Jlieuure ^eiïlsdje (ücmranf W Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden 2n Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5355 Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166} Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 19 DECEMBER 1934 15e Jaargang abbtrtentieprtben: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekendƒ0.10 ie zich heden op ons blad abonneert voor minstens één jaar ontvangt tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers gratis, alsmede de rijkverzorgde Kerstbijlage. Aanbrengers ontvangen weer keurige premie's Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE OUD NIET VEROUDERD Oud, maar niet verouderd, dit kan worden gezegd .van onze geldende Zondags wet. Oud is de wet zij dateert uit het jaar 1815 en heeft een leeftijd bereikt, die menschen niet vermogen te evenaren. Oud is de wet en daardoor loopt zij het gevaar, waar immer de wetgeving aan de wisselende tijdsomstandigheden pleegt te worden aangepast, dat de wet met het leven geen gelijke tred houdt. Dat is het geval geweest met de Zondags wet, die tegenover het gewijzigd aspect >an het maatschappelijke leven, tegenover de differentiatie in verschillende deelen yan het land, haar gelaat niet veranderde, doch dezelfde bleef. Oud en dezelfde maar daarom dan ook verouderd, dat is het ge tuigenis van menigeen, die niet alleen deze Zondagswet gram is, maar zich kant in het algemeen tegen maatregelen, die ertoe strekken om het rustige en ge wijde karakter yan den Sabbath te waax-- borgen. Oud en verouderd die indruk kreeg men soms een luttel aantal jaren geleden, wanneer men zag op het gering aantal malen, waarin toepassing van de Zondags- wetgeving werd gevraagd, wanneer men letto ook op de min gunstige beslissingen der rechtspraak. Sinds een jaar of tien is daarin een niet onbelangrijke wijziging gekomen: in onder scheiden plaatsen werd aan handhaving yan verschillende voorschriften der Zon dagswet meer aandacht geschonken; en ook de jurisprudentie bleek in meer dan één geval welkome steun te bieden aan hen, die behoud der Zondagsrust voorstaan. Uiteraard is daarmee niet uitgewezen, 'dat dc tegenwoordige Zondagswet beant woordt aan de eischen, die men in deze 'tijd voor dit gebied der wetgeving mag stellen. Hier plaatst het huidige Kabinet, gelijk bekend is, zich op het standpunt, dat het tor hand nemen van een herziening der Zondagswet niet strookt met het karakter van dit Ministerie. Het spreekt vanzelf, dat wij dit betreuren. Intusschen heeft dit den tegenwoordigen bewindsman van Binnenlandsche Zaken niet weerhouden om bij de behandeling der begrooting van zijn departement in de Tweede Kamer uit te spreken, dat hij de handhaving der Zondagswet naar yermogèn wenscht te bevorderen. Voor die uiting zijn wij erkentelijk. Ook daarom, wijl de gemeentebesturen zich daardoor geruggesteund weten. Oud niet verouderd is onze Zondags wet! SAARGEBIED EN ZONDAGS RUST Over de beteekenis der taak, die Neder land aanstonds in het Saargebied gaat en mag vervullen, spraken wij ons reeds uit En dan is het een voorrecht, dat een klein land als het onze groot kan zijn in het meewerken aan het bevorderen van de vrede onder de volkeren, dat het mag bij dragen aan de oplossing van een volken rechtelijk vraagstuk van de eerste orde._ Dit wat de hoofdkwestie aangaat. Rondom deze aangelegenheid rijzen ech ter nog tal van andere vragen, met name betreffende de Zondagsrust. Zoo kan twijfel worden uitgesproken hieromtrent, of het corps Nederlandsche troepen, dat straks toezicht gaat uitoefenen in het Saargebied, daarmee niet noodeloos yan zijn