Jliruuir £ri hsrtjt (jTmiraitt Dagelijks verschijnt nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken Nu is het tijd! Winterhulp N.V. HOUTHANDEL V.HJ, VAN SGHiJNDEL CO BINNENLAND. Last van Uw zenuwen? abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekeiijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'ft cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 15 DECEMBER 1934 15e Jaargang 9t>bertentirprij)tn: Van 1 tot 5 regels1.17'/* Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meerf 0-45 Handelsadvertentiën per regel f 0.17'/> Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 NO. 5352 Van Kerstmis scheidt ons nog een enkele week. Sla nu Uw slag! Ge weet enkele adressen, waar nog altijd de neutrale pers de tafel ontsiert. Zorg dat daar een proefnummer van ons blad komt. En ga er 's avonds even op uit om te hooren, niet OF, maar DAT de krant voldoet. Want dat staat vooraf vast, DAT U SLAAGT! En als U dan vertelt: tot 31 December gratis lezen met inbegrip van het fraai uitgevoerde Kerstnummer, dan is de slag zóó GEWONNEN! U weet het: de prijs is 18 cent per week, goedkooper dagblad is er niet en voor die 18 cent voorzien we heel het gezin ruim van lectuur. Per kwartaal is de prijs 2.35. Uw premie 'n fraai luxe-gebruiksvoorwerp staat klaar, alsmede fraaie boeken. Adres voor opgave nieuwe abonné's: Breestraat 123, Leiden. AFD. PROPAGANDADIENST Even noodzakelijk als vroeger Wie in de loop van dit jaar een be zoek aan de provincie Groningen bracht en b.v. de landbouwdorpen t^n noorden en zuiden van de provinciale hoofdstad doorkruiste, stond telkens verbaasd over de weelde, welke daar blijkbaar heerscht. De eene villa rijt zich aan de anderede vele nieuwe boerenhofsteden glanzen in de zon; de tuinen zijn onbe rispelijk aangelegd en onderhouden; de welvaart schittert u van alle kanten tegen. Tevergeefs zoekt uw oog naar huizen en hofsteden, waarvan de stee- nen vergrauwd, de verf verkleurd .en het dak verweerd isnaar leeken-schat- ting staat er geen huis ouder dan twee jaar. Er zullen ook wel andere streken in deze provincie zijn. Naast de luxe, aan de keurig onderhouden straat of mac- adamweg vindt ge misschien achteraf heel wat anders. Maar opvallend is in menige streek de welvaart zeker; en deze indruk wordt bevestigd door het feit, dat men in menige plaats geen werkloosheid kent en dat in andere ge meenten de werkloosheid direct opge heven zou zijn, indien elke boer, die nu meer dan gewenscht is vaak, op de arbeidskrachten bezuinigt, één man meer in diens£ nam. In hoeverre dit verschijnsel in ver band staat en consekwenties met zich brengen kan ten aanzien voor de land bouwsteun blijve hier onbesproken. Het is geen ontdekking, welke we hier publiceeren en de regeering zal dus wel weten wat ze doet. Echter, tegenover de welvaart welke u in heele streken van deze provincie tegenstraalt, staat de bittere armoede, welke elders geleden wordt en u her innert aan de jaren, toen men in win tertijd aan een arbeidersgezin een groote weldaad bewees, als men er een korf aardappels, een zak turf en een stuk spek bracht. Aan die tijd kan ieder onzer, die de vijftig gepasseerd is, heugenis hebben; omdat de zwarte honger overal rond waarde en er wel ingegrepen werd, wanneer de hongerdood dreigde, doch in 't algemeen de nood al zeer hoog ge stegen moest zijn, voor hulp geboden werd. Armenzorg wms immers meer politiemaatregel dén filantropie oi Christelijke barmhartigheid. Aan die tijd herinnerde Joh. Bree- voort onlangs in een artikel in 't week blad „Timotheus", waarin zij verhaalde van de arbeid van Ds. O. G. Heldring. De aardappel was in ons land de broodboom geworden, zooals de rijst het was voor den Javaan. Toen brak in 1845 de