de materialen uit Oss moest de Ossenaren weren.^J^aMifm£de-hefclea&r./wordt ruit gerust. o. a^de leger-auto's. Officieele Berichten BURGEMEESTER Bi) besluit Is op zijn verzoek met 15 Februari eervol ontslag-en met dank K. Züp fris burgemeester van Abbelcerk, NOTARIAAT Bil Kon. besluit Is benoemd tot notaris te "te-Gravenhage mr. J. A. C. P. van Beek, can- didaat-notaris aldaar. KANTONRECHTER-PL AATSVE RVANGER Bij Kon. besluit is benoemd tot kan^onrech- 'mr. P. A, Bijvoet, advocaat en procureur, wo nende te Haarlem. DEPARTEMENT VAN FINANCIËN Bü beschikking van den minister van Finan- fciën is met ingang van 1 Januari bevorderd ïot .Sjuifct-commlo, raovr. H. W. S. Ooster- broek, thans schrijver le klasse. ZEEDIENST Bü Kon. besluit is benoemd 'tot officier van Gezondheid der 2e klasse bij de Ivoninkluke Marine F. J. Farlevliet; is bevorderd tot luitenant ter zee der 2e kl. bij de Koninklijke Marine-reserve de luitenant ter zee der 3e klasse bij die reserve H. £>ax. NED. ROODE KRUIS Bij Kon. besluit is voor den tijd benoemd 'tot afgevaardigde der CommenderU der Johanniterorde in het dageloksoh bestuui van het Roode Kruis F. c C. Bffron van Tuyll Winterhulp aan gesteunde werkloozen Wetsontwerp Ingediend. Bij de Tweede Kamer is thans het wets ontwerp ingediend voor winterhulp aan gesteunde werkloozen. Een klein deel van het aangevraagde bedrag van f 2.000.000 wordt bestemd voor eenige verhooging van de ook vroeger reeds tclkenjare uitgekeer de Kerstbijdrage. I Geen ontslag aan huwende onderwijzeres Prov. Staten van N.-Holland hebben een Svoorstel van Ged. Staten, om terug te ko men op een besluit van het vorig jaar, om aan de huwende ambtenaressen alsnog ontslag tc verleenen, verworpen met 3424 stemmen. De „Uiver"-post uit Australië De laatste „Uiver"-post uit Australië is )bp 3 Deo. j.l. teruggezonden. Uiterlijk half Januari zal dus ieder philatelist, die een brief aan de „Uiver" meegaf, weer in het fcezit yan dit poststuk, zijn. Verbindendverklaring van ondernemers-overeenkomsten Sanctie in algemeen belang DE OVERHEID MOET BEVOEGDHEID HEBBEN TOT INGRIJPEN Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot verbindend-verklaring van ondernemers- overeenkomsten ontleenen wij het volgende In beginsel aolit de minister een regeling der eoncurrenticomstandigheden door de bedrijfsgenooten zelf het meest aanbevelens waardig. Sléchts wanneer de orostandighe: den zich daartoe niet leenen of de bereid willigheid der betrokkenen ontbreekt, kan Staatsbemoeiing in eenigerlei vorm onver mijdelijk zijn. Met betrekking tot den landbouw., waar tengevolge van fundamenteele veranderin gen in de marktomstandigheden verstrek kende maatregelen moeten worden getrof fen ter bereiking van een geheel nieuw evenwicht, hetgeen buneii de competentie viel. van eenige bestaande organisatie, kan rechtstreekse!) ingrijpen .niet worden gemist,1 Op het gebied van handel en nijverheid,- waar onderlinge samenwerking reeds een; zekeren graad van ontwikkeling bereikt heeft en de gewenschte regelingen in de' meeste gevallen van meer eenvoudigen a aid kunnen zijn zou het ingrijpen van de over heid, waar noodig. zich kunnen beperken" lot het bevorderen en bekrachtigen van het geen door bedrijfsgenooten zelve wordt over eengekomen. Vanzelfsprekend mag de overheid daarbij slechts haar sanctie hechten aan afsprar kep,. waarmede het algemeen belang wordt gediend er. moet zij waarborgen kunnen' 'eischen dat haar medewerking niet wordt misbruikt rlnor de eene bevolkingsgroep om zich ten koste van andere deelen der ge meenschap te bevoordeelen. Maar ook zon der dat zij haar medewerking verleent, be hoort de overheid onder de gegeven om standigheden over een bevoegdheid tot in grijpen te beschikken, daar particuliere overeenkomsten op oeconomisch gebied, die het algemeen belang thans meer dan vroe ger in gevaar brengen, ontoelaatbaar zijn." De regeering zal de grootste voorzichtig heid in acht nemen hij de toepassing van deze wet Met. een regeling van geval tot