Zondagsrust wordt beroofd. Het komt ons voor, dat er niet genoeg zame reden bestaat om op die grond deelname der troepen aan de oplossing der Saarkwestie van de hand te wijzen. De mannen, die naar elders gaan, zullen bewakingsdiensten verrichten, zullen tot taak hebben orde en rust te bewaren en .volbrengen daarmee arbeid, die tot hun gewone dienstvervulling is te rekenen. Het handhaven van orde en rust behoort ïot de werken der noodzakelijkheid en strekt zich ook te onzent gver den Zondag Uit, eu wanneer de Nederlandsche Regee ring besluit een deel van het toezicht in het Saargebied voor haar rekening te hou den, is daarmee de arbeid der soldaten tot „dienst" gestempeld. Eenigszins anders staat de zaak ten aan zien van hen, tot wie een uitnoodiging werd gericht om zich beschikbaar te stel len voor het voorzitterschap van een stem bureau. De vele belangrijke verkiezingen, die de laatste jaren in tal van landen rondom ons werden gehouden, hebben bij vernieu-. wing ons oog geopend voor het groote voor recht, dat ons politieke en maatschappe lijke leven althans deze ontwrichting niet kent, dank zij de Christelijke inslag yan ons volksleven. Ook de stemming in het Saargebied heeft op Zondag plaats. Degenen, tot wie de uitnoodiging werd gericht, zullen niet kunnen zeggen, dat zij worden geroepen om deel tenemen aan Zondagsarbeid, die uit hun ambts werk voortvloeit. Een Burgemeester, een lid van Gedepu teerde Staten, een rechter, een Officier van Justitie staat hier voor een aparte taak, waaromtrent hij zelfstandig een be slissing kan nemen. Dat in de plaats, van hem, die zich niet beschikbaar stelt, toch een ander optreedt, mag geen reden zijn tot aanvaarding. Wie zich op dit standpunt wil stellen, heeft nog menige taak op zich te nemen, die hij principieel van de hand wijst, Wèl is waar, dat hier een belangrijk vredeswerk wordt verricht, dat onder Gods Zegen tot heil van het yolkerenle)en kan strekken. Is hiermee deelneming gemotiveerd? Wij stellen ons niet tot rechters over de consciëntiën, maar als tot ons deze vraag wordt gericht, meenen wij voor ons ont kennend te moeten antwoorden, omdat het op zichzelf voortreffelijke doel liet middel ontheiliging yan den Zondag niet heiligen kan. En daarom stemt het tot voldoening dat meerderen, die werden aangezicht, op die grond bezwaar maakten zich beschikbaar te stellen. UITERSTE NOODZAAK? Een eenigszins zonderlinge „boekbeoor- decling" troffen we dezer dagen aan in de Maasbode. Zonderling genoeg o. i. om naar aanleiding daarvan een enkele vraag te stellen. Gelijk men weet we hebben er twee- artikelen aan gewijd is onlangs bij A. J. G. Strengholt's Uitgeversmaatschappij te Amsterdam verschenen een brochure van dr. J. C. Eringaiard, getiteld „De schijn- bekeering der S.D.A.P.", De schrijver, aldus de Maasbode, vertrouwt de huidige S.D.A.P. nog niet en meent, dat ze uit „angst" haar standpunt tegenover de .weermacht iveranderde, en vervolgt dan: „Het is mogelijk maar zouden wij, eigenlijk niet beter doen de verandering zelf maar te incassceren en ons niet te veel in de motieven verdiepen? Mocht er wat God verhoede ooit iets ge beuren, dan hebben wij ook de sociaal democraten noodig. Zij zullen zelfs met de katholieken waarschijnlijk wel liet grootste deel van de weermacht moeten leveren!" Wij gelooven, dat de schrijver van deze regelen de draagwijdte van zijn betoog niet volkomen heeft overzien en de combi natie van sociaal-democraten en roomsch- katholieken in het leger doet haast denken aan de „uiterste noodzaak". Ook dat Ier- staan we niet. De schrijver wil de verandering bij de S.D.A.P. eenvoudig