aardappelziekte uit. In één nacht waren alle velden zwart. Ds. Heldring schreef een bro chure om het volk tot bekeering te roepen. „De nood en de hulp der armen, in betrekking tot den arbeid, de weelde en het medelijden." Gedachtig aan de spreuk: „Als de armen de armen helpen, lachen de en gelen in den hemel", drong hij aan tct onderling hulpbetoon, wekte de rijken op' tot werkverschaffing, drong bij de gemeentebesturen aan om buitengewoon werk te laten verrichten. De oproep bleef niet onbeantwoord. Er ging een roering van medelijden door ons volk en veel hulp werd gebo den. Maar nochtans bleven de winters van 1845 en 1846 ontzettend. En, het is eigenaardig. Thans leest men, vooral in een deel der pers, over de vreeselijke nood welke in de rijke Betuwe heerscht. In 1846 was het niet anders. Wij citeeren: „De heele bevolking lag verdeeld in twee klassen: „rijke grondbezitters en arme daglooners". Dorpen, nauwelijks 600 bunders groot, waren eigendom van rijke landlieden: 2000 inwoners bezaten voor tweederden niets anders dan stroohutten, tegen de dijk opgesla gen, niet eens gevrijwaard voor de woedende golven der opstuwende rivie ren." De meeste armen waren niet arm door eigen schuld. Velen wilden graag werken, al was het voor zes stuivers daags. Het was meedoogenloos, hen te laten in hun bitter lot. Vond Heldrings stem weerklank, begon hij zelf middelen tot verbetering uit te denken: binnen- en buitenlandsche kolonisatieer waren ook mensehen, die' Heldring scholden voor opruier tegen de regeering en de bezittende klasse. Maar deze moedige apostel der liefde werkte dóór. Met woord en daad. In Tafereelen uit de holen der zonde en ellende beschreef hy uitvoerig de schrikkelijke nood en de misstanden. In „Noodkreet over belasting op het gemaal en de hooge prijs van 't brood", toonde hy aan, dat de arme, die 45 ets. per dag verdiende, pl.m. twintig gulden per jaar moest offeren door de aller- noodlottigste belasting op de voedings middelen De boeren héllelde hij, die in deze zware tijd „de varkens met brood- koorn voerden om belasting te ont gaan". Hemmen met nauwelijks 150 zielen bracht jaarlijks 500.a 600.be lasting op op het graanWij klagen nu. Maar dat was iets erger! „Bezig de volksramp niet tot winst", riep Hel dring de regeering toe: „Keer, ach keer weer op uw weg! Wie anders dan de arme weduwe betaalt de belasting op het roggebrood?" We geven geen exegese op dit citaat. We vragen wel overweging in deze tij den, ook in verband met allerlei crisis maatregelen. Toch moeten we een dubbele opmer king maken. Het was tot voor korte tyd regel in de roode pers om te schrijven, dat re geering en werkgevers de crisis aan grepen om de loonen te drukken en het levenspeil te verlagen. Let er wel op: nadrukkelijk werd verzekerd, dat de malaisé een mooi voorwendsel was en uitstekend misbruikt kon worden in de strijd tegen de arbeidersklasse. Gelukkig, daarin komt eenige kente ring. Ons trof ten minste een passage in de toelichting op het gemeenteraads program der S.D.A.P. voor de komende verkiezingen. Daarin werd gewezen op de ernstige aantasting der gemeente lijke autonomie, maar ook ontkend, dat dit alles uit economische noodzaak geschiedt. Het woordje alles was onderstreept. Erkend wordt dus, dat er in sommige of vele gevallen wel economische nood zaak is. En wanneer dat geldt ten aan zien van de gemeentelijke autonomie, dan zal het ook wel gelden voor andere maatregelen, welke op economische noodzaak gebaseerd zijn. Trouwens, in theorie wordt dit b.v. voor loonverlaging reeds lang toegege ven, al zoekt men in de praktijk zich steeds weer aan de verantwoordelijk heid te onttrekken. Komt er aan die zijde verandering in de denkbeeldenaan de andere kant mag ook