Adventstemming in het Ertsgebergte DINSDAG 18 DECEMBER 1934 TWEEDE BEAD PAG. 5 Waar de Kerstkribben gemaakt worden Een volk van houtsnijders (Van Duitsohen correspondent). Het verschjl is frappant en uiterst leer zaam Te Berlijn opent men met groot la waai en officieele propaganda een spiook- t es.sta cl in de omgeving van de Dom. Tien duizenden mensehen mareheeren door het Brandenluirger Tor achter den vvaardigen „Weihoaclitsmann" aan, om de stad der Liliputtcrs tc bezoeken en de tallooze kraam pjes met speelgoed en „Schinalzkuehen" te Bewonderen. De polilie moet te hulp geroe pen worden, om liet verkeer te regelen en de algemecne geestdrift brengt een oorver domend lawaai met zich mede Men maakt van deze geestdrift der volks massa op handige wijze gebruik: een extra- collccte wordt gehouden, waarbij de meesi vooraanstaande mannen en vrouwen op elk levensgebied in nauwer contact treden met Jan Publiek. Men krijgt do gelegenheid mi nisters en filmkunstenaars var dichtbij 1e bewonderen.' hun stern te vernemen en de' kijklust der grootc massa wordt zoodoende bevredigd. Het resultaat hiervan is dan de niet geringe opbrengst van drie en een half millioon rijksmark, bestemd voor de aim- stc-n der armen, opdat ook zij een prettig Kerstieest kunnen vieren. Zoo gaat men tewerk in de grootc steden waar lawaai onvermijdelijk schijnt en de ..Stille Nacht" slechts in dc kerstliederen is overgebleven. Ileel anders sraat het toe in het Ertsge bergte. waar de ecnvoud'gen van hart leven en werken. Aan de ingangspoort van elk schilderachtig stadie zouden aU s.vmbool twee figuren kunnen staan: de kerst-enge- en de mijnwerker in z'n traditioneele dracht: een hoogc pet met wit pluimpje, gekleurde, halsdoek, vaak van fraai kantwerk, een zwarte kiel, 'daaronder de sneeuwwitte kor te panialon, witte slobkousen en zwurto lage schoenen. Dit kunstvolle houtsnijwerk is al 't ware een symbool voor land en volk. Men ziet in t!c/e houten figuren de man nen w eer. die in de zilvermijnen bun zware taak vervullen met de hardnekkige liefde en toewijding, welke tfi; Saksische volk eigen is. Iiun ruggen zijn krom, hun han den hard geworden, zij hebben den zwaion gang \an iederen mijnwerker maar juist door de tegenstelling tot hun dagelijksche omgeving zoeken zij het licht. Beiden, mijn werker en kerst engel, dragen een kaars in hun hand, want Kerstmis komt nader en dit heilige feest moet door allen op waar dige wijze gevierd worden Men brengt mij eerst naar Ane, een stadje van 27.000 inwbners. Hier werd reeds in 1173 door keizer Barharossa eer. k'ooster ge sticht. Wij bevinden ons in de buurt van Chemnitz en Zwickau, dus in hét land der kleine-industrie. Hier krijg ik een „Kribben- schau". een origineelp tentoonstelling van kerstkribben te aanschouwen, welke een duidelijk beeld geeft van het houtsnijwerk der ijverige bevolking, liet gaat hiérbij om waardevolle „Heimarbeit" en men weet niet precies, wat men t meest moet bewonderen, den ijver dezer mijnwerkers en Eun .kinde ren of de artistieke charme van hun werk. Iedere kribbe omvat een bepaald aantal figuren en het kleurrijke geheel is een weer gave van het Bijbclsclie verhaal van Bethle hem, zooals wij liet ieder jaar opnieuw hooien mogen. Op den achtergrond ziet men dan, knielend of mét opgeheven banden staande mijnwerkers in hun eigenaardige dracht, want ook zij willen tegenwoordig zijn bij dc aanbidding kh het Kindje Jezus. Van groot? auistieke waarde zijn in iedere kribbe bepaalde figuren, bijvoorbeeld in de Albert-Hanel-kribbe dc waardige drie konin gen, die bozig zijn hun geschonken uit te pakken. Bij de Woilner-kribbe valt onze aandacht op den berden met dc op hem toed ringende schaapjes -en men voelt de spanning, 'welke er heerseht, nu door een ster de weg wordt gewezen naar Bethlehem. In de Kan dl er-groep bevindt zich een kribbe uit Meisnezcr porcelein. Men leidt mij naar oen kleine zaal. waar achter glas bijzonder waairievolle madonna's en Cliiis- tus-figuren staan en hier zmgt een kinder koor kristalzuiver e.'