accepteeren cn incas- seeren en er zich verder maar niet in ver diepen. Het is wel bar eenvoudig, maar niet ongevaarlijk. Want de groote en nog nimmer opgeloste vraag is: was het een ware, dan wel een schijnbckecring van de S.D.A.P W as het beginselovertuiging of taktiek en manoeuvre? Komt er, mocht vroeg of laat iets ernstigs gebeuren, uit het hoofdkwartier dor S.D.A.P. een order tot dappere ongehoorzaamheid, dan wel tot gehoorzame dapperheid? BINNENLAND DE „UIVER" VLIEGT WEER Versnelde Kerstvlucht naar de Oost Hedennacht van Schiphol vertrokken De Uiver, nu bemand met W. M. A. O. Beekman, chef-piloot; J. van Steen bergen, tweede pilootG. van Zadel hof, radiotelegrafist en TT. A. W a 1 e w ij n,' mecanicien, staat weer klaar. Dc Uiver bekleedt onder de K.L.M.-toe- stellen wel een zeer bijzondere en bevoor rechte plaats in ons hart en in het holst van den nacht tijgen we naar Schiphol om een laatst vaarwel toe te roepen aan de be manning pi> tie ranke snelle nieuweling van de Iv.L.M.-toestellen. De Uiver treft het beter dan haar collega „Snip", die Vrijdag in het duister van de nacht door het barre weer heen moest wor stelen. Er is weinig wind, geen regen en een lichte bewolking, gunstige voorteeke nen voor een voorspoedige vlucht. Tegen drie uur is het in het restaurant al tamelijk drak. Ook Ir. Damme, direc teur-generaal der P.T.T., is voor deze gele genheid naar Schiphol gekomen. Do loud speaker doet vroolijke wijsjes hooren en de stemming die aan dit vertrek vooraf gaat is opperbest. Piloot Beekman is juist even bij den weerberichtendienst gaan kijken. Zijn ge zicht staat vroolijk als hij terugkomt. Hel weer ziet er lang niet kwaad uit. Intus schen zijn ook de drie passagiers op Schip hol gearriveerd. Het zijn de heer Beretty, directeur van Aneta, prof. Walg h, die pas Donderdag met de „Pelikaan" in Hol land was gekomen en de heer K o r t. De Uiver is naar buiten gereden en staat op het platform, de zilveren vleugels glanzen in het maanlicht. Het voorverwarmings- toestel zorgt voor warme lucht in de mo toren en alles wijst er op dat de start op tijd zal plaats hebban. De post, 350 K.G., wordt ïngeladeif. Het is zeven voor half vier als de moto ren worden aangezet. De K.L.M.-marsch die door de loudspeakers weerklinkt wordt overstemd door het geronk van do drie zware Douglas-motoren. Beekman zit in de cockpit en wuift dc houderden die hem uitgeleide doen een laatst vaarwel toe. Dc passagiers hebben zich in hun gemakkelijke zetels gevleid. Het is even half vier als hel startsein gegeven wordt. De machine taxiet over het veld, neemt haar aanloop binnen enkele oogenblikken is de Uiver los van den grond en op weg voor haar versnelde Kerstvlucht naar de Oost. Nagestaard door de aanwezigen zet het toestel koers naar het Zuiden. Proeftocht m.s. „Jagersfontein" Gister heeft op de Noordzee de proef tocht plaats gehad van het dubbelschroef motor passagiers- en vrachtschip „Jagers fontein", het laatste van het viertal sche pen, dat in opdracht van de Ver. Ned. Scheepv. Mij. te Den Haag door de Ned. Scheepsb. Mij. te Amsterdam is gebouwd. Tc twaalf uur, toen de „Jagersfontein" zich bevond dwars van Noordwijk, heeft dc directie van de N.S.M. liet schip over gedragen aan de Ver. Ned. Scheepvaart Maatschappij, een plechtigheid, die ge schiedde door de symbolische handeling van liet strijken der vlag vau de werf en bet in top lnjschen van de vlag der ree- derij. Tijdens het noenmaal dat daarop is ge volgd, heeft de directeur der N.S.M. de heer D. Goedkoop Dzn. een rede gehouden, waarin hij o.m. de vraag stelde: Hoelang zal het duren eer weder een nieuw