Een goeie gewoonte getrouw VRIJDAG 14 DECEMBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 6 i worden onze lezers ook dit jaar weer in de gelegenheid gesteld om vrienden en bekenden een gelukkig Nieuwjaar" toe te wenschen door middel van een Nieuwjaars-advertentie in de NIEUWE LEIDSCHE COURANT. Dit is niet alleen veel practischer doch ook veel voordeeliger dan het zenden van kaartjes, terwijl men boven dien de zekerheid heeft, dat niemand vergeten wordt, want de NIEUWE LEIDSCHE COURANT brengt Uw Nieuwjaarsgroet in de woningen van al Uw vrienden en bekenden. Schrijf Uw Nieuwjaarswensch eenmaal en laat LEIDSCHE COURANT de rest doen. de NIEUWE is dan overal Uw Nieuwjaarsgroet aanwezig. We hebben de prijs van deze Nieuwjaarsadvertenties zoo billijk mogelijk gesteld. Deze bedraagt voor een advertentie van 15 regels 0.50 58 regels 0.75 812 regels ƒ1.- De betaling is contant Advertenties kunnen worden opgegeven aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Breestraat 123, of aan de agenten en bezorgers. Abonné's buiten Leiden kunnen het bedrag per giro (Giro nummer 58936) of per postwissel opzenden of wel postzegels insluiten voor het verschuldigde bedrag. U kunt Uw Nieuwjaarsadvertentie reeds thans inzenden. HOE VROEGER HOE LIEVER! DE ADMINISTRATIE STADSNIEUWS Van het Stadhuis DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat J. van Leeuwen, te Oegstgeesit, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een verlof A voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein in perceel Beestenmarkt no. 30, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, li December 1934. Winkelsluiting Kerstmisdrukte Vanaf 18 December -tot en mei 24 Dec. a.s. (behalve des Zondags) mogen de winkels geopend blijven tot des avonds 10 uur. Het winkelpersoneel van 18 jaar of ouder mag gedurende die periode 11 uur per dag en 62 uren per week arbeid verrichten. Indien van deze bepaling gebruik wordt gemaakt, moet naast de Arbeidslijst een ge schrift hangen, waarop de werk- en rust tijden zijn aangegeven. De Leidsche Winkelstand Kraideniersb®drijf Matze. Het kruideniersbedrijf Matze, tot nu toe gevestigd in het perc-el Hoogewoerd 117 :s verhuisd naar Hoogewoerd 115. Dit betee- kent een prachtige verbetering. De firma Maize was tot op heden vrij nauw behuisd, maar ze heeft thans de beschikking over een zeer groote en ruime winkel, waarin de overvloed van artikelen heel wat beter tot hun recht komen. De nieuwe zaak is keu rig en hygiënisch ingericht met moderne machines en stofvrije vitrines. De verhui zing getuigt vap energie en doorzettings vermogen, vooral in dezen tijd en we wen schen de firma Matze met deze uitbreiding hartelijk geluk. Gemeentezaken Jaarwedden Burgemeester, Secre taris, Ontvanger, Wethouders. Het College van B. en W. ontving van Gedeputeerde Staten mededeeling, dat het in hun voornemen ligt om in plaats van do thans bestaande tijdelijke korting op de jaarwedden van den Burgemeester, den Secretaris en den Ontvanger van deze ge meente voor deze functionarissen een na deie salarisregeling te treffen. De wedden zijn thans als volgt geregeld: Burgemeester f 12000.—, Secretaris f 6500— 17500, Ontvanger f5500f6500, beide laut- sten resii. 4 tweejaarlijksohe verhoogingen van f250. Op deze salarissen wordt een tijdelijke korting toegepast van 5 pCt., voorzoover deze overschrijdt het bedrag, dat in verge lijking met het kalenderjaar 1931 wegens nieuw of verhoogd verhaal van pensioens bijdragen moet worden betaald. In aansluiting aan de in voorbereiding zijnde voorstellen inzake de herziening van de algemeene salarisregeling van het ge- nieentepersoneel geven B. en W. den Raad in overweging hun College te machtigen aan Gedeputeerde Staten r-ede te doelen, dat de Raad adviseert de jaarwedden van genoem de titularissen als volgt vast te stellen: Burgemeester flliOO Secretaris f6100— f7100 Ontvanger f5200f6200, beide laat sten Yesp. 4 tweejaariijksebe verhoogingen van f 250. Blijkens een schrijven