-i aantal kerstliederen. Uit den achtergrond treedt dan plotseling een eenvoudige rnan naar voren, die ons in zuivere taal vrtélt, welke beteekenis dit kunstwerk in Saksische volksleven heeft: „Wij willpn hot verlorene terugwinnen, op dat de rijkdom der kunst op ons inwerkt, zij moet een zegen zijn, verlossing van liet nlledaagsche, een verkwikking in dc eerste plaats voor den werkman. Zijn er lieden ten dage nog mensctien, die uii de diepte van een geloovtg hart kunst werk kunnen voortbrengen? Er zijn nog kunstenaars, die in alle stilte hun werk verrichten. Zij doen het niet voor een ten toonstelling maar uit liefde voor hun werk. Kom tegen het einde van het jaar in de boerderijen van 't Ertsgebergte, daar is de hpple familie druk aan t werk. Het heele huis riekt naar hout, tabak, koffie, lijm en kaarsen. Hier worden de lleihge Drie Ko ningen gesneden, de kribbe krijgt vorm en inhoud, over dc apostelen wordt beraad slaagd en al is allps, wat hier vervaardigd, wordt, wellicht geen hooge kunst de kiem van al clit werk is echt, want hij zetelt ïnj' liefde en toewijding. Menige kribbe kon een plaats in de ker„- verdienen, ander'werk behoort in de intieme huiskamer". Later maakte ik persoonlijk kennis met dezen dichterlijken redenaar, ik houd hem voor een dorpsschoolmeester en kom tot de merkwaardige ontdekking, dat hij een fabri kant is.in wiens bekijf honderden mannen hun dagelijksch brood verdienen. Hij neemt me mee naar zijn fabiiek en ik vplg liet vernikkelen van eenvoudige badkuipen, waarvan ei per jaar ÜO.OOO over heel net land verspreid worden. Kijk, dat is het eigen aardige van dit volk in hot Ertsgebergte: hel zijn allen ijverige arbeiders en tevens kunstlievende menschen. Om ook aan de bevolking der rijkshoofd stad een flauw begrip van dit. werk te geven wordt thans in het Columbushaus aan den Potsdammér Platz een tentoonstelling van houtsnijwerk uit 't Ertsgebergte gehouden. Hier wordt echter overwegend fabrieks werk ten verkoop aangeboden, zoodat men weliswaar een fraaie kerstkribbe met alle toebehooren kan koopen, maar toch niet een gaven indruk krijgt van het vve*°- dal in het land zelf met zooveel voorbeeldige toewijding tot stand wordt gebracht! Wil men daar kennis mee rnaken, dan moet men een reisje naar Aue, Eibenstock, Sohneeberg. Qberscliiema,. Johanngeorgcnstadt- ene ving ondernemen, voor liefhebbei-s volkskunst en wintersport een veelzijdig ge not. Kunstig houtsnijwerk uit het Ertsgebergte, onderdeel van een beroemde Kerstkribbe uit Aue. Dc instorting van het zangkoor-gewelf in de kerk te St. Michielsgestel. Links: de ruïne op het koor met de vernielde orgelpijpen. Rechts: wat er overbleef van het toetsenbord. Midden: de organist de heer A. Janssen, hoofd van de school, die levensgevaarlijk werd gewond. LAND- EN TUINBOUW CRISISREGELING INZAKE PLUIMVEETEELT De regeling voor 1935 Een ontwerp-besluit, inhoudende de crisismaat regelen voor 1935 ten aanzien van pluimvee en eieren bevindt zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Reeds kan het volgende worden medegedeeld. Ook bij de regeling van 