Neder- landsch passagiers- of zelfs vrachtschip ter proefvaart gaat? Het ziet er naar uit, of er jaren zullen verloopen eer het weer voor zal komen. Het gaat de Hollandsche scheepvaart slecht en de werven in Nederland niet be ter. Slechter dan ooit in de laatste 40 jaai v oorkwam. Holland past op uw saeck. Het gaal thans in onze scheepvaart om belangrijke besluiten. Zijn dc Hollandscho passagiers schepen eenmaal verdwenen uit do Ameri- kaansclic wateren, dan gaat er iets ver loren, dat Holland niet missen kan en mag. Ik hoop en vertrouw dat Nederland in deze speciaal moeilijke tijden zal weten wat het aan zijn geschiedenis verplicht is en spreek den wensch uit dat het. rood, wit en blauw zijn positie op de wereld zeeën zal handhaven. De „Robinson" officieel geopend Onder buitengewoon groote belangstel ling heeft lieden de officieelc opening plaats gehad van de nieuwe Robinson- schoenfabriek te Nijmegen. Naast, talrijke relaties uit binnen- en buitenland, die de openingsplechtigheid bijwoonden, merkten wij op deputaties van dc Nederlandsche Federatie van Schoenfabrikanten, van de drie landelijke organisaties van schoen- winkeliers. Een stroom van telegrammen kwam in den loop van den dag binnen, evenals tal- looze bloemstukken, die aan dc kantoor lokalen een bij uitstek feestelijk afmzien gaven. De heer P. F. Scheer en, directeur der „Robinson" fabrieken, sprak het welkom tot de honderden belangstellenden, mede uit naam van zijn mede-directeur, den lieer F. Verschuur. Na de opening maak ten de aanwezigen een rondwandeling dooi de fabriek. Ons dunkt zoo, dat deze vraag ook voor roomsch-katholieken van beteekenis is. Heeft men soms een afdoend antwoord ontvangen? Verkoop „TWEhivL" voor Hollandt DEVENTER DE KERSTDRUKTE BIJ DE SPOORWEGEN De extra treinen die zullen rijden Naar wij vernemen zullen de Nederland sche Spoorwegen een aantal extra-treinen later, loopen ter gelegenheid van het met Kerstmis te verwachten drukke reizigers- veevoer. Allereerst vestigt men onze aandacht op die treinen, welke reeds in de reisgidsen zijn opgenomen, als zullende loopen op Zaterdag 22 December a.s Speciaal worden nog eens genoemd de snelle verbindingen op dien dag: icht Heerier sterdam WP V. 13.07 r r Mat icht V. 12.51, Heerlen V. 1 msterdam W.P. 139: Rotterdam D.P. V. 14.43 naar Zeo- 410: Vlissingen V. 13.02 naar Jtotter- P. 253: Den Haag S.S. V. 13. icht i isluitin Haag S S naar Utreen' foort. Apeldi 315: eiken Zaterdar .46 en van Rotterdam M. V. 12 52 ïaat dien dag door naa n, Hengelo (Enschedé) uans'ulting c Trein 118: Groningen V. 12.38 gaat van Zwollt af door als de bestaande Znterdagsch trein 118 naar Den Haag S.S. .ning-en. van Z\v _sehe s P.otterda: i Zutfen over Apel doorn naar Amsterdamte Amersfoort sluiter de.ze sneltreinen op elkaar aan. Trein 1253 Amsterdam C.S. V. IC.18 zondei stoppen naar Amersfoort, gaat van hier af dooi als de bestaande trein 1953 naar Apeldoorn Zutfen. Hengelo. Enschedé en geeft te Amers- Utrecht MM oop^n." Utrfeht JV. Bovendien zullen, bihalve een groot aantaJ voor- en volgtremen nog extra loop' Op Zaterdag rerdam D P. V. duit a-trein Rot- Roor - Duitschlamd c •Bosch V. 15.15. De bestaat Rotterdam M. V. 15.39 r als voor treil naar loopt, ein 1329 Am 13.59, Utrecht A. 14.53 door naar 's-Bosch A. 15.32. Terug van 's-Bosch V. 16.16 snelt: Utrecht A. 17.06 V. 17.14 als de bestaan aar Amsterdam W.P. en C.S. Verder eon extra-trein Deunne V. 14.10 Hel- .ond V. 14.27 Eindhoven A. 14.18 Op i D.P. Eindhoven V. 14.53 Rot- 17.10. isdag 26 December a.s. Tweede Kerst dag: Extra-sneltrein Z Amsterdam: Vlisstngen V. 18.54 Mlddei- V. 19.03 Goes V. 19.21 KruinlngenIereeke V. 19.33, Bergen op Zoom V. 19.57 non stop Rotterdam D.P. A. 21.01 Den Haag H.S.M. A. .28 Amsterdam C.S. A. 22.19. De bestaande sneltrein 4 45 van Dordrecht V. 20.27 naar Zee land zal reeds van Rotterdam D.P. loopen V. !0 08. Vervolgens een extra sneltrein Apeldoorn 17. 