geval bij speciale wet kan de' Minister zich geenszins vcreenigen. De opvatting van enkele- leden, die mét zekerheid funeste gevolgen van de toepas sing der wet verwachten en dit beschouwen als een eerste stap naar steeds verder strek kend overheidsingrijpen kan de Minister niet deelen. De regeering koestert geenszins den wensch het géhoele bedrijfsleven onder Staatstoezicht te stellen. Tastenderwijs-moot een weg gezocht worden om uit de moeilijk heden, waarin heit bedrijfsleven zich be vindt, te geraken. ITet wetsontwerp beoogt in geen enkel opzicht te prejudicieeren op de ontwikkeling. De Minister erkent de mogelijkheid, dat een drang zal ontstaan uit verschillende be drijfstakken tot. verbindendverklaring van door deze getroffen afspraken. Echter is de Regeering volkomen bereid en ac.ht zij zich ook in staat om aan dezen aandrang, waar haar meening ongemotiveerd is, het hoofd te bieden. De minister kan om verschillende redenen niet instemmen met die leden, die de voor keur meenden te moeten geven aan een .op lossing, welke gevonden zou kunnen wor den door aanvulling van de Bedrijfsraden- wat, i Ter tegemoetkoming aan de bezwaren van enkele leden verklaart de Regeering zich bereid in de Commissie van den Raad op te nemen vertegenwoordigers van arbei derszijde, terwijl bovendien genoemde -com missie verplicht zal zijn den Bedrijfsraad te hooren, indien deze voor den betrèffen- den bedrijfstak bestaat. Ook meent de mi nister bij nadere overweging den Nijver- heidsraad en den Middenstandsraad in de commissie te kunnen doen vertegenwoor digen. Ten slotte heeft de minister bij Nota van Wijzigingen naast de civiel-reohtelijke sanc tie een strafrechtelijke sanctie in het ont- -wërp opgenomen. Ned. Middernachtzending- vereeniging De 45e Jaarvergadering Gisteren werd te Amsterdam onder leiding .-van Dr. J. Lammerts van Bueren, van Zet- .ten de 45e algemeene. vergadering gehou den van de" Ned. Middernachtzending-veree- Oliging: Dc morgenvërg&dèring was gewijd aan behandeling van de huishoudelijke za ken. Het jaarverslag van dén secretaris, den heer J. N. v. Munster, dat in druk verscheen geeft een breed overzicht van den wijdver- takten arbeid der vereeniging. Het verslag van den penningmeester, den heer A. J. da Costa, van Amsterdam, sloot met een na- deelig saldo van 771.14. De verslagen wer den onder dankzegging goedgekeurd en de penningmeester, gehoord het rapport van de commissie van controle, van zijn beheer ge dechargeerd. De aftredende leden van het hoofdbestuur, cle heeren A. J. da Costa; J. N. v. unster en G. Veldhuysen te Amsterdam, werden herkozen- De heer v. Munster deed vervolgens in de morgenvergadering enkele mededeelingen over de toepassing van de herziene wet in zake de onderhoudsprocedure in verband met de uitvoering van de wet op het onder zoek naar het vaderschap. De middag-vergadering is door den voor zitter geopend met gebed en een korte toe spraak, waarin Dr. Lammerts van Bueren den nadruk legde op het belang van de Middernachtzending voor ons volksleven. Juist deze tijd, waarin meer gelet wordt op behoefte en begeerte dan op trouw en plicht, heeft de arbeid der Vereeniging noodig. In verband met het onderwerp van den middag zei spr., dat de Middernachtzending altijd in de eerste plaats heeft beoogd de beveili ging van het huwelijksleven. Hierna was het. woord aan den heer A. H ij m a n s, arts te Rotterdam, die gespro ken heeft over het onderwerp: Huwelijk en Kinderzegen Spr. begon met op te merken,, dat hem was gèvraagd te spreken over den Wereld bond voor Sexueele I-Iervonning. Nadere overweging bracht hem tot zijn.referaat-Jöv~er Huwelijk en Kinderzegen, waarbij spr. er zijn blijdschap over uitsprak dit onderwerp in een gemengde vergadering te kunnen be spreken. Hij achtte dit van bijzondere betee ken is. Overgaande tot de bespreking van zijn onderwerp betoogde spr. dat wij in idealis- tischen zin het huwelijk veel te hoog stellen: nl. het huwelijk in do werkelijkheid van tallen dag, waarin wij