van Gedepu teerde Staten, ligt vt in hun bedoeling de jaarwedde van oe Wethouders met ingang van 1 Januari 1935 opnieuw te regelen. De wedde bedraagt thans f 3.000. vermin- derd met een tijdelijke korting van 5 pCt., dus nette f2.850. In verband hiermede geven B. en don Raad in overweging hun College te machti g.m aan Gedeputeerde Staten mede te doe len, clat de Raad adviseert, de jaarwedde van de Wethouders in deze gemeente vast te stellen Oa f2.850. De gemeentelijke aankondigingen Nu sedert de I atste wijziging van het Reglement van Orde voor de vergaderingen van Uwen Rar.d het tor openbare kennis brengen van de Raadsvergaderingen alleen geschiedt door aanplakking ten Raadhuize aldus B. en W. aan den Raad is er aanleiding ook met betrekking tot andere aankondiging^, voorzoover bij wettelijk voorschrift niet anders is bepaald, in het al gemeen dezelfde wijze van afkondiging in te voeren. Aankondiging in het Leidsch Dagblad en aanplakking aan de gemeente zuilen kan dan voortaan achterwege blij ven. terwijl de afgekondigde verordeningen, evenals tot nog toe, in het Gemeenteblad zullen worden opgenomen en tegen beta ling van de daarvoor verschuldigde rechten op de secretarie der gemeente' verkrijgbaar zullen zijn. Teneinde tot deze vereenvoudiging, tevens bezuiniging, te geraken, zal de verordening van 20 Augustus 1863, bepalende de wijze van afkondiging der plaatselijke verordenin gen te Leiden, dienen te worden ingetrok ken en door een nieuwe verordening te wor den vervangen. Met het oog op de in verschillende wet- tén voorkomende bepaling, dat de publi caties krachtens die wetten „op de gebruike lijke wijze" moeten geschieden .is het ver der gewenscht, dat duidelijk wordt uitge sproken, wat in den vervolge de gebruike lijke wijze van afkondiging zal zijn. Ten aanzien van enkelp aankondigingen kan in verband met wettelijke voorschrift ten of om bijzondere redenen met de voor gestelde wijze van afkondiging niet worden volstaan. In die bijzondere gevallen zullen in de daarvoor in aanmerking komende couranten publicaties worden opgenomen, c.q. die publicaties worden aangeplakt op de daarvoor geëigende plaatsen. Wij denken hier aan de aankondigingen ingevolge de Woningwet en de Onteigeningswet, alsmede aan zak.cn, waaraan binnen korten termijn algemeene bekendhe-id moet worden gege ven, zooals het verzetten van markten, tij delijke verkeersafsluitingen enz. Verhuring van een perceel grond. Bij Raadsbesluit van 12 November j.l. werd aan B. en W. een crediet verleend voor den aanleg van een drietal voetbal velden achter de Lucas van Leydenstraat, zulks in verband met de omstandigheid, dat het. voetbalveld bij de Zijl, thans in bruik bij het Leidsch Crisiscomité, ter be schikking zal worden gesteld van de ver eeniging tot aanleg cn onderhoud van Volks tuinen „Ons Genoegen", die dat terrein op haar kosten zal inrichten tot volkstuintjes. De vereeniging 'S bereid een huurprijs te betalen van f 110.per H.A. en per jaar, overeenkomende met den prijs, waartegen zij het aangrenzende perceel heeft gepacht Met het oog op het in cultuur brengen van den grond, behoort de huur reeds thans in te gaan; de datum van het einde van de huur ware te stellen op ultimo Februari 1936, aangezien dan ook de liuur van be.- dop.id aangrenzend perceel afolopt. Naar bekend is, werd met het oog op de toeneming van liet aantal gevallen schoolverzuim, enige jaren geleden overge gaan tot d° instelling van een tweede Com missie tot Wering van Schoolverzuim. In tusschen is B. en W. gebleken, dat het aan tal gevallen, in 1929 bedragende 1228, in de daarop volgende jaren geleidelijk is ge daald tot 554 in 1933. In verband met deze omstandigheid, gevoegd bij de noodzaak tot bezuiniging hebben B. en W. in overweging genomen, terug te keer en» tot den vroegeren roestand, hetgeen zou kunnen geschieden door beide Commissies op te heffen ei vervangen door één Commissie, alsmede om liet aan de leden dier Commissie toe te ken nen presentiegeld te verlagen