BINNENLAND. Weerbericht DINSDAG 18 DECEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND REINIGINGSACTIE OP HITLERS BEVEL Tegen de perversie in de partij Houderden arrestaties Uit Berlijn wordt gemeld* Op persoonlijk bevel van Hitler .wordt in liet heele Duitsche rijk een reinigingsactie doorgevoerd tegen personen met bepaaldo moreele afwijkingen. De actie begon een week geleden en reeds tal van personen zijn in hechtenis genomen Merkwaardig is, dat zich onder de gear resteerden ook een groot aantal S.S.- en S.A.-mannen, leden van de Hitlerjugend en partijfunctionarissen bevinden. Naar wij uit betrouwbare nationaal-socia- listische bron vernemen, zijn alleen reeds in Berlijn honderd leden van de partij of van de partij-organisaties gearresteerd Het aantal van de in het geheele rijk in het verloop van de actie in hechtenis geno men personen zou naar betrouwbare ramin gen ongeveer 700 bedragen. De totdusver grootste actie speelde zich Zaterdag voor acht dagen af in den vorm van een razzia in bepaalde door de bet nik ken personen bezochte lokalen. Sindsdien werden bijna dagelijks huiszoekingen in derge-lijke lokalen verricht, niet alleen in Berlijn, dch ook in andere groote Duitsche steden. Reeds is een groote uittocht uit do steden van de betrokken personen begonnen. Velen hunner bege\en zich ook naar het buitenland. Een bijzonder bekend geval van het op treden tegen personen met bepaalde moree le afwijkingen is dat van een onlangs af- gezetten Ober-Praesident, die, naar thans vrijwel vaststaat, het slachtoffer van zijn moreele afwijkingen geworden is. Naar wij vernemen, heeft Hitier zelf bij tal van conferenties met allen nadruk te kennen gegeven, dat zonder pardon tegen de perversie in zijn partij en de daaraan ondergeschikte organisaties moet worden opgetreden. Ook den SOsten Juni heeft hij, zooals be kend, den Duitschen moeders beloofd, dat haar zonen niet bedorven worden, als zij lid worden van de S.A. of van de ITitlerjeugd. Op persoonlijk bevel van Hitier werd 'daarom de geheime politie en ook de S.S. opdracht gegeven een zuiveringsactie door te voeren, welke reeds sinds lang was voor bereid. De lokalen, waar de betrokken per sonen bijeenkwamen, alsook hun woningen waren vastgsteld. Vooral echter was een lijst opgesteld van partijleden, S.A.-mannen en leden der Hitlerjeugd, van wie bekend was, dat zij met bepaalde moreele afwijkingen behept waren. Terechtstellingen in de Oekraïne Uit Moskou: Het militair college van het hooggerechtshof der Sovjet-Unie heeft te Kief de dossiers inzake de 37 personen, die in de Oekraïne gearresteerd zijn, bestudeerd en vastgesteld, dat zij over Polen of Roeme nie naar de Oekraïne zijn gekomen om daar 'aanslagen op hooggeplaatste Sovjet-ambte ren te smeden. Bij de meeste gearresteerden zijn aldus het college revolvers en handgranaten gevonden. Het militaire college heeft daarom 28 beklaagden veroordeeld tot den dood door den kogel. Deze vonnissen zijn reeds voltrokken. De eigendom der gearresteerden is ver beurd verklaard. In de negen overige ge vallen wordt een nieuw onderzoek ingesteld. De buitenlandsche troepen in het Saargebied In een communiqué van 't Volkenbonds secretariaat wordt medegedeeld, dat de Duitsche regeering den president van de Saarcommissie van den Volkenbondsraad heeft laten weten, dat zij de faciliteiten, die in het raadsbesluit van II December ge vraagd zijn met betrekking tot het door trekken op Duitsch gebied van Nederland- sche en Zweedsche contingenten voor Jret Saargebied, zal toestaan. Demonstratie te