BINNENLAND. MAANDAG 17 DECEMBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 Scott en Campbell Black, de ivinnaars ■van de Melbournc- race, worden bij hun aankomst te Londen enthousiast begroet. Het in orde brengen van de slaaprnimte voor de internationale trotpen tijdens de volksstemming in het Saargebied. 'MWËM De Chr. Harmonie Prijst God met geklank der bazuin" te 's-Gravenza: hoopt 23 December a.s. haar 25-jarig bestaan te herdenken. De geïllumineerde Bauhofstrasse in - Saarbrüc ken. Links op den voorgrond twinkelen de Een op Schiphol gemonteerde en door Fokker in licentie gebouwd Douglas-toestel voor de Schweizerisclie Luf tverkehr. A.G. te Zurich lichtjes van een kerstboom. dat van het Amsterdamsche vliegveld naar Zurich vertrok. De verlichting van het heropende, pas gerestaureerde raadhuis van Veere. Opheffing haltes en stopplaatsen üusschen Rotterdam en Gouda verdwijnen ze allemaal. De Spoorwegen gaan zooveel mogelijk alle önvoordeelige haltes en stopplaatsen ophef fen, behalve waar toch personeel moet blij- yen voor bediening van overwegen enz. Bij de invoering van de zomerdienst 1935 gaan er weer een 20-tal heen, d.w.z. men begint bij wijze van proef, met op deze plaatsen geen treinen meer te laten stoppen Onder deze haltes behooren alle stop plaatsen tusschen Rotterdam en Gouda, dus Kralingscheveer, Capelle aan den IJssel, Ouderkerk, Nieuwerkerk en Moordrecht. .Verder nog Grubbenvorst, de Kwakel tus schen Aalsmeer en Uithoorn, Maartensdijk, Middelie, Teuge en AsseL Kerstgave-regeling onvoldoende ïewerkgestelden en kastrekkers uitgesloten Dat naast de gewone Kerstgave aan de "gesteunde werkloozen dit jaar een extra- Kerstgave zal worden verstrekt uit het be drag van twee millioen gulden, door de re geering beschikbaar gesteld, zal ongetwij feld door de belanghebbenden en door al len, die met hun treurig lot begaan zijn, met instemming zijn vernomen. Maar het schrijnt, zoo schrijft het R.K. Werkliedenverbond in een adres aan den Minister, dat de in de werkverschaffing te- werkgestelden van iedere Kerstgave zijn uitgesloten. Zij ontvangen voor de Kerstdagen wel de feestdagen-vergoeding, maar daarmee blij ven ze nog beneden hun gewone loon, het welk over 't algemeen reeds karig genoeg is en niet veel uitsteekt boven het steun bedrag. Daarnaast zijn er tewerkgestelden, die rouleeren en over de weken, waarin ze riet werken, niets ontvangen. Dezen zijn er veel slechter aan toe dan verschillende ge- öteunden. Het wil het Verbondsbestuur voorkomen, 'dat de regeering dit zoo niet laten kan en ook deze groep voor de Kerstgave in aan merking moet doen kómen. En dan nog deze groep. Dan is cr nog een groep werkloozen, die uit de werkloozenkassen trekken en van gemeentewege aanvulling ontvangen tot het bedrag, dat ze zouden krijgen, indien ze gesteund zouden worden. Deze groep heeft 't vorig jaar wel gedeeld in de Kerstgave, doch slechts naar het be drag, dat ze als aanvulling ontving en niet dus naar het volle steunbedrag. Dit schijnt een inconsekwentie, welke niet mag worden geh&adh&ald. i HET NAT. CRISIS-COMITÉ En het subsidie aan de A.J.G. Geen reden voor critiek Gelijk men weet Ioopen er voortdurend allerlei losse, oncontroleerbare geruchten over de steunverleening door het N. C. C. door het land. Deze te weerleggen is na tuurlijk onmogelijk, omdat men het steeds van hooren zeggen heeft; b.v. dat een jonk heer in de wijk naast de Haagsche Dieren tuin maandelijks eenige honderden guldens krijgt om „in zijn stand" te blijven leven; en dat een dienstmeisje van een familie aan de Laan van Meerdervoort tegen een kolen- handclaar, die voor rekening van het Crisiscomité brandstoffen bezorgt, zegt: „Mevrouw had de volgende keer toch liever Wales-anthraciet". Een