JHrumr ^Viïteiljr (ïmirmtt W Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ;n Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. abonnementsprijs: Per kwartaal In Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7 cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang No. 5353 MAANDAG 17 DECEMBER 1934 attertentteprijjcn: Van 1 tot 5 regels I.17'/« Elke regel meer f 0.22'h Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel f 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 ie zich heden op ons blad abonneert voor minstens één jaar ontvangt tot 1 Januari a.s. verschijnende nummers gratis, alsmede de rijkverzorgde Kerstbijlage. Aanbrengers ontvangen weer keurige premie's Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE NEDERLAND WAAKZAAM, NUMMER TWEE Van Nederland Waakzaam, het blad, hetwelk bedoelt voor de anti-revolutio naire beginselen thetisch op te treden, ver scheen het tweede nummer. Met thetisch willen wij hier de geschetste methode van het blad aanduiden. De redactie stelt als het ware op den voorgrond, dat het anti revolutionaire beginsel het meest in over eenstemming is met het Woord Gods, en dat de anti-revolutionaire partij zich het best aansluit bij de geschiedenis van ons land en bij zijn volksaard. Dit staat vast, en geen lange omhaal van woorden is noo- dig, om dit nader aan te duiden. Alle kracht kan nu besteed worden tot verdedi ging van de positie der anti-revolutionaire pari ij en om verweer te bieden aan de machten, die het thans vooral gemunt heb ben op haar beginselen, waarmede deze machten, naar wij oordeelen, tegelijk de .vastigheid van ons volksleven ondermijnen. Aldus een soort politieke evangelisatie. En hierbij mag van geen weifeling sprake wezen. Bij gedachtenwisscling in eigen kring kan men wegen en overwegen, toetsen en vergelijken, soms zelfs passen en meten, voor zoover het de practisphe bele ving betreft, voor politieke evangelisatie deugt dat niet. De zaak moet daar Af zijn. Zóó slechts kan de tegenstander terugge wezen worden, den geestverwanten moed toegevoerd worden, en de onbeslisten gelokt worden. Deze methode van werken is onder ons tot dusver vrijwel onbekend, maar wie de laatste paar jaar nauwkeurig rondkeek, niet het minst in eigen kring, zal wel van de noodzakelijkheid overtuigd zijn gewor den. Op bepaalde plaatsen, op bepaalde tijden moet als het ware gezaghebbend wor^ den opgetreden en gesproken. Wat komt ervan terecht, als de volksleider, de be drijfsleider, de kapitein op het schip of de officier van den troep moedeloosheid gaat verraden? Waar er bij hen, die zij hebben aan te voeren, al zoo veel besluiteloosheid om den hoek komt gluren? Nummer twee van Nederland Waak zaam ligt voor ons. Men zegt ons, dat er vooruitgang is, vergeleken bij nummer één. Het kan waar zijn. De boven geschetste methode, welke wel voor zal zitten bij de redactie, eischt besluitvaardigheid in de wijze van uitdrukking, en goed overleg in het rangschikken, en daarbij moet het ge- lieele veld telkens worden overzien. Korte en krachtige artikelen, opdat het feiten materiaal aanzwelt. Wanneer nu dezelfde besluitvaardigheid opgemerkt wordt hij de kiesvereenigingen en de overige organisaties, en niet minder bij de doodgewone auti-revolutionairen, is het wélslagen verzekerd. Het gezag werdt in onzen tijd waarlijk genoeg ondergraven. Ook, vergeet men dat niet, het gezag der anti-revolutionaire p a r t i j. En wordt het stuk der dankbaarheid door velen niet schromelijk verwaarloosd? Tegen al dit soort ondermijnen en tegen dit verwaar loozen bindt Nederland Waakzaam den strijd aan. Het adres van het Comité, hetwelk d1 uitgave aandurfde tegen lagen prijs is: Talmastraat 13, Amsterdam-Zuid. VER BENEDEN PEIL Een booze geest leidde de