1935 zit de gedachten- gang voor. dat naast maatregelen tot beperking van de pluim vee sta pel maatregelen moeten getrof fen worden, welke de reeds ingezette verbetering van den pluimveestapel zullen bevorderen. Maatregelen tot verbetering Dc bestaande onderscheiding tusschen fokkers, houders van vermeerderingsbedrijven en kuiken- broeders blijft gehandhaafd en dc aan deze groe pen toegedachte functies zijn dezelfde gebleven. In verband hiermede hebben ook de verplichtin gen g:en ingrijpende wijzigingen ondergaan. Maatregelen tot beperking Anders staat het echter met de maatregelen tot beperking der pluimveestapel. Weliswaar is ook thans het in voorraad hebben van broedeieren slechts toegestaan aan kuikenbroeders, welke als zoodanig bij een door den Minister aan te wijzen crisisorganisatie zijn aangesloten, doch daarnaast kon men thans ten aanzien van het door deze kui kenbroeder in te leggen aantal broedeieren een regeling treffen. In dit afgeloopen jaar is een nauwkeurig over zicht verkregen van het totaai aantal broedeieren. dat io broedmachines is ingelegd, zoomede van de verdeehng van dit totale aantal over de kuiken- broeders. Aan de hand van deze gegevens kon dus de grootte van den aanfok bij de pluimveestapels nauwkeurig geregeld worden. Het ontwerpbesluit bevat dan ook in de eerste -- plaats een regeling tot beperking van de pluimvee- stapel door middel van voorschriften omtrent hef aantal door iederen kuikenbroeder "in te leggen broedeieren. van welke voorschriften eerst een meer gedetailleerde bespreking moge volgen. Het in voorraad hebben van pluimvee-eieren in broedmachinesfNs slechts toegestaan aan kuiken- broeders. Deze zullen echter voorts aan enkele voorwaarden hebben te voldoen. Zoo zullen zij ten eerste in het bezit moeten zijn van een broed- verguoning, die door de door den Minister daartoe aan te wijzen crisisorganisatie aan iederen kuiken broeder na inachtneming van enkele voorwaarden wordt verstrekt. Voorts zuilen de broedeieren zich moeten bevinden in een broedmachine, waarvan hem het voorhand hebben krachtens een schriftelijke vergunning, afgegeven door bo venbedoelde crisisorganisatie is toegestaan. De voorwaarden, waaronder deze vergun ning wordt afgegeven, zijn zoodanig dat iedere kuikenbroeder deze kan verkrijgen. De regeling, welke in 1934 van kracht is geweest, dat de broed machine in eigendom aan dc den a fg vorde is geheel effende com per 31 De geannuleerc Ten slotte zal het gewicht van ieder broedei. evenals dit het vorig jaar was bepaald, een be paald minimum aantal grammen moeien bedragen. De drie hierboven genoemde voorwaarden zullen dus vervuld moeten zijn, indien een kuikenbroeder pluimveeeieren kunstmatig wil doen uitbroeden. De regeling schrijft gee heffing lijk he id is echter geopend, dat een zoodanige heffing alsnog kan wor- FEUILLETON Een werkende Vrouw Naar het Engelsch (17 Slot Lady Adelaide was niet alleen heel dank- lhaar gestemd jegens Esther voor den dienst dien zij bewezen had, inaar zij stelde ook levendig belang in liaar persoonlijk. Boven-, dien schaamde zij zich heimelijk over haar dwaze achterdocht en wilde ze doen, al wat in haar vermogen was, om dit weer goed te maken. Haar Ladyschap verlangde er zelfs naar, liet jonge meisje binnen te voeren in haar kringen en was er dan ook op gesteld, dat zij goed gekleed zou zijn. Max had eigen lijk niet anders verwacht, dan dat zijn verloofde zich hiertegen verzetten zou. maar in deze gelukkige dagen scheen Esther haar trots voor een deel te verge ten. Ze ging nu zelfs denken, dat de