een waarschuwend woord ge hoord worden. Wat in 1845 mogelijk was, is ook nu nog mogelijk; d. w. z. dat al te spoedig gesproken wordt van economische noodzakelijkheid. Of, om het anders te zeggenvan de arbeiders mag niet geëischt worden, dat zij met elke loon wijziging accoord gaan op grond van de eenvoudige mededeeiing de bedrijf stóestanden vorderen het. Ook hier is misbruik mogelijk. De geschiedenis is ook in dit-opzicht leerzaam. We hebben onlangs gewezen op de gunstige houding, welke de boek- drukkerspartoons een halve eeuw gele den reeds aannamen tegenover de ge zellen in hun bedrijvenmaar het kwam wellicht vaker voor, dat werkgevers denk aan de Betuwsche boeren met de hand op het hart verklaarden, dal elke loonsverhooging het bedrijf te gronde zou richten; terwijl later hel omgekeerde bleek. Daar moeten zij, die nu zoo gereede- lijk aandringen op verlaging vari de loonfactor en van de steunverleenmg ook rekening mee houden. i Men kan dankbaar zijn over hetgeen geschiedt ten behoeve van werkloozen. Niet alleen dat een aanzienlijke uitkeé- ring in geld bijna overal wordt gege ven daar komen nog, allerlei emolu menten bij: huurtoeslag, kolenbon, goedkoope of gratis groenten, goed- koope margarine (kan wellicht nóg goedkooper), vleesch m blik voor zeer billijke prijs. Over de kwaliteit van dat laatste moet men niet te veel klagen. In een behoorlijke gemeente gold de regel, dal een blik, waarop eenige critiek moge lijk was, zonder kosten geruild mocht worden. In drie maanden tijds kwamen twee blikken terug; het eene feitelijk nog ten onrechte. Naast deze overheidshulp staat aller lei particuliere liefdadigheid; we spra ken er nog pas óver. Daarnaast wordt nog weer andere hulp verleend. We lazen dezer dagen b.v., hoe de Enschedesche middenstand, onder aan voering van de slagers, een plan de campagne klaar heeft, volgens welk plan aan de arme ondervoede behoefti- gen van Enschede, in de komende win ter krachtige vleeschsoep verstrekt zal worden. Wij vernamen, hoe door voor beeldige samenwerking, de ingedriën- ten als groenten, rijst, erwten e. d. toe gezegd zijn en dat de gemeente En schede de ruimte en de middelen ter bereiding van een en ander beschik baar stelde. De slagers zullen het voornaamste, het vleesch geven en verder voor de bereiding zorg dragen. De kosten, welke de Vereeniging Enschedesche Slagers daarvoor moeten maken, wor den bestreden uit middelen, die anders voor feestvieren gebruikt werden. We vermoeden zoo, neen, we weten positief, hoe de Enschedesche midden stand, de slagers niet het minst, lijden onder de crisis. Maar men vergeet zijn medeburgers niet. Het is heerlijk en lofwaardig. Nood leert geven. Doch, waar dit alles geschiedt, is ook het be wijs geleverd, hoe groot de nood van onze tijd in menig gezin is. We behoe ven daar niet verder over uit te wijden; wie om zich lieen ziet en wil zien, heeft geen nadere inlichtingen noodig. Maar wij moesten, nu de Kerstdagen in zicht zijn, en in menig gezin een extra-gave zoo heerlijk te pas komt, deze dingen nogmaals voor de consciën tie van ons Christenvolk leggen. God heeft den blij moedigen gever lief! HUURVERLAGING EN WERK LOOZEN Voor cle met rijksvoorschot gebouwde wo ningen is de huurverlaging nu in volle gang. Van de 600.000 woningen in den lan de met rijksvoorschot gebouwd zijn nu meer dan honderdduizend woningen in de Verlaging betrokken en de regeering heef! aangekondigd, dat zij op de begrooting voor 1935 weer anderhalf millioen gulden be schikbaar zal stellen voor verdere verlaging Het streven naar lager levenspeil, dus ook naar lagere huren wordt daardoor dus wel openbaar. Arbeiders, die werk hebben, profiteeren ten vol le van de verlaging der huren. Hoe zit dat evenwel