21.16 Amersfoort A. 21.52 Utrecht A 22.14 V. 22.31 naar Rotterdam M. A. 22.27 Den Haag S.S. De bestaande trein 752/1434 Apeldoorn 20.26 Utrecht A. 21.38 gaat extra door v: Utrecht V. 21.52 naar Den Haag S.S. A. 22. 311 Rotterdam M. A 22.49 De bestaande trein 2878 Deventer V. 20. ra-tre4n V. 20. isterdai C.S. Dordrecht, terwijl trein 1170 Rotterdan DP. V. 21.30, Amsterdam C.S A. 22.44 als extra van Dordrecht komt V. 21.03 ein 523 E.M. zal op den 2en Kerstdag ter Zenuwlijdersgestic Om het drukke Arnhem—Emmerik tar Duitschland ovei merlk met-de normaal te Arnherr nel treinen 191 en 108 (Arnhem V 1.10) tusschen Amsterdam en Arn- aanslultende E.M.-treinen te bren- deze Duitsche treinen op enkele :elf va.n Amsterdam W.P. af looper Arnhem af en wel: op Zaterdag 22 en Zondag 2; Amsterdam W.P. V. 9,32 Utrecht C.S. V. 10.03 Arnhem A 10 47. gaat van daai ls de bestaande trein 191. a trein op Zaterdag 22 December a.s, rdam W.P, V. 16 42. Utrecht C.S. V. 17.19. in A. 1S.06 gaat vmn daar door als de bi Vlissingen, Middelburg. Goes. Ka- TMnrrg^ D.P., Den Haag R.S. en Ams 'an Zutphen, Dieren-Doesbui tem. Ede, Wapenineen en. daag S.S., Ue laatste met >f~ PIbfacke?anaarURotte?din: Wijziging Rijvvielbelastingwet Bij dc Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging der rijwiel belastingwet. Aan de Memorie van Toelich ting ontleenen wij, dat 0111 het stelen van rijwielmerken te \oorkomen een verbod van verkoop van merken door onbevoegden in de wet zal worden opgenomen. Verder is het wcnsclielijk de strafrechtelijke behan deling van overtredingen door een admini stratieve boete te vervangen. Het bedrag daarvan meent de minister op f 5 tc kunnen stellen, dat is dus lager dan het tegenwoordig maximum (f 25,. Wordt daarbij dan aan de administratie de bevoegdheid gegeven, boeten te verminde ren of kwijt te schelden, dan is een bevre digender toestand bereikt. Een ongewone benoeming Van politie-man tot burgemeester Met ingang van 1 Januari is de heer J. M. Sijstermans, brigade-comm. der Kon. marechaussee te Zundert, benoemd tot bur gemeester der gemeente Huvbergen. Do heer Sijstermans is 15 Juni 1883 te Nieuwenhagen (bij Heerlen) geboren. Na het gewone lager onderwijs volgde hij het onderwijs aian de Rijksnormaalsehool te Heerlen, tot de militaire dienst hem op- eischte. Deze vervulde hij bij de Grenadiers en Jagers, waarna hij op 6 Mei 1904 dienst nam bij het Wapen der Kon. Maréchaus see. In de oorlogstijd was hij aangewezen om de onzijdigheid van Baarle-Nassau te be waren, wat hem bijzonder goed gelukte. Als politieman heeft hij met zijn goed gedresseerde hond vaak wonderen verricht GED. STATEN VAN ZEELAND. De vacature-van Dusseldorp De Provinciale Staten van Zeeland heb ben gisteren tot lid van Ged. Staten geko zen in de vacature ontstaan door de benoe ming van mr. R. M. van Dusseldorp tot burgemeester van Goes, den heer A. D. F. v. d. Wart (c.h.) met 21 van de 40 stemmen en 14 stemmen blanco. De heer v. d. Wart heeft deze benoeming aangeno men. Gemengd Nieuws. Doodelijke aanrijding Jhr. Boreel gestorven,, Men meldt ons uit Den Haag: Hedenochtend is aan de gevolgen van ei aanrijding op Maandag jl. in den ouderdom van 65 jaar overleden Jhr J. J. Boreel, ge pensioneerd luit.