Vicks Hoestbonbons BINNENLAND. Weerbericht MAANDAG 17 DECEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND NIEUWE AANSLAG IN RUSLAND Op Sovjetleider in Odessa Naar te Moskou officieel gemeld wordt, is op het collectieve hoerenbed rijf Krasni- loesj in het gebied van Odessa een aanslag op den nieuw-gekozen voorzitter van de plaatselijke Sovjet, Kara, gepleegd. Verschillende onbekende personen losten op Kara, die lid is van de communistische partij, van een venster uit een aantal scho ten, waarop zij de vlucht namen. Kara werd gewond. Later zijn zes personen gearresteerd. Zij zouden hebben bekend het voornemen te hebben gehad Kara te vennoorden, daar hij tegenover de boeren een hatelijke gezind heid aan den dag zou hebben gelegd. De aanslag kan, ingevolge de wet. die 't presidium van het Plenaire Comité der Sovjet-Unie op 3 December j.l. (na den moord op Kirof) heeft uitgevaardigd, slechts met den dood worden gestraft. Verscherpte waakzaamheid Te Moskou en Leningrad zijn Zaterdag en Zondag de partijfunctionarissen der com munistische organisaties bijeen geweest. In de resolutie, welke te Moskou werd aangenomen, wordt de politiek van Stalin volkomen goedgekeurd en werd besloten deze politiek krachtig te ondersteunen. Nopens den moord op Kirof wordt in de resolutie verklaard, dat de binnenland- sche politieke toestand verscherpte waak zaamheid vereischt. Zonder pardon moet worden opgetreden tegen de vijanden van de Sovjet-Unie en haar agenten. Vooral moet worden opgetreden tegen hen die be hoorden tot de groep Zinowjef en nu zijn overgeloopen naar het kamp van de tegen- revolutie. In de te Leningrad aangenomen resolutie wordt nog sterker de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van een zeer krachtigen strijd tegen de vijanden van de Sovjet unie. De dood van Kirof bewijst dat de klasse-vijandige elementen niet zijn ver nietigd. Beide resoluties, waarin in verhand met 'den moord op Kirof scherpe aanvallen wer den gericht tegen de groep Zinowjef, hebben groot opzien gebaard. De vroegere voorzitter van de communis tische internationale, Zinowjef. die tot 1929 een beslissende rol heeft gespeeld in het po- litike leven der Sovjet-Unie, werd na de mislukking zijner politiek verbannen. La ter werd hij begenadigd en begin 1934 be noemd tot rector van de Universiteit te Swardlowsk. HERRIE IN EEN BIOSCOOP Tegen een „Joodsch" acteur Zaterdagavond had bij een filmvoorstel ling te München een incident plaats. De in de zaal aanwezige nazi's, in de meening, dat de vervuiler van de hoofdrol een Jood was, begonnen te schreeuwen toen deze in een liefdesscène de actrice, het Duitsche meisje Magda Schneider omhelsde. „Weg met de Joden, wij willen niet, dat Joden Duitsche vrouwen in hun armen nemen", werd geroepen. Men trachtte de cabine te bestormen, doch de operateurs sloten do projectiekamer af. Toen namen de nazi's zóó plaats, dat er van de film niets op het doek kwam. Er ontstond een paniek. Sup poosten vochten met de ordeverstoorders. Het publiek drong naar de uitgangen. De ze werden echter door de nazi's geblok keerd, waarbij zij hulp van kameraden van buiten kregen. Ten slotte kon door een groote politiemacht de orde hersteld wor den. Het mooiste is. dat de acteur tegen wie de protestactie was gericht, in 't geheel geen Joodsch bloed schijnt te bezitten. Hij heeft in een telegram aan Göbbels verzocht zijn afkomst te willen publiceeren. De betrokken bioscoopondernemer heeft, om zich voor dergelijke relletjes te vrijwa; ren, bekend gemaakt, dat hij voortaan bij de vertoonning van buitenlandsche films een certificaat van Arische afstamming der acteurs zal verlangen Het geschil tusschen Italië en Abessynië Mededeelingen aan den Volkenbond. Het agentschap Stefani deelt mede: De Italiaansche regeering heeft het Vol kenbondssecretariaat een mededeeling doen toekomen in zake het Italiaansch-Abessyni- sche conflict. Zij bevat de berichten over deze aangele genheid, welke zich in het bezit der Itali aansche regeering bevinden en waaruit blijkt, dat alle Italië belastende berichten