ver vreemding van haar vader van zijn bloed verwanten teweeg was gebracht door het een of ander misverstand en ze was er zelfs toe kunnen komen, hun te schrijven. Hier was Max heel blij om, vooral toen die poging met veel succes bekroond werd: van alle kanten kreeg zij brieyen en een neef en nicht, broer en zus, die toevallig daar in de buurt logeerden, kwamen haar zelfs opzoeken. Dit bleken een paar aller aardigste jonge luidjes te zijn en liet deed Esther goed, eens iemand van haar eigen familie te ontmoeten. Max achtte nu den tijd gekomen, om zijn verloving publiek te maken en de aankon diging daarvan werd allerwegen met vol doening ontvangen. Ladv Adelaide liet het jonge meisje zelfs beloven, dat haar huwe lijk zou plaats hebben vanuit de Towers. Als Miss Vane niet zoo 'n lief karakter had gehad, zou ze jaloersch zijn geweest op al de attenties, die Esther ondervond maar, onzelfzuchtig als ze was, verheugde zij er zich juist van harte over. Toch vond Charlie haar op een goeden dag in tranen op de rustbank in de salon. Die twee konden het heel goed vinden en. daar Miss Vane niet zoo druk in beslag genomen was, als zijn zuster, vermaakten zij zich dikwijls samen. Hij stond dan nu ook ten zeerste ontsteld naar haar te kij ken, tot zij hem hoorde. „Vindt jo mij niet een groote baby, Charlie?" vroeg ze, lachende door haai' tranen heen. „Heb je je pijn gedaan?" „Neen. En daarom ben ik juist een baby: er scheelt niets aan en ik weet niet, waar om ik eigenlijk huil. Maar kom je nu eens gezellig een praatje bij mij maken." „Weet je wel, dat ik een paar dagen geleden ook bijna gehuild heb, zonder dat er iets aan scheelde? Ik denk, dat het koir.i van Esther. Zij hoort mij nu niet langer toe Ik had altijd gedacht, dat zij het huis houden voor mij zou doen, als ik groot werd en nu... zal het vreeselijk saai zijn zonder haar." „Arme, kleine Charlte! Maar je zult nog wel iemand anders vinden, die heel graag het huishouden voor je zal doen." „Wilde jij maar bij mij komen!" zuchtte hij. „Als er niemand anders is, ja, dan zal ik het misschien doen." Uadv Adelaide gaf verschillende diners ter eere van Esther en ze ontvingen ver scheidene tegen-uitnoodigingen. Het jonge meisje werd ge\ ierd op een manier, z.ooals zij zich dit niet had durven denken en toch was zij, ondanks al d'e ondervonden vriendelijkheid, niet geheel gelukkig. Er werd algemeen aangenomen, dat de beide fabrieksarbeiders, die zich aa.i het snood ondernemen hadden schuJ dig gemaakt, naar Amerika waren ontsnapt Maar het zaad van ontevredenheid en opstand, door hen gestrooid, was eenmaal geweldig opgeschoten en ze maakte zich ernstig bezorgd over de veiligheid van Max. Overdag, als het alles zoo licht en, zooals het tegenwoordig was, ook zoo vroolijk om haar heen was. kon zij dit gevoelen gemak kelijk genoeg van zich afzetten; maar, als zij dan 's avonds alleen op haar kamc was. kon ze dikwijls niet slapen van onrust. Max was evenmin geheel gelukkig, vv^nt ze hadden maar heel weinig gelegenheid, elkander te zien, en, ofschoon hij zich i*i het eerst gevleid had gevoeld, haar zon gevierd tc zien, ging zich 'nu langzamer hand de vrees van hem meester maken, dat zij, nu ze alweer zooveel meer mannen had gezien, niet meer zoo gunstig over hem zou oordecleu. Op een avond was er een diner op de Towers en, daar Max onderweg opgehou den werd, kwam hij perst heel laat. Toen hij rondkeek naar Esther, zag hij, dat zij naast een gedistingueerd uitziend heer dien luj kende en dat ze in een opgewekt gesprek waren gewikkeld. Nu was hij tóch al