enkele maal worden er namen genoemd en we waren juist bezig daarover en over het subsidie aan de A.J.C. (volgens Volk en Vaderland het pleegkind van het N.C.C.) een brief aan het comité te schrijven, toen we over laatstgenoemde kwestie een uitvoerig stuk van het comité ontvingen. Dit persbericht zou zooveel ruimte in be slag nemen, dat we helaas met een kort uittreksel moeten volstaan. Dat voor de werklooze jeugd iets, zoo mogelijk veel gedaan moet worden, geeft ieder toe. Dat daarbij samenwerking ge- wenscht is, zal ook niet ontkend worden. Daartoe werd Januari 1932 de Landelijke Commissie ter bestrijding van de gevolgen der jeugdwerkloosheid opgericht, waarin alle belangrijke jeugdorganisaties van ver scheiden politieke en godsdienstige richting zijn vereenigd en het N. C. C. is vertegen woordigd. Het N.C.C. besloot om 'n algemeen crediet beschikbaar te stellen ter subsidieering van kampwerk voor jeugdige crisiswcrkloozen. Waar de A.J.C. ook in deze commissie vertegenwoordigd is, spreekt het vanzelf, dat ook dit kampwerk gesubsidieerd wordt; te meer, omdat het steunen van jeugdwerk een deel is van die sociale arbeid, welke 't N.C.C. ook met medewerking der S.D.A P verricht, welker leden zoowel in het N.C.C. als in de plaatselijke comité's zijn vertegen woordigd. Het N.C.C steunt in geen enkel opzicht de algemeene arbeid van een bepaalde vereeniging. Het N.C.C. steunt slechts het opnemen van jeugdige crisiswerkloozen in kampen door verschillende vercenigingen welke zich dit werk aantrekken, in dier voege, dat per verpleegde werklooze een deel der kosten vergoed wordt. De voorwaarden, door het Comité gesteld, luiden: A. in de kampen worden uitsluitend jeug dige crisiswerkloozen ondergebracht; B. zij dienen gehouden te worden in de vorm van leer- of werkkampen of van een combinatie dezer typen en de in de werk lno-/enkfl,mppp uit ie voeren yverkobjccten mogen uitsluitend het jeugdwerk ten goede komen; C. ondersteuning vanwege het N.C.C. kan slechts plaatsvinden, indien de kampen on der deskundige leiding staan, en orde en tucht gewaarborgd zijn en al datgene ver meden wordt hetgeen beoogt verstoring van de bestaande rechtsorde of aantasting van het wettig gezag. Het N.C.C. meent waarlijk nationaal werk te moeten doen en wil daarom nie mand, die aan bovengenoemde voorwaarde voldoet, uitsluiten. Wil men, naast deze kampen nog andere oprichten, welke niet aan deze voorwaarden voldoen, dan is men daarin natuurlijk rij; maar \an subsidie wordt dan ook niet gerept Voor stakers kampen b.v. wordt geen cent gegeven. Ten Slotte zet het N.C.C. uiteen, dat van de aanvang af al was het toen niet zoo duidelijk omschreven er voldoende waar borg was, dat het subsidie uitsluitend voor werkkampen werd besteed; dat orde en tucht in de A.J.C. kampen niets te wen- schen overlaten; en dat A.J.C.'ers zich niet aan laakbare handelingen b.v. tegen offi cieren hebben schuldig gemaakt. Het N.C.C. besluit rnet de opmerking, dat het bedrag, hetwelk in het geheel uit de middelen van het N.C.C. aan de werkloozcn- kampen der A.J.C. ten goede is gekomen, nog geen half procent uitmaakt van de uitgaven, door het Centrale Comité en de Plaatselijke Comité's gezamenlijk uit in gekomen giften tot leniging van de crisis nood gedaan. Wel groot is daarom de ver antwoordelijkheid van hen, die op grond van hun bezwaren tegen de aan dit onder deel der gelden gegeven bestemming, aan sporen tot het onthouden van steun aan het N.C.C., waardoor voor meer dan 99^ zouden getroffen worden de crisisslacht offers, die op andere wijze worden gesteund. Woningoverschot in Amsterdam. Eigenaren verzoeken niet meer te bouwen. De vereeniging van huiseigenaars „Het Eigendomsrecht" te Amsterdam heeft zich