te leven hebben. De werkelijkheid beantwoordt nooit aan de idee; er zijn alleen zondige menschen; er zijn ook alleen zondige, gebroken huwelijken. Twee menschen, die die gebrokenheid willen aanvaarden, kunnen samen leeren danken voor genade ook over hun huwe lijksleven. Ook ten aanzien van huwe lijk en geslachtsleven blijkt het idealisme1 onverzoenlijk te zijn met het realisme van Bijbel en Christendom. Hét geloof, fundeert het monogame huwe lijk in de goddelijke scheppingsorde: de aanvaarding samen te behooren beteekent pas huwelijk. In den zielkundigen weg, dien God met zijn menschen gaat, heeft ook. eros zijn plaats en spreekt dan voor ons bewustzijn het eerste woord: ook eros staat in Zijn dienst. Huwelijkstrouw beteekent dan ook niet elkaar trouw zijn. Zal een mensch trouw zijn aan een mensch, even wankel als hij zelf? Huwelijkstrouw beteekent samen trouw zijn aan het gebod. Het vraagstuk van gezinsgrootte en geboortenregeling is een principiecle vraag. Wij spreken van kinderzegen: positief aanvaardend. Naar alle kanten zien wij het moment, dat ons hier van „zegen" doet spreken. Hierbij heeft een christelijke ethiek nadrukkelijk op te komen voor de zelfstandige beteekenis van erotiek en sexualiteit in het huwelijk. De volgende richtlijnen zijn aan te geven: le. dat het gezin een zegen is, beteekent niet, dat altijd een zoo groot mogelijk gezin do grootst mogelijke zegen zal zijn. 2e. niet iedere geboorte van ieder kind is een zegen. Nadrukkelijk stelt de H. Schrift ook in dit opzicht onze verantwoordelijkheid: vgl. o.a. Joh. 1 13; er is een voortbrenging, waar het oordeel Gods over gaat (Hosea 9 16). 3e. Een zekere geboortenregeling is noo dig en wordt door alle schrijvers aanvaard, juist in onmiddellijk verband met onze ver antwoordelijkheid niet het minst in dit op zicht Uitvoerig ging spr. hierop verder in. Een uitvoerige discussie volgde op deze rede, waarna de referent de sprekers heeft juantwoord. HYPOTHEEKLASTEN Ook de huiseigenaren behooren beschermd te worden "Mèn verbaast zich in de laatste maanden over de lenigheid der leeningsmarkt. Rijk en Gemeente hebben het geld voor het op scheppen, als zij tot converteering van lee ningen willen overgaan. Maar hypotheek houders merken van die ruimte op de ka pitaalmarkt nog niet zoo heel veel. „Het komt er nu op aan, schrijft D e Telegraaf, zoowel de huiseigenaars als de pachters zoo spoedig mogelijk te laten profiteeren van de gunstige ontwikkeling der leeningsmarkt. Daardoor kunnen de huren en de pachten worden verlaagd. Wij zijn tegenstanders van ieder ingrijpen in particuliere contracten, want daardoor zou. zooals de gebeurtenissen in Duiteclilancl hebben geleerd, het vertrouwen slechts wor den geschokt en dientengevolge het crediet duurder worden. Niettemin staan er genoeg wegen open om langs den natuurlijken weg het hypotheekgeld binnen een zoo kort mo- gelijken termijn goedkooper te maken. Op de regeering rust de dure plicht bij ROFFELRIJMEN. VOORBEREIDING Zóó wordt het Kerstfeest voorbereid: 1 Café's een later sluitingstijd, Een extra-prima dans-orkest, Een wedstrijd wie het beste jazzt, Een schitirend Kerst-interieur En van de film een knal-primeur. Een thé-dansant, een Kerstdinee Van zeldzaam wijdsche renommee. Een fraaie Kerstboom in de kroeg, En Kerstcadeautjes voor de boeg, Een Kerstgans op de middagdisch, Kerstkaarslicht, dat zoo stralend is, Kerstkransen, en een Kersttoilet Dat alles in de schaduw zet, Kerstdrank van hooge kwaliteit, Kerstmannetjes en Kerst jol ft, Kerstsprooktooneeltjes in een kerk, Kerststalletjes, goedkoop en sterk, Van alles wat op Kerstgebied Alleen het Kerst-Kind is er niet, Het Kind, geboren in een stal, Dat eens de ivereld richten zal, Dat in de stilte loordt gezocht, Dat met Zijn bloed ons heeft gekocht, i Dat leed voor zondaars aan het kruis. Dat is de Weg naar 't Vaderhuis. O, groote Christus, eeuwig Lic.ht, Ga Gij voor ons in het gericht, Verzoen der wereld groote schuld, Heb medelijden, heb geduld, O, gun ons even