gedachtengang op de protestmeeting van diverse organisa ties, welke Zaterdag in de Haagsche Die rent ui n ten behoeve van de openbare school gehouden werd. Het duidelijkst bleek dat uit het feit, dat de drie sprekers elkaar niets toegaven in haatuitbarstingen tegen het bizonder onderwijs en in schimpende en schampende profanatie. Daar waren de volksopvoeders, die onze kinderen zullen opleiden tot alle Christ! lijke en maatschappelijke deugden, aan het woord. En daar krenkte en smaadde men, wat anderen heilig en dierbaar is. Daaj' werd, om slechts iets ter illustratie van on ze bewering aan te voeren, onder daverend applaus gezegd: „De dominé's en catechi seermeesters zullen den Heere wel dan ken", Daar yerloor men de voorzichtigheid DE VLUCHT VAN „DE SNIP" De „Snip" heeft het eindpunt van de eerste etappe op den eersten dag van de vlucht naar West-Indië, Casa-blanca, niet kunnen bereiken. Het toestel heeft, zooals uit de ontvangen radioberichten blijkt, voortdurend met slecht weer te kampen gehad. De vlie gers schijnen een poging te hebben willen doen om door te vliegen, hetgeen blijkt uit het feit, dat zij aan Malaga en Tanger de weerberichten hebben gevraagd. Nadat ge- ruimen tijd niets meer van de „Snip" was vernomen, werd tenslotte telegrafisch bericht ontvangen dat het toestel om 13.05 uur plaatselijke tijd (13.25 A.T.) te Alicante (Spanje) is geland. De „Snip" is gistermorgen doorgevlogen Thans werd koers gezet naar Casablanca, na een voorspoedde reis des middags 13.10 u. A.T. werd bereikt. Voor de aan komst van onze West-Indië-vaarder bestond aldaar op het vliegveld groote belangstel ling.' Er had' een ontvangst plaats, georgani seerd door den heer F. Gert h van Wijk, den Nederlandschen Consul-generaal te Tanger. waarbij tal van Nederlanders en de plaatselijke autoriteiten aanwezig waren. Na de ontvangst is-de bemanning zoo spoe dig mogelijk rust gaan nemen. Hondong' en zijn mannen hebben toen nog eenigen tijd kunnen slapen. Te middernacht is de „Snip" gestart voor de volgende étappe, naar Porto Prayn. Van boord van de „Snip" w'erd geseind, dat het toestel na het vertrek uit Casa blanca (om 00 uur 05 A.T.) op ongeveer 500 M. hoogte vloog. Later ontving de radiodienst van hot pers bureau Vaz Dias bericht, dat te 1 uur 52 A.T. het toestel tussohen Mogador en Kaap Juby vloog met een gemiddelde uursnelheid van 205 K.M. Om 1.55 u. seinde de „Snip" aan Agadïr, dat zij zich tusschen Mogador en Kaap .Tiibv bevond en dat haar snelheid 205 K.M. be droeg. Mogador ligt aan de Westkust Aan Marokko op 350 K.M. ten Z.W. van Casa- blanc; kaap Tnbv ligt ten O. van de Kana rische eilanden op ruim 500 KM. van Mo gador en Z.W. daarvan. De zend-installatie van de „Snip" werkte uitstekend. Om 2.50 uur A.T. zegt v. d. Molen, d<e in het vertrek van Casablanca af op 36 Meter golflengte gewerkt heeft, dat hij om 7 u. Greenwichtijd over zal gaan op de 20.3 Meter. Dit klinkt voor den buitenstaander wat vreemd, want, die is natuurlijk de mee ning toegedaan: als het op 36 Meter goed gaat, blijf dan op die golf werken. Moeder Natuur is echter grillig, vooral in haar ra dio-verbindingen. Wat op het eenc uur van den dag uitstekend gaat, Jukt dikwijls heele- maal niet op een ander tijdstip. Jarenlange ervaring heeft uitgewezen, welke golven op bepaalde uren van den dag zich het best voor bepaalde communicatie leenen. Intnsschen heeft de Snip ook verbinding met Suriname gekregen; om 2.55 uur roept if. d. Molen Paramaribo op en geeft requ van berichten. Even vier uur wordt rechtstreeks met Su- uit het oog, dat men alle opheffin gen beschouwde als verloren posten voov het vrijzinnig leven en opkwam voor de rechten der ouders, die hun kinder vrij zinnig wenschen te doen onderrich ten. Aldus: Groen had wel gelijk, toen