der Abessynische regeering over de botsing bij Oeal-oeal van iederen grond ontbloot zijn. Daaruit zou integendeel blijken, dat de aanval door de Abessyniërs zou zijn ge pleegd, op wie dan ook de verantwoordelijk heid rust. Aan de Italiaansche mededeeling zijn eenige bijlagen als bewijsmateriaal toege yoegd. Vervolgens wordt medegedeeld, dat door Italië aan Abessynië een nota is gericht, waarin de Italiaansche regeering voldoe ning eischte en wel verontschuldiging van den Abessynischen gouverneur-generaal, een hijzonder eerbetoon voor de Italiaansche vlag, de bestraffing der schuldigen en uit- keeringen aan de familie der slachtoffers. Deze nota kruiste een Abessynische no ta, waarin arbitrage wordt geëischt. De Italiaansche regeering kon op deze kwes tie slechts antwoorden, dat het haar niet duidelijk is, Avelke kwestie onderwerp van een dergelijke procedure gemaakt zou kun nen worden, daar een plotselinge aanval zonder eenige aanleiding door Abessyni sche troepen op Italiaansche militaire pos ten had plaats gevonden. Men moet dan ook aan Italiaansche zijde blijven bij den eisch van verontschuldiging en voldoening. Ten slotte behoudt de Italiaansche regee ring zich voor verdere berichten ter kennis Je brengen van den Volkenbond. 500 personen gearresteerd. Uit Sofia: Te Chaskovo (Zuid-Bulgarije) heeft de politie een samenzwering ontdekt, welke een omvang had, zooals men in vele jaren in Bulgarije niet heeft geconstateerd. In de beide laatste dagen zijn meer dan 500 personen gearresteerd, tot wie ook 175 soldaten van het plaatselijke garnizoen zou den belmoren. In het archief der samen zweerders, dat in beslag kon worden geno men, werd een .volledig omwentelingsplan gevonden. HONGARIJE, OOSTENRIJK EN ITALIË Gemeenschappelijk telegram aan Mussolini van Schuschnigg en Goemboes. Uit Boedapest: Bondskanselier Schusch nigg en Minister-president Goemboes heb ben heden een telegram aan Mussolini ge zonden van den volgenden inhoud: ..De Oostenrijkschc bondskanselier en de Hon gaarsche minister-president maken met vreugde gebruik van de gelegenheid van hun Boedapestschc besprekingen om hier uwe Excellentie als den initiator voornaamste voorvechter van het protocol van Ronie bun oprechte .en warme vriend 'pehap te betuigen. hel De Oostenrijkse he bondskanselier Schusch rtfgg on de minister van buitenlandsche za ken Van Berger Waldenegg zijn Zaterdag middag met de hun begeleidende ambtcna- sen vertrokken. Hun werd uitgeleide ge daan door Goemboes en de leden der regee ring, benevens door den Oostenrijkscheh en Italiaanschn gezant. Over het bezoek wordt het volgende of- ficieele communiqué gepubliceerd. „In den ioop van liet bezoek dat de Oos- tenrijksche bondskanselier Schuschnigg en de minister van buitenlandsche zaken Ber ger Waldenegg de Hongaarsche regeering hebben gebracht hebben herbaalde bespre kingen Aan do staatslieden van beide lan den plaats gevonden. Deze zijn op de meest vriendschappelijke Avijze gevoerd en daarbij werden niet alleen diepgaande economische besprekingen, maar ook alle politieke pro blemen beisproken, Avaarbij beide landen ge ïnteresseerd zijn. De gedachtenAvisseling heeft zich vol trokken in den geest van het protocol van Rome en heeft volledige overeenstemming van de Avederzijdsche opvattingen opge leverd. Schuschnigg over de verhouding van Hongarije tot Oostenrijk. Voor vertegemvoordigers van de Hongaar sche en Oostonrijksche bladen heeft de Oos- tenrijksche bondskanselier Schuschnigg he den verklaard, da} men thans volkomen kon vaststellen, dat het Hongaarsche pact niet alleen Oostenrijk en Hongarije veel heeft ge bracht, maar ook een nieuwen Aveg heeft geopend to* het behoud van den vrede Spr. legde in zijn verdere verklaringen den na druk op de innige vriendschap tusschen heide landen niet allen op economisch ge bied maar ook in cultureel opzicht. Spr. herdacht voorts den moord op bondskanselier Dollfuss, die niet kon A'er- hinderen, dat de nieuwe Oostetirijksche grondAvet Avelke geen dictatuur instelt, maar een stendenstaat wil opbouAven, in de