Belgrado Tegen Italië, Hongarije en Oostenrijk. Ongeveer 1000 studenten uit Agram cn Ljubljana, die een bezoek hadden gebracht aan de kerk. waarin het stoffelijk overschot van koning Alexander is begraven, zijn bij eengekomen in de universiteit van Brigra do. Vervolgens trokken zij naar het Plein voor den Schouwburg, waar ongeveer 10.000 leden van nationale organisaties een pro testvergadering hielden naar aanleiding van dezen aanslag. Hierna trokken de betoogers naar het Ministerie van Oorlog. Onderweg werd ge manifesteerd tegen Italië, Hongarije en Oos tenrijk. Voor het ministerie verklaarden tal van sprekers, dat de geheele hoop en het tertrouwen van het volk van Joego-Slaviö gericht zijn op het leger. Toen de betoogers zich naar de Ttnljaan- sche legatie wilden hegeven, werden zij door de politie verspreid. Maatregelen tegen Zinowjeff Ontheven van zijn functie als rector. Uit Moskou: De regeering heeft Zinow jeff, den vroegeren leider der Komintern, ontheven van zijn post als rector der uni versiteit van zijn post in bet. Oeralgebergte en hem benoemd tot lid van den raad van bestuur van den centralen bond van coópw- raties Uit Londen: Voor het eerst sedert 8 jaa»* zal weer een tegen een vrouw uitgesproken doodvonnis worden voltrokken. Het betreft de 42-jarige Ethel Major, die eenigen tijd geleden haar echtgenoot door strychnin» heeft vergiftigd. Woensdag zal de executie plaats vinden REVOLUTIONAIR COMPLOT OP CUBA. HAVANNA, 18 Dec. De Cubaansche re geering heeft gisteren 125 personen gear resteerd. die ervan worden verdacht te zijn betrokken in een revolutionair complot. Donr de arrestatie van gisteren hoopt men alle leiders der oppositie in handen te heb ben. Gisteren werden op verschillende plaat sen te Havanna bommen geworpen, waar door enkele personen licht werden gewond. Lord Rothermere en de Duitsch- Engelsche verhouding Inzichten van werkelijkheidspolitiek. De „Völkisclier Beobacliter" herinnert, naar aanleiding van het bezoek van Engelsehen krantenkoning Lord Rotherme re, er aan, hoe deze reeds in 1931 als zijn meening heeft gepubliceerd, dat Ilitler de komende man in Duitschland was en de ecnige persoonlijkheid, die het lot van het zwaarbeproefde land onder de knie kunnen krijgen, een meening waarover hem destijds uitgelachen had. Nog in hot begin van deze maand heeft Rothermere in de „Daily Mail" een Engelsch-Duitsche vriendschap aanbevolen en Hitier oen schit terend leider van een groot volk genoemd. Hij noemde Duitschlands economische si tuatie verre van tragisch, sprak zich rond uit voor schra pping van de clausule in het Verdrag van Versailles, waarin op Duitsch land de schuld van den wereldoorlog wordt geladen en eveneens voor teruggave alle Afrikaansche koloniën aan Duitsch land. Bij de laatste Wapenstilstandshcrdenkin;_ schreef Lord Rothermere een aitikel, waarin hij het oorlogsgevaar tengevolge van de be wapening der volkeren schilderde,- waar- slotte zegt te hopen, dat de toekomstige vre delievende bedekkingen van het Engelsche tot het Duitsche volk betrekkingen van we- derzijdsclie achting en vriendschap zullen zijn Geheel in overeenstemming hiermee noemt de „Völkischer Beobachter" Rother- mere's beschrijving van do pro-Duitsche stemming van de Saarbe vol king, waarvaD wij reeds melding hebben gemaakt. Het Duitsche blad verheugt er zich over, dat een buitenlander van de beteekenis van Rothermere hier de waarheid eert en zijn deel bijdraagt aan de wederlegging van de leugens van emigranten en separatisten, „die hun vernietigende nederlaag niet meer