hij de openbare school de secte-school der moder nen noemde. Waarbij de tegenwoordige modernen echter vergeten, dat zij thans in staat zijn een bijzondere school voor hun richting te bouwen; welk recht ze blijkbaar aan de bijzondere school zullen betwisten. De pacificatie bracht, volgens een dei- sprekers, de kinderen steenen voor brood steenen van dure, onnutte schoolgebouwen: voor het bijzonder onderwijs, natuurlijk, dat niet tevreden was, met de vrijzinnige post! En daarom, zoo riep hij uit: wij wen schen de schoolstrijd niet; maar als men ons die opdringt, dan zullen wij hem strij den! Accoord; wij denken er precies eender over. En we zijn het eens met Mr. Mar- chant,. die in 1933 betoogde: wij w handhaven de pacificatie; en wiens v den en daden thans, onder de auspiciën van een vrijzinnig-democraat de felste heftigste, reactie opwekten. De heeren willen zoo zegt hun motie met alle wettige middelen voor goei openbaar onderwijs opkomen. M ij hebben daartegen niet het minste bezwaar; doch zij zouden goed doen te bedenken, dat pro- testvergaderingien tegen.de crisis niet veel helpen en daarom ook niet tegen de regeering. riname gewerkt. Een kwartier te voren had de Snip nog 'n paar particuliere telegrammen die zonder mankeeren achter elkaar opgeno- n konden woiden. Ook daar 6chëen de 'binding nog best in orde tc zijn. Het is bijna ongeloojelijk, dat zoo'n klein zendertje met dc West c?i met Nederland kan werken, gold het dc meest gewone zaak ter wereld? Suriname in afwachting. In Suriname is dc komst van de „Snip" het onderwerp, dat alle belangstelling be- heerscht. Er is reeds een huldigingscomité gevormd, dat ook reeds can oproep tot de bevolking heeft gericht om de vliegers rdig te ontvangen en om geld bijeen te brehgen voor hel Nationale Luchtvaartfonds. De oversteek naar Porto-Prajo Hedenochtend om 8.IS uur peilde dc ,Snip" 1.850 van Port-Ktienne. Uit deze peiling blijkt, dat Hondong en Van Balkorn den overkeek van het veste- land van Afrika naar Porto-Prajo iets Zui delijker neruen dan oorspronkelijk was ge dacht. Port Etienne ligt op ongeveer twee derde in de route Casa Blanca— Porto-Prajo, op het uiterste Westelijke punt van Noord- West-Afrika. Verwacht was, dat de vliegers van dit punt af, rechtstreeks naar Porto-Prajo zou ten oversteken, hetgeen thans zeer waar schijnlijk, in verband met de ontvangen vee rb'e rich ten, iets Zuidelijker gebeurt. Volgens de ontvangen berichten, is aan boord alles goed en mag worden verwacht, dat dp „Snip" hedenmiddag tusschen 1 en 2 ïr te Porto Prajo zal aankomen. De radio-dienst aan boord De vlucht van de „Snip" schijnt in ver gelijking \ooral met den eersten dag, zeer voorspoedig te gaan. Niet alleen, dat het weer zeer gunstig is, zoodat Van der Molen niet steeds om weerberichten behoeft te ragen, maar hij blijkt zelfs tijd te hebben, m met de radio-amaleun» in Nederland te erken. Dat is het o.ogenblik, waarop 270 Nedei*- landtfche radio-amateurs hebben gewacht. Het is 5 minuten voor half 5 in den och tend als Van der V.olen de mededeeling doet, dat hij nu tijd heeft voor de amateurs. In de aether blijkt, hoe velen van deze ■adio-enthousiasteu op dit moment hebben jewacht Een groot aantal begint de „Snip" aan te roepen, doch de „Snip" hoort hen niet en Van der Molen zegt na korten tijd, tot zijn landgenoot en: „lk zal nog 5 minuten naar de amateurs luisteren''. Hoe er ook gezwoogd wordt, de amateurs- wand blijkt dicht te zitten, zoodat er geen verbinding tusschen de „Snip" en de ama teurs tot stand komt. Om kwart voor 5 deelt de „Snip" mede: ,Wij zijn halfweg tusschen Casa Blanca m Villa Cisneros. Het weer is goed. De ,Snip"' vliegt over den Atlantischen Oceaan langs de Afrikaansche kust en beneden onder het vliegtuig varen