met werkloozen? Volgens de geldende regeling kunnen werkloozen huurtoeslag krijgen, tot twee- HOOFDKANTOOR ÜPS' ."".PLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ WSSAÜHAVEN 80EREGAT derde van het meerderde boven f 3.50 tot een maximum van f 3. Wanneer nu de huur van een woning, bewoond door een werklooze verlaagd wordt met b.v. negentig cent, dan trekt de ge meente, welke die toeslag op de huur ver leent van die verlaging weer tweederde, dus zestig cent af, zoodat de man dan slechts dertig cent huurverlaging krijgt De ge meente profiteert er dus van, en men zou zelfs kunnen zeggen, dat de huren van de woningen van werkloozen dan met twee derde der verlaging worden verhoogd. Daar de grootteder, verlaging zeer varieert, en soms vijftien cent' per week bedraagt, het kunnen1 gebeuren, dat een werkjöoze van de maatregel der regeering slecbts pro fiteert met vijf cent minder huur per week. (Het gebeurt oök, dat een werklooze goed kooper faat, wonen en dan een gelijke ver laging \an steun krijgt, zoodat hij wei on kosten maakt, maar er niets op vooruit gaat) Vanuii Utrecht is deze kwestie reeds on der de aandacht gebracht der z.g. contact commissie, welke den Minister van Sociale Zaken altijd adviseert over zaken, de steun regeling betreffende. Het zal niet zoo gemakkelijk zijn om deze zaak op te lossen, maar toch is het voor een ieder duidelijk, dat dit nimmer de be doeiing van de rijksregeering geweest kan zijn, die met haar maatregelen toch juist streeft naar verlaging van het levenspeil, naar aanpassing. En juist voor de werk loozen zijn de huren veel te hoog, zoodat vertrouwd mag worden, dat toch een mid del zal worden gevonden om de eigenaar digheid, welke wij hierboven signaleerden, weg te nemen. DE KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN Naar wij vernemen zal de jaar- lijksche lijst van Koninklijke onderscheidin gen. die dit aar op 31 Augustus in verband met de sterfgevallen in het Koninklijk.Huis was achterwege aebleven, op Oudejaarsdag venscbijnen. Het A N.W.B.-momiment Overdracht en onthulling Hedenmiddag, tè half drie had in tegen woordigheid van stedelijke autoriteiten de overdracht err onthulling plaats van het mo nument, dat als huldeblijk van het Neder landsche volk aan de A.N.W.B. is aang den bij diens, gouden jubileum. Dit monument, waarvan de oprichting mogelijk werd. gemaakt door de bijdragen van een zeer groot aantal landgenooten uit alle kringen, der maatschappij, die daar mede wilden doen blijken van hun waardee- ring voor het mooie werk, dat de A.N.W.B. in zoo ruime mate ook in het algemeen be lang verricht, is. geplaatst tc Amsterdam, aan het einde van het midden-plantsoen van de Noorder-Amstellaan bij de Haringvliet- straat en bij de brug naar de Apollolaan, welke door het groote gebeeldhouwde paard van Hildo Krop wordt gekroond. In overleg met het Gemeentebestuur van 'Amsterdam, dat het benoodigde terrein af stond en vrijdom van precario-belasting ver leende, is voor het monument deze plek ge kozen, aan een der ruime, grootsch opgevat te verkeerswegen in dit mooie, aantrekkelij ke nieuwe gedeelte van de steeds zich ver jongende stad. De voorzitter van het Comité voor het huldeblijk, dr. M. de Hartogh, droeg met een 'korte toespraak het monument over aan de A.N.W.B., die het bij monde van den voor zitter, den heer Edo Bergsma, aanvaardde. Deze schetste daarbij het Bondswerk, dat een voortdurende strijd is. Maar aangenaam doet het aan, dat hoog en laag, rijk en arm, en alle godsdienstige gezindten in de A.N.W.B. vertegenwoordigd zijn. Uitermate dankbaar is de A.N.W.B. voor de hulde op deze wijze het Bondswerk ge bracht Dank brengt spr. aan allen die. hier toe hebben medegewerkt. Hierop volgde de