zullen kunnen ontgaan". Rothermere vertoeft thans, op aandrang van Von Ribbentrop, in Duitschland, ten einde het nieuwe Rijk nog eens persoonlijk in zijn werking te bezien en te ervaren. Zijn reis naar Berlijn is ook te beschouwen als een uitdrukking van zijn verlangen om te doen zien, dat hij zijn politieken kijk ni-^t vormt van uit de verte, maar uit overtui ging en gebaseerd op reëele feiten. Het incident in het Saargebied Geen ernstige gevolgen. Naar te Londen verluidt, verwacht men in toonaangevende kringen te Londen niet, dat het incident te Saarhruecken eeniger- lei ernstige gevolgen zal hebben. Men wijst, er op, dat het hier een kwestie betreft, die slechts de regeerings-commissie aangaat en niet de Britsche regeering. De Engelsche politie-officier in kwestie is bij de politie in het Saargebied aangesteld door bemid deling van de regeeringscommissie. De moord te Marseille IN MAART BERECHTING. PARIJS, 18 Dec. Het gerechtelijk voor onderzoek naar den aanslag op koning Alexander en minister Barthou te Marseille is zoo goed als beëindigd. Te Aix en Provence verwacht men, dat do medeplichtigen van de daders Kolemen. Nowak, Benesj en Malmy, die te Marseille in voorarrest zitten, zich in het begin van Maart a.s. voor de juryrechtbank te Aix sn Provence zullen moeten verantwoorden Een tweede kanaal tusschen de Oceanen Amerikaansche plannen wekken opzien en tegenstand in Japan. Uit Tokio: Eerj door de Vcreenigde Staten bekend gemaakt plan een kanaal door Nicaragua aan te leggen, waardoor een tweede scheepvaartverbinding tusschen don Stille en den Atlantische Oceaan zou wor den mogelijk gemaakt, heeft in politieke kringen te Tokio groot opzien gebaard. Het Japansche ministerie van Bui- landsche Zaken heeft in een pers conferentie laten mededeelen, dat de bouw van een kanaal door Nicaragua volgens Japansche opvattingen de vloot- besprekingen en daarenboven de 'rege ling der politieke kwesties in het Verre Oosten niet zal bevorderen. Het Panama kanaal wordt geacht te voldoen aan de eischen. De bouw van een Nicaragua-kanaal kan slechts worden beschouwd als een bewijs voor de omstandigheid, dat de vlootpolitiek der Vereenigde Staten in den Stille Oceaan nieuwe oogmerken nastreeft. DE NIEUWE PROVINCIE VAN ITAUE. Uit Rome: De secretarissen der Fascisti sche Partij uit alle 93 provincies zijn gister te Rome aangekomen om heden de inwij ding van de nieuwste provincie, Littoris, bij te wonen. Morgen wordt de eerste steen ge legd voor de derde stad in het nieuwe ge bied der Pontijnsche moerassen. De groote Raad van Genève heeft niet 49 tegen 40 stemmen een motie aangeno men, waarin het aftreden der kantonale re geering wordt geëischt. BRAND OP EEN RENBAAN. Uit Toronto: Op de Horncliffc-renbaan is gister op zes velschillende plaatsen brand uitgebroken. Het vuur breidde zich zeer snel uit. Een-en-twintig kostbare renpaarden vonden den dood. De schade wordt geschat op 60.000 dollar. Er is hier sprake van brandstichting. In afgeloopen week hebben onbekenden reeds tweemaal een poging tot brandstich ting gedaan. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Uit Mexico-City: Volgens het roomsche blad „Palabra" is in den staat Colima een wet uitgevaardigd, waarin bepaald wordt, dat de geestelijken gehuwd moeten zijn of minstens 50 jaar oud moeten zijn. WIST VAN PIJN GEEN RAAD MEER De kleine dosis verdreef rheumatische pijn en houdt hom er al jaren vrij van „Terwijl ik hard moot werken voor mijn bestaan, moest ik enkele jaren geleden ver scheidene weken het bed houden, van pijn niet wetende waarheen ik mij zou richten. Een oude v.icnd raadde mij Krusehcn Salts aan. Ik kocht eon flacon van 1.