gewend tot den Ministerraad inzake het in overweging zijn van plannen tot den bouw van nieuwe woningen met financieele hulp van de overheid, zulks ter verkrijging van huurprijzen, aangepast aan de verminderde koopkracht van de arbeiders-bewoners. Men vraagt aan de Ministerraad: 1. de bouw van nieuwe arbeiderswoningen te Am sterdam te willen verhinderen, omdat er toch al een woningoverschot is en 2. om met belanghebbenden en hen, die kunnen worden aangemerkt als hypothecaire credi teuren in het algemeen, te overleggen langs welke wegen een oplossing moet worden gezocht, teneinde het mogelijke te doen dit deel vap ons volksvermogen voor algeheelen ondergang te behoeden. LIBERALE STAATSPARTIJ. Dc jaarvergadering van de liberale Staats partij wordt op 23 en 24 Maart a.s. te Am sterdam gehouden. Loonsverlaging Spoorweg personeel PROTESTVERGADERING TE UTRECHT In een druk bezochte protestvergadering van de Centrale Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel en de Bond van Ambtenaren bij de Ned. Spoorwegen is een motie aan genomen, waarin o.m. wordt geconstateerd, dat het spoorwegpersoneel door het offeren van ongeveer 30 pet. van zijn oorspronkelijk inkomen reeds bijzonder zwaar is getroffen en zijn cijns aan de saneering van het bedrijf meer dan voldoende heeft voldaan; verder dat naast de directe loonsverlagingen het personeel indirect zeer groote offors-heeft-ge- bracht in den zin van de verminderde be- vordcringskansen, de classificaties van functies en de verzwaring van de arbeids- eischen; terwijl een beroep op de bedrijfs- uitkomsten reeds daarom niet opgaat, aan gezien de regeering nalatig is gebleven dc noodige maatregelen te nemen, die een zoo sterke inzinking van het bedrijf der Nedcr- landsche Spoorwegen grootendeels zouden hebben voorkomen. De bonden spreken ten slotte als hun een drachtige meening uit, dat deze verlaging, als zijnde hoogst onredelijk en onbillijk, met kracht moet worden afgewezen; en cischen met klem en overtuiging een her ziening van de spoorwegloonen op de basis van het Rijksbezoldigingsbesluit 1934. Voor de bemanning van de K XVIII De belangstelling blijft toenemen. De Nationale Oproep van „Onze Marine", ten einde de opvarenden van Hr. Ms. Onder- zeebooa K XVIII de belangstelling en het daadwerkelijk medeleven gedurende de wereldreis te toonen, blijft zich in een alge meene belangstelling verheugen. De heer J. Wicringa te Den Haag, lid van het Ned. Instituut van Accountants, is bereid gevon den zich met de controle op het geldelijk beheer te willen belasten. Svmpathiebetu» gingen gelieve men te zenden aan „Onze Marine" Postbus 6 Den Helder, gironum mer 42883. De leelijke antennemasten Amsterdam neemt maatregelen. Meermalen is reeds gewezen over de ont siering van het stadsschoon door antenne palen. De directeur van Bouw- en Woning toezicht te Amsterdam heeft gemeend dat ingrijpen noodig is. De bouwverordening zal thans zoo geïnterpreteerd worden, dat opgetreden wordt tegen uitwassen en onnoo dige vrijheden. Ruw ingrijpen ligt niet in de bedoeling, daar men uitgaat van de ge dachte dat dakantennes noodig zijn. Er zal eclilcr tegen alle overbodigheid en monstru ositeit opgetreden, worden. Algemeen Nederlandsch Verbond De jaarvergadering dringt aan op het ge bruik onzer eigen taal op de Brusselsche tentoonstelling. De groep Nederland van het Alg. Ned. Verbond heeft Zaterdagmiddag in het Kolo niaal Museum te Amsterdam vergaderd. Na langdurige discussie over de post propa ganda werd de begrooting voor 1935 goed gekeurd ener een bedrag van f 2685 in in komsten en uitgaven, waarinder een nadee- lig saldo van f 250. Als leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren P. J. de K a n t e r, Mr. W. J. L. van E s, U. E. O