schepen". Van der Molen vraagt, welk schip onder hen vaart en even later roept hij na elkaar dv beid? Engelsche schepen af. Tc 6.3? uur (A. T.) krijgen wij voor liei eerst sinds langen tijd eer. positieve melding van de „Snip": „Passeerden zoo juist Villa Cisneros". Van der Molen vertelt, dat het nog don ker is, en dat de mécanicien Stolk ligt te slapen. Om 6.55 uur wordt Port. Etienne weer aan geroepen. De signalen van de „Snip" blij ven buitengewoon constant. Te half elf (A. T.) bevond de „Snip" zich 350 K.M. ten N.O. van Boa Vista. De vlucht gaat zeer voorspoedig. Op het oogenblik 12.05 uur (A. T.) is de „Snip" boven Porto-Prajo, het eindpunt van dc tweede etappe van de Kerstvlucht naar dc West. Het toestel kan elk cogen- blik landen. Het tienduizendste schip te Rotterdam Sedert 1931 is dit niet meer gebeurd Het is algemeen bekend, dat de haven van Rotterdam zeer zwaar onder de crisis ge leden heeft. Sedert 1930 is elk jaar het aan tal binnengekomen zeeschepen verminderd totdat het in 1932 voor 't eerst beneden de 10.000 daalde. In het groote crisisjaar 1931 kwam liet tienduizendste zeeschip, het Engel sche s.s. Laurich, nog op 26 November de haven van Rotterdam binnen. Doch in de jaren 1932 en 1933 kon dit cijfer niet meer worden gehaald. In 193-1 is een kentering ingetreden. Het leek wel o'i, wat de aantallen betreft, de srhpepvaartbeweging in het geheelc Nieuwe Waterweggebied zich begon te herstellen. Op 11 October jl„ ongeveer een maand vroeger dan verleden jaar, voer het 10.900ste schip den Nieuwen Waterweg binnen en thans, o77 16 December, is voor het eerst sinds l!)3l ook veer het 10.000ste zeeschip de haven van Botterdam binnengekomen. Het was het Engelsche s.g. Don, hetwelk vaart in den geregehlen dienst on Coole. Stemmen deze betrekkelijk gunstige ver- keerscijfers tot tevredenheid, daar staat tegenover, dat de terugslag van de crisis op het havenverkeer nne zeer zwaar is- En vooral de landbouwpolitiek der Regeering en de Duitsehe betalingsmoeilijkheden doen niet verwachten, dat Rotterdam binnenkort van een zeer sterke opleving zal gaan profiteeren. BOOTTREIN JOH. v. OLDENBARNEVELDT De trein in aansluiting op liet m.s. „Johan v. Oldenbarneveldt" zal Dinsdagmorgen 10.20 van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen om 6.18 uur te Zevcnaar. 7.14 Arnhem, S uur Utrecht, 9.50 uur Den Haag s.s., 9 uur Amsterdam D.P. 19.15 Amsterdam C.S. en 9.31 Rotterdam Maas. Zware brand in een sigaren magazijn Te Haarlem heeft 's nachts een zware brand gewoed in perceel Konings straat 49^ waarin gevestigd is, liet siga renmagazijn van G. P., die boven de winkel woont. Het geheele perceel, dat twee verdiepingen hoog is, brandde uit. De winkelier, die alleen thuis was, werd omstreeks twee uur wakker door een dichte rook en yluchtte in nachtge waad over het dak naar de buren. Eenige voorbijgangers hadden inmiddels de brandweer gewaarschuwd, doch toen deze ter plaatse kwam, bleïk, dat het pand niet meer t? behouden was, daar hc-t vuur zich reeds door het geheele liuis -had verspreid. Dc vlammen sloegen hoog boven het dak uit en Joor de geweldige hitte sprongen eenige spiegelruiten van de winkels aan de overzijde van de smalle straat. Met zes stralen op de waterleiding werd het vuur bestreden. Het duurde enkeie uren voor het gevaar voor uitbreiding geweken was. Het 'geheele perceel, dat twee verdie pingen telde, is geheel uitgebrand. Om streeks vier uur kon de brandweer inruk ken doch 's morgens werd zij opnieuw ge waarschuwd. dat het dak van het naast hel uitgebrande huis gelegen perceel, waarin een winkel in uurwerken van den heer Bouman is gevestigd, in brand stond. Dit brandje was spoedig gebluscht, doch het dak verbrandde grootendeels en de winkel kreeg groote waterschade. Bij