(50 en volgens de gebruiksaanwijzing nam ik, zon der éénmaal tc vergeten, steeds 1 lepeltje in. Zoodoende neb ik in een goed jaar -1 k 5 flacons Kruschen Salts gebruikt en wist van geen pijn meer af. Om nu direct tc zeggen, ik ben er van af, durfde ik nog niet good. Maai» daar ik er nu al enkele jaren niets meer van af weot, mag ik niet nalaten U mijn op rechte dank to brengen voor mijn herstel." A. v. L. den H Kruschen Salts spoort nieren en ingewan den aan tot geregelde werking, zoodat scha delijke afvalstoffen, die de rheumatische pij nen veroorzaken, op natuurlijke wijze uit het lichaam venvijderd worden. De „kleine, da gelijksehe dosis" zal U inwendig zuiver hou den. En in een „schoon" gehouden lichaam is geen plaats voor rheuraatiek. Kruschen Satis is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 por flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op dc flacon, zoo wel als oo de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amster dam, voorkomt. 'Adv.) Kort Nieuws Do aanklacht tegen den zoon van don Spaanschen President, korporaal Zamora. wegens insubordinatie, is ingetrokken. Ingang volgend jaar krijgt iedere Fransche soldaat een pint wijn per dag; het besluit is genomen uit economische overwegingen, doch wordt door de soldaten warm toegejuicht. Koningin Moeder Maria van Roemenië werkt ten huize van haar dochter, de Ko ningin-weduwe Maria van Joego Slavië, aan haar vierde hoek, waarin zij haar loven be schrijft Do weduwe van den omgekomen Ocoaenvlicger UI in krijgt 5000 p. st van de Australische regeering. Japan en Australië overwegen een nieuw handelsverdrag, o.a. tot ruil van wol tegen katoenen stukgoederen. Dc Portugecsche verkiezingen hebben een meerderheid van 80 pet. aan de regee- ring bezorgd. - De toekomstig© neutraliteitspolitiek der Ver. Staten is nog niet rijp voor openbaar debat, zegt Huil. Een aantal Gepeoe-functionnaris9en te Leningrad is in verband met don moord Kirof gearresteerd, omdat zij tc weinig vei ligheidsmaatregelen hadden genomen. De malaria-epidemie op Ceylon heeft zich reeds tot Colombo uitgebreid. Men vraagt dringend kinine, o.m. aan Madras en Java. West-Australië heeft bij liet Britsche parlement afscheiding van de Australische federatie verzocht. De Parijsehe hoofdinspecteur van po litie Bony heeft ontslag gevraagd. Litwinof is te Moskou terug. De politie moest in een theater te Buenos Aires ingrijpen toen relletjes ont stonden naar aanleiding van een voor de üuitschers en Hitier belcedigend tooneel. Inbrekers hebben te Parijs uit dc woning van een rijke Amerikaansche 3 millioen frs. aan juweelcn, kostbaarheden en geld gestolen. Er zijn plannen in bewerking om Se- villa tot een groote Zeppelin-haven te ma ken. Er wordt voor dit doel reeds een gas fabriek gebouwd. Chateau d' If, hekend uit Dumas' roman „De Graaf de Monte Christo" staal te huur. Een hekend medicus te New-York, Lieb, is bij proefnemingen door een adder gebe ten. Men hoopt met serum zijn leven te kunnen redden. Midden-Australië, dat juist een groote sprinkhanenplaag te boven is, wordt nu door millioenen groene papagaaien be dreigd, die de watervoorraden bederven en zaden en vruchten opeten. Vereeniging van gemeenten Worden Stompwijk en Veur straks Leidschendam Sedert jaren doet zich de noodzakelijkheid gevoelen om de gemeenten Stompwijk en Veur, welke in elk opzicht op elkaw zijn aangewezen, één gemeentesecretarie, één burgemeester en één secretaris