van f 75 tot f 50 per lid en per jaar. B. en W. hebben hieromtrent het oordee1 ingewonnen van de. beide Commissies tot Wering van Schoolverzuim, alsmede van de Commissie voor het Onderwijs. Met ver wijzing naar en op grond van de argumen ten. welke de voormelde Commissies dien aangaande in haar adviezen aanvoeren, kunnen B. en W. er zich mee vereenigen, dat, althans \oorloopig, niet wordt overge gaan tot de vervanging van beide Commis sies tot Wering van Schoolverzuim door één commissie, doch dat wordt volstaan met de vorenbedoelde verlaging der presen tiegelden en met de in die adviezen in over weging gegeven vermindering van de beloo ning van den secretaris van elke commissie tot f 150 per jaar. Indien de Raad hiermede accoord gaat, zullen deze maatregelen een besparing opleveren van pl.m. [650 per jaar. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN P. C. EN L. Zaterdagmiddag a.s. om twee uur speelt P. C. en L 1 haar derde nedcrlaagwedstrijd tegen A.R.V.A. (Ambtenaren Raad van Ar beid), op het V.V.S.-teirein. WAT WORDT ER GEDAAN VOOR DE I? Prachtig werk in het Leidsch Volkshuis Goed geslaagde en slagende Vakcursussen Ook ontspanning Wat wordt er in Leiden voor de jeugdige werkloozen gedaan? Bij sommigen duikt er misschien bij het stellen van deze vraag, er gens achter in het geheugen het vage be wustzijn op, dat zij wel eens gehoord hebben van allerlei vakcursusen, die, in 't bijzon der voor jeugdige werkloozen werden ge organiseerd, maar verder dan een vage herinnering zullen zij het wel niet brengen. Daarom is het goed de geheugenis van onze stadgenooten eens op te frisschen en even stil te staan bij het vele, dat op dit gtbied door het sub-comité voor ontwikkeling en ontspanning van het Crisis-Comité is en wordt tot stand gebracht. Eigenlijk is deze naam onjuist geworden. Het sub-comité heeft langzamerhand de vorm aangenomen van een bemiddelings-commissie tusschen het college van B. en W. en het Rijk en kan in dezen vorm sneller en doelmatiger, dus met meer succes, haar werk verrichten. Wat zij tot stand gebracht heeft is niet gering. Haar hoofdwerk bestaat in het organiseerett van vak-cursussen en zij geniet daarbij gast vrijheid in de zaaltjes van het Leidsche Volkshuis ende niet genoeg te waar- deeren medewerking van de directrice van het Volkshuis, mej. Ruth. Reeds in Maart '31 is met deze cursussen een aanvang gemaakt op verzoek van B. en W. Mej. Ruth ondervond daarbij de mede werking van den directeur van den dienst van Sociale Zaken, den heer Wijkmans. Aan het eind van hetzelfde jaar werd het Crisis- Comité opgericht en heeft het sub-comité voor ontwikkeling en ontspanning de taak van het organiseeren der vakcursussen over genomen. De cursussen bestonden aanvankelijk in schilderen, timmeren en metaalbewerking en reeds dadelijk was er animo voor, zoodat men er spoedig toe overgegaan is om het aantal uit te breiden en ook een cursus te openen voor electricien en voor huisvlijt, die zich eveneens in een flinke belangstelling mogen verheugen. De cursussen omvatten zoowel practijk als theorie, terwijl de cur sisten tevens onderwijs ontvangen in vak- teekenen en Nederlandsche taal Er is ook een cursus voor monteur, maar deze valt buiten de eigenlijke begrooting. Behalve deze permanente cursussen wor den telkens tijdelijke georganiseerd, die zich al ln een even groote belangstelling mogen verheugen. Zoo is er een cursus geweest voor het groot chauffeurs-examen met zeer goe de resultaten; een cursus in autogeen-las- schen. die wegens de groote toeloop in tweeën moest worden gesplitst; een cursus in Engelsche handelscorrespondentie, onder de bezielende leiding van den heer Vlie land, die zich er zoo voor geïnteresseerd heeft, dat hij thans nog enkele van de cur sisten bij zich aan huis voor een examen opleidt: een cursus voor exploisie-motoren voor de binnenvaart; terwijl het Leidsche Volkshuis ook een ontwikkelingsgroep en iskunde in het leven heeft roepen, en een schaak-cursus in voorberei