practijk wordt gebracht Nachtelijk incident te Saarbrucken Zondagnacht reed te Saarbruecken een auto met drie personen op een straathoek het trottoir op, Avaardoor vier personen wer den geAvonjJ, Avaaronder 'eeri jonge vrouw. Het publiek drong zóó,op de auto in, dat een der inzittenden, een Engelsch officier in burger, zich bedreigd voelend, zijn revol ver trok en in de lucht schoot. Toen hij het derde schot wilde lossen, werd hem het pistool uit de handen gerukt. De omstan ders wierpen zich vervolgens op den En- gelschman, dien zij overmeesterden. De plaatsvervangende leider van 't Duit sche Front, Nietmann, heeft Zondagmiddag bij het Nederlandsche lid der Plebis ciet-commissie. De Jongh, geprotesteerd te gen het optreden van den politie-officier Tegelijkertijd eischte Nietmann maatrege len ter voorkoming van dergelijke inci denten. In een massa-betooging heeft Nietmann des middags geprotesteerd tegen het optre den van „een dronken buitenlander" tegen Duitsche volksgenooten. Wij zeggen al dus Nietmann niet, dat deze man de me thode van zijn natie heeft gevolgd, maar wij Aveten, dat deze natie een dergelijk optre den niet goedkeurt. Wij willen Avenschen ,dat thans onze ver maningen begrepen zullen worden en wij hopen, dat men er met het oog op dit voor val a-oor zal zorgen, door selectie van ge schikte lieden dergeliike incidenten in d toekomst onmogelijk te maken. Officieele verklaring van Knox De president-regeeringscommissaris Knox heeft officieel meegedeeld, dat de politie officier bij het draaien op het trottoir was terechtgekomen en een daar staand persoon had aangereden. Het publiek nam een drei gende houding aan. „Het kAvam tot 'n hand gemeen, waarbij eenige schoten Averden ge- los, waarbij een persoon een schampschot aan de buik opliep. De politie-officier werd door houwen en slagen eveneens gewond en moest naar het ziekenhuis worden overge bracht". De politie heeft opdracht gekregen zonder aanzien des persoons en zonder pardon te kortkomingen te verA'olgen. Voorloopig is de politie-officier geschorst. Loonsverhooging in Rusland verboden Uit Moskou: De tegen 1 Januari vastge stelde vrije fabricage van brood, meel en gerst, schijnt tot moeilijkheden aanleiding te geven. Zooals bekend is, zal de broodprijs hier door worden verhoogd. De door de Sovjetregeering beA'olen loonsverhooging, Avaarvoor de staat een half millioen roebels beschikbaar heeft ge- stelt, compenseert evenwel niet de hoogere kosten voor levensonderhoud, zoodat vele bedrijven zelf tot een verhooging der sala- 'ssen en loonen hadden besloten. Radiografisch heeft de Sovjet-regeering evenwel loonsverhoogingen verboden. Over tredingen zullen worden bestraft Kort Nieuws Het is 25 jaar geleden, dat Koning Leo pold II van België in zijn kasteel te Laeken bij Brussel overleed. Te Montreal is een dranksmokkelaars bende van 61 personen gearresteerd, av.o. zich bevonden vier directeuren van de grootste spiritualiënfabriek van Canada. Op Ceylon bedraagt het aantal aan malaria lijdenden een half millioen. Zie kenhuizen en klinieken zijn overvol. Te Moekden zijn 100 ambtenaren ge arresteerd, die bij een Chineesche saiuen- ZAvering tegen Japan en MandsjoekAvo be trokken waren; muiterij, aanslagen en brandstichtingen maakten deel uit van de plannen der organisatie. Zondag zijn 100 Averkloozen het stad huis te Rijssel binnengedrongen; eerst na zekere beloften van den burgemeester ver trokken zij. Uit het. aa'arenhuis-eonecm Tietz heb ben zich de familieleden definitief terug getrokken. Van 1926 tot 1933 zijn in Groot-Brit- tannic 50.S37 personen bij verkeersongeval len gedood en 1.421.083 gewond. Het Fransche Kamerlid Chamboux is is zijn hotel dood gevonden, gestikt door gas uit een geyser; op zijn tafel lag nog het ontwerp voor een te houden Kamer-re devoering. Tokio eiseht van Washington het schrappen van de diplomatieke lijst van 14 Amerikaansche officieren van den z.g. talendienst, die tot taak hebben in Japan hun kennis van het Japansch te voltooien Dezer dagen is te Weenen een nazi gearresteerd, juist vóór hij