geprikkeld, doordat bij zoo laat was ge komen en nu werd zijn julouzie nog gewekt. Hijzelf begon toen druk te praten met pen meisje aan zijn rechterhand, in de hoop dat Esther dit zou merken. Na het diner bleef hij opzettelijk wat achter en toen hij den salon binnentrad, zat diezelfde vreemde heer weer naa^t Esther. Met een rimpel in het voorhoofd ging Max naar Amy Vane. „Wie is die heer met die groote snor?" vroeg hij. ,J)ie naast Esther zit? O, dat is kolon-1 Pierpont, een neef van mij. Het is een charinaut mensch en hij schijnt Esther bij-. lei reden we Indien nu een kuikenbroeder met inachtneming van het bovenstaande bevoegd is pluimvee-eieren in zijn broedmachines in te leggen, dan rijst de vraag welk aantal zal hij mogen inleggen. Het ontwerpbesluit bevat daarvoor de volgende regeling- eert onderscheid is in de eerste plaats gemaakt naar gelang de kuikenbroeder al of niet in 1934 reeds het bedrijf van kuikenbroeder uit oefende. Degene die het bedrijf in 1934 niet uitoefende zal in het algemeen in het geheel geen broedeieren mogen inleggen. Deze bepaling is gemaakt, ten einde een ccgewenschte uitbreiding van de pluim veestapel door het oprichten van nieuwe bedrijven tc voorkomen. Het spreekt echter vanzelf, dat de billijk heid kan eischen dat een kuikenbroeder wel daartoe vergunning verkrijgt. Aan den Minister is dan ook dc bevoegdheid toege kend vóór 1 Februari 1935 uitzonderingen toe te staan, in welke gevallen door den Minister wordt vastgesteld aan de hand van aard en omvang der bedrijven hoeveel broedeieren mogen worden ingeiegd. Voor den kuikenbroeder. die in 1934 het bedrijf van kuikenbroeder heeft uitgeoefend zal in het algemeen het door deze in dit jaar voor den 13cn April op rechtmatige wijze in zijn broedmachine (s) ingelegde aamal pluimvee-eieren als grondslag dienen voor het aantal dat hem voor 1935 zal worden toegewezen. Het ontwerp-besluit bepaalt nJ. dat een kuiken broeder een door den Minister vast te stellen per centage van het aantal in 1934 ingelegde pluim vee-eieren zal mogen inleggen. Ten aanzien van dit percentage is hij geheel vrij, van wien hij de broedeieren betrekt. Elke kuikenbroeder zal in de gelegenheid gesteld worden om boven de hem op deze wijze toege stane hoeveelheid voorts nog een door den Minis ter vast te stellen percentage van het in 1934 aantal ingelegde eieren uit te broeden, indien hij deze eieren betrekt van fokkers en/of houders van vermeerderingsbedrijven Deze regeling is getroffen ten einde zooveel mogelijk te bevorderen, dat het door den kuiken broeder te gebruiken materiaal afstamt van de goede dieren, die op de bedrijven van fokkers- en houders van vermeerderingsbedrijven aanwezig Voor de vaststelling door den Minister van bo venbedoelde percentages zijn in het besluit ver schillende richtlijnen aangegeven. De voornaamste dezer zijn. dat hierbij onderscheid kan worden gemaakt naar de totale hoeveelheid, welke in 1934 op de verschillende bedrijven i.s ingelegd. Zoo bestaat dus b.v. de mogelijkheid dat voor de groote bedrijven het percentage eieren dat ingelegd mag worden anders is dan voor de kleine be drijven. Voorts kunnen de percentages verse!ril lend zijn naar gelang een kuikenbroeder al dan niet gewoon is de uit de ingelegde eieren geboren kuikens uitsluitend te bestemmen voor verjonging van de pluimveestapel op eigen bedrijf, terwijl ook voor kuikenbroeders, die zich verplsch er. u tsiui- tend broedeieren te gebruiken, die rechtstreeks be trokken zijn van fokkers en/of houoers var» ver meerderingsbedrijven. andere percentages