hebben, tot één gemeente (Leidschendam) te vereenigen. Gemeentewerken, Lichtbedrijf, Politie-veror- dening; alles is gelijk en kerken, (bizondere) scholen en organisaties bestrijken beide gemeenten. De noodzakelijkheid wordt sedert de laat ste volkstelling ook door de Gemeentewet versterkt: immers Stompwijk heeft meer dan 5000 inwoners en het is derhalve bij de wet verboden, dat burgemeester Koyzer het hoofd der beide gemeenten blijft. Om de moeilijkheid te ontgaan is de heer Keyzer sedert April 1932 tijdelijk burgemeester van Veur. De plannen betreffende de vcreeniging zijn in de laatste maanden eenigszins opgehou den, doordat de gemeente Nootdorp een „rationecler" regeling der grenzen bepleitte, met dien verstande, dat de buurtschap Veen weg van Stompwijk afgescheiden zou worden en bij Nootdorp gevoegd. De buurt bewoners stellen echter deze rationeele oplossing volstrekt niet op prijs. Oorspronkelijk was er in beide gemeenten :n zeer sterke strooming voor vereeniging; ook al omdat het praktisch onmogelijk en financieel bijkans ondoenlijk is de dien sten en bedrijven „uit elkaar te krijgen". Sedert de jongste raadsverkiezing rees er echter in de raad van Veur eenig verzet. Wat daarvan de motieven zijn, is niet dui delijk. Blijkbaar meent men, dat Veur een betere toekomst te wachten staat dan Stompwijk. Het komt ons om bovenomschreven rede nen echter voor, dat samenvoeging de eenige oplossing is en wij vernemen, dat om streeks half Januari voorstellen in die geest te verwachten zijn. De Kerstreis van de „Snip" Veel vlugger dan men verwacht had, is de „Snip" te Porto Praia aangekomen. Te 12.05 uur Amst. Tijd meldde de „Snip", dat hot toestel boven Porto Praja was aange komen en dat het binnen vijf minuten zou landen, De landing had dus omstreeks 12.10 uur plaats BEHANGSELPAPIER Achtergrond voor het interieur Tegenover de Gemeentelijke Vuilverbran ding van de hoofdstad heeft de Nederland- sche Behangselpapier-industrie van L. Ooudsmi t—H o f f Zn. een ruim fa brieksgebouw ingericht vóór de behangsel- pa pierfabricage. De firma onder dezen naam bestaat reeds 50 jaar; juist dezer dagen wordt dit feit herdacht. De fabricage van behangselpapier is pas twee jaar geleden aangevangen op kleine schaal in de Planciusstraat. Gister middag is in tegenwoordigheid van Wet houder Rustige en zeer vele genoodigden het groote fabrieksgebouw aan den Distchveg te Amsterdam in gebruik genomen. Dit geschiedde in de fabriekshal, waar de talrijke aanwezigen werden verwelkomd door den oudsten firmant, den heer K. Ph. G om p erts, die den oprichter der zaak, den heer L. Goudsmit, in waardecrende woorden toesprak. Spr. gaf een uiteenzetting van de artis tieke en cultureele waarde van het artikel behangselpapier dat zelf niet veel te zeggen mag hebben! Aldus volgens de wetten der aesthelica, zooals wij die de laatste jaren, speciaal in ons land gevoelen. In kringen van deskundigen, sierkunste naars, architecten, is men het er in het al gemeen over eens, dat het behang moet zijn een achtergrond voor het interieur. Het behangselpapier heeft dus, om het zoo eens te mogen uitdrukken een dienende functie. Het behang mag even een accent in de ka mer geven, het mag echter nooit te zeer „spreken". Herinnerd werd aan de prijsvraag voor Nederlaudsche ontwerpen van behangselpa pier, die de firma in 1925 heeft uitgeschre ven. Deze prijsvraag viel juist in de periode toen sierkunstenaars en architecten in lande, zich aangetrokken begonnen le voelen tot het industriecle massuproduct dat a r- tistiek verantwoord