tot den minister van binnenlandsche zaken Fey was door gedrongen met een hom en een revolver bij zich. Do syndicale handelsorganisaties in Italië gaan ook de veertigurige a\-erkweek invoeren, nu zij de goede resultaten daar van in do industrie hebben waargenomen. De verdachte Hauptraann is thans in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op baby Lindbergh. De expeditie Bvrd heeft bij de Thorne- gletseher, 182 zeemijl van de Zuidpool, steenkool en fossielen ontdekt.. Het Engelsche Lagerhuis hêeft in twee de lezing het Avetsontwerp inzake subsidie aan de Avilde a'aart met 121 tegen 3S stem men aangnomen, teneinde deze schepen in staat te stellen de buitenlandsche concurren tie het hoofd te bioden. Uit Oost-lndie MEISJE ZWAAR GEWOND. BATAVIA, 15 Dec. (Aneta). Bij het vertrek van een schooltrein viel op het station Koningsplein een leerlinge, Mies de Vries, van het balcon tusschen de Avielen en het perron. Zij Averd zwaar gewond opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. LEVERS ZEEPFABRIEKEN. Te Batavia had de feestelijke opening plaats van d" reeds in bedrijf gestelde Levers Zeepfabrieken. BLANKE OVERLEDEN AAN PEST BANDOENG, 17 Dec. (Aneta). Alhier is na een operatie overleden de 18-jarige Van Bommel. Het bleek, dat hij aan de pest lee-d. De geheele inwonende familie is in het militair hospitaal geïsoleerd. De woning, waarin hii verbleef, is voors^ hands' wégëns pëstgevaar afgekeurd* -• Uit het Sociale Leven DE LOONEN IN DE SIGARENINDUSTRIE Tusschen de patroons- en arbeidersorgani saties in de sigarenindustrie is inzake een loonsverlaging van 10 tot 42% geen overeen komst bereikt. De patroons waren bereid eer soepeler houding aan te nemen indien de ar beiders genegen waren een lagere korting vooi de 3 en 4-cents-sigaar te aanvaarden, doch de arbeiders organisaties eischten intrekking van alle patroonsvoorstellen. Hieraan werd niet voldaan. Op 21 Dec. zal een nieuwe conferen tie gehouden worden. UIT HET MEUBELBEDRIJF Behalve de georganiseerde meubelfabrikan ten hebben ook 36 niet-georganiseerde werk gevers het collectief contract opgezegd. Ech ter hebben 1S9 individueele gecontracteerde werkgevers de overeenkomst niet opgezegd, zoodat deze a-oor een jaar ongeAvijzigd is ver- lengd. De werknemersbonden in het meubel en behangersbedrijf hebben de contracten niet opgezegd. UIT DE ANTIREV. PARTIJ PROV. STATENVERKIEZING Lijsten Noord-Holland Het Prov. Comité van A. R. Kiesverenigingen in Noord-Holland heeft in zijn Zaterdagmiddag te Amsterdam gehouden vergadering besjsten den kiesvereenigingen het volgend alfabetisch advies te doen toekomen: G. Baas Kzn., Amsterdam: Mr. A. Bruch, Haarlem; Mr. Dr .P. J. Dam, Hilversum: A. Gravestein. Urk; P. Keulemans. Amsterdams: F. P. Vermeulen. IJmuiden, allen aftredend. Voorts: W. J. Bossenbroek, Amsterdam: L. Harms Jr.. Zaandam: Dr. W. J. Kolkert Jr., Hilversum: A. B Roosjen, Amsterdam: P. Slot A.Bzn., Broek op Langendljk; S. van Wijk, Haarlemmermeer. NAALDWIJK. Op uitnoodiging A^an de A.-R. kiesvereeniging heeft de heer S. Sybran- dy gesproken over: „Gemeentelijke zelfstan digheid". Nadat de vergadering op gebruike lijke wijze was geopend, en de candidaatstel- ling voor de Prov. Staten was behandeld, merkte de heer Sybrandy op, dat de gemeen telijke zelfstandigheid reeds jaren lang bij de A.-R. Partij in het teeken der belangstelling heeft gestaan, waarvoor Spr. verwees naar een rede van Dr. Kuyper bij de stichting aTan den Bond a-an A.