het onderzoek naar de oorzaak van den brand, is gebleken, dat het vuur ont staan is in de kamer achter de sigaren winkel, waar niet gestookt werd. Wel brand de er in den winkel een kachteltje. Huis en inventaris waren verzekerd. De sigaren winkelier is voorloopig op het politiebureau vastgehouden. Een Kerk ingestort Twee zwaar gewonden Te St. Michielsgestel is Zondagmorgen 10 uur toen de Hoogmis in do R. K. St. Michaëlkerk zou beginnen, juist op het moment, dat de dienstdoende gees telijke, Pater AaJbers, de plechtigheid zou aanvangen, een deel van het gewelf, boven liet zangkoor, naar beneden ge stort. De organist, de 51-jarige heer Jans sen, hoofd eener school, werd zwaar ge wond door het neervallend puin en is in ernstigen toestand, op last van eenige doktoren, naar het St Joan de Deo- ziekenhuis te Den Bosch vervoerd. De heer A. Kaptcijns, een der zangers, werd eveneens ernstig gewond. Na in liet ziekenhuis te zijn verbonden kon hij naar zijn woning te St. Michielsgestel worden vervoerd. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. In de kerk en vooral bij liet koor ontstond een ontzetlende paniek onder de aanwezi gen. De kerk was in een dichte stofwolk gehuld. Geleidelijk drong de menigte naai de uitgang. Slechts éér. politieman was bij het ongeluk in de kerk aanwezig. Hij had de grootste moeite het volk eenigszins te bedwingen en ongelukken te voorkomen. Verscheidene menschen werden onder den voet geloopcn. Zij zijn er echter zonder ern stig onheil afgekomen. Od last van den pastoor werd het kerkgebouw ontruimd, terwijl de diensten moesten worden afge last. De burgemeester de heer Scheltus, heeft onmiddellijk beslag gelegd op het gebouw en den Officier van Justitie te Den Bosch, Mr. Dubois, gewaarschuwd. Deze was spoe dig ter plaatse. De politie werd last gegeven niemand tot het gebouw toe te laten. Latei- is het beslag beperkt tot de koorruimte. De kerk is slechts drie jaar oud. Naar verluidt, zou op de plek. waar thans gat van vier vierkante meter in het plafond is gekomen, reeds geruimen tijd een scheur te zien zijn geweest Ook de toren eenigszins uit het lood gezakt De bevolking meent, dat dit zou te wijten zijn aan de omstandigheid, dat de kerk op een zeer drassigen bodem is gebouwd, en de betonnen palen, die onder het gebouw zijn aangebracht, niet voldoende sterk zou den zijn, om het bouwwerk te schragen. Een en ander zal natuurlijk een punt van nader onderzoek moeten uitmaken. Boven het koor is een geweldige verwoes ting aangericht. Door vallend gesteente is het groote orgel geheel verpletterd en tot gruis geslagen. Verschillende banken er versieringen zijn vernield. De schade za! dan ook zeer aanzienlijk zijn. De politie heeft de zaak in onderzoek. DEN HAAG Ontslagen bij de MET 1 JANUARI 70 MAN Reeds eerder is gemeld, dat per 1 Jan. 1935 van het H.T.M. personeel een belangrijk aantal zou worden ontslagen. Het staat thans vast, dat met ingang van genoemd «i datum 70 man uit dc Arbeidsreserve zulh-.i worden ontslagen. Hun plaatsen zullen wor den ingenomen door 70 man van het vaste personeel. Ook bij de afdeeling Weg er. Werken zullen tien mavi worden ontslagen. Brutale inbraak te Gouda. De brandkast geplunderd Een brutale inbraak is Zondag avond tijdens afwezigheid van de be woners gepleegd ten huize van den lieer Sluyter aan de Boelekade te Gou da waar hij bij zijn woning de was- scherij De Volharding drijft. Het alleeen wonende echtpaar was Zondagmiddag om half vier per auto ver trokken cm als gewoonlijk een uitstapje naar Rotterdam te maken en keerde te. c.a. half tien in de woning terug. Direct bij de thuiskomst werd ontdekt, dat tij dens de afwezigheid ongenoode gasten op bezoek waren geweest, want overal stonden kasten en laden open. Uiteraard keek de