ding is. Het spreekt vanzelf, dat voor de perma nente cursussen het onderwijs hoofdzakelijk individueel moet zijn. De deelnemers heb ben dikwijls een paar dagen arbeid. Er komen nieuwe bij. Er gaan oude af. Het is een vlottende bezockerskring. Maar in elk geval is het een verheugend verschijnsel, dat de deelnemers altijd weer graag terug komen De stemming op de cursussen is uitmun tend en dat verhoogt natuurlijk in niet ge ringe mate hun aantrekkelijkheid. Op 't oogenblik nemen ongeveer 110 werkloozen aan de cursussen deel. Het grootste contin gent is nog jong, maar er zijn toch ook verschillende ouderen onder. Ook voor hen is de deelname opengesteld. Onbekendheid met den aard der cursussen en dikwijls ook een zekere schroom houdt velen er van te rug er gebruik van te maken, maar als men eenmaal deze bezwaren overwonnen heeft cn in de gastvrijheid van het Volkshuis is binnengekomen, voelt men zich er volkomen thuis Er wordt hier prachtig werk verricht, waarvan men de invloed op het hart van vele jonge menschen niet mag onderschat ten. Het ledig gaan is zoo funest voor het moreel van den werkloozen. Hier vinden ze werk voor hun handen, nuttige bezigheid, waardoor ze naar lichaam en geest worden gesterkt. Behalve deze vakcursussen heeft het sub comité ook nog ander werk ter hand ge nomen. Zoo is er b.v. het sporterrein bij de Zijl, waar de werkloozen voetballen kunnen. De verschillende organisaties hebben er op bepaalde dagen de beschikking over. Spoedig zal dit terrein verdwijnen, omdat het een an dere bestemming heeft gekregen, maar in de omgeving van den Haarlemmerweg zullen ook door jeugdige werkloozen drie sportvelden gereedgemaakt worden, waar van er een het terrein bij de Zijl zal vervan gen. Voorts zijn er door het Comité volks tuintjes beschikbaar gesteld in 't geheel SO en ook daarvoor is de animo groot. Behalve dat gemeentebestuur hebben ook en kele vereenigingen do beschikbaarstelling van deze volkstuintjes mogelijk gemaakt. Tenslotte moeten we nog melding maken van de excursies, die van tijd tot tijd wor den gehouden. Maandag jl. heeft men het Haagsche planetarium bezocht De metaal bewerkers zijn naar Kromhout en Werkspoor geweest, de timmerlieden naar het Veilig heidsmuseum en het Scheepvaarthuis, de electriciens naar de Lichtfabrieken en d lefooncentrale en er zijn op dit gebied ook nog verschillende plannen. Ook bestaan er plannen voor cursussen voor vrouwen en meisjes, o.a. in huishoud kunde, knippen eil naaien enz. Het Comité dat dit alles organiseert is bescheiden, zoodat dc burgerij weinig van al deze dingen weet, misschien zelfs wel eens gedacht heeft, dat er toch maar weinig beurt. Welnu, wij Willen het Comité bij deze gaarne eens in 't openbaar een pluim op de hoed steken en daarbij vooral niet ver geten hulde te brengen aan mej. Ruth voor het enthousiasme en de liefde waarmede zij zich voor dit werk geeft Bij een rondgang door de verschillende lo kalen, waar gewerkt werd, konden wij de resultaten van dit werk zelf aanschouwen. Men kan er mee voor den dag komen. Be kwame leeraren geven met toewijding lei ding. We hopen hartelijk, dat de verschil lende cursussen bij de werkloozen zelf nog meer dan tot nu toe in belangstelling zullen stijgen. In het Leidsche Volkshuis worden dadelijks vakcursussen gehouden voor werkloozen. Hiermee, wordt prachtig werk verricht. In een artikeltje op deze pagina vindt men nadere bijzonderheden, Op onze foto ziet men het lokaal waarin de schildercursus wordt gehouden. Rechts op de foto de leider, de heer de Water. Gemengd Koor „Sursum Corda" Kerstuitvoering Het gemengd koor „Sursum Corda" (dir. Anth. v. d. Horst) zal op Vrijdag 21 Decem ber een Kerstuitvoering geven in de Ma re- kerk alhier, met medewerking van de bas Max Kloos en de heer Anth. v. d. Horst (orgel). Het programim vermeldt voor het koor oud-Duitsche, ourt-Fransche en oud- Hollandsclie Kerstliederen. De heer v. d. Horst speelt o.a. eenige kanonische variaties over het kerstlied: „Yon Himmel hoch