-R. Raadsleden. Ook in dezen tijd achtte Spr. principieele behandeling van dit vraagstuk van belang, omdat de gem. zelf standigheid in een hoek gedrongen wordt waar slagen vallen. Eerst behandelde Spr. de gem. zelfstandigheid uit Staatsrechterlijk oogpunt. Spr. Avees voorts op de gem. autonomie. Hij behandelde het controlerecht van de Kroon en gaf voorheelden van de gemeentelijke zelf standigheid. Behandeld werd a'oorts het an nexatie-vraagstuk, waarbij Averd opgemerkt dat ieder geval op zichzelf bezien zal moeten worden. GeAvezen werd op den financieelen nood A*an diverse gemeenten, waardoor veel van de zelfstandigheid Avordt ingeboet. Hij Avekte tenslotte op tot beginsel-vastheid. Door twaalf personen werd aan de bespreking deel genomen, waarbij principieele en practische •ragen naar A'oren werden gebracht en zoo veel mogelijk beantwoord. Verschillende dé tails werden hierbij nog besproken. Gemengd Nieuws Prinsesje Sterremuur Nu in het Duitsch verschenen Do meeste onzer lezers zullen zich nog aa'ci herinneren, hoe we jaren geleden begonnen zijn met het plaatsen van een jeugdverhaal met plaatjes. Het eerste was getiteld: „Prin sesje Sterremuur". Dit verhaal sloeg onmid dellijk enorm in. Ouderen en jongeren ver slonden het. Van ouders kregen avc brieven, waarin ze ons mededeelden, dat bun heele nakomelingschap 's aA'onds de bus belegerde, om toch maar vooral de eerste te zijn, die van het'vervolg van de lotgevallen van deze dolende prinses kon kennis nemen. En de arme vader, die met zooveel vreugd zijn kinderen had groot gebracht, moest het soms aanzien, hoe het blad, dat hij van z'n jeugd af aan als z'n lijfblad had lief gehad, door de nieuwe generatie hem werd afhandig ge maakt. En als hij niet met de stukken bleef zitten, dan kon hij geduldig zitten wachten tot de „hoop der toekomst" het tijdstip geko men achtte om hem de krant te overhandi gen. Toen het verhaal was afgeloopen en het prinsesje weer veilig en Avel bij haar moeder terug Avas, hebben Ave aan onze lezers ge vraagd wat ze ervan dachten of Aye al of niet op deze Avijze moesten voortgaan. Het resultaat was toen verbluffend. Zoo'n gewel dige stapel brieven hebben Ave zelden ont vangen: het waren er ettelijke duizenden. Er waren er bij met 25 of 50 namen eronder. Wel een beAvijs hoe het verhaal was inge slagen. „Prinsesje Sterremuur" is nu ook in het Duitsch verschenen. Hot is in een fraaie stijve band uitgekomen onder de titel „Prin- zessin Sternmiere", ein Bildermiirchen von G. Th. Rotman. Het boek is voor de prijs van 1,40 verkrijgbaar bij de Uitgeverij „Apollo', Prinses Mariestraat 12, Den Haag. De Duit sche vertaling is bezorgd door de heer Her mann Josef Bergcs. De plaatjes zijn hel blauw gedrukt, de tekst zwart. Menigeen, die toen Avij het verhaal plaat sten, het Hollandsch spelde in de lagere klassen, zal nu als knappe leerling van Mulo, H.B.S. of Gymnasium het Duitsch of onder de knie hebben of op weg zijn om het te krijgen. Die raden Ave aan aan moeder of (nog beter) aan vader om de Duitsche uit gave te vragen. Als je een goed cijfer voor Duitsch op je rapport hebt, kan het als be looning dienen, en als je een minder goed cijfer hebt, dan kun je zeggen, dat het heel goed is, om je Duitsch wat „op te halen". alles, wat u verwacht van een hoestbonbon - medicinaal toebereid met bestanddeelen van a jiau a slechts 55 cp doosje)/ vSoru» Branden Te Losser brak brand uit in een blok van twee woningen, gelegen aan den Schoe- lingsweg. De beide huizen werden beAvoond door de families A. P. en A. B. De bewoners van een viertal huizen welke ernstig gevaar liepen en nïet waren verze kerd,..brachten tijdig hun inboedels in vei ligheid: De brandAvèer, die spoedig ter plaat se was, aa'as het vuur spoedig meester. De inboedels gingen grootendeels verloren! Alles Avas verzekerd. Te Zaandam is door een ongeluk met een petroleumlamp brand ontstaan in een per ceel aan de Oostzij'de 99, dat zoo goed als ge heel uitbrandde. Het huis, dat behoorde aan den heer T. Huistema, werd bewoond door den heer E. D. Bonte, die daarin een broodbakkerij en eer. kruidenierswinkel had gevestigd. Behalve de belangrijke schade aan het per ceel, gingen tevens het grootste deel van de bakkersgereedschappen, de inboedel en de kruidenierswaren verloren- Alles was verzekerd, de inboedel echter zeer BRANDSTICHTING Te Culemborg heeft een man, die sedert lang aan vervolgingsAvaanzin lijdt, In zijn Avoning alles kort en klein geslagen en daarna ales overgoten met petroleum en in brand gestoken. Door gelukkige omstandig heid is het vuur gestuit, zoodat groot onheil Averd voorkomen. De man is voortvluchtig. JEUGDIGE BOEF AANGEHOUDEN In een logement aan den O.Z. Achterburg wal te Amsterdam werd een 17-jarige schilder aangehouden, die in het Alg. Politieblad ge signaleerd stond wegens diefstal, gepleegd te Soest. Bovendien Averd in dat blad opsporing en overbrenging verzocht naar het Rijksop voedingsgesticht te Amersfoort, waaruit hij gevlucht was. Te Zaandam heeft Woensdagnacht een hotsing plaats gehad tusschen een aantal N.S.B.