kuouen worden genomen. Voor gevallen waarin een kuikenbroeder na 1 Mei 1934 eer. bedrijf heeft overgeno men of wel waarin hem broedvergunmngen zijn overgedragen waartoe het besluit de mogelijkheid biedt, zal bij de hem toe te wijzen hoeveelheid broedeieren daarmede rekeniog worden gehouden, indien de over name of de overdracht vóór 1 Februari 1935 plaats gevonden he»:»t. Het ontwerp-besluit houdt voorts de mogelijk heid in. dat door de Kroon in afwijking van het bovenstaande regelen worden gesteld voor het doen uitbroeden van pluimvee voor n.ide- daarbij aan te geven speciale doeleinden (als b.v. voor export, piepkuikenfokkerij, wetenschappelijke doeleinden). De bedoeling heeft voorgezeten de kuikenbroe ders zoo vrij mogelijk tc laten ten aanzien van de tijdstippen, waarop zij het hun toegewezen aantal pluimvee-eieren doen uitbroeden, slechts zal bij aparj Koninklijk Besdiut een begin en einddatum worden gesteld. Het ligt Ln de bedoeling deze data zoo ruim mogelijk te stellen, echter de einddatum wel zoodanig, dat laatbroed zooveel mogelijk voor komen wordt. Teneinde ook het laatbroeden onder de kloek op te groote schaal indien noodig uk te sluiten kan op een nader door de Kroon vast te stellen tijdstip het hebben van kuikens boven een door den M.- mster te bepalen aantal worden verboden. Is met het bovenstaande uiteengezet op welke wijze het ontwerp-besluit beoogt een beperking te brengen door middel van regeling van nieuwe aanfok. het ontwerpbesluit houdt tevens dc mo gelijkheid in voor den omvang van de reeds be staande pluimveestapel regelen te stellen. Op grond hiervan zal het mogelijk zijn, om op nader dcor de Kroon te bepalen tijd stippen d e om vang van de pluim veestapels op de verschillende bedrijven in ons land te gaan Deze beperking zal niet uniform behoeve geschieden, doch zij zal voor de verschillende deelen des lands anders kunnen zijn, terwijl voorts naar gelang van aard en omvang van het bedrijf, zoomede van de hoeveelheid en soort van de daar op voortgebrachte producten van den Landbouw de toegelaten hoeveelheden pluimvee verschillend worden vastgesteld. Op deze wijze bestaat dan de mogelijkheid een beperking en een andere verdeeling van pluimveestapel in ons land te verkrijgen, welke beter bij de op de bedrijven heerschende toestan den aansluit en de pluimveehouderij steunt in die sireken des lands waar zij een voorname bron van bestaan vormt. Andere maatregelen Het ontwerpbesluit bevat voorts bepalingen om trent het vervoeren van pluimvee, welke in hoofd zaak met de thans geldende overeenkomen en de naleving der getroffen bepalingen verzekeren. Door Zuivelfabrieken is aan de Cnsis-Zuivel- Centrale de vraag gesteld, of het geoorloofd i: na 15 December 1934 nog melk te ontvangen var die leveranciers, die op 18 October jJ. nog niet aan hen melk afleverden. De Crisis-Zuivel-Centrale deelt hierbij mede, dat dit niet geoorloofd is. Indien derhalve op 16 December 1934 de toestand zooals deze wa 18 October jjl., niet hersteld is, wordt men steun uitgesloten. LANDBOUWBELANGEN Op dc vergadering van de drie Centrale Land bouworganisaties werd uitvoerig van gedachte gewisseld over het vraagstuk van de tertitaii wegen. Besloten werd tot het doen van verdere stappen om in overleg met K N AC. en A.N.W.B. dit vraagstuk nader tot oplossing te doen komen. In verband met een van den FJakkeeschen Boe renbond ontvangen mededeeling werd besloten na te gaan. in hoeverre een verbod tot telen van rood uienzaad noodig of wenscheiijk is. Van de maatregelen, welke getroffen zijn om de