was. Kunst en indu strie waren niet langer meer gescheiden of tegenovergestelde begrippen. De Kunstnijverheid interesseerde zich ge weldig voor de prijsvraag. Niet minder dan 600 ontwerpen werden ingezonden. Later is gebleken, dat tal van kunstenaars van naam hun krachten beproefd hadden op het voor hen geheel nieuwe terrein: „be hangselpapier". Aldus kregen wij, ging spr. voort, de be schikking over een aantal mooie, artistieke behangsel-ontwerpen, die toentertijd als reactie op de toen heerschende mode als een openbaring op het gebied van ons vak werkten. In den loop der jaren zijn toen, naast de bekroonde ontwerpen, tal van an dere ontwerpen, vervaardigd door Neder- landsche sierkunstenaars en architecten door de firma In den handel gebracht. Ten slotte wees de heer Gomperts op het specifiek Nederlandsch karakter van be hangselpapier. Twee nationale factoren wer ken er toe mee, dat het verbruik hier te lande naar verhouding grooter is dan waar ook in Europa: le dc liefde van de Holland- sche vrouw voor een smaakvol interieur; 2e haar vermaarde zindelijkheid. Hierdoor steekt het aspect van onze woonhuizen zoo gunstig af met die in het buitenland. Nadat nog eenige sprekers het woord ge- oerd hadden, werd een rondwandeling door de fabriek gemaakt. Op de bovenzalen zijn de fabriekslokali- teiten gelegen. Een zeer grooie drukzaal (20 bij 50 meter) gelegenheid biedend voor meerdere drukmachines, verfkeuken, walsen en afrol machines, waar thans reeds 5 6000 rol dagelijks geproduceerd worden, welk kwantum inen geleidelijk hoopt uit te brei den door plaatsing van een grooter aantal drukwalsen, waarvan weder eenige in be stelling zijn gegeven. Wij bewonderden dit zeer interessante ma chinale drukproces, zoomede het graveurs- werk, een ambacht, dat zeer veel kunstvaar digheid vereischt. Een groote tak van dit bedrijf is de staal- boekenfabrick, die thans nu eerstdaags de nieuwe staalcollecties voor 1935 verschij nen in volle actie is. I-Iier telden wij circa 100 man, tal van moderne stempel-, snij- en hcchtmachines bedienende. Hier worden ieder jaar in kort tijdsbes'ck, meer dan honderdduizend staalboeken vervaar digd. Geld moet rollen Maak het doode kapitaal op Kranlenmenschen moeten wel wijs worden. Do wijsheid wordt hun dagelijks met de le pel ingegeven. Van Kamerleden zou hetzelfde gelden, maar die zijn van nature al wijs en bedre ven in alle zaken van verstandige weten schap. Daarom vrees ik, dat ze van de nieuw ste wijsheid, welke hun heden per circu laire uit Zaandam aangeboden wordt, geen nota zullen nemen. En dus maak ik er iedereen maar gelukkig mee. Om alle misverstand te voorkomen, deel ik vooraf mee, dat bedoelde wijsheid niet komt van het roode gemeentebestuur. Dat weet daarvoor trouwens wel een betere weg. Neen, een meneer E. W. we geven slechts de initialen, wat ons om gedrang voor zijn woning te voorkomen, boter lijkt dan de naam voluit te schrijven, zooals met W. te Wolvega het geval was meneer E. W. dan vertelt aan de Kamerleden hoofd voor hoofd, dat de wijze journalist gelijk had, toen hij schreef: „niet zooveel spreken, maar iets doen"; waarna die journalist, voor wie doen natuurlijk hetzelfde is als schrijven (en omgekeerd!) een mooi artikel schreef. En zoo doet E. W. nu ook: hij schrijft. Hij kent een gemeente met ongeveer 32.000 zielen (dat klopt niet: Zaandam heeft ruim 33.000!) en daar zijn vele banken (niet in 't plantsoen, maar Banken met geld) en ook een Nutsspaarbank en daar was dezer dagen meer dan 6 millioen inge legd, door kleine luyden natuurlijk. Dat