-ers en een groen communisten. Toen uit Amsterdam met een autobus 28 N.S.B.-ers Avaren aangekomen, die met vier Zaandamsche partijgenooten werden ver sterkt. om propagandageschriften te ver spreiden, Averden de communisten opge trommeld, met het gevolg, dat om drie uur in den nacht in de Oostzijde een vechtpartij is ontstaan. Behalve twee Zaandammers, die niet ernstig verwond werden, moesten ook de ruiten van de huizen in de buurt het ontgelden. Op het politiebureau werden de 32 N.S.B.-ers gefouilleerd, waarbij bleek, dat geen van allen in het bezit van wape nen waren. Om vijf uur zijn de N.S.B.-ers naar de hoofdstad teruggekeerd. Extra gelden voor Winterhulp Ook toeslag in de werkverschafiing Bij rondschrljving op 13 December deelde de minister van Sociale Zaken aan de be trokken gemeentebesturen mede, dat bij aa'ijze van extra winterhulp boven de ge wone Kerstgave nog 10 pet. extra aan ge- steunden kan aa'orden uitgekeerd, welke 10 pet. geheel voor rekening van het departe ment van Sociale Zaken zal komen. Deze extra 10 pet. za' Avorden geput uit de bijzondere gelden Avelke de Regeering als speciale winterhulp voor eenmaal be schikbaar heeft gesteld. Wij vernemen thans, dat de minister aran Sociale Zaken besloten heeft uit de extra- gelden, welke voor Avinterhulp beschikbaar zijn, eA-encens bij wijze van Kerstgift een bijzondere toeslag te geA'en aan hen die in de loopende aarerkAveek bij de werkverschaf- fing zijn geplaatst. Den hierbcdoeldcn te.Avcrkgestclden aldus is van de inspecties van de werkverschaffing telegrafisch medegedeeld kan aan het eindp van de loopende werkweek bij gelegenheid a;an de loonbetaling boven het uit te beta len loon 10 pet. van het aan ieder uit te kec ren weekloon worden uitgekeerd. Deze extra gelden komen voor rekening van het Rijk Schoenfabriek „IJsselmeer" Dezer dagen heeft dc officieele opening plaats gehad van de fabriek van de N.V A'oor de Schoenindustrie „IJsselmeer", die met rijks- en gemeentesteun Bunsclioter visschers tot fabrieksarbeiders zal opleiden Er Avas een groot aantal officieele personen aanwezig. Na een toespraak van den bur gemeester geschiedde d» opening door den Commissaris der Koningen in de Provincie Utrecht, Jhr. Mr. Dr. L. N. Bosch Ridder van Rosenthal. Deze noemde het een eere schuld der overheid, om de visschers, die door de droogleg0ing van de Zuiderzee broodeloos «-in geworden, aan Averk te hel pen. Spr. pro Cs de voortvarendheid van den burgemeester en noemde 't. totstandkomen Aran de fabriek na de oprichting van de knoopnnfabriek een tAveede stap op den weg dien men moet inslaan om de bevolking het gemis der visscherij te vergoeden. Door de directie en den directeur van den Rijksdienst voor de Zuiderzeesteunwet Averd nog het Avoord gevoerd. In de fabriek, die door architect -T. P. Vos uit Huizen is gebouAA'd, kunnen 100 perso nen werk vinden. Zij bestaat uit een groote AA-erkzaal, A\-aar de stik- en andere mach< nes zijn opgesteld, kantoor- en voorraad- lokalen. Het ligt in de bedoeling voorloopig alleen schoenwerk Aan kameelhaar. fluAveel en vlechtwerk en bovendien sandalen te fa- briceeren. geen bedrijfsraad in de meubel industrie? Naar het vakblad van den Algem. Ned. Meubelmakersbond mededeelt, hebben in de commissie van advies inzake de wensclie- lijkheid van een bedrijfsraad voor de meu belindustrie, de Averkgeversleden, met uit zondering van die van de R.