da komm' ich her", terwijl de heer Max Kolos, evenals het koor, oud-Fransche en oud- Duitsche kerstliederen zingt. DE RAADSLEDEN C. KOOLE EN F. KOOISTRA GAAN DEN RAAD VERLATEN. Naar „Vooruit" mededeelt hebben de raadsleden C. Koole en F. Kooistra mede gedeeld, dat zij om redenen van persoon lijken aard hun mandaat als raadslid bij dc volgende raadsverkiezingen niet wenschen verlengd te zien. ARBEIDSBEURS On den 13cn Dec. 1934 waren 4161 (v.j. 3435) werkzoekenden ingeschreven Burgerlijke Stand BEVALLEN: C LanKexaal—v Bonabeek d; M FuchsSlore z; M v d Zwetv d Ploe^ d; J C d« Vrind—Borgcrdlngr d en z; E Gordijnv d Berg z; de Rooy—van Dommelen d. OVEFLEDEN: G A Brugman wednr 57 J. ONDERTROUWD: D J Wassenaar 44 en J Hageman 30 j. TT T~ Zoeter woude »N LEID3N ""aaVeke Lettere' •T. O G E Gortc •cn Haag. en d d. e de heer H. vni mej. A C D Lain Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN PROCES VERBAAL De laatste dagen heeft de politie meer dan eens proces-verbaal opgemaakt teg> jiersonen, die per rijwiel waren zonder bel of reflector. Pus op! HET KERSTVERHAAL IN DE LITERATUUR Donderdag 20 Dec. hoopt mevr. Wester brink Wirtz voor do afd. Alphen a. d. Rijn, Ned. Chr. Vrouwenbond, tc spreken „Het Kerstverhaal in de Literatuur". De vergadering wordt gehouden des avonds acht uur in Concordia. CHR. FILMDIENST Maandagavond acht uur zal door do Chr. Filmdienst in het Nut vertoond worden: de prachtige klankfilm „Een Symphonic Liefde" met een slotwoord van Prof. Wate rink ie Amsterdam. Des middags wordt ver toond voor kinderen „Jessica" verfilmd naar een mooi kinderboek uitg. Callenbach. De toegangsprijs is zeer laag gesteld. WINKELWEEK AARLANDERVEEN Dat te Aarlanderveen de Winkelweek, de eerste, uitnemend is geslaagd, blijkt wel uit het feit dat door de 30 deelnemers in 10 da gen werden uitgegeven 25000 bonnen, dat is dus een omzet van ruim f 12.000. RAAD Naar we vernomen zal Maandag 24 De cember de raad der Gemeente vergaderen. HAZERSWOUDE RAADSVERGADERING Vergadering van den Raad der gemeente op Woensdag 12 December, des v.m. 10 uur. Voorzitter burgemeester Warnaar. Aan wezig aile leden. De voorzitter opent de ver gadering met gebed. De secretaris, de heer B. den Braver leest dc notulen, die worden goedgekeurd en vastgesteld. De voorz. doet mededeeling van ingekomen stukken, w.o. verzoek van het bestuur dar Chr. School aan den Rijndijk om verlichting van een der lokalen van de school, waar geen gas- orliohting is. Wordt toegestaan Schrijven an Gedep. Staten inzake een definitieve regeling van vergoeding voor de wethou- dors met ingang van 1 Jan. a.s. De gemeen te is ingedeeld in de 7o klas. De vergoeding is vastgesteld op f 300 per jaar. B. en W. gaan hiermee accoord en de raad verklaart zich hiermede te kunnen vereenigen. Te vens werd goedgevonden het presentiegeld voor de leden van don raad met ingang van 1 .Tan. 1935 vast te stellen op f 2.50 per raads zitting. Hierop komt in behandeling een /eizoek van de tentoonstellingsvereen. .Boskoop" tot deelname aan het Waarborg fonds voor een te houden tentoonstelling. De voorzitter zegt dat hieromtrent nadere informaties zijn ingewonnen en 'door B. en W. wordt geadviseerd hierop afwijzend te beschikken. Aldus wordt besloten. Inzake de geldlceningovereenkgrnst, waartoe de vorige vergadering werd besloten, werden door Ged. Staten bezwaren ingebracht. B. stellen nu voor hieraan tegemoet te komen en de leeninp te plaatsen bij de Bank der Ned. Gemeenten tegen 4Vi pet Na gehou den toelichting wordt beslot"ü averee inkom st ig het voorstel van B. en W Tevens wordt goedgevonden het aangaan van een tijde lijke leening van f 10.000 bij genoemde Bank Hierop komt aan de orde: Rapport van de commissie inzake het onderzoek van de begrooting vjn het Waterbedrijf en de gemeentedienst 1935. Medegedeeld wordt dat de héér Jac. de Kort wegens verhindering, als lid der com missie is vervangen door de heer C. A. van Dam. Het onderzoek heeft geen aanleiding gegeven wijziging voor te