heer Sluijter direct naar de brandkast en daarbij bleek, dat de geheele inhoud, bestaande uit 13U0 gulden aan bankpapiei en een aantal incouran'e effecten ter waarde van 6 a 7.000 gulden was verdwenen. Het grondige onderzoek gaf er een beeld van hoe de inbraak is geschied. De daders zijn zeer waarschijnlijk met be hulp van valsche sleutels binnengedrongen in de naast de woning gelegen garage, wel ke van een eenvoudig slot is voorzien. Toen zij eenmaal'binnen waren konden zij gejnak kelijk doordringen, via de garage toch kre gen zij door een niet gesloten deur toe gang tot liet geheele huis. De inbrekers heb ben vóór alles in de woning alle gordijnen gesloten. Vervolgens werd het huis grondig doorzocht. Beneden hebben zij alle laden en kasten zorgvuldig geopend en doorzocht. Boven kreeg <'e slaapkamer een beun en ook daar werd de inboedel nauwgezet door zocht. De bedden werden geheel overhoop gehaald en de linnenkast met laden en doosjes werd van onder tot boven nage speurd. Geld werd echter nergens gevonden en blijkbaar was het hierom alleen te doen, want verder wordt niets vermist. Gelukki ger waren de daders in een der beneden kamers. waar de brandkast staat. Erg moei lijk om deze te openen, is het hun niet ge vallen. daar de kast van primitief maaksel is. Zij is aan den buitenkant bij bet slot opengeknipt, dat. eenmaal blootgelegd, een voudig uitgenomen js en toen lag de be langrijke buit voor het grijpen. Alles wat er aan geld en waaide in zat, is meege- IIet vermoeden bestaat, dat de onbeken den Zondagavond tusschen 8 en half 9 ge- opercerd hebben. Op dat tijdstip zag een j buurvrouw, dat het raam aan> de straatzijde opengeschoven werd, maar daar zij niet wist. dat de bewoners afwezig waren, schonk zij er geen aandacht aan. Door dit raam of door de garage ziin de Inbrekers on een oogenblik dat het stil Was op de Boelekade. vertrokken. De manier waarop de inbraak is geploegd, wekt de veronderstelling dat hier personen aan het werk zijn geweest, die het doen en laten van het echtpaar goed bestudeerd hadden en ermede bekend zi.in geweest, dat liet gewoonte is Zondagsmid dags uit de stad te gaan. Daarvan op. dc hoogte zijnde hebben zij op hun gemak hun slag kunnen slaan. De heer Sluijter is niet tegen inbraak verzekerd. Meestal heeft hii niet zooveel geld in huis, maar daar er kwi tanties betaald moesten worden, had hij juist Vriidag geld van de bank gehaald. De politie heeft Zondagavond onder lei ding van inspecteur D. L. van Hoorn een onderzoek ingesteld, dat vandaag zou wor den voortgezet. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Bli 1 De tocht van dc „Snip". Het s.s. „Amsterdam" heeft op dc Atlantische Oceaan een Japansch schip in nood bijgestaan. Een onderhoud met den kapitein. Blz. 2 Abessynië en Italië wenden zich beide tot den Volkenbond in verband met dc bloedige conflicten aan hun grenzen. Nieuwe moordaanslag op een sovjet-leider, thans Schuschnigg en Gömbös tclegrafeeren aan Mussolini. Incident met een Engelsch politic-officier in Saar brikken. de Chr. Korfbal- Blz. 5 De jaarvergadering x Vrouw in vlammen HET GEVAARLIJKE THEELICHTJE Men meldt ons uit Den Haag: Zondagavond was de 24-jarige juffrouw J. \.VV. geb. L, wonende aan de Gabriël Metzuy- straat te Den Haag, bezig met het vullen van een theelichtje met petroleum. Zij morste hierbij en op hetzelfde moment vloog de pe troleum in brand, waarbij ook de kleeren van de juffrouw vlam vatten. Op haar hulpge roep kwam haar man toegesneld, die op het i.rapportaal probeerde de kleeren te blusschen. Hierbij struikelde het tweetal en viel van de trap. Dit liep weliswaar nog goed af, doch de kleeren van de juffrouw brandden nog steeds. £ij liep naar buiten, waar door voorbijgangers het vuur gedoofd werd. Mej. v. W- bekwam