-K. organisatie, zich uitgesproken tegen de stichting van een bedrijfsraad. Alle werknemersleden waren a'oorstanders. Het blad verwacht, dat van een bedrijfsraad in de meubelindustrie niets zal komen. LICHAMELIJKE OEFENING CHR. KORFBAL-BOND De viering van het derde lustrum Groote meerderheid voor een nieuwe uitgave van het officieel orgaan De Christelijk© Korfbal-Bond heeft Zater dag een algemeene vergadering gehouden te Rotterdam, welke zeer druik bezocht was. Nadat het bondslied Avas gezongen heeft de vooiv-itter, de heer C. de Gr e e fde ver gadering met gebed geopend en vervolgens een opcnings\Aroord gesproken. Daarin zette' hij uiteen, dat deze najaarsvergadering plotseling noodig Avas geAVOi-den doordat 't bondsbest.uur ten aanzien van het officieel orgaan \oor een spoedbeslissing kwam te staan. Voorts vroeg het op handen zijnde derde lusstrum de aandacht Onze tijd is er geen, die vraagt om feestvieren, maar Avel mag dankbaar worden herdacht, hoe de C.K.B, in vijftien jaar nu reeds duizenden jonge menscben in staat stelde het mooie korfbal-spel te beoefenen en er daarin naar te trachten het lichaam te doen beantwoor den aan het doel. Avaartoe het is gegeven: tempel des Geestes te zijn en beter geschikt te maken voor de levenstaak, die AvachL Tiet doc! is nimmer geweest en mag nooit worden het verwekken van spel emoties en het alles op alles zetten voor het winnen van een Avedstrijd. In dit verband verheft spr. zijn stem tegen zulk een sportbeoefe ning, die er. zooals na de zcsdaagsche Avie- lerAvedstrijd is gebleken, toe kan leiden, dat men zich den dood in rijdt. Zoo mogen, zoo willen Avij nooit aan sport en spel doen. Maar al geeft de aard van het korfbalspel daarin zc-lf reeds een rem, toch zullen do vereenigingsleiders er steeds acht op heb ben te geven, dat niet te veel tijd en in spanning aan het sportspel wordt gegeven, Avaardoor de gezondheid geschaad in plaats A?an gebaat zou zijn en het hooger levens doel verwaarloosd. De zAvakken moeten ook hun kans krijgen in rustige oefening en de competitie moet steeds beschouAvd Avorden als een noodzakelijk, maar in de mogelijk heid tot overdrijving gevaarlijk middel, dat nooit doel mag worden. Het verschil tusschen een Christelijke bond en een ander moet niet alleen hierin bestaan, dat men „niet op Zondag" speelt, maar Avij moeten daarin eigen richting vol gen. omdat een groot beginsel ons draagt. Spr. deelde méde, dat het bestuur een lustrumviering had voorbereid, a\-elke ten doel heeft dankbaar het verkregene te her denken, maar ook krachtige propaganda voor den C.K.B. te maken. Nadat dc notulen Avaren gelezen en goed gekeurd, kwam direct het. hoofdpunt van de agenda: de uitgifte van het officieel orgaan aan de orde. Uitvoerige besprékingen werden geAvijd aan een voorstel, dat beoogde om in samen werking met de andere Chr. organisaties voor lichamelijk? oefening de uitgifte van „Lichaamsoefening" in anderen vorm voort te zetten. Met 50—4 stemmen Averd besloten tot aan- A'aarding van een voorstel om de uitgifte van het blad over te dragen aan de N.V. Dagblad De Rotterdammer. Met dit voorstel werd bereikt, dat meerdere ruimte zou Avor den geboden, terwijl de abonnementsprijs aanzienlijk kon worden verlaagd, AAaar- tegenover een garantie van een hooger abon nementental moest worden gesteld. Ten aanzien van de viering van het derde lustrum stelde het bestuur voor dit te doen geschieden door het geven van een uit nemend verzorgd lustrumspel, waarschijn lijk in dó groote zaal van do Dierentuin te Den Haag. Dc ontwerper van de „C.K.B.- fragmenteh". die in 1929 met zoo bijzonder groot succes te Delft werden uitgevoerd, werd bereid ge\'onden ook dit lustrumspel te verzorgen. Contact is gezocht met de N.C.R.V. voop even'ueole radio-uitzending. Dit voorstel werd met instemming ontvan gen en de daarvoor benoodigde credielen toegestaan. Utrecht verzocht aanstonds om na deecr- e opvoering in bet Sticht een reprise te Wen. terwijl Avaarschijnlijk ook in andere Het dunne ptjltje geeft den vorlgen stand aan Hoogste stand tc Yardö 765.0. Laagste stand te Stornoway 742.5. Stand vanmorgen halftwaalf 748.6. weer verwachting Zwakke tot matige ZAV. tot Z. of Z.O. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, aanvanke lijk weinig of geen regen; iets kouder. buitenlandsch weerbericht De depressie over de Britsche eilanden is snel opgevuld in dc hooge drukking in N. Scandinavië nam wat toe. maar er nadert weer een diepe depressie op den oceaan, zoodat in de algemeene toestand nog weinig verandering is. In N. Scandinavië en Finland nam de vorst tot matig toe. Het Z. heeft nog zacht Avoor met. Aeel neerslag. In Z. Frankrijk houdt hot ongunstige Avcer mot stormachtige W. winden en veel regen aan. De Britsche eilanden hebben opklarend ?n rustig weer, maar Ieriand zal tegen don avond onder invloed van dc niemvc depres sie komen. In Duitsahland on N.-Frankrijk is bet. Avco.r ook kalm met veel betrokken lucht on mist in N.-Duitschland. Dc sterke d nikst ij gi ng na onzo oimeving zal vcrmoedeliik opklaring met eenige. afkoeling brengen. Daarna maakt de nieuwe depressie den toestand onzeker. stormwaarschuwingsdienst Ontvangen 15 Dec. S.15 u. nam. Attentie- sein Necrhalcr temperatuur Stand vanm »rgen halftwaalf 9.6 C. 13 UECEMBPTt Zonsopgang 8.08 u., ondergang 3.45 u. Maan op nam. 1.37 u., onder voorm. 5.51 tl. voertuigen moeten hun lichten op hebben 18 DECEMBER Var 's avonds 4.15 u tot 's morgens 7.38 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vor'g Rhrtnfelden 1.91 1-84 Cati Rreisnch DOS 0.81 Fm fC "lil 1.81 1 83 CoV Ma».... Diedeshelm Mannheim Lohr Mainz Dusseldorf P.iibrort AVf?el Emmerik 126 1.27 J.fil 1.70 1.07 O.S8 9.81 9.10 7.6 7.S5 2,10 2.37 Lobith Nijmegen St Andries Arnhem vlftj» t.«t Vreeswijk lw 0.43 0,51 Westervoort 8-18 8,26 Deventer 2.30 2.31 Kampen -0.02 -0 01 Eysden 47.47 47.26 Maastricht 4°.24 42.05 Grevenbtcht 29.35 29 15 Venlo 11.80 11.60 Grave (slnl9) 7.rt) 7-47 St Andries 1.87 2.14 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 18 Dec. Delfzijl 8.54 21.37 - Bellevoetsl. 0.10 13.06 Terschelling 6.09 18.51 Willemstad 1.36 1100 Hariinpen 7.0 19.40 Brouwersh. 12.18 Den Helder 4.45 17.35 Zierikzee Ü.23 12,45 IJmuiden 0.51 13.15 Wemeldinge 0.47 13,08 Hoek v. Holl. 0.02 12.29 Vlissingen 11. '4 23,55 Scheveningen 0.22 12.49 Terneuzen 11.57 Üotteidaui 2.U6 14.16 Ilansweert 0.14 12,32 landsdeelen het lustrumspel zal worden op gevoerd. Omtrent den bondsdag 1935 bleek een mis verstand te bestaan over de mogelijkheid deze in Amsterdam tc houden. Het bestuur had aanvankelijk Aoorgesteld dezen bonds dag tc Rotterdam It houden, maar zou nog nader de mogelijkheid van een Amsterdam sehen bondsdag overwegen, na overleg met het district Amstelland. De heer J. B. B a t e n bracht als technisch commissaris verslag uit over de competitie 1934, welke in het algemeen gesproken een bevredigend beloop heeft gehad. De gebrui kelijke eerbewijzen, diploma's, werden over handigd aan de verenigingen Oranje Nas sau (Amsterdam), D.V.V. f Amsterdam), SSS (Wapeningen)Rapivo (Rotterdam), A.K.C. (Alblasserdam), Pernix (Leiden). V.E.S. (Den Haag) en Ijsvogels (Den Haag). Bij het punt competitie kAvam allereerst ter sprake de vraag of de strafcommissie het recht had een aanvoerder als zoodanig te schorsen, hetgeen geschied Avas. Het be stuur zou deze zaak nog nader met de regle- mcntscommissie nagaan. Voorts werd behandeld de vraag of in de afgeloopen competitie te veel of te weinig uitstel voor wedstrijden Avas verleend en welke invloed dit heeft gehad in 't district Zuid-l-Iolland Noord, waar de competitie- periode zeer lang gerekt was. Verschillende andere afgevaardigden uit dit district wenschten de vraag, Avelke com petitieperiode en welk competitiesysteem 't beste is, breeder te oehandelen, waartoe thans om des tijds wil geen gelegenheid meer kon Avorden geboden. Het bestuur zegde toe met- de betrokkpn vereenigïngen in een te Den Haag te houden vergadering de zaak nader onder de oogen le zullen zien. Bij de rondvraag kAvamen nog enkele punten betreffende de propaganda aan de orde, Avaarna de vergadering met dankzeg ging werd gesloten. Voetbal DE N.C.V.B.-COMPETITIE Uitslagen van Zaterdag: District Rotterdam (R.O.V.B.)» Rotterdam: DOS III—1TOG II Rotterdam: SH II—Condors III -Trekvog-cls II Rotterdam: VVO 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2