-kolonel van het Ned. Ind. leger. Naar men zich zal herinneren, werd Jhr Boreel Maandagavond in de Parkstraat door een auto aangereden tengevolge waarvan bij een schedelbasisfractiuur bekwam. Hij werd naar het. Gem. Ziekenhuis over gebracht. Medische hulp mocht niet meer baten. Auto- en motor-ongelukken Te Bergen op Zoom is op de Moerstraatsche baan een personenauto, bestuurd door den heer Goris, bü Vrederust, toen de bestuurder, dia met zeer groote snelheid reed, plotseling de macht over zvjn stuur verloor, op een drietal kinderen, dat langs den weg liep, ingeredèn. Zij werden tegen den grond gesmakt. - Het 11-jarige meisje Musters bekwam ernstige verwondingen aan het hoofd en werd in s wekkende toestand naar het Alg.Burgerzie- kenhuis vervoerd. Het 10-jarig broertje een 8-jarig vriendinnetje bekwamen lichte ver wondingen en werden eveneens in het Alg. Burgerziekenhuis opgenomen. De auto is door de politie in beslag geno men. Voornaamste Nieuws, Doodelijke Auto-ongelukken Te Bennebroek heeft op den Rijl straatweg een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. De 62-jarige heer D. de Wit kwam op zijn rijwiel gezeten, uit een zijweg, die naai IJsclubterrein voert. Hij wilde den Rijksstraat weg oversteken en gaf daartoe een teeken. Juist op het oogenblik, dat de heer De Wit den Rijksstraatweg overstak, naderde een auto uit de richting Haarlem. De bestuurder tracht te nog door krarhig remmen een aanrijding te voorkomen, doch dit lukte niet. De heer De Wit werd door de auto gegrepen en aantal meters meegesleurd, alvorens de be stuurder erin slaagde de auto tot stilstand te brengen. De heer De Wit werd met stige verwondingen onder den wagen vandaan gehaald- Een direct ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. AUTO IN VLAMMEN Door onbekende oorzaak ls op den rijksweg 's-Hertogenbosch—Nijmegen onder Geffen ee autobus van de firma v. d. Bosch uit Oss ii brand geraakt. In het voertuig zat alleen de be stuurder. Hij kon de auto nog in een zijweg rijden en het gelukte hem het vuur te dooven. De motor brandde grootendecls uit Een takelwagen uit Oss. die de auto vervolgens naar de garage zou slee pen. haalde deze den weg op. doch onderweg brak er weer brand in de autobus uit. De chauf feur kon zich met moeite uit de brandende redden. Bij zijn val liep hij eenige verwondingen op. Het voertuig is grootendeels uitgebrand later naar Oss gesleept. EEN DIEVENBENDE GESNAPT Reeds geruimen tijd werden te Venlo uil gons van de Ned. Spoorwegen kazen vermist. On langs werd te Tegelen een kaasventer aangehou den. die zijn waar verkocht in opdracht van gebroeders B. Dezen zijn thans gearresteerd cu tevens bleek, dat nog icmaad hen hielp bij de dief stallen. Een familielid was de heler. Ook deze personen zijn opgesloten. De kaasventer werd op vrije voeten gesteld, daar hij buiten het complot bleek te staan. VALSCH GELD Bij de gemeente-politie te Alblasserdam is gedeponeerd een valsche rijksdaalder en een valsch kwartje. De politie stelt een onderzoek DE KERKINSTORTING TE ST. MICHIELSGESTEL Dc heer Jansen, die bij de kerkinstortmg te St. Michielsgestel (N.Br.) ernstig gewond werd en die ter verpleging werd opgenomen in het zieken huis St. Joannes de Deo te s-Hertogenbosch maakt het naar omstandigheden redelijk wel. Het justitieel beslag op de kerk wordt nog gehandhaafd. Nu men bezig is een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het losraken van een gedeelte van het gewelf, maakt men De Maasbode attent op de lichte aardbeving welke einde 1932 zich heeft voorgedaan in de streek, waarin ook St. Michielsgestel ligt. Oit nummer bestaat uit DRIE bladen Bk. 2 Belangrijke verzoeningsgezinde verklaring Laval in den Franschen