nog de tijd: Wij zijn zoo weinig voorbereid! Nadrukverboden.) LEO LENS. deze ontwikkeling de belangen der parti culiere huiseigenaars scherp in het oog te houden. Het zou het tegendeel van een landsbelang zijn, indien de huiseigenaar nog meer in het gedrang kwam dan reeds het geval is. Ook voor hem zal men de weg moeten openen om zoo spoedig als mogelijk zijn hypotheeklasten tc verlagen. Hoe moei lijk dit probleem ook moge schijnen, onop losbaar is het geenszins". De tol van het verkeer De ongelukken in 1933. Uit het statistische overzicht van de ver keersongelukken in 1933, uitgegeven door liet Centraal Bureau voor de Statistiek, blijkt, dat in 1933 in totaal zijn geconstateerd 41.816 verkeersongelukken, waarvan 409 met doodclijken afloop, 5562 met uitsluitend li chamelijk letsel voor een of meer personen, 5832 met lichamelijk letsel en tevens male- rieele schade, terwijl in. 30.012 gevallen uit sluitend materieele schade ontstond en in 1 geval de gevolgen onbekend zijn gebleven. Het aantal der gedoode en srowoncle slachtoffers bedroeg resp. 427 en 12.601, van welke laatste» klaarblijkelijk nog een be- 'angrijk aantal in4f® loop van het jaar als gevolg van de verwondingen is overleden, aangezien uit dc „Sterftestatistiek" over 1933 blijkt, dat 803 personen zijn overleden tenge volge yan .verkeersongelukken. rAan de grens van het Sawgebied wordt nauwlettend toegezien op wie 'er binnenkomt; een speciale volmacht is daarvoor noodig. Even rust na de Engelsch-Amerikaansch-Japansche marine-conferentie. Sir John Simon, de Amerikanen adm. Standley en Norman Davis en Matsudeira (Japan) beschutten zich tegen 'n bui tijdens dehistorische golfivedstrijd te Walton Heath De benoeming van den burgemeester van Roermond „Voorkoming van cumulatie is niet een zoo absoluut belang..." In antwoord op de vragen van den heer L i n g b e e k, inzake de benoeming van oud-Minister Reymer tot burgemeester van Roermond, heeft-Minister De Wilde geantwoord: Do huidige; Werkloosheid in de onder scheiden groepen der bevolking is voor de regeering bij het* doen van benoemingen steeds een factor, die medebrengt, dat bij overigens gelijke aanspraken hij, die geen inkomsten uit anderen hoofde heeft, zal -voorgaan. Intusschen, voorkoming van cumulatie van inkomsten is niet een zoo absoluut belang, dat daarvoor elk ander moet wij ken. Het waken tegen ongemotiveerde cu mulatie moet niet worden een vrees voor cumulatie op zich zelf. Het Staatsbelang laat niet toe, dat de regeering 2Tich: door die vrees zou laten lei den. Ondergeteekende kan er niet toe mede werken, dat ervaren en geschikte personen voor benoeming tot burgemeester stelsel matig zouden moeten worden gepasseerd en dat een bepaalde groep oud-functiona rissen van verderen Staatsdienst zouden worden buitengesloten. Dit zou tot zeer on- gewenschte, en voor het land nadeelige. gevolgen leiden. DE K 18 De K 18 was gister om 12 uur op 13 gr. 33 min. Noorderlengte en 30 gr. 24 min Westerlengte. Afscheid Mr. P. W. A. Gort v. d. Linden Aan het slot van de vergadering heeft le vice-president in een toespraak, mede namens de andere leden, afscheid genomen van mr. P. W. A. Gort van der L d e n, aan wien op zijn verzoek, door II. M. de Koningin met ingang va; Januari a.s. op de meest eervolle wijze ontslag is verleend als lid van den Raad van State. Jhr. mr. B< 1 a e r t s v. Blok land hield rede, aan het slot waarvan hij scheidenden staats raad toewenschte, dat hem, zoolang hij nog in het leven ge spaard blijft, de kracht en de gezondheid moge worden geschonken om met opge wektheid werk te vinden voor zijn onver- moeiden geest. Mr. Cort 'van der Linden vvoordde, dat het een bijzonder groote vol doening was, dat met. zooveel waardeering van zijn arbeid in den Raad is gewag ge maakt geworden. Spr. besloot met te ver klaren, dat nu 'slevensloop hem eenmaal dwong om heen te gaan, hij zich zou voe gen naar Gods ordonnantiën met dank baarheid in het hart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5