is dood kapitaal, zegt E. W. En on- dertusschen lijdt de bevolking armoe. Con clusie, kort en krachtig: „Nu de daad: Laat de Regeering nu alle menschen, vrouwen zoowel als man nen, het „uitzicht" geven op een on bezorgde oude dag, in de vorm van pen sioen, wat hun trouwens ook rechtmatig toekomt; de dogma's en stellingen, dat dit uit de bedrijven moet komen, kun nen gerust achterwege blijven; deze tijd leert nu wel, dat het pensioen uit de be drijven veel te wankel is." En later weer: „Laat de Regeering het „uitzicht" ge ven op dat pensioen, bv. 70 van wat. men in de laatste jaren heeft verdiend en waarvan men belasting heeft moeten be talen. Stel een maximum en een minimum, niet lager dan 20.— per week, dan zal men eens zien, dat de menschen vrijer gaan koopen, en het geld in de maat schappij laten circuleeren." Vergis u niet: de wijsheid zit niet in het pensioen, niet in de 20.per week m i n i- m u m, maar in het u i t z i c h t! Zooals b.v. vroeger de onderwijzers aan de Christelijke scholen ook immer uitzicht hadden op verhooging (en nu op verlaging; interrum peert iemand) wat de moed er in houdt. Hoe het zij, E. W. wil een daad stellen en wel op grond van het Christelijk sociaal beginsel: Draagt elkanders lasten. Hoe het in verband met het bovenstaande met de toepassing van het. achtste gebod moet gaan, wordt helaas niet nader aange wezen. Vrijzinnige posten Dc secte-school der modernen Twee onvoorzichtige uitdrukkingen wer den gedaan op de protestmeeting van het Comité van Actie voor de openbare school, dat zijn legerscharen aanvoerde onder de leus: „Wij protesteeren Tegen Marchandeeren! Eén volk, één school Vecht voor de Openbare!" Want in tegenspraak daarmee was de er kenning: „Al de opheffingen van openbare scholen beteekenen verloren posten voor het vrijzinnig leven"; en ook de bewering: „de rcgccring blijft doof voor de protesten van een grooie volksgroep, welke haar kin deren vrijzinnig wenscht te doen onderwij- De heeren moeten onder elkaar maar eens uitmaken, hpe zij dit in overeenstemming kunnen brengen met de voorschriften over de „neutraliteit" van het onderwijs op de „school voor héél het volk". Intusschen, het is het oude liedje, de Het dunne pöltJe Beeft den vorlgen stand aan Hoogste stand te Helsingfors 761.6. Laagste stand te Btacksod 728.7. Stand vanmorgen halftwaalf 746.6. WEERVER -VACHTING Krachtige, laier afnemende Z.W. tot Z. wind, zwaar bewolkt, met tijdelijke opkla ring, waarschijnlijk regenbuien, aanvanke lijk" regenbuien, aanvankelijk zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De nieuwe depressie heeft zich snel over ons land uitgebreid en brengt in geheel W. Europa regen en krachtige wind. De hooge drukking in het N.O. nam meer af en de vorst in N. Scandinavië eveneens. In Mid den -DuitscMni.d kwam lichte vorst voor. Om het Kanaal waait het stormachtig uit Z.W., in Schotland krachtig uit Z O. In Scandina vië js veel sneeuw gevallen. Te Sarna 29 niM. Ofschoon de wind tijd eb ik zal ai f nemen en eenige opklaring waarschijnlijk is, duidt de toestand op de oceaan nog op meer buiig weer. STORMWAARSCHUWTNGSDIENST Geseind van De Bilt 18 Dec. 8.05 v.m. aan alle posten „Weest op uw hoede". TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 6.0 C. 19 DECEMBER Zonsopgang 8.08 uur., ondergang 3.46 uur Maan op nam. 3.07 uur, onder voorm. 8.07 uur Volle Maan 9.13 uur nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 19 DECEMBER Van 's avonds 4.16 uur tot 's morgens 7.39 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Rhelnfeldt-n Brefsach Kilil Max au Diedeslielm Mnnnlieim Bingen Lobith Nijmegen St Andries Arnhem Vreeswijk Iw Westervoort Deventer 0.9fi 0 P9 2.05 1-98 1.24 1-33 0 08 0.07 1.18 1,22 9.78 9,84 7. 