Senaat. De kabinetscrisis in Joego Slavic. Lavals program voor de Fransch-Italiaansche oe nadering. Een 25 jarenplan in Amerika. Nederlaag van het communistenleger in CLina. Veertig bom-aanslagen te Havanna. i 's-Gravenhagc, Dof- Ie nieuwe ClearLngwrt a-dividend van de N.V, De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben dc behandeling van de Provinciale begrooting afgedaan. BIz. 3 Te Kampen heeft de begrafenis plaats gehad van Ds. J. J. Impeta. BIz. 5 Mr. P. W. A. Cort van der Linden heeft afscheid genomen als lid van de Raad van State. BIz. 9 De Tweede Kamer fizeft de wetsontwerpen be treffende de financieele verhouding tusschen rijk cn gemeenten en dc instelling van een Wcrkloos- heidssubsidiefonds behandeld. In de avondverga dering is de behandeling van dc begrooting van Onderwijs voortgezet. ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL Te Den Helder had een ernstig bedrijfsongeval op de Rijkswerf plaats. In de afdceliog Werktuig bouw is de werkman Kramer gegrepen door een drijfriem en daardoor tegen den grond geslingerd. Met ernstige hoofdwonden en meerdere kneuzingen ls hij bewusteloos per brancard naar het hospitaal gebracht. LAGE WATERSTAND In Zeeuwsch-Vlaanderen is een buitengewoon lage waterstand waar te nemen in kreeken en polderieidingen. waar slechts het gemiddelde zo- merpeil wordt bereikt. Voornamelijk wordt dit toe geschreven aan den sterken waterafvoer door de sluizen naar de Schelde. Op vele plaatsen, die anders bij het begin van de wintermaand reeds iang eenige decimeters onder water stonden, graast thans nog rustig het vee. DE ROOFOVERVAL TE OOSTERHOUT De in verband met den roofoverval op den landbouwer B. te Oosterhout gearresteerde Til- burgsche makelaar J. J.. die Maandagnamiddag voor den officier van Justitie te Breda werd geleid is reeds weer dienzelfden avond op vrije voeten gesteld. WELKOM, WELKOM LIEVE LENTE! Te Middelburg bloeit het sneeuwklokje. Een vijfentwintig jaar geleden werd deze bijzonderheid te Utrecht waargenomen, echter toen in het laatst van December. BRUTALE OPENSLUITING Een bewoner van de Blasiusstraat te Am sterdam heeft bij de politie aangifte gedaan dat, vermoedelijk door opensluiting, onge- wenschte g'asten een bezoek aan zijn woning hebben gebracht. Vermist wordt een geldkist je inhoudende 1100 gulden aan contanten, zoo mede sieraden ter waarde van 400 gulden. EEN GEFANTASEERDE ROOFOVERVAL Dezer dagen kwam een winkelbediende uit Deventer die te Twello voor zgn firma kwi tanties geind had, aan de burgemeesterswo ning, geheel ontdaan aangifte doen, dat hij bij het Sterrebosch te Tweilo door drie gemas kerde mannen was overvallen die hem zyn beurs en zijn rijwiel hadden afgenomen en hiermëde waren verdwenen. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die binnen enkele oogenblikken aanwezig was. De gemeenteveld wachter Nagtegaal, die met zijn politiehond bet aangewezen terrein afzo. ht, had weldra succes, daar zijn hond eerst de ontvreemde beurs, welke onder een boom in den grond was verstopt, rapporteerde, terwjjl de hond eenige oogenblikken later het bewuste rijwiel vond. De politie, die een en ander wel wat ver dacht voorkwam, nam hierop den jongeman eens goed onderhanden, die tenslotte bekende het verhaal gefantaseerd te hebben. Door «ie politie zal van het geval proces-verbaal wor den opgemaakt. UIT DE ANTIREV. PARTIJ ARENDRECHT. Morgen zal de A.-R. kies vereerugintr vergaderen. Behalve .stemming vnor candidaten voor de Prov. verkiezing zal wethouder Niemantsverdriet een causerie hou den over het Streekplan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1