onthulling, onder groote belangstelling van het publiek. Het gedenkteeken heeft de vorm van een monumentalen zon newijzer. Op een grondplaat van natuursteen is een bol van bronzen stangen geplaatst en om de as van dezen bol is een plaat aan gebracht, die den zonnetijd aangeeft De on regelmatige tijdaanwijzing van den zonne wijzer wordt op de plaat door het aanbren gen van schaalverdeelingen gecorrigeerd, zoodat ieder den juisten tijd zal kunnen af lezen. Op den aecjuator-ring staat in bronzen letters dc opdracht: „Het Nederlandsche Volk aan den A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland, 1883—1933". Wegens vertraging in de aflevering der onderdeelen kon pas heden de onthulling plaats vinden. Om het monument heen is een bestrating van flagstones gemaakt. Met het plantsoen als achtergrond maakt dit A.N.W.B.-gedenk- têeken, dat geheel afwijkt van hetgeen Am sterdam aan monumentep bezit, een goed effect te midden van de moderne bebouwing in dit nieuwe, ruime stadsgedeelte. De Saarpolitie Geen menschen meer noodig Nu een internationale troepenmacht naar de Saar gaat, wordt van de verdere verster king der Saar-politie door individueele recru tpori'ig afgezien. Zooals men weet kon van uit Nederland ongeveer 30 man gaan. Deze uitzending welke niet verward moet wor- len met de zending van de mariniers naar •liet Sa ar gebied gaat derhalve niet door. HET GRONDSLAGEN-ONTWERP VAN Weinig instemming bij de Onderwijsraad De minister van Onderwijs heeft gister in dc Tweede Kamer een en ander mede gedeeld over zijn „Grondslagen-ontwerp" en het rapport van den Onderwijsraad daar over. Dit laatste zou een nog al lijvig stuk werk zijn. We meenen te weten, dat in deze laatste mededeeiing wel eenige overdrijving mag worden aangenomen, indien men rekening houdt' niet den aard van het onderwerp waarover advies gevraagd is. De minister' was ongeveer een jaar het bewind, toen zijn „Grondslagen" vol doende waren overwogen om aan bet oor deel van den Onderwijsraad te worden on derworpen. Dat was in Mei j.l. Acht maan den later is 's Raads advies gekomen over deze zeer ingrijpende moeilijke materie, die wetenschappelijk en technisch moest wor den bekeken. Er is veel studie en overleg aan besteed en ook de noodige persoonlijke opoffering. Het „dikke" rapport valt nog al mee: 125 bladzijden en met de bijlagen 180. Zijn we wel ingelicht, dan hebben 's mi nlsters denkbeelden evenmin als inder tijd bij de mannen van het onderwijs bij den Onderwijsraad instemming gevon den. De voorstanders er van zijn zeer ge ring in getal en de critiek op het voorge stelde moet van dien aard zijn, dat aan algeheele omwerking moeilijk zal zijn te ontkomen, wil de minister eenige kans slagen behouden. De Spelling in Vlaanderen Meer vóörstanders dan tegenstanders van wijziging Eenigen tijd '.eden schreef de Zuid- nederlandsche Maatschappij voor Taai en Letterkunde te Leuven onder haar leden een ^ferendum uit in verband met de spellingkwe. ie. Slechts 95 van de 156 leden dienden tijdig hun ant woord in. Op de viaag o' zij principieel voor of tegen een wijziging van de thans gebruikte spelling zijn, antwoordden er 65 Voor en 2S tégen. Twee beantwoord den deze vraag niét. Verdei- vevklaar- den 4S léden zich voor de invoering van de spelling-Marchant, 44 tegen en stemden 3 blanco'. De derde vraag: Moet, Ln geval van definitieve toepas singen Nedeitlapc! van, de spel lingular- chant ook België vólgen om de eenheid van taai te handhaven? werd bevesti- tigend geantwoord door 69 leden en ontkennend door 24. Twee leden lieten de vraag onbeantwoord. Het Crisis-uitvoerbureau Zijn werk begonnen Men meldt ons, dat met ingang van heden he' Crisis-Uitvoerbureau een aanvang met zijn werkzaamheden heeft