stellen, alleen wordt opgemerkt dat in verband met het werkloosheidsubsidiefonds een straatbelas ting zal moeten worden ingevoerd. Tevens wordt aangedrongen bij gladheid der we gen, niet alleen in de bebouwde kom dei gemeente, maar ook op andere gedeelten de weg niet zand te doen bestrooien. De voorzitter wijst er op dat wegens de uitge strekt hoid der gemeente het dan noodig zal zijn, met enikele auto-bezitters een overeen komst aan te gaan. om hierin te voorzien, wat wordt goedgevonden. Bij de behande ling van dc begrooting van het Waterbedrijf deelt de voorzitter mede dat door de ge meente Boskoop het buizennet der leiding is verbeterd, waaraan groote kosten vet bonden waren. Aan de gemeentewerkman J. v. Veen zal wegens bijzondere werkzaam heden, die des nachts ais controleur bij dit werk werden verricht, een gratificatie wor den toegekend. De ontvangsten en uitgaven an het Waterbedrijf zijn begroot op: f 15,28220 en van de Kapitaalsdienst op: f 1271.70. Met algemocne steramen wordt de begroot ing goedgekeurd. Hierop komt in behandeling de begroeting van de gemeen te. Dc hoer M. Scheel vraagt eenige alge meene opmerfiingen te mogen houden, wat wordt toegestaan. Door hem wordt opge merkt dat de belasting weer zal moeten worden verzwaard, tiaar een straatbelasting zal moeten worden ingevoerd, en dat het werkloosheidsvraagstuk veel zorg baart, Spr. wijst er verder op. dat de R. Katholie ke ingezetenen, naar hun aantal te weinig in aanmerking komen voor een betrekking in de gemeente, en doei een beroep op den raad om hiermede rekening te houden bij eventueele benoemingen. Verder zag hij gaarne dat er iets werd gedaan voor jeug dige werftloozen, en dat er bij de samen stelling van de Schatterscommissie, reke ning werd gehouden met den Middenstand. De voorzitter geeft omtrent de gedane op merkingen eenige inlichtingen en wijst er onder meer op inzake jeugdige werk loozen niet alles od de schouders van B. cn W. moet worden gelegd, maar dat in deze voor een gezonde oplossing het persoonlijk initiatief moet voorpaan. en dat dan ook B. en W. zich niet onbetuigd zullen laten. Voor de overige genoemde zaken is voor het meerder deel de beslissing bij den Raad. Hierop komt de begroot ing aan de orde. die per hoofdstuk in behandeling komt De voorzitter wijst er op dat bij de behandeling van de salarissen een tijdelijke korting was toegepast, maar dat het echter gewenscht is een definitieve regeling vast te stellen. B. en W. stellen voor het salaris van den lsten ambtenaar ter secretarie te brengen op f 1750 plus 4-tweejaarlijksche verhoo gingen met f 75. Voor de tweede ambtenaar de jaarwedde te brengen op f 1000 met 4- tweejaarlijlwche verhoopingen van f 50. Te gen een gratificatie van de Rijksveldwach ter hadden Gedep. Sta'en bezwaar, maar B. en W. hebben gemeend deze post te moeten handhaven. Te f os gaven Gedep. Staten in overweging de kosten voor straatverlichting te vomiinderen, maar B. en W. hebben ge meend. na gehouden inspectie, hieraan geen gevolg te moeten geven. De jaarwedde van de gemepnte-ODzichter wordt gesteld op f 750 plus 4 tweejaarlijksche verhooeingen van f 50 Het salaris van de gemeente werkman T. v. Veen wed gebracht op f 21.50 per week en voor de gemeentewerk man W. Vroeg rijk op f 22.50, beide met kindertoeslag. Met algemeene stemmer, werd besloten overeenkomstig de voorstellen van B. Verder doet de voorzitter eenige mededeelin gen omtrent een in te voeren straat,belas ting. die door Gedep. Staten noodzakelijk wordt geacht. Dit punt, is don,. B. en W. ernstig besproken, en inlichtingen ziin ge vraaed bij den Inspecteur der Belastingen, die (lp onbrenest der belasting stelde on f 12.800. Na rijn beraad stellen B. en W. voor een straatbelasting in te voeren en daartoe de gebouwde eigen-lommen te b°- lasten met 2 pet. en de ongebouwde mét 1 pet., wat een hedrag van pl.m. f 5006 ophrengen. De heer C A. van Dam heeft daartegen bezwaar en zou alleen de gebouw de eigendommen willen belasten en de on