u d e n d ij k en Dr. I-I. W. E. M o 11 e r, terwijl in de vaca- ture-Mr. B. de Gaav Fortman, die bedankt heeft, gekozèn werd oud-kolonel der genie F. Dekker. In zake de nieuwe spelling werd meege deeld, dat in het Januari-nummer van „Neerlandia" a.c. het standpunt van het hoofdbestuur uiteengezet zal worden. Aan het hoofdbestuur zal verzocht worden een onderzoek in te stellen naar de Cité Uni versitaire te Parijs, en zoo noodig aan de regeering te vragen voorwaarden te stellen aan de gift van tweehonderd-duizend gulden mits de particuliere "iften ook tot dat be drag komen. Aangedrongen werd op steun voor de Nederlandsche cursussen in Duitschland, wier subsidie van de laatste begrooting ver dwenen is. Evenzoo zal men zooveel moge lijk de plaatselijke comité's voor de werk looze intellectueelen bevorderen en helpen. Gewezen werd op de wenschelijkheid, de Nederlandsche inzending op de a.s. Brussel sche wereldtentoonstelling in eigen taal te houden, wat catalogi en opschriften betreft Ten slotte werd herinnerd aan den in het volgend jaar te houden gedenkdag van den val van' Antwerpen in 1585, welke zulk een grooten invloed gehad heeft op den Neder- landschen staaL BEGROOTING VAN MIDDELBURG. Voor de begrooting 1935 van Middelburg hadden B. en W. eerst een tekort van f 156.000. Zij komen nu o.a. met een verhoo ging van de opcenten op de Personeole Be lasting tot 200, doch vragen niet opnieuw om 20 opcenten op de straatbelasting. Toen bleef er nog f 70.000 te dekken over. Hier voor kan men óf zich noodlijdend laten ver klaren óf een extra bijdrage kan gegeven, worden voor de werkloozenondersteuning. Verder doen B. en W. nog enkele andere bezuinigingsobjecten aan de hand. Voor het gas wordt het volgende voorge steld: voor gewone verbruikers: eerste 35 M3. per 2 maanden 12 cent, volgende 35 M3 8, de volgende 6 en daarna 51/*» cent. Voor muntgasverbruikers de eerste 20 M3. 13 ct., volgende 15 M3 12 cent, .volgende 35 M3 S ROFFELRIJMEN. ONVERDACHT PROTEST. Nu vraag- tk: hoe is het mogelijk, dat De Wolff niet uit de race werd genomen, hoewel hfl toch minstens ae laatste twee dagen ziek moet zijn ge weest om in zóó n ernstigen toestsn-J naar liet ziekenhuis te moeten worden gebracht? Jhr. Bosch van Drakestein in de Telegraaf. Als ik iets van de Zesdaagsche En de dwaasheid daarvan schreef Voelde ik dat ik ver beneden Echte sportwaardeering bleef, Want de groote linksche bladen, Licht-vrijzinnig tot vuur-rood, Achten blijkbaar wèl de ivaarde Van die helsche rennen groot. Toch, het blijkt dat alle sportsmen Niet geheel eenstemmig zijn; Eén durft zelfs te protesteeren: Jonkheer Bosch van Drakestein, Eerste klasse rennen-kenner, Minnaar van de ipielersport, Die op elk Zesdaagscheplaatje Vooraan aangetroffen wordt. Deze onverdachte schrijver Wijst op het ontzettend feit Dat een man met longontsteking Mee in de Zesdaagsche rijdt In een sfeer vol rook en stof en Vieze menschcnwalmwaarin Alles hijgt en jaagt en jakkert Om de eer en het gewin. Joop de Wolff, een jonge renner, Heeft zijn leven er gewaagd; Joelend, schreeuwend is de jongen Door het sportgrauw doodgejaagd... Ongetwijfeld is 't ontzettend, En lïet moet ook gewaardeerd Dat er in de Telegraaf ook Ernstig wordt geprotesteerd..., Maar ik vrees dat deze ivare Protestatie niet belet Dat de volgende Zesdaagsche Even grootsch wordt opgezet, Dat de vrijgezinde bladen En de vrije microfoon Weer de blaasbalg zullen trekken Voor het „sport" vuur, als gewoon. (Nadmk verboden.) LEO LENS. cent, de volgende 6 en daarna 51/» cent. Ver der invoering van een facultatief vastrecht- tarief van f 24 per jaar voor gewone en f 25.20 voor muntgasverbruikers en verder 5 cent per M3.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5