ernstige brandwonden. Zij werd door den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebradit. Haar toestand is levensgevaarlijk. De scheepsramp van de „Victoria Maru". Kapitein en radio-telegrafist vertellen Te Rotterdam is aangekomen het s.s. „Amsterdam" van de American Petroleum Comp. Dit schip heeft op zijn reis van Aruba naar Rotterdam op den Atlantischen Oceaan nood seinen opgevangen van het Japan- sche s.s. „Victoria Maru", dat van V elzen op weg was naar Philiadel- phia, geladen met piekijzer. T '°ns het hevige noodweer op den Oceaan was van de Victoria Maru de brug ver pletterd, waarbij de kapitein en de eerste stuurman gedood zijn. De der de stuurman verdronk en zeven leden van de bemanning bekwamen won den. De „Amsterdam" een tank boot was de eerste, die bij het on geluksschip aanwezig was en bege leidde het naar Falmouth. Tiet laat ste stukje van de reis naar deze noodhaven heeft de „Zwarte Zee" van L. Smit en Co., do „Victoria Maru" begeleid, zoodat de „Amster dam" door kon varen naar Rotter dam. Dc reorganisatievoorstellen der Ned. Handel Mij. zijn door de vergadering van aandeelhouders met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Het nationale karakter der Mij. wordt door de nieuwe aandeelenemissie niet geschaad. In een onderhoud vertelden de kapitein van de „Amsterdam", de heer C. Wijkers, en de marconist, de heer P. H. Lammers, het volgende: De „Amsterdam" vertrok op 26 November, geladen met naphta, petroleum cn gasolie van Aruba. liet weer was aanvankelijk goed. Toen men op 29 November de Carai- bische Zee uitkwam en den Oceaan opvoer, werd het weer steeds slechter. Vele dagen achtereen vermeldt het dag boek van den kapitein: hooge deining, zwaar stampend schip, veel water overkomen". Een reddingboot verpletterd Op 5 December kwam er „hevig storm weer". Het schip werkte zwaar, en er was een „verstopte" lucht, met hevigen regen. Zoo bleef het op 6 en 7 December; en ook op S December toen de overkomende golven een reddingboot van de „Amsterdam" ver pletterden. Op 9 December om 22 uur 5 Greenwichtijd ving de marconist noodsei nen op van de „Voctoria Maru". Hij ant woordde maar dat had geen resultaat. De „Victoria Maru" bleef om hulp seinen en bleek het antwoord niet te hebben ontvan gen. Een goed uur later eehtpr, kwam ant woord van den „Japanner". Deze gaf zijn positie op. een honderd mijl ten Noorden van de „Amsterdam". Voorts gaf de „Japan ner" op, dat de kapitein, de eerste en derde stuurman waren omgekomen en dat zeven leden van de bemanning gewond waren. Ook de radio-installatie bleek niet op volle kracht te werken. Het ongeluk op den „Japanner" was ge beurd op 6 Der. 's avonds. Eerst op 9 Dec. kreeg de „Amsterdam" verbinding mot het schip;.De tusschen liggende dagen heeft de Victoria Maru dus hulpeloos rondgezworven op dc woedende golven. Op 10 Dec. kreeg men de boot in zicht Direct werden toen op de „Amsterdam" de reddingbooten klaargemaakt. De „Japanner" had zijn eigen booten in bet noodweer verspeeld en het schip, dat ge- ruimen tijd stuurloos was geweesl, werd toen de „Amsterdam" erbij kwam, vanuit de machinekamer gestuurd. Toen de „Zwarte Zee" het begeleiden van den „Japanner" had overgenomen, verander de de .„Amsterdam" haar koers en ging di rect op Rotterdam aan. EEN VERKEERSTOREN GERAMD Op den nieuwen Rijksweg te Delft is Zon dagochtend omstreeks 4 uur een uit Rotter dam komende luxe auto met groote sne'heid gereden tegen den verkeerstoren nabij de Bras serskade. Het zware ijzeren voorwerp werd van zijn coetetuk gen r en ruim 30 M weggeslingerd. De auto werd zwaar beschadigd. De inzitten den hebben geen lethel bekomen. Drankge- prmk zou niet vreemd zijn aan deze botsing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1