gebouwde vrijstellen. De voorzitter wijst op de onbillijkheid daarvan tegenover de Mid denstanders en acht de eenige kans van slagen het voorstel van B. en W. omd"t het principe moet worden vastgehouden, en een niet al te zware last moet worden opgelegd. Na zeer breede bespreking waaraan ver schillende leden deelnamen, stelt de heer C. A. van Dam voor dc gebouwde eigen dommen te belasten met 3 pet. on de onge bouwde met V2 pet- Dit voorstel, gesteund door den heer D. Buitenhuis, in stemming gel.racht, wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. De begrooting wordt daarop met algemeene stemmen, uitgezonderd de wet houders, voorloopig vastgesteld voor wat de gewone dienst betreft in ontvangsten en ui gaven Op f 158.427.79. met een bedrag aan onvoorzien van f 2207.85, de Kapitaal: dienst in ontvangsten op f 6571.87 en d uitgaven op f 16278.90. nadeelig slo f 9707 03 Hierop komt aar. de orde: Voor stel vun B. en W. igzakc de verhuur van de woning naast het. raadhuis. De voorzit ter doelt mede dat door hem naar aanlei ding van de bespreking en het besluit de vorige vergadering een onderzoek is gesteld naar de bedoelde woning aan den Rijndijk, maar dat dit pand niet geschikt is loonden om met zijn gezin te kunnen bewonen en het daarom noodzakelijk is dit punt neder aan de orde te stellen, daar de wethouders van meening waren dat de woning naast het raadhuis, dat eigendom der gemeente is. besohikbaar moet worden gesteld voor den Burgemeester. De heer Jac. Radio Nieuws. VRIJDAG 14 DECEMBER Programma 3: 812.20 Een dor Dultsclie zon jrs- 12.2014 20 Luxemburg: 14 2016.2u Ka- lundborg; 15.20—17.20 Stuttgart; 17.20—20 Brua 10I Fr; 2021.35 London Reg; 21.35—28 Luxem >urg23afl.- Stuttgart Programma 4: 8.05 Luxemburg; 8.208.»0 Pa rij» Had.o; 11.05—17 30 Londen Reg; 17.35— 18.20 Droitwfen; 18.2018 50 Munchen; 18 50 20 Londen Reg; 20pl.m 21.10 Loc uitz.; Vol ledige opera Cavallerla Rusticana (Mascagni) Pl n den hcer Ir L v Geldoren. I Vioolconcert In A Antonio Vlvuldl (1660—1743) do deelen allegro b. largo. e. presto. II Vioolcon cert In D dur v. Marcello (16861739); de don- n zijn: a. alegro. b. adagio, c allegro mode- ,to. Aan den vleugel mej. May Hammes, daar 12.20—14.20 Bri lundborg; 15.20—17.21 scl Fr; 19.20—21.35 Brussel Fr; 22.20- Prograi Dultsclie zei r; 14.20—15 20 Ka n; 17.20—19.20 Brir 21.35- schlsende,. 8.05 Luxemburg; 8 2u8.50 Pa Reg; 18—1» Keu len; 19—19.50 Londen Reg: 19.50—21.50 Droit- wich; 21.50afl.: Londen Heg de Kort vraagt oi het ëen wet der Meden en Perzen is dat tie gemeente zorgt voor een huis voor een Burgemeester. De voorzitter geeft een nadere toelichting en spreekt de wcnschelijkheid uit dat deze zaak in dar minne zal worden opgelost. Door veischil- leude leden wordt <iit punt nog eens in den breede besproken, maar geen nieuwe ge zichtspunten aangewezen die een goede op lossing kunnen geven, waarop do heer A. J. de Jong zegt dat nu de woning aan den Rijndijk ongeschikt is bevonden, de ge meente op het dorp een woning heeft, en dat het dus voor de hand ligt dat dc raad deze woning t-esclukbaar stelt voor den Burgemeester, daar op heden geen andere oplossing is te vinden. Hierop komt het voorstel: De wouing naast het raadhuis niet opnieuw te verhuren aiui den Kerke- raad der Ned. Herv Kerk (met in acht neming van de termijn van 6 maanden op zegging) maar het pand disponibel te stel len voor den Burgemeester, in stemming, en wordt aangenomen niet 6 tegen 5 stem men, die van de heer C. A. van Dairi, Jac. de Kort, J. A. van Vliet, D. Buitenhuis M. Sciheel. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het voormalige tolhuis, vol gens de bestaande voorwaarden, weder on derhands te verhuren, cn ook de conciër gewoning boven het Raadhuis onder dezelf de conditie. Inzake een regeling met betrekking tot de Ziekenfondspremie, verschuldigd door do steuntrekkende werkloozen, stellen B. en W. voor tc besluiten tot afgifte van een bon voor 50 pet reductie per maand, waarvan door de gemeente 25 pet. zal worden i goed terwijl het fonds 25 pet. zal laten vallen, waarbij echter rekening zal worden gehouden met de inkomsten van het gezin. Na toelichting en bespreking wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Inzake wijziging van de verordening op de Keuringsdienst van vee en vleesch, deelt de voorzitter mede dat het wenschelijk wordt geacht een hulpkeurmeester aan te stellen, in het bozit van een diploma. B. en W. stellen den raad voor over te gaan tot aanstelling voor één jaar van een tijdelijke hulpkeurmcester, wat wordt goedgevonden. Wijziging van de begrooting 1934, wordt gopdgevonden. Bij de rondvraag verzoeikt de heer W. Lommerse de eerste Kérstnacht de lantaarns op enkele punten te laten branden, wat wordt toegestaan. Niemand nicer hef woord verlangende, sluit de vo zifter de vergadering. TERAARDEBESTELLING JAC. EOL Donderdagmiddag had op de algemeene begraafplaats de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer Jac. Bol, die Zondagavond zoo plotseling door den dood werd weggenomen. De over ledene werd grafwaarts gedragen door den Kérkeraad van de Geref. Kerk, in wier mid den hij lange jaren in het. ambt van ouder ling had mogen verkeeren. Een zeer groote achare was bij de droeve plechtigheid tegen woord ig, w.o. we opmerkten het bestuur onderwijzend personeel der Chr. School, le den van het bestuur der A.R. Kiesvereeni- gmg, het bestuur van de Hazerswoudsche Droogmakerij en de leden der Jongel.vereen. Filadelfia. Nadat de kist in de groeve was naaraelaten, trad Ds Petersen, consulent der Geref. Kerk alhier, naar voren en sprak namens den Kerkeraad. Spr. wees ei- wat de ontslapene door God daartoe in staat gesteld, voor de Gemeente had mogen doen. Hij sprak een ernstig woord in verband met. dit plotstlfrig sterfgeval, waardoor do vergankelijkheid van het leven weer dui delijk was bewezen en wees vervolgens op ae noodzakelijkheid, bereid te ziin als de dood komt en wij geroepen worden v God te verschijnen. Namens de Chr. School en de A.R. Kies- vereeniging voerde de heer IJ. Bol 't woord. Deze bracht in herinnering, wat de over ledene voor beide vereenigingen in tro en liefde had verricht en bracht God dank voor alles wat in hem was ontvangen. Namer.s de J.V. „Filadelfia", waarvan de overledene eerevoorzitter was. werd het woord gevoerd door den heer P. J. v d Ha ven. voorzitter der vereeniging, die dank baar gedacht, wat de ontslapene had gen doen voor Filadelfia in betrekking met' de vorming van jongelingen voor dc taak, welke hun wacht in 't leven. Namens de familie werd door den oudsten zoon van den overledene, den heer H. Bol, een woord van dank gesproken. De grondtoon van al het gesprokene bij deze groeve was dank aan God. voor alles, wat Hij in en door den overledene had wil len schenken. GEMEENTE AVOND NED. HERV. GEM. Op de gemeente-avond der Ned Herv. Kerk welke in het lokaal Salvatori w gehouden, trad ais spreker op Ds Schroten, Ned. Herv. predikant te Sluipwijk, met het onderwerp: „Kerkheratel". Ds Kiehl opende het samenzijn op gebruikelijke wijze, w; op de spreker het woord verkreeg en op zeer duidelijke wijze m het licht stelde, wat Kerkherstel bedoelt Aan het einde werden den inleider vragen gesteld welke op af doende wijze werden beantwoord. De opkomst had heter kunnen r.iin. Do aanwezigen volgden met aandacht het ge sprokene. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW De laatste dagen was er weer eenige vraag uit het buitenland voor het product bloemkool, waardoor de prijs direct iets opliep. Betaald werd voor de eerste soort van 5 80—7.60. voor 2de soort, v-n 2 "O -3,40. Met uien ging het de laatste dc/- slecht. Het is voor dit artikel geen goe oer. Men durft niet in voorraad te 1" uit vrees door bederf. Een beetje wre t zou de prijs ongetwijfeld ten goed" m. Thans wordt betaald van 1.4(4—2.10 pei 100 kg. Er zijn dit seizoen veel uien die de vereischte maat niet hebben. Oorzaak hiervan is de

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6