griendcultuur te steunen, werd met teleurstelling kennis genomen. Zij werden als geheel onvoldoen de beschouwd. Besloten werd pogingen te doen om hierin verbetering te krijgen. Ingekomen waren verschillende klachten betref fende de traagheid, waarmede de zware varkens worden afgenomen. Dit schijnt zijn oorzaak te vinden in het feit. dat Italië den invoer ervan heeft stop gezet. Besloten werd io deze diligent te blijven. Voorts werden nog besprekingen gewijd aan den druk der waterschapslasten, compensatie-transac ties in verband met de clearing, de georganiseerde t b c -bestrijding onder het rundvee, de kwestie der fondsgelden wn schapen en kalveren, de regeling van den aardappelsteun. het landbouwhuishoudon- derwijs, de agitatie tegen de hulpverleenigin aan den land- en tuinbouw. ROFFELRIJMEN. NAAKTE CIJFERS Volgens de statistiek van 31 telde het bizonder onderwü scholen met minder diin S( gen, en 653 bizoniler 1 9 1 C. zooals het in de ju: houdiri ■vüs achtei Het Comité van Actie Voor d' Openbare School, Verdedigend „de waarheid", Althans als zijn parool. Nam in een demonstratie In 't vorstelijk Den Haag Marchant, zijn vriend van vroeger, Bij zijn ministers kraag, En sloeg hem om de ooren Voor d' oog en van heel 't land Omdat hij zoo schandalig „De" School heeft aangerand Er is gesist, gefloten, En schande van gezegd; Men schreeuwde openbaarlijk En baarlijk om zijn „recht" Men heeft, vrij onverdraagzaam En grof, gedemonstreerd Hoe slecht de Openbare, De Volksschool, reeknen leert. Men eischt gelijke offers Ook van ons onderwijs (Dat wij óók offers brengen Is onbetwistbaar eisch! Maar kijk ik naar de cijfers Dan zie ik tot mijn schrik: Gelijk zijn we nog lang niet Tot op het oogenblik! De openbare heer en Zijn wonderlijk brutaal Dat ze zoo braaf negeeren Het cijfermatriaal. De naakte cijfers zeggen: De openbare klacht Wordt (schoon ze uitgeschreeuwd is) Tot nul terug gebracht. Nochtans: meer concentratie Is onze dure plicht, Die met gepaste ijver, Met liefde dient verricht. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Sifoopfaiiiel 'IvanUur dokte*,! C^T>1 W&ltLKL&mSUQQtiSSl fl-UÏ OR1GINEELE FLACON THANS zonder te bewonderen." Op dit oogenblik werd haar aandacht anderszins in beslag genomen en Max trad op de veranda, die in den winter af gesloten was en liep daar wat op en neer: niemand zou hem immers toch missen! Esther had hem gezien, toen hij er heen givig en had aan de uitdrukking op zijn ge zicht wel gemerkt, dat er iets niet in orde was. Het kwam niet bij haar op, dat hij zou gekweld worden door jalouzie, maar zij vreesde, dat er op de fabriek iets min aangenaams was gebeurd. Zij ging dut ook naar de veranda en toen Max zich omkeerde, zag hij haar. „Scheelt ei' iets aan?" vroeg zij dadelijk „Niet dat ik weet", antwoordde hij en schaamde zich al half over zijn dwaze jalouzie. „Je zag er zoo bedrukt uit, Max, dat ik er ongerust over werd." Hij keek haar in de mooie oogen en hoe kon hij nu nog twijfelen aan haar liefde' Hij trok haar zoo dicht mogelijk naar zich toe, zoodat haar hoofd op zijn schouder rustte. „Zoolang als jij mij lief hebt, kindje, kan er niets aan schelen", fluisterde hij. „Kon mijn liefde je maar beschutten! .!