gemaakt. De regelingen van den uitvoer van schillende producten, welke tot nu toe door het Crisis In- en Uitverbureau werden gead ministreerd zullen met ingang van dien da turn door het Crisis Uitvoerbureau worden behandeld. Met ingang van hed zal het Crisis In- Uitvoerbureau heeten: Crisis Invoerbure Belanghebbenden dienen zich dus voor ken bovenbedoelde regelingen van den uit voer betre.fende. te wenden tot het Crisis Uitvoer Bureau, Mauritskade 55, 's-Graven- hage, telefoon 115970. STEUN AAN DEN TUINBOUW Nu een bedrag van f 2.500.000. Binnen enkele dagen zal de tweede uitkee- ring van de tuinbouw-steungelden plaats vin den. Eenigen tyd geleden zijn de eerste gelden over dit jaar uitgekeerd, tot een totaal bedrag van f 650.000: de tweede uitkeering zal f 2.S00.000 bedragen. Hierdoor zal dus de derde uitkeering, welke vermoedelijk in Januari a.s. plaats heeft plm. f 3 a f 4 millioen bedragen. Aan de diverse veilingen zyn de noodige maatregelen genomen, om zoodra de beschik king over de gelden is verkregen, deze ook aanstonds aan de tuinders uit te betalen. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Het „grondslagen-ontwerp" van minister Mar- ;hant heeft weinig instemming gevonden bij de Onderwijsraad. Blz. 2 Von Papen c j moord op Dollfuss cn over dc pro-Duitschc stem- Habicht Lord Rothcrmerc over ming in het Saargebicd. Sir John Simon over Engclands optreden in het belang van den vrede. Nieuw millioenen-schandaal in Frankrijk. Een Duitsche autobus rijdt door gesloten over- wegboomen cn wordt door een sneltrein vernield. Dertien dooden. Hitler rat in den trein. Dc Rotterdamsche politic is er in geslaagd de hand tc leggen op den vermoedelijken dader van den moordaanslag op Kaiendrecht. Dc Tweede Kamer heeft dc begrooting van Scciale Zaken aangenomen. Daarna kwam de bc- grooting van Ouderwijs aan de orde. Blz. 9 Dc „Snip" is vannacht om half één vertrokken voor de tocht naar West-Indië. Het Zondagsblad bevat o.m.: Meditatie. Nebo. vers van H. A. Goedhart. Twee regels uit de Lofzang van Zacherias, door P. v. R. Nieuwe kinderboeken, door P. J. Risseeuw. Kort verhaal: Zooals Vader, door G. Mulder. Waar gaan wij heen? door G. Sevensma- Themmen. Een volk gaat onder, door G. P. Klijn fslot). Dagboek van Pi:. Kort Verhaal-- Ouderliog Leidsma, door G. Williams. Jeugdrubriek. Kleüterkfantje. Clearing met Duitschland Ned. Bank gemachtigd tol dlsconteeren en beleenen van vorderingen Bij K. B. van 6 Doc. is goedgekeurd, dat de Nederlandsche Bank vorderingen, val lende onder of voortvloeiende uit regelingen, betreffende het betalingsverkeer tusschen Nederland en Duitschland, ddeoonteort of in beleening neemt, of tegen overdracht bij wijze van zekevheidëetelling van dergelijke vorderingen daarop voorechot verleent Gemengd Nieuws, De „Zwarte Zee" in nood? Verontrustende telegrammen Uit Coruua in Noord Spanje kwamen te legrammen, berichtende, dat de „Zwarte Zee", een sleepschip van L. Smit en Co.'s Intern. Sleepdienst, bij een poging, om het in nood verkeerend Japansche s.s. „Victoria Maroe" te hulp te komen, zelf in nood zou zijn geraakt. De commandobrug zou weg geslagen zijn, twee officieren zouden zijn verdronken en zeven manschappen zouden gewond zijn geworden. Dit bericht berust echter op foutief seinen^ een verwisseling van de namen der schepen. Het ongeluk is dus niet de Zwarte Zee", doch de „Victorie Maroe" overkomen. Het Nederlandsche schip is veilig en wel. Zooals we reeds meldden werd gisteren liet geheel gerestaureerde Stadhuis van Veerc officieel m gebruik genomen. Het servceren van de ihee door een Z --r-■- sclioonc V.l.n.r. oud-munster Terpstro. minister dc Wilde cn de heer Hvinh i -ter

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1