0 7.-c' 6 2,35 2.40 7.53 7.59 0.46 0,43 8.12 8,<8 2.21 2.30 Canb Fms Coblens Trier Dnsseldorf Pührort Wesel Emmerik 0.68 0.69 -0.17 -0.14 -0.41 -0.37 0.87 0-94 Kampen -0.06 -0 09 Ejsden 47.48 ;47.47 Maastricht 42.SÖ 42.24 Grevenblcht 29.16 29.35 Venlo 11.63.11.80 Grave 'sluisj 7.1? 7.00 St Andries 1.28 1.87 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 19 Dec. Delfzijl 9.53 22.27 Hellevoetsl. 1.34 13.58 Terschelling 7.08 19.41 Willemstad 2.29 14 51 Hamngeu 8.00 20.30 Brouwersh. 0.46 13.10 Den Helder 5.45 18.20 Zierikzee 1.20 13,43 IJ muiden 1.41 14.09 Wemeldlnge 1.42 14,03 Hoek v. Holl. o.„3 13.18 Vlisaiiigen 11.15—, tcheveningen 1.13 13.o8 Terneuzon 0.28 12.47 Kotteidaua 2. 5 15.08 Hansweert 1.08 13,28 oude wijs en de oude waarheid. Wij dach ten bij het lezen van deze opvatting terug aan het begin dezer eeuw cn aan do „schoolstrijd" in een dorpje van 800 zielen, midden in een zeer moderne gemeente en omgeving. In dat dorp was een Gereformeerde school en de nieuwe catechiseermeester der Herv. Kerk (over welke categorie men op do meeting in de Dierentuin zoo smalend sprak) was tot veler schrikorthodox en een voorstander van liet hijzonder Christe lijk onderwijs. Dat was wat! Het modernisme in remon- stranlenbond en gemeenteraad begreep, dat men op zijn qui vive moe'st zijn en hoewel de gemeente lang niet rijk was (noodlijden de gemeenten waren er toen nog niet), werd de bevoorrechte positie der openbare school tot elke prijs en ten koste van groote som men gehandhaafd. Jaren en jarenlang was de situatie aldus: In 't Westen van het bedoelde dorp stond een openbaro schoo) met een hoofd, een on derwijzer en een onderwijzeres; in 't Oos ten een Christelijke school van 80 a 90 leer lingen met een hoofd, een onderwijzer en zoo nu en dan een kweekeling; tien minu ten gaans van de Christelijke school oost waarts een openbare school met 10 a 16 kin deren onder één hoofd. Snapt men de situatie: laatstgenoemde „pocdagogische jammergestaltc" moest als centrum van beschaving in het gehucht der zeven huizen gehandhaafd worden, omdat anders pen deel der leerlingen mogelijk de Christelijke school niet zou passeeren; de andere bet?rbevolkte openbare school moest blijven, zoo ze was, omdat een school nu eenmaal een hoofd noodig heeft omdat men gaarne ook een onderwijzeres voor de hand werken had en omdat de onderwijzer (zon der hoofdakte) niet gemist kon worden voor de liberale politiek en de plaatselijke romonstrantenbond. Die toestand werd jaren bestendigd, ook toen hot oude hoofd met pensioen ging en het leerlingenaantal beneden de 50 daalde. Ten slotte, toen het al te bar werd moes'ï de onderwijze- 3-> de polder in, want den on derwijzer kon men niet missen V-mvege de vrijzinnige post, w it de belastingen betaald werd CUMULATIE VAN INKOMSTEN UIT OVERHEIDSKASSEN In verband met dc onlangs plaats gehau hebbende benoeming van een nieuwen bur gemeester van Roermond, heeft het Kamer lid Lingbeek aan den Minister van Bin- ncnlandsche Zaken gevraagd, of in dezen tijd van werkloosheid en van daarmee ge paard gaande klachten over cumulatie van pensioenen, enz., bij benoemingen van regee- ringsvvege nieuwe gevallen van cumulatie van inkomsten uit overheidskassen, in af wachting van het daaromtrent toegezegde wetsontwerp, niet hadden moeten worden vermeden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2