•- weet niet, hoe ongerust ik mij soms over je maak. Ik ben zoo bang, dat die mannen toch nog wraak zullen nemen' Je zag er vanavond zoo gedrukt uit, Max! Heb je soms hoofdpijn?" Dit zeggende bracht ze haar koele hand naar zijn voorhoofd, om zich te overtuigen, of dat ook gloeide, en toen ze daardoor liet haar wat terugstreek, voelde ze een h.ilf- genezen litteeken. „Max!" liep ze. angstig fluisterend. „O. dat is niets!" zei hij lachend. ..Het maar een schrammetje, dat ik een paar dagen geleden kreeg. Enkel maar de opper beid werd geraakt. Het beduidt niets en het is al bijna weer genezen!" Esther was intusschen zeer bleek gevvor den en zij moest gaan zitten in een van do makkelijke rieten stoelen. „Wat kan er aan gedaan worden?" vroeg ze, troosteloos naar hem opkijkend. „Aan die schram?... Niets, die is al bijna beter!" „Neen, Max. nu moet je mij niet om den tuin leiden! Ik ben er zeker van, dat i aangevallen bent." Max kon dit niet ontkennen. Op ees avond, toen hij naar het huis van zijn oom ging, werd cr een schot op hem gelost van over de heg; maar het was door zijn hoed gegaan, had hem net even aan den slaap geraakt. Hij had gehoopt, dat het gevalletje voor haar verborgen was gebleven, maar, nu zij er toch achter was gekomen, zou hij haar meteen vertellen: er hor/schte gistin; onder de arbeiders, naar aanleiding vai die loonsverlaging. Doordat die had plaat- gehad, onmiddellijk nadat hij declgenno was geworden, meenden de arbeiders, dat dit zijn vverr. was. „Maar dan moeten ze uit dien waan ;eholpen worden. Ik dacht, dat je de loonen ook w eer op het oude wikke terugbrengen „Dat zouden wij ook gedaan liphben, als zij juist niet die poging tot vernieling had den beproefd; want nu zou het hebben ge leken, of wij bang waren." „En moet jij daar dan aan opgeofferd corden? O, Max, dat kan ik niet verdragen' Ik zal nu nooit meer een minuut rust hebben!" „Maar, liefste kind, luister nu eens naar mij; vvo hebben een prachtig plan bedacht, om alles weer in het reine te brengen. Er zal weer een groot feest gegeven wor den. waarop ze dan alten noodigen. En denk je niet, dat dit hen weer in hun humeur zal brengen?" „Voor korten tijd misschien." „En op dit feest zal hun dan meegedeeld worden, dat we dc loonen op het vorige peil terugbrengen. Als dan nog enkelen een wrok tegen mij koesteren, dan zal ik een paar maanden naar het vasteland gaan." „Max!" „Staat je dit niet aan, kindje?" „Ik zou dankbaar ziju, als ik je ra vei ligheid wist." „Begrijp Je niet, wat dit plannetje beduidt liefste? De eenige aanleiding voor ^oo "n feest zou zijn... onze trouwdag en die moet nu maar heel gauw worden vastgesteld, ind je ook niet?" „Max!" In de saloa speelde Amy de inleiding tot een lied, dat zij toen met haar niet sterke maar sympathieke stem zoo gevoelvol voori droeg. 1 Nadat zij hier in hun rustig hoekje ook bijzonder van genoten hadden, beloofde Esther, dat zij, in overleg met I.adv Ade laide, zoo gauw mogelijk den huwelijksdag zou vaststellen op voorwaarde dan, dat Max m dien tussehentijd „voor dringende zaken" op reis zou gaan. Max vergat ook zijn jalouzie, tot hij weer herinnerd werd aan die dwaasheid, doordat kolonel Pterjiont een getrouwd man was en ïen oud vriend van Esthers vader. Lady Adelaide genoot met recht van de 'oorbereiding tot het huwelijk, te niaer daar iedereen haar volkomen vrij liet in haar schikkingen. De dominee, die liet huwelijk inzegende as nog een verre bloedverwant van Esther on treffend was de belangstelling, die de jongelui van alle kanten ontvingen. Toen Esther aan den ami van haar echt- -jr.oot de kerk verliet, mest I.adv Ade laide getuigen, dat zo nooit een mooier bruidje had gezien en heel natuurlijk kwam zoo ook het verlangen in haar op, dat haar dochter even stralend-gelukkig zou ween op den dag, die misschien niet eens zoo •heel ver moer voor Amy af was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5